B RAIFFEISENBANK HERTOG VIEL IN VOOR KONINGIN Calorieën tellen zwaarder dan u denkt S-L-A-A-P 0N Generaal door majoor gedecoreerd Minister Diepenhorst wil naar studie van vier jaar Parels VOOR DE Lieverdjes Zij de het beste gezondheidsmiddel Renniesjj Chinees leger moet met zaaien helpen Pronken met andermans PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 FEBRUARI 1967 (ADVERTENTIE), waar men véél meer doet dan sparen De Raiffeisenbank doet alle bankzaken, ook reisdeviezen. Gemakkelijk voor u spaarbank en alle bankzaken (Van onze correspondent) LONDEN Buckingham Palace heeft bekendgemaakt dat koningin Elizabeth van Engeland wegens ziekte te bed moet (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Diepenhorst (Onderwiys en Wetenschappen) wil aan sturen op de Instelling van een vier jarige baccalaureaatsstudie voor een aantal faculteiten en studierichtingen bjj het wetenschappelijk onderwijs, echter niet voor de studie in de medi cijnen en voor de wetenschappelijke juridische opleiding. In die richting wyst ook een door de minister op 10 februari ontvangen geheim advies van de aca demische raad. Dit deelde minister Diepenhorst mee in de Eerste Kamer bij de voortgezette (Van behandeling van zijn begroting. Na de vierjarige baccalaureaatsopleiding zou dan voor begaafde studenten de moge lijkheid van een verdergaande weten schappelijke opleiding moeten open staan, bijvoorbeeld voor degenen, die een academische loopbaan begeren of weten schappelijk onderzoek willen gaan be drijven. Voor juristen acht minister Diepenhorst een vierjarige opleiding ter I behaling van de graad van doctorandus pn voldoende. Men is dan geschikt om velerlei functies in de maatschappij te kunnen vervullen. Bij deze vierjarige opleiding zal er volgens minister Die penhorst behoefte bestaan aan een strengere selectie omstreeks het derde jaar van de baccalaureaatsstudie onder degenen die na deze vier jaar een ver dere wetenschappelijke opleiding willen volgen. Tachtig procent van de acade mici wijst echter dwang af en minister Diepenhorst ziet dan ook evenmin kans de vierjarige studieduur af te dwingen. Daar zullen dus wettelijke bevoegd heden voor geschapen moeten worden. Evenzeer zal de minister van Onderwijs en Wetenschappen wettelijke bevoegd heden moeten krijgen om de verdeling van de studierichtingen over de diverse instituten van wetenschappelijk onder wijs te regelen. Bij dit alles stelt minis ter Diepenhorst echter voorop, dat het wetenschappelijk onderwijs zelf in de eerste plaats zichzelf zal moeten órde- ntDe heer Van Riel (V.V.D.) bepleitte de invoering van selectiesystemen om Nederland in staat te stellen de race in de wereld op wetenschappelijk gebied te kunnen laten bijhouden. In zijn betoog kwam minister Diepen horst nogmaals over het rijksstudietoe- lagestelsel te spreken. Hij deelde mee, dat bij de berekening van de toelage rekening zal worden gehouden met de per 1 juli aanstaande door te voeren verlaging van de loon- en inkomsten belasting. Hij meende voorts, dat door de onlangs getroffen nieuwe maatrege len thans aan vele verlangens van de studenten tegemoet is gekomen. De in voering van een integrale studiekosten- vergoeding of van een studieloon moet echter wegens de enorme financiële consequenties worden afgewezen. In het andere geval zou aan vele andere ver langens op onderwijsgebied geen recht kunnen worden gedaan en zouden de studenten een te zeer bevoorrechte groep worden. De gemiddelde toelage voor studenten is overigens reeds ge stegen van 2624 gulden in het studiejaar 1965/'66 tot 2834 2884 gulden in het studiejaar 1966/'67. Een stijging der halve van 8 procent.. Men houdt thans voor 1980 rekening met een aantal van 130.000 a 150.000 studenten. De plechtigheid begon veertig minuten te laat. Aan meer dan 170 mannen en vrouwen moesten eretekens overhandigd worden. Als de koningin afwezig of ziek is, wordt in normale omstandigheden haar plaats ingenomen door de koningin moeder, prins Philip of prinses Marga ret. De koningin-moeder is nog niet volle dig hersteld van haar recente operatie. Prins Philip bevindt zich in het Midden- Oosten en Prinses Margaret is zwaar verkouden. Om die reden moest een beroep ge daan worden op de hertog van Kent, die als majoor werkzaam is op een militair hoofdkwartier buiten Londen. Hij werd van zijn werk weggeroepen en haastte zich naar huis om zijn gala-uniform te gaan aantrekken. Daarna holde hij naar Buckingham Palace, waar een grote menigte op decoraties stond te wachten. De eerste die een decoratie in ont vangst kwam nemen, was generaal Sir John Read, algemeen bevelhebber van het westelijk commando. De hertog van Kent wenste de generaal glimlachend proficiat en drukte hem de hand. Het was vermoedelijk de eerste maal in de militaire geschiedenis van het Britse koninkrijk dat een generaal gedecoreerd werd door een majoor. Brand vernielt American Hotel in Scheveningen verslaggevers) Een zware uitslaande brand heeft van morgen vroeg aan de Harstenhoekweg te Schevenintren he* American Hotel na genoeg verwoest. Door de hevige wind was het voor de met zeven wagens uitge rukte Haagse brandweer uiterst moeilijk de vuurzee te bedwingen. Twee personen, een Engelse en een Duitse gast. werden brandweer uit het hotel gered, -ceoer kon zelf het hotel ver laten terwijl de bedrijfsleider uit het raam van de eerste etage op de luifel boven de Ingang van het hotel sprong en zichzelf zo in veiligheid kan stellen. Met negen stralen gingen de brandweerlieden daarbij gebruik makend van 26 perslucht maskers. de hevige vlammen te lijf. Na drie kwartier was men de brand meester. De schade wordt geschat op 150.000 gul den. De benedenverdieping, de eerste en de tweede etage werden geheel verwoest, terwijl het pand aan de achterzijde waar de brand was ontstaan, zware schade op liep De bovenste etage van het hotel kreeg niet veel schade. Omtrent de oor zaak tast men nog in het duister. Er was vannacht een feest in het hotel geweest. ^VITAMINEN DIKWIJLS LICHTER Frites met mayonaise, daar word je dik van, dat weet iedereen. Maar zo'n zakje chips, dat zoutje bij de borrel? Vergis u niet, dit knapperige hapje bevat zo'n 40 tot 50 pet. vet en zit dus vol calorieën. Eén ons chips met 40 procent vet levert ons 550 calorieën en dat komt overeen met de calorische waarde van ongeveer 600 gram gekookte aardappelen (ca. 7 stuks). En nu over de vitaminen van de aardappelen. We hebben geleerd onze groente met weinig water op te zetten om de vitaminen te behouden. Daarom proberen we dat ook met de aardappelen te doen, maar het is meestal onnodig. Alleen de stukgesneden cellen van de aardappelen verliezen hun vitamine C. Het is dus wel beter de aardappelen niet door te snijden of er schijfjes van te maken, maar veel of weinig water verandert niets aan het vitaminegehalte van de heel gebleven cellen binnen in de aardappel. Rozebotteljam is 'n goedkope, rijke vitaminebron. Eén boterhambelegging bevat evenveel vitamine C als één middelgrote sinaasappel. „En daarom." zegt een lieve oude dame, „drink ik altijd rozebottelthee, dat is zo gezond!" Wij moeten haar teleurstellen. Rozebottelthee heeft als vitaminebron niets te betekenen. Champignons, tegenwoordig het hele jaar door te krijgen, zijn heerlijk en je kunt er verfijnde gerechten rtiee klaar maken. Maar een hoge C zingen ze niet: ze zijn in samenstelling en voedingswaarde alleen maar te vergelijken met groenten van laag vitamine-C-gehalte. Ze bevatten daarnaast wat kalk, Ijzer, vitaminen BI en B2. Het eiwitgehalte bedraagt vier procent en daarom kunnen ze nooit vlees vervangen. Gistvlokken en gistpasta zijn bijzonder waardevol om hun vitamine BI. Dit verleidt rauwkosteters wel eens tot het idee, dat verse bakkersgist ons even goed moet doen. Niets is minder waar. Bakkersgist bevat nog levende gistcellen, die 't aanwezige vitamine-Bl-gehalte verbruiken. Die levende gistcellen onttrekken bovendien aan het voedsel in ons spijsverterings kanaal nog extra-vitamine BI. Als de kinderen van school komen, geven we ze een glas melk. Of een reep chocolade zou dat even goed zijn? Nee, hier ziet u het verschil i Beker melk I Reep chocolade (40 g) suiker 9 g kalk 240 mg vitamine B2 0,3 mg Nu nog iets over de plastic-, was- of parafine- laag waarin sommige kazen zijn gedompeld. U haalt dat laagje natuurlijk van de kaas af, maar geef het ook niet aan uw huisdieren of aan de vogels, want zij kunnen er al even slecht tegen als wij. De tekenaar Poulbot was in de twintiger jaren (en tot op de dag van vandaag) beroemd om zijn ParUse „schoffies". Zijn pen en crayon maakte het toenmalige Lieverdje van Parijs onsterfelijk. De jongetjes van Poulbot gingen maar ééns in de paar maanden naar de kapper en als zij glom men, was dat van het zweet of van plezier. Het duo Alexandre-Hubbar'd Ayer (coiffeur en instituut de beauté, Faubourg St. Honoré Parijs) heeft de naam van Poulbot verbonden aan de nieuwste haarcoupe en de parelachtige make-up voor het komend seizoen. Man en vrouw, gekapt la Poulbot, met een franje op het voorhoofd, een lok langs de wang en vierkant afgesneden, lang haar in de nek, dat bij hém over de kraag en bij hé&r over kraag of gedécolleteerd nekje De make-up is zacht glanzend. Het is moeilijk af te stappen van de jarenlang gehoorzaamde voorschriften, die zeiden, dat de huid er heel mat moet uitzien. Voor een enkel sportief grapje kon een jong meisje wel eens wat glanzen, maar ouderen mochten zich daar zeker nooit aan wagen. En nu keert het getij. PEARLING is een crème, die parelmoerglans aan het gezicht geeft en ook de niet-jonge vrouw verrassend goed staat. Voor het gehele effect kan de vloeibare parelcrème in de hand worden gemengd met de vloeibare basiscrème. Maar voor een lichte toets mag de glans óver de make-up worden aangebracht, een vleugje op voorhoofd, op jukbeen en langs de contouren van het gezicht. Om de vergelijking met het parelmoeren binnenste van een schelp te vervolmaken: de „satijnen" eyeshadow van witte parels onder de wenkbrauw, daaronder de turqoisekleurige. En zachte oranje (alweer parelmoeren) lipjes, bovendien zacht oranje nageltjes. Het a la Poulbot geknipte haar is om te toveren in brede avondkapsels, bijvoorbeeld met behulp van valse vlechten op de kruin en bloemtrossen aan weerskanten. (Alexandre Ayer). fer hem. Perlescentmake-up. Als het kan ook voor de man piiiifoniiiiiiii.i'ioiioniiiiiiniiiiiiiiiiinBiiiiiDDiii De nieuwe voorschriften om komende lente en zomer mooi-mooier-mooist te worden, beginnen zich mèt de nieuwe preparaten alweer aan ons op te dringen. Maar het best werkende schoonheidsmiddel, de slaap, is niet te koop. Sotnmigen krijgen het cadeau, anderen moeten het langs ëlinkse wegen zien te bemachtigen, enkele beklagenswaardigen zouden er goud voor willen geven, maar de slaap blijft ver. Een Duitse arts kwam op het merkwaar dige idee zijn patiënten ernaar te vragen op welke manier zij hun slapeloosheid bestreden. Het ging hem niet om farma ceutische middelen maar om de zelf ontwikkelde, geheel persoonlijke manier waarop de patiënten de slaap probeerden te verlokken. Er "kwamen verrassende dingen aan het licht. Daar was de geharde groentevrouw die haar voeten in een bak koud water dom - pelde en de robuuste kostschooldirectrice die lauwwarme omslagen om de benen (ADVERTENTIE) Brandend maagzuur? helpen direkt! Compromis in landbouwraad van E.E.G. BRUSSEL (A.N.P.). Minister Bies. heuvel heeft gisteren in de E.E.G.-minis terraad in Brussel van de Duitse minis- ran Landbouw, Höeherl, de toezeg ging gekregen, dat Duitsland per 1 juli de verplichte stempeling vanuit Neder land ingevoerde eieren zal opheffen. De Duitse toezegging werd verkregen in ruil voor Nederlandse Inschikkelijk heid, die een akkoord mogelijk maakte gedeeltelijke voortzetting van de E.E.G.-heffing op graanprodukten, eie ren, varkensvlees en gevogelte gedu rende korte tijd na 1 juli, als de gemeen schappelijke graanmarkt van de E.E.G. van kracht zal worden. Beroep van Mao op tegenstanders TOKIO. (A.P.-Reuter). Het Chinese leger heeft opdracht gekregen alle moge lijke hulp te geven bij het zaaien in het voorjaar. In een brief, waarvan de inhoud vandaag door het persbureau Nieuw China werd bekendgemaakt, belooft Mao Tse- toeng vergeving aan die tegenstanders die hun fouten erkennen en deze door hard werken uitboeten. „Het centrale comité van de partij ge looft dat de overweldigende meerderheid van alle kaderleden op de volkscommunes goed of althans tamelijk goed is. Deze kameraden die fouten gemaakt hebben, dienen ook energiek in het voorjaar op het land te werken om hun fouten door goede werken uit te boeten". Ondanks de moeilijkheden als gevolg van de zuivering gaat Peking gewoon door met de voorbereidingen voor de jaarlijkse voorJ aarsbeurs te Kanton, zo berichten Japanse correspondenten uit de hoofdstad. Het Volksdagblad van Peking bracht een advertentie waarin de opening van de beurs op 15 april wordt aangekondigd Tot de arbeiders die in de grensgebieden werkzaam zijn bij de ontginning van land is een dringend beroep gericht zich gereed te maken voor de strijd om de grenzen te verdedigen. In de oproep, die afkomstig is van het revolutionaire opstandelingen- comité van het ministerie voor winning van landbouwgrond, wordt gezegd dat de arbeiders een geweer in de ene hand en een schoffel in de andere hand moeten dragen. De arbeiders moeten „nieuwe tegenaan vallen" van de bourgeoisie en reactionairen neerslaan en de produktie verbeteren. Premier Yen van nationalistisch China heeft maandag in het parlement gezegd dat nationalistisch China zijn ondergrond se activiteit op het Chinese vasteland uit breid om een revolutie tegen het regime in Peking te beginnen. Yen zei dat 700 miljoen mensen tengevolge van de huidige strijd om de macht in communistisch China te lijden hebben van terreur en honger. Detectiveromans spelen een grote rol: de een leest ze, de ander schrijft ze. De man uit de politiek verslindt ze, een rechter leest voor het slapen gaan oude detectives die hij al kent, maar de ad vocaat schrijft ze zelf in zijn slapeloze uren. Een ingenieur loopt enkele malen een blokje rond. Maar de meesten nemen de kortere weg naar de eetkamer of keuken en eten zich in slaap. Een zaken man staat op om zijn bureauladen op te ruimen, een zeeman om zijn bed hele maal opnieuw te gaan opmaken. De vrouw van een dirigent blijft liggen en zet zachte grammofoonmuziek op. (De dirigent slaapt als een os en heeft er geen last van). Een schilderes gaat voor haar ezel staan en heeft haar beste werk in slapeloze nachten gemaakt. Maar zij geeft toe er daarna ontoonbaar uit te zien en pas weer (wat de schoonheid betreft) op verhaal te komen als ze ta melijk normaal kan slapen. Een enquête heeft uitgewezen dat nacht kleding van belang is. Niets mag knellen, niets mag beweging hinderen. Veel kant enstroken kan de slaap belemmeren. De korte nachtmode wordt door veel vrou wen afgewezen omdat ze i - niet behaag lijk in liggen, anderen slapen in hun blootje (maar, zegt de enquête, ze dro men heel onrustig) Voor degene die de korte weg naar de keuken wil nemen, hier het recept voor een paar onschuldige slaapdranken: Kruidenthee: (kruiden zijn. apart of gemengd, te krijgen in apotheken, dieet- winkels of by de drogist) opkoken, trek ken, zeven en met kandijsuiker of honing drinken. Eierbier: is bier dat met een eetlepel 6ulker aan de kook wordt gebracht. Dan een eierdooier die met koud water is geroerd erbij voegen en schuimig klop- Honlngmelk: in een kop warme melk een eetlepel honing roeren. Aardbeienpunch (voor wie een slaap mutsje vedraagt): een eetlepel aardbei ensiroop en een likeurglas rum in een kop hete thee. Detectiveromans spelen een wonderlijke rol bij het verschijnsel slapeloosheid: de een sohrijft ze, omdat hij niet kan slapen, de ander leest ze om te kunnen slapen, Er bestaat in Amerika een levendige handel in tweedehands bontartikelen Het gaat vooral om mantels, jasjes en stola's van'herts en bever, kostbare bontsoorten die korte tijd, soms héél kort, gedragen zijn door wispelturige vrouwen van het slag „ik wil telkens wat anders". Ook wel bont dat niet nieuw meer is omdat het te lang in eta lages heeft gestaan, of te vaak op shows is vertoond. Op deze manier kan de ander, die al tijd maar gedroomd heeft van het mooiste bont en altijd wist dat ze daar nooit genoeg geld voor zou hebben, eindelijk en ten lange laatste haar nerts of bever kopen. Het blijkt dat sedert kort heel wat se rieuze Franse bonthandelaren op deze Amerikaanse markt kopen. En het Amerikaanse bont, dat al gereinigd drie jaar. Als er onder een uitnodiging staat BLACK TIE, betekent dit, dat de heren in smoking worden verwacht en de dames zich overeenkomstig daarmee zullen kleden. Dit paar gaf gehoor aan de uitnodiging en verscheen m het beroemde „Chez Maxim" te Parijs, zij in een lila wollen dinner jacket, pantalon met wijde broekspijpen, geplooide zijden cummerbund en wit hemd met strookjes, terwijl hij de laatste mode in herenavondkleding laat zien, de „geestelijkenstijl". was vóór het te koop word aangeboden, maar bovendien nogmaals wordt ge reinigd alvorens het in Frankrijk aan de vrouw wordt gebracht, verwarmt daarna de schouders van Franse vrou wen tot hun grote voldoening. Zij hebben geen kat in de zak gekocht. Zij kennen de herkomst van het koop je, krijgen zelfs een garantiebewijs van minstens drie jaar (soms van lange re duur) en betalen maar een schijn tje in vergelijking met de nieuwprij zen; bijvoorbeeld 3000 gulden voor een mantel van wilde nerts. De oorspronkelijke modellen zijn na tuurlijk niet gelijk aan die van de Franse haute fourrure. De Amerikaanse draagt graag ruime, wijde bontmantels met hoge kragen. Maar de Parisienne kan desgewenst het model naar de laat ste Franse smaak laten veranderen. Ook de voering wordt op verzoek van de laatste koopster vernieuwd, maar vaak prefereert zij de oorspronkelijke die meer pompeus is en niet zelden met goud geborduurd. De stelregel dat bont een vertrouwens kwestie is, moet men maar vergeten bij zulk een aankoop. Je kunt niet al les hebben, daarom neemt de droom ster genoegen met een garantie van

Leidse Courant | 1967 | | pagina 6