m u - Drie dagen uit en thuis voor paraatheidstest in het veld Franse linkerzijde bereikt akkoord over zetelverdeling m - Eerste jaarbeursdag was opvallend rustig Premielening R'dam 1957 Jongetje vermist Centraal Adviesbureau opgericht Hulp aan priesters en religieuzen in nood DINSDAG 7 MAART 1967 DE LEIDSE COURANT ROVER UIT BELGIË IN MAASTRICHT GEPAKT (Van onze correspondent) MAASTRICHT - De Maastrichtse recherche arresteerde zondagavond in een pension de Belg J. M. Wuidar. Dit gebeurde na een tip van de politie ln België. Wuidar werd door de Belgische politic gezocht, omdat hij ervan wordt verdacht zich onder meer schuldig te hebben gemaakt aan een roofoverval in èves nabij Charleroi, waarbij dc 67- irige weduwe H. Wery van het leven erd beroofd. De roofoverval zou hij hebben ge pleegd met een medeplichtige. Deze overval vond plaats in de vroege och tend van woensdag 22 februari jl. Om streeks 7 uur die ochtend ging de 25-ja- rige ongehuwde knecht A. Bouquet op de afgelegen boerderij de koeien mel ken. Hij werd in de stal overvallen door twee mannen. Op zijn hulpgeroep snelde de boerin en haar zoon toe. Er ontstond een hevige vechtpartij, waarbij de knecht en de zoon bewusteloos wer den geslagen. De boerin werd dusdanig en stomp voorwerp geslagen, dat plaatse stierf. Na de vechtpartij hebben de overvallers de boerderij doorzocht. Ze hoopten daar de opbrengst van de verkoop van twee stieren te vin den, die de dag tevoren waren ver kocht. Ze vonden het geld niet. De buit bedroeg slechts een bankbiljet van 100 Belgische francs. De overvallers maak- zich met een zwarte auto uit de Manuscripten terug naar Jeruzalem LONDEN (Reuter) De zeldzame bijbelse manuscripten die door een on bekende bij Sotheby in Londen in vei ling zijn gebracht, zijn door de betrok kene uit de markt genomen. Hij heeft ich bereid verklaard de stukken aan de Armeense bisschop Sjaje Adjemian ter hand te stellen, die zal zorgen dat ze in Jeruzalem terugkomen. De manuscrip ten, waarvan de waarde op vijf miljoen gulden wordt geschat, zijn verdwenen uit een klooster in Jeruzalem. Op welke wijze blijft een raadsel. Vanochtend om 7 uur op de radio: op last jnn minister ran Defensie naar 't Harde Geen kreten als Jfa-Ha-Happening' of „Uche-uche-uche" begeleidden deze heer tijdens zijn spel met de vlamen. Politie en brandweer keken toe zonder in te grijpen: arestaties bleven uit. Het spelletje was dan ook bittere ernst: een demonstratie van een spuitbus welke in het huis houden (en daarbuiten) gebruikt kan worden om brand te blussen. GAULLISTEN TEVREDEN PARIJS (AFP) - Bij de zondag te houden tweede verkiezingsronde in Frankrijk zal per district één linkse kandidaat gesteld worden. De leiders van de Franse communistische partij en de federatie van links, waarin socialis ten en radicalen zijn verenigd, hebben gisteren na lang beraad hiertoe beslo ten. Kandidaat wordt de man die zon- Dit noemt men nu terecht een keukenmeubel. Met alles erop en eraan. De foto toont slechts het bovenblad van het meubelstuk, met aanrecht en gaspitten. Het is een van de snufjes op de voorjaarsbeurs. Overrompelende welvaartsshow (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Op de voorjaarsbeurs was het gistermiddag stil, er hing een ontspannen sfeer van kuierende mensen, koffiedrinkende, af en toe geeuwende standhouders. Dat was de eerste dag van de beurs. Nooit de drukste, maar gisteren toch bijonder rustig. Vandaag zal het drukker zijn, dat is nauwelijks anders te verwachten en ook ln de ko mende dagen, tot en met 14 maar! zul len Nederlanders en vreemdelingen met tienduizenden naar Utrecht komen, om „alles" van de beurs te slen. Het is om zijn uitgestrektheid en zijn veelzijdigheid weer een beurs om het tegen af te leggen, maar voor de geïn teresseerde zakenman een prachtkans om te weten te komen, wat er sinds vo rig jaar in de wereld te koop is. En wat is er niet allemaal te koop. Het meest geraffineerd geleide waren huis pleegt nog maar kinderspel verge leken bij de overrompelende show van welvaart en vernuft op een internatio nale voorjaarsbeurs. Tussen de zaken lieden die zich niets laten wijsmaken, snel keuren en meteen doorhebben wat voor vlees zij in de kuip hebben, schui felt een gezin met chocoladelollies, dat zich vergaapt aan wonderen van huis- houdtechniek. In de sector film en foto is het altijd druk van amateurs, die lo pen te watertanden en bedeesd vragen of zij even een kostbaar toestel ln de hand mogen houden. Op het grote buitenterrein langs de weg der Verenigde Naties staan bouw- machines die pers tuk honderdduizenden fuldens kosten en zij worden net zo Eoed verkocht als de lepels en vorken, koppen en schotels op de 2e etage van de Vredenburggebouwen. Drümeenhalï- duizend firma's uit veertig landen doen mee aan deze gigantische markt, die zeer overzichtelijk en efficiënt is inge deeld en al die firma's tonen bij voor keur de nieuwste vindingen en ontwer pen. Iedere algemene beurs is rijk aan noviteiten of wat de makers ervoor wil len laten doorgaan. De techniek staat voor niets, maar ook in de huishoudelijke sfeer zijn er talrijke noviteiten. Een Utrechtse firma bijvoorbeeld brengt een „zwevende keu ken" als scheidingswand tussen kamer en keuken, die aangepast bij de wensen van de bewoners in een kwartier kan worden opgezet. Al even rationeel is een in Amsterdam vervaardigde sani taire unit, waarin een wastafel, bad, douchebak, closet met stortbak en bibet, én een elektrische boiler in een geheel zijn samengevoegd. Voor voetgangers i9 er uit Duitsland een aardigheidje afkomstig, namelijk een kilometerteller. Om de enkel te be vestigen, ten dienste van allen die in hun werk veel lopen (en misschien per kilometer betaald willen worden). Tot en met volgende week woensdag is de jaarbeurs een internationaal tref punt. Uit tientallen landen komen Inko pers en fabrikanten naar de Domstad om te zien wat zij in tientallen andere landen zouden kunnen kopen. Russ. kapitein in V.S. veroordeeld ANCHORAGE (Reuter) De kapitein van een Sovjet-Russische treiler, Nikolai G. Zernov, is in Anchorage in Alaska veroordeeld tot 9.000 dollar boete (17.500 gulden) wegens verboden vis sen in Amerikaanse wateren. Zijn «chip de 54 meter lange STRM-8-413, werd vorige week donderdag bij de zuidkust van Alaska opgebracht door een kotter van de Amerikaanse kustwacht. dag j.l. dc meeste stemmen heeft ge kregen. In vijftien districten wordt hier van afgeweken. Zondag kozen de Fransen 64 gaullis ten, acht communisten, twee centrum democraten en een vertegenwoordiger van de socialistische federatie. Over meer dan vierhonderd zetels moet in 'n tweede ronde worden beslist. Deze vindt komende zondag plaats. In ongeveer 140 gevallen moeten De Gaulles kandidaten van de vijfde republiek de strijd aan binden met een communist in 130 ande re gevallen vinden zij een kandidaat van de federatie-Mltterand tegenover zich. Zij hebben voor een absolute meerder heid minstens 244 gekozen kandidaten Gaullistischs woordvoerders lieten zich in tevreden bewoordingen uit over het percentage van 37,5 dat hun partij zon dag wist te behalen. Zij noemden dit een overwinning voor de politiek van presi dent De Gaulle en een garantie voor een werkzame meerderheid in het nieuwe par - lement. Het percentage was nagenoeg gelijk aan dat wat de gaullisten bfj de vo rige parlementsverkiezingen van 1962 behaalden. In het oude parlement be zetten zij 265 zetels. De socialistische leider Guy Molïet waarschuwde gisteren echter, dat'de re gering wellicht nog een onplezierige ver rassing te wachten staat. „Zij die zeg gen namens Frankrijk te spreken met 38 procent van de stemmen, verheugen zich te vroeg", zei hij. In Utrecht nieuw bloedtransfusie laboratorium UTRECHT (ANP) In aanwezig heid van tal van internisten, verpleeg sters. vertegenwoordigers van het Ne- derlandsche Roode Kruis en donors heeft prof. dr. L. A. Hulst, hoogleraar interne kliniek van het Academisch ziekenhuis ln Utrecht, het nieuwe bloed transfusie laboratorium van dit zie kenhuis officieel in gebruik gesteld. De inrichting van dit laboratox-ium heeft 100.000 gulden gekost. Het beslaat een oppervlakte van 500 vierkante me ter en kan negen donors tegelijk ver werken. Er is onder meer een centrifu gekamer, een spoelruimte en een wacht kamer voor donors. Ons land telt op het ogenblik ongeveer 190.000 donors en 48.000 gevers van plasma. In de Neder landse ziekenhuizen is elke één drie kwart minuut het bloed van een donor voor een patiënt nodig. Franse jongen beschiet buis van geliefde PARIJS (Reuter) In Parijs heeft een 19-jarige jongeman gisteren vanuit een woning op de vijfde verdieping een tegenover liggend huis beschoten terwijl hij zijn grootmoeder in gijzeling hield. In het huis, dat onder vuur werd geno men vielen twee gewonden. Gedurende langer dan een uur trachtten politie mannen vergeefs de jongen te bewegen zich over te geven. Toen de politie de grootmoeder toeriep uit het raam te springen, dreigde de jongeman haar te zullen doden. Een vriend slaagde er ten slotte in hem tot overgave te bewegen. Volgens de buren was de jongeman in woede ontstoken toen de bewoner van 't huis dat hij beschoot hem de omgang met zijn zeventienjarige dochter had verbodeh. Akkoord over CAO-vleeswaren UTRECHT (A.N.P.). Werkgevers en werknemer» hebben overeenstemming bereikt over de CAO 1967 voor de vlees- warenlndustrie. Deze overeenkomst heeft een looptijd van 1 Januari 1967 tot 1 januari van het volgend jaar. Zij voor ziet in een loonsverhoging van 4 pet. per 1 Januari en 1,5 pet. per 1 juli. De nieuwe CAO bepaalt onder meei (jat vrouwelijk produktiepersoneel bij gelijkwaardige arbeid gelijk beloond moet worden. De tweede gemeenteklasse wordt afgeschaft en de eenmalige vak- dlploma-uitkering van 350 gulden wordt omgezet ln een toeslag van 25 gulden per kwartaal. De CAO heeft op onge veer 16.000 werknemer» betrekking. Kurt Thomas dirigeert Residentie-Orkest DEN HAAG. Op woensdagavond 8 maart geeft het Residentie-Orkest in de Kurzaal een concert (nr. 8 van serie CD), dat geheel gewijd is aan werken van Johann Sebastian Bach. Het wordt geleid door de beroemde Bachspecialist Kurt Thomas. Soliste is de Duitse sopraan Ingeborg Reichelt, die hier al eerder in werken van Bach optrad, o.m. in 1965 in het Weihnachtsoratorium bij het Residentie-Orkest onder leiding van Kurt Thomas en vorig jaar in de Missa Solemnia tijdens het Holland Festival. Op het programma staan: Suite nr. 1; Cantate „Non sa, che sia dolore"; Brandenburgs concert nr. 4; Cantate „Weichet nur. betriibte Schatten". De instrumentaal-solistische parttjen zullen worden gespeeld door Willem Noske, viool; Jolle de Wit, fluit; Frank Minderaa, hobo; Corry Vierdag, klavecimbel en Kees Otten en Leo Meilink, blokfluit. Dit laatste "betekend, dat Thomas het vierde Brandenburgse concert ln de meer oorspronkelijke vorm, dus met blokfluiten wil benaderen. Langs kortste weg naar commandant Van een onzer versluggevers) 't HARDE Vanmorgen om 7 uur heb ben ze het gehoord „Op last van de mi nister van Defensie moet u zich onver wijld melden in de legerplaats 't Harde, 44ste afdeling veldartillerie". Een half uur later klonk het opnieuw door de radio onverwijld melden en om 8 uur weer. Negen keer achtereen klonk het hevel voor een deel van de bijna 10.000 kleinverlof- gangers, die in het bezit zijn van een x-lastgevlng. Intussen spoedde een postbode zich met een expresse-bestelling de lastgeving op papier naar de parate batterij van de 44ste afdeling jongens in burger maar vandaag opgeroepen om drie dagen uit en thuis een parautheldstest te velde af te leggen. De legerleiding verkeert ln spanning hoe deze oefening Schootstafel zich aal ontwikkelen. De daadwerkelijke oproep geldt voor vandaag, morgen en overmorgen: de klein- verlofgangers wisten, dat deze oproep hun boven het hoofd hing. De bijna tienduizend x-lastgevers zijn er al een paar weken op vooi-bereid, maar niemand wist precies of het nu juist hem zou treffen. Het zijn er nu 120. Vanmorgen om even na 7 uur is de eerste waarschijnlijk al op pad gegaan om via de snelste weg de legei-plaats 't Harde te kunnen bereiken. De legerlei ding en vooral de commandant van het eerste legerkorps is hogelijk benieuwd, wie Brand in Brussels paleis voor Schone Kunsten BRUSSEL (ANP) De 2000 bezoe kers van een volksconcert ln het Pa leis voor Schone Kunsten te Brussel hebben gisteravond overhaast de zaal moeten ontruimen, nadat brand was uitgebroken. De brand, in een kelderopslagplaats van gordijnen en meubilair, vulde in korte tijd de zaal geheel met rook, doch de concertbezoekers konden snel het gebouw verlaten en er deden zich geen ongelukken voor. De brandweer slaagde erin de brand, die vermoedelijk te wijten is aan kort sluiting, tot die ene kelderruimte te beperken en in een uur tijds te blussen. •ankfort ivordt een proef genomen met een automatische krantenverkoper, utomaat werkt op penningen van vijftien tot zestig Pfennig. Hij kan kranten bergen en in. twee minuten worden bijgevuld. Blijkt dat de naat voldoet, dan wordt liij in serie geproduceerd. Veel uitgevers hebben al interesse getoond. zich als eerste en uiteraard ook wie zich als laatste zal melden. Even benieuwd is hij ernaar, hoeveel afzwaaiers om welke reden ook niet verschijnen. De papier molen zal straks uitmaken of deze oefe ning Schootstafel geslnugd is ja dan nee. Enkele jaren geleden werd eenzelfde oefening gehouden met als opkomstcen trum Olrschot „voor bljni honderd procent geslaagd", zegt de legerleiding. Men ver wacht trouwens van deze oproep een geljjk resultaat. „Heel wat jongens, willen graag nog eens een paar dagen tussen de maten van toen bivakkeren Daar hebben zij trouwens tjjd genoeg voor. De opkomstbat - terij snelt vanavond of morgen in alle vroegte de hoofdmoot van de 44ste afde ling veldartillerie achterna, die zich dan al bij Steenwijk in bivak genesteld heeft. Voor deze hoofdmoot, die nog steeds in dienst is, betekent, deze oefening het be kende alarm, dat nogal eens over de parate eenheden klinkt Overmorgen reizen de 120 x-lastgevers weer huls toe. Waarsch(jnlyk langs een nog snellere weg. dan die zij vandaag richting 't Harde genomen hebben. EMS: aanbod omwisseling niet voor 1 mei gerealiseerd DEN HAAG (ANP) Het bod tot om wisseling van oude aandelen Exploitatie Maatschappij Scheveningen N.V. (EJVI.S.) in 7Zi obligaties Centrale Administra tie Maatschappij (C.A.M.) zal niet voor 1 mei 1967 worden gerealiseerd. Dit blijkt uit een communiqué van de C.A.M. waarin wordt meegedeeld dat het in het vooruitzicht gestelde ommilbericht en het emissieprospectus niet zullen wor den gebaseerd op tussentijdse balansen, maar op balansen per 31 december 1966. „Daardoor zal aandeelhouders een nauw keuriger beeld van de financiële situatie worden gegeven dan uit tussentijdse cij fers zal kunnen blijken". In het communiqué wordt de verwach ting uitgesproken dat de jaarstukken uiterlijk op 1 mei 1967 gereed zullen zijn en door de externe accountant akkoord bevonden, „zodat dan de voor de aan vrage tot beursnotering en voor verkrij ging van overeenstemminng met de trus tee benodigde stukken kunnen worden overgelegd, terwijl dan tevens publlkatie van de laarverslagen zal kunnen ge schieden" Deze mededeling valt samen met het vandaag bij de rechtbank ln Den Haag dienende kort geding dat mr. R. J. Polak, aandeelhouder van de E.M.S., heeft aan gespannen tegen de CAM. en waarin realisering van het omwlsselingsnnnbod uiterlijk per 18 februari wordt geëist. ROTTERDAM <ANP> - Bij de van morgen gehouden uitlotingva n de 2 >4 premielening 1957 van de gemeente Rot terdam is de premie van 100.000,— op serie 1707 no. 1 gevallen met 50.000,— werd uitgeloot 3852 no 7. Premies van 10.000.- - vielen op 7696 no. 10 en 12376 no. 3. Premies van 5.000. vielen op 10144 no. 3 en 14902 no. 8. Verder zijn uitgeloot tien obligaties met 1.000.— 24 met 500,— en 460 met 125. Zonder diploma in bedrijfsleven gedoken Het College van Beroep voor het be drijfsleven te Den Haag heeft vanmor gen het beroep verworpen van een ex ploitant van een Haags centrale-ver- warmingsbedrijf. Deze moest van het ministerie van Economische Zaken zijn werkzaamheden staken omdat hij niet beschikte over de vereiste diploma's. Zes weken geleden ging de exploitant hiertegen in beroep, waarbij hij aan voerde. dot hij vakbekwaam was omdat hij enige jaren voor een onderaanne mersbedrijf centrale-verwarmingen aan legde. Toen hij een eigen bedrijf opricht te beschikte de man niet over de nodige papieren en tijd om aan een cursus deel te nemen had hij niet. Een vertegen woordiger van het ministerie van Eco nomische Zaken zei tijdens de zitting, dat het bedrijf kan worden voortgezet als er iemand In kwnm, die wel over de vereiste diploma's beschikte of dat de exploitant zelf zich nog bereid verklaart het diploma te behalen, Communistische regering Kerala TRIVANDRUM (Reuter) ln de In diase deelstaat Kerala Is een communis tische regering beëdigd. Bij de jongste verkiezingen behaalden de communis ten er een absolute meerderheid. Pre mier is de 58-jarige Peklnggezlnde Nam- boodiripad. Hiermee Is een eind geko men aan het bestuur van Nieuw Delhi uit, in maart 1964 ingesteld omdat seen enkele partij in staat was een stabiele regering te vormen. In de Indiase staat Hadjastan Is de oppositie fel in verzet gekomen tegen het :oek dez« staat aan de congrespartij om een rege ring te vormen. De congrespartij is daar wel de grootste partij, maur zij heeft geen volstrekte meerderheid. De opposi tie is van mening dat zij voldoende steun van partijlozen heeft om een regering te Slndn zaterdagmiddag wordt de 10-jarige Herman van der Molen uit Alkmaar vermist. Hij ia weg gegaan op een grijs fietsje, gekleed In een blauw trainingspak niet twee witte blezen, donkerblauwe lange broek en lage bruine schoenen. De Jongen, die ongeveer 1.50 nieter lang is, heeft blond haar en groene ogen. Zoeken naar vermiste kinderen gestaakt ADELAIDE (Reuter) Het graven onder de betonnen vloer van een pak huis In Adelaide, in verband met de ver missing van drie kinderen, is gestaakt. Het graven begon op 1 muurt en ge- landse helderziende G. Crolset. Men heeft tot een diepte van bijna 4 meter .gegraven, maar niets kunnen vinden van de vermiste kinderen, noch van kleren of bezittingen van de kinde ren, die negen, zeven en vier jaar oud Schrijfwijze van geografische namen DEN HAAG (ANP) Minister Die penhorst van Onderwijs en Wetenschap pen zal de oprichting bevorderen van een permanente commissie voor de schrijfwijze van buitenlandse geografi sche namen. HIJ heeft dit medegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Vermoo- ten (PvdA). In de commissie zullen ad viseurs van de ministers van Onderwijs en Wetenschappen. Buitenlandse Zaken en van Verkeer en Waterstaat zitting hebben, alsmede deskundigen op het gebied van de geografie, de kartografle en de Neerlandistiek. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT liet katholieke Nationaal Bureau voor Geestelijke Gezindheidszorg, het episcopaat en de Stichting Nederlandse Priester Religieuzen hebben gezamenlijk een centraal adviesbureau voor priesters en religieuzen in het leven geroepen, dat hulp zal gaan verlenen aan personen, die in verband met kerkelijk ambt of religieuze staut ln nood verkeren. De hulp kan liggen op het pastorale, het psychische en maalschuppelijke vlak. De bedoeling Is, bedoelde personen bij te staan om te komen tot een zo vol wassen mogelijke beslissing en tot een Juiste ver werking van de consequenties dezer beslissing. In een toelichting, die door het bureau is verstrekt, wordt een schets gegeven van de huidige problema tiek. Aanvankelijk, aldus deze toelichting, heeft men de moeilijkheden van priesters en religieuzen willen opvangsn door individuoio hulp on advies. Gaande weg is het duidelijk geworden, dat het gaat om een algemene crisis en dat gezocht moet worden naar diepergaande en meer deskundige hulp. De moeilijk heden kunnen liggen in het werk- en leefmilieu, het celibatalre leven, de snelle veranderingen In de be leving van het ambt en in de geloofssituatie. „Een gedeelte van de uittredende priesters en kloosterlin gen, aldus de toelichting, Is het zodanig oneens met het huidige beleid van de Kerk, dat zij het niet meer mogelijk achten deze Kerk in hun ambt te vertegen- Het bureau zal niet alleen directe hulp moeten bie den aan uitgetreden priestera maar ook aan hen, die in hun ambt blijven en die adviea en begeleiding nodig hebben. Het zal in eerste inatantie de organisa tie van deskundige hulp stimuleren naast de hulp die het in individuele gevallen biedt. Het bureau heeft niet do bedoeling allo zorg aan zich te trekken maar wil #r voor sorgen, dal do hulp dis reeds go- boden wordt, zo effectief en zo deskundig mogelijk geschiedt, dat lacunes worden opgevuld en dat regio naal of plaatselijk de hulpverlening op gang wordt De eerste werkzaamheden zullen zich richten op de Inventarisatie van de problematiek en van de be- staande vormen van hulpverlening, terwijl een aan vang zal worden gemaakt met de opvung van de Indi viduele nood. Daarna zal zo spoedig mogelijk worden begonnen met het overleg en de coördinatie van de reeds aanwezigs hulpinstanties. Op den duur hoopt men het materiaal bijeen te krijgen, dut belangrijk is voor de studie, het verdergaand onderzoek en een betere voorlichting over priester- en kloosterleven alsmede voor de veranderingen, die daarin moeten worden aangebracht. Het bureau Is gevestigd Fruns Halsstraat IS, Utrecht. Tot directeur is benoemd N. J. M. Vcndrlk, priester ven hst bisdom Utrecht.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7