NEDERLANDSE PASTOOR HAALT MUSICI UIT ZIJN VADERLAND NAAR FRANKRIJK Konstantijn gelast politiek beraad af Concerten op een fraai Cavaillé-Collorgel Indonesische order loopt geen gevaar N.-h. gemeente erft miljoen Kleine Loeres voor Farce Majeur MET LOEP EN PINCET Beraad KVP, AR, CHU over Ned. partijwezen Tegenwerking van ex-premier Papandreoe „Stones niet op t.v. AUTOMOBIELBEDRIJF J. FAAS AUTO BIERMAN N.V. f AUINA 2 DE LE1DSE COURANT MAANDAG 3 APRIL 1967 De naam van Ariatlde Ca- valUé-CoIl (1811-1899) la ver trouwd bij alle muKlri en muziekminnaars, die een meer dan oppervlakkige kennis van het schone Instrument, dat orgel heet, bezitten. Voor de leken: hij ig een Fransman, die In de romantiek, geïnspi reerd door César Franok, het orgel meer Instrumentale en kolorlatlsche mogelijkheden heelt geschonken. Cnvalllé-Coll en Franok: het zijn In de his torie van de toonkunst daar door twee onscheidbare begrip pen geworden. Ons land bezit, vergissen we ons niet, vijf orgels uit zijn atelier. Eén groot, dat oorspronkelijk In het Amsterdamse Palels van Volksvlijt stond, werd, geluk kig vóór de brand, naar het Haarlemse Concertgebouw ver plaatst; van de kleinere noe men we de instrumenten in de Waalse kerk in onze stad en in de kapel van de St.-Ursula- kliniek te Wassenaar Wilt u in België een goede Cavaillé-Coll horen, bezoek dan de St.-Niklaaskerk te Gent. En wat Frankrijk betreft: Parija is een Cavaillé-CoIl-paradijs... Denk slechts aan de St.-Sul- pice, Madeleine, Notre Dame, Sainte Clotilde', waar de grote meester César Franck jaren lang organist is geweest. Sinds enige jaren heeft boven dien een voortreffelijk instru ment van Cavaillé-Coll bekend heid gekregen: dit dank zij de technische en artistieke be moeienis van een in Frankrijk werkende Nederlandse pastoor, de Hagenaar H. Kooyinan. Het orgel staat in de kerk te Long, een dorp van 700 inwo ners in Noord-Frankrijk, op 30 km ten noorden van Amiens. In een kerk met een fraaie gotische toren uit de zestiende eeuw, met een fraai midden schip. dat 120 jaar oud is en in akoestisch opzicht buiten gewoon gunstig genoemd mag worden. Dat kleine Long, als toeristen plaats bij Parijzenaara zeer geliefd, schonk In 1877 aan de parochie een Cavaillé-Coll orgel, met een fraai gebeeld houwd front door Buielne- Begot gemaakt en door nie mand minder dan Alexandre Guilmant enige dagen vóór Kerstmis ingespeeld: wat zijn programma bij die gelegenheid was, heeft de nijver speurende pastoor niet meer kunnen terugvinden. van 1961, het jaar. dat de bis schop van Amiens hem met de zorg voor de parochie van Long belastte. Verwaarloosd En met de zorg voor het orgel, dat hij in een onbeschrijflijke toestand aantrof. Zó verwaar loosd, zó onderkomen bleek het te zijn, dat alleen het onderklavicr nog enigermate bruikbaar wan. Hij ging terstond zelf aan de arbeid, geassisteerd door een conservatoriumleerling uit Ab- bévllle. Met hem bracht hij het bovenklavier in normale stand terug. En toen aan het spelen... de valsheid viel erg mee! Nederlanders Pastoor Kooyman begon met concerten, waarin hij bij voor keur Nederlanders aantrok. In 1962 presenteerde hij er het koor van de St.-Catharina te Eindhoven, dat o.Lv. Lo van Rooy aan het orgel Huub Houët Hendrik Andriessens ..Missa Diatonica" zong. Het begin van een reek6 jaai- lijks terugkerende manifesta ties. in wijde omtrek bekend als „Les soirs de Long". Avon den, waar ook Haagse toon kunstenaars trouwe comparan ten werden: zo Arthur Orobio de Castro met zijn Haags vo caal vrouwenensemble en Jan Schmitz, de organist van de St.-Jacohskerk aan de Park straat. Met Marian Dieleman, de jon ge, talentvolle sopraan, ver zorgt hij op zaterdag 8 april a.s. één van de „Soirs de Long" 1967. Met een programma, ge heel gewijd aan de Franse en Nederlandse toonkunst: de or ganist speelt werken van A. v. Kerckhoven, Lambart Chau- mont, Jean Baptiste Loclllet, César Franck, Louis Vierne, Olivier Messiaen, Hendrik An- driessen en Jean Langlais. Maria Dieleman laat zich in muziek van Constantijn Huy- gens, Frangois Couperin. André Caplet, Francis Poulenc. Mau rice Duruflé. Hendrik Andries- sen en Alphons Diepcnbrock Druk bezoek Die avonden in Long worden druk bezocht, vertelde ons abbé H. Kooyman. Niet alleen door mensen uit het dorp, de onmiddellijke omtrek, doch ook uit Parijs en België. En zelfs heeft hij ei al eens landgenoten mogen begroeten, want de route over Antwerpen, Gent, Kortrijk, Arras, Amiens is goed en de afstand is blijkbaar niet onoverkomelijk. Boven dien het dorp, gelegen tegen een heuvel in de vallei van de Somme, is toeristisch uiterst aantrekkelijk. Zelfs zonder Arlstide Cavaillé- Coll... STER Reclameuitzendingen om 18.55, 19.56 en 20.16 NTS 18.45 uur: Pi po de clown 18.50 uur: Nieuws in het kon C VK/IKOR/KRO/RKK 19.00 uur: Kenmerk. aetu aliteitenrubriek VARA 19.30 uur: Tel uit je winst, quiz NTS 20.00 uuur: Journaal VARA 20.20 uur: Achter het nieuws HILVERSUM I NRÜ 21.55 uur: Lurelei Cabaret NTS 22.30 uur: Uitzending Stichting Socutera 22.35 uur: Tweede journaal 22.40 uur: Sluiting NEERLAND II STER Reclameuitzendingen om 20.01 en 21.56 uur» NTS 20.00 uur: Nieuws in het kort NCRV 20.05 uur: Liebermann en Lieber- mann ,t.v.-serie 20.30 uur: De toekomst wordt dichtgebouwd, docu mentaire NCRV 20.35—21.30 uur: Boef, de draak van Schotland, hoorspel 23.0023.55 uur: 21.10 uur: Stad in wording 21.15 uur: Play Bach, «matig* muziek 21.30 uur: Attentie, actualiteiten rubriek NTS 22.00 uur: Tweede journaal 22.15 uur: Sluiting T.V. morgen NEDERLAND I TELEAC 12.00 uur: De detaillist als ondei nemer (8) 12.30 uur: Sluiting RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00. 11.00. 13.00, 16.00, 18.00, 20.00. 22.30. 23.55 HILVERSUM II: 7 00. 7.30, 8.00. 8.30. 12.30, 19.00. 22.30. 23.55 HEUSDEN (ANP) Scheepsbouwer C. Verolme heeft In Heusden gezegd dat de Indonesische order oor 24 tank schepen te bouwen door z\J» concern (waarde 320 miljoen) niet staat of valt met het optreden van één persoon. H(j zei dit, in antwoord op vragen, naar aanleiding van berichten dat op drachtgever generaal-majoor Ibnoe Soe- towo in Indonesië zou worden vervolgd In verband met een fraude van 60 tot 70 miljoen dollar. De heer Verolme heeft de order, die nog niet definitief Is. drie weken geleden tijdens zijn verblijf in Indonesië besproken met de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, Malik. Verder zei de heer Verolme: „Wij kunnen straks schepen bouwen op vrij wel dezelfde condities als de Japanse werven". Het is een gevolg van de rentesubsidie, die de regering onlangs de Nederlandse scheepsbouw heeft toe gezegd. Ook speelt volgens de heer Ver olme een rol dat de lonen en sociale lasten nu in Japan ook hoger zijn ge worden. BUSSUM (ANP) Wijlen de heer J. Bouman te Bussum heeft de kerkvoog dij van de hervormde gemeente aldaar benoemd tot zijn enig erfgenaam. Deze is daardoor miljonaire geworden. Het ver mogen zal na aftrek van rechten, kosten en voorzieningen volgens de aanwijzin gen van het testament voor de kerkvoog dij een klein miljoen bedragen, 450.000 zal kunnen worden aangewend voor het afdoen van de schuldenlast en 50.000 voor het kerkewerk, speciaal voor de pas torale bearbeiding van de gemeente. De Prix de Joke 1967 is zaterdagavond in hotel Bouwens te Zandvoort uitgereikt aan het NCRV-team, dat 't t.v.-programma Farce Majeure verzorgt. Kleine Alexander Pola rechtsmoest hoog reiken om het samen met Fred Benavente (links) aan de fotografen te kunnen tonen. De prijs is een verkleinde uitgave van loeres", het Paaseilandbeeld, dat enkele jaren geleden in de nacht van 1 april te Zandvoort „aanspoelde" en dat sindsdien een plaats in de badplaats heeft gekregen. Dat grote beeld was op deze eerste april overigens zoek. Gisteren werd het. na een tip, teruggevonden in de jongerensociëteit Duysterghast van het badhotel. Vanaf 2 mei t/m 2 juni 1967 of zoveel langer als de voorraad strekt zul len op alle Nederlandse postlnrichtingen de Neder landse Europazegels 1967 verkrijgbaar zijn ln de waarden van 20 en 45 cent zonder toeslag. De zegels zullen zowel op papier zonder watermerk als op fosforescerend papier met watermerk worden aangemaakt. De fosfores- cerende zegels zullen uit sluitend. op de postlnrich tingen ln de districten Rotterdam en Den Haag worden verkocht en voorts uitgevoerd zijn in de kleu ren blauw en paarsbruin, toont 2 grote tandwielen die de industriële kracht van Europa symboliseren. De prijs van elk van de series is 65 cent. De zegels blijven voor f ran kering geldig t/m 31 december 1968. aan ulle filatelistenloketten in den lande. Als voorstel ling werd voor dit Jaar door de postadministraties van de bij de CEPT aan gesloten landen het ont werp gekozen van Oscar Bonnevalle uit Gent. De afbeelding op de zegels, die Dr. W. P. BERGHUIS „AR een zekere gangmaker' AMSTERDAM (ANP) De voorzit ter van de AR, dr. W. Berghuis, heeft zaterdag op een vergadering van de AR-kiesverenigingen in Noord-Holland gezegd, dat het broodnodig is dat er 'n gesprek komt tussen de officiële orgn- ncn van de KVP, de CHU cn de AR over wat men werkelijk onder christe lijke politiek verstaat. HIJ zei goede gronden te hebben om aan te nemen dat dit binnenkort gebeurt. ,,W1J hebben onze positie bepaald en zullen die in dat gesprek inbrengen. De AR kan door haar opstelling een zekere gangmaker zijn bij de herstructure ring van het Nederlandse partijwezen, zij kan als stimulator optreden", aldus dr. Berghuis. De discussie over de pBr- tijconstellatle in ons land is op gang ge komen en gaat door en zij kan weieens belangrijker zijn dan een kabinet van welke constellatie dan ook. WIJ zullen daaraan moeten meedoen, aldus de AR-voorzitter, en kunnen daarin ook 'n bijdrage leveren. Over zijn verklaring voor de televisie op woensdagavond 22 maart naar aan leiding van de mislukte formatiepoging van mr, Biesheuvel zei de heer Berg huis onder meer: „Biesheuvel en ik staan niet als vechtjassen tegenover elkaar, wij kunnen van visie verschil len. De partijvoorzitter heeft zijn eigen verantwoordelijkheid". Naar aanleiding van vragen merkte hij nog op van mening te zijn dat de verklaring op het psychologisch juiste moment was geweest. Over zijn uitla ting ten aanzien van de L.v.d.A. in de t.v.-verklaring zei de AR-voorzitter onder meer, als de PvdA tot een nader gesprek bereid was geweest, dan had dat moeten worden geprobeerd. Het is landsbelang. Peter Aegerter exposeert van 3 tot en met 22 april in kunstzaal „Van Stockum" Buitenhof 36. Den Haag zijn werken. De tentoonstelling wordt ge opend door zijne excellentie de heer Pierre Dupont, ambassadeur van Zwit serland. ATHENE (RTR) Koning Konsta- tijn heeft besloten de voorgenomen ver gadering met 's lands politieke leiders ter oplossing van de regeringscrisis niet door te laten. Zijn besluit Is het gevolg van de weigering van ex-preniler George Papandreoe, leider van do unie van het centrum is t»e grootste politieke partij van het land. Vernielingen aan provoboot en -kelder AMSTERDAM (ANP) Op de provo- boot, die in do Korte Prinsengracht te Amsterdam ligt, zjjn ln de loop van za terdagmiddag, -avond en -nacht een aan tal vernielingen aangericht en van de tegenover de boot liggende provokelder z(Jn des nachts de ruiten ingegooid. Vol gens de provo's ls dit gedaan door straat vechters, afkomstig van de knokploeg van het Centraal Station. De commandant van de mobiele een heid van de politie, hoofdinspecteur P. van D(jk, uitte echter de veronderstelling dat de vernielingen zjjn aangericht door een groepje buurtbewoners, die het ge doe op de provoboot en ln de provokel der beu zjjn. Zaterdagochtend is op het stadhuis het ex-Provoraadslid Bernard de Vries ge trouwd en in de middag was aan boord een feestje. Omstreeks drie uur drongen enige straatvechters op de boot door. smeten luiken, die het ruim afdekken, in het water en dwongen de kapitein van de boot in het water te springen, aldus het communiqué van de provo's. Volgens hen hebben zij zes keer het hoofdbureau van politie om bescherming gevraagd, maar de politie weigerde in actie te komen. Wel stond een politie auto in de buurt, waarvan de beman ning, aldus het communiqué gnuivend toezag, 's Avonds en 's nachts keerden de straatvechters terug en richtten nog meer vernielingen aan. De politie bevestigde dat de provo's om assistentie hadden gevraagd. De politie is een paar maal uitgerukt, maar bij aan komst bleek de toestand echter volmaakt rustig, aldus de politie. Later is men nog eenmaal uitgerukt om te hoop gelopen buurtbewoners en publiek te verwijderen. De politie heeft de provo's geadviseerd aangifte te doen van de vernielingen, op dat de zaak dan kan worden uitgezocht. om het land te besturen tot de algemene verkiezingen van 28 mei as. Papandreoe motiveerde zijn weigering met de ver klaring dat beter een zakenkabinet kan worden gevormd door de korte rege ringeperiode. De regeringscrisis ontstond vorige week donderdag, toen het interim kabinet van Paraskevopoelos aftrad. Sindsdien heeft de 26-jarige koning ge tracht een regering van rechts of van de centrumgroeperingen bijeen te brengen. Hierbij is gebleken dat een kabinet van rechts onder b.v. de oud-premier Kanel- lopoelos bij gebrek aan steun van het centrum en van linkg geen meerderheid zou krijgen. Ook een centrumregering onder Papandreoe zou in de minderheid zijn. Tenslotte zou een zakenkabinet moeilijk de kwesties kunnen afhandelen, waarvoor de regering-Parakevopoelos was gevormd, zoals de Invoering van evenredige vertegenwoordiging. Zater dag heeft een van de dissidente leiders van het centrum. Konstantin Mitstakls, voorgesteld een „oecumenische" rege ring te vormen, die zich alleen zou i ten bezig houden met de nieuwe kieswet, een algemene amnestie in de kwestie- Aspida en het scheppen van een rustiger klimaat tr voorbereiding van nieuwe verkiezingen. Dit plan wilde Konstantijn maandag aan de diverse partijleiders voorleggen. El Greco ontdekt WARSCHAU (AP) Een aan de 16e- eeuwse Spaanse meester El Greco toe geschreven schilderij „St.-Franciscus in extase" is gevonden in een r.-k. paro chiehuis in het noordoosten van Polen. Volgens Poolse bladen hebben prof. Sta- nislaw Lorentz van het Nationale Mu seum in Warschau en de Spaanse El- Grecodeskundige. Jose Gudiol, de echt heid van het schilderij bevestigd: Pastoor Vladyslaw Stepien van het dorp Kosow zei niet geweten te hebben, van wie het schilderij was dat toebe hoord had aan zijn voorganger. Hij zei, dat hij zijn bisschop zou raadplegen over de bestemming van het schilderij, dat ontdekt werd tijdens een inventarisatie van kunstwerken. Het 102 bij 75 cm grote doek toont St.-Franciscus, gekeerd naar een onzichtbare lichtbron. Lynn Redgrave getrouwd NEW YORK De actrice Lynn Red grave is gisteren ln het huwelijk getre den met John Clark, een van Enge- lands bekendste kindersterren. De plech tigheid had plaats in de New Yorkse woning van de producer Sidney Lumet. Mej. Redgrave, die voor haar spel in „Georgy girl" op de nominatie voor een Academy Award staat, en Vlark maakten vrijdag hun verloving bekend. Voor de 23-jarige Lynn was het het eer ste huwelijk. De 34 jaar oude Vlark i twee weken geleden in Mexico geschei den van zijn eerste vrouw, een Canade- Radioprogramma Wij weten niet wie er bjj die vriende lijke AVRO verantwoordelijk ls voor samenstelling en teksten van de Week endshow. Wel weten wij uit wat onder deze titel op het scherm ls ge bracht dat deze heer (heren) geen al te hoge dunk heeft (hebben) van de smaak van het Nederlandse tv-publiek. Dat uit zich allereerst ln de teksten die Johnny Kraaykamp bij zijn terug keer met dankbaar applaus begroet en Rijk de Gooyer krijgen te verwerken. Wat door de tekstschrijvers voor dit tweetal wordt afgescheiden is met de betiteling ..armzalig" nog teveel eer gegeven. Maar het vakmanschap van het „paar apart" méókt er tenminste nog iets van. Het Ls al zo vaak gezegd en geschreven, maar blijkbaar voor dove mansoren en blindemansogen: Johnnv en zijn partner zijn betere teksten waard. Ze bereiken nu een laag van het publiek dat zich om hun grappen en grollen ..bescheurt", hétgeen waarschijn lijk in de bedoeling van de vriendelijke omroep ligt; ze zouden ook boven dit AVRO-niveau kunnen uitkomen. Maar jaDan was er ook nog een exo tische juffer die in een absoluut mini mum aan lichaamsbedekking en een maximum aan erotisch aandoende bib beringen van haar bruine lijf onder een stokje doorwlegelde. Zo echt smaakvol, zo echt AVRO De show werd zondagavond gestolen door het hippe TROS-programmaatje, nieuwe - echt wel getalenteerde - tiener- sterren. zongen wat aardige liedjes. Louis van Dijk speelde plano, allemaal leuk en aardig om te kijken en te horen, maar niet geschikt voor dit late uur. De presentatie door Agaath had echter wel wat hipper gekund. Nu leek het alsof een sprekende pop met angst voor het scheuren van de coupenaadjes de diverse jongelui aankondigde. Een beetje bewegingsleer zou Agaath geen kwaad kunnen De NCRV had zaterdag een aprilmop over het tekort aan delfstoffen voor een of andere havermout. Zelfs een zwaar verkouden persoon kon ruiken dat er een luchtle aan zat. Had ook wel iets spitser gekund. Ook spitser had de opzet van „Close up" kunnen zijn. Het Ls een klein en goedkoop kunstje het hoofd van een kleuterschool en een apen- oppasser laten praten en de uitspraken tegenover elkaar te zetten. Dan lijkt het ons nog beter en plezieriger om 'ns naar de npies van Artls of Wassenaar te gaan. Ké-jenog-meer-lache-jóh Nico Knapper verzorgde op Ned. II twee programma's: zanger Jean Ferrat en nenny Vonk. Het eerste was het beste, zowel qua presentatie, qua per soonlijkheid van de zanger en qua Inhoud. Het tweede deed wat gekunsteld actual., 18.30 Orgelspel. 18.45 Elgei Op de plaats... rust, 19.40 Human, verbond, NRU: 19.50 Openb. kunstbezit, 20.00 Nieuws, 20.05 Concert, 21.30 Klankbeeld over sport, 22.00 Metropole-orkest (stereo), 22.30 Nws, 22.40 actual., 22.55 Lezing (China), 23.15 Gram., ïadrlgalen (stereo). 19.50 22.40 Llterama, 23.00 Gevarieerd 23.55 Nieuws. (192 m) 18.00 Jukebox, 19.00 RollIng-Stones-show, 19.15 Joost mag het weten. 20.00 Binnen zonder kloppen, 21.00 De vijftiger jaren, 21.30 Rhythm and blues hop, Morgenwijding, 9.00 Mod. muziek. 9.40 Gram., 10.00 v.d. kleuters, 10.10 Arbeidsvitaminen, 12.00 Metropole-orkest, 12.27 Land- en tulnb., 12.40 Licht orkest. 13.00 Nieuws, actual., 13.30 Hongaarse muziek. 14.40 Schoolradio 15.00 v.d. vrouw. 15.40 Kamermuziek, 16.00 Nieuws, 16.02 16.15 Voor de jeugd, 17.15 Ne\ los, 24.00-1.00 Gevar. gram. meert, 22.00 Nieuws. ochtendgymn., 13.05 Verzoekplaten, Nieuws, actual., 14.05 Gram.. 15.00 Nieuws, actual., 15.05 Elektr. orgelspel, 15.25 Gram., 16.00 Nieuws. 18.02 actual., 16.05 voor tieners. 17.00 Nieuws, actual., 17.05—18.00 Gram.muz. VERONICA (192 m) 7.00 Ook goeiemorgen, 9.00 Muziek terwijl u werkt, 10.00 Koffietijd, 11.00 Kookpunt. 12.00 Muziek bij de lunch. 14.00 Van concertzaal tot Jukebox. 15.00 Ver leden tijd, 16.00 Dinsdagmiddag-speciaal. BRUSSEL Ned. Nieuws. 12.03 ld, 17.45 Amusementsmuziek. Degenen die zondagmorgen hebben ge keken naar de Eucharistieviering ter afsluiting van de Pax Christl Voettoch ten in Den Bosch, zullen ontroerd zijn geweest door de beelden die het waar lijk meevieren van de jeugd ln de huis kamérs brachten. Zelfs hoofdcelebrant kardinaal Alfrink kon zijn lachen nauwelijks bedwingen toen de jongeren na het voorlezen van het telegram van Paus Paulus zongen: „Por he 's a jolly good fellow" VDM ANTENNE Acket contra A VRO (Van een verslaggevers) DEN HAAG In tegenstelling tot wat wij eerder publiceerden, zullen de Rol ling Stones tijdens hun tweedaags be zoek aan Nederland geen televisie show opnemen voor de AVRO. Paul Acket heeft namelijk met het afsluiten van het contract voor hun eenmalig optreden in Den Haag de tv-rechten van de groep ln Nederland opgekocht. (ADVERTENTIE) 'Dure' auto? Voordelige auto? (Waarom niet allebei tegelijk?!) Waarom niet een Simca 1301/1501? Dan hebt u de nieuwste Simca, auto-couture uit Parijs. De wagen met de dure snit en met het dure zitcomfort. En alles wat u verder zoekt Bagageruimte? Makkelijk zicht? Makkelijk sturen? Makkelijk schakelen? Makkelijk optrekken en remmen? Stuk voor stuk karaktertrek ken! En voor de caravanbezitter: ook de trekkracht is geweldig! Daarom een auto die technisch en praktisch duidelijk 'duurder' is dan hij kost. Proefrit kost u niets en verplicht u tot niets. SIMCA 1301/1501 VANAF f 7795.— VOOR SASSENHEIM EN OMGEVING Werkplaats: OUDE HAVEN 7 SASSENHEQl TELEFOON: 02532-8922 PrivéREIGERSTRAAT 16 LISSE TELEFOON0 2530 - 4 6 9 3 O Stationsweg 11-17, SIMCA LEIDEN - Telefoon 01710-40447 Resultaten van „jonge onderzoekers" Vanavond zal op Ned. I aandacht wor den besteed aan enige resultaten van de wedstrijd voor jonge onderzoekers, die de VARA eind vorig jaar heeft ge organiseerd en waarvan de einduitslag op 9 mei zal worden bekendgemaakt. Ook op 15 april zal een uitzending aan de jonge onderzoekers worden gewijd. Het project heeft ongeveer 450 jeugdige Nederlanders ertoe gebracht de brochure „De Jonge onderzoekers" aan te vragen. Van dit aantal wilden uiteindelijk ruim veertig personen aan de wedstrijd mee- Op het ogenblik is een kemjury, be staande uit de heren Schutten (be- drijfsingenieur FOM-laboratorium te Amsterdam), broeder Erich (leraar te Oudenbosch) en de heer S. A. Leeflang (wetenschappelijk medewerker van het Algemeen Handelsblad) bezig met het onderzoeken van de inzendingen. In de uitzendingen van 3 en 15 april wordt een aantal van de inzendingen getoond. Samenstelling en produktie: Peter van Halm en Rens Groot. Ned. I, 20.45 uur. Documentaire over dien stplichtigen De VARA brengt vanavond een tele visiedocumentaire over dienstplichtigen van regisseur-samensteller Gabrl de Wagt. De documentaire kreeg als titel: „Op commando: kerel worden" en wordt vergezeld door het motto dat werd ont leend aan het Handboek van de Sol daat. Daarin staat geschreven, dat de dienstplichtige de wapenen draagt „ter verdediging van zijn vaderland. Door met opgewektheid zijn taak te ver richten en hulpvaardig te zijn, zal h(j bijdragen tot een goede stemming." Gabri de Wagt noemt zijn werkstuk een „verkenning". In een aantal mo mentopnamen, steekproeven uit het leven vim dienstplichtigen in hun re- orutentijd en tijdens him verblijf bij parate onderdelen wil hij de kijkers de mogelijkheid bieden zélf te ant woorden op de vraag of een aantal po pulaire, maar aan elkaar tegengestelde vooroordelen inderdaad op het leger van toepassing zijn. Vooroordelen va riërend van „in het leger maken ze een kerel van Je" tot „de onpersoonlijke behandeling van de rechteloze militair". De filmbeelden van het leven in de kazerne worden begeleid door op de geluidsband opgenomen persoonlijke reacties van dienstplichtigen. Ook de ouders komen aan het woord. In deze uitzending, waarvoor door ca meraman Mat van Hensbergen werd gefilmd in verschillende Nederlandse legerplaatsen en depots, zullen voor het Tweede-Kamerlid W. Wierda, de bri gade-generaal Van Rijn en de kolonel- arts W. Bakker (zenuwarts te Den Haag) hun mening over de positie van de dienstplichtigen geven. Ned. I, 21.25 uur. Zes nummers van „Lurelei" Vanavond zal het Lureleicabaret op nieuw te zien en te beluisteren zijn in een televisie-uitzending van de VARA. Het programma vermeldt: De eerste pas: Lelijk en mooi: Zo sneu voor de Blumfeldjes; Computer: Garredijke; Demonstratie bij de Bergegges. Ned. I, 21.55 uur.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2