POORTEN VAN TSJECHO-SLOWAKIJE STAAN WAGENWIJD OPEN VOOR HET WESTEN Het klatergoud druipt in Praag van de daken TSJECHEN KUNNEN NOG NIET VRIJ NAAR „ANDERE'' KANT ZATERDAG 4 MAART 19ff{ TER GELEGENHEID van de met spanning tegemoet ge ziene voetbalwedstrijd Dukla- Ajax, die op 8 maart a.s. In Praag zal worden gespeeld, is onze verslaggever ln deze stad indrukken op gaan doen. Praag eens de gouden stad aan de Moldau genoemd heeft maar bitter weinig van de vroegere schittering overgehouden. Het is een kiatergouden schijn ge worden. De poorten naar het westen zjjn echter sinds kort wagenwijd opengegooid en Tsjecho-Slowakije heeft de blik op het westen gerichtop de deviezen, op het nieuwe goud der sterke valuta's, die iets van de uiterlijke glans van het oude Praag moeten terug brengen. Handel en toerisme staan boven aan het verlang lijstje' van de regering in Praag. Do uitgestoken hand is er;' en dat zal zeker worden ondervon den door de Nederlandse suppor ters van Ajax, die met hun club me? zullen reizen, ook al zullen dat er noodgedwongen niet al te veel kunnen zijn. Kiatergouden stad PRAAG. Op het paradeplein Wendels- platz in het hart van Praag ontmoette ik haar. Het Neder landse meisje Henny Rodenburg uit Veenen- daal. Een fijngebouwd knap meisje met iet wat droefgeestige bruine ogen in een bleek gezicht. Zij droeg sombere kleren net als de meeste men sen in Praag en haar schoenen moesten no dig worden gelapt. Ben gebaarde jongeman ln een korte jekker („ik woon in Mozambique en ben van Portugese af komst") stelde zioh voor als de echtgenoot van Henny uit Veenendaal. Uit de grauwe hemel boven de „gouden" stad drensde motregen op ons neer toen we een weg zochten door het drukke voetgangersverkeer op 't trottoir naar het Hus- plein, waar ik Henny en haar stuurs kijkende man wilde fotograferen. Ik had de Nederlandse enkele vragen gesteld over haar verblijf in Praag waar zij als enige studente uit Holland col lege liep. Henny had geen bezwaar tegen het plaatje maar haar jonge echtge noot bleef „buiten schot". „We hebben elkaar een half jaar geleden in Pa rijs leren kennen. Ik stu deerde aan de Sorbonne nadat ik ln Arnhem de m,m.s. had doorlopen. Al vroeg was ik van huis... ben net eenentwintig ge worden en mijn ouders vinden, dat het heel goed is wanneer een meisje de wereld wat verkent. Zo kwam ik in contact met mensen met andere me ningen... mijn man die vanwege zijn politieke ideeën Portugal niet meer binnen mag en evenmin naar de kolonie waar hij is geboren, kreeg een uit nodiging om in Praag te gaan studeren. We hiel den van elkaar en ik ben mee gegaan... hier zijn we getrouwd en mijn ouders betalen de kosten van mijn studie. Het wonen ln de studentenhuizen is enorm goedkoop en een kamer met pension kost slechts 60 kronen (circa 25 gulden) per maand". Henny babbelde en haar man luisterde wat argwa nend. Hij vond dat inter view maar zo...zo. i stad De enige vrije koopman in Praag is deze antiquair. (Man met pet). „Over vier jaar hoop ik klaar te zijn met mijn studie in de sociologie en dan gaan we naar Afrika om in deze branche onder zoekingen te doen. De wereld is groot en ik ben blij, dat ik ontdekt heb, dat de sprookjes die in het Westen over de lan den achter het IJzeren- Gordijn worden verteld overdreven zijn". is de auto om de hoek verdwenen. Ik kon het gevoel niet van mij afzetten, dat dit Veenendaalse meisje een zaam en ongelukkig was. Natuurlijk kan ik mij vergissen, maar de ma nier waarop zij bepaalde dingen zei, gaf mij de in druk, dat zij in 'n dwang positie verkeerde. In „Tatran" stond, mijn Haar man, die het ge sprek, dat in het Engels is gevoerd, nauwlettend heeft gevolgd, knikt in stemmend bij die woor den. Hij loodst ons naar een witte Volkswagen met een Duits nummer en een kwartiertje later wordt ik bij mijn hotel Tatran afgezet Henny wuift vanachter het be slagen ruitje en even later ijverige gids, dr. Helena Mertlova al naar mij uit te kijken. Deze vrouw van omstreeks vijftig jaar schuwde geen enkele vraag, die ik op haar af vuurde. Zij was eerlijk in haar reacties en -aarzel de geen moment spontaan te antwoorden, wanneer ik haar een probleem voorlegde. Dc vertelde haar over de ontmoeting met Henny en de donkergetlnte man. „Zo.,.zo... had hij een auto ook. Ja... wij mensen uit Praag moeten voor deze studenten betalen en wer ken. Met duizenden komen ze opzetten uit Afrika. Wat dacht je, dat wij erg gesteld zijn op deze heren, die het liefst een lui leventje leiden en onze meisjes trachten te ver- En dat rijdt ook nog in auto's... waar doen ze het maar van. Hier kan zelfs geen professor zich die luxe permitteren. Nee het is niet waar, dat de Tsjechen zo ingenomen zijn met de toevloed van vreemde mensen naar onze universiteiten". Ter wijl dr. Helena met rus tige maar overtuigende stem praatte, passeerden we de St.-Vituskerk, waar juist een trouwdienst werd gehouden. Een bruidije ln het wit liep aan de arm van een jongen uit Ghana de kerk bin nen. Bulten stonden wat toeschouwers. Vijf meis jes in de rij trokken mis prijzende gezichten en gingen vervolgens gie chelend weg. „You see... ziet U... ik heb niet over dreven", zei dr. Helena. „Die Prager sind rassen- bewuszt". Niemand zal kunnen ont kennen, dat Praag nog al tijd een zeer prachtige stad is. Haar ligging en de architectuur zijn veel interessanter en boeien der dan in Wenen. Maar gouden daken zijn net zo min kenmerkend voor de sfeer als gouden tanden voor het innerlijk van de Praag is Praag niet meer. Ik had de stad voordien nimmer bezocht, maar via overlevering uit boeken en vertelsels had ik mij een idee gevormd van Praag. Een tintelende zelfs capricieuze std... ook in de herfst of de donkere winter. Zélfs in dié sei zoenen. De desillusie was er des te groter om. Ik bevond mij in e met één miljoen die gevangenen zijn van zichzelf. Fijne mensen, vriendelijke, puur gastvrije mensen, eerlijke mensen, godsdienstige mensen... gewone mensen zoals wij allemaal, maar mensen, die ln het keurslijf van een systeem waren ge stopt en er niet meer uit konden. Nu is het gemakkelijk om lofliederen te zingen op ge bouwen als het paleis Waldstein... de gouden burcht... de zachtvlieten- de Moldau... het oude Praag met zijn steegjes en lantaamtjes en terloops de mensen, die de stad tot leven brengen, te vergeten. Dat is makkelijk en in de boeken en reisgidsen van dr. Van Egeraat gebeurt ook niet anders. Maar er zijn in Praag nog andere facetten. Diep menselijke... diep tragische... er zijn een miljoen mensen, die hun keren naar het moment, dat de poort naar het Wes ten, naar de vrijheid defi nitief opengaat en dat zij ook vrijelijk kunnen red- „Kom binnen toeris tenbreng harde Henny van Veenendaalgetrouwd met een student uit Mozambique. valuta mee... onze steden en pleinen zijn prachtig. Ho... ho rnet achter de fagades kijken. U bent toch toerist... U komt toch om vakantie te vie ren". De man een technisch- ingenieur verbonden aan een fabriek met .vestigin gen in Rusland en Roeme nië die ik in een restau rant aan de biertafel sprak, gaf mij fluisterend zijn mening. „Ben nu twee enveertig jaar. Heb een ge zin met twee kinderen... loop al hard naar de zestig, vind je niet? En dan... wat heb ik dan gehad? Niets! Ik kan geen enkele kant uit. Ik zou best iets voor mezelf willen begin nen, maar de staat is op permachtig en elk particu lier initiatief wordt uitge legd als verraad. Soms ben ik ten einde raad... als ik alleen was en niet de ver antwoording over een vrouw en twee kinderen had... ik ging er vandoor. Via Roemenië wist ik wel in het vrije Turkije te ko- Bier, bier, bier Het klatergoud druipt in Praag van de daken. Of er tieneruitwassen voorko men? Nee! Een paar jon gelui met lang sluik haar proberen de Beatles te imi teren en hier en daar wordt wat geswingd. Voor de rest niets. Op zichzelf is dat verschijnsel natuurlijk ver blijdend maar de ach tergronden zijn dramati scher. Het systeem laat eenvoudig niet toe dat de individualisten bij elkaar komen. Of dit nu kunste naars, tieners of priesters zijn. In de talrijke vaak zeer aftandse bierlokalen heb ik mannen en vrou wen tot diep in de nacht in ware verbetenheid hun er gernissen over de onvrij heden zien verdrinken. Zij zongen dan en lalden van onmacht. Het ijskoude sys teem lachte echter en al laat het systeem aarzelend enkele Westerse kunst uitingen toe, toch blijft de vinger angstvallig op de Westerse auteurs als Priestley, Sartre, O'Neill en Dürrenmatt worden bij dc krantenkiosken verkocht, maar de postdienst heeft strenge censuuropdrachten en geen krant uit het Wes ten belandt in de' brieven bus waar hij volgens va dertje staat niet hoort. Dat Tsjechen begaafde hardwerkende mensen zijn is al eeuwen bekend. Wie een rondgang maakt door de stad en contact zoekt Jacht in de directe omgeving van Praag leverde een wild zwijn op. De bierhallen zijn steeds goed gevuld de glazen ook. met kunstenaars van ve lerlei uitingen, merkt al gauw, dat de ontevreden heid en echt niet alleen onder deze categorie hand over hand toeneemt. Er wordt hevig gekan kerd... in het openbaar en ln het geheim. Er worden vergelijkingen gemaakt tussen de zich superieur voelende Russen en de nij vere „bijen" van Praag. Maar er worden geen plan nen gesmeed. Er> worden geen contrarevoluties ont worpen. Het leven van al ledag gaat normaal ver der. Van geheime politie is niets te merken en toch is elke Prager bang voor de andere Prager. Ja. het systeem zit goed, zelfs in genieus in elkaar en daar om laat de regering dat gevit en gebral ln bierlo kalen toe. Met een fijn glimlachje voegt zij de schaapjes na het feest weer ln de rij en dan gaat ledereen weer gehoorzaam aan de slag. „Querulanten z(jn overal...", lachte de hoge ambtenaar, die ik iets van mijn ervaring ver telde toen ik op het punt stond met de C.S.A. in nauwelijks anderhalf trur van Pi .tag naar Schiphol te Dat. Is een dooddoener, want er zijn ln Praag al leen al zo'n dikke miljoen querulanten, die ln tocim worden gehouden omdat zij met hart en ziel vibi hun prachtige stad houdeU. De meesten van hen besef fen nauwelijks meer hoe fantasieloos, troosteloos en meedogenloos de sfeer in de kiatergouden stad is go- worden. Oin een ding even recht te zetten. Om misverstanden te voor komen de Tsjechen en Slowaken verdie nen een beter lot. Het zijn fantastische men sen en ik heb alleen maar goeds van hen ondervonden. Het „sys teem" liet zich niet grijpen... dat had zich verscholen achter de ogen van de mensen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 11