SeÊcidóeSou^cmt Telefonische gelukwens van oom Norbert... TELEVISIE VANAVOND Tingel Tangel 10 jaar: feestje met voordracht tussen schuifdeuren m Wortel van wanhoop": China sinds 1900 FA. J. N. GEIJER De film van vanavond DE LE1DSE COURANT DINSDAG 7 MA. Informatie toch nog geen succes AL spoedig blijkt, dat de informatie- arbeid van prof. Zijlstra maar een gedeeltelijk succe* is geworden. Vol ledig zou het succes echter pas dan kunnen zijn, als de Informateur persoon lijk ook bereid gevonden was om te formeren en de leiding van de nieuwe regering op zich te nemen. Minstens twee politieke groepen van het kwartet waarmee prof. Zijlstra serieus onderhandeld heeft, zijn er van uit gegaan dat de informateur na de nodige aandrang wel definitief van de ingang van de Nederlandse Bank afge trokken zou kunnen worden. Hun illusie is niettemin een desillusie geworden en tegelijkertijd blijkt dat noch de combi natie van vier partijen noch het pro gram met hoofdlijnen voor een rege ringsbeleid erg stabiele zaken zijn. Want anders wordt het beroep op hare majesteits bijzondere adviseur, prof. L. Beel, een onbegrijpelijke stap. Tegelijkertijd is het weer een reprise van de uitreiking van een brevet van onvermogen aan de actuele politieke Ieders. Wat moet Soestdijk in 's hemels naam beginnen wanneer een Beel eens niet meer beschikbaar zal zijn? IfOOR de nu opgetreden stagnatie kan men allerlei fraaie verklaringen vinden: maar altijd zal in de verklaring opgenomen moeten zijn de constatering dat zonder prof. Zijlstra het akkoord van de vier aspirant-regeringspartners minder solide blijkt, dan het met prof. Zijlstra lefck. Nu ia wel bevestigd, dat het program van hoofdlijnen net een soort van sym fonie is waarvan wel de melodiethema's op het blad staan, maar de harmonische en ritmische uitwerking niet. Zelfs naai de bedoelingen van de componist moet men dan soms nog raden. Om te beginnen levert al problemen op de vraag wie, nu de componist niet langer beschikbaar la. zijn partituur het best kan voltooien volgene een opzet waaraan men in grote trekken wel zijn adhesie heeft betuigd. Biesheuvel? Een KVP'er? Een De Pous of een andere niet-liberale eco noom die niet al te nauw met partij politiek gelieerd is? De tussenzot van de koningin bewijst dat er onenigheid heerst. Reeds gaan er geruchten dat prof Beels interventie misschien wel leidt tot de aanwijzing van een forma teur die dan zelf weer geen minister president zou behoeven te worden. Wat een zeer slechte methode zou zijn. Zoals we ondanks schijnbaar steekhouden de motieven nog steeds niet kunnen billijken, dat een nir. Schmelzer wel het naar voren schuiven van namen van KVP-prominenten als reserve-kandida ten aanmoedigt, maar zelf de frontlinie van de kabinetsformatie schuwt. Terwijl hij nota bene zelf een van de weinlgte leidende KVP'ers is die zowel financieel- Up hebben begrepen dat van KVP- zijde geen zwaarwegende bezwaren tegen het bespelen van de eerste viool van mr. Biesheuvel meer worden inge- bracht. Een wijze daad, zolang 's lands j grootste partij niet erin slaagt als alter- natief te bieden een man met globaal genomen een gelijk totaal aan plus punten die de A.R.-man no. 2 inbrengt: voltrouwen bij grote groepen burgers, kennis op financteel-economisch en sociaal terrein, reputatie als voorstan- dei- van een vooruitstrevend beleid, krachtig zonder star en soepel, zonder slap te zijn. Ook voor de uitwerking van het pro gram-Zijlstra is de keuze van de man die leiding moet geven aan de uitvoering van beslissend belang. Want de volzin nen waarin Zijlstra's richtlijnen vervat zijn, worden als holle vaten wanneer niet de mensen worden gevonden die op de richtlijnen een concreet beleid af stemmen. Nodig is daarbij vooral het tegemoetkomen aan twee dwingende eisen: ten eerste een sterke financieel- economische deskundigheid waarbij in elk geval de minister-president of de vice-premier moet zijn betrokken; in de tweede plaats een sterke groep van vooruitstrevende representanten van KVP- en A.R.-huize, In staat om op regeringsniveau die plannen door te drukken die maatschappij-structuur hervormingen mogelijk maken. Vanzelf sprekend moeten zij dan ook gevoel hebben voor de economische mogelijk heden van vandaag en morgen. AM bovengenoemde redenen zal de U samenstelling an het kabinet moei lijk kunnen bevredigen, wanneer het niet in zijn gelederen leden telt van uitgesproken vooruitstrevende signa tuur; van A.R.-zijde dus mensen die zoals Biesheuvel en Berghuis denken, van KVP-zijde ook mensen van de lijn- Cals, van CHU-zijde vertegenwoordigers van de jongere lichting. Pas wanneer de uitkomst zo is, lijkt het ons tijd de informatie-Zijlstra een echt succes te noemen. NEDERLAND I STER Reclameuitzendingen om 18.55, 19.56 en 20.16 uur) NTS 18.45 uur: Plpo de clown 18.50 uur: Nieuws in het kort KRO Szekl ballade. Hongaar se muziek 19.10 uur: Batman, t.v.-serie NTS '20.00 uur: Journaal KRO Ledigheid, cabaret programma >0.55 uur: De wrekers, t.v.-serie HILVERSUM I AVRO Cabaret-Imp-Ulsen, amusemen tspro- gramma 21.45 uur: Vanavond ln Nieuws poort 22.30 uur: Epiloog door W. de Graaff. pr. NTS 22 35 uur: Tweede journaal 22.40 uur: TELEAC 23.00 uur: Kernfysica <21) 23.30 uur: Sluiting NEERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 20.01 en 22.05 uur) NTS 20.00 uur: Nieuws in het kort 20.05 uur: Mijn kinderjaren - Ja- HILVERSUM II KRO 20.00—20.50 uur: Concert door het Radio Kamerorkest 23.15—23.45 uur: Contekst, 14-daags magazine mes Baldwin, docu mentaire 20.30 uur: As en diamant, film 22.10 uur: Tweede journaal 22.25 uur: Sluiting T.V. morgen NEDERLAND I TELEVISIE MORGEN NTS 14.25 uur: Dukla Praag—Ajax. voetbal 16.15 uur: Sluiting VARA 17.00 uur: 10 tienerpro gramma 17.35 uur: Sluiting RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00. 11.00, 13.00, 16.00, 18.00. 20.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30. 8.00, 8.30, 12.30, 19.00. 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Dc gebaarde bard Sieto Hoving heeft het tienjarig be staan van zijn cabaret Tingel Tangel gisteren gevierd in de sfeer die hem lief is: de sfeer van verdrietige brui loften en vrijblijvende partijen. De in grediënten waren in ruime mate voor handen: de feestrede van de vrolijke oom, de telefonische heilwens van een verre vriend, de dolkomische monoloog van een vergrijsde fan. een nieuwe grammofoonplaat een kersvers boekje en als klap op dc smeulende vuurpijl: de voordrachten tussen de schuifdeu ren. Het resultaat was dat men elkaar tenslotte collectief lief had en bewon derde en daardoor des te gretiger de tanden kon zetten in de feestdronk en de loempia's. Ex-cabaretier Wim lbo mocht de spits afbijten in de donkere grot van het Tingel Tangeltheater aan de Amster damse Nieuwezijds Voorburgwal. Sieto Hoving; zei* hij, kwam de eer toe de oervorm van het cabaret weer nieuw leven te hebben Ingeblazen, nadat we zoveel jarenlang gewend waren ge raakt aan algemene amusementspro gramma's in steeds grotere zalen. Sieto keerde terug naar de kroegkunst, zoals die aan het einde van de vorige eeuw van Montmartre in Nederland en Duits land werd geïmporteerd. Vooral genï- spireerd door het Duitse politieke ca baret kregen de gerichte programma's van Sieto Hoving die hij al tien jaar zelf schrijft en samenstelt voor een klein publiek in een intiem theater een eigen gezicht. Van begin af openbaar de hij een ongeremde openhartigheid op ieder terrein van onze samenleving waardoor hij al gauw de naam kreeg van gewaagd te zijn. Het schokkende element dat vooral in de beginjaren zo duidelijk opviel in een neutraal voort kabbelende zee van commercieel vro lijk doch beschaafd amuStement, is een wezenlijk onderdeel van zijn cabaret filosofie: mensen raken in hun zekerhe den en onzekerheden met een lach als bevrijding. Feestrede op de band Een bewijs van die stelling werd ver volgens pro deo geleverd door KVP's eigen politieke nachtvlinder Norbert Schmelzer, die zijn oorspronkelijke toe zegging om dc feestrede op het jubi leum te verzorgen niet kon inlossen omdat hij op het laatste moment weer gedwongen werd mee te doen in zijn Hoving maakte van cabaret weer kroegkunst Terwijl hij in snelle dienstauto's op en neer raasde tussen Den Haag en Soestdijk, produceerde een bandrecor der zijn telefonische gelukwens aan Tin gel Tangel, die hij een periode van ont maskerende en opbouwende inspiratie toedichtte. Tevoren had Wim lbo nog gewaarschuwd: zoek er niks achter dat Schmelzer vandaag de feestrede uit spreekt, dank bijvoorbeeld niet, dat Sieto Hoving opeens katholiek is gewor den' of dat de heer Schmelzer eert baan tje zoekt bij Tingel Tangel. De enige reden is dat het cabaret in Nederland niet zo populair was geworden als Schmelzer er niet was geweest. Strategische positie Daarna was het woord aan mr. P. Mij senaar, ex-voorzitter van de hoofdstad, die geheel onvoorbereid van een pa piertje af de stellipg ontwikkelde dat Tingel Tangel een strategische positie inneemt: op een steenworp afstand van het Lieverdje, recht tegenover De Te legraaf, die van tijd tot tijd wordt be stormd en vlak naast het Koninklijk paleis op de Dam. Wat kan een caba retier zich beter wensen. Hoving hoeft voor zijn programma's niet eens de straat op. Het onthullende slot werd verzorgd door de jubilerende Hoving en zijn getrou wen, aannemende dat hij de beste wijn uit zijn cabaretkelder serveerde, moest men vaststellen dat de door lbo gesig- Maya Bouma en Henk van Ulsen in „Ledigheid naleerde ongeremde openhartigheid van Tingel Tangel in de loop van die tien jaar is verschraald tot een lege pret waarin de droesem overheerst. Zijn persiflage op de religieuze reuzen zwaai in de lage landen was daar een treffend voorbeeld van: de Kerk bleef angstvallig in het midden en de enigen die gebeten werden waren de cabare tiers zelf. Het applaus was er overigens niet min der hartelijk om. Op een jubileum kijkt men immers niet zo nauw. Alleen de feestneus werd node gemist. En nu maar hard sparen voor de zilveren bruiloft. Radioprogramma HEDENAVOND HILVERSUM I (402 m) 18.00 Nieuws, 18.15 Actualiteiten. 18.25 Stereo: Lichte or kestmuziek. 18.55 Gesproken brief uit Parijs. •".00 Voor de kinderen. 19.05 Hersengym- Nieuws, actual., 22.50 Muzikale lezing, 22.30 Gevar. gram., 23.55 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) 18.00 Stereo: express, 18.20 Zendtijd 19.35 Geestelijke liederen, 19,45 Zoekend ge- inlek, 22.30 Nieuw fine), m745 Gramr, 23 L. VERONICA (192 m) 18.00 Verzoekplaten, 19.00 Hot 100 USA, 20.00 Cowboymuziek, 21.00 Gevar. progr., 22.00 Gram, 22.30 Jazzjourn., 23.30 tot 1.00 Hot a gogo. 18.00 Nieuws, Lichte 18.45 Sport, 19.00 Nws, 19.40 Weense 20.00 Hand in hand met Nederland. 20.30 Hoorspel, 21.27 Amusementsprogr., 22.00 Nws. WOENSDAG HILVERSUM I (402 m) - VARA: 7.00 Nws, ochtendgymn.. 7.23 Gram., reportages. 8.00 Nieuws, "8.10 Gi Voor de huisvrouw), 9.00 Rt werken, 9.40 Schoolradio, 10.00 St. lek, 10.45 Voor de kleuters. de jeugd, (16.01 17.20 Dansorkest, 17.45 I HILVERSUM II (298 m) NCRV: 7.00 Nws. 7.15 Stereo: Orkestmuziek, 7.30 Nieuws, 7.32 Gram., 7.40 Radiokrant, 8.00 Nieuws. 8.10 Gewijde muziek, 8.30 Nieuws. 8.32 Stereo: Operamuziek, 9.00 Voor de zieken, 9.40 Voor de hulsvrouw, 10.30 Morgendienst, 11.00 Gram.. 12.27 Voor land- en tuinbouw, 12.30 Nieuws. 12.40 Actual., reportages en muziek, 13.30 Stereo: Amusementsmuziek, 14.00 De familie Leenhouts, hoorspel: NRU: Reportage voetbalwedstrijd Dukla—Ajax, NCRV: 16.25 Gram., 16.30 Voor de Jeugd, 17.30 Gram., 17.35 Liederen, 17.50 Overheidsvoorlichting. HILVERSUM iri (240 m en FM-kanalen) AVRO: 9.00 Nieuws, actual., 9.05 Gevarieerd muzlekprogr., 10.00 Nieuws, 10.02 Arbeidsvita minen, 12.00 Nieuws, 12.02 Operetteklanken, 13.00 Nieuws, actual., 13.05 Vrolijk platen- progr., 15.00 Nieuws, 15.02 Lichte muziek, 16.00 Nieuws, 16.02 Gram. v. d. jeugd, 17.00 Nws. 17.05 Rhythm and^bluep, 17.35—18.00 Country VERONICA (192 m) 7.00 Ook goelemorgen, 9.00 Muziek terwijl u werkt. 10.00 Koffietijd. 11.00 Huisvrouwenverzoekprogramma. 12.00 Gezellige muziek, 14.00 Gevar. programma. 15.00 Woensdagmiddag-speciaal, 16.00 Cowboy muziek. 16.30 Tijd v. toppers. 17.00 Teenager BRUSSEL Nederl. (324 m) 12.01 •ik, 14.00 Nieuws. 14.20 Opera, 14.30 Voor de jeugd. 14.50 Meisjeskoor, 15.15 Voor de kinderen. 16.09 Jazzmuziek v. d. Jeugd, 17.00 T.V.-produktie vol unieke opnamen Uitzending Zanger Nelson Eddy overleden MIAMI BEACH (Heuler) De voor malige zanger en filmster Nelson Eddy Is gisteren te Miami Beach In Florida overleden. HIJ was 65 jaar. Zondagavond was hij op het toneel van een plaatse lijke nachtclub getroffen door een lichte hersenbloeding. Aanvankelijk Het zijn toestand zich niet ernstig aanzien. Nelson Eddy is vooral bekend gewor den door zijn optreden met Jeanette MacDonald in een achttal operettefilms, waaronder „Rose", „Glrl of the Golden West", „Nauthgty Marietta", May- time" en „I married an angel". De laat ste jaren trad Nelson Eddy voorname lijk op in nachtclubs en theaters. Jeanet te MacDonald overleed ln januari van het vorige jaar. Zij was 57 jaar. (ADVERTENTIE) Grote keuze Geboorte aankondigingen Modelboek ter inzage BOTERMARKT 26 LEIDEN Op het eerste gezicht zou men den ken te doen te hebben met De Ver schrikkelijke Sneeuwman of met 'n kouwelijk uitgevallen bankrover. Het is echter een ivintersport-va- kantieganger die zijn vrouw met de breipennen aan het werk heeft ge zet. Het resultaat is deze masker muts in rood. wit en blauw, die het hele gezicht bedekt en alleen de ogen, mond en neusgaten vrij laat. Shirley kreeg haar schadevergoeding O O LOS ANGELES Een rechter in Los angeles heeft bepaald dat de filmmaat schappij 20th Century Fox aan de actri ce Shirley MacLaine een bedrag van 800.000 dollar moet betalen (2,9 miljoen gulden) voor een rol, die zc nooit heeft gespeeld. De rechter bepaalde, dat Fox zich schuldig heeft gemaakt aan con tractbreuk en dat een proces niet nodig is. De actrice hoeft zelfs niet voor de rechter te verschijnen. Op 6 augustus 1965 tekende Shirley MacLaine een contract voor een filmrol, waarvoor ze 800.000 dollar zou ntvan- gen. Op 4 april vorig jaar kreeg ze be richt dat de film niet doorging en dat ze voor hetzelfde bedrag een rol in een andere film kon spelen. Haar advocaat stelde zich echter op het standpunt, dat ze geen andere rol hoefde te aanvaarden om aanspraak te maken op het geld. De rechter bleek deze zienswijze te delen. Battle of Britain" niet I Amerikaans genoeg LONDEN De producer van de hel denfilm „The battle of Britain" zegt. dat de Paramount pictures uit Holly wood zich uit de onderneming heeft te ruggetrokken, omdat het scenario te Engels is. Harry Saltzman, de Candees die de James Bondfilms produceerde, heeft de pers maandag medegedeeld dat Para mount een injectie van ..het traditionele Amerikaanse belang" in de film van 8,5 miljoen dollar wilde. „Misschien wilde de een of andere Amerikaan meer vliegtuigen neerschie ten dan een van de helden van de battle of Britain", aldus Saltzman, die thans met een andere Amerikaanse maat schappij onderhandelt voor het verkrij gen van de nodige gelden. Hij weigert de geschiedenis van deze film over de Duitse blitz in het begin van de tweede wereldoorlog te herschrijven. „Dit is het grootste oorlogsverhaal dat ooit verfilmd is en het behoort op de wereldmarkt thuis", aldus Saltzman. Anthony Quinn geopereerd ROME De filmacteur Anthonij Quinn heeft te Rome een spoedoperatie aan zijn blindedarm ondergaan. De 51- Jarige Quinn maakt het goed na de ope ratie. Volgens zijn Italiaanse vrouw, Jolan- da Addolori, is hij maandagmiddag plot seling ziek geworden. Zij bracht hem per auto van de villa in Marino bij Ro me naar een ziekenhuis te Rome, waar tot een onmiddellijke operatie werd be- Verwacht wordt dat Quinn twee drie dagen in het ziekenhuis zal blijven en dan thuis verder zal herstellen. Quinn woont Bedert 1961 in Italië, Hel satirisch programma „Ledigheid" heeft de vele vrije tijd, waarover we de laatste jaren beschikken en de zor gen, die velen zich maken over het zin vol doorbrengen van dc vrije uurtjes tot onderwerp. Er bestaat Immers een spreekwoord, dat zegt: „Ledigheid is des duivels oorkussen". Aan dit programma dat de KRO-tele- visie uitzendt, werken mee: Henk van Ulsen en Yoka Barretty, Maya Bouma en Hans van den Bergh. Yoka Barretty en Hank van Ulsen zingen een duetje over de veel gehouden enquêtes „Hoe besteedt u uw vrije tijd?" Henk zingt een liedje over de „Katholieke zondag" die niet meer gevuld wordt met vele kerkelijke activiteiten zoals vespers en lof. Maya Bouma spreekt in een liedje van Michel van der Plas de hoop uit. dat ze zich in de hemel eindelijk zal mogen vervelen. En als Hans van den Bergh niet zonder trots uitzingt dat het zwaartepunt van de vrije tijd thuis ligt, wijst Yoka Barretty op de moei ten die reisbureaus zich getroosten om de mensen van huis te lokken. De mu ziek ls van Joop Stokkermans, tekstbij dragen en adviezen Michel van der Plas. Samenstelling, teksten en regie Leo Akkermans. Ned. I, 20.20 uur. op 17 maart (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Het ligt in het voor nemen van de NTS om een belangrijke Amerikaanse t.v.-documentalre uit te zenden over de sociale, politieke en militaire ontwikkelingen die zich sinds het begin van deze eeuw tot na de Tweede Wereldoorlog hebben afge speeld ln China. De documentaire werd samengesteld door T. H. White, een China-expert bü uitstek en zal op 17 maart worden vertoond. White, die vanaf 1938 ln China heeft gewoond en het Chinees ln diverse dialecten beheerst, heeft ln persoonlijk contaot gestaan met diverse grote Chinese leiders. Zo stond hij op ver trouwelijke voet met Tsjang Kai-tsek. woonde enige maanden bij de nog jon ge Mao Tse-toeng in de grotten van Yenan en was evenzeer gast bij de Kwo Min Tanggeneraals ln Tsjoeng- king. Deze t.v.-doeumentaire bevat vele zeer zeldzame filmfragmenten, die nimmer op de televisie vertoond zijn. Ze werden geselecteerd uit een totaal van meer dan 1 miljoen meter film. waar- ..De wrekers" op n RAF-basis In de vierde aflevering van „De wre kers", die de KRO-televisie uitzendt, gebeuren bijzonder raadselachtige din gen. John Steed en Emma Peel hebben een uitnodiging ontvangen om op een RAF-basis een cocktailparty bij te wo nen. Wanneer zij na een niet zo voor spoedige reis bij de basis arriveren, treffen zij een verlaten kamp aan. Al leen het getingel op een piano ergens vandaan duidt op de aanwezigheid van menselijk leven. Om een beter over zicht te krijgen beklimmen Emma en John een uitkijktoren en zien dan be neden een man rennen, die plotseling wordt neergeschoten. John die meer van dit geheimzinnig gedoe wil weten, gaat verder op onderzoek, maar raakt bedwelmd. Als hij later bijkomt, blijkt hij in zijn eigen auto te zitten maar van Emma is echter geen spoor meer te vinden Ned. I. 20.55 uur. Film over Wall street voor Russische t.v. LONDEN (A.P.), De Sovjet-Unie heeft zijn eerste Britse t.v.-programma gekocht: een documentaire over Wall Street. Lew Grade, directeur van Associated Television, noemde het „de doorbraak in het verkopen van programma's aan de Sovjet-Unie". De prijs ervoor was 1500 gulden. De mannen van de Sovjet- t.v. zullen hun eigen commentaar aan de documentaire, die beschrijft hoe het Amerikaanse financiële centrum werkt, toevoegen. De film werd ver leden Jaar ln Engeland vertoond. van tenslotte na veel discussie ruim 2000 meter overbleef. De oudste Chinafilm werd gemaakt door de beroemde wereldreiziger. Bur ton Holmes, die in 1900 naar China ging en daar dè polospelende Ameri kaanse soldaten filmde, die tijdens de bokseropstand Peking bezetten Andere historische filmopnamen zijn afkomstig van misslpnarissen en eployês van internationale handelshuizen, die in het begin van deze eeuw in het roerige China werkzaam waren. Daarnaast zijn er nog veel opnamen van de Chinese volksmassa's: lachennd. huilend, vech tend en lijdend. Er zijn opnamen van bommen die op een rivlerdorpje vallen tijdens een „anti-bandietactie", van Japanse soldaten, die „bansai" roepend vooruitstormen, van een Chinees die, bedolven onder waardeloze bankbiljet ten. in zijn riksja naar de bank rijdt. Behalve de vele unieke filmopnamen van de opkomst van de Kwo Ming Tang met. Sun Yat sen, van het Chinees-Japanse conflict en van de machtsovername van de communisten bevat de documentaire ook zeldzaam fotomateriaal uit 1900. voor een deel af komstig van de weduwe van een Duits zakenman. Er zijn zeldzame opnamen bij van de Mouchu-keizerin Tsu Hsi. met haar vele centimeters lange nagels; van de Russische spion Borodin en van Mao Tse-toeng en Tsjang Kai-tsjek. die op elkaar toasten tijdens een receptie op de Amerikaanse ambassade in 1945. Deze Davld Wolperproduktie. die ge regisseerd werd door Mol Stuart, kan een bijdrage leveren tot meer begrip van de huidige dramatische ontwikkelingen in Rood-China, waarvan de wortels tot ver in het verleden terugreiken. KRO toont oude Van de slobdiscussie in de NORV-reeks „Arm en Rijk" zagen we gisteren het eerste deel. Het kon ons niet boeien. Er kwamen o.m. vertegenwoordigers van politieke partijen aan het woord die de partijstandpunten t.a.v. ontwikkelings hulp uiteenzetten. Die standpunten ken den we lang en breed uit de recente po litieke programma's van rond de verkie zingen. Omdat we hier dus niet wijzer werden schakelden we om naar „I" waar de VPRO weer een ..Ja-Nee-Geen mening" ten beste gaf. Afgezien van de opinie peilingen erin, waar we niet veel om geven, is dit steeds weer een uitnemend programma. Er zijn telkens boeiende onderwerpen (gisteren filmkeuring en demonstratievrijheid), men slaag erin goede tegenstanders te vinden en de wijze waarop presentator Ducas van der Land de streng gereglementeerde dis cussie in de hand houdt is voortreffelijk. Oók goed was gisteren Jan Blokkers „Cinéma"; aantrekkelijk magazine dat uitblinkt door goede dosering van in terview en filmfragment. Voor het gros van de kijkers is het wèl een nadeel dat Blokker de zaak zo exclusief pleegt te houden. Echte publiekfilms komen bij hem nauwelijks aan de orde en de mees te kijkers zouden er juist mee gediend zijn als hij over dit genre zijn kritische staf zou breken. In positieve of nega tieve zin. Vg. Over de film „As en diamant", waar van op Ned. II te genieten valt, schreef destijds: nt" is het i diai en nieuwe Passief ilm Van sponde, HILVERSUM De KRO-telcvisic biedt ln de passi. tvjd de unieke gelegenheid om binnen het tijdsbestek van een «eek een vergelijking te trekken tussen een klassieke, meer dan dertig jaar oude. evangelieverfilming en een hedendaagsr benadering van het leven van Christus Maandag 13 maart zendt de KRO-tele visie via Nederland 2 de film ..Golgo tha" van Jullen Duvivier uit. De film met in de hoofdrollen Robert le Vigan, Jean Gabln. Harrv Baur en Edwlge Feulllere, werd ln 1934 gemaakt. Zondag 19 maart volgt op Nederland 1 ..Het evangelie volgens Mattheus" van Pier Paolo Pasolini. In deze film die in 1964 tot stand kwam worden de hoofd rollen gespeeld door onbekende acteurs en actrices onder wie Enrique Irazoque. Margharita Caruso en Suzanna Pasolini. Voor de muzikale illustratie koos Paso lini zowel composities van Bach en Mo zart als negrospirituals. werk dat wij tot nog toe van regisseur Andrezj Wajda zagen. Het is een open hartig behandelde geschiedenis van een politieke moord en een tedere, doch hopeloze liefdesverhouding. Een jonge verzetsstrijder die niets anders kan dan doden en zijn ogen die in de riolen van Warschau het zonlicht ontwen den moet beschermen door een zon nebril, krijgt na de oorlog opdracht een communistisch leider te vermoorden. Dit omdat de partizanen het oude con servatieve regime vrezen en de macht niet zo snel uit handen willen geven. Na eerst een verkeerde te hebben ver moord wacht de jongeman zijn kans af in de hotelkamer naast die van zijn toekomstig slachtoffer. Maar intussen heeft hij een barmeisje leren kennen en tussen hen bloeit de ware liefde op en met die ware liefde bij de jongeman ook het besef dat hij niet altijd zo maar kan blijven doorgaan. Aan de prachtig genuanceerde vertolking van Zbig- niew Cybulski is het te danken dat de innerlijk verscheurde Maciek ons zo sympathiek voorkomt. Wojcik's foto grafie is soms van een zo adembene mende schoonheid, dat daardoor enke le theatrale en symbool-zware scenes een beetje uit de toon vallen. Karak ter- en milieutekeningen zijn boven air le lof verheven. Wajda's film mag geen enkele ware liefhebber zich laten ont gaan: niet om het zo openhartig be handelde probleem en niet om de ma gistrale, zij het soms wat theatrale uit werking ervan".

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2