spaar veiligi EPISCOPAAT ZET NIEUWE KOERS VOOR PRIESTERS UIT V.Y.D. blijft ijveren voor recht Papoea Postspaarbank In jaar tijd 60 van 8800 priesters uit het ambt Tres naar Hoge Raad Onderzoek vraag rond celibaat Nieuw conciliestatuut meer democratisch besluiten door bisschoppen bekrachtigd V W- /II, Vidal wraakt „H. Familie Kennedy" STILLE OMGANG TROK 12.000 DEELNEMERS I MAANDAG 13 MAART 1967 DE LETDSE OOURANT Uit de door 't KASKI verzamelde gegevens Is gebleken, dat van de In Nederland verblijvende priesters In de loop van het laatste jaar 18 seculieren (op de 4100) en 42 regu lieren (op de 4700) het ambt heb ben neergelegd, dat is in totaal 60 op de 8800. Dit wil zeggen twee maal zoveel als In 1965. Veruit de meesten waren jonger dan 50 jaar. Van de seculiere pries ters waren er 14 als kapelaan werkzaam en 1 als pastoor. Van de 42 regulieren waren er 4 als kape laan werkzaam, 2 als pastoor, 4 als studerend en 11 als docent. De ove rigen hadden zeer uiteenlopende functies in gespecialiseerde ziel- zorgvormen. De door de bisschoppen genoemde opdracht tot het houden van een celibaaitgonderzoek is gegeven aan het instituut voor toegepaste psy chologie in Nijmegen en aan het kath. sociaal kerkelijk instituut te Den Haag in samenwerking met het psychologisch laboratorium te Nijmegen. 4 rtVBRTENTIB (Van een onzer verslaggevers) DOORN In een vandaag gepubli ceerd gezamenlijk schrijven hebben de bisschoppen het beleid uitgestippeld, dat zij in de komende jaren willen gaan voeren ten aanzien van de ambtsver vulling van de priester in Nederland. Achtereenvolgens worden behandeld het leven en het werken van seculiere en reguliere zielzorger, de voortgezette pastorale vorming van de priester, de hogere priesteropleiding, de werving voor het kerkelijk ambt, de middelbare schoolopleiding en de kleinseminaries. De nu uitgestippelde beleidslijnen zijn gemaakt op grond van een zestal PINK- rapportcn, waaraan ongeveer honderd deskundigen hebben meegewerkt. Zij zijn mede geïnspireerd door de theolo gie van het Vaticaanse concilie. De bisschoppen beginnen met te wij zen op de veranderingen, die zich heb ben voorgedaan in de verhouding tus sen de zielzorger en het hem omringen de milieu. Hij is veel minder een cen trale figuur dan vroeger, hij moet een ander soort gezag uitoefenen, hij moet intens contact proberen te leggen met een wereld in radicale verandering. Het vanzelfsprekende contact tussen de ziel zorger en zijn milieu is verstoord en dit veroorzaakt bij veel priesters een onbe hagen, dat zich dreigt uit te strekken over hun hele bestaan als mens en als christen. Voor nogal wat priesters wordt het door deze situatie onmogelijk zich nog geheel te geven aan de vervul ling van hun ambt. Nodig is een verdui delijking van de ambtsvervulling, een aangepaste hulpverlening en een betere situering van de zielzorger in de ge meenschap. ,,Dit zijn", aldus de bisschoppen „wezenlijke en onvermijdelijke taken voor iedereen, die de verantwoording draagt voor het vruchtbaar werken en voor het persoonlijk geluk van de pries- In dit verband willen de bisschoppen streven naar een scheiding van de priester en zijn privéleven. Seculiere priesters zouden in staat kunnen worden gesteld om hun eigen aangepaste leef wijze te kiezen, in een aangepaste pas- toriebouw, op kamers, in een flat of in ;n kleine communiteit van priesters. Ook voor reguliere priesters zal een oplossing moeten worden gezocht. Het religieus zijn dient duidelijk te worden onderscheiden van het priester zijn en daarom zal de mogelijkheid moeten worden geopend, dat de religieus ook 'n niet-priesterlijk beroep uitoefent. De bisschoppen geven dan meer gede tailleerde aanwijzingen voor het pasto rieleven (ieders persoonlijkheid moet ten volle worden gerespecteerd), voor de kansen die een priester moet hebben niet-ambtelijke contacten te leggen /oor zijn gebedsleven (zoeken naar nieuwe gebedsvormen omdat de tradi tionele uitgesleten zijn). De reguliere priesters moeten onder leiding van hun oversten zelf hun religieus gemeen schapsleven bij de tijd trachten aan te passen. Celibaat Hoewel overtuigd van de waarde van het celibaat ook in onze tijd menen de bisschoppen, „dat het facultatief stellen het celibaat van seculiere priesters verdere studie en verder onderzoek vraagt", waartoe zij dan ook opdracht hebben gegeven. „Dit niet op de eerste plaats hoewel wij het niet uitsluiten om tegemoet te komen aan de ac- Gaan de schaatsen zelfs in Denemarken langzamerhand p. I r KI/~rweer in ,iet vet> de motoren worden er weer uitgehaald. UUU-CNKJCL Ook de duo-engel zal zich weer voorbereiden op de tochten. Dit pakje van stretchmateriaal zal haar daarbij helpen. Harde strijd om bestaan van middengroepen (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM De liberale Kamer fracties zullen met een zekere tact blij ven ijveren voor uitvoerig van het New Yorkse akkoord betreffende Westelijk Nieuw-Guinea. Mr. E. Toxopeus, voor zitter van de liberale Tweede-Kamer fractie gaf zaterdagmiddag die verze kering aan de algemene vergadering van de VVD. toen daar het beleid van de Kamerfracties aan de orde kwam. Hij zei, dat de verbetering van de ver houding met Indonesië de kans op on verkorte toepassing van het zelfbeschik kingsrecht der Papoea's groter is ge worden. Uit de vergadering werd aangedron gen op het instellen van een parlemen taire enquête over de gang van ^aken bij de Amsterdamse bankinstelling Tei- xeira de Mattos, Mr. Toxopeus stelde evenwel dat dit uitgelegd zou kunnen worden als een gebrek aan vertrouwen in de rechterlijke macht. Voor zo'n wan trouwen bestaat geen enkele aanleiding. Een Voorburgse afgevaardigde maak te dc opmerking dat de fractieleden op hun plaatsen moesten blijven zitten als er een t.v.-uitzending uit de Tweede Kamer wordt verzorgd. Dat bevordert dc image van de VVD, beter dan lege banken, zo meende hij. Tijdens Inleidingen over de betekenis der middengroepen, waartoe 50 60 pro cent van de bevolking moet worden ge rekend op grond van het inkomen zei mr. H. van Riel, lid van de Eerste Ka mer, dat deze categorie de uitslag van de verkiezingen bepaalt, met name de jonge leden van deze groepen. Als de VVD bij deze groepen weet aan te slaan, ban zij over een jaar of vijftien 40 tot 60 procent van de stemmen verwerven, *o zei hij. De positie van die midden- groepen wordt bedreigd. Een kwart van de kinderen uit de middengroepen komt in ongeschoolde beroepen terecht. Het stemmen op de Boerpartij kon wel eens duiden op ressentiment van sicoaal afgezakte leden van die middengroepen, die zich bedreigd voelen. „De strijd om het bestaan wordt harder en beppald niet gemakkelijk", zo stelde mr. van Riel. Deze senator zei, dat tweederde van de leden van de Tweede Kamer, die door deze groep wordt gekozen, zitting hebben voor de VVD en een dèrde voor een confessionele partij. Mr. F. Por- theine, lid van de Tweede Kamer, zei over dit onderwerp dat de middengroe pen meer moeten delen in de welvaart. Zij worden zeer zwaar getroffen door de progressie in de directe belastingen. UTRECHT (ANP) Mr. J. E. B. van Julsingha, raadsman van de verdachten in de TRES-zaak heeft besloten in cassatie te gaan van de straffen, die het Amsterdam se gerechtshof vorige week heeft opgelegd aan zes leden van het studentengezelschap „Tres Faclunt Collegium". Het zestal was betrokken bij het inwij dingsritueel met de roetkap, waarbij op de tiende april 1965 de 20-jarige eerstejaars student jfar. D. L. L. Rutgers van Rozen burg uit Zeist om het leven kwam. De zes leden werden tot een week onvoorwaarde lijke gevangenisstraf veroordeeld. Een ze vende lid in eerste Instantie door de rechtbank in Utrecht vrijgesproken werd ontslagen van rechtsvervolging. In alle gevallen waarin een veroordeling is uitgesproken, is mr. Van Julsingha ln cas satie gegaan. Zoals bekend had de rechtbank de zes TRES-leden veroordeeld tot geldboeten van 1.000.— tot 2.000,—. De straffen die het gerechtshof heeft opgelegd waren ho ger, ook hoger dan door de procureur-ge neraal was geëist 5.000,of 50 dagen hechtenis en voorwaardelijke gevangenis straffen van twee tot twaalf weken met een proeftijd van drie Jaar), Haagse rechtbank: C.A.M. MOET JAARSTUKKEN INDIENEN DEN HAAG, (A.N.P.). De Centrale Administratie Maatschappij N.V. (C.A.M.) in Den Haag moet voor 1 mei a.s. de balansen en de verlies- en winstrekenin gen. alsmede dc vereiste toelichting aan het bestuur van de vereniging voor den effectenhandel voorleggen. Doet zij dit niet, dan verbeurt zij per dag f. 5-000,- aan de aandeelohuder van de Exploitatie- Maatschappij Scheveningen N.V. (E.MtS.), mr. R J. Polak uit Amsterdam. Dit bepaalde vanmorgen jhr. mi'. Witsen Elias, president van de rechtbank in Den Haag in zijn vonnis in het kort geding, dat mr. Polak tegen de C.A.M. had aan gespannen. Mi\ Witsen Elias kon, wat mr. Polak meer had gevorderd niet toewijzen, want van een vertragingsactie voor het ver strekken van de gegevens aan de ver eniging voor den effectenhandèl was niets gebleken. Mlré Polak had tijdens de behandeling van het kort geding vorige week opge merkt bang te zijn. dat de C.A.M!. haar belofte niet zou nakomen, dat aandelen van de E.M.S. zouden worden omgeruild ln obligaties. Het geding was aangespan nen tegen de C.A-M., waarvan mej. P. Zwolsman directrice is en de heer R. Zwolsman commissaris. Beiden zijn com missarissen van de E.M.S.. waaraan de C.A.M. is geliëerd via de Zwolsmans- groep NV. Mr. Witsen Elias constateerde, dat Ln het verweer namens de C.A.M. wel een verband werd erkend. Hij kon uit eigen wetenschap oordelen, dat de Zwolsman- groep een zekere traagheid in de omwis seling valt te verwijten, want ofschoon ln een eerder geding toegezegd, kwam er geen definitief omruilaanbod, noch een pros pectus. Het wantrouwen achtte mr. Witsen Elias evenwel fundamenteel niet voldoen de om de eis van mr. Polak toe te wijzen, die vorderde, dat voor 15 maart de note ring ter beurze van de obligaties ln kan nen en kruiken zou zijn. Het was de president van de rechtbank gebleken, dat de vereisten voor beursno tering veelvuldig en uitgebreid zijn en dat de voorwaarden niet toestaan, dat de eis van mr. Polak aan een termijn wordt gebonden. Een en aner wads voor mi*. Witsen Elias voldoende om vast te stellen, dat de nadere els van mr. Polak, dat althans voor 1 juli de beursnotering rond zou zijn. niet was toe te wijzen. De vereniging voor den effectenhandel zal na 31 juni geen genoe gen nemen met de jaarstukken per 31 december 1966. Er zouden dus nieuwe tus sentijdse belansen en rekeningen moeten worden opgemaakt. Daar de eisen van mr. Polak gedeelte lijk werden toegewezen, werd ieder ver oordeeld tot betaling van de eigen kosten van het geding. Maanprogramma VS zes maanden achter geraakt STUTTGART (AP) Dc Amerikaan se raketdeskundige. Wernhcr von Braun, heeft verklaard, dat het Amerikaanse maanprogramma door de dood (in ja nuari) van drie Amerikaanse astronau ten zes maanden achter Is geraakt op het schema, maar h(j sloot de mogelijk heid niet uit dat de verloren tijd later ingehaald kan worden. Hij zie echter ook, dat nieuwe tegen slagen de doelstelling om tegen 1970 een man op de maan te hebben niet te niet te kunnen doen. „Wij hebben ech ter op geen enkele wijze onze kans ver loren om de missie die ons gesteld werd, te vervullen: het op de maan bren gen van een mens in deze decade. Wij zijn echter vastbesloten geen onnodige risico's te nemen". tuele nood bij de Individuele priesters of om een mogelijk gebrek aan pries ters te keren maar om eventueel door deze facultatiefstelling de nieuwe ker- vorm duidelijker gestalte om hierdoor de eigen betekenis zowel van het priesterschap als van de maag delijke staat meer naar voren te bren- De bisschoppen pleiten dan voor een goed functionerende communicatie en voortdurend overleg tussen de priesters: binnen de huidige pastorieën pastorie en parochie, tussen de paro chies onderling, tussen de bisschop de zielzorgers. Zij zullen streven n verbetering van het benoemingsbeleid zodat de juiste man zoveel mogelijk op de juiste plaats komt. De positie kapelaan zal beter worden omschreven en beschermd. De reguliere zielzor gers komen wat de uitvoering hun ambt betreft volledig onder de bis schoppen te vallen. Het overleg en samenwerking tussen de bisschoppen hogere oversten zal worden verbeterd. Aan alle priesters zal de gelegenheid worden gegeven een voortgezette pasto rale vorming te krijgen. Dit geldt ook voor broeders, zusters en leken die de zielzorg deelnemen. Jonge me: moeten zoveel mogelijk de kans krijgen om zich te specialiseren. Een en ander zal bevorderd worden door een op te richten landelijke service-instituut voortgezette pastorale vorming. Wat de hogere opleiding betreft, wil len de bisschoppen de reeds in gang zijnde concentratie zo spoedig mogelijk voltooid zien. Ook op dit terrein zullen zij streven naar een goede king met de oversten van orden gregaties. Werving De werving voor het kerkelijk ambt dient veilig gesteld te worden, m: „directe ongezonde rekrutering van tot 12-jarigen" wordt zeer ongewenst zelfs ontoelaatbaar genoemd. De bis schoppen zijn verder attent op nieuwe mogelijkheden om In de nood aan werk krachten te voorzien: zij denken hier bijvoorbeeld aan „expliciete en per soonlijke uitnodiging voor de kerkelij ke dienst" gericht tot volwassen sen, waarmee een praxis uit de oude kerk ln ere zou zijn hersteld. De middelbare schoolopleiding, die voor het priesterlijk ambt vereist is, kan verlopen via de gewone middelbare school of via het kleinseminarie. Nodig zal zijn de bezinning op het christelijk bestaan op de middelbare scholen te verbeteren onder andere door een her waardering van het moderatorschap. Wat de seminaries betreft zeggen de bis schoppen een verdergaande openstelling van seminariescholen te verwachten en een zinvolle concentratie van de an dere seminariescholen nodig te achten. Een en ander zal voorzichtig dienen te geschieden om schade aan het gehele middelbare-onderwijsbesfel te voorko- Tenslotte kondigen de bisschoppen aan, dat zij de nodige onderzoekingen zullen doen verrichten. Op korte termijn moeten zij kunnen beschikken over een analyse van de bestaande zielzorgstruc turen en over een analyse van de be schikbare krachten. De desbetreffende onderzoekingen zullen worden opgedra- aan bestaande en erkende institu- Akkoord tussen Malta en Londen LONDEN (Reuter-AFP) De rege ring van Malta heeft besloten akkoord te gaan met het Britse plan tot gedeelte lijke terugtrekking van de Britse troe penmacht op het eiland, waarmee een eind is gekomen aan de twee maanden durende crisis in de betrekkingen tussen beide landen. Dit heeft de premier van Malta, dr. Borg Olivier, in Londen meegedeeld. De Maltezer regering zal ook een eind ma ken aan de beperkende bepalingen tegen de Britse troepen op het eiland, die sinds de aankondiging van de terugtrek king van een deel der troepen van kracht waren. Spaar bij de Postspaarbank- de veilige manier van sparen. Uw spaarbankboekje staat op naam: zonder uw handteke ning kan niemand aan uw geld komen. Uw spaargeld is veilig, zelfs bij diefstal of verlies van het boekje. Meer dan 2200 vestigingen in Nederland staan voor u klaar: het post kantoor is altijd in de buurt. Bij de Postspaarbank kunt u de voor u meest geschikte spaarvorm kiezen met een rente variërend van 3,48% tot 5%. En heeft u een girorekening? Dan kunt zelfs thuis sparen. Kies de veilige ma nier van J|; sparen! T~k "I 1 verworpen met ee meerderheid (Van een onzer verslaggevers) DOORN Het hoogste orgaan van het pastoraal concilie, de plenaire ver gadering, zal behalve uit het episcopaat en de centrale commissie bestaan uit vertegenwoordigers van het kcrkvelk, die volgens een nog vast te stellen pro cedure gekozen zullen worden uit pries ters, leken en religieuzen. Deze verga dering stelt de agenda vast, bespreekt de onderwerpen en neemt daarover be sluiten. Haar besluiten worden pas na een speciale bekrachtiging door de bis schoppen definitief. De plenaire verga deringen hebben een openbaar karakter. Een ontwerp zal worden goedgekeurd of Ziedaar de voornaamste wijzigingen van het conciliereglement, die op een persconferentie door het episcopaat wer den bekendgemaakt. De wijzigingen zijn het resultaat van een achttal resoluties, die op 9 maart jongstleden door de commissie van theologen en canonisten werden opgesteld. Hoe de keuze van de afgevaardigden naar de plenaire verga dering zal plaats hebben is nog niet be kend. Volgens het episcopaat kan ge dacht worden aan een keuze uit de priesters en uit de leden van de dioce sane gespreksgroepen, de concilledes- kundigen en de vertegenwoordigers van organisaties en verenigingen. Wat de re ligieuzen betreft zou de keuze kunnen worden voorbereid door de drie stich tingen van priesterreligieuzen, zusters en broeders. Ook de diocesane raden en centra bieden wellicht een aanknoplngs- De uitvoerende leiding van het conl- lie komt in handen van de centrale com missie, die door het episcopaat zal wor den benoemd uit heel het kerkvolk, dus uit bisschoppen, priesters, religieuzen en leken. Verder zijn er vier werkgroepen, waarin zich het beraad voltrekt: de werkgroep concllledeskundigen, verdeeld over een aantal studiecommissies, de werkgroep conciliegespreksgroepen, de werkgroep organisaties en verenigingen en de werkgroep conciliepostbussen. Hun voorzitters en secretarissen vormen te zamen met de dagelijkse leiding van de centrale commissie en met een verte genwoordiger van de andere Kerken de concilieraad, die de samenwerking en de communicatie tussen de werkgroe pen bevordert en hun resultaten beoor deelt. Het doel van het concilie is dc kerk in Nederland te laten zoeken naar een eigentijdse vormgeving voor haar eigen leven, haar bewust te maken van hanr (lelijkheid ten aanzien van de hele Kerk in de gehele wereld en van lar plicht om in contuct met dc andc- ehristelijke Kerken te gaan zoeken Wat de verantwoordelijkheid ten op zichte van de hele wereldkerk betreft, wordt nader gepreciseerd, dat de cen trale commissie indien nodig bepaalde conciliebesluiten aan de Heilige Stoel ln Rome ter bevestiging zal voorleggen. In dien deze bevestiging niet verkregen wordt, zal de centrale commissie vra gen de afwijzing te motiveren en aldus aan de Nederlandse kerkprovincie mee te delen. Ook zal zo nodig contact wor den opgenomen met naburige bisschop penconferenties of met de synode van bisschoppen te Rome. NEW YORK (Reuter) De eohrljvev Gore Vldal een stiefbroer van Jacque line Kennedy, de weduwe van de ver moorde president, heeft kritiek geleverd op een artikel ln Esquire" waarin John Kennedy wordt „vergoddelijkt" en Robert Kennedy wordt voorgesteld als een „annstaando Christus" terwijl president Johnson als „lucifer" wordt uitgebeeld. Het artikel verschoen onder de kop „de heilige familie". Volgens Vldal be- hteeó de familie kennedy miljoenen dol lars aan publiciteit om de vermoorde president te verheerlijken en de weg naar een famllledynastle te bereiden. Volgens Vldal had Kennedy, ondanke de schittering om hem heen, Amerika niet opnieuw in beweging gekregen zoals hij beloofd had. Het zou te betwijfelen geweest zijn of de tweede ambtstermijn veel meer zou hebben uitgehaald als de eerste, vindt Vldal, en Kennedy zou constitutioneel als president weinig hebben kunnen uitrichten al zou hij misschien de kansen voop zijn broer hebben willen bewaren. „De familie was tenslotte zijn enige zorg en kleurde al zijn daden cn oordelen. Maar vandaag de dog heeft de dode Kennedy oneindig I meer kracht dan de levende. de le gende is weloverwogen door de familie Kennedy en haar aanhang gesehupen", aldus Vidal. Politie verijdelt demonstratie Ben grapje w het niet, evenmin een scene uit een GEEN GRAPJE 9ooi~ °f smWilm. Het is heel werkelijk en droevig voor de man die het betrof. Hij reed in een auto en kreeg een aanrijding, Mijn auto was geladen met halfvolle potten verf (Van onze correspondent) AMSTERDAM De tweede Stille Om gang, die In de nacht van zaterdag op zondag werd gehouden, trok ongeveer 12.000 deelnemers. Hoewel het aantal deel nemers ook nu weer lager bleek dan voor gaande jaren, wat het aantal jongeren onder hen opvallend groot. Limburg kwam met duizend pelgrims goed voor de dag, uit Breda kwamen daarentegen slechts tachtig deelnemers. Onder de deelnemers bevond zich ook de bisschop van Haarlem, mgr. Zwart kruis, die tevoren ter afsluiting van de mlrakelwcek een plechtige mis had ge celebreerd. De Zaaljerskerk bleek bijna te klein om alle deelnemers te bevatten, daar •nlge honderden uit het zuiden met par ticuliere uuto's waren gekomen. Tien extra-treinen, waarvan vier uit Limburg, en honderd autobussen brachten deelne mers uit alle streken naar de hoofdstad. Met 25 auto's reden ln de vroege ochtend enige tientallen invaliden langs de be kende bedevaartroute. Leerlingen van het Ignatluscollege heb ben vorige week 400 deelnemers geën quêteerd. Uit de voorlopige gegevens blijkt dat de meeste ondervraagden de Stille Omgang zien als een bedevaart rond de eucharistie, waurby zij ln zichzelf gekeerd cn ln alle stilte een offer brengen en bidden, afgezien van de vraag, of eens ln de geschiedenis van de hoofdstad een wonder is gebeurd. Sommigen verkiezen de nanacht of de vroege morgen, omdat de stilte ln het uitgaanscentrum van Amster dam dan opvallend groter Is. Ekele tientallen provos hebben gepro beerd samen inet de Stille Omgang een antl-Vletnamdemonstratle te houden. Hun poging werd echter door de politie ver- ydeld.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5