Cabaretière daagt gemeente Rotterdam voor de rechter SaCeidéeSötï/Wwt Daar waar 't verschil begint tv.-spel over generatieconflict TELEVISIE VANAVOND Radio en tv naar Dukla-Ajax RADIO VANAVOND Ansje van Brandenberg is het moe PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 MAART 1967 Volgende stap: de N.O.S. TVDT opluchting van velen, zowel Hll. vereumse kopstukken als politici, heeft de Eerste Kamer zich niet laten verleiden tot het avontuur dat sommigen hem warm aanbevolen hebben: verwer ping van de Omroepwet. Tenzij de V.V.D. voor een eventueel toetreden tot het nieuwe kabinet wljzl. gingen zou gaan eisen wat naar ons gevoel betekent dat men de liberalen dan maar het plezier van geprolon geerde oppositie moet gunnen kan nu dus allengg op de definitieve Omroepwet worden overgeschakeld. Eén van de belangrijke stappen is daarbij het omschakelen van N.T.S en N.R.U. in de éne N.O.S.kijkers en luisteraars zullen hiervan niet zoveel merken, maar bestuurlijk brengt één en ander nogal ingrijpende wijzigingen met zich mee. Radio en televisie zullen veel meer ge ïntegreerd gaan worden en het inge wikkelde bestuursapparaat komt aan een dringend wenselijke vereenvoudi ging toe. fN plaats van de algemene en dage- 1 lijkse besturen van N.R.U. en N.T.S. komen er twee gezamenlijke organen onder één voorzitter, die dan ook de machtigste figuur in Hilversum gaat worden. Naar verluidt is de kans groot, dat hiervoor niet de zittende voorzitters van N.R.U. of N.T.S. benoemd zullen worden; N.R.U.-voorzitter mr, Roosjen heeft de leeftijd der zeer sterken reeds bereikt en N.T.S..voorzitter Schütten- helm is noch in Hilversum noch in Den Haag allemans vriend. Wie dan wel? Te hopen valt dat, welka beslissing de regering ook neemt, de teerste N.O.S.. voorzitter iemand worden zal die in het Hllversumse bedrijf en de enorme pro blemen waarvoor radio en vooral tele visie staan, geen vreemdeling in Jeru zalem is. De start van de N.O.S. moet maar liever niet beginnen met een aoort van overgangsperiode voor haar eerste voorzitter. In de nieuwe N.O.S.-besturen verder de positie van de culturele orga nisaties weer wat sterker worden; in plaats van een door haar voorgedragen lid, krijgen deze organisaties twee leden in het dagelijks beetuur, naast drie om roepmensen, één Kroonlid en de door de Kroon benoemde voorzitter. IAE afgelopen Jaren is het licht van de schijnwerpers vaak overtrokken veel gericht op de omroeppolitieke aspecten van de nieuwe wet. Van nu af aan zal de aandacht vooral geconcentreerd moe ten worden op de culturele taak, inclu. sief haar belangrijke onderdeel: de financiële mogelijkheden. Zowel de culturele kwaliteit van de uitzendingen alg de financiële efficiency zijn erbij gebaat, dat het niet tot ver. dere versplintering van zendtijd komt; de AVRO-surpriste heeft de zelfstandig heid in de ether van de R.T.N. voor komen, de TROS zal straks wel omroep, vereniging C gaan worden. Met die ont wikkeling zijn we niet rouwig. We hopen dat de eigen programs van de N.O.S. op radio- en televisiegebied zo goed zullen worden, dat alle minderheden, hoewel dan waarschijnlijk niet voldaan, zich toch tevreden kunnen voelen. Want de openheid van ons nieuwe bestel wordt verkeerd verstaan door hen die menen, dat er nu maar zovteel mogelijk omroepverenigingen dienen te komen. Nieuwe verdragen in Oost-Europa OOST-EUROPA is bevangen door voor Duitsland. Het is een vrees die deels steunt op ervaringen van eeuwen, maar deels uit politieke overwegingen gestimuleerd wordt. De nieuwe, buigza mer politiek van West-Duitsland jegens Oost-Europa heefü ook een nieuwe uit barsting van politieke vrees teweegge- positie brengt het spookbeeld van een ting onder de landen van Oost-Europa aan het licht gebracht. Polen en Oost-Duitsland verzetten zich, met Rusland op de achtergrond, zeer hevig tegen wat zij zien als een Westdult- se politieke penetratie in Oost-Europa. Roemenië Hongarije en Bulgarije zien 't allemaal niet zo somber in en tussen de ze beide groepen zweeft Tsjecho-Slowa- kije, dat zich solidair verklaart met Po len en Rusland maar minder zware acccenten legt op het „Westduitse ge- Het is duidelijk, dat een opmars van "Westduitse Invloeden in Oost-Europa po sitie en prestige van Oost-Duitsland be dreigt. Verzwakking van de Oostduitse positie brengt het spookvbeeld van een Duitse hereniging dichterbij. Polen, West-Duitsland en Rusland wensen Duits land, uit veiligheidsoverwegingen, tot iedere prijs verdeeld te houden en ver zetten met grote heftigheid tegen iede re poging van Bonn om een kernindus trie op touw te zetten. Dit zijn ongeveer de achtergronden van de verdragen, die enige Oosteurope- se landen, Polen, Tsjecho-Slowakije en Oost-Duitsland gaan sluiten of dezer da gen reeds gesloten hebben. Onmiddellij ke aanleiding tot deze verdragen was het opnemen van contacten tussen Boekarest en Bonn. In zekere zin is hier sprake van een politiek succesje van Oost-Duits land (een land dat evengoed verantwoor delijk is voor de ellende die Duitsland over Europa gebracht heeft, maar deze verantwoordelijkheid heel slim op West- Duitsland heeft afgeschoven). Ulbricht is er thans in geslaagd om de vriende lijker wordende houding van Praag je gens Bonn enigszins in te tomen. Tien jaar Tingel Tangel AMSTERDAM Sieto Hovings caba ret Tingel Tangel bestaat tien jaar. Dat wordt in eigen huls, N.Z. Voorburgwal 282 Amsterdam, op 6 maart gevierd, onder meer met het uitreiken van de eerste exemplaren van „Tien jaar Tin gel Tangel", een rijk geïllustreerd boek van Sieto Hoving dat verschijnt bij uit geverij Het Wereldvenster te Baarn, en van een nieuwe langspeelplaat „Zotten en wijzen", die door Phonogram wordt uitgebracht. Onvoorziene (formatieom standigheden voorbehouden zal een van Hovings prominentste slachtoffers, drs. W. K. N. Schmelzer zijn. Benoeming Kamerpresidium DEN HAAG, (A.N.P.). Tot leden van het presidium van de Tweede Kamer zijn benoemd Kamervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thlel (K.V.P.), drs. G. M. Neder- horst (P.v.d.A.). R. Zegering Hadders (V.V.D.), mr. W. Aantjes (A.R.P.), jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen (CH.U.) en H. J. Lankhorst (P.S.P.)., Tot plaatsvervangende leden werden be noemd de Kamerleden mr. R. J. Nellssen (K.V.P.), drs. D. Roemers (P.v.d.A.), mevr. G. V. van Someren-Downer (V.V.D.)', G. A. Kleft (A.R.P.), J. T. Mellema en ir. C. N. van Dis (S.G.P.) UIT DE STAPEL Kluwers kleine belastinggids 1967 Uit geverij Kluwer niet meer dan driekwart eeuw ervaring in fiscale werken heeft nu ook voor de leek een handig en duidelijk boekje op de markt gebracht. Ook voor hen die hun aangifteformu lier niet zelf invullen is het raadzaam zich op de hoogte te stellen wat wel en niet aftrekbaar is. Zij kunnen hun be lasting adviseur dan de juiste gegevens verschaffen en zich door de uitgave van een paar gulden het tienvoudige bespa- „Het orgel in Nederland" is de titel van een tentoonstelling die van 2-31 maart wordt gehouden in het audito rium van de technische hogeschool te Eindhoven. In Galerie 845 Prinsengracht 845 Am sterdam worden van 3 tot 30 maart beelden geëxposeerd van Joop van Rijs en Berend Bodenkamp. Hel grote maandelijkse toneelstuk, dat de VARA vanavond uitzendt, is getiteld NTS „Daar, waar het verschil begint" en is 18.45 geschreven door de Engelse schrijver David Mercer. STER (Keclanieuitzendingen om 18.55, 19.56 en 20.16 BOB DE LANGE MAGDA JANSSENS Pablo Casals in „Internationaal rendez-vous' In de vijfde aflevering van het NCRV- programma „Internationaal rendez vous" vanavond wordt men weer ge confronteerd met films uit Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten, Tsjecho-Slowakije en de Sovjet-Unie. John Peereboom had onder meer een gesprek met een Nederlands meisje, dat in Londen woont en werkt, Pablo Casals vertelde ter gelegenheid van zijn 90ste verjaardag over zichzelf van de Amerikaanse beeldhouwer George Segal en de jonge songwriter Chip Tay lor, Jean Louis Gerritsen bezocht in Rusland werd de beroemde balletdan- Tsjecho-Slowakije het huis, waarin Ca sanova gewoond heeft en in Rus land werd de beroemde balletdan- Ned. II. 20.30 uur (Van onze omroepoorrespondent) HILVERSUM Ihdlén dé reclame-' wereld geen roet In het eten gooit, zal de NTS volgende week woensdagmiddag 8 maart van 14.25 tot 16.15 uur via Neder land 1 een directe beeldreportage geven van de voetbalwedstrijd Dukla Praag Ajax, die In Praag wordt gespeeld. Wat de reclame betreft staat er in de gesloten overeenkomst een clausule, dat er geen Nederlandse advertenties op bor den of spandoeken langs het veld mogen worden aangebracht. Het Haarlemse reclamebureau „Score", dat zich vooral op het uitvoeren van dit soort opdrach ten specialiseert, heeft de NTS laten we ten, dat zij de tv-voorwaarden niet zal overtreden. Desondanks schijnen er toch bureaus te zijn, die willen proberen, door middel van sluikreclame de huls kamers te bereiken. Indien deze voor nemens ten uitvoer worden gebracht, don zal de NTS ndet schromen om de uitzending te annuleren. Dit zou beteke nen, dat de Nederlandse tv-kijkers de dupe worden van figuren die alleen uit winstbejag clandestien him reclame boodschappen in de hulskamers gepro jecteerd te krijgen. In vakkringen van de reclamewereld heeft men voor dit soort methodes van „collega's" geen goed woord over. In deze return, die bedde clubs spelen in het kader van de kwartfinales in het toernooi om de Europa Oup voor lands kampioenen, zal Herman Kuiphof een toelichting op het beeldverslag geven. Bovendien wordt voor hen, die 's mid dags geen gelegenheid hebben om te kij ken in de avonduren van 22.20 tot 22.45 uur, eveneens op Nederland 1 een sa menvatting gegeven van de wedstrijd. Ook de radio ls in Praag aanwezig. Wim Hogendoorn en Dick "an Rijn zullen des middags via Hilversum 2 ln een NRU- programma een ooggetulgeverslag ver zorgen van 14.25 tot 16.25 uur, T.v.-gesprek met Karl Rahner Enkele dagen voor diens 63ste verjaar dag zendt de KRO/RKK via Neder land 2 'n gesprek uit met de bekende Duitse theoloog Karl Rahner. In dat gesprek ontvouwt Rahner zijn visie op de Kerk, christendom en godsdienst in een veranderende wereld. Paus Joan nes benoemde deze jezuïet, die geldt als een van de belangrijkste nu leven de theologen, in 1962 tot pauselijk con cilie-theoloog. In deze hoedanigheid heeft professor Rahner grote invloed gehad bij de totstandkoming van ver scheidene conciliestukken en zo geldt hij als een van de grote kenners van Vaticanum II. Rahner heeft veel gepubliceerd. Na een professoraat te hebben vervuld aan de universiteit te Innsbruck is hij op het ogenblik verbonden aan de universiteit tvan München. ^olgende maand, gaat professor Rahnet een leerstoel 'vervul len aan de universiteit van Münster. De gesprekspartner is mr. A. Mertens. Ned. II. 22.30 uur. David Mercer behoort tot de generatie kunstenaars, die omstreeks 1950 in En geland plotseling naar voren kwam als een groep die de praktische consequen ties van een proletarische afkomst op liet toneel en vooral op de televisie, dui delijk wilde maken in een taal, die het grote publiek, de gewone man, zou aan spreken. Met het stuk dat vanavond op het scherm wordt gebracht, heeft Mercer aan dit streven beantwoord. Naar de vorm is „Daar waar het ver schil begint" een „ouderwets" stuk en als zodanig overzichtelijk in zijn uit gangspunten en emoties. De socialisti sche ondertoon geeft het stuk boven dien iets van een moderne Heijermans. David Mercer laat in dit werk zien, welke generatieproblemen er na een periode van socialisatie zijn gegroeid tussen vaders, die in de allerergste tijd met hun blote handen voor een mens waardiger bestaan vochten en zoons, die daar, door meer geestelijke en ma teriële vrijheid, de resultaten van moesten binnenhalen, verwerken en de monstreren. Dit conflict tussen de generaties is het hoofdthema van „Daar waar het ver schil begint". Het stuk wordt gespeeld door Bob de Lange (als de vader Wil fred), Wil van Seist (als Richard), Ida Bons (als Gillian), Roger Coorens (als Edgar), Kitty Janssen (als Margareth), Magda Janssen (als tante Beatie), Pe tra Laseur (als Janet), Bep Nooy (als tante Bessie) en Jan Lemaire (als oom George). De Nederlandse vertaling is van Katja Spierdijk-Ernst; regie heeft Willy van Hemert. Ned. n, 20.45 uur. Pipo de clown 18.50 uur: Nieuws in het kort 19.00 uur: De Verrekijker, inter nationaal jeugdjour- 19.10 uur: Van gewest tot ge west, actualiteiten 19.30 uur: Wereldkampioenschap pen kunstrijden 20.00 uur: Journaal VARA 20.20 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek 20.45 uur: Daar waar het ver schil begint, tv-spel NTS 22.45 uur Tweede journaal 22.50 uur: TELEAC 23.00 uur: Automatisering 4 23.30 uur: Sluiting NEDERLAND II STER Reclameui tzendingen om 20.01 cn 22.10 uur) NTS 20.00 uur: Nieuws in het kort NCRV 20.05 uur: Geen beter leven dan het buitenleven, tv-serie 20.30 uur: Internationaal rendez- vous, amusementspro gramma 21.45 uur: Attentie, actualltstt«v» rubriek NTS 22.15 uurt Tweede journaal KRO-RKK 22.30 uur: Karl Rahner over de kerk, gesprek 23.00 uuri Sluiting T.V. morgen NEDERLAND I NTS-NOT 10.20 uur: We gaan op reis 10.45 uur: Maatschappelijke oriëntatie 11.10 uur: Beeldverhaal 11.35 uur: Walter and Connie, Engelse les 12.00 uur: Sluiting de HILVERSUM I AVRO 20.05—21.45 uur: Solomon, stereo- fonische oratorium 21.45—22.00 uur: Yamamba, hoorspel 22.55—23.55 uur: Discotaria HILVERSUM II NCRV 20.10—20.35 uur: De familie Leenhouts, hoorspel 20.35—22.00 uur: Samen uit - Samen thuis, amusements programma RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00. 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 20.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 19.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk lieel uur vanaf 9.00 ANTENNE T.v.-samenvatting w.k. kunstrijden Van de wereldkampioenschappen kunst rijden, die in de tweede helft van de volgende week in Wenen worden ge houden, zendt de NTS driemaal een samenvatting uit en wel vandaag vrij dag 3 en zaterdag 4 maart, steeds op Nederland I. De samenvatting die vanavond in de plaaja van de rubriek „Mensen in de sport" van 19.30 uur tot 19.56 uur wordt uitgezonden, heeft betrekking op de wedstrijd voor paren. De samenvatting van de wedstrijd voor heren wordt vrijdag 3 maart van 22.50 uur tot 23.20 uur uitgezonden, waarna men zaterdag 4 maart de voornaamste prestaties van de dames van 22.50 uur tot 23.20 uur kan volgen. Alle reportages worden door Frans Hoekstra van commentaar voorzien. Radioprogramma :tual„ 18.20 Zendtijd politieke partijen, 18.30 Licht progr. uit Parijs, 18.55 Gesproken brief, muziek; IKOR: 19.30 Vesperdienst; AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Stereo: Solomon, oratorium, 21.15 Yamamba, hoorspel, 22.00 Orkestmuziek, 22.30 Nieuws, actual., 22.55 Stereo: Nieuwe gram platen, 23.55 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) NCRV: 18.00 Nws, 18.10 Sport, 18.30 Voor de twintigers, 19.00 Nieuws, 19.10 Radiokrant, 19.30 Gram., 19.50 Stereo: lichte gram muziek, 20.10 De familie bjjjg- hoorspel, 20.35 Gevar progr., Hedendaagse muziek, 23.45 Stereo: Lichte gram. muziek, 23.55 Nieuws. VERONICA (192 m) 18.00 Verzoekplaten, 19.00 Beatleshow, 19.15 Joost mag 't weterl..., 20.00 Gevar. Indische muziek, 22.00 Muziek privé, 23.00—1.00 Voor dieren- en andere privé, 23.00—1.00 Gevar. muziek programma. BRUSSEL Nederl. (324 m) 18.00 Nieuws, 18.03 Voor de soldafen, 18.32 Lichte muziek, 18.45 Sport, 19.00 Nieuws, 19.40 Instrumentaal Intermezzo, 20.00 Openbaar kunstbezit, 20.15 Symfonisch concert, 22.00 Nieuws. ■■■(■■■■■■P. Planorech.il, mi Gevar. progr.; VPRO: 15.30 Voor thuiszitten den, 10.00 Nieuws, 16.02 Mod. en klassieke muziek en klass. liederen. 17.00 Voor de jeugd, 17.25 Stereo: Muzikale aanwinsten, 17.45 Actualiteiten. HILVERSUM II (298 m) NCRV: 7.00 Nws, 7.15 Stereo: Gram., 7.30 Nieuws, 7.32 Gram., 7.40 Radiokrant, 8.00 Nieuws, 8.10 Gewijde muziek, 8.30 Nieuws, 8.32 Gram.. 9.00 Voor de zieken, 9.35 Stereo: Gram., 10.30 Morgen dienst, 11.00 Gram., 12.27 Voor land- en tuinb, 12.30 Nieuws, 12.40 Actual, reportages, gram., 13.30 Licht instrum. trio, 14.05 Schoolradio. 14.25 Balletmuziek, 15.15 Voordracht van ge dichten, 15.30 Voor oudere luisteraars, 16.30 Moderne pianomuziek, 17.00 Stereo: Lichte gram. muziek, 17.30 Kerkorgelconcert. HILVERSUM IH (240 r *0 Niei 12 Uit de bulter... AVRO: 15.00 Nieuws. 15.02 Lichte muziek, Nws, 1602 Oude gram. p!„ 16.30 Soi van thuis, 17.30 Teenbeatclub. BRUSSEL Ned. (324 m) 12.00 NI Buitenl. per Gram., AVRO: (ADVERTENTIE) *4f-»c-k*-k*-K-k*-k-k-k-k*-k-»f-k*4t-k-k-k-)t-k-k-k-)(-k-k-k-K-k-K-k-k-k-k-k-K-k-k-k-K-k-K-K-k-k-k-)(-K-k-k-k-k+ kaal geslaagde opmaak gekregen. Dolf v. d. Lindens aandeel daarin was het grootst maar Arjan Blanken mocht voor hij zich straks weer vrijwel dage lijks met Bachs Passionen gaat bezig houden wagen aan Schubert en Kal- mann. Veteraan Ko Ikelaar weerde zich uitstekend op de fluit. Nqveen-Behr (wat minder virtuoos dan anders) op de violen. De poging tot dansen bleef bij gebrek aan ruimte een poging. Het Songfestival zat ingeklemd tussen voetbal. Vooraf AjaxDukla, waarvan we allemaal een beetje te hoge verwach tingen hebben gehad, en tot slot een fiks overzicht van RealInter. Wél een enorm verschil die twee wedstrijden. In Madrid vol enthousiaste supporters die het ideale geluidsdecor voor zo'n evene ment opleveren. In Amsterdam eigen lijk maar één man die enthousiast deed: commentator Herman Kuiphof. Voor één man een te zware taak, maar Her man maakte toch voor een deel goed wat de Amsterdamse supporters hun club onthielden: tweemaal 45 minuten overdonderende morele steun. Goed er was een dwaas trompetje, wat vuurwerk en af en toe wat gezang. Maar echt overdonderenddaar weten de Ma- drilenen alles van. Vg. RINGDINGEDING is door dc kijkers- jury uitgekozen met rond 5000 stem men als het Songfestivalliedje dat Thérèse Steinmetz op 8 april in Wenen gaat zingen. Of het een kanshebber zal zijn? We geloven het nauwelijks. Het muziekje van Johnny Holshuysen is een wat clichématig doorsneedeuntje zoals er in Wenen wel meer zullen klinken, géén uitspringer. De tekst die Gerrit den Braber ervoor bij elkaar rijmde doet er gelukkig minder toe. Die ver staat waarschijnlijk alleen de Belgische jury. We kunnen alleen maar hopen dat ook de andere landen ln Wenen niet met een „uitspringer" komen. Dan maakt Thérèse Steinmetz' aantrekkelijke voor dracht misschien tóch een kans. Vooral als er gezorgd wordt voor een wat pit tiger arrangement. Wat dit laatste be treft had „Hoor" (4de plaats) gisteren onze voorkeur. De Nederlandse „finale" llllllli WmMÊÊÊÊMWBBÊKËÊm ROTTERDAM (A.N.P.). „Maf ketel tje, waarom heb Je van de gemeente geen kleine papiertjes gevraagd. Dan had je alles zwart op wit kunnen heb ben". Emotioneel en vol spijt komen deze woorden uit de mond van de door een reeks misverstanden en ambtelijk geharrewar werkloos geworden Rotter damse cabaretière Ansje van Branden, berg, de vrouw die bijna drie jaar ge leden de Nederlandse klelnkunstwereJd verraste met liaar (onverwachte) caba- retsucces ln haar „Winkeltje" aan de Sotterdamse Haringvliet. Na maanden van stilte rond haar en haar prestaties ls Ansje van Brandenberg, ex-NCR\'- televlsieomroepster, echtgenote van Rot. terdams toneelacteur Stlje van Branden berg en moeder van drie kinderen, ln het nieuws gekomen door de civiele pro cedure die zij tegen de gemeente Rot terdam heeft aangespannen. Met haar raadsman, mr. J. Janssen van Rnay, is Ansje van Brandenberg van mening, dat het de schuld van de gemeente Rotter, dam ls dat zij nu In haar huls te Baren, dreoht werkloos en triest moet terug- Idjken op de grote (financiële) succes sen van weleer. Voor leder die het maar horen wil ls de Rotterdamse cabaretière bereid te vertellen wat de aanleiding U 1 geweest om te besluiten do gemeente Rotterdam voor de rechter te dagen in kort geding dat morgenochtend 10.00 uur zal dienen voor de rechtbank president mr. J. Reuder. NAAR DE KELDER Wat ls de achtergrond van het conflict tussen Ansje van Brandenberg ei gemeente Rotterdam of misschien beter gezegd de afdeling kunstzaken vac gemeente Rotterdam? Na twee Jaar cabaretsucces zong Ansje van Branden berg zaterdagavond 30 april van het vorig jaar haar laatste liedje ln het tot dan toe door ruim 120.000 mensen be zochte „Winkeltje" aan de Haringvliet. Niet alleen de aanstaande geboorte van het derde Brandenbergkind was daar dte ooi-zaak van, maar veeleer de met en thousiasme begroete uitnodiging van de gemeente Rotterdam om in Rotterdams gloednieuwe concertgebouw „De Doelen" een nieuw „Winkeltje" te openen. Op 15 november 1966 zou dat nieuwe „Win keltje" ln één van de Doelenkelders ge opend kunnen worden, zo had volgens Ansje de toenmalige wethouder voor Kunstzaken, mej. mr. J. Zeelenberg, aan de uitnodiging toegevoegd. Kosten van het plan ƒ135.000, een bedrag dat voor rekening zou komen van de gemeente en dat zou worden gefinancierd uit het aanvullend krediet. „Htet was een prachtig plan en alles leek prima. Ik had de mondelinge toe zegging van mej. Zeelenberg en „De Doelen" wa« zakelijk gezien een schit terende plaats. Toen ik in augustus niets hoorde, werd ik bang. Na infor matie op het stadhuis kreeg ik te horen, dat lk die 15e november als openlngs- GEEN CENTJES Architect J. Kraayvanger, die het ontwerp voor het cabaretonderkomen maakte, vertelde haar In november dat de opening op 15 februari van het „Win keltje" ln de Doelenkelder niet zon door gaan. De centjes van de gemeente waren op, had de architect gezegd, daar tot grote woede van Ansje van Brandenberg nog aan toevoegend dat hij in augustus al de opdracht had gekregen de zaak een beetje af te houden. Stije van Brandenberg belt wethouder Zeelenberg op. „Natuurlijk gaat het „Winkeltje" door, het ls een leuk plan. De zaak hangt alleen nog maar op een brief die wij van uw vrouw hadden moeten hebben over het akkoord tussen haar en de directie van het Rijnhotel, die voor het horecagedeelte zou zorgen", citeert Ansje van Brandenberg de woor den van wethouder Zeelenberg. Het stad. huls meldt kort daarna: de brief is aan. gekomen, het startsein voor de bouw van het nieuwe cabaret ls gegeven. GEEN STEEN In de Doelenkelder echter wordt geen steen gemetseld. Ansje van Brandenberg wordt weer ongerust en laat dat merken aan de ln haar zaak bevoegde gemeen telijke instanties. Daarop volgt dan als hoogtepunt van het touwtrekken tussen de gemeente en de Rotterdamse caba retière een bijeenkomst op het stadhuis. Vrijdagmiddag 23 december zijn daar aanwezig Stije en Ansje van Branden berg, wethouder Zeelenberg, de heer C. 't Hart, hoofd van de afdeling kunst zaken van de gemeente en zijn plaats vervanger mr. J, van Gorkum. De ma quette van het nieuwe „Winkeltje" wordt bekeken en volgens Ansje van Branden berg verzekerden de wethouder van Kunstzaken en haar ondergeschikten dat er geen moeilijkheden waren. Er is geen enkele reden om te wachten, er zijn geen haken en ogen. Het geld was er en moet er nu ook nog zijn. Die 28e december wordt op het Rot. terdamse stadhuis alg nieuwe openings, dag voor het „Winkeltje" de eerste april 1967 genoemd. Burgemeester Thomas sen zegt als hij de maquette ziet: „Ach, wat leuk, het oude „Winkeltje" terug". NIET MEER BELLEN Als op 5 Januari nog geen activiteiten zijn geconstateerd ln de kelders van „De Doelen", belt Ansje van Brandenberg mej. Zeelenberg op. Volgens Ansje de wethouder hebben gezegd: „Er wordt niet over mij heen gelopen, er behoort begonnen te worden", Een paar uur lal er belt echter het hoofd voor kunst zaken, de heer 't Hart, naar Barendrecht. Deze zou volgens Ansje hebben gezegd: „Mevrouw, ik wil u namens de plaats vervangend webhouder voor Kunstzaken, de heer Polak, vragen mej. Zeelenberg niet meer op te bellen. Dat is niet goed voor haar gezondheid. Alle zaken kunt u mtet de heer Polak regelen". In het gesprek komt voor het eerst naar voren dat er financiële moeilijk heden zijn. De begroting van architect Kraayvanger zal 85.000 gulden hoger zijn dan het bedrag van 135.000, waar voor ln een B. en W.-vergadering van april 1966 al in principe goedkeuring was verleend. Toch lijken de moeilijk heden niet onoverkomelijk, want eind Januari komt, nog steeds volgens Ansje Brandenberg, uit het stadhuis be richt dat het nieuwe „Winkeltje" in „De Doelen" zeker eind september 1967 ge opend zal kunnen worden. Kort daarop echter wordt mej. Zeelenberg ziek. Dan staat ook al vast dat zij uit het Rotter damse college van B. en W. zal verdwij nen in verband met haar benoeming tot 'an de Raad van State. Ansje Brandenberg neemt dan een advocaat in rm en de basis voor het kort geding vrijdag is gelegd. DWANGSOM: EEN TON Via haar advocaat, mr. Janssen Raay, eist Ansje van Brandenberg van de gemeente dat terstond begonnen zal worden met de bouw van het nieuwe „Winkeltje" in de Doelenkelder, op straffe van een dwangsom van 100,000 voor elke dag die een eventueel door de president bepaalde aanvangsdatum i het werk overschrijdt. De cabaretière Ansje van Bran denberg tijdens de persconferentie gisteren in haar huis te Baren- De nieuwe wethouder voor Kunst- „Ik vind het jammer dat zij met deze zaken, de heer J. Reehorst, had woens- feiten ls gekomen nu de zaak nog be- dagavond geen commentaar op het ver- handeld moet worden", zo zei de heer haal van de Rotterdamse cabaretière. Reehorst slechts.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2