LEIDATO '67 fri. Burgemeester viert de teugels middenstands paradepaard van NORRA BROXTERMAN Kijken, proeven, vragen en slenteren langs mini-winkels Poëzie en cabaret kreeg grote belangstelling UVS en Roodenburg kunnen zich bij de top handhaven Nieuw sterretje dingt mee naar tafeltennistitel PAGINA 3 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 4 MAART 1967 Vrijdagmiddag vijf voor vier. De zesde Lei dato, meer dan ooit het fraai gedresseerde, rijkelijk opgetuigde paradepaard van een deel van Leidens middenstand, is klaar voor de start. De organisatoren zijn cje nachten werken tot in de kleine uurtjes vergeten en popelen om hem de vrije loop te laten, de teugels te laten vieren. Half vijf, wanneer dat Leidse wereldje van gemeentelijke autoriteiten, die elkaar allemaal zo geweldig goed kennen en de betrokken middenstanders aanwezig zijn, klimt burgemeester mr. G. C. van der Willigen het podium van de „stube" op de eerste etage van de Stadsgehoorzaal op, om omringd door de Beierse hooglanden en nimmer aflatende bierpompen, de wens te uiten, dat de Leidato een begrip voor Nederland mag worden. Een heildronk uit een literlaars gevuld met bier moet zijn woorden bestendigen. Dan is het zover. De grote stroom genodigden mag kijken, proeven, vragen, slenteren langs de ruim 80 stands, knusse fleurige mini-winkeltjes, waarin de Leidse middenstand haar produkten op een bijzonder appetijtelijke manier en met veel élan heeft geëtaleerd, zodanig dat het motto: Leidato toont, Leidato loont bewaarheid wordt. compositie" aan de burgemeester te kunnen overhandigen. Deze begon met te wijzen op de vier gast-stands van de Leidato en onderstreepte dat de grote belangstel ling voor deze huishoudbeurs duidelijk haar functie illustreert. „Dit open huis verlevendigt de concurrentie en biedt de consument voldoende keus buiteji de verplichtende sfeer van de winkelruimte", aldus de burgemeester, die de Leidato als een bewijs van de levende waakzaamheid tegen vervlak king zag. „Zij is een prikkeling tegen mogelijk inslapen aan weerszijden van de toonbank". Bijzonder aan het hart ligt de bur gemeester de plaats, die Leiden in neemt als streekcentrum. Het ver heugde hem te kunnen meedelen, dat uit de N.Z.H.-enquête was gebleken, dat de functie van Leiden als streek centrum groter was, dan die van Haar- Een waarschuwend woord liet de burgervader vallen met betrekking tot de basis van de Leidato; hij zag deze liefst zo groot mogelijk met DE Leidse middenstand in zijn algemeenheid er bij betrokken. Nog grootser Wat eigenlijk twee jaar geleden voor onmogelijk werd gehouden heeft het Leidato-comité bestaande uit de Een krentebrood van twee me ter lang kreeg de burgemeester aangeboden door de warme Leidse bakkers. Twee zeer klei ne bakkertjes hadden hun han den vol aan dit enorme krente- heren Wolfslag, Van Zijp, Langezaal, Hofenk, Ziegelaar en Visser voor el kaar gekregen: De Leidato is nog grootser, nog geperfectioneerder. Hoe wel ook ditmaal de weegschaal door slaat naar de grote (huishoudelijke) apparatuur, zoals: wasmachines, koel kasten, stofzuigers, teevee's en ra dio's, die door hun omvangrijkheid wat kil en ongezellig aandoen in de ogen van de huisvrouw althans is het hartverwarmend om b.v. de stand van de Leidse warme bakkers te zien, de stands waarin kapsters goo chelen met haarstukjes, de stands waarin de Nederlandse kaas ligt te pronken, en die ene stand, waarin manmoedig glas wordt geblazen. De mode, zou op de Leidato schitteren door afwezigheid, ware het niet, dat gelukkig één firma acte de présence heeft gegeven. Géén mini, géén „mis sen", in onze ogen een kleine misser, die bij een verdere rondwandeling door de Stadsgehoorzaal snel vergeten wordt. Behalve de vele echte verkoopstands, kent de Leidato '67 ook weer vele at tracties. Loek Liefveld treedt met zijn trio iedere middag en avond voor het voetlicht op het toneel, dat een week lang de winkel is van een opvallend „oranjegezinde" woninginrichter. Dagelijks treden in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal groten van de kleine „k" op. Vrijdagavond waren dat Ria Valk en Joe Andy; hedenavond de Ka- mee's en The Luckberries en morgen avond kan men genieten van The 3 Jacquets. Voor de tieners is er beat in het pand Breestraat 66, naast de Gehoorzaal. Namby Pambys speelde op de openings avond, vanavond is het podium voor Nou en zondagavond krijgt de beat- groep „Vijf voor half zes" de gelegen heid om de jongelui te inspireren. Dat zijn de mogelijkheden tot vermaak van de jeugd in dit weekeinde. Voor het publiek in de Gehoorzaal liggen de attracties wat anders. De Beierse Bier Stube, waar het na een lange wandeling door het complex uit stekend toeven is; de keurig verzorgde grottengang met aquaria van „De Na tuurvriend", raadwedstrijdjes om mooie prijzen: het zijn allemaal goede bijdra gen in 't kleurrijke middenstandsfestijn dat Leidato heet. Bijzondere gasten Een goede gedachte het Leidato- comité verwierf zich daarmee de dank van burgemeester Van der Willigen van de organisatoren is het geweest gastvrijheid te verlenen aan twee in stellingen en comité die zich Inzetten voor goede doeleinden. Het geestelijk gehandicapte kind is vertegenwoordigd in de stand van de oudercommissie van de Klimroos en de Poort; het Roode Kruis heeft eveneens een stukje Ge hoorzaal gekregen om propaganda te bedrijven en het aktiecomité voor de sporthal in Leiden Zuid-West mag in een stand het Leidse publiek warm ma ken voor de sporthal en loten aan de man brengen voor het noodzakelijke financiële ondergrondje. Het comité sloeg al direct na de opening ijverig de handen uit de mouwen, want de pen ningmeester van het comité, de heer Joop van Egmond bewoog de burge meester na zijn openlngsdronk tot de aankoop van de eerste loten. Een van de vele primeurtjes van de Leidato is de stand van de Gemeente lijke Voorlichtingsdienst. Als goede za kenlieden trachten enkele heren en da mes van het Stadhuis het gemeentelijk wel en wee te „verkopen" aan het pu- blelk dat bovendien door enquête in de gelegenheid wordt gesteld eventuele wensen kenbaar te maken. Inter scholaire Contact Commissie voor Leiden en Omstreken Na de officiële opening: een enorme laars met bier, waaraan het hele gemeentebestuur heeft getipt Beschaafde happening in' Louise de Coligny-HBS De Interscholalre Contact Commis sie voor middelbare scholen te Leiden en Omstreken bracht gisteravond nieuw talent op het terrein van poëzie en cabaret voor het voetlicht voor een bijzonder talrijk publiek, waaronder burgemeester G. C. van der Willigen, in de aula van de Louise de Coligny- HBS te Leiden. Het programma werd geopend met een declamatieconcours, waaraan elf scholieren deelnamen. Marianne van Sisseren van de Louise de Coligny- HBS sleepte hierbij de eerste prijs in de wacht met haar voordracht van Annie M. G. Schmidt's „De Coccen". De tweede prijs ging naar Kees Horst man van de Christelijke Kweekschool voor zijn presentatie van „Als ik nu ga", een gedicht van Hans Lodeizen. De derde prijs werd behaald door Piëta Veldkamp van het Stedelijk Gymnasium, die „Huwelijk" van Mar- nix Gijsen gekozen had. De jury be stond uit een dame en een vijftal he ren onder voorzitterschap van de heer R. R. P. A. de Kuyper. Bij de beoor deling werd gelet op articulatie, voor dracht, frasering, optreden en keuze. Vervolgens bracht een groep scho lieren van de Christelijke Kweek school onder leiding van Hans van de Leeden een pantomimespel onder de titel „Het huis van glas". Het spel van enkele scholieren houdt beloften in voor de toekomst. AGNIETEN IN MINI En dan het cabaret Zoals gewoon lijk bleek dit gedeelte een moeilijke opgave voor de deelnemers. Vooral omdat het bij deze vorm van „enter tainment" zo belangrijk is de binding met het publiek te winnen en vast te houden. Wij geloven, dat het vooral te danken was aan conferencier I. Hoogland dat er al gauw een relatie tot stand kwam met de „zaal". Met zijn vlotte improvisaties tussen de be drijven door wist hij het publiek zon der moeite te boeien. Minder van kwa liteit was het optreden van de respec tievelijke cabaretiers - en ières. Grap pig was het idee van een aantal Ag- nieten een mini-show op te voeren. Het werd echter niet geheel duidelijk of ze met hun schets mini- en masca ramode verdedigden of belachelijk maakten. Maar leuk was het wel. De heer H. Zunderman, voorzitter VOETBALPROGNOSES Roodenburg is en blijft één van de grote kanshebbers op het kampioen schap van de eerste klasse B. De Leid se blauw-zwart en, die het dit jaar bui ten verwachting goed doen, zullen naar alle waarschijnlijkheid hun goede positie morgen in de thuiswedstrijd tegen DCV niet laten wankelen. Winst voor de „Noord"-bewoners dus. UVS wil, zo blijkt wel uit de laatste wed strijden, als het enigszins mogelijk is, de titel prolongeren. Morgen moeten de blauwwitten tegen EBOH aantre den, dat het in het begin van de com petitie zo goed deed, maar de tweede competitiehelft sterk is teruggevallen. UVS zien we dan ook als de ploeg met de beste papieren. Hillegom heeft, net als trouwens de hele eerste klasse A, een weekje stilgestaan, maar zal morgen op eigen terrein weer de bal laten rollen en wel tegen HRC. Winst zit er voor de Hillegommers wel in, menen wij. TWEEDE KLASSE LFC heeft verleden week een steekje laten vallen, maar morgen kunnen de kanaries zich weer herstellen. Dat gaat dan gebeuren ten koste van Blauw Zwart. Alphen is o.i. ook niet kansloos tegen het laaggeklasseerde Fluks. Het Leidschendam.se RKAVV krijgt het vrij moeilijk tegen Leonidas, maar winst kunnen de Leidschendam- mers o.L er wel aan overhouden. DERDE KLASSE Lugdunum en Olympia, de twee koplopers van de derde klasse A ko men morgen tegen elkaar in 't veld. Olympia heeft vier punten voorsprong, maar ook twee wedstrijden meer ge speeld. Winnen de Leidenaars, dan nemen zij dus in theorie een voor sprong. Lisse ontvangt RKDEO op eigen terrein. Een gelijkspel kan wel eens de uitslag worden. Van Nispen speelt uit tegen Oranjeplein. Een moeilijke tegenstander, die niet met van de Leidse Jeugd Actie, reikte na afloop ere-vaantjes uit aan verschil lende scholieren, die deze verdiend hadden door hun optreden. In enkele gevallen ging dit nog vergezeld van een fles wijn. De avond werd besloten met een optreden van Peter de Jong en Donald ten Hooven, die een pas send sluitstuk vormden in het geslaag de programma zich laat sollen. Ook hier is een gelijk spel misschien wel de uitslag. Alphia moet op bezoek bij Bodegraven en het lijkt ons niet waarschijnlijk, dat de Alphenaren daar ook maar één punt weghalen. VIERDE KLASSE A In deze klasse dringen vier clubs om de eerste plaats. Willen Tonegido en Teylingen niet afvallen, dan is het nodig, dat zij morgen tegen resp. Con cordia H. en SJC tot een overwinning komen. Altior zal op eigen terrein niet al teveel moeite hebben met het Roe- lofarendsveense DOSR. Of de Veners willen met het 40-jarig bestaan zicht toch wel eens een keer laten zien, wie ze nu eigenlijk zijn. Kop op DOSR! VVSB is ook nog lang niet uit de gevarenzone van 4A. Temeer daar een zege op Graaf Willem II/VAC niet waarschijnlijk is. VIERDE KLASSE B Docos boekt goede resultaten de laatste tijd. Jammer voor de Leide- naren is dat Wassenaar bijna onbe reikbaar- op de eerste plaats genesteld is. Docos kan morgen op eigen terrein in de plaatselijke derby tegen ASC o.i. de twee punten wel in de wacht slepen. VTL zal het wel niet kunnen klaren tegen Wit Blauw RK, maar Warmunda daarentegen voetbalt de laatste weken zo goed, dat wij het zonder meer tippen als winnaar in de wedstrijd tegen BEC. Koploper Was senaar tenslotte zal de puntenzege wel op DHC behalen. LEIDSE VOETBALBOND Eerste klasse Het Zoeterwoudse SJZ krijgt mor gen mededinger naar de titel van IA LVB Stompwijkse Boys op be zoek. Naar het ons voorkomt heeft de Zoeterwoudse club de beste papieren. SVLV en Rijpwetering kunnen wel eens een gelijkspel overeenkomen. De wedstrijd St. Bernardus-MMO daaren tegen eindigt waarschijnlijk in overwinning voor de thuis spelende club. De twee ploegen van de Boshui- zerkade: Oranje Groen en LDWS zul len elkaar weinig toegeven en gelijkspel ligt dan ook in de lijn der verwachtingen. Tweede klasse Ook in deze klasse speelt zich een topduel af en wel tussen de boys Leiden en Alphen. De thuisclub heeft hier de beste kans op een zege. VNL zal in de thuiswedstrijd tegen VVOA de beide punten wel aan de thuisclub moeten laten en VNA tenslotte zal de beide punten wel aan het bezoekende Meerburg moeten afstaan. PAUZE HET WONDER EN DE POLITIEK De grillige grens van Israëlië d® regering noemt het „bestandslijn" en niet grens maakt dat er telken* militaire botsingen plaats hebben bij het meer van Galilea. 1) Het zijn vin nige pesterijen tussen buren die vijan den zijn. Men leeft er doorlopend op gespannen voet in een oord, dat voor de christenheid het terrein is van zulk een vriendelijk wonder als de brood vermenigvuldiging, het getuigenis van Christus' goddelijke inwerking in de schepping. Deze kalme inmenging in de na tuurwetten moge tot omzichtigheid manen bij het „humaniseren" van de kernpunten van het christendom. Ook vermenigvuldiging van brood en ge bakken vis kan niet en kón wel. De weerklank van het wonder bij het doorvoede volk brengt ons weer terug in de politiek. Het volk wilde van Christus een koning maken om een opstand tegen de gehate Romein se bezetting uit te lokken, zoals men er ook nu met een oorlogje speelt. Poli tiek aan het meer van Galilea, toen en thans! En de broodvermenigvuldi ging als getuigenis van menslievende, dienende almacht, ligt er onbegrepen tussen-in, toen en thans. 1) Het meer van Galilea, ook dat van Genesareth of van Tiberias ge noemd. is de grens tussen Israëlië, Syrië en Jordanië. PUNT W2PL w KORRELTJE MARKTBERICHTEN LEEUWARDEN, 3 maart. Kaas Commissienoteringen: Goudse kaas 3.10, Edammer kaas 2.87, Broodkaas 2.87. Handel: redelijk. TER AAR, 3 maart - Groente - Wit lof 88-110, idem 2 60-84, idem stek 16- 46, rabarber 57-82, boerenkool 23, sprui ten A 57-70, idem B 26-39, idem D 65. alles per kilo. Komkommers 17-45 per stuk. Radijs 29-36, raapstelen 13 per bosje. Selderij 4-6 per bosje. RIJNSBURG. 3 maar, BLOEMEN Anthurium 165-215, Eucharis 180-190, Gerbera 33-48. Am. Anjers: Dusty 35- 46, Rose Sim 37-45, Rode Sim 36-45, Carry Sim 36-44, Crowly Sim 34-44, Witte Sim 35-43 per stuk. Amaryllis 35-40 per kelk. Freesia's: Pimpernel 135-160, White Swan 125-155, Snow Queen 125-150, Golden Yellow 85-120. Tulpen: Aladin 300-345, Pi;eerres 225- 275, Pink Attration 225-275, Apel doorn 145-175, Oxford 145-175, Pax 140-160, Edith Eddy 130-165, Bonanza 140-160, Copland 135-150, v. d. Eerde 135-150 Paris 125-145, Golden Harvest 125-145, Bellona 125-145, Lustige Wit- we 125-140, Paul Richter 125-135, Pre ludium 120-135, Beatrix 110-135, Olaf 95-125. Gemengde Hyacinten 100-135 Narcissen: Unsurpassable 95-115, Carl ton 75-100, Helios 70-95, Fortune 65- 85, Early Glory 60-85 alles per bos. KATWIJK AAN DEN RIJN, 3 maart, Groente Waspeen (per kist): Al 7.50—9.30; A2 3.00—7.30; BI 6.80— 8.60; B2 2.40—3.40; Cl 1.90—3.80; C2 1.002.30; breekpeen (per kist) 2.60 2.80; boerenkool 2136; gele kool 8; knolselderie (per st.) 1526; rode kool 810; sla (per st.) 1110; sprui ten: I 61—106; n 25—38; witlof 67— 87. Aanvoer waspeen 236.000 kg. Middel tegen vervlakking aan beide zijden van de toonbank Voordat burgemeester Van der Wil ligen aanstalte tot de opening mocht maken, nam voorz. de heer J. Wolf slag het woord, beknopt, om maar zo snel mogelijk de „dirigeersteek voor de ouverture van de nieuwe Leidato- trum nummer 1 van Nederland geworden. Ieder, die een beetje in de sportwereld thuis is, kent de namen van tafeltennissers als bijvoorbeeld Bert van der Helm (Zoe- terwoude), Gerard Bakker, Ed Falleaux en Ellen Kort (allen Leiden), de zusjes Van Ruiten, Nelly Elstgeest en Kees Vesseur uit Roelofarendsveen. Een nieuw sterretje is daarbij gekomen: Norra Broxterman uit Warmond. Norra Broxterman, kruideniersdochter en 18 lentes jong, mag op 19 maart a.s., als in de Leidse Stadsgehoorzaal de Nederlandse kampioenschappen tafeltennis worden ver speeld, meedingen naar de titel voor de dames. Norra kan aan de Ned. Kampioenschappen deelnemen, omdat zij zondag 26 februari op een achtkamp te Hilver sum als tweede is geëindigd. „Het was die zondag wel een verrassing voor me, dat ik tweede werd. De eerste Iwee partijen verloor ik. Verkocht dacht ik bij mezelf. Maar het viel nog mee. De volgende vijf partijen eindig den in winst. Dus niet verkocht, maar wel naar de Neder landse kampioenschappen" vertelt Norra Broxterman lachend. Ze komt uit een gezin van 6 kinderen, waarvan 5 meisjes en 1 jongen. Twee van haar zusjes tafeltennissen, evenals Norra, in de Warmondse tafeltennisvereniging „Steeds Vooruit". Of ze er nooit aan gedacht heeft om naar een sterkere vereniging over te stappen in Leiden? „Nou, dat hebben ze vaak genoeg in Lelden aan me ge vraagd. Maar je kunt zo moeilijk uit de vereniging stap pen, waarin je als het ware bent opgegroeid. Elke keer als ze het vragen zeg ik maar: ja, ja als ik En dan noem ik iets op, wat helemaal niet belangrijk is." en wel op maandag avond op het club uur. Een speciale trainer heeft ze niet. Ze moet zo maar wat oefenen met haar clubgenoten. Zo ook donderdagavond en 's zaterdagsmiddags. „Vrijdag gaat ze, het druk in de winket er om kwart voor 6 al vandoor. Dan moet ze namelijk in Lei den trainen onder leiding van Gerard Bakker", zegt moe der Broxterman, die evenals vader zich (bijna) niet met 't tafeltennissen van haar dochter be moeit. .Van Gerard Bakker heb ik veel geleerd. Serst hadden we Ton loefnagel. Die is na- uurlijk ook wel ;oed, maar Gerard /ind ik beter. Lo kan Norra zich ten volle aan de training wijden. Een (vast) vriendje heeft ze (nog) niet. Daar heeft het tafeltennis dus geen concurrentie van te duchten. Ze heeft eigenlijk wel een jongen nodig om een goed gemengd dubbel te kunnen vormen. Het in het eerste spelen van „Steeds Vooruit" heeft tot gevolg, dat Norra tegen Jongens moet spelen. Een bezwaar? „Nee, jongens spelen anders, dat wel. Ze spelen meer verdedigend, terwijl meisjes over het algemeen meer over de aanval spelen. Agressiever." Extra trainen nu de Nederlandse kampioenschappen in zicht zijn, doet Norra niet. Z® vindt het zo wel genoeg. Haar kansen? „Als het een beetje meezit en lk loot niet al te ongelukkig» dan ben lk tevreden als ik de kwartfinales haal." De kwartfinale. Niet zo erg hoog dus We hobben het ge voel, dat Norra Broxterman niet zo et., i-en kunnen gelooft. Zondag 19 maart zullen wo het zien.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3