Doorkijk- of gluur- spiegel IK LEUN TEGEN ONDERWERELD AAN Importeur Kees van Merriënboer: IN 10 JAAR VOOR EEN TON MEDICAMENTEN VERSTUURD (Van een onzer HAARLEM Sinds kort is er in Nederland een nieuw artikel op de markt. Het heet „de doorkijkspiegel". Wie ervoor staat, komt in de waan, zichzelf en zijn omgeving weerkaatst te zien door normaal spiegelglas. Even omlopen echter, en de illusie wordt wreed weggenomen. Van achter blijkt de spiegel even doorzichtig te zijn als Ten goede kón het spul gaan werken, wanneer het ter beschikking van particulieren gesteld bijvoorbeeld in winkels wordt toegepast. Winkeldieven en -dievegges krijgen dan geen kans meer, want worden, zonder het te we ten, voortdurend op de vingers geke ken. Er is echter een keerzijde. In slechte handen wordt de doorkijk spiegel een gluurspiegel. Chanteurs, voyeurs en achterdochtige werkgevers kunnen er een dubieus profijt van trek ken, dat tot dusver niet binnen hun gretige bereik lag. In zulke handen is de doorkijkspiegel even gevaarlijk als de afluisterapparatuur, waartegen onze wetgever onlangs met lofwaardige weer zin stelling heeft genomen. Tegen deze achtergrond bezien heeft het zin te gaan praten met de man, die het Duitse produkt op de Nederland se markt heeft gegooid. Van hem im mers hangt in belangrijke mate af, bij wie het materiaal terecht komt. Hij heet Kees van Merriënboer, is 33 jaar, woont ia Haarlem en onderhoudt een dikke vriendschap met de Amsterdam se wapensmokkelaar „Pistolen Paul- tje", hetgeen al een zekere aanduiding geeft van de richting, waarin dit ver haal zal gaan. Hij noemt zichzelf „Spie gel Keessie" en ook dat is een vinger- Van Merriënboer is de man ge weest, die in Nederland de (inmiddels verboden) radarverklikker heeft geïn troduceerd. Voor 300 gulden kon men bij hem zijn auto laten uitrusten met een apparaatje, dat een fluittoon af geeft, zodra er radar wordt opgevangen. De automobilist heeft daarna ruim schoots tijd om zijn snelheid tot het toegestane maximum terug te brengen. verslaggevers) vensterglas. Je kijkt er dwars doorheen en kunt i observeren zonder dat zij enig vermoeden hebben, onder observatie te staan. Ten goede was het spul al in gebruik op politiebureaus. Verdachten, die zich alleen waanden, deden domme dingen en werden dank zij de doorkijk spiegel ontmaskerd. Vraag: Leun je daarmee eigenlijk niet tegen de onderwereld aan? Van Merriënboer (praat nu snel en overtuigd)Ja. Het heeft weinig zin. om het te ontkennen. Ik ben opgegroeid in de sfeer van cafés. Daar speelt zich een veelsoortige handel af. Je doet veel connecties op. Je groeit erin. Je krijgt steeds meer armslag. Ik vind in penosc- kringen meer kameraadschap dan in de gewone maatschappij. Er heerst een veel hoger normbesef op het stuk van loyaliteit en eerlijkheid dan bij zoge naamde nette mensen. Daarom ga ik graag met de penoze om. De Kees Merriënboer, zoals hij uit dit vraaggesprek onomwonden naar vo ren komt, is de man, die in Nederland de doorkijkspiegel op de markt gaat gooien raison van 275 gulden per vierkante meter, maar kleiner kan ook. De vraag, of het spul eventueel als „gluurspiegel" dienst zal doen, lijkt daarmee afdoende beantwoord. Hij heeft zijn reclame gericht op 4000 Vraag: D« invo maxi- ......j snelheid in Nederland cn de con trole erop hebben aantoonbaar ongeluk ken voorkomen en mensenlevens gered. Omgekeerd! wie de naleving van de snelheidsbepalingen helpt ontduiken, be vordert de kans op ongelukken en brengt mensenlevens In gevaar. Zag u die verantwoordelijkheid, toen de ra darverklikker ging Importeren en hoe Mond u er tegenover? Van Merriënboer zonder enige aarze ling): ..Ik heb een zeer rechtlijnig standpunt. Ik verdiep me niet in de mo rele kant wan de zaak. Als je dat doet, kun je nergens aan beginnen. Ik let louter op de winst, die ik kan maken. Als ik het niet doe. komt iemand an- Vrnag: U bent ook de importeur ge weest van die spuitbusjes met traan gas, die ln beslag zijn genomen, omdat de wet „weerloos makende vloeistof fen** ln handen van particulieren ver biedt. Van Merriënboer: Die waren bestemd voor zelfverdediging. Bijna iedere dag lees je over meisjes, die zijn aange rand. Zojuist dat geval in Den Haag nog. waar een vijftienjarig kind door em groep jongens in een portiek is ge molesteerd. Dat zou niet gebeurd zijn, ele ze ro'n busje bij zich had gehad. door een aanrander gebruikt kunnen Van Merriënboer: Daar ia niks aan te doen. Uitspattingen hou je altijd. Je moet het allemaal niet negatief bekij ken. Als mensen verkeerd willen, is dat mijn zaak niet. Stel, dat ik een vrouw een paar schoenen met naaldhakken verkoop. Dan vraag ik me toch ook niet af, of ze er haar man de hersens mee in gaat slaan? Vraai jes ver Van Merriënboer: Ja. Tientallen in een paar maanden. Mij is het geval be kend van een fabrieksdirecteur, die zijn chef-inkoper niet vertrouwde. Hij ging bepaalde telefoongesprekken met inko pers aftappen en toen bleek inderdaad, dat de man steekpenningen aannam. Dat vind ik een positief gebruik. loien Paultje" Van Merriënboerr Ja. Ik heb vaak zaken met hem gedaan. Ik zeg Kever niet, wat, Paul pakt alles, waf ie pak ken kan. Daar heb ik bewondering Vraag: Pistolen Paultje heeft gezeten, omdat hij wapens had gekocht, die van diefstal op Schiphol afkomstig waren. Hij heeft ook het wapen geleverd, waar mee indertijd de Italiaan Bruno Colom bo door iwee landgenoten in het Am- Van Merriënboer: Bij wat Paul doet. calculeert hij het risico van straf in. Dat doe ik ook. Ik probeer binnen de wet te blijven. Ik ga geen narigheid zoeken. Maar als iemand tegen me zegt: weet je ergens een pistool te zit ten? dan zeg ik niet: nee. Vraag: Stuur Je ze dan door naar adressen van juweliers en zelfbedie ningszaken, hem geleverd door het re clamebureau „Vierhand". Maar als ie mand bij hem komt, die het spul wil hebben voor een andere reden dan het voorkomen van winkeldiefstallen, lijkt het twijfelachtig, dat hij zal weigeren. De klemmende vraag is daarom: wat zal de wetgever hier weer tegen kunnen Brug van liefde naar Polen Van Merriënboer: Nee. Paul is duur. Paul is voor de amateur, voor de leek. Ik weet veel goedkopere adressen. Vraag: Vraag Je provisie voor ao'n pistool? Van Merriënboort Al A am m gromi Traag» Zo'n busje natuurlijk ook oio goor vragen. I (Van HEERLEN In het jaar dat de ge pensioneerde houwers van Staatsmijn Emma: Anton Perczak en Michael Sa- dowski hun actio: Nederland helpt Polen in Hoensbroek begonnen, werd in de be kende Poolse bedevaartsplaats Czestocho- wa Marysia Mroz geboren. De geboorte ging voor moeder met veel leed gepaard, waardoor hel kleine meisje ernstige be schadigingen aan hel zenuwstelsel opliep. Ze zou haar hele leven verlamd en stom blllven. Vader Ozeslaw en moeder Kazimiera waren echter niet bereid dit te nemen en wendden zich in 1960. toen Maryala nog altijd verlamd en stom Sn de box lag. tot. de vermaarde Poolse specialist prof. dr. Taddeusz Giza uit Krakau. die een mo gelijkheid tot genezing zag. Maar dan zouden er we! uit het buiten land zeer dure geneesmldde'en moeten komen, die Polen niet nrodureerde Weet 1e wat", zei prof Giza tegen de arme. ont hutste ouders. ..wenden InUle ie tot de actie: Nederland helnt Polen in het Nederlandse Hoensbroek Van mii kriieen jullie een aanbeveling". De oud-houwers van Staatsmijn Emma hadden nipt hun toen nog jonge actie voor arme Polen eerst kleren, later geneesmiddelen in Polen reeds bekendheid gekregen. Mooiste succes Nauwelijks was de brief van Marvsia's ouders in Hoensbroek gearriveerd of de eenvoudige mannen begonnen een extra actie voor de hulpeloze Marysia. De actie vond weerklank in den lande zodat sinds dien in de loop der Jaren drie zendingen geneesmiddelen naar Czeptochowa kon den worden overgemaakt ter waarde van respectievelijk 985. 440 en 137 gulden. En het resultaat? Nu de actie: Nederland helpt Polen tien jaar bestaat, kan de tien- Jwigi Maryala lopen m draven «1« een normaal kind, ofschoon zij met het pra ten nog moeilijkheden heeft. Voorzitter Anton Perczak: ..De genezing van Mary sia is een der mooiste successen die we tot nog toe hebben kunnen behalen dank zij de menselijke liefde van velen in Nederland". Erkenning De actie van beide mannen heeft natio nale erkenning gekregen. Anton Perczak laat ons een knipselboek zien met tiental len reportages van alle bekende Neder landse dag- en weekbladen, die steeds brede aandacht aan hun actie hebben ge wijd tot op de dag van vandaag. Mede daardoor konden zij ook vele relaties kweken m de kringen van de Nederland se en zelfs Zwitserse farmaceutische industrie. Organon-Oss bijvoorbeeld levert hun gratis voor Polen alle gewenste anti biotica en andere geneesmiddelen. Boven dien verstrekken veertig Nederlandse apothekers voor hetzelfde doel gratis be paalde medicamenten. Met de Katholieke Stichting Mensen in Nood in 's-Herto- genboscli bestaat een hartelijke en bijzon der vruchtbare samenwerking In de voorbije tien jaar werden aan 6423 Poolse armlastigen zendingen ge neesmiddelen verzonden tot een waarde van ruim 115 duizend gulden. Om het aantal verzonden medicamenten te krij gen moet men het genoemde aantal Pool se patiënten met drie tot vier vermenig vuldigen Iedere patiënt worden doorgaans per zending drie tot vier versc'-'llende geneesmiddelen gezonden. De stichting kan thans rekenen op een vaste kern van ruim 1300 Nederlandse en Poolse wel doeners hier te lande. Wie zou hen niet willen blijven steu nen om de brug van liefde, die zij tussen Nederland en Polen geslagen hebben, steeds steviger te maken. Secretaris ls Michael Sadowsld in de Delstraat 9. Hoensbroek. Een groep paashazen verpoost zich een ogenblik rondom eei Ze hebben zioh in de omgevinj verspreid en zitten zelfs hoog in de bomen! Iedere paashaas bezit een hem bestemd ei. waarop in rebus vorm de naam is vermeld. Z» hebben alleen de eieren i volstrekte wanorde op de gekst» plaatsen gelegd... Eén haas heeft zelfe z'n el vergeten, waarc de rebus die daarop stond maar op de boom hebben getekend. Aan u de taak om 33 rebusjes o te lossen, om tenminste die namen te weten! Voorbeeld: links de ladder ziet u één van de hazen een ei versieren. Op dat ei staan een doorn en een moker. De 1 wordt een S, dus de naam ii Doorsmoker. Deze taaie volhouder in het roken vindt u midden i de boom, bij nr. 28! U doet het volgende. Schrijf de nummers 1 t.m. 33 onder elkaar en zet achter elk nummer de gevonden naam. Achter 28 dus Doorsmoker of alleen de letter D, wat ook voldoende is. Want de begin letters onthullen u waar het in deze puzzel om gaat. NIET de namen, maar het rijmpje is de oplossing! Uw moeite kan even tueel door loting ge honoreerd worden met de volgende prijzen: een prijs van één prijs van twee prijzen van één prijs van Uw oplossing dient uiterlijk woensdag 5 april met vermeldinj P AASPUZZEL zijn in gezonde aan het bureau van ons blad. f 50,- 25,- ƒ10,- 5,-

Leidse Courant | 1967 | | pagina 12