Kinderen rond dertien jaar zijn verstokte t.v.-kijkers S)e £eidóe Sou^atit Sotheby veilt Armeense manuscripten TELEVISIE VANAVOND I 1 m Weg met droge toespraken, weg met plechtig woord vergadering Katholieke jongeren houden „happening' Justitie legt beslag op krant van Jan Cremer Discussie over „arm en rijk PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 6 MAART 1967 Onderzoek in Wesl-Duitsland wijst uit: Geruchten bij het onderwijs k CHTER de schermen van het toneel «•waar de „mammoet" wordt opge voerd, spelen zich scenes af, waarvan het publiek In de zaal amper notie heeft. Meestal ligt de oorzaak in onze kerheden; onzekerheden, die het gevolg zijn van het feit, dat de onderwijsautori- teiten wel druk bezig zijn met plannen, maar de mensen, die straks in de eerste plaats de onderwijsvernieuwing tot uit voering moeten brengen, laten raden naar wat hen straks te wachten staat. Momenteel heerst er vooral spanning vanwege de mogelijkheid, dat komende jaren niet in voldoende mate geld be schikbaar kan worden gesteld om de be- locfde differentiatie, doorstromingsmo gelijkheden en studiebegeleiding goed op gang te brengen. Omdat sommige onder- wijsinspecteurs uitspraken hebben ge daan, die doen vermoeden, dat men tus sen hun regels door bepaalde noodoplos singen moet lezen, is er onder de lera ren bij het voortgezet onderwijs onrust ontstaan. BEPAALD wolkeloos was de hemel in deze onderwijskringen toch al niet vanwege het gehaspel met bepaalde leer plannen. Het mooie schema, dat voor het onderwijs ln de exacte vakken voor de h.a.v.o.-scholen op papier was gezet, blijkt bijvoorbeeld in de praktijk al nau welijks houdbaar. Over de exameneisen bestaat nog altijd onzekerheid; over de veranderingen van de lessentabel voor gymnasium en gymnasiale afdelingen van de lycea is nog niets zinnigs bekend. De kwestie van de bevoegdheidsgraden voor het docerend personeel blijft een fel-omstreden zaak. En nu komt daar nog bij de s, dat clële mogelijkheden bij het invoeren de „mammoet" op te lossen door de taak van de docenten te verzwaren. Zo is er al een soort van protestactie in voorbereiding tegen het vermoeden, dat het aantal lessen, dat ledige betrekking moet worden gegeven schijnbaar wat verminderd wordt, doch door taak- en studiebegeleidingsuren der mate zal worden uitgebreid, dat de „mammoet" voor de docenten sociaal- economisch een achteruitgang zou gaan betekenen. Over de eventuele maatregelen en wij zigingen zelf willen we het vandaag niet hebben; er kunnen wijzigen in de taak omschrijving van een docent noodzake lijk zijn en de overheid kan overwegen bepaalde nooddeuren open te zetten, die ze liever zelf gesloten zou hoden. HET kwalijke waarop we wél willen wijzen, is de onzekerheid, die de hoogste onderwijsautoriteiten hebben veroorzaakt en laten voortbestaan. Op die manier wordt het klimaat verziekt; er ontstaan geruchten, die misschien he lemaal niet op ware bedoelingen van O. en W. berusten, maar die uitgroeien tot zo'n omvang, dat conflicten al geboren worden vóór het overleg begonne is. Zeker: de overheid redeneert vaak, dat men de broedende kip niet storen moet. Maar anderen redeneren met evenveel recht, dat men de broedende kip wel storen moet, wanneer bij haar de zekerheid van bedorven eieren aan wezig is. De onderwijsvernieuwing is een te be langrijke zaak dan dat minister en staatssecretaris niet openhartig praten of laten praten met hen, die als doce rende partij met de jonge generatie daarbij het nauwst betrokken is. ONTDEKKING IN DEN HAAG Pasgeborenen in water gevonden De stoffelijke overschotten van twee bijna voldragen vroeggeboren kinde ren. vermoedelijk een tweeling, zyn za terdag middag om half een door de Haagse politie uit het water langs de Groot Hertoginnelaan bij de Sweelinck- straat te Den Haag gehaald. De kinderlijkjes waren drijvend, naakt en met een plastic zak om het hoofdje, opgemerkt door een voorbijgangster. De Haagse recherche heeft bij het on derzoek, dat naar aanleiding hiervan wordt ingesteld, nog geen enkel aankno pingspunt. Vermoedt wordt dat van de twee baby's, beide jongens, er een heeft geleefd, terwijl de andere dood geboren kan zijn. Van abortus kan in ieder ge val geen sprake zijn. Definitieve con clusies over de doodsoorzaak konden tot op dit ogenblik nog niet worden getrok ken. Na de lugubere vondst werden' de lijkjes door GG en GD in laatste instan tie naar het hoofdbureau van politie ven-' voerd, waar dr. J. Zeldenrust sectie heeft verricht. Daarbij kwam onder meer vast te staan dat de lflkjes, kort ten hoogste een paar dagen, in het wa ter hebben gelegen. Er waren geen te kenen van geweldpleging. De Haagse recherche verzoekt degenen, die inlich tingen kunnen verschaffen, zich met haar in verbinding te stellen. Ondanks LONDEN (A. P.). Het hoofd van de Armeense Kerk In Engeland heeft zaterdag bekend gemaakt, dat hy het beroemde veilinghuis van Sotheby zal aanklagen als het probeert 28 b(jbel»e manuscripten te verkopen, die, naar wordt beweerd, gestolen zouden zjjn uit de Armeense katholieke kathedraal ln Jeruzalem. Aartsbisschop Bessak Tou- rnayaon was heel beslist en zei dat hjj niet zal toelaten, dat de stukken geveild worden. Vrjjdag heeft Sotheby al laten weten, dat het op 14 maart de waardevolle delen in velling zal brengen, ondanks de dreiging met een proces. Sotheby beweerde er van overtuigd te zijn, dat de ongenoemde verkoper eerlijk recht heeft op het materiaal, dat de Arme niërs een onbetaalbare nationale schat noemen. Maar dit betwist aartsbisschop Toumayan. Hij heeft een deskundige ln het Internationale recht uit Israël laten overkomen, die vandaag zal trachten Sotheby er toe te brengen de veiling te annuleren. Lukt dit niet, dat wordt on middellijk om gerechtelijke actie ge- vraagt om Sotheby teJ verhinderen in de verkoop. De aartsbisschop betwist de bewering van Sotheby dat het veilinghuis' goed keuring heeft van bisschop Sjahe Ad- jemlan, kanselier van de Armeense patriarch van Jeruzalem. Maar Sotheby zegt, dat de verkoop doorgaat, tenzij iemand kan bewijzen dat het niet moet doorgaan. We heb ben bevonden, dat de eigenaar voor wie we verkopen, volkomen bonafide is. Maar hij heeft verboden zijn naam te noemen. Slechts twee mensen van Sot heby kennen de naam. Een van de hoogste autoriteiten van de Armeense orthodoxe kerk heeft za terdag een beroep gedaan op de Lon- denae veillngflrma 'Sotheby de veiling van 23 Armeense manuscripten „van onschatbare waarde" niet te laten door gaan. Zjjne Heiligheid Catholtcos Khoren de Eerste van Clllcla ln Antelias, Liba non, deed een beroep op Sotheby's op de voorgenomen veiling af te gelasten en te zorgen dat de manuscripten terug gaan naar de geheime kluis in Jeru zalem. waaruit ze zouden zijn gestolen Als ze worden verkocht, zouden de manuscripten wellicht 1.4 miljoen dollar kunnen opbrengen. In bet Haagse Gemeentemuseum wordt van 15 maart tot en met 30 april een tentoonstelling gehouden van de beroem de Hongaarse kunstenaar Lasslo Moholy- Nagy (1895-1946). Vrouw Soekarno (Ratna Sari Oewi) in ziekenhuis TOKIO (AP) De Japanse vrouw van de Indonesische president Soekarno, Ratna Sari Dewt, is gisteren opgeno men in een ziekenhuis ln Tokio om de geboorte af te wachten van haar eerste kind. De geboorte wordt deze week ver wacht. De aantrekkelijke aanstaande moe der, die was gekleed in een zwarte overjas, wuifde en glimlachte naar ver slaggevers en fotografen toen zij uit een auto stapte bij het ziekenhuis van de Keio universiteit in de Japanse hoofd- Artsen hebben eerder verklaard dat de baby in het midden van deze week waarschijnlijk wordt geboren. De 27-ja- rige Dewi is in november vorig jaar in Tokio aangekomen. NEDERLAND I STER Reclameuitzendingen om 18.55. 19.56 en 20.16 NTS 18.45 uur; Pipo de clown 18.50 uur: Nieuws ln het kort CVK/IKOR/KRO 19.00 uur Kenmerk, religieuze ac tualiteitenrubriek VPRO 19.30 uur Patrouillewagen 54 antwoord, t.v.-serie NTS 20.00 uur: Journaal 21.40 uur: Cinèman. filmpro gramma NTS 22.30 uur: Tweede journaal 22.35 uur. Sluiting NEDERLAND II STER Reclameuitzendingen om 20.01 en 21.56 uur) NTS 20.00 uur: Nieuws ln het kort NCRV 20.05 uur: Liebermann en Lieber- mann t.v.-serie 20.30 uur: Arm en rflk. docu mentaire 21.15 uur: Marlon Williams, HILVERSUM I NRU 20.05—21.30 uur: Concert door het Radio Philharmonisch Orkest 23.15—23.55 uur: Lichte muziek voor de late avond 21.45 uur: Attentie, actualiteiten rubriek NTS 22.00 uur; Tweede journaal HILVERSUM II NCRV 20.30—21.15 uur: Sterker dan de tijd, verhalen 23.00—23.55 uur: Fragmenten uit de Jo hannes Passion Automatisering (5> T.V. morgen NEDERLAND I NOT/NTS 10.20 uur: Tieners in het vizier 10.45 uur: Walter and Connie, Engelse les 11.10 uur: We gaan op reis 11.35 uur: Maatschappel IJke oriëntatie TELEAC 12.00 uur: De detaillist als onder nemer (5) RADIONIEIJWSDIENST HILVERSUM I: 7.00. 8.00, 11.00. 13.00. 16.00. 18.00. 20.00. 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00. 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 19.00. 22.30. 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 (Van o e correspondent) HAMBURG De helft van de West- dultse kinderen tussen 6 en 16 Jaren zitten dagelijks gemiddeld twee uren voor de televisie-kiekkast. Als zij in de puberteitsjaren komen dat wil zeg gen zo tegen de 13 jaren bereikt de t.v.-xucht der jeugd haar hoogtepunt: Dertienjaiigen brengen gemiddeld per week 17 uren voor het beeldscherm door, dat wil zeggen minstens de helft van hun vrije tijd. Dit hebben prof. Fritz Stiickrath en de psycholoog dr. Georg Schottmayer, beiden werkzaam bij het pedagogisch Instituut van de universiteit van Hamburg, kunnen vaststellen op grond van een enquête, waarin zij 17.000 formulieren lieten Invullen door de scholieren van Ham- burgse scholen en van gesprekken met scholieren. Verder op grond van de „televisie-dagboeken" van 800 scho lieren, die dagelijks zorgvuldig noteer den, van wanneer tot wanneer zij voor het t.v.-schsrm hadden"gezeten oa wat zij hadden gezien. Het onderzoek der beide geleerden duurde vijf jaar. Hun conclusies heb ben zij neergelegd in een boek met de titel: „Televisie en de jeugd in de grote stad", dat bij het Georg Wes- termann Verlag verschijnt. De voor naamste conclusie van het onderzoek is wel, dat de poging van pedagogen en over het algemeen gesproken ouders om het t.v.-kijken der kinderen aan banden te leggen of in bepaalde banen te leiden, is mislukt. Het t.v.- kijken is, volgens prof. Stückrath, on der de Westduitse jeugd tot een zucht geworden. Deze zucht heerst niet alleen onder de Westduitse jeugd, als men tenminste mag afgaan op datgene wat op dit gebied bijvoorbeeld in Amerika wordt vertoond, waar de t.v.-zenders nog veel langer in de lucht zijn dan in de meeste Europese landen. Boven dien is men het er zo langzamerhand wel over eens, dat de jeugd in het ene land niet zo erg veel verschilt van die ln een ander. Het is derhalve waar schijnlijk, dat de conclusies van de bei de geleerden ook kunnen gelden voor de jeugd in andere laden, met gra duele verschillen, die onder andere daardoor ontstaan, dat nog niet in alle t.v.-landen namiddag-programma's der door t.v.-omroepen in de lucht worden gebracht. In West-Duitsland begint in het eerste net de t.v.-uitzending 's middags om tien minuten over half vijf (met nieuwsberichten), in het twee de net om tien over zes (eveneens met nieuws). Op zondag is het eerste net al van elf uur 's morgens, het tweede net van twee uur 's middags in de „Wel fijn dat nu ij papa thuis blijft" ANTENNE Radioprogramma HEDENAVOND lucht. Natuurlijk is de duur van het t.v.-programma van grote invloed op de kijk-frequentie onder de jeugd, die aldus prof. Stückrath willekeurig kijkt naar alles, wat er op het scherm wordt geboden, of ze dat leuk vinden of niet en of ze er al dan niet iets van begrijpen. Vico Torriani De aard der bij de jeugd populairste t.v.-programma's was voor de onder zoekers niet verrassend: detectives- stories, politieverhalen, etc., maar ook en dat was wel een verrassing de „Hotel Viktoria"-show van de Zwit serse schlagerzanger Vico Torriani, wat tevens bewijst, dat vele kinderen, die al lang in bed hadden moeten lig gen, 's avonds nog naar de t.v. (mogen) kijken. De Torriani-show loopt name lijk in het avondprogramma van het eerste net. Jonge meisjes hebben een grote voorliefde voor familie-geschiede nissen, waarinvader' dahs wel moeder de allerbeste is. Als ze wat ouder wor den geven de meisjes de voorkeur aan films uit het wilde Westen. Jongens en meisjes, die al de hogere scholen bezoeken, bevrijden zich snel van de aantrekkingskracht van het beeldscherm. Het behoort tot de goede toon evenals bij de volwassenen om over het geboden programma te „kankeren". Het t.v.-tóestel krijgt bij deze Jongelui de geringschattende bij naam van „pantoffelkino", die alleen maar „het gemak en de stompzinnig heid bevordert!" Verschillende t.v.-pro gramma's noemt deze rijpere jeugd „een nationale schande". Daaronder de uitzendingen uit het Millowitsch- theater in Keulen. De leerlingen der hogere klassen geven toe, dat zij via het t.v.-beeldscherm veel wetenswaardigs te zien krijgen, waarvan ze wat kunnen leren. T.v.- spelen, lezingen, politieke- en informa tieve programma's worden graag ge- Familieleven De vraag of het t.v.-toestel het huise lijk leven stoort, dan wel bevordert, werd door de scholieren zeer verschil lend beantwoord. Terwijl vele kinderen er over klaagden, dat sinds de komst van de kiekkast het familieleven vol komen „gesmoord" is, meenden ande ren dat de onderlinge banden in het gezin door het t.v.-apparaat veel vas ter werden geknoopt. Vooral in ver band met papa. „die gaat nu 's avonds niet meer zo vaak weg". „Originele" Joh. Passion Gram. v.d. Jeugd, 9.10 Radlo- 19.30 Geestelijke liederen, 19.50 Gram., voorval, hoorspel, De dirigent Hans Gillesberger heeft de Johannes Passion van Bach doen uitvoeren volgens de praktijk van het baroktijdperk, dat wil zeggen zoals het in Bachs tijd had kunnen klinken. Dus zonder „gemengd koor" welks insti tuut toen nog niet bestond, maar met een jongenskoor van 24 zangers Wiener Süngerknaben waaronder ook de solisten. Gillesberger dirigeerde een orkest dat uit 22 instrumentalisten bestond. De gebruikte instrumenten waren boven»- dien authentieke achttiende eeuwse in strumenten, enkele waren zelfs van nog oudere datum. Voorts werkte aan deze Johannes Passion een mannen koor (het uit ex-Wiener Sangerknaben bestaande Chorus Viennenais) - van 1416 stemmen mee. Al met al is ,doqr QU}e?berger eep ..a,pderei'„ pussier muziek gemaakt; de NCRV-radio laat er in het radioprogramma van van avond fragmenten van horen. Hilversum II, 23.00 uur. „Literama" over toneelbestel Sinds enkele weken is het Nederlands toneelbestel in beroering. Er is een discussie ontstaan tussen voor- en tegenstanders over een wijziging ln dit bestel en over het aanblijven van to neelleiders, waardoor jongere krachten hun plaatsen niet kunnen innemen. In deze toneeldiscussie gaat het vooral om organisatorische cultuurpolitiek; over een broodnodige wijziging in ar tistieke mentaliteit, die zichtbaar kan worden in een gewijzigd repertoire, wordt echter nauwelijks gesproken. De toneelschrijver Otto Dijk zal ln „Literama", NCRVs radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel vanavond zijn kritische vinger op deze plek leg gen, naar aanleiding van Noel Coward, «lie de artistieke afgang van een to neelleider en de schittering van een acteur laat zien in dezelfde figuur: Paul Steenbergen. Voorts worden in „Literama" bespro ken de nieuwste roman van Simon Vestd(jk „Een huisbewaarder" en de bundel „Huls, tuin en keuken" van ds. W. Barnard (Guillaume van der Graft). Hilversum n, 22.40 uur. tot 1.00 Gevarieerde gram. BRUSSEL Nederl. (324 m) 18.00 Nieuws 18.03 Voor de soldaten. 18.45 Sport. 19.00 Nws en correspondentie uit Nederland. 19.4 Volksmuziek, 20.00 Operakroniek, 21.15 Opera (8.30 De groenter (11.00 Nws), 12.00 Amusementsmuziek, 12.27 muziek, VPRO: 15.40 Stereo: Mod. muziek, 16.00 Nieuws. 16.02 Russlsch-romantische liederen, 16.15 v. d. Jeugd, 17.15 New-York calling, 17.20 Stereo: HILVERSUM n (298 m) KRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Gram 8.00 Nieuws. 8.10 Gram., 8.30 Nws. 8.32 Voor de hulsvrouw. (9.25 Conclltepost- bus), 10.00 Klass. en mod. muzlekprogr., 11.00 d. zieken, 12.00 Stereo: Musette-orkest, ||M*^ ulnbouw, 12.30 Nieuws. 12.20 Voor land- actual., 12.50 G gramma. 14.20 strumentaal ensemble, 15.00 Licht i progr., 17.00 Causerie, 17.10 Voor de jeugd. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) TROS: 9.00 Nieuws, actual., 9.07 Gram., v. d. tieners; VARA: 10.00 Nws, 10.02 Lichte muz. en actual., (11.00 Nieuws). 12.00 Nieuws, 12.02 actual.. 12.05 Gevar. muziek. 13.00 Nieuws, 14.00 Nieuws', 14.05 V^dTv^raU Nws] actual., 15.05 Orgelconcert, 15.25 Gram., 16.00 platenprogr. v. d. hulsvrouw, 12.00 Muziek bij de lunch. 14.00 Van concertzaal tot juke box, 15.00 Oude gram. muziek. 16.00 Dinsdag middag-speciaal. BRUSSEL Nederl. (324 m) 12.00 Nieuws, 12.03 Pianomuziek, 12.48 Orkestmuziek. 13.20 Tafelmuziek, 16.09 Lichte muziek,, 16.30 Voor oudere luisteraars, 17.15 Jazz, 17.45 Volksmuz. AFDELING RANDSTREEK KWJ (Van een onzer verslaggevers Weg met droge, uitvoerige toespraken, weg met hinderlijke, niet (er zake zijnde vragen, weg met dat plecbtigé woord vergadering. Maak er liever een happening van, compleet met een lieverdje. Dat was de gedachtegang van het bestuur van de afdeling Randstreek van de Beweging van Katholieke Werkende Jongeren de rand- streekhappening bijwoonden. Met deze happening, waarbij bet overigens zeer kalm en bijzonder gezellig toeging, verviel de officiële raadsvergadering. zaal van Amicltla ook aan. Binnen een minuut was hij van het podium ver dwenen om plaats te maken voor het studentencabaret uit Warmond. „We moeten onszelf zijn De katholieke werkende Jongeren zijn bij de tijd. Dat bleek al uit Ce openings toespraak van de voorzitter van het dis trict Randstreek. Leo van Du uren: „We moeten ons zelf rijn, we moeten een eigengezicht krijgen en zo goed mogelijk bij de tijd blijven en onze activiteiten daarbij aanpassen". Geen lange toe spraak was de afspraak en Leo van Duuren hield rich daar ln de stemmige Het optreden van dit cabaret paste In de nieuwe sfeer. Modern, kritisch, maar opbouwend, bumoristisch en zelftoetsend Onderwerpen van deze tijd, zoals concilie- moeders in een kostelijk nummer, een scherpe parodie op het ambtenarenappa raat, het Lv.-spel Ons geld of uw leven en agrarisch nieuws. Het vlei allemaal zeer in de smaak van het Jeugdig publiek, dat wellicht hierdoor ln een welwillende stemming was geraakt, want het huishoudelijk gedeelte werd een formaliteit. Jaarverslag en financieel overzicht werden kort maar krachtig weg- gehamerd. zodat er veel tijd overbleef voor een gezellig samenzijn. Het studenten cabaret. waarvan de leden zich in een blauw vest hadden gestoken en van een opzichtige butterfly waren voorzien, bleek de Inspiratie van voor de pauze bewaard te hebben en bracht weer enige spitvon- dige nummers Afscheid Natuurlijk mocht tijdens deze happe ning een activiteit rond het Lieverdje niet ontbreken. Hoewel er op het toneel een afbeelding van het Lieverdje aan wezig was, had men liever iets. dat meer tastbaar was. Dat werd districts penningmeester Henk de Reuver uit Maasland, een gewaardeerde kracht in het bestuur, die echter wegens drukke werkzaamheden zijn functie moest neer leggen. Hij heeft het geweten, want tijdens een dolle poloanise, waarbij een happeningslied werd gezongen, ging hjj op de schouders. Als blijvende her innering. zoals dit In officiële taal heet, kreeg hij een geschenk. Een geslaagde première van deze ver gadering ln nieuwe stijl. AMSTERDAM (ANP) Ruim 24.000 exemplaren van het eerste nummer van de „Jan Cremer Krant" z(jn door de Amsterdamse zedenpolitie in opdracht van de officier van justitie. In beslag genomen bij drukkerij A en S te Zwanen burg en het verkoopkantoor daarvan ln de hoofdstad. De officier is van oordeel, dat de Inhoud van deze acht pagina's tellende krant aanstotelijk voor de eer baarheid Is. Bij deze Inbeslagneming heeft mede gegolden een mondelinge klacht wegens belediging of smaad. Deze Is zeer waar schijnlijk gedaan door schrijver Cees Noteboom. over wie ln de krant een artikel is opgenomen over zijn relatie met de zangeres Liesbeth List. Noteboom verblijft momenteel in Parijs en zou na terugkeer zijn klacht schriftelijk beves tigen „Alles onthullend, niets verzwijgd" staat onder de naam van deze krant, die een uitgave 1? van Jan Cremer (hoofd redacteur). Een kleine 1500 exemplaren van de krant, die 50 cent kost. werden op de openingsavond van de boekenweek in het RAI-congrescentrum gratis verspreid Als medeverantwoordelijk voor de In houd wordt ln het blad genoemd Hans Sleutelaar, die Jan Cremer behulpzaam is geweest bij het schrijven van zijn tweede boek. Sleutelaar heeft intussen laten weten, dat zijn naam ronder zijn voor kennis ln het blad ls afgedrukt. NRU-programma over sport voor gehandicapten In vier radiodocumentaires zal de NRU aandacht besteden aan de sport. Het eerste klankbeeld, dat vanavond wordt uitgezonden, gaat over sport door licha melijk gehandicapten. In onze maatschappij is het begrip sport gebonden aan een beeld waarin vrijwel uitsluitend plaats is voor min of meer vitale, lichamelijk redelijk ga ve mensen die er prijs op stellen in competitieverband eikaars krachten te meten. Nog te weinig bekend is, dat sport ook door lichamelijk gehandicap ten wordt beoefend. Ze zijn gering in aantal. Een enkele maal hoort of leest men iets over hun Olympiade, maar voor het overige is het erg stil rond hen. In dit klankbeeld kan men de stemmen horen van de heer Van Leeu wen, secretaris van de Nederlandse Sportbond, Chris Tak, bestuurslid van de Invalide Sportbond Amsterdam, Dr. Naeff van het Revalidatiecentrum Oos terpark te Amsterdam en kolonel Key- ser van het militair revalidatiecentrum te Doom. Voor de interviews zorgde Ed Peereboom. De samenstelling was in handen van Klaas Peereboom. Techniek: Frans van der Heiden. Productie en regie: Bob Uschi. Hilv. I. 21.30 uur. Op 12, 20, 24 en 28 februari zond de NCRV vier documentaties van Kees van Langeraad uit onder de titel „Arm en rijk". Onderwerp van deze documentaire programma's was de ontwikkelingshulp. De kijkers kregen een brok algemene informatie en in formatie „ter plaatse", want Van Langeraad was naar Brazilië, Colum bia en Pakistan gereisd, opdat men ook kon zien hoe ontwikkelingshulp in de praktijk geboden werd. Als afsluiting nu van de programma- serie „Arm en rijk", zal vanavond het programma „Discussie en nabeschou wing ontwikkelingshulp" worden uit gezonden, waarin aan de orde wordt gesteld hoe in de komende jaren de Nederlandse houding zal zijn tegen over de groeiende vraag naar meer hulp en meer geld voor de ontwikke lingsdoeleinden. Gezien het feit dat ontwikkelingshulp zo'n belangrijk punt In de program ma's van de politieke partijen voor de verkiezingen was en thans nog ls, wordt er aan de discussie ook deelge nomen door een aantal parlementa riërs. De heer W. L. Brugsma heeft maan dagavond de leiding van het gesprek waarin hij wordt bijgestaan door een aantal deskundigen: ir. A. Franke, di recteur Kon. Ned. Heidemfl., prof. dr. F. van Dam, hoogleraar te Groningen en adviseur aan het departement van Buitenlandse Zaken en prof. dr. H. Linneman, hoogleraar aan het Insti tute of Social Studies. Van politieke zijde nemen aan het ge sprek deel: mr. C. A. Bos (CHIT), drs. B. Goudswaard (ARP), mr. H. A. F. M. O. van Mierlo (D'66). mr. O. A. Mommersteeg (KVP), G. Ruygers (PvdA), mr. H. C. J. M. Kronenberg (Boerenpartij) en H. J. de Koster (WD). Ned. H, 20 30 uur. Wie is Janus?, Carolyn Greens blij spel dat gisteren door AVRO-t.v. werd vertoond, is als zoveel moderne blijspelen gebaseerd op een driehoeks verhouding. In strekking en ontknoping zou men het een immoreel stuk kun nen noemen, maar zo'n zwaarwichtig woord past het toch niet. Zeker niet in de meer schuim-dan-pudding-opvoering die Walter van der Kamp ervan gaf. Die trok weer alle registers en effecten van zijn blijspelige vaardigheid open. We kennen dat zo langzamerhand: het begint al bij de aankondiging, het zet zich voort in geringe tussentekstjes en in (Beatles-) geluids- en andere effec ten. Zodoende, en ook al omdat elke aanduiding van erotiek ontbrak, deed het geval zich nogal onschuldig voor. Dat Walter v. d. Kamp zich in dit genre ook een bekwaam spelregisseur zou tonen, bleek. Zijn rolbezetting-van vijf was goed gekozen, met Tod Len- sink als beste en de andere vier bijna even goed. Geen stuk om je ogen op uit te kijken; maar wel iets om geamu seerd te ondergaan. Vooraf greep Pierre Janssen in de kunst van Picasso naar aanleiding van de ten toonstelling in Amsterdam. Hij deed het nogal willekeurig en verwijlde vooral lang bij de Picasso die, op één voorstu die na. nu juist niet in Amsterdam te zien is: Guernica Zaterdag zagen we bij de VPRO op „II" Zaterdag zagen we bij de VPRO op „II" de film van Mark Lane over de moord op Kennedy. Vooraf waarschuwde Leo Kool dat dit de visie was van de advo caat van Lee Oswald en dus een een zijdige visie. We vonden dat een onvol doende waarschuwing. Het beeld dat de. film bood was niet alleen vertekend maar te vaak gebaseerd op onbetrouw bare getuigenissen, halve waarheden en soms kennelijk hele leugens. Sommige feiten zijn sinds de eerste vertoningen in Amerika totaal achterhaald, veel be wezen feiten in het Warren-Report wer den verzwegen. Zelfs met de tot voorzichtigheid manen de inleiding geloven we dat een verto ning op deze wijze niet verantwoord is. De VPRO had minstens één man aan het woord moeten laten die de Inhoud van het Warren-Report kende en daar bonafide tegenover stond. Was daar zaterdag op „II" geen tijd voor? Dan had de uitzending verschoven dienen te worden naar een dag dat de VPRO zendtijd op „I" had. Het onderwerp, en ook de op zich boeiende manier waar mee deze film gemaakt was. verdroeg echt wel wat langere behandeling. Vg- In de studio's van de stichting Neder landse Pantomime, Haarlemmer Hout tuinen 145 Amsterdam, wordt van dinsdag 28 maart tot zaterdag 1 april een mime- en pantomimecursus gegeven onder de titel „Mime en mas ker". Vijftig jonge Indiërs onder leiding van Rajmohan Gandhi, kleinzoon van de - Mahatma en hoofd van de actie voor Morele Herbewapening in India, zul len van 27 maart tot en met 3 april een bezoek aan ons land brengen. Op 28 maart geven zij in het Cirsustheater te Scheveningen een voorstelling van de show India Arise.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2