ZATERDAG 25 MAART 1WT Amsterdam Pablo de geweldenaar, de Batman kunstminnenden heeft nu ook de benauwde veste van Vader Gijsbreght moeiteloos in zijn houdgreep. De statistieken op het zorgvuldig ontruimde bureau museumdirecteur mr. E. de Wilde bewijzen het: 51.000 cultuurbezoekers zijn sinds de opening tentoonstelling „Picasso" gepelgrimeerd naai de koele, witte hallen van het Stedelijk Museum in Amsterdam, waar de scheppingsdrift van de Meester 180 maal heeft gezorgd een onbetaalbaar teken aan de wand. Dat komt er dus op neer. dat Picasso in de lage landen voorlopig 1 op 3.50C loopt. Drieëneenhalfduizend bezoekers offeren elke dag opnieuw hip drie gulden entreegeld vo9r zijn tijdelijk Walhalla een absoluut, verbijsterend record, dat een eindresultaat van 200.000 betalende gasten straks binnen handbereik brengt. PICASSO TROK REEDS 51.000 FANS NAAR AMSTERDAM Tonend voor een veel kleurig werkje van fa voriet Karei Appel houdt mr. De Wilde (Eddy voor zijn vrienden) sinds veer tien dagen zijn persoon lijke triomf nauwlettend op het kookpunt. Hij was indertijd de eerste mu seumdirecteur buiten Frankrijk, die via zijn verklikkers hoorde, dat Parijs de 85-jarige Picas so ging eren met een monsterexpositie van zijn belangrijkste schil derijen. In vliegende haast reisde hij naar Frankrijk, vanwaar hij terugkeerde met de schriftelijke verzekering, dat Amsterdam het wie rookvat van Parijs zou mogen overnemen. Is hij tevreden over de resultaten tot nog toe? Jurist De Wilde (,,lk ben beslist geen kunsthis toricus. meer een lief hebber. In het Rijks museum zou ik bijvoor beeld volkomen mis plaatst zijn") zegt: ..Een museumdirecteur, die met Picasso in zee gaat, kan eenvoudigweg niet verdrinken. De image van die man is van gewa pend beton en ik hoef al leen maar te zorgen, dat zijn schilderijen er keurig bij hangen. Daarom be schouw ik deze expositie ook niet als een absoluut hoogtepunt in mijn c Het li i pu bliek succes, dat waar schijnlijk de eerste 50 Jaar niet meer ge ëvenaard wordt. In die zin Is het een hoogtepunt. Euvele moed Het is overigens opmer kelijk. hoe snel de op- der kunnen verandere Veertien jaar geleden hil- itie- ve optocht. Ik gooide het geld over de balk, riepen ze, ik had geen verstand van kunst, /.e beriepen zich daarbij op een uitspraak van Pi casso zelf. die ooit ge zegd heeft, dat hij de wereld voortdurend bij de neus neemt. Achteraf kreet serieus durft te ne- weg, hij is een revolutio nair par excellence. Je kunt het rustig eens of oneens met hem zijn mij persoonlijk spreken zijn blauwe en groene periode ook niet zo aan jn mees t je wel erken- ontzag door zijn schuifelen, metselen col lectief een hecht funda ment onder zijn groot gelijk. Met tientallen stofferen ze de marme ren trappen, verdringen ze zich bij de loketten als gold het een pikante Zweedse film. „Een compleet gekken huis, meneer", rappor teert de hevig transpire rende halportier, die tel kens zijn stapel catalogi telt, „want die dingen kosten drie knaken en ze jatten hier als de raven". Gelukkig, hij heeft ze nog steeds allemaal op een rij. Glimlachend vent hij er weer één uit. „Dat is voor u zevenvijftig mevrouw" en terzijde: „Ik voel me net een war me bakker. Die dingen vliegen weg als brood". Of hij de tentoonstelling al gezien heeft? Hij kijkt getroffen, alsof hem zo juist een oneerbaar voor stel heeft bereikt. Mag hij misschien gezond blij ven en een gezegende ou derdom bereiken? Dank u. Begrijp hem goed. Hij heeft niks tegen kunst. Kunst an sich dan, maar wel graag alles op zijn plaats. Niet te hooi en te gras een oog hier en een scheve mond daar. Waar is dat voor nodig? Hij weet best. dat er een hoop lelijke vrouwen op de wereld rondlopen. Zijn eigen omgeving is er al mee vergeven, maar zul ke wangedrochten als er nou boven hangen, is hij toch nog nooit tegenge komen. Dat kan geen toeval zijn". Voor suppoost Krook hoeft ook niet alles. Hij is een regelrechte lief hebber, die thuisln de goeie kamer enige fraaie reprodukties van Van Gogh heeft hangen. Stil leven met bloemen en brug bij Arles, /Vis me neer een kunstkenner is, dan weet hij, welke werk jes hij op het oog heeft. En dan zal hij het ook met hem eens zijn, dat het hele andere koek is. Zeker, Picasso heeft eni ge leuke dingen gemaakt, maar wat hij later ge bakken heeft. Is me neer al in de laatste zaal geweest? De zaal met het recente werk zal hij Hij haalt de geünifor meerde schouders op en vervolgt: „Dan zal me neer ook het liggend maakt niet zijn ontgaan-. Nou, voor Krook hoeft het niet. Althans niet zo. ..Mevrouw, mag ik uw toegangsbewijs effe Terwijl hij spreekt gaat zijn geoefend wakersoog voortdurend langs de dei nende processie. Hij licht het toe: „Je hebt met zulke dure ten toonstellingen altijd figu ren, die voor niks naar binnen willen. Wel voor vijf piek bij de Chinees heeft lage landen in houdgreep eten, maar drie gulden voor een brok kunst, ho maar. Ik pik ze er zo uit. Als ze van die zuinige smoeltjes hebben, tien tegen één, dat ze geen geldig toegangsbewijs hebben. Van kinderen kan Ik dat hebben, voor die is het een stuk op voeding nietwaar. Of schoon, als je de laatste zaal ziet Lager onderwijs Peinzend kijkt hij naar een klasje, dat net aan de kubistische periode van Picasso toe is. Een jongen met provokrullen roept enthousiast: Meester, zo'n ding heb ik vorige week ook ge maakt, maar dan in het blauw". Hij spreekt het „blauw" uit op een ma nier, alsof het hem hevi ge pijn doet. De meester knikt. Het is hem ook niet ontgaan, dat zijn leerlingen de meeste werkjes van Picasso reeds in klasseverband vervaardigd hebben en naar zijn smaak nog aardiger ook. ..In het ab stracte werk", zegt hij troostend, „kan Picasso nog wat van het lager on derwijs in Nederland op steken. Mijn jongens heb ben de grootste moeite om een vent te tekenen met twee benen en twee handen, maar als het niet meer hoeft te kloppen, maken ze de geweldigste Zijn leerlingen vallen hem bij. Ze vinden Picas so een jofele schilder, maar bij elk werk, waar mee ze geconfronteerd worden, roept er wel één: ..lk vond die van jou veel leuker Guus". De meester worstelt on dertussen met het lood zwaar probleem, hoe hij zijn schare straks zonder panie k langs héOiigfiend naakt kan loodsen. Hij heeft de tentoonstelling reeds bezocht en gecon stateerd, dat er slechts één uitgang is, die men alleen via het gewraakte werk kan bereiken. Vink vóór de laatste zaal, roept hij opeens enthou- .Jongens, kijk daar als e lndianenopperhoofd stormt hij dwars door de zaal naar de uitgang. Achter hem volgt de klaa in ganzepas totdat er één „bloot" roept. „Ik heb het u gezegd", mompelt de suppoost Krook, „de laatste zaal". Aan de andere kant van het museum marcheren de verse troepen de expo sitie binnen. Voor elk schilderij vormt zich een spontane volksoploop van grijsaards, hulsvrou- stemde kunstenaars. Er wordt niet gelachen, nauwelijks gesproken. Alleen de officiële museumgidsen wagen het de mond te openen, maar zelfs zij voeren het woord op de monkelende toon van radioreporters, die een biljartwedstrijd Directeur De Wilde heeft niet overdreven! uit Friesland, Limburg, uit verre Duit6e provin- gewesten zijn de vrou wenverenigingen, platte landsjongeren en natuur- bonden gerecruteerd om op deze willekeurige, doordeweekse middag te figuren in het massaspel der toegewijde zieners. De waardering schom- ontwaart men een ge baarde Duitser, die met gevouwen handen in aan bidding ligt voor „Stille ven met gitaar" en een oude dame, die stam pend met haar stok, mompelt. „Waarom heeft hij al die vrouwen zulke wanstaltige voeten gegeven. Moet dat nou?" Tussen die menigte duwt suppoost Van Es veld te vreden zijn wagen met catalogussen voort. „Je t blijvi rijdei zegt hij in het voorbij gaan. „als je stil staat, verkoop Je niks. De di recteur heeft er net weer 20.000 bijbesteld. Een pracht tentoonstelling". En Picasso, hij schilderde voort. Mr.E.de Wilde: I Een museumdirecteur, I die met Picasso in iee gaat kan niet verdrinken" Picasso kun je alleen op de juiste waarde schatten, ais Je Toldoende armslag hebt i Jou reel leaker, Guus'

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9