DODEN VERTELLEN GEEN VERHALEN Geldinzameling voor onderzoek Garrison DE WAARHEID OVER JACK RUBY (i) ONDERGEDOKEN JONGSTE BEDIENDE MELDT ZICH Clandestiene bandopname bracht niets nieuws Tieners in zware storm naar vrijheid W olvenplaag in Svrië Nieuwe Kamer kan werk beginnen Popieren tienerjurken BOTER EN KAAS PER 1 APRIL DUURDER Socialisten plotseling tegen omroepwet „OMROEPEN KRIJGEN NOOIT MEER ZO'N WET" Auto in sloot: VIER DODEN Spionageproces in Moskou i-MTug HARSTER VRIJDAG 24 FEBRUARI 1967 DE LEIDSE COURANT JACK RUBY is dood en begraven. De laatste figuur van het drama-Dallas overleed op 3 januari in hetzelfde hospitaal, waar artsen drie jaar eerder vergeefs trachtten het leven van presi dent Kennedy te redden. De mededelingen over Ruby's ziekte en dood vallen onder verantwoor delijkheid van de geneesheren van het Parklandziekenhuis en men kan het beter aan deskundigen overlaten na te gaan of deze mededelingen met de waarheid overeenkomen. Wie geen genees heer is, vindt in het verhaal van Ruby's ziekte wel licht onwaarschijnlijkheden. DAVII) FERRIE Een korte samenvatting toont inderdaad snelle wijzigingen in de medische bevindingen aan. Eerste diagnose in de gevangenis: een zware verkoudheid. Eerste verklaring uit het zieken huis: longontsteking. Praktisch direct daarop luidde het derde communiqué: kanker. Toen werd het gauw duidelijk dat Ruby's toestand Volgens Joachim Joesten, schrijver 'an ..De waarheid over Ruby", heefl Sauvage ongelijk. Ruby kende een ver schrikkelijk geheim. Tijdens zijn ver blijf in de gevangenis is hij er zich van bewust geworden dat andere samen zweerders. die handiger maar vooral machtiger waren dan hijzelf, zich van hem hadden bediend om hun doel te be reiken: het tot zwijgen brengen van Lee Harvey Oswald. Dit blijkt uit brie ven die Ruby in de gevangenis had ge schreven en die in januari 1966 in New York werden verkocht. Laatste verklaringen Als Ruby voor het gerecht had ver klaard wat hij geschreven had. zou dit onberekenbare gevolgen hebben gehad. Er was dus wel reden om Ruby uit de weg te ruimen. Rond zijn dood is boven dien zoveel geënsceneerd, dat deze ver moedens nog worden versterkt. Zo had Ruby nauwelijks zijn laatste adem uitgeblazen of er dook een ge luidsband op met „ultieme verklarin gen". Volgens Earl Ruby, Jacks jong ste broer, en Elmer Gertz. een advocaat uit Chicago, werd deze bank clande stien opgenomen, tussen 15 en 18 de cember. Ruby was begonnen te praten nadat men hem in het jiddisch had ge zegd: „Wij hebben de magnctofoon hij ons in deze tas. Vertel maar". En Jack Ruby vertelde stilletjes zijn ver haal. omdat de bewakers slechts een paar stappen van hem af stonden. larom al die geheimzinnigheid. De hopeloos was. Twee dagen na Ruby's dood schreef Leo Sauvage in „Le Figaro": „Alles wat met de moord op de president in verband staat, is omhuld met zoveel verklaringen, die met de waarheid en zelfs met de waarschijnlijkheid in strijd zijn. dat de eerste reactie van een groot deel van het publiek, vooral in Europa, zal zijn dat Jack Ruby gestorven kan zijn aan alles be halve kanker Sauvage is het daarmee niet eens, omdat hij van mening is „dat Ruby klaarblijkelijk geen enkel geheim kende, dat het noodzakelijk zou maken hem uit de weg te NEW ORLEANS (AP) Een fonds voor een onderzoek naar een samenzwering is opgericht door zakenlieden in New Or leans om de officier van justitie Jim Garrison in staat te stellen te bewijzen dat er sprake is geweest van cecn samen zwering bü de aanslag op president Kennedy. zells i* m. heeft deTmtiatiefnemers gisteren verklaard. Wij zijn be reid Jim Garrison volledig te steunen, zo nodig vijf jaar Naaat bladen in New Orleans hadden bekendgemaakt dat er een onderzoek gaande was en een overzicht geplubliceerd hadden van het geld dat daarvoor reeds was uitgegeven heeft Garrison verklaard dat de voortijdige publikatie aan zijn werk afbreuk had gedaan. Hij zei dat het eerder mi den dan weken zou duren voordat arrestaties verricht den kunnen worden. Garrison verklaarde dat hij zo nodig gaan om persoonlijk geld te lenen i Twee dagen na die verklaring werd een piloot. David W. Ferrie. eeen sleutelfiguur bij het onderzoek van Garrison, dood in zijn bed gevonden. De doodsoorzaak was een ader breuk De dood van Ferrie heeft kennelijk andere mensen, wier namen ter sprake zijn gekomen bij het onderzoek van Garrison, angst aangejaagd David ewis. een bediende in een busstation, die beweert dat hij gegevens weet van een mogelijke samenzwering om Ken nedy te vermoorden, heeft gisteren een bezoek aan Garrison gebracht. Lewis gaf opnieuw uiting aan zijn vrees voor zijn leven. Hij is twee dagen ondergedoken geweest. Miguel Torres, een Cubaanse banneling, die vlak bij Lee Harvey Oswald woonde, is uit een gevangeniscel overgebracht naar iiet gevangenisziekenhuis. Naar verluidt zou een tele foontje ontvangen zijn. waarin zijn leven bedreigd werd Torres werd de vorige maand van de staatsgevangenis van Louisiana te Angola naar hier overgebracht om verhoord te worden door medewerkers van Garrison. zogenaamde laatste bekentenissen van Ruby bevatten niets dat van de officiële lezing afwijkt Nog eens heeft Ruby be vestigd dat hij niets verborgen hield. Hij had alleen gehandeld, en het was toeval geweest dat hij Oswald neer schoot. Ruby liet het trouwens voorko men zich op dit punt niets meer te her inneren. Hij kon niet begrijpen, dat de mensen niet inzien dat hij alleen han delde. en dat zij de feiten verdraaien om hem een rol toe te bedelen in het komplot tegen de president voor wie hij i hoge achting had. zo verklaarde advo- 1 caat Elmer Gertz tegenover journalisten. Ruby zocht geen verontschuldigingen voor de moord, want hij was ervan overtuigd „dat hem dit overkomen was zonder dat hij er zich volledig van be- offici noemen. Ruby der clan acht maal aangehouden, hij was sedert jaren bevriend met een be kend handelaar in verdovende midde len en andere misdadigers kwamen ge regeld in zijn nachtclubs. Ook had hij veel meer bekenden bij de politie dan de doorsneeburger, maar de commis sie-Warren verklaart dat er geen bewy- •ederzijds bewe: Incident In Ruby's verklaringen komt evenwel de volgende vreemde passage voor: „Het is de ironie van de hele zaak, dat aet me nooit overkomen zou zijn, als ik liet, tegen het verkeersreglement in, achter een autobus om naar de parking gestapt. Als ik, zoals eigenlijk st, rechtdoor was gegaan via Elm- street. dan was het nooit gebeurd". Zo herleidt Ruby de moord op Oswald tot en ondoordacht gebaar dat gevolgd is p een klein verkeersincident. Men vraagt zich trouwens af waarom Ruby deze verklaring niet tijdens zijn proces en evenmin tijdens het verhoor door de commissie-Warrren heeft afge legd. Is het misschien omdat dit idee pas later door een van zijn nieuwe ad- ten naar voren is gebracht? De he le enscenering met de geluidsband geeft sterk de indruk dat het erom te doen om Ruby in het aanschijn van de dood en op eigen initiatief nog eens te laten verklaren dat hij alleen gehandeld had. Die verklaring waarborgt immers de anonimiteit van wie er ook achter het drama mogen zitten. Zo blijft ook alles bij het oude en bij de edele motie van Ruby, want de commissie- Warren die Lee Harvey Oswald zonder veel voorbehoud van twee moorden be schuldigde: van die op Kennedy en die op de agent Tippitt, is met de moorde- van Oswald zelf heel omzichtig omgesprongen. De commissie ging niet dieper in op de vraag wat Ruby ertoe kon bewegen de hem officieel totaal on bekende Oswald uit de weg te ruimen; zij vermeed elk pad dat naar de ontdek king van een onwelkome waarheid kon sten of omkoperij. Zelfs hechtte de com missie geen geloof aan de verklaring onder ede van Steve Guthrie, de vroe gere sheriff van Dallas, die had ge zegd dat Ruby optrad als stroman voor de georganiseerde onderwereld. Jack Leon Rubinstein, zoals zijn of ficiële naam luidde, werd in 1911 gebo ren uit Pools-joodse ouders die rond de eeuwwisseling naar Amerika waren ge komen. Het Was een ongelukkig gezin met tien kinderen, waarvan er twee zeer jong stierven. De vader was drank zuchtig, en Ruby's ouders gingen uiteen toen Jack tien jaar oud was. Samen met twee broers en een zusje werd hij aan een instelling toevertrouwd. Jack Ruby is nooit van zijn armzalig verleden losgeraakt. Hij bleef leven aan de zelfkant van de maatschappij. Hij werd nooit een grote in de wereld van de zware jongens. De grijze slappe hoed met de voor de ogen neergeslagen rand liet slechts eenmaal de „grote stijl" zien: in het politibureau van Dal las. Toen was Ruby „a big shot". Familieleden van Jack Ruby verla ten het l'arklaiulliospitaal in Dallas na de dood van hun broer. Earl Ruby bestuurt de auto. Achter hem zijn zusters: mrs. Eva Grant en mrs. Eileen Kamtnsky. DAMASCUS (AIM -* Vijf personen zijn ernstig gewond toen hongerige wol ven. die tijdens' de ernstigste sneeuw stormen die ooit in Syrië hebben geweod. aanvallen deden op bewoners van Zabanl in het gebied van de Libanese grens. Onder de slachtoffers is een moeder met twee kinderen die uit hun benarde situatie werden bevrijd, na ernstig te zijn verwond. Een gewapende politie-cenheid. onder steund door tientallen burgers slaagden erin de wolven na een opwindende strijd te verdrijven Twee wolven werden neer geschoten, aldus het politierapport De bevolking werd geadviseerd 's nachts niet op straat, te gaan. Speciale politie- manseliappen werden in de door de wol ven bedreigde streek ingezet. De stad Zabadani waar de wolven verschenen, ligt ongeveer 30 km van Damascus. (Van onze parlementaire redactie DEN IÏAAG De nieuwe Tweede Kamer kan haar werk beginnen. Giste ren hebben de leden de drie voorge schreven eden of beloftes afgelegd, die aan ieders parlementair werk vooraf gaan. Slechts écn Kamerlid was niet aanwezig. Door 114 personen werd de eed. door 34 de belofteformule gekozen. Mr. Van Thiel was reeds eerder be ëdigd omdat hij als laatste afgetreden voorzitter de vergadering moest leiden. Later in de vergadering werd mr. Van Thiel (KVP) wederom aan de koningin als Kamerpresident voorgedragen met drs Nederhorst. (P.v.d.A.) als tweede en de heer Zeegering Hadders (VVD) als derde voorzitter. Na de opening van de vergadering gaf mr. Geertsema namens de commissie voor de geloofsbrieven een uiteenzetting over het verloop der verkiezingen. Het bleek dat op de stembureaus nogal wat foutjes en slordigheden werden begaan en dat de kiezers soms klachten hadden, bijvoorbeeld over de onvoldoende be slotenheid van de stemhokjes en over te korte kettingen aan de rode potloden. Op enkele plaatsen waren de bussen te klein en moesten zij vroegtijdig worden geopend om wat ruimte te maken. Dat alles gaf echter geen aanleiding om aan de juistheid van de stembusuitslag te twijfelen. Niettemin is de burgemeesters opdracht gegeven de verzegelde formu- I lieren nopj nieb-te vernietigen omdat -er nog een beroepsprocedure kan komen van de zijde van de partij van de onge- huwden. De Kamerleden luisterden geamuseerd naar de klachten en klachtjes vanaf de volgepropte banken. In de zaal waren de kleinere fracties wat haar plaatsen be treft nogal door elkaar geschud. De nieuwe D '66 kreeg hierdoor een plaats vooraan, links van de voorzitter, geklemd Uissen VVD en P.v.d.A. Bij het afnemen van de eden kregen de ministers Klompé en Luns voorrang: Zij hadden dringende ambtsbezigheden, ai hoorden zij dan nu kort tot de ge lederen der Kamerleden Maximaal drie maanden zijn de functies van minister en Kamerlid verenigbaar. In Berlijn werden voor het eerst tienerjurken getoond, die volledig uit papier gemaakt, zijn. De jurken, die in de maten 36 tot 1,0 gemaakt wordenzijn tenminste driemaal te dragen. Op de foto twee van de modellen met op de achtergrond de Gedücihtniskirche. Onderwereld Vier Oostduitse jongens en twee n Teltowkanaal en storm over il West-Bei lijn. )m dezelfde redenen was de eommis- dan ook gedwongen de waarheid fr Ruby's strafrechtelijk verleden, i veelvuldige en langdurige contacten t de georganiseerde onderwereld, zyn ■r vlotte relaties met de politie en rgelijke zo goed mogelijk te verber- ri. Natuurlijk viel niet alles te looche- In de diergeneeskundige faculteit Ie Utrecht heerst een groot tekort aan ruimte, hetgeen 1 de dieren beestachtige toestanden veroorzaakt. Deze foto toont de eivolle prakt ijk r. algemene bacteriologie. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Het pukje boter wordt per 1 april vijf cent duurder, evenals een kilogram kaas. Dit is het gevolg van de nieuwe richtprijs en ver- reltenprijs voor melk. Melk en melk- produkten worden niet duurder, ook al is de richtprijs van melk op 35 cent gebracht. Deze kabinetsbeslissing is vandaag bekendgemaakt, evenals de oriëntatie prijzen voor rund- en kalfslachtvee. Ook hiermee heeft de regering een voorzich tig beleid gevoerd om de kosten van levensonderhoud zo laag mogelijk te houden. Als gevolg van deze maatrege len bespaart de regering dit jaar vijftig miljoen gulden. Deze verdwijnen echter weer in de exportrestitutie. Voor de volgende jaren wordt deze beslissing, waaronder de subsidie-afbraak op last van de E.E.G. begrepen is. voor de schat kist voordelig. Volgens de cijfers zou een pakje boter 15 cent en een kilogram kaas 35 cent duurder moeten worden. De COMPLICATIES IN EERSTE KAMER (Van onze parlementaire redactie)) DEN HAAG Minister Klompé (C.R.M.) heeft gisteravond In de Eerste Kamer verklaard niet in te kunnen gaan op verlangens van de heer Broeksz (P.v.d.A.) om aan plotseling by de so cialisten gerezen bezwaren tegen de om roepwet. tegemoet te komen. De heer Broeksz had gesteld, dat de fusie tussen AVRO en Televizler het noodzakelijk maakt van de Televizierabonnees als nieuwe AVRO-leden vUf gulden lidmaat schapsgeld te vragen boven de prijs van de toekomstige luxe uitgave van de AVRO-bode. De heer Broeksz stelde, dal de omroepwet hierin niet voorziet en derhalve mazen bevat, die gedicht moe ten worden. Anders zouden de socialisten er geen zin in hebben de omroepwet In de senaat te steunen. In de wandelgangen vroeg men, zich af wat de heer Broeksz hiermee beoogde. Wil hij inderdaad de behandeling van de omroepwet in de senaat uitgesteld zien? Dan komt deze materie andermaal als een zware hypotheek op de kabinets formatie te drukken, of zullen de socia listen, als minister Klompé (CRM) de omroepwet nu wil afhandelen, volgende week dinsdag tegen de omroepwet stem men? In dat geval wordt de uitslag hoogst onzeker en bestaat er zelfs met steun van VVD en CHU kans op ver werping. Zover zullen de socialisten het echter wel niet laten komen, „want zo'n omroepwet krijgen de bestaande om roeporganisaties nooit meer", zo luidde de algemene opinie. Minister Klompé voelde er niet voor om met een algemene maatregel van bestuur te komen, zoals door de heer Broeksz was bepleit. Zij ontkende, dat er mazen in de omroepwet zouden zit ten. Minister Klompé stelde dat inwil liging van de verlangens van de heer Broeksz een ontkoppeling zou inhouden van het lidmaatschapsgeld zou inhouden abonnementsgeld. De omroeporganisa ties hebben die koppeling echter juist zelf gewild. Bovendien heeft de kroon volgens minister Klompé niet de be voegdheid om in In een speciaal geval AVRO-Televizier) een afwijkende re geling te treffen. „Ik kan dit niet en mijn opvolger ook niet. De wet geeft deze mogelijkheid niet", aldus minister Klompé. De vrees van de heer Broeksz, dat wellicht ook een omroeporganisa tie als bijvoorbeeld de TROS zich met een groot dagblad of weekblad zou ver binden om er ln één klap vele leden by te krijgen, werd door minister Klompé niet gedeeld. In dat- geval zou het voor het verkrijgen van deze ledenwinst im mers noodzakelijk zijn dat het bewuste dagblad of weekblad een uitgave van de TROS wordt. Dal zou betekenen dat zo'n blad naar alle waarschijnlykheid volgens de omroepwet zijn oplage zou moeten inkrimpen. Minister Klompé kan zich moeilijk indenken, dat men daar toe bereid zou zijn. De bepaling, dat een onuoepgids niet het karakter van een familieblad mag aannemen achtte de minister niet strij dig met de grondwet, zulks in tegen stelling tot de opvattingen van mr. De Wilde (WD) en mr. Höppener (KVP). De heren Beerekamp (CHU) en De Wilde (WD) bleven hun bezwaren handhaven. Zij noemen de wet een anti- Televizierwet en een „onvoldragen spruit". Het is niet waarschijnlijk, dat we de wet zullen steunen, zei de heer Beerekamp. SCHIJNDEL (ANP) Een echtpaa uit Schyndel. een 17-jarige jongen uit Veghel en een 15-jarige jongen uit Hel mond zijn de afgelopen nacht om het leven gekomen, toen hun auto op de grens Schijndel Boxtel In een sloot reed. De drie andere inzittenden raaktci Het ongeluk gebeurde, toen de wagen, waarin de zeven personen van een brui loft naar huis terugkeerden en hun auto na het uitkomen van een bocht van de weg raakte en in een sloot terechtkwam. MOSKOU (Reuter) Een „rechtbank in Moskou heeft een joodse gepensioneer de. Solomon Doüiik, „i||n verdiende straf gegeven" wegens spionage ten behoeve van Israël. Het Russische regelingsblad Isvestia dat dit bekendmaakte, ver meldde niet wanneer het proces heeft plaatsgehad en tot welke straf Dolnik Is veroordeeld. De maximumstraf spionage is de doodstraf. laatste maanden ls boter, en kaasprijs echter al voor een belangrijk deel opge trokken, zodat nu nog een laatste ver hoging van vijf cent overblijft voor beide produkten. (ADVERTENTIE) Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus. keel of borst (Vervolg van de voorpagina) Het Schwurgerlcht sprak nog als bijko mende bepaling uit dat de drie verdach ten de kosten van het proces moeten beta len Harster en Zöpf moeten bovendien de kosten van de nevenaanklager dr Robert Kempncr vergoeden. In een gesprek dat VARA-radioreporter Henk van Stipriaan vanmorgen onmiddel lijk na het uitspreken van de vonnissen met hem had verklaarde de heer B. A. Sijes, die het proces in Münehen als offi cieel vertegenwoordiger van de Neder landse regering heeft bijgewoond, dat hij de wat hij noemde geringe straf die Ger- trud Slottke opgelegd had gekregen niet had verwacht. ..Bij processen tegen oor logsmisdadigers is het vaak zo dat de kwestie van de strafmaat velen een ge voel van onbehagen geeft, vooral als men niet tot de zwaarste straffen is gekomen", zei de heer Sijes. wetenschappelijk mede werker aan het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie Hij vond het verloop van het proces tegen Harster, Zöpf en Slottke van niet geringe betekenis. De heer Sijes wees in dit verband op het feit dat liet in de gevallen Harster en Zöpf voor de eerste maal is voorgekomen dat Duitse oorlogsmisdadigers ronduit een bekentenis aflegden van hun schuld. „De afgelopen weken is verder weer eens dui delijk in alle onderdelen aangetoond hoe de Duitse moordmachine liep. De verdach ten konden zich rjiet beroepen op een falend geheugen. Er viel niets te ontken nen. Zij moordden door middel van het plaatsen van handtekeningen. De ontken nende Slottke werd in dit proces ontmas kerd als een leugenares". aldus de heer Seijs Revisie Na de uitspraken van het Schwurgericht kondigde Gertrud Slottkes verdediger dr. Rudolf Aschenauer aan dat hij revisie van het vonnis zal aanvragen. De verdediger van Harster en Zöpf. dr. Leer, heeft zich nog niet uitgelaten over een eventuele revisieaanvrage. Onder dc bewakers van Gertrud Slottke ontstond na het uitspreken van het von nis grote verwarring, omdat niemand wist of de vrouw onmiddellijk gearresteerd zou moeten worden of dat zij op vrije voeten kon blijven. Gertrud Slottke had overigens ook om andere reden een zware politiebe geleiding nodig. Na de uitspraak drom den tientallen mensen rond haar heen. die haar toeschreeuwden. ..Moordenaies ga weg".

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5