Vakantie in Hongarije heeft één nadeel: verlangen om er terug te keren... INFORMATIE IN EEN NOTEDOP m» Achter toeristische facade schijnt niet altijd de zon <11 Bewijs lag op de weg: in één uur zestien auto's ZATERDAG IS MAART 196T TOERISTISCHE SCHIJNWERPER - TOERISTISCHE SCHIJNWERPER - TOERISTISCHE SCHIJN WERPER MET OPEN ARMEN DE landen achter het IJzeren Gordijn, zoals dat nog steeds heet, hebben al geruime tijd de kip met de gouden eieren ontdekt, die toeristenindustrie' wordt genoemd. Waar het nog niet zo lang geleden vrijwel onmogelijk was om binnen te komen, wordt thans met open armen de toerist ontvangen. Bulgarije, Hongarije. Roemenië, Joego-Slavië, Tsjecho-Srowaklje. al die landen hebben 't lucratieve van het toerisme onderkend. Het zijn ook landen, die iets te bieden hebben. Toch is de toerist ietwat huiverig ervan. Joego-Slavië heeft al lang de naam van een ,,land waar men van alle kanten wordt beloerd" verloren. Men heeft ondervonden dat zulks in genen dele het geval is. Andere landen zijn de kwalijke image nog niet geheel en al kwijt. Men kan er echter op rekenen, dat elke toerist, die *ich gedraagt zoals 's lands aard dat wenst, geen strobreed in de weg wordt gelegd. HET is echter niet altijd even eenvoudig erheen te gaan. De eisen omtrent valuta en visum schrikken velen af. Mettertijd zal dat allemaal wel soepeler worden zit nog Vooral Hongarije met hotelooupons en het maximale bedrag van tweehonderd forints dat mag worden meegenomen, eist een degelijke voorbereiding van de reis. De reisbureaus in Nederland kunnen de toerist over dat alles volledig Inlichten. Men dient zich er ook toe te wenden om geen onaangename ervaringen te ondergaan. Maar als men zich laat voorlichten en handelt naar hetgeen in Hongarije van staatswege is voorgeschreven, wordt ook voor n Hongarije een land dat een ongeneeslijke helmwee achterlaat. WE hebben ditmaal de toeristische schijnwerper op dit land gericht, We achten het echter ook noodzakelijk de (aanstaande) vakantieganger 'n blik te gunnen achter de toeristische facade, in het nogal gecompliceerde leven van de Hongaar, die niet zo diep in de buidel kan tasten en het bepaald niet gemakkelijk heeft. De toerist zal van dit alles niets of bitter weinig merken. Hij zal geconfronteerd worden met een joviaal, hartelijk en hulpvaardig volk, dat zich tot 't uiterste zal Inspannen om de vakantie van de gast want dat bent u ten volle te doen slagen. Hongarije heeft, een oppen-lakte van 9S.000 vlerkante kilometer en heeft ongeveer tien miljoen inwoners. De eenvoudigste weg om het land te be reiken, is via Oostenrijk. De afstand AmsterdamBoedapest is 1510 km. Van Wenen af rijdt men naar Boeda pest vla Hegyeshalom, Mosonmagyar- óvér, Györ, Kom&ron. Tata. Van Graz af rijdt men via Rébafüzes, Körmend, Veszprém, Székesfehérv&r. Voor een reis per auto heeft men geen triptiek of carnet nodig, wel een Internationaal rijbewijs en groene kaart. Van 15 juli tot 15 september is de maximums nelheid op de snelweg no. 7 en de hoofdwegen nas. 71, 711 en 712. die naar het Balatonmeer en omge ving leiden, tachtig kilometer. Benzine kost in Hongarije 2.70 forint per liter, sujier kost 4.70. Men kan een kaart krijgen waarop alle benzine stations in hei land staan aangegeven. Dit wijst er al op dat men niet te kust en te keur kan stoppen om te tanken, hoewel de pompen bepaald niet schaar^ rijn. Wie in het hoogseizoen naar Boeda pest of het Balatonmeer wil, dient hotel of motel te bespreken. Er kun nen ook kamera bij particulieren worden gehuurd. De plaatselijke WV geeft er inlichtingen over. Hongarije heeft veel goede campings, vooral langs rivieren en aan nieren. De accommodatie is uitstekend en Hoewel de landen achter het IJzeren Gordijn steeds meer als vakantieland in trek komen, is Hongarije door westerse toeristen vrij onontdekt gebleven. Toch is het land voor vele soorten vakantie ideaal. Er is water en zon, er zijn ber gen en steden, en het eten en drinken is er goed. Voor wie van water en zon houdt is het Balaton meer een prachtig vakantieoord. Het meer is ongeveer zeventig kilometer lang en varieert in breedte van anderhalf tot tien kilometer. Aan het strand van het grootste meer van Midden-Europa kan men genieten van de Hongaarse zon, want de temperatuur loopt 's zomers vaak op tot veer tig graden Celsius in de schaduw van de vele bomen die langs het water staan. Wie niet kan veel van het water genieten als de er kende waterrat. Zelfs honderd meter van de oever af zal het water nog niet tot de lippen stijgen Op de meeste plaatsen is de grootste diepte van het meer zelfs niet meer dan drie meter Door de geringe diepte is het water zeer snel op 'n behagelijke tempera tuur. zodat er van begin mei tot okto ber kan worden gezwommen, 's Zomers is de temperatuur van 't water meestal rond de 25 graden. Behalve in enige grote plaatsen, met (staats)vakantieverblfjven. waar met duizenden Hongaarse arbeiders en ambtenaren ook zeer vele Oosteuropese toeristen hun vakantie doorbrengen, kan men overal genieten van de rust die er nog heerst. Vanuit vele plaatsen langs het Balaton meer kan men boottochten maken. Te genover Siófok, de grootste badplaats (met westerse allures) gelegen aan de zuidzijde, ligt Tihany, dat een bezoek zeker waard is. Het ligt op een klein schiereiland rondom Hongarijes oudste „Moeder" wilde beat op de foto. De bevolking ia hartelijk, behulpzaam, gastvrij en stelt het op prijs als een vreemdeling het land met een bezoek vereert. kerk, die zich met het Voormalige Be- denictijner klooster (nu museum) op 'n heuvel bevindt. Van hier af heeft men een prachtig uitzicht op het meer en 't romantische haventje. Watersportlief hebbers vinden er een prachtig gebied verrassingen zorgen, ma slechts van korte duur want de volgen de dag is weer even stralend als de vorige. omvat stromend water, douches, mo dern sanitair en elektriciteit. Voorts zijn vele campings voorzien van een kampwinkel en een restaurant. Er mag In Hongarije niet vrij worden gekampeerd. Rondom het Balatonmeer liggen vele campings, die in totaal een veertigduizend personen kunnen opnemen. De grootste is Balatonfüred met een capaciteit van vijfduizend kampeerders. Men mag slechts tweehonderd foiinls invoeren (en uitvoeren). Men mag echter zoveel buitenlandse valuta im porteren als men wil. De forlnta die in Nederland goedkoper zijn dan in Hongarije verkrijgt men (liofst dollars meenemen) bij de kantoren van de Hongaarse nationale bank (Magyar Nemzeti Bank), de Magyar KUlkeres- kedelmi Bank, de kantoren van het nationale reisbureau Ibusz (ook aan de grens en in grotere hotels) en bij de bank Orsz&gos Takarékpénztér. Waar geen vertegenwoordiger van boven staande banken of Ibusz is, wisselt men op het postkantoor traveller- cheques. Personen boven zestien jaai tweehonderd sigaretten (of gewicht aan tabak), twee liter wijn een liter sterke drank vrij Invoeren HONGAARSE AMBASSADE Oranjestraat 8 - Den Haag Het Balatonmeer is ideaal voor iedereen. Niet- Telefoon 11.01.35 honderd meter to hun beschikking waar zij kt i hebben altijd nog to'w „Blauwe" Donati ad. die aan weerszijden van de mooie „blauwe" Donau ligt, waa voor de laat ste wereldoorlog 't Parljs-van-Mldden- Europa. Na in 1944 grotendeels in een puinhoop te zijn veranderd, ia de stad langzaam uit zijn as herrezen en begint weer rijn oude aantrekkelijkheid te herkrijgen. De grote bekendheid als badplaats dankt Boedapest aan de warmwaterbronnen, die reeda de Ro meinen naar Boedapest trokken. Doe geen overdreven moeite, vooral ala u slechta kort kunt blijven, zoveel mo gelijk te zien. In Boedapest, met zijn twee miljoen inwoners, zijn zoveel be zienswaardigheden, dat u er toch altijd maar een gedeelte van kunt bezichti gen. Probeer liever ieta van de sfeer te proeven in deze dubbelstad. Boeda is het gedeelte dat op de westelijke, heu velachtige oever van de Donau ligt. Hier bevindt zloTt onder andere het voormalige koninklijk paleis, dat nog niet geheel ia gerestaureerd. De burcht van Boeda, waarvan 't paleis een ge deelte is, wordt omgeven door middel eeuwse muren. Het Vissersbolwerk is geheel in Romaanse stijl herbouwd, zodat men zich aen goed beeld kan vormen van da vroegere vesting maar het mist de sfeer die van de kastelen uitgaat. Vlakbij staat de Matthiaskerk die officieel „Moeder Godskerk in de nurcht van Boeda" heet en ztjn bij naam „kroningskerk" dankt aan het feit dat ar verscheidene koningen (de laatste was Karei IV van Habsburg in I916)*zijn gekroond. De kroon, die u er kunt zien. is een kopie van die van St.-Stephanus. die zich sinds de twee de wereldoorlog op een geheime plaats in Italië bevindt en zonder welke, vol gen* 't volksgeloof, niemand Hongarije Weense invloed De ichtig Smaakvol geklede schonen en verveloze huizen Een verblijf in de tweelinghoofdstad van de Hongaarse volksrepubliek is een bele venis van zeer verschillende allure. Aan de ene kant de prachtige, oude stad met de monumenten en de moderne brede ver keerswegen, de zondags-volle kerken en de gastvrijheid van de burgers. Als tegenpool het troosteloze platteland, de uitgewoonde en verwaarloosde buitenwijken, het gebrek aan enige luxe bij de heffe des volks en de sluimerende vrees voor het regime. Per auto komend uit de richting Wenen rijdt men langs slechte wegen en door een armoedi ge, vrijwel verlaten streek. Naarmate men dich ter komt bij de metropool krijgen de wegen een meer „westers gezicht". En dan is daar Boeda pest: fascinerend; een wereldstad met bijna twee miljoen inwoners, kilometerslange zes- ba ansbrede enorm drukke winkelstraten, grootse en monumentale bruggen over de grauw-voort- stromende Donau (waarmee het beroemde blauw van deze rivier onbarmhartig naar het sprook jesrijk wordt verwezen). Monumenten baden 's avonds in floodlight en langs de avenues fla neren smaakvol geklede Hongaarse schonen. De toerist ziet veelal slechts de buitenkant. Ach ter dat indrukwekkende, eigen aan een wereld stad. blijft voor de toerist veel werkelijk, hard en kleurloos leven verborgen. En dat niet alleen door het taalprobleem. De door het staatsreisbu- reau georganiseerde sightseelng-trlps zijn zo ge organiseerd, dat alleen de schone zonnekant aan de vreemdeling wordt getoond. Het Is goed ook de andere zijde te belichten. Heimwee naar het land zal men wellicht blijven houden het is en blijft immers schoon en fascinerend maar de normale gang van zaken mag niet verdoezeld worden. Een arbeider verdient in Hongarije ongeveer 130 Kulden per maand (de forint omgerekend tegen de gulden). Is hij wat meer gespecialiseerd, dan komt hij tot 200 gulden. Dat loon ls voldoende voor de gewone dagelijkse levensbehoeften. Melk kost 30 cent per liter, 400 gram brood 17 cent. kaas en worst 30 cent per ons. Voor 8 tot 10 gul- Valuta Met de valuti de 200 forinU men. betaalt rint. Zowel v« twili vieemd gesteld. Voor uit Nederland mag meene- scheques en vreemde valu ta. die men meeneemt, is de wisselkoers evenwel ongeveer 16 cent. Het is een Hongaars bur ger verboden buitenlandse aluta in ontvangst te nemen. Meenemen van dollars wordt aanbevolen Souvenirs zijn bij het staatsbureau volop te koop. maar zeker tweemaal zo duur als elders Ruilhandel woidt op de markten en in de win kels veel gepleegd. Vooral nylonkousen blijken een gewild be/it ide Hongaarse nylons zijn slecht). Op de markt kan men er mooie en dik wijls vrij kostbare souvenirs voor ruilen Bijverdienste De hoffelijkheid brugi iet Bot den. Pest la 't echte stads "-gedeelte Het deel om gezellig te winkelen in de Vaci utca en te wandelen op de brede boulevards of op een bankje op een vriendelijk plein van een heerlijk zon de Uil..ze loban rijn- t ethuisj Grootste nieer van Midden' Europa een van de vele „toppers' anaal Museum, het Operagebouw, d« basiliek (St.-Stefanuskerklen de uit de elfde eeuw daterende Mariakerk. Per auto, trein, boot Vanuit Boedapest kan men per auto of trein alle kanten uit. Maar ook per boot kan men ver komen, en al gaat het wat minder snel. op warme zomer dagen is het verrukkelijk. Een boot tocht naar Esztergom bijvoorbeeld, het noordelijkste stadje aan de Donau. met zijn kathedraal en vele kerkelijke kunstschatten, bijeengebracht in de Kerkvoratelljke Galerij Wie de tocht per auto maakt, moet niet verzuimen Szentendre te bezoeken, een verruk kelijk romantisch plaatsje met stelle straatjes en een lief dorpspleintje, met de Servisch-orthodoxe kerk ln de oude e kerkwe Noordelijke i Esztergom. ligt Visegrad begin van de veertiende ee In het verd be- .'«n 'n vorstelijke lusthof rondom de geweldige bergves ting Mu is nog slechts een runïe te zien, want de Turken maakten in 1342 Visegrad met de grond gelijk, sodat men enige fantasie moet hebben om te geloven dat de pauselijke gezant des tijds naar Rome schreef „Uit Via*- grid, het aards paradijs". Dit is slechts een vluchtige blik In het toeristisch Hongarije. Er is voor de pure liefhebbers nog zoveel meer. zo als jacht- en wijnfeesten. En ntet te vergeten de poesta. Maar hoe lang, wanneer en waarheen u ook gaat, te dere keer zal u met een beetje wee moed weggaan, want wie eenmaal In Hongarije is geweest, zat van dit land gaan houden, zoals alle Hongaren. loudt u van bergen? In Hongarije ligt en oosten van Esztergom, tegen de rsjechisehe grens, een prachtig bergge- iled dat. op enkele plaatsen na. vrijwel iog niet door dr toeristen Is ontdekt. uitgestrekte chtlge eerlijke in de steile pleintjes herinneren aan de Weense in vloed uit de tijd van d.- Oostenrijks- Hongaarse dubbelmonarchie. Een be zoek aan de sfeervolle „Konditorei" punten die niet mag ontbreken Vanaf de Gellértheuvel heeft men een prachtig uitzicht op de Donau en Pot. aan de andere oever, dat door acht Hoi opvallend groot, ais men op straat even de plattegrond in kijkt om de weg te vinden of te zien welke tram of bus men moei nemen, dan is er altijd wel een voorbijganger, die hulp aanbiedt. In Budabrs, 'n kleine buitenplaats, werden we zelfs te eten ge vraagd en kregen we nog een zak perziken mee Want hier leeft Boedap Hongaar. U zult bemei tegen Het Mali agebergte Is een oude vul kaanketen, waarvan de hoogste toppen duizend meter boven ons aller Nieuw Amsterdams Peil uitsteken. In dit dit „Klein-Zwitserland". zoals de Hon garen hel noemen, is de lucht fris en gezond Vandaar de sanatoria. Bossen en bergen noden tot vele uren wande- En 's winters is het een heerlijk oord voor een skivakantie In de bergstreken ligt meestal van half oktober tot eind april een flinke laag sneeuw. Zelfs in Boedapest kan men. op de Vrijheids- berg. de ski's onderbinden, maar ook in de openiucht baden, zwemmen of ku ren. want het water heeft, afhankelijk r leeft de tot zelfs 75 graden Celsius i 23 op .lag rijn inbegrepen. Alles echter, wat niet tot de dagelijkse nooddruft kun worden gerekend, is voor de gemiddelde Hongaar iinancieel bijna onbereikbaar. Chocola komt op enkele guldens per ons; een paar schoe nen gemiddeld 25 gutden, een t.v.-toestel 700. liet kopen van een eigen huls is er helemaal niet geschakeld in het arbeidsp de lichte karweitjes, uiai eten ook zij de hundrn fo, dringend geresta mist In Boedupest den en het staatsrelsburefeji id een keurig geklede heer aan in zijn huis. een kas nze gastheer bleek de gewe i door de staat (zonder ver- heepswerf. Zijn hi usca is het rustiger hoogseizoen Want hatten bepaald niet ngarije wil Iedere de/.« rdiei isenle1 erken zonder ln het centrum van Boedapest merkt de bezoe ker daarom niet veel. maar komt men in de mooi gelegen buitenwijken, dan ziet men de ver veloze huizen, waarbij men slechts zelden een garage, laat staan een auto zal aantreffen. In het onder de rook van Boedapest gelegen Budakeszie was het enige pand, dat ln goede staat verkeerde een militair object. Zo is het trouwens overal: /.iet men een keurig en goed onderhouden ge bouw, tien tegen een dat het dan bestemd Is voor een militair doel. Niet opvallen Circa tien percent van de Hongaarse bevolking is lid van „de partij". Hiervan ts nsar schatting slechts een tiende deel zuiver op de communis tische graat, de rest zijn „brood-communisten", lieden, die uit hun lidmaatschap op een of ande re wijze voordeel trekken. Aan het kerkelijke leven onthoudt de staat volle dig haar steun. Heiligenbeelden en kruisen zijn echter niet uit 't straatbeeld verdwenen. In de ker ken wordt op normale wijze d« eredienst gevierd. Het kerkbezoek Is redelijk, maar er ia wel een zekere voorzichtigheid om niet te zeggen vrees merkbaar. Men gaat over het algemeen niet ter kerke in de eigen woonbuurt, maar in verder gelegen wijken om niet op te vallen bij commu nistische „diehards". Een praktizarende Hongaarse lerarea in de biolo gie vertelde, dat zij niet te veel blijk kon geven van haar religieuze gevoelens an gewoonten, om dat het een belemmering sou kunnen aljn voor eventuele promotie. e vervoer al volop zeven uur open. ook st begint ook vrij vro< 's avonds niet meer de straatverlichting Vroeg op Het dagelijks leven ln Hongarije begint a) Om zes, zeven uur zijn er al s ee\ mense straat en is het openbai gang. De zaken gaan om zondag, maar de avondn tegen middernacht gaat een minimaal pitje. Het openbaar vervoer ts zeer frequent, snel ei goedkoop; een stadsbusrlt ook naar de verr< buitenwijken kost 12 cent. een rit per tram li cent. Het materieel is echter weinig luxueus dikwijls niet al te schoon In Konditorelen, espressobars of restaurants ku. men goedkoop een goed glas bier, een frlsdranl of een glas zeer zwarte koffie drinken. Enorm* hoeveelheden Ijs worden geconsumeerd in d< tientallen ijszaken. Roomijs moet de op dit ge bted verwende buitenlander echter niet verwach ten. Het ta een grove, waterachtige substantie, veelal met een kleurtje en een vruchtensmaakje. Sij de Matthiaski rk ligt het Vissersbolwerk. VI ir zich daar bevindt, heeft dit grootse uitzicht over een deel van Boedapestde parlementsgebouwen voorop.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 15