Ajaxtrainer Rinus Michels: „Strijd is volkomen open' Als dr. Rolink traag is met tabletten: „Krijgen we vandaag niets, BOKSER GING KNOCK-OUT: TOCH AMATEURKAMPIOEN Biefstukken mogen wel wat groter zijn Eventueel beslissingsduel mogelijk in Frankfurt Oranje door ruime zege in de kwart finale DINSDAG 7 MAART 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Het aantal getoeldenaars in de Nederlandse schaatswereld is groot. Niet alleen Kees Verkerk en Ard Schenk staan in de volle belangstelling, maar ook Jorrit Jorritsma (links) en Stien Kaiser (rechts), die gisteren op Schiphol arriveerden uit Inzeil. Daar klom Jorritsma op tot de derde plaats op de wereldlijst aller tijden en verbeterde Stien Kaiser het wereldrecord op de drieduizend meter. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Het zit de heer Hof man, voorzitter van de Nederlandse Boks- bond, niet mee. H(j heeft het beste voor met de sport maar zonder goede hulp krachten kan hy ook niet veel doen. En er moet nog ontstellend veel gebeuren. Het seheidsrechterskorpshet jurykorps, de technische commissie moeten o.a. dringend vernieuwd en eventueel vervangen worden. Tydens de wedstrijden om de Zuidholland se titels voor amateurs, die gisteravond in gebouw „Odeon" in Rotterdam werden gehouden, bleek dat weer eens. Er werden zegge en schrijve drie par tyen in de a-klasse gebokst. Althans, zij stonden op het programma. Verkade had aan de zwaargewicht Groen (vele jaren niet in de ring geweest maar toch in de a-klasse) geen opponent van formaat, zo dat hij deze halve finale op z.jn gemak won. In de eindstrijd tegen de Rotter dammer Villerius, verzwikte deze laatste in de eerste ronde zijn enkel en moest de strijd worden gestaakt. Middengewicht Wiggenraad (Den Haag) bokste een zware party tegen Aad Bor (Den Haag). Wiggenraad, ook enige jaren niet in de ring, startte goed maar Bor kwam in de tweede ronde uitstekend terug om in de derde te onstuimig te gaan bok sen waardoor hij o.a. een levensgrote kans, toen Wiggenraad geheel open in de hoek .gepend" stond, miste. Een typische party voor een onbeslist maar dat kan nu een - maal niet met kampioenschappen. Wiggen raad verwierf de zege. Dat was het gehele, schamele menu in de a-klasse. Het is altyd jammer als twee boksers van eenzelfde school tegen elkaar moeten uitkomen. Dat was behalve by Verkade- Groen het geval in de b-klasse half- zwaargewicht waar de „Huizenaarboys" Th. Muit en L. van Schaik eikaars tegen standers waren. Van Schaik trachtte steeds zyn zware rechtse te plaatsen en dat lukte hem in de tweede ronde. Muit ging er op k.o. Middengewicht Frans v. d. Geest (Den Haag) kon, ondanks dapper pogen, de handicap van zyn veel geringere lengte tegenover de Vlissinger Mondt niet over- Kangeroes stelt hoofdklasseplaats veili Door gisteravond de thuiswedstrijd tegen het Rotterdamse Concordia met S2 te winnen heeft Kangeroes zyn plaats ln de hoofdklasse veilig gesteld. Met een puntentotaal van 20 uit de tot nu toe gespeelde 20 wedstryden zijn Koos Taconis en zyn mannen onbereikbaar geworden voor VVS, dat de voorlaatste plaats bezet met slechts 12 punten nit 19 wedstryden. De Leidenaars begonnen weliswaar met een 155 verlies van de le set, maar in de 2e set herstelden zij zich keurig: 15-8. Ook in de 3e set bleven de Kangeroes doorlopend in de meer derheid, waarby aanvoerder Taconis met zyn verrassende tweeslag smashes zyn medespelers steeds weer het goede voor beeld gaf. De fanatiek doorvechtende Rotterdammers zetten in de 4e set alles op alles om een beslissende 5e set uit het vuur te slepen en dit lukte hen. Met 615 ging de 4e set naar Con cordia. Vanuit verloren positie, 914, kwam Kangeroes in de 5e set prachtig terug. Punt voor punt werd de achter stand ingelopen en door een 1614 setzege legden de Leidenaars beslag op de vole winst. Zilveren Molen- toernooi LFC Dinsdag 28 of woensdag 29 maart a.s. zal voor de 18e keer sedert 1950 weer een aanvang gemaakt worden met de stryd om de befaamde zilveren molen. Naar wy vernemen zullen de volgende verenigingen dit jaar deelnemen: Ajax, ADO, Feyenoord, Sparta en Volendam allen met hun resp. le amateurelftallen alsmede Lugdunum, Quick Boys en LFC. Dit jaar belooft het een bijzonder span nend toernooi te worden, aangezien Vo lendam de molen zowel in 1965 en 1966 won. Worden de wydbroeken dit jaar op nieuw winnaar, dan betekent één en an der, dat LFC na 18 jaar éénzelfde nieuwe kostbare molen op haar begroting zal moeten plaatsen. De loting zal plaats vinden op dinsdag 14 maart a.s. Schamel menu in A-klasse winnen. Hy vocht dapper in, was moedig genoeg maar Mondt stopte en counterde rustig en behaalde de titel. Zwaarweltcrgewioht Beens (Schiedam) had dezelfde handicap tegen de lange Rot terdammer De Hooghe. die niet meer doet dan trachten zyn linkse te plaatsen. Tech nisch was Beens beter, hy plaatste ook meer. Bovendien bokste de Hooghe regel matig Incorrect door na het „break" geen afstand te nemen. Hy kreeg er zelfs geen officiële waarschuwing voor maar hem werd wel de titel toegespeeld door de jury. Nog bonter maakte het de technische commissie van Zuid-Holland. In de licht- welterfinale ging Polak (Den Haag) in een prestatiepartij in de tweede ronde k.o. te gen v. d. Poel (R'dam). Tot grote hilari teit van het publiek kreeg Polak de lich- weltergewichttitel toegewezen en v. d. Poel de weltergewichttitel. Dat betekent dat Polak naar de a-klasse gaat. zyn capaci teiten zijn daan-oor echter ontoereikend. De t.c. heeft Polak wel een dienst be- In de lichtgewichtfinale boksten A. Klop- pert (R'dam) en N. Moesman (Den Haag) een keiharde party waarin de Hagenaar in de eerste ronde zuiverder stootte en die dan ook op zijn naam kreeg. In de tweede en derde ronde ging de fysieke kracht van Kloppert meetellen. De Rotterdammer „sjouwde" nogal met zijn tegenstander, die minder accuraat ging 6toten en moei te had met achteruitboksen. Ook dit was een party voor een onbeslist maar aange zien dat onmogelijk is, kreeg Kloppert de In Amsterdam werden gisteravond de Roodenburg en UVS spelen zondag ivel In de eerste klasse B zal a.s. zondag toch een volledig programma worden afgewerkt. Aanvankeiyk was voor bijna alle clubs een rustdag vastgesteld, maar de competitielelder heeft er de voor keur aan gegeven zo snel mogeiyk het programma af te werken. Dit vanwege de mogeiykheld, dat een aantal clubs nog een na-competitle zul len moeten spelen om het kampioen schap of de degradatie. Volgens het nieuw vastgestelde pro gramma speelt UVS thuis tegen SVW; Roodenburg speelt een uitwedstrijd, en wel tegen Unitas in Gorcum. finales van de Noordhollandse kam pioenschappen gebokst. De kampioenen zijn: vedergewicht: Jan Huppen; licht- weltergewicht: Schulte; zwaarwelter- gewicht: Schregardus; mlddengewioht: Van Ispelen; halfzwaargewioht: Rudl Lubbers; zwaargewioht: Heyne. De uitslagen waren: kade (Den Haag) w.o.d. van" Oroen (Den finale: Verkade—Vi Haag): finale: Verkade—VlUer dam) in de eerste ronde op medisch advl irlus) gestaakt; fin; B-klasse finales halfzwaargewlcht: L. Schalk (Rotterdam) windt door k.o. ln tweede ronde van Th. Muit (Rotterdar middengewicht: W. Mondt (Vllsslngen) i (Schiedam); licht- ?r ge wicht: W. v. d. Poel (Rotterdam) door k.o. ln tweede ronde van B. ic (Den Haag); lichtgewicht: A. Kloppert (RotterdamESTH Voorts werdei redergewicht eltergewlcht: O. Hi (Van onze sportredactie PRAAG In hotel „St.-Hubertus", ruim twin tig kilometer ten westen van Praag, waar Ajax na een voorspoedige vlucht met een DC 7C van Martins Air Charter in trainings kamp is gegaan, hebben voorzitter Jaap van Praag en trainer Rinus Michels gistermiddag Wat het eten betreft komen de AJax- spelers niets te kort. Evenals tijdens de reizen naar Istanboel en Liverpool maakt ook nu weer Rlcus Walter deel uit van het gezelschap en dat betekent dat de spelers echt Hollands eten krijgen voor geschoteld. „We hebben wat speciale Nederlandse gerechten meegenomen, zo als hagelslag, kaas, ontbijtkoek, sper- ciebonen en doperwten. Ik heb het keu- kenpersoneel wel gezegd," aldus kok Walter (die tijdens de zomermaanden in de keuken van hotel Schiller in Amsterdam is te vinden), „dat de biefstukken in het vervolg wel wat gro- moeten zijn. En als zij er niet voor kunnen zorgen, dan haal ik die spullen zelf wel uit de stad". De verzorging is bij Ajax overigens toch in goede handen. Behalve trainer Rinus Michels, die voor een optimale conditie heeft gezorgd („geen der spe lers ls geblesseerd") en kok Walter is ook dokter Rolink in Tsjecho-Slowakije. ,Het eten, het vliegen en de acclimati sering zijn voor mij belangrijke zaken", zegt Ajax' clubarts. „Het vloegen stelt spelers als Jacques Swart en Bennie Muller altijd voor problemen. Niet voor of tijdens de vlucht, maar vooral erna. Jacques Swart kan na een vliegtocht heel moeilijk of in het geheel niet sla- en met Bennie Muller is dit in iets mindere mate ook het geval. Daar zijn speciale maatregelen voor genomen" Ook Soetekouw Enkele uren na aankomst in Praag as Ajax al op een eenvoudig trainings veld in de onmiddellijke omgeving van het hotel aan het oefenen. Ook Soete kouw, die vrijdg nog in het ziekenhuis een abces onder de arm ls geope reerd. „De wond ls nog wel open", zegt bij aankomst reeds de eerste problemen moeten oplossen. In hun tijdelijke verblijf was vooral de slaapaccommodatie niet naar de zin van de Amsterdammers. Aanvankelijk was het de bedoeling dat zelfs vijf spelers op één kamer zouden moeten slapen. Na enige aandringen bij de hoteldirectie en nadat de Amsterdamse kok Ricus Walter een smakelijke lunch had klaargemaakt, werd evenwel voor een be.ere „legering" gezorgd. „Het is nog niet ideaal, maar in ieder geval beter dan in eerste instantie', zo noemde trainer Michels het. De meeste spelers uan Ajax zijn niet zo dol op vliegen. Maar zij moesten er gisteren toch weer aan geloven. Sjaak Sivart. een erkende tegenstander van het vliegtuig, wilde liever niet van stijgen ueten en verdiepte zich in de krant (tweede van rechts). De overige spelers toonden in elk geval een optimistisch gezicht en Johan Cruyjf kijkt of hij wil zeggen: „Kom ik er zo ook op t dr. Rolink, „maar dat betekent geens zins dat Soetekouw woensdagmiddag niet zal kunnen spelen, ^lles geneest volgens het boekje". Trainer Michels maakte zich ook niet zulke grote zorgen over Soetekouw. Waarschijnlijk maak ik woensdagmor gen het elftal bekend, maar voorlopig zie ik nog niet dat de ploeg, in verge lijking met vorige week woensdag, ge wijzigd zal worden". De Ajaxtrainer liet zich slechts heel voorzichtig uit o zijn verwachtingen. „Het staat 11 dat is een gelukkige zaak. De strijd is volkomen open. Dukla moet nu toch Iets gaan doen. Hun sterke verdediging en grote routine zijn bepaald factoren waar we ernstig rekening mee moeten houden. Maar ondanks dat geloof ik nog steeds dat wy goede kansen voor een halve finaleplaats hebben". „Ik reken al op de volgende trip naar Milaan", roept kok Walter vanachter het buffet. „Met mij hebben jullla nog nooit verloren". Teken aan de wand ln Praag, waar het rond het elftal van Dukla, dat op 35 km van de Tsjechische hoofdstad met 18 spelers ln een trainings kamp zit, erg stil ls, denkt men ook nog niet aan een overwinning. Het is een te ken aan de wand, dat zowel de recep tionisten van het St.-Hubertushotel als van het kolossale maar zeer lelijke Ho tel International, tot de volgende gelijk luidende uitspraak kwamen: het wordt opnieuw een gelijkspel, maar via een beslissingswedstrijd komt Ajax toch een ronde verder". Hoewel trainer Michels vertelde dat er nog geen enkel gesprek was geweest over de plaats waar een eventuele be slissingswedstrijd zou moeten worden gespeeld, houdt men er in Praag ernstig rekening mee, dat Dukla indien zich het geval mocht voordoen Frankfurt zou voorstellen als plaats voor de derde wedstrijd met als mogelijke datum 15 BOKSGALA IN HOOFDSTAD „Generale" voor Ronald Riedewald AMSTERDAM De Surinamer Ro nald Riedewald bokst op 14 maart in Krasnapolsky in Amsterdam zijn laatste voorbereidingspartij voor de strijd om de Nederlandse mlddengewichttitel, die hij in mei in de hoofdstad tegen zijn streekgenot Jack Johnson moet aangaan. Tegenstander van Riedewald ls volgende week de Duitser Hans Heller, een jonge bokser, die al een behoorlijke staat van dienst aan het opbouwen is. Eveneens ln het middengewicht ontmoet Joop KruIJs de Duitser Karlhelnz Klein. In 't zwaar- welter bokst de Utrechter Toon Nagte- gaal tegen de Duitser Werner Hallmann, in het halfzwaar ontmoet Jan Lubbers de Duitser Peter Donner. Extra-vitaminen, zout en mineralen voor Ajaxspelers Eredivisieclub vreest medische begeleiding Ajax (Van onze sportredactie) PRAAG. Dr. J. Rolink, de clubarts van Ajax, heeft In het verleden nogal eens ln het nieuw» gestaan door de manier waarop hij de topnportinensen in Nederland op medLsch gebied begeleidt. Veelvuldig kwam daarbij het woord „doping" om de hoek kijken. Thans gaan er geruchten dat ook Ajax opwek kende middelen zou gebruiken. „Anders kan deze ploeg toch niet ineens zulk goed voetbal spelen", Is ln dit verband een veel gehoorde uitspraak. Ten grond slag aan deze geruchten ligt natuurlijk het feit dat sinds de komst van dr. Rolink, eind 1965, de prestaties van liet Ajax-elf tat met sprongen zijn gestegen. Zo sterk zelfs, dat een eredivisievereni ging reeds het verzoek aan Ajax heeft gedaan om de medische begeleiding op een andere manier aan te pakken, want anders zou er in de Nederlandse ere divisie nooit meer van spanning sprake Dr. Rolink met de Ajaxspelers In Praag windt er geen doekjes om als men hem vraagt op welke manier hij de spelers medisch begeleidt. „Een goede lichamelijke conditie en een aantal zeer goede voetballers zijn natuurlijk de uit gangspunten van mijn theorie, die voor namelijk is gebaseerd op het geloof dat lk heb in het nog verder opvoeren van de lichamelijke conditie door het toevoe gen van zout, mineralen en vitaminen aan het voedsel. Zodoende kan men de voeding van de sportmensen zoveel mo gelijk kwalitatief aanvullen", Voordat hij bij Ajax kwam heeft dr. Rolink gewerkt bij de voetbalvereniging Stormvogels en hij is tevens werkzaam in de kringen van de individuele sportbeoefenaars (wielrenners, atletiek, badminton, etc.). Naast een drukke huisartsenpraktijk in Velsen (ruim 3000 fondspatiënten) komen bijna alle Nederlandse topsportmensen bij hem voor adviezen. „In de medische wereld heb ik weliswaar een aantal te genstanders, maar er zijn eveneens col lega's. die mijn theorieën gaan overne men. Bij de teamsporten bijvoorbeeld doen D.W.S. en Feijenoord op dit gebied immers toch ook al speciale dingen.", aldus de clubarta van Ajax. Zes tot tien De toevoeging van extra-vitaminen, zouten en mineralen wordt voor elke spe ler afzonderlijk bekeken. „Gemiddeld krijgen de spelers zes tot tien tabletten per dag. Het verstrekken van deze ta blettan ia dikwijls ook aan psychologischs kwestie. „Want", zo vervolgt de heer holink, „als ik eens wat traag ben met de tabletten dan hoor ik snel: „Krijgen we niets, dokter?". En wat is er dan fij ner om een voetballer een onschuldig vi taminetabletje te geven? Desnoods steeds in een andere kleur, want dat helpt nog beter." In dat opzicht verschilt het Ajaxelftal feitelijk niet van een nor male dokterspraktijk, waar ook altijd patiënten te vinden zijn, die bij het zien van een dokter of bij het ontvangen van een recept voor een belangrijk deel al genezen zijn. Vertrouwen „Het ls echter wel belangrijk, dat men het vertrouwen van de mensen heeft. Bij sportlieden kan men dat voor het be langrijkste deel verkrijgen door het snel genezen van blessures. „Wanneer dat succesvol verloopt", zegt dr. Rolink, „komen de spelers vanzelf bij ja en er zijn voldoende middeltjea om bepaalde hinderlijke suggesties bij hen weg te werken met het uiteindelijke gevolg, dat betreffende persoon betere prestaties gaat leveren". „WIJ zijn", vervolgt dr. Rolink, „pos In het beginstadium van de medische be geleiding. Het toedienen van bepaalde middelen aan sportmensen staat ln de kinderschoenen. Over enige Jaren zullen beslist nog betere middelen worden ge vonden, die het mogelijk maken dat de prestaties hoger komen te liggen, zon der dat de sportman of sportvrouw er schade van ondervindt." Dr. Rolink. die sinds kort bij Ajax ook gesteund wordt door de psycholoog drs. J. Sllkboer. wil er tijdens ons gesprek niet aan voorbijgaan, dut er wel op on verantwoorde wijze gebruik wordt ge maakt van bepaalde middelen. „En be slist niet alleen door de wielrenners", laat hij er direct op volgen. „Vergeet vooral de roeiers niet, die dikwijls so dicht bij de bron zitten". Een zaak, die de Amsterdamse club- arts ook ernstig bezighoudt is de In vallersbeperking bij het spelen van Euro- pB Cupwedstrijden. „Tegen Liverpool raakte Henk Groot aan het hoofd ge blesseerd. De wond heb ik op het veld gehecht, nadat mijn voorlopige diagnose had uitgewezen dat er geen kans op een ernstige hoofdblessure bestond. Maar een dergelijke situatie ls feitelijk zielig. Op deze manier wordt sportverdwazing ln de hand gewerkt, te meer omdat sport mensen, die in het vuur van de strijd zijn, hun team niet willen verlaten. Dat beschouwen deze knapen als verraad". Wereld jeugd toernooi zaalhandbal DEN HAAG De Nederlandse heren- ploeg heeft gisteren op de derde dag van het wereldjnigdtoernooi zaalhandbal dank «y een forse 29—8-zege op België de kwartfinales bereikt. In de goed bezette sporthal van Oss bleken onze landgenoten veel te sterk voor de fantasieloos spelende Nederland, dat het zonder de ziek ge worden Kees Zwart moest stellen, nam door snel spel al vlug een 7- O-voorsprong. De Belgische aanval kon de resoluut In grijpende Nederlandse defensie, waarin de twee doelverdedigers Peter Geert* eer ste helft) en Jo Meuffels (na de rust) uitstekend speelden Meuffels stopte twee strafworpen geen moment ver ontrusten. De Nederlanders sloten de eer ste helft af met een ruime 14—2-voor- sprong en toen na de hervatting het spel- beeld zich niet wijzigde, bouwde Neder land rustig voort aiui een ruime overwin ning. Het werd tenslotte 298. De Amsterdammers Ed Hlensch (Nlloc) was met zeven doelpunten, waarvan vier strafworpen. de topscorer ln de Nederland se aanval, waarin Plet Klvlt (6) en Wlm Hofman 5> (eveneens een vooraanstaande rol speelden. Door de verrassende nederlaag van West-Duitsland dut ln de F-nschedese sporthal met 14—13 moest bulgen voor Spanje, krijgt Nederland ln de kwart finales, die morgen worden gespeeld, niet de favoriet geachte Duitsers als tegenstan ders doch Polen, dat ln groep E als eerste eindigde. Voor de Nederlandse heren, die gerekend hadden op West-Dultsland zyn daardoor de kansen op een halvefinale plaats Iets toegenomen. Behalve Oo6tenryk, Roemenië en Joego slavië, die zondag al zeker waren van een kwart-flilalepluat.s bereikten ook Tsjecho- Slowakye, dat ln Den Helder met 14—7 van Zwitserland won en Zweden de kwart - eindstryden. De Zweden zegevierden in de tweede wedstryd i ie gisteren ln Enschede werd gespeeld, vry gemakkelijk over Hon garije: 21—16. De samenstelling van de kwartfinales by de heren, die woensdag worden gespeeld, ls als volgt: Groningen: Joego-Slavlë— Tsj ectio-S lowaky eAlmelo: Roemenië Zweden: Roermond. Nederland- Polen; Den Hung Oostenrijk West-Dultsland. De eindstanden lulden: Groep C: 1. Joego-Slavlë 2. Zweden 3. Hongarije 2 2 0 0 4 2 10 12 2 0 0 2 0 27—36 1. Roemenië 2 2. Tsj echo-Slowakije 2 3. Zwitserland 2 1. Polen 2. West-Dultsland 3. Spanje Groep F 1. Oostenrijk 2. Nederland 3. België 0 4 35—22 1 3 26—20 2 0 17—36 2 10 12 2 10 12 2 10 12 2 10 12 2 0 0 2 0 38—35 32—'29 30—36 41-20 41—21 16—57 Engelse judoka's naar Den Haag DEN HAAG (A.N.P.), Tijdens da nationale kampioenschappen kyugraden, die zaterdag 18 maart ln Den Haag worden gehouden, zullen de Nederlands* judoka's (senioren en Junioren) uit komen In een Interland tegen Engeland. Zondag 12 maart worden ln de Haagse Dierentuin da Nederlandse karatekanv- ploenschappen gehouden.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 11