EEN MAN MET HONGER WIE vol,. LBJ. vraagt internationale voedselhulp (Van onze correspondent) WASHINGTON President Johnson heeft verklaard dat voedsel langzamerhand even schaars is geworden als Ame rikaanse dollars. Een vergelij king waarvoor men Ameri kaans moet denken om deze te kunnen trekken. In een boodschap aan het congres heeft de president opgemerkt dat de V.S. „de oorlog zullen moeten verklaren aan de hon ger in tweederde van de wereld". Waarnemers in Washington menen, dat de regering thans een groot scheeps initiatief ontplooit om de aan dacht te vragen van de publieke opi nie in de wereld voor de dreigende honger in vele continenten. Daar staat evenwel tegenover dat tussen Amerika en India reeds een pplitieke spanning is ontstaan, omdat men in New Delhi van mening is dat Washington de regering van mevrouw Indira Gandhi chanteert. De herhaal de oproepen van India om de Ameri kaanse bombardementen op Noord- Vietnam stop te zetten, zouden het Witte Huis dermate hebben geïrri teerd, dat president Johnson geen haast meer maakt met toezeggingen inzake voedselleveranties aan India. Terwijl in India een verkiezingscam pagne werd gevoerd, kreeg de opposi tie de kans om het aarzelen van Washington tegen de regering van me vrouw Gandhi uit te buiten. Waar nemers in Washington zijn zich er overigens van bewust dat meer poli tieke spanningen te verwachten zijn, wanneer de voedselsituatie in andere delen van de wereld verslechtert. Zichzelf voeden In zijn boodschap aan het congret stelde de Amerikaanse president voor er bij de ontwikkelingslanden op aan te dringen de landbouw en het in cul tuur brengen van nieuwe gronden voorrang te verlenen, temeer omdat de Amerikaanse voedseloverschotten nagenoeg zijn opgebruikt. President Johnson meent dat de industriële ont wikkeling afhangt van de mogelijk heid van een natie zichzelf te voeden Industriële landen zullen de ontwik kelingslanden wel op velerlei gebiec.' kunnen helpen, maar zij kunnen zei! geen voedsel missen. Wel kan men kunstmeststoffen, zaden, landbouw werktuigen en insektenverdelgings middelen zenden, die voor deze landen even essentieel zijn als aangevoerd voedsel. Johnson heeft erop gewezen dat een land als India zichzelf zal moeten leren helpen en dat de hulp die het momenteel uit het Westen ont vangt, slechts tijdelijke verlichtinj kan brengen in de moeilijke situatif van het Indiase continent. Ook geloof de Amerikaanse president dat de ont wikkelingslanden haast zullen moetr maken met de geboortenregeling. Samenwerking Johnson meent trouwens dat de voed selhulp aan behoeftige landen moe worden geïnternationaliseerd. Alleer wanneer de landen die hulp kunne) bieden nauw met elkaar samenwev ken en hun hulp coördineren zal mei effectief verlichting kunnen bren Dagelijks eten anderhalf miljart mensen rijst. 1966 heeft van de Vere nigde Naties de naam ..rijstjaar" ge kregen. In 23 landen organiseerde dc FAO, de voedsel- en landbouworgani satie van de VN. speciale hulppro gramma's om de rijstbouw te bevor deren. Engeland, Nederland, India en Japan stelden beurzen beschikbaar voor de opleiding van technisch per soneel. De rijsttekorten nemen echter dusdanig snel toe dat men verwacht Rijst is het voornaamste voedsel in Azië. In India doet men alles om de produktie te verhogen. Vrouwen zijn hier bezig met het planten in de ondergelopen velden. ZATERDAG i KAAR» 1WI De Gaulle op: (Van onze correspondent L. J. Kleqn) PARIJS Geleidelijk is er leven gekomen in de brouwerij van de Franae verkiezingen. Morgen wordt de eerste ronde gehouden, waarbij zij zijn gekozen die al bij de eerste aanloop de volstrekte meerderheid hebben ge haald. Dat zijn er niet veel. Voor de rest wordt een week later, op 12 maArt, een tweede ronde gehouden (herstemming), waarbij zij winnen die de meeste stemmen halen. Morgenavond zal men weten hoe sterk de vier grote partijen zijn. Zondagavond 12 maart zal men zien hoeveel zetels zij in de nieuwe volksvertegenwoordiging krijgen. Op dal laatste komt het aan. Daar hangt De Gaulles toekomst van af. Reclamezenders maakten campagne geweest die de grote massa uit haar politieke slaap hebben gehaald. Radio en televisie zijn in Frankrijk staatsmo nopolie. Op de Franse televisie komt normaal alleen maar de regering aan het woord en krijgt de oppositie geen kans. Uit puur eigenbelang om de ad verteerders te laten zien over hoeveel miljoenen luisteraars zij beschikken, hebben de twee reclamezenders hun microfoons ook ter beschikking van de oppositie gesteld. Al weken voor hel begin van de cam pagne werden microfoondebatten geor ganiseerd tussen diverse partijleiders, hetzij in de studio, hetzij via telefoon lijnen met elkaar verbonden. Daar is zo druk naar geluisterd, dat de adver teerders er veel geld voor over hadden om de debatten telkens te laten onder breken door twee minuten teneinde re clame te maken voor het een of ander merk. Iedere avond was de een of an dere partijleider beschikbaar om recht streeks te antwoorden op vragen van luisteraars. Vooral bij de vrouwen was opmerkelijk veel belangstelling. Ondanks deze radiodebatten waren de meeste vergaderingen in Parijs en in het land druk bezocht. Massademon straties met presentatie van alle kan didaten aan het publiek vonden plaats in het Parijse sportpaleis, waarbij met veel tam-tam Amerikaanse methoden werden toegepast. Er werd door voor- en tegenstanders wel veel gejoeld en met Franse passie gefloten1 en geschreeuwd, maar ernstige ordeverstoringen hebben nergens plaats gehad. Incidenten beperkten zich tot nachtelijke vechtpartijen tussen plak kers. Kleine vergaderingen, gehouden in schoollokalen of in de achterzalen van café's trokken grote belangstelling, ook buiten de grote steden. Omdat zij overal tegelijk moesten zijn, reisden de meeste ministers en partijleiders per vliegtuig. Huisbezoek werd niet verwaarloosd. In het zevende Parijse district, waar 'n deftig publiek woont, staken Couve de Murville, minister van Buitenlandse Za ken, en Frederic Dupont elkaar met huisbezoek naar de kroon. Dupont is 'n oude rot in het vak, conservatief van huis uit, die er alles op zet om zijn kamerzetel terug te winnen en Couve de Murville te wippen. Couve de Murville acht het niet be neden zijn diplomatieke waardigheid in café's werksters en vooral concierges toe te spreken of aan de tapkast een glas te drinken met wie toevallig bin nenkomt. Geen enkele stem mag verlo ren gaan. Debatten Bijzonder grote belangstelling had een door de reclamezenders uitgezonden debat tussen eerste minister Pompidou Ien Mitterrand, leider van de Democra tisch Socialistische Federatie. Het voorste deel van de zaal in Nevers was gevuld met Pompldou-aanhangers. De aanhang van Mitterrand zat achterin !of stond bulten naar de luidsprekers te luisteren. Mitterrand was bijzonder goed op dreef en sprak voortreffelijk, Imaar meer voor de luisteraars in 't land dan voor 't publiek In de zaal. HU zei er vast van overtuigd te zijn, dut De Gaulle in de nieuwe kamer in de min derheid zou blijven. HIJ somde een re- geringsprogram in 15 punten op, waar van Pompidou in zijn wederwoord zei, uitgerekend te hebben hoeveel miljard dat per seconde zou kosten. Afgelopen week, maandagavond, werd een soort gelijk openbaar debat gehouden tussen Mendes France en Pompidou In Greno- ble j Vergelijkt men de voordrachten van De Gaulle met die van de anderen die wij op het scherm hebben gezien, dan t wint De Gaulle het glansrijk. Hij f spreekt uit het hoofd en heeft met zijn j kiezers en luisteraars direct contact. I Wij zagen achtereenvolgens Guy Mol- let (socialist), Maurice Schumann (gaul- i list), Waldeck Rochet (communist) en Mendes France voor een afgescheiden I socialistische splinterpartij. Niemand van hen kon tegen De Gaulle op. Stuk voor stuk zijn zij geroutineerde verga- i deringsprekers, maar voor de televisie lazen zij alles van blqadjes papier op, I wat niet om aan te horen is, laat staan j om naar te kijken. Mendes France Mendes France bijzondere positie. Hij geen lid van de federatie van Mitterrand en voert zijn campagne op eigen gelegenheid. HIJ heeft bij de Jeugd en bij veel in tellectuelen een uitstekende naam. Niet minder dan vier Nobelprijsdragers heb ben zich in Grenoble voor hem uitge sproken. Hij behoort tot de knapste po litici van Frankrijk. Maar hij heeft zijn gezicht in zijn nadeel Voor vrouwen is hij niel om naar te kijken. Hij gaat een moeilijke driehoeksverkiezing tege moet. Rechts van hem staat een gaul list, links een actieve jonge commu nist. Bij een herstemming moet hij, om te winnen, op de tweede plaats staan, want pas dan is er een kans dat hij gekozen wordt de communisten. Staat hij op de derde plaats, dan zal de communist zich ongetwijfeld hand haven, want de communisten hebben met Mendes France vele appels te schillen. Zij zijn nog niet vergeten dat Mendes France in 1954, toen hij eerste minister was, de stemmen van de 95 communistische kamerleden hooghar tig weigerde. Ook vergeven de commu nisten hem niet dat hij meewerkte ann de toetreding van Duitsland tot de NATO en daardoor de herbewapening van Duitsland in de hand werkte. Een andere grief is, dat Mendes France na de eerste onrusten In Algerije troepen stuurde en Jacques Soustelle benoemde tot gouverneur van Algerije. Soustelle werd later lid van de terreurorganisa tie de OAS en verdween naar Mexico om aan arrestatie te ontkomen. Niette min is dezelfde Soustelle kandidaat in Lyon. Wordt hij gekozen dan keert hij naar Frankrijk terug onder bescher ming van zijn parlementaire onschend baarheid. Aftreden? Wat vooral, de laatste dagen tot veel commentaar aanleiding heeft gegeven, is de vraag wat De Gaulle gaat doen mocht hij In dc nieuwe kamer geen meerderheid krijgen. Lecanuet heeft zich al bij voorbaat aangeboden om de gaten op te vullen al» De Gaulle hem laat roepen en met NAVO en gemeen schappelijke markt overstag wil gaun. Minister Peyrefitte heeft laten weten, dat Lecanuet daar niet op hoeft te re kenen en dat De Gaulle in geen geval een beroep zal doen op de oppositie, mocht de oppositie winnen, De GauMe zal dan opnieuw Pompidou benoemen en afwachten wat de kamer doet, d)e hij na een motie van wantrouwen tegen Pompidou kan ontbinden. Andere gaul listen menen duarentegen dat De Gaul le zich aan dc uitspraak van het aige- klei ■cht ondei in dat geval behoort af te Maar. aannemende dat De Gaulle het over eens, dat Frankrijk langzaam maar zeker naar een hoogst gevaarlijke cri sis afdrijft in verband met De Gaulle's leeftijd (77). Gaat Dc Guullc dood dan krijgt een undcro gaullist als kandidaat voor het prciidentschup vun, de repu bliek een harde dobber tegen Mitterrand die al bij de presidentsverkiezingen in december 1965 15 procent haalde tegen Dp Gaulle 53 procent. Van De Gaulle heeft de gematigde socialistische bur gemeester van Marseille Gaston Dcf- ferre gezegd, dut hij geen dictator of tiran is, maar dat ln zijn omgeving vol doende mannen rondlopen die spelen met de gedachte van een staatsgreep zodra De Gaulle er niet meer is. Veertig procent Volgens de proefstemmtngen krijgt De Gaulle morgen 40 procent van de stemmen en halen dc drie oppositie partijen samen 60 procent. Dat zijn de federatie van Mitterrand, het cen trum van Lecanuet en de communisten. Op die percentages moet men zich ech ter niet blindstaren, want het is zeer goed mogelijk dal De Gaull» met 40 procent minderheid ln het land een meerderheid van zetels krijgt In de nieu we kamer. Dat zullen we weten op 12

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9