ODESSA HIELP NAZI'S OVER DE DUITSE GRENZEN spaar veilig: Postspaarbank Werk van Wiesenthal op schrift gesteld Karei Doorman niet voortijdig uit dienst Nieuw gesprek bouw-C.A.O. Verzilting bedreigt het water Gevaarlijke produkten vallen via brievenbus ongevraagd in huis Vergiften slingeren rond DONDERDAG 2 MAART 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 SIMAN WIESENTHAL 1» vooral bekend geworden door het proces-Eichmnnn. Vijftien jaar na de bevrijding wsa de grootste jodenjager uit de geschiedenis eindelijk gekldnawt en berecht. Het was Wlesenthal die de arrestatie mogelijk had gemaakt. Wlesenthal had In 1947 met behulp van enkele vrijwilligers in Linz een documentatiecentrum kunnen openen, waar joden de namen van verwanten en vrienden konden op zoeken. Met dat bureau begon hij ook aan de opsporing van de voortvluchtige misdadige nazi's. Hij kon met succes werken tot 1954, toen de opsporing zowel ln Duitsland als in Oostenrijk op dood spoor raakte. Wlesenthal ging zich wijden aan de hulp aan emigranten. Het proces-Eichmann sloeg de stemming weer om, het bureau werd heropend en sindsdien werkt Wlesenthal met hernieuwde ijver aan de opsporing van de enkele met name bekende misdadigers: kamparts dr. Mcngele, Eichmanns chef Miiller. Hitlers naaste medewerker Bormann. Dan blijven er nog de duizen den naamlozen, die als bewakers in de kampen hebben dienst gedaan, de kleine beulen die af en toe enkele mensen neerschoten, die de gaskraan opendraaiden, een dodelijke injectie gaven, mensen doodsloegen om niets. Zesduizend van hen hebben in Auschwitz alleen al dienst gedaan, negen honderd van hen zijn bij name bekend. Zij slapen thans waarschijnlijk beter en leven waarschijnlijk gezonder dan hun slachtoffers die toevallig het leven behielden. Wicsenthal is een van hen. Tweemaal heeft hij voor het vuurpeloton gestaan. De eerste maal, ln 1941, werd Wlesen thal in zijn woonplaats Lvov gevangen genomen en met vele anderen direct tegen de muur gezet. Toen de schietende Oekraïner hem genaderd was, begonnen de kerkklokken te luiden. Het was zondag. De Oekraïner riep: „Genoeg! De avondmis!" De schoten hielden op. de overlevenden werden naar cellen gebracht. De tweede maal, in 1943, in het kamp van Lvov, was het schieten ook al begonnen toen Wicsenthal werd weggeroepen. Zijn chef op het bureau waar Wiescnthal werkte, had het geriskeerd hem terug te roepen voor een karwei dat klaar moest. Een jaar later werd Wiescnthal opnieuw gegrepen, waarna hij tenslotte in Mauhausen terechtkwam. Volkomen uitgeput bereikte hij de bevrijding. Tegen bet eind van het bevrijdingsjaar zag hij zijn vrouw terug die eveneens de ooi'log had overleefd. Als opspoorder van nazimisdadigers gelooft Wiescnthal niet in de collectieve schuld van liet Duitse volk. „Hebben wij joden niet duizenden jaren lang geleden, omdat men zei dat wij collectief dus als volk in zijn geheel, de on geboren kinderen inbegrepen schuldig waren aan de kruisiging, aan de zware epidemieën uit de middeleeuwen, het communisme, het kapitalisme, ongelukkig afgelopen oorlogen en vernederende vredesverdragen? Alle kwaad dut over de mensen gekomen i«, van de pest tot de atoombom. Is altijd door de joden veroorzaakt; wil zfln de eeuwige zondebok geweest." Hij kan dus ook niet een ander volk beschuldigingen van een collectieve misdaad. Wel gaat hij door met zijn onderzoekingen. Oud-kanseller Gorbach van Oostenrijk had hem eens verweten „oude wonden open te rijten". Wiesen thai moest toegeven dal hij er niet zeker van was dat zijn werk goed is. Dat zal de geschiedenis leren. Maar wei weet hij dat het noodzakelijk is. „Of wilt u", zei hij tegen Gorbach. „dal uw kinderen en kleinkinderen opgroeien om weer vergiftigd te worden met theorieën over minderwaardige rassen die als ongedierte moeten worden uitgeroeid? Ik geloof dal de jeugd van Duitsland en Oostenrijk een kans moet krijgen zonder schuldgevoel te leven. Ook zij hebben het recht de waar heid te weten." Van die waarheid legt een nieuw boek. „Moordenaars onder ons" getuigenis af. Het is uit aantekeningen van Wicsenthal samengesteld door Joseph Wechsberg, en thans ln het Neder lands bij Elsevier verschenen. Onder de vele opsporingen die erin beschreven worden, valt die van EIchmann het meest op. Hiernaast geven we, vóór een korte weergave van die jacht, een samenvatting van de organisatie die de nazi's hielp bij hun vlucht. Aan het einde van de oorlog hielden de vooraanstaande nazi's zich schuil of zij doken weer op onder valse naam. Toen begonnen zich comités te vormen om als schakel te dienen tussen de geïnterneerde nazi's en hun verwanten. Die comités werden als zuiver liefdadige instellingen beschouwd en hadden dan ook de volledige instemming van kerkelijke autoriteiten en geallieerden. Mensen die nooit iets met de nazi's te maken hadden gehad, verleenden nu vrijwillig hulp aan die comités, die onder meer brieven van de gevangenen aan hun familie bezorgden. Er bestond offi cieel wel censuur, maar niemand nam de moeite de brieven te lezen. Daarin bereidden de nazi's met lang tevoren samengestelde codes hun ontsnapping voor. Eenmaal uit de gevangenis werden zij direct opge vangen door nieuwe ondergrondse organisaties, die zorgden dat ze weg konden komen. Zo ontstond ODESSA. Kort na de oorlog ontstonden drie hoofdroutes langs welke de nazi's kon den ontsnappen. De eerste liep van Duits land door Oostenrijk naar Italië en van daar naar Spanje. Een tweede ging naar het Midden-Oosten, waar de deskundige nazi's in de Arabische landen nog steeds ln hoog aanzien staan. De laatste ging naar Argentinië, na de val van Peron naar Argentinië, na de val van Péron vooral naar Paraguay. In Duitsland zelf begon de B-B-as, een codenaam voor de route BremenBan, waar een buiten gewoon doeltreffende organisatie met veel geld werkte aan de ontsnappingen. ODESSA, codenaam voor „Organisa tion der SS-Angehörigen" was in 1947 opgezet. In plaats vah de B-B-as maakte ODESSA gebruik van de routes Bremen Rome en BremenGenua. Bijzonder (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het vliegkanipschip Karei Doorman gaat niet vóór de jaren 19721973 uit dienst. Het vervangende scheepsmateriaal moet dan ook eerder aangeschaft worden en dan vliegen de financiële lasten omhoog. Het vliegkamp schip is namelijk geheel ingebouwd in de maritieme NAVO-structuur en kan alleen verdwijnen, wanneer Nederland voor andere schepen zorgt. Het schip Is trouwens 75 procent van de tijd in dienst geweest. Dit percentage ligt ho ger dan elders. Staatssecretaris Van Es, die dit gis teren in de Eerste Kamer meedeelde op vragen van verschillende senatoren, wees er ook op dat rond 1976 het nieu we vlootplan voorziet in deze vervan ging. Technisch is de vlootvernieuwing al rond en de staatssecretaris liet voor zichtig doorschemeren, dat het nu een financiële en politieke kwestie wordt. Daarover moet de nieuwe regering met lange termijnplannen beslissen. De heer Van Es betreurde het in dit verband, dat de besprekingen met Ame rika over de nucleaire onderzeeër zo bijzonder traag verlopen. „Zelfs voor het commercieel gebruik is daar de kraan dichter dan ooit", aldus de staats secretaris. Van Mierlo in Kamercommissie voor de B.V.D. DEN HAAG. (A.N.P.) De Tweede Kamer heeft gisteren besloten niet alleen de naam van de vaste commissie voor de Binnenlandse Veiligheidsdienst te wijzi gen, doch ook het aantal leden van de commissie uit te breiden. Thans heet deze commissie de „vaste commissie voor de Inlichtingen- en veiligheidsdiensten" en het aantal leden zal voortaan zes perso nen omvatten en niet. zoals tot nu toe. vüf. De fractieleiders van de grote partijen, de heren Schmelzer (K.VP Den Uyl (Pvd.A.), Biesheuvel (A.R.P.), Toxopeus (V.VD.) en Beernink (C.HU.) werden als lid van deze commissie aangewezen en alszodanig werd gekozen mr. H. A. F. M. O van Mierlo. fractieleider van D'66. De heer Van Mierlo zei deze functie te aanvaarden, omdat ..de zin van het be staan van de BVD. moet worden onder zocht" en mede ook omdat hij „een scher pe controle" van dit apparaat wenselijk acht. „Het ls om deze redènen. dat ik mijn benoeming graag aanvaard", aldus de fractieleider van D '66. De afgevaardigde A. G. van der Spek 1P.S.P.) ontwikkelde bezwaren tegen de B V D., die hij „een van de grootste be dreigingen van de democratie in ons land" noemde Hij bepleitte in deze vaste com missie de opneming van een vertegenwoor diger van elke fractie uit de Kamer, welk voorstel hij opnieuw ter sprake zal bren gen bij de aanvang van de gewone Kamer zitting 1967-"68, snel werd een uitgebreid korps koeriers samengesteld. Daarbij werd gebruik ge maakt van Duitse chauffeurs op Ameri kaanse legerwagens die de Amerikaanse legerkrant Stars and Stripes vervoerden. Achter de pakken kranten zaten altijd wel enkele nazi's verborgen met de no dige verboden nazi-lectuur. Langs de hele Duits-Oostenrijkse grens had ODESSA aanloopposten ingericht van minstens drie en hoogstens vijf mensen, die alleen de dichtstbijzijnde posten kenden. In Duitsland en Zwitserland had ODESSA een in- en exportmaatschappij gevestigd met vertegenwoordigers in Cairo en Da- De Amerikanen en Britten in hun be zettingszones staken geen hand naar de vluchtelingen uit. Deze beschikten dan ook over geldige paspoorten, zij werden vergezeld door vrouwen en kinderen uit do grensbevolking en hun tocht naar Zwitserland had plaats onder het mom van familiebezoek. De vrouwen kregen geld, gingen in Zwitserland winkelen en keerden enkele dagen later met hun kin deren terug. De vluchtelingen hadden het vliegtuig genomen naar het Nabije Oos ten of Zuid-Amerika. Later werd de z.g. „kloosterroute" be kend, die ODESSA onderhield tussen Oostenrijk en Italië. Geestelijken, voor namelijk franciscanen, hielpen de vluch telingen voort langs een hele reeks kloos ters, zoals zij onder het nazi-regime ook voor de joden gedaan zouden hebben. Zij werden slechts gedreven door medelijden. Als aanloopposten langs de grens wer den een onopvallend hotelletje, een jacht hut of een boerderij gebruikt. De vluchte lingen bleven tot de volgende etappe vei lig was. Dat kon soms enkele dagen du ren, want de route werd ook gebruikt door „Bricha" (Hebreeuws voor ontsnap ping), de organisatie die joodse vluchte lingen naar Palestina smokkelde. Het kwam voor dat beide organisaties op het zelfde moment van dezelfde aanlooppost gebruik maakten, dat nazi's en joden tegelijk de nacht doorbrachten in het zelfde hotelletje zonder van eikaars aan wezigheid op de hoogte te zijn. Een koe- DEN HAAG, (A.N.P.)De C.A.O.- onderhandelingen in de bouw zullen mor gen in Den Haag worden hervat. De be sprekingen werden vrijdag 24 februari af gebroken toen het contact vast liep voor namelijk op het punt van de wachtdag bij ziekte. De raad van bestuur bouwbedrijf heeft gisteren in Den Haag vergaderd en daar bleek, zo wordt van de zijde van de raad meegedeeld, dat er toch kansen wer den gezien tot heropening van het over leg met de werknemers. De werkgevers organisaties hebben hun leden geadviseerd zo lang geen definitief resultaat is be reikt de bepalingen van de oude C.A.O. te blijven toepassen en met name geen wij ziging te brengen in de thans betaalde ADVERTENTIE Voor Baby lihli POEDER - C RE ME - I Eichmann op de boot naar Argentinië in 1950. Hij had een snor laten staan. Naast hem txoee mensen van ODESSA. rier van Bricha heeft eens verklaard: „Onze contactmensen zullen er wel ple zier om gehad hebben; dat waren plaat selijke beroepssmokkelaars die op goede voet stonden met de politie en de grens wacht. Het kon Jiijn niets schelm wie zij over de grens brachten als zij maar betaald werden." Nazischat De geschiedenis van de financiën van ODESSA begint veel eerder dan die van ODESSA zelf. Twintig dagen na dc mis lukte aanslag op Hitler door Graaf Von Stauffenbcrg kwamen in Hotel Maison Rouge te Straatsburg een aantal vooraan staande Duitse industriëlen bUeen. waar onder de mensen die Hitler in 1933 in het zadel hadden geholpen: kolenmagnaat Kirdorf. bankier Von Schroder, staalmag- naat Thyssen en Krupp von Bohlen. Er moesten maatregelen getroffen wor den om de fouten van de-nazi's te be schermen tegen inbeslagname door de geallieerden, en om het Duitse oorlogs apparaat zoveel mogelijk in stand te hou den voor de toekomst, want een derde oorlog zou best wel eens gewonnen kun nen worden. Vooraanstaande nazi's begon nen al vroeg in 1944 grote kapitalen en geroofde schatten naar het buitenland over te brengen en de grote Industriëlen gingen over tot stichting van ondernemin gen in het buitenland. Bovendien werd op de geheime bespreking in Straatsburg een plan opgesteld de nazi-partij geldelijk te steunen. Geweldige sommen werden als gevolg van de conferentie naar het bui tenland overgemaakt, waarmee later ODESSA werd bekostigd. Daarnaast bestaan nog steeds verhalen en geruchten over de schat van de nazi's die verborgen zou zijn, en misschien nog is, in het bekoorlijke Oostenrijkse Aussee. Er zijn op gearresteerde nazi's grote som men gevonden. Onderzoekingen in de Toplitzsee hebben bovendien vijftien kis ten met, valse Engelse bankbiljetten opge leverd. Nog veel meer is op de bodem van het meer blijven liggen. In het district Aussee, de ..Alpenvesting" van de nazi's, kwamen tegen het einde van de oorlog tienduizenden partijleden en hun gezinnen bijeen. Er kwamen collaborateurs uit dc Slavische staten. Gestapohoofd Kal- tenbrunner betrok een huis in het dorp Altaussee. de SD. het Relchssicherheits- hauptamt van de SS en de Abwehr. de contra-splonage van het leger brachten er hun geheimen en hun buit. goud. geld en verdovende middelen, onder Eichmann arriveerde er met 22 kisten vol goud en documenten. Kaltenbrunner had vijftig kilo baar goud. vijttig kisten gouden voor werpen en vijf kisten edelstenen bij zich. Een deel van het goud weid tot bakstenen omgesmolten en verwerkt in daken van huizen. Het goud werd ontdekt toen een overbelast dak instortte. Een enorm aan tal kunstschatten, geroofd uit musea in Nederland, België. Frankrijk. Italië en Denemarken, was opgeslagen in een verla ten zoudmijn. en daarbij „beveiligd" met zeven niet-ontplofte Amerikaanse bom men- Mochten de Amerikanen de' schil derijen vinden, dan zouden de bommen tot ontploffing worden gebracht, en. zouden de Amerikanen de schuld krijgen van het vernietigen van de kunstschatten. De Oos tenrijkse ondergrondse heeft de schat evenwel weten te redden. De gezamenlijke waarde ervan werd geschat op tweeëneen half miljard Amerikaanse dollar. Voor een groot deel van de wereld, ook voor Simon Wiesenthal, was Eich mann een onbekende tot de eerste dag van het proces in Jeruzalem. Het schrale mannetje in de glazen kooi met zijn grauwe gezicht en kalende schedel had niets van het duivelse dat de opperste beschikker over leven en dood had ge kenmerkt. Het was meer een boekhouder die niet om opslag durfde vragen, dan een man tegen wie de bijna ongeloof waardige beschuldiging was uitgebracht van moord op zes miljoen mannen, vrou wen en kinderen. Het was een misdaad waarvoor de menselijke straffen ontoe reikend zijn. Eichmann had dit zelf be grepen; in 1944 had hij eens in Boeda pest gezegd: „Honderd doden is een ramp. Vijf miljoen doden maken een statistiek". Eichmann had, anders dan Hitier, nooit onaangename ervaringen met joden gehad; hij was niet afgewezen door een joods meisje, was nooit door joden bedrogen. Ook tijdens de oorlog had hij alleen zijn werk gedaan. Hij had het jodenvraagstuk zonder enig ge voel behandeld Hij heeft een6 gezegd dat hij geen anti-semiet was. Hij was nog minder: een anti-mens, Hij zou, naar zijn eigen woorden, zelfs zijn vader naar de gaskamer hebben gezon den ala hem dit gevraagd was. Wiesen thal had aanvankelijk weinig belang stelling voor Eichmann getoond. Weini gen van de overlevenden uit de kampen kenden Eichmann uit zijn daden. Pas in 1947 werd het Wieaenthal duidelijk dat Eichmann de voornaamste uitvoerder was van het vernietigingsprogramma. Eichmann had trouwens zijn voorzor gen genomen. Kort na de capitulatie, in juni 1945, had hij zich bij een Ameri kaans kamp gemeld, waar zijn bewakers nog onkundig waren van het feit „de grote vis" reeds in hun netten te hebben. Eichmann kon dezelfde maand ontsnap pen en onderduiken. Toen uit documen ten bleek welke schuld hij droeg aan de vernietigingen door de nazi's beschikte niemand over een foto van hem. Het heeft Wiesenthal veel moeite gekost, door middel van bewerking van allerlei vriendinnen van Eichmann, een voor oorlogse foto te bemachtigen die bij de speurtocht trouwens onbruikbaar bleek. Élchmann deed trouweris nog meer pogingen zich aan verdere vei-volging te onttrekken, In 1947 deed de vrouw van Eichmann een poging bij de recht bank een overlijdensakte van ha,ar man te krijgen, die in april 1945, vlak voor de capitulatie zou zijn doodgeschoten. Dergelijke akten werden indertijd grif afgegeven, vaak zonder voldoende onder zoek. Een vrouw kon daarna w^er trou wen en kon haar pensioen incasseren. Bij anderen was het om zich aan ver dere rechtsvervolging te onttrekken. Dr. Werner Heyde, Hitiers deskundige op het gebied van de euthanasie, had zich dood laten verklaren en was daarna met zijn echtgenote hertrouwd. Wlesenthal had in het geval-Elchmann het gevaar voor zijn naspeuringen door en hij wist te bewijzen dat Eichmann na zijn „dood" nog gevangen had gezeten. Foto Eichmann, „de meest gehate man van de SS, omdat hij de SS zo'n slechte naam had bezorgd", hield zich tot 1949 schuil. De oudejaarsavond van dat jaar zou hij bij zijn familie doorbrengen ln Altaussee. Wlesenthal kreeg er lucht van, maar terwijl Eichmann werd opge wacht moet iets fout zijn gegaan: hij kwam niet opdagen. Een week later had Eichmann het land verlaten. Hij was naar Rome gegaan, geholpen door twev? paters, en had in een kapucijnenklooster een schuilplaats gevonden, en was van daar naar Buenos Aires gevlucht, waar hij zich tussen vele kameraden onder het regime van Perón volkomen veilig voelde. Zijn gezin volgde en Eichmann leefde er verder met zijn vrouw onder de naam Ricardo Klement. Jarenlang bleef de zaak slepend. Wle senthal had het dossier opgeborgen, Eichmann leek onvindbaar. In 1960 stierf Eichmanns vader. De avond van de begrafenis had Wlesenthal de be schikking over de foto's van vier broers van de jodenjager, dank zij de hulp van de enorme telelenzen van enige bevrien de fotografen. De gelijkenis tussen de broers was altijd sterk geweest en was wat de vier aanwezigen betreft niet minder geworden. De foto's zouden dus beter bruikbaar zijn dan de bijna vijfen twintig jaar oude foto's waarmee dc Israëlische agenten jarenlnng ln de Argentijnse hoofdstad hadden moeten werken. Diezelfde avond kwamen twee Israël I's de foto's bij Wiesenthal halen. Enige maanden later, op 23 mei, maakte pre mier Ben Gocrion ln het Israëlische par lement bekend dat Eichmann ln hechte nis was genomen en In Israël ln de gevangenis verbleef. Landbouwschap en zeeharennota s (Van een onzer verslaggever») DEN HAAG. Spreiding van zeehavens en de daarb|] behorende in dustrieterreinen is noodzakelijk. Daar mee kan het Landbouwschap van hart# instemmen. Maar annleg, verbetering en uitbreiding van zeehavens brengen het gevaar van verzilting met zich mee. Dit gevaar bedreigt tie watervoorziening van Nederland: drinkwater, water voor industriële doeleinden en voor de land en tuinbouw. Gepaard gaande aan het rechtstreekss zeehavenbeleld moeten daarom aanpas singsmaatregelen getroffen worden, hier en daar zelfs van ingrijpende aard. Het gaat hlerbjj volgens het Landbouwschap waarschijnlijk om miljarden gulden», maar de gezondheid en het voortbe staan van industrie en land- en tuin bouw z(jn ermee gemoeid. Aldus het Landbouwschap in een nota „Landbouw en Ruimtelijke Ordening", waarbij nan de zeehavennota belangrijke opmerkingen verbonden zyn. Van het grootste belang ia. dat het water ln het Hollands Diep. het Zeeuwse Meer, het Haringvliet, de Brielse Mas» zo goed mogelijk blijft. De werken, die hiervoor nodig zijn, moeten zo snel mo gelijk beginnen. Van belang is het vol gens het Landbouwschap verder, dat het Reimei'swaalplan al vóór 1978 ln ui(- voerlng komt; dat de te graven geul voor de Nieuwe Waterweg met de grootst mogelijke annpasstngswerken omgeven wordt ter bescherming van het kostbare Westland; dat ook de uitbrei ding van het Noordzeekanaal met de grootst mogelijke zorgen omgeven wordt en tenslotte dat ook bij de aanleg van het Schelde-RIjnkanaal aanpaasingswer- ken komen omwille van industrie en land- en tuinbouw. Zij zijn naast vele bestaande sluizen langs de Nieuwe Waterweg en de Hollandse IJssel, by IJmuiden, Den Helder, Harlingen, Delf zijl en het Kornwerderzand ernstige verzlltlngsbronnen. Revisie gevraagd vonnissen Zöpf, Harster, Slottke MÜNCHEN (D.P.A.). Het openbaar ministerie in München heeft revisie van de vonnissen in het proces-Harster aan gevraagd. Vorige week vrijdag werden zoals bekend Harster, Zöpf en Slottke wegens medeplichtigheid aan moord op vele duizenden Nederlanders veroor deeld tot respectievelijk 15, 9 en 5 Jaa*. Rel gaat het openbaar ministerie bij d» vonnissen tegen Harster en Zöpf niet om de strafmaat of de vaststelling van de schuld, maar om het feit, dat hun burgerrechten niet vervallen zijn ver- klaard. Ook de verdediger van Gertrud Slottke heeft revisie aangevraagd. De mede- aanklager in het proces, Robert W. Kempner, heeft van een dergelijke etap afgezien. HU vertegenwoordigde onder andere de vader van Anne Frank. ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) „Kijk eens rond wat er allemaal in huls aan vergiften rondslingert", suggereert de arts A. N. P. van Heyst de ouders van vooral kleine kinderen, die in toenemend aantal wor den vergiftigd na het drinken of eten van huishoudelijke reinigingsmiddelen of geneesmiddelen. Het is een verschijnsel w aar ook de directeur-generaal voor de volksgezondheid, speciaal belast met de gezondheidsbescherming, dr. J. Spaan der, zich ongerust over maakt. Uit het oogpunt van gezondheidsbe scherming vindt hij het bijvoorbeeld on juist dat fabrikanten van huishoudelijke reinigingsmiddelen ter kennismaking hun produkten in proefflacons huis aan huis via de brievenbus verspreiden. Dok ter Van Heyst, die chef van de reanima- tieafdellng van het academisch zieken huis in Utrecht en tevens hoofd van het nationaal vergiftigingeninformatiecen trum van het rijksinstituut voor de volks gezondheid, zijn na een recente reclame actie inmiddels vier gevallen bekend ge worden van kinderen die na het drinken van een vloeibaar wasmiddel met ernsti ge verbrandingsverschijnselen aan slok darm en maagwand in ziekenhuizen zijn opgenomen In alle gevallen betrof het kinderen die de proefflacon uit de brie venbus hadden gehaald. Ongevraagd Zowel dr. Spaander als de heer Van Heyst vinden het onjuist dat de fabri kanten deze gevaarlijke produkten on gevraagd bij iedereen Ln de brievenbus stoppen. Zij beseffen dat er weinig tegen te doen is, maar wel geloven zij dat er alle aanleiding bestaat om de ouders na drukkelijk te waarschuwen voor de geva ren in huis. De vergiftigingen tengevol ge van huishoudelijke produkten staan met 57 procent bovenaan de lijst, ge volgd door de geneesmiddelen met 34 procent. Sinds 1958 bestaat het nationaal ver giftigingeninformatiecentrum, dat zeer nauw samenwerkt met het rijksinstituut voor de volksgezondheid en het acade misch ziekenhuis in Utrecht enerzUds en de artsen en apothekers onderatjds. Op 50.000 systeemkaarten zijn thans aller lei gegevens verzameld over giftige stof fen: de samenstelling, dodelijke dosis, klinische verschijnselen, therapie e.d. Elke huisarts, tandarts of apotheker, die met een vergiftigi ngsgeva 1 wordt gecon fronteerd, kan dag en nacht het alarm nummer van het informatiecentrum voor inlichtingen bellen. I Spaar bij de Postspaarbank- _J de veilige manier van sparen. Uw spaarbankboekje staat op naam: zonder uw handteke ning kan niemand aan uw geld komen. Uw spaargeld is veilig, zelfs bij diefstal of verlies van het boekje. Meer dan 2200 vestigingen in Nederland staan voor u klaar: het post kantoor is altijd in de buurt. Bij de Postspaarbank kunt u de voor u meest geschikte spaarvorm kiezen met een rente variërend van 3,48% tot 5%. En heeft u een girorekening? Dan kunt rgaau zelfs thuis sparen. Kies de veilige ma nier van J sparen!

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5