S)e£eidóeSotl^Cl/itt Tienerster Margie Ball in t.v.- spel „Pleidooi voor n rebel UniekeStehgeiger legt viool en strijkstok nog niet neer Paul Godwin werd 65 jaar Het is hem niet altijd voor de wind gegaan vanavond PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 MAART 1967 Onderdeel van nieuwe partijstructuur begint het binnen de Katholieke Volkspartij te leven. In De Tijd heeft dr. M. v. Huiten, de Amsterdamse soclograaf. die als jon gere KVP*er door de antirevolutionaire „spljtstemmcra" ale katholiek gespreks. partner aangezocht werd, vorige week een opsomming gegeven van alles wat binnen de Katholieke Volkspartij voor vernieuwing ln aanmerking moet en kan Zijn opsomming onderschrijven we voor een groot deel: verjonging van plaatselijke besturen, herziening van het publlclteltsbeleld, een eigen politiek inetituut (maar waarom hiervoor niet I round politici het toch wat zwevende Centrum vooi Staatkundige Vorming reorganiseren?), het loslaten van de parochiële onder- bouwstructuur en snelle contacten met personen die de laatste tijd de KVP openlijk of In hun hart afgezworen heb ben, zijn Inderdaad goede objecten voor een snelle aanpak tot herleving van de Katholieke Volkspartij, ook wanneer die straks ingebouwd zou worden in of om gebouwd tot een andere politieke struc tuur. Maar bij dit nuttige werk moet men niet vergeten de vraag te beantwoorden, in hoeverre het politieke beleid van partij èn fractie de laatste Jaren tot apathie en afval aanleiding gegeven heeft. IVAN komen wij direct aan de vraag toe, of er nu eens niet gebroken moet worden met de traditie volgens welke Kamerleden als regel herkozen worden en slechts bij uitzondering af treden vóór hun leeftijd of verandering van loopbaan een verdere bereidverkla ring moeilijk maakt. Persoonlijke en politieke motleven maken dat in Nederland een minister of staatssecretaris die meer dan drie ter mijnen „meegaat", uitzondering is. Maar in de belde Kamers der Staten- Generaal zitten geachte afgevaardigden de éne parlementaire periode na de an dere uit, zodat iedereen er een conflict achter gaat zoeken, wanneer ze bij de kandidaatstelling op een verkiesbare plaats ontbreken. Die parlementariërs verrichten vaak verdienstelijk werk, maar niemand kan beweren dat anderen dit werk niet ever goed of beter zouden doen. Zou de ver nieuwing van ons politiek bedrijf geen flinke stoot in de goede richting krijgen, wanneer de dames en heren parlemen tariërs wat minder ..zetelvast" werden Wanneer de werkelijk bekwame all- min of meer vaste kern gingen vormen en voor de rest de fractie na bijvoorbeeld drie perloden drastisch vernieuwd zou zijn. Dan groeit tevens de kans op het ontdekken van bekwame politici, die vanuit het parle ment tot regeringsverantwoordelijkheid kunnen worden geroepen. r\M tot deze wijziging te geraken zijn v verschillende methodes denkbaar: vóórverkiezing bij de kandidaatetelling is dan één van de verstgaande. Het kan ook wat minder radicaal: ln de KVP bijvoorbeeld door voor de moge lijkheid tot herverkiezing in een zich zelf steeds drastisch verjongend kies- orgaan een ruime gekwalificeerde meer derheid te eisen. De werkelijk grote parlementariërs blijven dan toch wel bovendrijven en wanneer dit niet ge beurt, dan is de partij hun niet waard. Veel is er dan gewonnen, wanneer ieder „normaal" Kamerlid rekening er mee gaat houden, dat zijn tijd na acht, maximaal na twaalf jaar, gekomen is. Wanneer ouderwets, dan toch degelijk I^RITIEK zal het rapport van het Nederlands Katholiek Vakverbond over inschakeling van vrouwen met kleine kinderen voor werk buitenshuis wel niet bespaard blijven. Maar wie het in dit rapport ingenomen standpunt voor „ouderwets" zou verslijten, moet niet vergeten dat ouderwets ook tegenwoordig soms gelijk staat met degelijk. In bepaalde opzichten verkondigt het NKV-rapport een afwijkend geluid: er wordt nu eens niet in de eerste plaats gesproken over het recht van de gehuwde vrouw om ook ln het arbeidsproces op volledige emancipatie aanspraak te kun nen maken, noch over het economisch belang van de inschakeling van deze vrouwen in het arbeidsproces. Terecht laat ook het Katholiek Vak verbond het laatste woord aan de per soonlijke verantwoordelijkheid. Maar stel ling wordt genomen tegen activiteiten die het buitenshuis werken van vrouwen met Jonge kinderen zouden bevorderen. Deze stellingname is geen overbodige weelde, daar Inderdaad sommige bedrijven In hun wervingsacties uitgaan van het bestaan van crèches, opvangcentra, scholen en buren, die het moeders van Jonge kin deren mogelijk moeten maken om buitenshuis te arbeiden. Met het NKV stellen wij de gezinstaak als primair en vinden we dat het econo misch rendement voor bedrijf én gezin Moeilijk begin naast spelers van formaat (Van a iroepcorrespondent) HILVERSUM De 18-jarige Margie Bali, die twee jaar geleden het Bona- venturalyceum in de Sleutelstad in op winding bracht door van de ene op de andere dag naam te gaan maken als tienervocaliste, Is in april weer in een andere creatie op het scherm te zien. Zij speelt dan de rol van Sedaria in het televisiespel „Pleidooi voor een rebel", dat dezer dagen onder regie van Willy van Hemert voor de NCRV is opgenomen. De kenners onder de te levisiemensen, die werkten op de im mense „floor" van de nieuwe NTS-stu- dlo ln Hilversum, waren vrijwel una niem van mening dat Margie het er goed van afbracht. Want het valt voor een beginneling beslist niet mee om voor de onbarmhartige tv-camera's, die elk foutje registreren, te moeten acteren naast spelers van formaat als Joan Remmelts, Bernard Droog en Jules Hamel. Margie, die vrijdagavond jl. ook gaste was in het programma „Mies-en- scène" vertelde aan Mies Bouwman, dat de heer Van Hemert haar uitge nodigd had voor een test, na het lied jesprogramma „Oud en nieuw" dat op oudejaarsavond werd uitgezonden. Vooral het exotische uiterlijk van Margie, die op Java is geboren en in 1850 naar ons land kwam, trok de re gisseur kennelijk." Er werden een paar leesrepetities gehouden en toen dat al lemaal vlot verliep was de zaak snel beklonken. Margie heeft zichzelf vrij dagavond in Frascati te Amsterdam op het scherm kunnen zien. De NCRV was zo genereus om aan de VARA een beeldbandopname van een scène, waar in Jules Hamel en zij spelen, voor vertoning in „Mies-en-scène" af te niet opweegt tegen het sociaal-maat schappelijk nadeel voor de kinderen. Het is geen uitzondering en dan moet men bepaald niet alleen aan de notoir a-sociale jeugd denken dat kinderen geestelijk en maatschappelijk verongelukken, omdat in feite hun oudere niet voor de opvoeding beschikbaar zijn. Als reden voor buitenshuis' werk dat beter achterwege had kunnen blijven, noemt liet NKV onder meer de economi sche deklassering van gezinnen waarvan de moeder open oog heeft voor haar be langrijkste taak. Afgezien nog van de mate van echt gezinsgeluk is er nog altijd de sociale I InrnmPntdirP politiek, die moet zorgen voor een redelijk I JL'viUlllvJll Lctli. U gezinsinkomen daar waar de extra-lasten van kinderen niet of niet voldoende wor den opgevangen. Verder zal men binnen het geheel van de sociaal-economische politiek erop be dacht moeten blijven, dat het recht de vrouw op arbeid en op equal pay altijd onderhevig blijft aan de beperking die de belangen van een goede gezins politiek met zich meebrengt. De belang stelling voor een op 'zichzelf zeer te appreciëren bevolkingspolitiek, mag niet j ten koste gaan van de gezonde positie van het gezin In -de maatschappij. Een scheut ouderwetse degelijkheid kan hier beslist geen kwaad; de vele nieuwe ideeën voorkomen wel dat we terugglijden naar ouderwetse bekrompenheid. STER Reclameui tzendingen om 18.55. 19.56 en 20.16 NTS 18.45 uur: Pipo de clown 18.50 uur: Nieuws in het kort 19.00 uur: Mona, t.v.-serie 19.25 uur: Internationaal agra risch nieuws 19.51 uur. Uitzending Stichting Socutera VARA 20.05—20.55 uur: Trammelant in Loeren aan de Hor, hoorspel 22.55—23.55 uur: Serenade, avond- 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zendttfd Politieke Partyen (WD) 20.30 uur: Rio Bravo, film 22.45 uur. Tweede journaal 22.50 uur: Sluiting MEERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 20.01 en 22.10 uur) NTS 20.00 uur: Nieuws in het kort VARA 20.15—21.15 uur: Stereoconcert door Radio Philharmonisch Orkest 23.15—23.55 uur: Platennieuws KRO 20.05 uur: Waauw. gedanste hitparade 20.35 uur: Grenzen van de geest, documentaire 21.20 uur: Hazel, t.v.-serie NTS 22.15 uur: Tweede journaal 22.30 uur: Sluiting RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00. 11.00, 13.00, 16.00. 18.00, 20.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00. 7.30, 8.00, 8.30, 12.30. 19.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM III Elk heel uur vanaf 9.00 Leiden staat de komende weken ochtendgj-mn..1 7.20 Gram., ^o^Nle^w^en dus weer in het nieuws. Het liefst zou actual., 8.15 Gram.. (8.30 De groenteman). 8.50 dit vriendelijke meisje al die vragen vo^r^udere"?6! rnuz' van journalisten uit de weg gaan en iö.o Vo^de^ïeutereT'lOJO^rbefdsvitammen; stilletjes op haar kamer zitten te luis- 12 M Stereo: Amusementsmuziek, 12.27 Land- teren naar de prachtige romantische Nieuws b°3Y(j yóu0rnA™US^n"nt^mUZl< pianowerken van Chopinliederen, 1&45 Klass. Het schijnt bij de tv mode te zijn ledereen, die ook maar over een beet je vocale kwaliteiten beschikt een ei gen half uur of meer te geven. In die tijd worden er wat „toestanden" om de zanger of zangeres geschapen, er komt een trio, kwartet, sextet of soms een heel orkest opdraven en ziedaar: de show. Of het „slachtoffer" niet alleen vocaal, maar ook mentaal rijp Is voor een wat langer durend solo-op- treden voor de camera's Is schijnbaar van minder belang. Bovenstaande bezwaren willen wij aan voeren tegen de door de NCRV ver zorgde Annette Roco-show van gister avond. Zij heeft een prettig aandoend, niet overgecultlveerd geluid maar mist ons inziens nog te veel persoonlijkheid om een geheel eigen show te recht vaardigen. Als er dan bovendien nog weinig zorgende aandacht aan de pre- sentatie wordt besteed, lijkt het voor de kijkers en voor Annette zelf, beter dat er nog een jaartje of wat ge wacht wordt voor er weer een pro gramma rond deze zangeres wordt uit gezonden. Vorige week heeft „Brandpunt" bijna 't gehele programma besteed aan het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens. Het was een programma, dat voor de „doorbijters" genoeg inte ressants bevatte. De NCRV deed het gisteravond nog eens over met „Zijn wij op weg naar ontwapening?". Kon digde „Brandpunt" aan dat het wel eens een zwaar te verteren uurtje zou kunnen gaan worden, de NCRV deed dat niet. En hoewel de geleerde heren hard hun best deden om de doorsnee kijker (wat voor iets dat ook moge zijn) duidelijk te maken waar het al lemaal over ging, was het toch meer een programma voor ingewijden dan een levende kijkersinstructie. VDM. ANTENNE Mr. Luns in „Silhouet KRO-reportages van uitvaart mgr. De Vet (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Het ligt in het voor nemen van de KRO-radio zaterdagmid dag a.s. om 12.50 uur het programma „Zonder grenzen" te laten vervallen en de rubriek „Vliegende schijven" twintig minuten later uit te zenden. In de vrijgekomen zendtijd zal om 12.50 uur een samenvatting worden gegeven van de plechtigheden bij de uitvaart van de bisschop van Breda, mgr. De Vet. De KRO-televisie zal zondagochtend om circa half elf, voorafgaande aan di rechtstreekse uitzending van de eucha ristieviering in de Brabanthallen van Den Bosch t.g.v. de Pax Christi-voet- tocht, een korte filmimpressie verto nen van de begrafenis van mgr. De Vet in Breda. over beïnvloeding van het verstand De KRO-televisie zendt vanavond via Nederland 2 een documentaire uit onder de titel „Grenzen van de geest" (Fron tiers of the mind)waarin feghl fascine rend beeld wordt gegeven van de on derzoekingen en eerste resultaten van de mogelijkheden tot beïnvloeding van het menselijk verstand. De documentai re laat zien hoe het nu reeds mogelijk is de pijn van een ziekte te verzachten, maar gaat ook in op de reële moge lijkheid, bij een normaal verstand af wijkingen aan te brengen. In hoeverre wordt het „zichzelf" van de mensen in gevaar gebracht door deze ontwikkelingen, die overigens in de toekomst wellicht hoop kunnen ver schaffen voor de geestelijk gehandicap- Het programma „Frontiers of the mind" is een aflevering uit de serie „The marche of time". Ned. II, 20.35 uur. Luc van Gent „Casino*- directeur DEN BOSCH (ANP) B. en W. van Den Bosch hebben aan de gemeente raad ter benoeming tot directeur van de Stadsschouwburg „Casino" te Den Bosch voorgedragen de heer Luc van Gent uit Hilversum. De heer Van Gent, die in 1925 in Den Bosch is geboren, is verbonden ge weest aan de toneelgroep „Comedia", en aan de „Haagsche Comedle" en was sinds 1956 als regisseur verbonden aan de KRO-televisie. Hij zal op 1 juni zijn nieuwe functie aanvaarden en zal dan na de overname van de schouwburg door de gemeente Den Bosch de eerste directeur zijn, die deze functie in ge meentedienst bekleedt. Davy Jones gast in „Waauw** Theo Stokkink, presentator van het KRO-televisieprogramma „WAAUW" (Nederland 2) zal vanavond het tiener idool Davy Jones 4*») als gast ver welkomen. Davy Jones in het Canadese Montreal plaatsvonden, geboren, trad in Nederland voor het eerst in 1966 op in het reizende beat- circus „Tent 67". zijn optreden met de groep „Het" in middels omgedoopt in Pocmania werd een groot succes. Het gevolg was een aantal aanbiedingen voor een televisie optreden o.m.Moef Ga Ga en Fanclub. De KRO-radio bracht Davy Jones in het radioprogramma „10 RRRRr". De cameraregie heeft Tineke Roeffen. Ned n. 20.05 uur. Met haar grote donkere ogen heeft Margie, die toch wel wat gewend is in de televisiestudio's, gekeken naar de schijnbare moeiteloosheid, waarmee acteurs als een Bernard Droog en een Joan Remmelts zich Inleefden in hun rollen. Of Margie nu zo de smaak te pakken heeft gekregen, dat ze de amusements wereld wil verlaten om zich bij de toneelschool te laten inschrijven? „Ik ben nog jong en als het komen moet, dan komt het toch", zegt ze voorzich tig en verlegen lachend voor deze be langstelling. Knokke Margie Ball, twee jaar geleden door Lou van Rees gevraagd om in de Knokkeploeg te gaan zingen, heeft na haar optreden in het AVRÖ-tienerpro- gramma „Rooster" in april 1965, snel bekendheid verworven. Haar eerste plaat, waarop zij onder andere zong: „Goodbye tot love" kreeg vele gunsti ge reacties. Voor dat optreden had ze pas enkele maanden gezongen bij het bandje van haar broer. Het waren meestal teksten van liedjes uit de mu ziekbladen, maar Margie kreeg de smaak te pakken en wilde meer be reiken. Ze kocht een gitaar en ging zelf liedjes schrijven. Het liefst in het Engels, haar liefste taal om te zingen. Chopin De favorieten van Margie zijn de Beatles, de Rolling Stones, Mahalia Jackson en wijlen Jim Reeves. Veel vrije tijd om te lezen heeft ze niet, maar in die spaarzame uren gaat haar voorkeur uit naar het oeuvre van Hugo Wie onder de oudere luisteraars herinnert zich niet hoe Claus en Leo Vroman. Paul Godwin en zijn orkest destijds voor de Neder- Het bescheiden langharige zangeresje 1 landse microfoon „Groszmutterchen' of andere beken de salonmuziekjes speelden? Met Isja Rossican had deze in Polen geboren violist een ongekend succes in Hilversum en ver daarbuiten. De hotels in Limburg en Brabant, waar hij tijdens de vakantiemaanden met zijn groepje „schnabbelde" werden dan ook druk bezocht door de toeristen. Gisteren, dinsdag 28 maart vierde deze befaamde vio list in het zonnige zuiden in gezelschap van zijn char mante echtgenote Friedel, zijn 65-ste verjaardag. Hij heerlijk op de terrasjes zitten te genieten van de stralende zon, welke Radioprogramma HEDENAVOND HILVERSUM I (402 m) VARA: 18.00 Nws, actual.. 18.20 Zendtijd pollt. partijen, 18.30 1.10 Instrumentaal kwartet, 19.30 staalkaart, 20.00 Nws, 20.05 Tram- 1 Loeren aan de Hor, 20.55 Licht .10 Liedjes van overal, 21.35 Lezing, 21.50 Orkestmuziek, 22.30 Nieuws, actual., BRUSSEL Ned. (324 m) - Voor de Jeugd. HILVERSUM II (298 m) KRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Gram., 8.00 Nieuws. 8.10 Klass. gram.. 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de hulsvrouw. 9 40 Stereo: Lichte muziek, 10.00 Gevar. muziek. 11.00 Voor de zieken; VPRO: 11.30 Lezing. 11.45 Streeksgewijs: Walcheren, 12.27 Land en tuinbouw, 12.30 Nieuws, 12.40 Actual., 13.05 Klass. gram.. 13.45 Voor de vrouw. 14 15 klass. gewijde muziek; TROS: 14.45 Van 1685 t NCRV: 9.00 Niet 10.00 Nieuws, 10.02 N 11.02 Muziek bij de 1 14.02 Instrumentaal allerlei: KRO: 15.01 15.02 Actual., 15.05 Klein chanson, 16.00 Nwi actual., 16.05 Tienershow, 17.00 Nws. actual 17.05—18.00 Verzoekplatenprogramma. VERONICA (192 m) 7.00 Ook goelemorger cale lezing, iw; NCRV: 15.45 Stereo: Klass. 16.00 Studlodlenst, 16.30 Stereo en liederen, 17.00 v. d. jeugd, Intlg, 14.00 Nws. Lunchmuziek, 14.00 Var box; 15.00 Zieke vrienden, 16.00 Donderdag middagparade, 17 00 Intern, muziek, 17.15 1 werkt, 10.00 Kofüetljd. wenverzoekprogramma, 12.00 H| 1 tot Juke- 1 Volksmuziek. omroepcorrespondent) Sluitingsmis van Pax Christi- tocht op t.v. Van onze omroepcorrespondent) JBHBHHHI HILVERSUM Zondagochtend 2 april wilde drukte uit de weg gaan en zendt de KRO-televisie de eucharistie- terrasjes zitten te genieten van de s viering uit. waarmee op die och- vooral zijn vrouw, die een wankele gezondheid geniet. nieuwe levensvreugde zal geven. tend in de Brabanthallen van Den Bosch de tiende Pax Christivoettocht wordt besloten. SPEELDE OP ZIJN ZEVENDE Kardinaal Alfrink zal als voorzitter v de Pax Christib ewe ging het H. Offer opdragen in concelebratie met 12 aal moezeniers, die hebben deelgenomen aan de voettocht. Onder leiding van pa ter W. Alting von Geusau OFM zullen AT R|? C' I 1 L1 de deelnemers zelf de gezangen uitvoe- /lJJU L/ I J DJuU A J-J De voorbeden zullen worden ge- men de toewijding waarmee hij zelfs de meest eenvoudige werkjes speelt, op hoge prijs stelt. zegd door 12 routiers, elk gesprekskapittel. De plechtigheid wordt ingeleid door ialmoezenier Fred Keesen, die als in terviewer zal proberen de viering te plaatsen in het kader van de voettocht. Deze televisiereportage op Nederland 1 begint op een wat ongewone tijd, na melijk om 10.40 uur. twintig minuten eerder dan gewoonlijk bij t.v.-reporta- ges van een H. Mis. Daaraan vooraf wordt nog een filmische impressie van circa tien minuten gegeven van de plechtigheden bij de uitvaart van mgr. De Vet, die zaterdagochtend in Breda (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Het is op zichzelf al iets bijzonders als iemand zo lang mi nister van Buitenlandse Zaken is als mr. J. M. A. H. Luns. Maar het ls uniek als hij in die positie ook nog een grote aanhang verwerft onder de kie zers. Toch heeft mr. Luns niet altijd 'n beleid gevoerd en verdedigd dat in staat was een breed publiek aan te spreken. Het is meer zijn persoonlijke stijl en zijn verschijning geweest, die hem een aanzienlijke populariteit hebben ge zorgd. Deze beide elementen zullen on getwijfeld op nieuw naar voren komen als Henk Neuman volgende week dins dag vsor de KRO-camera's in de ru briek „Silhouet" met hem gaat spre ken. (ADVERTENTIE) hier moet een ITHO komen -«I <??»»- vanaf: ƒ69. VENTILATOREN NTS wijzigt zendtijden op zondagavond (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Uit televisiekringen vernemen wij, dat de NTS-leidlng met ingang van april het zendschema voor de zondag enigszins zal veranderen. Dit geschiedt speciaal op het verzoek van de De praktijk wees uit, dat de Jeugd uitzending „Woord voor woord" steeds samenviel met de jeugdserie van de NTS „Thierry la Fronde Men wil nu op het eerste net op zondagavond de rubrieken ..Woord voor woord" en „Op spraak" van 19 uur verplaatsen naar 18.40. Bovendien zal met ingang van 1 april de NTS-jeugdultzending met „Thierry" worden verschoven naar Nederland I en wel van 19.10 tot 19.35 uur Een en ander heeft tot gevolg, dat het zondagavondprogramma op het tweede net, evenals ln de week, nu om 20 uur zal beginnen. Benedict Silberman. dirigent van het omroeporkest noemt hem een van de beste „Stehgeigers" van de laatste decen nia. Met Marek Weber en Will Bos- kovsky kon hij een orkest inspireren tot 'n muzikantesk enthousiasme, waarnaar men eenvoudig moest luisteren. Met zijn ensemble maakte hij tournees naar Nice, Zürich, Luxemburg, Bazel, Lausanne. Genève en Schevenlngen. In de duurste restaurants speelde deze romanticus operette- en operamelodieën met dezelf de overgave en verve als rasechte zlgeu- nermuzlek. Tóch is het Godwin, die van joodse af komst is. een groot deel van zijn leven niet voor de wind gegaan. Hij werd in „Je kan hier geeneens spelen", klankbeeld „Je kan hier geeneens spelen!", is een vaak gehoorde klacht van kinderen in de Nederlandse steden die te veel zijn Ingericht op werkers en te weinig op spelers. „Je kan hier geeneens spe len", is dan ook de titel van een klank beeld dat Rien van der Schee maakte, en dat de NCRV vanavond uitzendt. Het klankbeeld handelt over recreatie mogelijkheden en -onmogelijkheden in de directe woonomgeving. Later op de ze woensdagavond, om 22.55 uur, geeft in de Pedagogische Etherleergang van de NCRV, mej. prof. W. J. Bladergroen hoofd van de afdeling kinderpsycholo gie van het psychologisch instituut „Heymans" te Groningen, het eerste (van drie) college over „Kind en speelgoed". Hllv. II. 21.15 uur. het Poolse Sosnowice geboren en kon op 7-jarige leeftijd al als de beste viool spelen. Op zijn tiende kreeg hij in Wenen vioollessen tot hij als 16-jarige jongen naar Boedapest vertrok, waar prof. Hubay. 'n befaamd pedagoog, zijn f T7rtr* talentvolle leerling niet alleen een fabel- _L/tv 111II1 V3.I1 achtige techniek bijbracht, maar hem ook leerde hoe hij een wervelende das moest spelen. Paul werd n periode ontdekt door de talent-scouts van de platenmaatschappijen. Reeds spoedig werden zijn schijven over de gehele wereld verspreid. Het geld stroom de binnen en in 1926 kreeg hij een prachtig engagement in Berlijn. Maar de politieke situatie verslechterde allengs en binnen enige jaren vluchtte Godwin met zijn vrouw en enige andere joodse collega's naar meer democratische lan den als Zwitserland. Luxemburg, België en Frankrijk. Steeds weer werd hij ge confronteerd met de vergiftigde anti- semietische opvattingen. Toen de Duitse legers van Hitler dan ook ten strijd trok ken tegen Sudetenland. en Oostenrijk annexeerde, besloot Godwin zich in ons land te vestigen, waar hij als statenloze binnen een jaar met de inval van de Duitsers werd geconfronteerd. Ruim vijf jaren moest hij bij goede vrienden onderduiken in de vergetelheid. Maar nog géén jaar na de bevrijding trok de VARA zich zijn lot aan en benoemde hem tot violist bij „Alma Music", later gevolgd door een promotie tot dirigent van verscheidene ensembles, waarin Godwin zijn grote veelzijdigheid waar kon maken. Het gelukkigste jaar uit zijn leven werd 1951 toen de Nederlandse overheid een einde maakte aan het statenlooszijn van deze grote musicus. Hij en zijn vrouw werden Nederlandse staatsburgers. In tussen was hij altist bij het Nederlandse Strijkkwartet onder leiding van Nap de Klijn. Met dit kwartet vierden ze grote triomfen, niet alleen in eigen land. maar in het bijzonder aan de overzijde van de Atlantische Oceaan, waar de Ameri kanen de meest lovende kritieken over hun spel schreven. Paul Godwin legt nu zijn viool niet neer om te gaan rusten op zijn lauweren. Muziekmaken is zijn tweede natuur. Zijn grootste voldoening ls als een volle zaal laat merken, dat Over de western „Rio Bravo", die de NTS vanavond op het scherm brengt, schreef onze recensent destijds het vol gende: John Wayne verschijnt in de wildwest film „Rio Bravo" als 'n bijzonder edele en aardige sheriff wiens reactie op elke misdadige toeleg zonder compromis is, hetgeen betekent., dat vuurgevechten en doodsgevaar op het eerste plan staan. Dit neemt niet weg, dat „Rio Bravo" zich onder de westerns onderscheidt dank zij de beheerste regie van Howard Hawks door een goede vormgeving en een spannende beeldopeenvolging. Het arresteren in een klein stadje van een man, die een ongewapende tegen stander heeft neergeschoten, voert een bende in een omsingelingspositie naar de plaats, met de bedoeling de vr(jlating van de gearresteerde te bewerkstelligen. De sheriff denkt daar niet aan, ondanks het feit, dat hij maar over „anderhalve" helper beschikt, onder wie een oude ken nis van hem, die door drank aan lager wal is geraakt, maar een poging doet om zijn leven een andere richting te geven. Hij hoopt zijn betere ik te bewijzen door zich aan de zijde van de sheriff te plaat sen. De omsingeling doet postkoetsrei zigers in het plaatsje stranden en onder hen bevindt zich een kordate, doch lief tallige jongedame, luisterend naar de naam van Feathers. Een rol die zeer aanvaardbaar wordt vertolkt door Angie Dickinson. John Wayne weert zich op de hem bekende wijze van zijn stoere taak. Een min of meer merkwaardige verschijning in deze film is de ex-partner van Jerry Lewis, Dean Martin. De eer lijkheid gebiedt te zeggen, dat deze ac teur zich lofwaardig van zijn wildwest- taak kwtjt. De liefhebbers van zijn stem komen dus ook aan hun trekken. Nederland I, 20.30 uur.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2