raketten Veelkoppige monsters gaan strijd aan met anti-raket- DOM VAN KEULEN ftnafr DELICAAT EVENWICHT VOORTDUREND VERSTOORD [anunnik Kir (91) keert niet terug in Franse Kamer ZATERDAG 28 MAART 198T Een kinceerbatterlf van Nikèraketten in de Verenigde Staten. Minister MoNamara acht de verdediging van de steden door middel van Nikè-x- raketten een onmogelijkheid. Russische militairen nemen hun plaatsen in tijdens een oefening. Raketten nemen steeds meer een oentrale plaats in bij de verdediging. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Lle wellyn Thompson, heeft contact opgenomen met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko om tot Amerikaans-Russische onder handelingen over een wederzijdse beperking van de raketbewapening te komen. De directe aanleiding tot deze onderhandelingen vormen de verdedigingsgordels van anti-raketraketten die de Russen rond Moskou, Leningrad en an dere grote Russische steden aan het leggen zijn. De Amerikanen hebben er op aangedrongen de opbouw van het anti-raketsysteem te staken. De Russische premier Kosygin heeft onlangs laten weten dat de Russen daar wel over willen pra ten, als de Amerikanen van hun kant ook hun offensieve raketbewapening willen verminderen. Een Niki sprint anti-raketraket tijdens een proef lancering Amerika. De sprint is een van de afweerprojectielen van het Nikè- x-systeern, icaarover in Amerika een hevige politieke strijd wordt gevoerd. To* ott£« correspondent Lucas Kleijnj ARIJS Ala de nieuwe Kamer be- In april voor de eerste maal bijeen •mt, lullen wij een schilderachtige fi- «ar missen: chanoine Kir. burgemees- *r van Dijon. Hij zal er niet meer Un om als oudste Kamerlid naar het preekgestoelte te lopen en de zitting openen. Die eer had ledereen hem raag gegund, maar toch werd het ingiamerhand wel tijd, dat Kir uit de lamer verdween. Hij is 91 jaar en Una «en kwart eeuw voiksvertegen- wordlger geweest. Ir was populairder in Dljon dan in Brijs. Dijon staat bekend als de stad tn «makelijk eten en drinken. Zowel i»n het een als aan het ander heeft tir zich te goed gedaan. Merkwaardig enoeg was dit aan hem niet te zien. ommlgen krijgen van goed eten en kinken een speklaag bij de boord of bij de broekriem, maar Kir bleef ven schriel en mager als hij 25 jaar t lopen in Frankrijk zonderlinge ty- tn rond, die naar hun uiterlijk te rdelen meer weg hebben van een ochard dan van een intellectueel. 'IJ herinneren ons wijlen Salomon umbach, vroeger een der kopstuk- n van de Franse socialistische par- IJ- Geen stenograaf kon hem bijhou- Een oratorisch talent eerste klas 8 hij op Internationale socialistische •ngressen aan het woord kwam, liep zaal vol en iedereen zat met aan- cht naar Grumbach te luisteren, aar vertrok hij uit Parijs naar con- essen in Wenen, in Oslo of nog ver- r, dan bond Grumbach zijn versle- n touwschoentjes aan zijn voeten, tte een vettig glimmend alplentje P zijn bijna kale hoofd en zo stapte Ij de trein in. Zo verscheen hij in de 'Ions van de grote hotels, die voor de ingresgangers v/aren gereserveerd ®t kwam niet in Grumbachs hoofd op 111 te denken, wat anderen daarvan 'uden kunnen zeggen. «aarzen a'n slobbertype is ook Kir. Hij droeg ten touwtjesschoenen. Aan rijn voe- >n hing de grootste maat laarzen en die gepoetst of niet gepoetst waren. daar trok Kir zich niemendal van aan. De soutane, die hij altijd droeg, zat hem veel te wijd om zijn magere lijf en glom als een spiegel. Boven dat tot op de draad versleten ambtsgewaad een markante kop met de paar witte, weerbarstige haarsllerten, die zich niel Heten kammen. Net als Grumbach droeg hij zijn Basklsche muts. In de Kamer of in de wandelgangen hebben wij Kem nooit iets anders zien dragen. De l.oge geestelijkheid heeft de laatste jaren heel wat met hem te stellen ge had. Want Kir werd pro-Russischer dart voor een priester geoorloofd was. In de Kamer tal hij «en heel eind ven de uiterste linkerzijde vandaag. Hij zat op de banken van de conservatie ven. gedistantieerd van de gaullisten. Maar toen Kroetsjev naar Frankrijk kwam, wilde Kir hem op zijn stad huis van Dljon met open armen ont vangen en dat zou gebeurd zijn, als de hiërarchie Kir die paar dagen geen hulsarrest had opgelegd. Hij schikte zich, maar grommend en hoorbaar morrend. Had het aan Kir gelegen, dan zou hij Kroetsjev naar Moskou achterna zijn gereisd, overigens met de beste bedoelingen want Kir wh een ▼redesapostel. genoeg b—t\ hij niet wUleo inzien, dat een man op zijn leeftijd moet ophouden. Hij werd bij deze ver kiezingen niet herkozen. In de oorlogs jaren is hij in het verzet tegen de Duitsers een held geweest. Sterven is niet erg, zei hij toen, maar als ik dan toch moet sterven, dan staande en rechtop, dat tekende hem precies. Als een koorknaap Overigens zal Kir als ex-Kamerlid nog lang voortleven, want hij heeft in Dijon een aperitief weten te brouwen, dat zijn naam draagt. „Un Kir", zeg gen dagelijks duizenden Fransen aan de bar. Dan weten de garcjona of pa trons precies, wat er bedoeld wordi. Op de perstribune van de Kamer heeft menigeen zitten glimlachen als Kir met zijn hoge en soms doorslaande stem een stem als die van een koorknaap de zitting opende. Uitge lachen heeft hem nooit iemand. Kir voerde zijn éénaktertje op en liep dan voldaan en tevreden naar zijn bank terug. Op die bank zit voortaan een ander. Zo gaat het ons. eens, allemaal. De bereidheid tot onderhandelen van do twee grote kernmachten Rusland en Amerika is zoveel als een erkenning dut de bewapeningswedloop een wed loop zonder einde is, waarmee niemand iets kan winnen. Vorig Jaar is die wed loop in 'n nieuwe faze gekomen toen de Amerikaanse Centrale Inlichtingen dienst CIA met foto's, die uit satellie ten waren genomen, de bewijzen in han den greeg dat de Russen hun nieuwe Galosh anti-raketraketten rond Moskou en Leningrad aan het opstellen waren. In Washington ontstond hierover grote opschudding. Anti-raketraketten zijn weliswaar defensieve wapens, die geen enkel land bedreigen, maar het uiterst delicate militaire machtsevenwicht tussen Rusland en Amerika kan door elk nieuw wapen worden ver stoord. De anti-raketraket is een bui tengewoon geperfectioneerd wapensys teem, dat bedoeld is om in het lucht ruim binnendringende neuskegels van ballistische aanvalsraketten te onder scheppen en met kernexplosies te ver nietigen voordat zij hun doelen berei ken. Dat onderscheppen gebeurt met behulp van radar en andere elektroni sche middelen op zeer grote hoogt*, op de grens van de ruimte. In principe ver schilt de anti-raketraket niet van de reeds langer bestaande luchtdoelraket, die tegen hoog en snel vliegend* vlieg tuigen wordt gebruikt. Het wapen moet echter feilloos een klein doel kunnen vernietigen, dat met een snelheid van meer dan 10.000 kilometer per uur uit de ruimte op de aarde afstormt. Het systeem met zijn zoek- en bestuderings radars, computers en lanceerinrlchtin- gen moet daarom ln seconden op het eerste alarmsignaal kunnen reageren. En dat betekent dat een anti-raketde- fensle verschikkelljk duur is. Als de Russen hun belangrijkste stra tegische centra met gordela van anti- raketraketten gaan beschermen, zou Amerlka's huidige nucleaii'e aanvals- macht, die in de eerste plaats steunt op de Minuteman-, Polaris- en Titanraket ten, voor een goed deel waardeloos wor den. Dit zou dus neerkomen op een ern stige verstoring van het machtseven wicht. Rusland zou Amerika met een raketaanval grote schade kunnen toebrengen zonder bevreesd te hoeven zijn voor de gevolgen van een ver- geldingsaanval. De Russische anti-ra- ketdefensie zou een groot deel van de Amerikaanse projectielen kunnen on derscheppen. Patstelling Wat kan Amerika doen om hel even wicht te herstellen? Het meest voor de hand liggende antwoord lijkti zelf een anti-raketdefensie bouwen. Daar mee zou dan een soort patstelling wor den bereikt. Van beide kanten sou een aanval gedoemd zijn dood te lopen. Daar kan men vrede mee hebben en daarom werd de antl-raketraket enke le jaren geleden ook aangekondigd als liet laatste, niet te overtreffen wapen, dat 'n eind zou maken aan alle oor logsdreiging. Maar de oorlogstechnolo- gie heeft zich door deze fraaie kreet niet laten tegenhouden en nu leven we in de ontnuchterde wetenschap, dut er op elk anti-wapen wel een anti-anti wapen te vinden is. Daarmee is de naar de toekomst voerende bewapenlngsspi- raal opeens beangstigend uitzichtloos Dit beeld moet zowel de Russische als de Amerikaanse regeringsleiders voor ogen zweven. Het gaat om de vraag hoe de hele zaak, die zich volgens een onafwendbare logica ontwikkelt, kan worden gestopt. Rusland, dat altijd meer de nadruk heeft gelegd op een defensieve bewapening, heeft zijn anti- raketraket ontwikkeld ter bescherming tegen de Amerikaanse overmacht aan intercontinentale aanvalsraketten. Ame rika reageert daar nu op door de ont wikkeling van anti-anti-wapens. Da nieuwe Minutemanraketten en de Po- ■cidon, die de Polarisraketten van de Amerikaanse marine gaat vervangen, krijgen zogenaamde meervoudige oor logskoppen en elektronische storings- mlddelen om een antl-raketdefensie in verwarring te brengen. Het komt er op neer dat in geval van een oorlog de Amerikaanse raketten een groot aan tal „oorlogskoppen" in het vijande lijke luchtruim zullen strooien, waar van er maar enkele een echte kern lading bezitten. De antl-raketraketten zullen geen verschil kunnen maken tus sen echt en onecht en daardoor zullen de werkelijke gevaarlijke oorlogskop pen meer kans krijgen hun doelen W bereiken. Volgens de Amerikaanse minister van Defensie McNamara Is de aanval de beste vorm van verdediging en het an ti-anti-wapen geeft hem een sterk ar gument zich te verzetten tegen de toe nemende druk in 't Amerikaanse con gres om een nationaal defensleays- teem vun anti-raketraketten te ont wikkelen. Er bestaat hiervoor al een aantal jaren een project, dat wordt aangeduid als Nike X. 't Ia afgeleid uit de Nike AJax en Nike Herculos ra ketten, die Amerika's grootste bevoW kings- en industriecentra tegen oonven- tionole luchtaanvallen beschermen. Meer om politieke dan om militair* re den en wordt leder Jaar een bedrag op de begroting gezet, dat net groot ge noeg is om het Nike X-ptojeet In leven te houden. Waardeloos Als de Nike X-defens1e ln haar volle dige omvang over heel Amerika werd opgebouwd, zou dat de Ame kaanse schatkist over een periode van tien Jaar het fantastische bedrag vun 165 miljard gulden gaan kosten. Een aantal Amerikaanse volksvertegenwoor digers en senatoren vindt dat geen bedrag te hoog is als daarmee de levens van tientallen miljoenen mensen kun nen worden gespaard. Dat lijkt een ge weldig mooi argument, maar het gaat alleen op ela de Russen geen lo ketten met meervoudige oorlogskoppen en elektronische „penetratiehulpmidde len" zouden ontwikkelen. Als wij on ze Nike-X-antl-raket raketten bouwen, zullen de Russen zeker aan antl-ant»- wapens gaan werken, waarschuwt Mo Namara. „De Nike X zou de schade ln de Verenigde Stoten als gevolg van een Russische kernaanval met raketten niet in belangrijke mate kunnen beper ken. Nieuwe technologische vooruit gang ln de raketbewapening zal het Ni ke X-systeem, zoals dat nu ontworpen ls. binnen enkele jaren ouderwets en zo goed als waardeloos maken". Dit ls de stand van zaken waarbij de Amerikanen en Russen met elkaar gaan praten. De Russen hebben anti- raketraketten, die spoedig door Ame rikaanse anti-antl-wapens kunnen wor den uitgeschakeld. De Russen hebben dus belang bij het akkoord om met de hele waanzin op te houden. De Ameri kanen hebben dat ook, en wel op de kortst mogelijke termijn, want het ont wikkelen van raketten met schertaneu- zen en geraffineerde elektronische fop perijen is weliswaar veel minder kost baar dan het Niko X-systeem, moer 4 kost toch nog altijd vele miljarden, Tijdens een parade in Moskou ter gelegenheid vandeverjaurdag van de Russische revolutie in oktober vorig jaar werd voor het eerst een Oalosh anti-raketraket meegevoerd. Het projectiel lag echter goed beschermd in een metalen huls op een speciaal aestienwielig voertuig, zodat westelijke waarnemers maar heel weinig details konden zien. twee millimeter hoger geworden KEI LEN Eerlijk moet ik toegeven, dat Ik eer beetje angst heb om in de buurt vun de l»om te lo pen. sinds daar de uitgruvlngen plaatshebben ir verband met de aanleg van Keulens ondergrondse tram. Bij de Dom koml een ondergronds station De uitgravingen daar zijn erg diep gegaan en de funi ten. Desondanks: Ik maak altijd muur, dat Ik zo snel mogelijk uit de buurt kom. omdat Ik mij nooit helemaal kan bevrijden van de gedachte, dat de Dom wel eens zou kunnen omkiepen. En nu hebben de ingenieurs iets geks ontdekt de uitgravingen hebben op de Dom de uitwerking van een aardbeving gehad. De Dom is 2 millimeter ge stegenen aangezien deze paar millimeters voor het lot van elk bouwwerk beslissend kunnen zijn. wordt er voortdurend en scherp gecontroleerd, hoe de Dom zich nu verder gedraagt. Want de werk zaamheden zijn nog lang niet klaar. Mijn vrees is dus blijkbaar toch niet helemaal ongegrond ge- Datzelfde onbestemde angstgevoel heb ik als Ik via de Eigelstein onder het viaduct door naar de Mar- zellenstrasze loop. Daar woelen de baggermachines zich ook in de aarde, omdat daar op drie niveaus verkeerswegen ontstaan. Bovenaan blijft de spoor weg, in het midden komt dan de doorgang van de Eigelstein naar de Manellenatracz* en onderaan komt de stads-autobahn, die tenslotte op de Ebert- platz zal moeten eindigen. In de loop van deze werkzaamheden moet men onder het apooorwegvla- duct doorgraven en Ik hoop nu maar, dut dit via duct intact blijft. Vlak achter het viaduct staat het ..Hochhaus" op pilaren. Vlak erlangs graven de ar beiders de zeer diepe rijbaan voor de stads-auto bahn uit. Iedere keer als ik erlangs kom, verbaas ik me, dat het „Hochhaus" nog sleeds op zijn pilu- Maar om tot de Dom terug te keren: de bouwers van de ,,U-bahn" zijn verrast door de klimpartij van het gebouw. Zij hadden die theoretisch wel voor mogelijk gehouden, maar het toch bijna niet kun nen geloven, toen de centimeterstok uitwees dut de Dom enige millimeters omhoog Is gegaan. Nor maal is dat gebouwen verzakken, wanneer vlak er langs uitgravingen voor een U-bahn of een stads- autobahn plaatshebben. Dat gebouwen stijgen is zelfs voor bouwondernemers en arbeiders moeilijk te begrijpen. Het wordt zo verklaard: de grond ls elastisch. Wanneer daarvan iets wordt weggenomen, wordt de grond minder samengeperst. Het gebouw dat erop staat gaat een ietsje omhoog. Vooral de grond vlak om het gebouw werkt als deel van het gebouw zelf en drukt op de lager gelegen aarde. Toen bij de uitgravingen deze aarde werd genomen, werd het natuurlijke evenwioht gestoord, De Dom begon te „groeien". bij een „klim" Gevaar voor de Dom b. millimeter nog nlft. Ge' bij 5 en op z'n laatst bij 10 millimeter Intreden. „Elk gebouw Is anders", zeggen de Ingenieurs. BIJ de U-buhnuitgruvingcn van de Apprlhofplulz ver droeg het gebouw vun Justitie een verzakking van niet minder dun 55 millimeter. Ilelaas waren de vrrzakkingen daar plaatselijk verschillend. Er zijn derhalve ln het gebouw vele scheuren ontstaan. De Dom moet men van nu af aan echter scherp In liet oog houden. De „massa" van deze kathedraal IS met die vun hel pul. niet te verge lijken. Bovendien verwachten de Ingenleura, dat <le Dom tenslotte toch het voorbeeld vun het gerechts hof zal volgen en zal gaan verzakken. De vraag ia dan alleen maar hoeveel. Omgerekend op de totale hoogte van de Dom bete kent de „klim" van 2 millimeter, dut de noordelijke toren ongeveer 1.0 millimeter „uit het lood" moet zijn. Bij een later, eventueel volgende daling van 4 millimeter zou de toren 3.2 centimeter In ander* richting „kiepen". Of hij „omkiept" waarvoor Ik nu maar zo bang ben kunnen de Ingenieur* niet met zekerheid zeggen. ZIJ geloven het niet, want zij hebben, voor zij met de uitgravingen begonnen, de Dom in een „betonnen corset" gezet. Overigens: bij de aardbeving die op 0 januari j.l. werd geconstateerd „steeg" de Dom >n enkele mi nuten 0 millimeter. Vervolgens zakte de kathedraal ook weer diezelfde 0 millimeter. Schade werd daar bij niet aangericht.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 13