LEIDSE STILLE OMGANG SPRAK DE JONGEMANNEN GOED AAN Jeugd Kamerorkest Leiden gaf weer veel te genieten Voorschotenaar reed twee meisjes aan en stopte niet Vocrv ZQaa, frujs... /.ff* DE LEIDSE COURANT Alle editkj. MAANDAG 13 MAART 1967 ZOETERWOUDE Raadselachtige verdwijning van 1500.- bij bluesgroep De befaamde Rhythm en Bluesgroep van Rob Hoek trad zaterdagavond op In het Don Boscoliuis. Rond tien uur kwam de manager tot de ontdekking dat uit de grote auto, waarmee het gezelschap van Heemstede naar Zoe- terwoude was gekomen, een tas ver dwenen was o.m. inhoudende 1500, De politie werd gealarmeerd en bij het eerste onderzoek werd o.m. ver klaard dat de auto, die pal naast de deur geparkeerd stond de gehele avond afgesloten was geweest. Dit bleek la ter niet juist, een der portieren bleek I niet afgesloten. Het eerste onderzoek bepaalde zich tot de musici en hun ma- j nager waarbij alle koffers en uitrus tingsstukken werd gecontroleerd, ech ter zonder positief resultaat. S. J. Z. De trainingsuren op het veld van de junioren zyn als volgt vast gesteld; Woensdag 15 maart ci en c2 junioren. Donderdag 16 maart voor A- en B- junloren. De leden, donateurs en sup porters kunnen a.s. woensdag weer kaarten in cafe Paardekoper, aanvang 20.00 uur. Zaterdagnacht was de tweede nacht dat langs Amsterdams straten en grachten weer enkele dui zenden katholieke mannen en Jongeren in gesloten ge lederen getuigden van hun diep christelijk geloof, maar ook protesteerden t^gen al het leed in de wereld en in stilte voortgingen, biddend voor hun gezin, voor deze stad, voor hun vaderland, voor de kerk, hun broeders in Christus en voor allen die lijden in deze vreemde wereld. Deze nacht kwam ook Lei den en omgeving. Men kwam eerst bijeen in de parochiekerken om zich voor te bereiden op deze tocht. Traditioneel zongen de tnannen onder begeleiding van de even traditionele organist C. Schellekens de gezangen. Pater B. J. M. Demmus OFM gaf in zijn korte toe spraak een nieu\Ae visie op de komende stille tocht, welke visie tot basis had de gewijzigde vasten- en boetegedachten die momen teel in de Kerk leven, Hoe wel de oude vasten-voor- ichriften zijn vervallen, is de boete-gedachte toch wel gebleven en zelfs sterker BOETE-DOENING IN NIEUWE STIJL naar voren gekomen. Boete als voorbereiding op het hoogtepunt van de vasten tijd, de Goede Vrijdag met het lijden en sterven van Christus. Juist in deze stil le tocht ligt een boete-ob ject, dat precies past in de moderne tijd. Naast het eerherstel, waar voor de Stille Omgang in vroeger jaren is opgeket, kunnen wij nu iets extra's offeren als boete, het opof feren van nachtrust, het voor lief nemen van koude, honger etc. Iets doen wat wy anders nooit zouden doen, maar niet in Jiet wilde weg, doch zin geven aan deze boete. Daarom in deze passietyd ook eerherstel voor de tegen Hem begane misdaden, voor onze eigen slapheid. Daar om ook naar Amsterdam, mond hoViden, nadenken on der de tocht over Christus en Zijn liefde. En in deze geest wenste spreker de aanwezigen een zalige Stil le Omgang. Om kwart voor twaalf stapten allen in de bussen en onder voorturend gebed en gezang bereikte men weldra Amsterdam waar men voor de „Mozes cn Aaron" uitstapte en in deze laatste voorbereiding de H. Eucharistie ging vieren. In de „Mozes en Aaron" Deken W. P. M. Haring droeg met assistentie van Pater G. J. v. d. Vat de H. Mis op, waarvan de vaste gezangen door de mannen en jongens gezongen wer den, terwijl op het koor de leiding in handen was van de heren De Boer en Otten en Jos Schreurs het orgel het komende lijden en de verrijzenis van Christus eveneens in verband met de komende tocht, doch legde daarbij meer het accent op de verrijzenis en de verge lijking met ons eigen leven. Dit alles had de deelnemers in juiste stemming ge bracht om aan de omgang te beginnen, die stil en in getogen door de binnenstad voerde rond de plaats waar het wonder enkele eeuwen geleden gebeurd zou zijn. Amsterdam was deze nacht vrij rustig en bood niet de roerige aanblik van vorig jaar, terwijl ook de tocht vlot verliep, vermoedelijk ook door de teruggang van deelnemers, welke duidelijk merkbaar was. Opvallend was ook dit jaar weer. het groot aantal jon gere deelnemers, die lang zamerhand de plaats van de ouderen gaan innemen, tèrwijl de generatie tussen 25 en 45 duidelijk gemist wordt. Wij zijn er van over tuigd dat een stille omgang op moderne leest geschoeid, met moderner intentie (leu zen) zeker meer instem ming en deelneming zou hebben dan thans. Ook meer voorbereiding dan al leen een jaarvergadering KIEN DE REEDE VOORTREFFELIJK SOLIST IN MOZART Over het Jeugd Kamerprkest Leiden met zijn zeer muzikale en paeda- gogische dirigent Henk Briër nog uit-, voerig te schrijven lijkt ons, gezien ook <je bekendheid tot ver over onze lands grenzen heen, werkelijk overbodig. In Leiden is het in ieder geval een be grip geworden. Dit orkest, bestaande hoofdzakelijk uit conservatorium- en muziekschoolleerlingen, vertoont door strenge discipline een prachtige muzi kale klankeenheid. Groots was zaterdagavond in de Zuiderkerk reeds de inzet met de Suite nr. 1 in C van J. S. Bach. Grote evenwichtigheid in de klankverhou ding, strengheid van stijl, juiste weer gave van sterktegraden, grote precisie bij de solostemmen (o.a. fagot en bas), al deze, vooral bij Bach, noodzakelijke hoofdzaken kenmerkten deze uitvoe ring. Het was een groots begin! Dat men ook niet terugschrikt voor grote werken van hedendaagse com ponisten, in dit geval Nederlandse, werd bewezen door de zeer fraaie ver tolking van H, Andriessens Variaties en Fuga op een thema van Johann Kuhnau". Hier trof ons de ragfijne strijkersklank en de lichtvoetigheid van het spel. (Deze lichtheid misten we soms bij Bachs dansen). De op bouw van de Fuga werd doorzichtige pracht. Van Herman Strategier mochten wij horen zijn bekende „Partita in modi antichi". Deze vierdelige partita werd geschreven in z.g. Griekse toon schalen. Strategier heeft de schoonheid van die oude klanken in een stijlvolle en fraaie compositie doen herlezen. En Henk Briër rriet zijn orkest heeft ze ons doen beleven. Na de pauze stond Mozart op het programma. Rien de Reede was solist in het „Andante en Rondo voor fluit en orkest". Naast de grote eenheid, die er bestond tussen dirigent en solist was bovenal Rien de Reede hier de bijna niet te overtreffen vertolker van dit Mozart-werk. Het werd geblazen met een onfeilbare techniek, met een prachtige toon en in een wel zeer fijn- Deze symphonic, vooral het Presto, is vol dartelheid en toch ook vol span ning. Het kwam er echter niet meer uit. De vermoeidheid deed zich waar schijnlijk gelden. Mogelijk was die middag al een generale repetitie voor afgegaan. In ieder geval een grote mat heid, die plotseling inviel gaf het werk niet dat waartoe het orkest in staat is. Een grootse hulde die solist en or kest ten deel viel, was de dank van het enthousiaste gehoor. THEO TEN HOOVEN. Een bromfiets in een brandgang aan de Lorentzkade vloog in de nacht van zaterdag op zondag in brand door on bekende oorzaak. De gewaarschuwde brandweermensen blusten het vuur, dat hoog van de motor oplaaide. De eige naar van het voertuig is niet bekend. Surveillerende agenten hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een 23- jarige timmerman uit Den Haag en een 25-jarlge lasser uit Rijswijk aangehou- houden, die zich op verdachte wijze op hielden bij een snackbar op het 5 Mei plein. Nader onderzoek wees uit, dat in twee percelen aan het Bevrijdingsplein een poging tot diefstal pleegden, waarbij ze ruiten vernielden. Daarbij zijn ze ver-t moedelijk in hun bezigheden gestoord en zochten ze elders hun „heil". 9 Tijdens de voetbalwedstrijd Unitas- VNL gistermiddag te 'Leiden brak dei 21-jarige Leidenaar A. van Eijgen, toen hij met een andere speler in aanraking kwam, zijn rechterbeen. De EHD ver voerde de speler naar het Academisch Ziekenhuis. Een bestelauto, dine in de nacht van zaterdag op zondag uit een pakhuis aan de Koolgracht was ontvreemd, is gisteravond teruggevonden in Den Haag. In dezelfde nacht werden van twee auto's die in de St.-Aagtenstraat gepar keerd stonden, de benzinetanks lichter gemaakt. Van de ene auto werd 25 en van een andere 10 liter overgeheveld. Van een der auto's nam de benzinomaan ook de afsluitdop mee. „Het is een afschuwelijke gebeur tenis geweest", aldus de proc.-generaal bij het Haagse gerechtshof in diens requisitor tegen een 34-jarige verte genwoordiger uit Voorschoten die te recht stond wegens veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld en het doorrijden na een aanrijding. In het late avonduur reed hij met de door hem bestuurde auto over de Leidse- straatweg. Bij het paseren van twee meisjes op een bromfiets, waarvan één meisje achterop zat, reed hij hen aan. De meisjes werden over de weg ge slingerd en zwaar gewond. Na de aanrijding, waarbij ook z'n auto ernstig werd beschadigd, reed verdachte door, hoewel een passagier hem had ge waarschuwd. Hij werd door de politie dezelfde avond thuis gearresteerd. Verdachte verkeerde onder invloed van drank, het alcoholpromilage was één procent. Verdachte zou drie borrels en zes gla zen bier hebben gëdronken. Hij was echter van oordeel nog wel in staat te zijn een auto te besturen. Hij weet hel ongeluk aan het feit, dat de meisjes plotseling naar links waren gezwenkt. Als gevolg van één en ander was hij in zijn werk ontslagen en het was hem niet mogelijk geweest een andere betrekking te vinden, omdat zijn rij bewijs is ingetrokken. Proc.-generaal: „Maar er zijn genoeg banen waarin geen rijbewijs nodig is". De feiten zoals tenlaste gelegd vond de proc,-generaal bewezen en eiste bevestiging van het vonnis door de politierechter opgelegd, nl. drie jaar. De verdediger meende, dat niet uit de feiten kan worden afgeleid dat ver dachte onder invloed van drank ver keerde. Hij is gewend veel te drinken, zodat hij van genoemde hoeveelheid drank geen hinder had. Een dergelijke aanrijding kan ook zonder alcohol ge beuren. Volgens verdachte had hij met een snelheid van 60 km gereden, hoe wel getuigen die op 100 km hadden geschat. Op het politiebureau gedroeg verdachte zich redelijk en pleiter wilde verdachte de „benifit of doubt" in deze geven en vroeg vrijspraak voor wat de drankinvloed betreft. Het is zeer waarschijnlijk, dat hij zal worden aangesproken, voor een aanzienlijk bedrag der schadevergoe ding, zodat pl. uiterste clementie ver zocht. Uitspraak op 22 maart. Bromfiets eventjes deskundig gesloopt Een brutaal stukje heeft een inwo ner van Wassenaar zaterdagavond da nig gedupeerd. Hij had zijn bromfiets omstreeks 7 uur op de Haarlemmer straat neergezet en bij terugkomst was het voertuig verdwenen. Rond midder nacht werd de bromfiets teruggevon den op de Morssingel zonder achter wiel, carburateur en zonder benzine, terwijl de bedrading was vernield. Ook de uitlaat was verdwenen en de kop lamp was evenmin veel meer waard. Óm het sloopwerk af te ronden had de dader ook de motor willen los schroeven, maar daarin was hi) niet geslaagd. Tot magere troost overigens voor de eigenaar. MANTANQ PJUa, \/u£m*j*Z Siqa/ilt' W \jin faxxwdJL Jmt Mantano, Mogelijk door de meest moderne verwerking van rijpe tabakken volgens het A c'n.uuurpro ADVERTENTIE VERKIEZING PAROCHIERAAD TE OEGSTGEEST Het afgelopen jaar zijn in de parochie van H. Willibrord te Oegstgeest vele stemmen opgegaan om te komen tot de oprichting van een Parochieraad. Na veelvuldig onderling overleg werd in het januarinummer van „Doe" de verkiezing van deze raad aangekondigd, alsmede een lijst van kandidaten gegeven als vertegenwoordigers der verschillende verenigingen en groepe ringen binnen de parochie. Óp aanvraag werd de parochianen een stembiljet toegezonden, dat zij gisterochtend tussen 10.00 en 13.00 uur in de stembus konden deponeren. In totaal werden 276 stembiljetten ingeleverd, waarvan 3 blanco cn 1 ongeldige. Voor iedere groepering/vereniging kon gekozen worden uit een tweetal kandidaten. De uitslag luidt als volgt, tussen haakjes aantal stemmen op nevenkand.: A. G. M. van Werkhoven 143 stemmen Gezondheidszorg (90) Mevr. J. B. Jansen-Schoon 163 stemmen Onderwijszaken (geen nevenkand.) Mevr. A. Kallenberg-Paardekooper 174 stemmen Maatschappelijk Werk (84) H. J. Smit 145 stemmen Gespreksgroepen (92) B. J. Limburg 107 stemmen Liturgie (84 en 57) Mevr. M. E. Gouverneur-van Deene 144 stemmen Kath. Vrouwengilde (104) Mevr. M. Hogervorst-v. d. Geest 159 stemmen Kath. Vrouwenbew. (geen) Ph. Weber 125 stemmen N.K.V. (65) J. Hooymans 150 stemmen L.T.B. (64) C. J. van Velzen 147 stemmen KJJC/Sport (103) J. Juffermans 165 stemmen Jongeren (77) B. van Eisen 127 stemmen Recreatie (111) W. A. G. van Kesteren 122 stemmen Kath. Actie (119) J. Ouwerkerk 135 stemmen Financiën (119) G. Prinsen 161 stemmen Bouwkundige (72) Mevr. J. W. Sollewijn Gelpke-Manders 202 stemmen Bejaardenzorg (geen) B. Paddenburg 185 stemmen Middenstand (geen) Mevr. A. v. d. Putten-van Zoeten 171 stemmen Ouder-ver. (geen) H. van Woerden 214 stemmen Burgerlijke stand Geboren: Rudolf J. J., z.v. M. A. Mulder en H. M. Tetteroo; Domenico R., z.v. L. O. Belfi en E. Spinazzc; Wilhelmus A., z.v. J. C. Raaphorst en C. van Rijn; Caroline, d.v. J. Crispijn en C. W. Olivier; Barbara, d.v. T. W. J. van Agt en G. Muste; Gerard W. J., z.v. J. B. Antvelink en H. A. van den Wall Bake; Elisabeth, d.v. H. van Dig- gele en A. A. Wentsel; Carien M., d.v. H. J. van Dongen en S. M. R. van der Werf; David J. M. S., z.v. S. van Rijn en H. M. Teske; Alida M., d.v. P. J. van der Meer en A. P. J. Landwer Jo- han; Margarethe M. I., d.v. F. Meijer en N. M. van Muijen. Overleden: G. W. Kluijtmans, 3 we ken, zoon; A. J. van Oosterhout, 57 jaar echtgenote van T. Douma; J. P. Maar- tense, 67 jaar, man; J. Buijs, 91 jaar, wed. van E. Liese; C. van As, 78 jaar, wed. van A. Slingerland; M. Onder water, 83 jaar, wed. van S. Weeda; M. A. Hoogeveen, 77 jaar, vrouw. MOND-OP-MOND-BEADEMING REDDE LAMMETJE Jazz Society Folk Beat 14 TRIO DICK VAN DE CAPELLEN VRIJDE TEGEN FREE-JAZZ STIJL AAN Fietsenstandaards langs Nieuwe Rijn Binnenkort ziullen langs de Nieuwe Rijn, naast de Koornbrug, tegenover het winkelmagazijn van C A, stan daards voor veertig fietsen worden ge plaatst. Hiertoe zullen enkele autopar keerplaatsen moeten worden opge offerd. Met deze maatregel tot verrui ming van de parkeergelegenheid voor fietsen hoopt men te bereiken, dat de verschillende winkelpuien langs de Botermarkt in het vervolg gevrijwaard zullen blijven van de massa's rij\rrr- len die tot nu toe vaak een belemme ring voor de voetgangers vormen. Jazzformaties, die bij hun optre den bijna enkel en alleen eigen nummers spelen, zijn een bijzon derheid in de jazzwereld. Zater dagavond op het driewekelijkse jazzconcert van de Leidse jazzclub F.B. 14 was een zo'n formatie in dit geval een trio te beluisteren. Het drietal Dick v. d. Capellen (bas), Chris Hinzen (fluit) en Martin van Duinhoven (drums) speelden zeer modern, bijna free- jazz stijl. Het trio speelde dan ook bijna geen ensemble-spel, maar ieder voor zich, met het gevolg vele solo's door elkaar. Mede hier door is de rol van Chris van Hin zen op de fluit niet zo overheer send geweest, als uit onderstaande misschien zou kunnen blijken. Het optreden begon in de eerste set met Bamboe, een up-tempo num mer waarin Chris van Hinzen op een korte Indiase fluit het meeste opviel, evenals in het tweede nummer /529, waarin hij beurteling de fluit en de piano bespeelde. In de tweede set weel een up-tempo nummer: Zero 3 en het nummer Woiczischke, waarin Chris v. Hinzen beurtelings de fluit, de' piano en de piccolo bespeelde. Een hele col lectie fluiten bespeelt v. Hinzen, zo bleek wel uit Der Alte Frits, waarin hij opviel met zijn alt-fluit. Deze werd besloten met The present is past, waarin leider Dick v. d. Capellen i.p.v. de bas nu eens de piano bespeelde. En, met succes. De set werd evenals de eerste besloten met een getal-num mer: /527. Deze nummers hebben be trekking op de huisnummers van lei der v. d. Capellen, die bewees niet alleen over een geweldige techniek te beschikken, maar bovendien nog vin dingrijk ook. Dat bleek o.m. in het PAUZE DE STAF VAN MOZES Midden in de woestijnen van do Sahara en Arabië kan de uitgeputte reiziger op een oase atoten. Het grond water komt er naar de oppervlakte ln bronnen die door weelderige bosscha ges zijn omgeven, een groen verkwik king in een dor, versteend landschap, zoals de randstad Holland. Zaterdag is in dit blad een vlzioen opgeroepen van een uitbreiding van de LeidSe Hout(je) tot een groot bospark, Nu de kans daartoe nog open ligt (een kans die de meeste steden missen), hopen we, dat de vroedschap werkelijk "vroed" d.w.z. w(Js en vooruitziend zal z(jn. Men kan met de staf van Mozes een oase vHn verkwikking oproepen in de steen woestijn vol morrend stadsvolk! BH de vertechnlserlng van de samenleving en de ontworteling van de stedelijke be volking zal allerwege geschrééuwd gaan worden om herstel van het kon- takt met de natuur, als heilzaam mid del in maatschappelijke en geestelijke nood. Deze nood -dat profeteren we, ofschoon brood etend- zal rond het jaar 2000 dramatisch zijn. LEIDSE BIOSCOPEN De films in de week van 9-15 maart zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd; Camera: Fantomas (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Lido: Tobroek (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.16 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Luxor: Fantastisch experiment (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: Pierrot le Fou (18 Jr.) (prolongatie) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Trianon: De bijbel (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur Rex: Kogelregen in Rimrock (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur PUNT de oude school KORRELTJE Er zijn mensen, die er zozeer aan verslaafd zijn alles te overdrijven, dat ze de waarheid niet kunnen vertellen zonder er bij te liegen. De sfeer ln F.B. 14 bevalt vele mu sici. Ook dc leden van dit trio. Zij speelden nl. ruim twee uur, i.p.v. het ene uur, dat afgesproken was. Gistermorgen om een uur of negen werd op de boerderij van de heer Van Vliet, Leidseweg 229 te Voorschoten, een lammetjes-vierling ge boren. De dieren voelden zich meteen best thuis op de wereld, zelfs het nieuwste „zwarte schaap" van de wollige familie. De komst van het vierde lammetje gin* minder voorspoedig: zoon Nico, hier op de foto, moest het diertje met mond-op-mond-beademing in het leven houden. De resultaten waren zo te zien bemoedigend voor de toekomst. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 13 maarl Vee Aan voer 243 runderen, prijs 3.55-4.90. Handel kalm. ROTTERDAM, 13 maart. - Vee - Aanvoer totaal 1107, riachtrundercn 1107, slachtrundercn 460-490, 415-450, 380-405, 335-365, stieren 410-460, worst- koelen 325-350, slachtruderen: korter, vlot, hoger.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3