S)c£oicbe(Boii^cmt PvdA schakelt zichzelf uit door het stellen van eisen hiformaieur Zijlstra concludeert: Parlement wenst Soeharto benoemd Wfawi Harster 15, Zöpf 9 en Slottke 5 jaar JAMIN Basis voor kabinet KVP-AR- CH-WD Splits bisdom Den Bosch niet V.S.-aanval vlak bij grens van Cambodja Vele schepen door storm in nood REDDINGSBOOT VERMIST; TWEE KOTTERS VERGAAN Mogelijk 8 vissers en 4 redders verdronken ,Het is gedaan met Clay..." Onzekerheid over toekomst Soekarno Stroom van platenspeler doodt jongen Beschuit met muisjes bij eersteling van Beatrix Slecht jaar voor fruit Rechtbank van München vonnist nazi 's DANSEN PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.55.94 ADVERTENT1EAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0.93; p. maand 3.97; p. kwart, 11.90: franco per post 12.40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes ƒ2.- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00). VRIJDAG 24 FEBRUARI 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MEER BEWOLKING De weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot morgenavond: Meer bewolking met plaatselijk regen. Matige tot krachtige, zuidelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of Iets hogere. 58e jaargang, no. 17.074 DEN HAAG (A.N.P.). Voor de heer Den Uyl is een overleg over punten van het regerings programma met de informateur alleen mogelijk, indien de informa teur eerst gekozen heeft voor een regeringscombinatie met de Partij van de Arbeid. Deze weg is voor de informateur onbegaanbaar. Door het stellen van deze pre- labele eis schakelt de Partij van de Arbeid zichzelf in deze faze uit. Dit staat in dv conclusies die informa teur prof. dr. J. Zijlstra heeft getrokken uit de antwoorden van de fractievoor zitters op het door hem verstrekt memo randum. De conclusies zijn aan de fractievoorzitters van KVP. P.v.d.A., WD, ARP en CHU toegezonden. De overige fractievoorzitters stellen volgens de lieer Zijlstra bedoelde pre- labele eis niet. Hun antwoorden op de door de informateur gestelde vragen, alsmede hun beschouwingen ten aanzien van de overige punten, bieden een grond slag voor de vorming van een kabinet als bedoeld in de informatieopclracht Heb Is misschien niet geheel uitge sloten, dat een gedetailleerde analyse van de verkiezingsprogramma's de informa teur zou brengen tot een aanvankelijke politieke keuze. Zou deze keuze aldus bijvoorbeeld vallen op een kabinet met PvdA en zonder VVD. dan zouden in de gedachtengang van de fractievoorzitter van de PvdA daarna wel concrete pro grammatische besprekingen kunnen be ginnen. Wat hiervan ook zij. dit duurt te lang. Na alles wat recentelijk In Nederland is gèbeurd en gezegd op het politieke ter rein, ls een snelle informatie noodzakelijk. De informateur is derhalve van oor deel, dat de basis aanwezig ls voor dc formatie van een kabinet, steunend op KVP, VVD, ARP en CHU. De samenstelling van een beknopt programma in hoofdlijnen ligt in be langrijke mate reeds besloten in het memorandum. De informateur zou, voor dat tot formatie wordt overgegaan, hier nog aanvullend en preciserend werk kunnen verrichten. Ook op het terrein van de personele samenstelling van het kabinet zou de informateur ten behoeve van de komende formateur nog enige voorarbeid kunnen verrichten. Tenslotte zij in dit verband nogmaals de noodzaak beklemtoond van een' beknopt program ma. Het nieuw optredend kabinet zal eerst in september in troonrede en mil joenennota zijn beleid breed kunnen ontplooien. Wanneer in de komende maanden het economisch en financieel evenwicht verder wordt hersteld en ge handhaafd. kan op basis daarvan op vele terreinen vruchtbaar worden ge arbeid, vooral ook op sociaal, cultureel en maatschappelijk gebied, aldus in formateur Zijlstra in zijn schrijven aan de fractievoorzitters. ADVIES K.A.S.K.I. DEN BOSCH (K.N.P.). Geef de dekenaten vergaande bestuurlijke en adviserende bevoegdheden. Misschien kan dan het communicatieprobleem tus sen parochie en bisdom worden opgelost. Dit zegt het Katholiek Sociaal Kerke lijk Instituut in een reeks adviezen aan lien, die met leiding en planning van de zielzorg in het bisdom Den Bosch zijn belast. In een splitsing van dat bisdom, het grootste van Nederland, ziet het K.S.K.I. geen heil. Wel in vergroting van de overzichtelijkheid en taakverde ling, zowel in de top als bij de deke naten en parochies. Splitsing van het bisdom verbetert de communicatie niet, zo heeft de er varing in de bisdommen Haarlem en Rotterdam geleerd. Van de experimen ten met zielzorgstructuren in de steden meent het K.S.K.I. die van de kleine eenmansparochies te moeten afwijzen. Het idee. dat de gemeenschapsgedachte in zo'n parochie gemakkelijker gestalte krijgt, wordt als fictief aangemerkt. Er 1b geen eenheid in opvatting mogelijk over wat de parochie zou moeten zijn. Er zijn verschillende parochies met eigen type en kleur. Door gebrek aan communicatie wordt 't voor de leiding van 't bisdom steeds moeilijker voldoen de overzicht te houden over al hetgeen zich in t bisdom afspeelt. Dit vergroot de kans dat in 't beleid beslissingen wor den genomen die onvoldoende aansluiten bij de veranderingen in de parochies. Taakverdeling aan de top en delegatie van taken naar iagere niveaus zijn en kele van de oplossingen, die 't K.S.K.I, noemt. SAIGON (APDe Amerikaanse strijdkrachten zijn gisteren begonnen met de grootste gecombineerde land- en luchtactie uit de Vietnamese oorlog. Zij hebben met ongeveer 45.000 man het nationale hoofdkwartier van de Vietkong uitgevaren (Van een om DEN HAAG Tientallen schepen zijn gisteren en vannacht overvallen door een zware westerstorm, die met grote kracht de zee veranderde in een kolkende massa. De Urker kotter „Maartje" is met vijf opvaren den ten noorden van Den Helder in het Molengat ver gaan. Alle vijf zijn afkomstig uit Urk. Sinds gister middag twaalf uur was de kotter „Maartje" zoek. Het schip was met twee andere kotters onderweg van de r verslaggevers) visgronden naar de thuishaven. In hel Molengat bij Den Helder hebben de beide kotters tijdens een ge weldige windvlaag de „Maartje" uit het oog verloren. Een Grunman Tracker van de Marine Luchtvaart Dienst heeft tot het invallen van de duisternis tever geefs gezocht. Op het Texelse strand hij De Kooi heeft men vannacht een deel van de stuurhut en een paar reddingsvlotten gevonden. grote basis van guerrilastrijder* bij de grens met Cambodja laten om singelen. Het offensief, dat wordt gevoerd op 80 tot 120 km ten noordwesten van Saigon, begon met het afwerpen van Amerikaanse parachutisten. Ongeveer 750 para's kwamen terecht in posities achter de vijandelijke linies, op nog geen vijf kilometer van Cambodja. De snelle aanvallen van de parachutisten, helikopterinfanteristen en infanteristen hadden tot gevolg, dat de meeste een heden binnen enkele uren in de voor hen aangewezen gebieden waren. De heldere hemel boven het gevechtsterrein was vol met helikopters, transportvlieg tuigen. straal jagers en warnemings- vliegtuigen. De acht maanden oude Evelyn Postuma is als door een toonder aan de dood ontsnapt. Toen het dak van het huis in Hardegarijp door de zware storm werd meegenomen, viel een zware steen in haar wiegje. Gelukkig aan het voeteneind, zodat Evelyn niet werd geraakt. Cassius, pardc Clay is Ibijna heer mag gelo hypnoti Mohammed Ali itgeteld. Als men rvaarltjk kijkende Het is de Finse Hakasalo, ook rned Ali) wel bekend als Oliver Hawk. Hij heelt Cassius IMohan schriftelijk uitgedaagd bokswedstrijd en zegt Clays eigen wapen. De 36-jarige Fin DJAKARTA (Reuter). Het Inóo- I nesische parlement heeft met algemene I stemmen voorgesteld dat generaal Soe harto waarnemend president wordt tot er volgend jaar bij algemene verkiezin gen een nieuwe president wordt gekozen, zo meldt Radio Djakarta. In een resolutie verzoekt het parle ment het Volkscongres op zijn speciale zitting van volgende maand Soeharto in die functie te benoemen. Volgens de directeur-generaal voor j het hoger onderwijs, Masjoeri, zal het congres op de op 7 maart beginnende j zitting niet eens meer beraadslagen over de vraag of Soekarno al of niet in functie blijft, maar hem officieel aan de kant zetten. i Generaal Soeharto daarentegen heeft gisteren in een boodschap die hij over de radio tot het volk richtte, te kennen gegeven dat president Soekarno moge lijk als constitutioneel staatshoofd zal I kunnen aanblijven. Hij deed een beroep I op de bevolking en de strijdkrachten de eenheid en samenwerking te vergroten om een betere en welvarender maat- j schappij op te bouwen. Hij waarschuwde dat de dreiging van de Indonesische communistische partij (PKI), die de j staatsgreep van oktober 1965 leidde, er nog altijd is en dat daarom waakzaam heid geboden blijft. De overdracht van de macht door president Soekarno aan hem was gebeurd in overeenstemming met de resoluties van het Volkscongres I en de wensen van het volk en moest worden aanvaard. Diplomatieke waarnemers in de Indo nesische hoofdstad betwijfelen of het Volkscongres Soekarno zal laten berech ten. De machtsoverdracht zal de poli tieke en economische stabiliteit van het land ten goede komen en Soeharto heeft er geen enkel belang bij, de aanhangers van de president nog eens extra tegen zich in het harnas te jagen door hun idool de vernedering van een proces te laten ondergaan, zo meent men. Eerder wordt verwacht dat de generaal het eon_ gre6 zal vragen de president min of meer als balling naar het buitenland te sturen. De Duitse reddingsboot „Adolph Bermpohl", die drie schipbreukelingen van de Nederlandse kotter „Burgemeester Van Kampen" bij Helgoland had opge pikt, wordt vermist. Het schip heeft een bemanning van vier koppen. De „Adoph Bermpohl" is gisteravond van Helgoland assistentie te verlenen de inmiddels gezonken kotter „Bur gemeester Van Kampen" uit Teimunten in Groningen. Ongeveer 18 mijl voor het eiland lukte het cri bemanningsleden drie opvarenden van het Nederlandse schip aan boord te nemen. Kort daarna werd de radioverbinding met de reddings boot verbroken. De Duitse veerboot „At lantis" heeft de reddingsboot vanmorgen gezien. De „Bermpohl" deinde met ge broken mast in de nog steeds ruwe zee en antwoordde niet op de seinen van de ..Atlantis", zodat het mogelijk is. dat de bemanning is omgekomen. Het motorschip „Res Nova" seinde gisteravond omstreeks zes uur. dat de machinekamer water maakte. Op dat moment, bevond het schip zich op on geveer 10 mijl ten noordwesten van het lichtschip „Goeree". De reddingsboot „Koningin Juliana" heeft de bemanning vannacht aan boord genomen en in Hoek van Holland aan land gezet; daarna is de kapitein op eigen verzoek naar het schip teruggebracht. De sleepboot „Viking- bank" heeft de „Res Nova" inmiddels de Nieuwe Waterweg opgesleept. Op de binnenwateren hadden ook di verse schepen met moeilijkheden te kam pen. Het tankschip „Ruth" is op de dijk (ADVERTENTIE) exclusieve modeschoenen DONKERSTEEG 14 LEIDEN TELEFOON 42738 PËÜTÏ bij Urk gelopen. Het motorschip „Slees- wijk Holstein" uit Hamburg is op de Waal even boven de spoorbrug Zalt- bommel gezonken. De schipper en zijn knecht konden worden gered. De echt genote van de schipper wordt vermist. Ook op het land heeft de stonn slacht offers geëist. In Cuyk woei een tuin muurtje om. Een Juist passerende 62- jarige man werd door het vallende ge steente bedolven en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Een 21- jarige PTT-beambte is gisteravond tijdens een hevige rukwind met zijn scooter tegen een inhalende vrachtauto geslingerd en op slag gedood. Op Schiphol werden twee vliegtuigen tijdens een stonn met uit schietende rukwinden van 120 km per uur beschadigd. De reparaties zullen zeker nog enkele dagen in beslag nemen. UTRECHT (ANP) Gisteren ds de 12-jarige Robbie Hams tra uit Utrecht door elektrocutie om het leven gekomen. De jongen ging thuis baden en nam een luidsprekertje, dat via een lang snoer met de platenspeler was verbonden, mee. Toen zijn oudere vonden dat hij wat lang in de badkamer bleef, gingen zij kijken en von den hem toen in de volle badkuip met het hoofd boven water. De jongen werd snel naar het beademingscentrum van het academisch ziekenhuis gebracht, maar dit had geen resultaat meer. Volgens de politie staat het vast dat het slachtoffer door elektrocutie om het leven is gekomen. DEN HAAG - (ANP) De Ne derlandse be schuitindustrie heeft het voor nemen bij de ko mende blijde ge beurtenis in het koninklijk huisde schooljeugd te tracteren op be schuit met muis jes. Met deze tracta- tie zijn circa 1 miljoen beschuiten gemoeid, die met medewerking van oranjeverenigingen en schoolorganisaties op kleuter- en lagere scholen in ons land worden verdeeld. De besohultfabrikanten willen met dit ge baar een goede traditie onderstrepen. Zij leveren de beschuit in blanco verpakking. Moedig wurmt deze logger zich tijdens het noodweer van gisteren door de woelige baren voor de liavenpieren van Scheveningen. Uiteindelijk lukte het de schipper veilig en wel binnen te komen. I ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) Het afgelopen jaar is voor de fruittelers een jaar ge- I weest, waarin alles tegenliep: ongun- stig weer, vorst- en hagelschadc en 1 prijzen die ook al weinig reden tot vol- doening gaven. Sjj Op de algemene vergadering van de I Nederlandse fruittelersorganisatie in i J Utrecht zei de voorzitter van de NFI, <1 ir. C. Staf, dat de appelprijzen sinds 1 I januari gemiddeld 25 procent lager zijn dan in dezelfde periode van 1966. Vorig i jaar werd naar schatting 360 miljoen I kilo appels geoogst, evenveel als 1 i in 1965. Voor de perenoogst bedroeg de laatste schatting 110 miljoen kilo tegen 30 miljoen in het jaar daarvoor. Op 1 ij j januari was de appelvoorraad 110 mil- I j joen kilo, 10 miljoen minder dan verle- i den jaar. Ir. Staf noemde de perenprij- j i zen van het afgelopen seizoen on danks het feit dat ze niet op het niveau van 1965 kwamen bevredigender dan die van appels. Hij verwacht, dat de appelvoorraad van 1 januari tegen het eind van het sei zoen zal zijn verkocht voor een bedrag van ongeveer 45 miljoen gulden. In dat geval zou het totaalbedrag 25 procent onder dat van vorig jaar liggen, terwijl de voorraad slechts 10 procent kleiner is. De totale oogst van 360 miljoen kilo appels zal ongeveer 115 miljoen gulden opbrengen. Vijftien twintig procent minder dan de even grote oogst van 1965. Het totaalbedrag voor de peren- oogst wordt geraamd op 38 miljoen gul den, een bedrag, dat gelijk is aan dat waarvoor de 30 procent kleinere oogst van 1964 aan de man werd gebracht. Al met al, zo zei ir. Staf, een resultaat dat voor de meeste fruittelers onbevradl- Verdediger van Slottke vraagt om revisie MÜNCHEN. (A N P Het Schwurge- richt in München heeft vanmorgen de oud-SS- en SD commandant in bezet Ne derland. dr. Wilhelm Harster (62), ver oordeeld tot 15 jaar tuchthuisstraf wegens medeplichtigheid aan moord op duizenden uit Nederland weggevoerde Nederlandse joden. Wilhelm Zöpf (581 hoofd van het Judenreferat IV b 4 in Nederland, werd eveneer» wegens medeplichtigheid aan moord op duizenden Nederlandse Joden tot negeo jaar tuchthuisstraf veroordeeld en secretaresse Gertrud i verantwoordelijk voor de wegvoering van I den de veroordelingen tot stand kwamen, ijf jaren tuchthuisstraf, i Anne Frank met haai" moeder en zuster, j werd Gertrud Slottke gevangen genomen De deportatie van katholieke joden, waar- zit was tot dan toe de enige van de onder de filisofe dr Edith Stein, moeten ,irie verdachten die op vrije vod volgens 't Schwurgericht Wilhelm Harster j De vroegere secretai worden aangerekend ..De joden werden om laaghartige redenen, nl. de moreel verachtelijke houding van rassehaat en rassewaan. gedood De aangeklaagden hadden het verachtelijke van de door de staat bevolen maatregelen moeten inzien, aldus de motivering Volgens dr Göppner heeft het Schwurgericht overwogen of een levenslange tuchthuisstraf zou moeten worden opgelegd Men heeft echter tot een beperkte straf besloten omdat de nazistaat in werkelijkheid de aanstichter van de misdaden kan worden genoemd. De verdachten hebben de mogelijkheid om revisie van het vonnis aan te vragen. Onmiddellijk na het uitspreken van de en op welke gron- sen ontstond wat rumoer op de volledig bezette publieke tribunes, enkele toe schouwers protesteerden luidkeels met de kreet „ophangen". De straf die Wilhelm Harster van het uit drie beroepsrechters en zes lekenrech- ters bestaande Schwurgericht kreeg opge legd. is gelijk aan de eis van de openbare aanklager dr. Benedlkt Huber. Tegen Wilhelm Zöpf had dr. Huber tien jaar tuchthuisstraf en tegen Gertrud Slottke negen jaren tuchthuisstraf geëist. Het Schwurgericht achtte Wilhelm Hareter schuldig aan medeplichtigheid aan moord ln 82.854 gevallen. Zöpf aan medeplichtig heid aan moord ln 54.982 gevallen en Gertrud Slottke aan medeplichtigheid aan moord in 42.729 gevallen. Het Schwurgericht stelde Wilhelm Zöpf Zöpf had vorig jaar al wel enige maanden tijdens liet vooronderzoek in de gevangenis van München doorgebracht, maar in de loop van het onderzoek werd zij op borgtocht vrijgelaten. Evenals bij Hareter en Zöpf. zal ook in het geval Gertrud Slottke de tijd die zij in voorarrest doorbracht in mindering worden gebracht van de hu door het Schwurgericht uitgesproken straf In het geval Harster zal bovendien reke ning worden gehouden met de acht jaren die hij na de oorlog in een Nederlandse gevangenis doorbracht, nadat hij door een bijzonder gerechtshof ln Den Haag wegens zijn oorlogsmisdaden tot twaalf Jaar ge vangenisstraf was veroordeeld. (Zie verder pag. 5, laatste kolom) HUISHOUDSNOW (ADVERTENTIE) pindarotsjes melk en puur van niet duur wel heerlijk (ADVERTENTIE) in Dancing Groenendijk (HAZERSWOUDE) j op ZATERDAG 25 FEBRUARI a». de NA. (NA. NA'ers n.l. THE SHOES I Aanvang 20.00 uur.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1