Directeur Nederlands Dans Theater: Van officiële balletopleiding heel weinig terechtgekomen is KABINET Penderecki-première in Holland-Festival 67 Bronchi letfen Lynda Johnson kreeg één plus 364 rozen Be. PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 FEBRUARI 19S7 De ruimte voor het jaar 1968 overgang van het interim-kabinet van prof. Zijlstra op de definitieve regering, waarvoor informateur Zijlstra thans de eerste grondslagen legt. weinig of geen extra te besteden ruimte voor de werk nemers met zich zal mee brengen. De aandacht van N.V.V.-voorzitter de heer Kloos is dan ook al meer op 1968 dan op 1967 gericht. Er wordt op gerekend, dat tegen die tijd weer ruimte voor verdere welvaarts verdeling aanwezig zal zijn. Die ver wachting is gestaafd door de weer wat gunstiger cijfers over Nederlands eco nomische ontwikkeling. Nu is het nog maar de vraag, wat er van het batig saldo van die gunstige cijfers over zal blijven, wanneer straks in het nieuwe regeringsprogram de gemeenschapstaken voor de komende parlementaire periode zullen zijn vastgelegd. Al vóór de verkiezingen stond bijvoor beeld vast. dat de nieuwe kabinetsploeg In 1967 vrijwel geen ruimte zou vinden voor het entameren van nieuwe taken: de noodzakelijke maatregelen, die het kabinet-Zijlstra heeft moeten nemen en de overloop van het regeringsprogram- Cals eisen een flink stuk van de ruimte op. Van het program-Cals nomen we bij voorbeeld de op 1 juli ingaande verbete ringen in de sociale zekerheid: gevolg van het beleid-Zijlstra zijn onder meer enkele honderden miljoenen vergende stimuleringsmaatregelen ten behoeve van de werkgelegenheid, financiële bijdragen voor de scheepsbouw, aankoop van nieuwe luchtmachtvliegtuigen en de noodzake lijke verbetering van de toegangswegen tot het Rotterdamse havengebied. MAAR aangenomen dat het met onze economie verder goed blijft gaan, wordt begrijpelijk, dat de vakbeweging van het jaar 1968 weer een merkbare verbetering ln de arbeidsvoorwaarden verwacht. Nu heeft de heer Kloos dezer dagen een voorkeur laten blijken voor een nieuwe tranche in de arbeidstijdver korting; de directe loonsverhogingen zouden omwille hiervan dan maar wat afgezwakt moeten worden. Een standpunt waarvan de houdbaar heid op dit moment niet bewezen kan worden, maar dat een intensieve be studering dubbel en dwars waard is. Want het kan in een beslissende relatie met de werkgelegenheid komen te staan. Het is immers nog maar de vraag, of het ruimere aanbod op de arbeidsmarkt van dit moment alleen maar een con juncturele oorzaak heeft. Wij achten het lang niet uitgesloten, dat meer struc turele ooi-zaken, bijvoorbeeld de auto matisering, een niet te onderschatten rolletje gaat meespelen. Voorts moet ook nog maar worden afgewacht, of con juncturele moeilijkheden bij de buiten landse afzet van onze produkten niet van langere duur zullen worden dan iedereen overheid niet minder dan het bedrijfsleven zelf hoopt. Een verdere inkorting van de arbeids tijd kan dan een nuttige bijdrage zijn om verdere groei van de werkloosheid te voorkomen. Want met het vestigen van nieuwe bedrijven in de binnenlandse ont wikkelingsgebieden alleen komt men er niet. Voor het bedrijfsleven is niet alleen essentieel dat men produceert, maar ook dat men voor de produktie voldoende afzetmogelijkheden weet te vinden. AL meer dan eens hebben we in onze krant de vraag opgeworpen, of bij verdere arbeidstijdverkorting het sociale voordeel van de werknemers niet gepaard moet gaan aan het economisch perspec tief van het bedrijfsleven en de veilig stelling van een volledig mogelijke werkgelegenheid. Lang niet uitgesloten achten we het. dat het jaar 1968 een stap in de goede richting gaat betekenen. Mits dan maar niet de looneisen tegelijkertijd zo hoog stijgen, dat een nieuwe inflatiegolf on vermijdelijk wordt en mits de produk- tiviteit van het bedrijfsleven niet af- Dat een Informateur of formateur thans hieromtrent ge '->tailleerd voor uitzichten bekend gaat maken, lijkt ons onwaarschijnlijk. De materie wordt even wel een onderdeel van het takenpakket van de nieuwe regering. Voor gemeen schap en individu ligt hier nog be langrijker werk dan de veelbesproken reorganisatie van ons politiek bestel. Radicaal nieuwe opzet is nodig (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „Van een balletoplei ding zoals de overheid zich deze voor stelde is weinig terechtgekomen. Bqnn 100 procent van wat zich bij het Neder lands Dans Theater aandient komt van buiten de officiële opleidingen. In de acht jaar dat we nu bestaan hebben wij nog nooit rechtstreeks een leerling van de officiële opleiding kunnen aan nemen". Dit zei gisteren de heer C. Birnie, zakelijk directeur van het Ne derlands Dans Theater in Den Haag. Hij vervolgde: „De leden van het Ne derlands Dans Theater zijn afkomstig van scholen in het land, zoals van Pe ter Leoneff (Den Haag), de Kennemer balletschool (Zielstra), maar vooral van de Scapino Academie. Deze levert elk jaar een aantal leerlingen af; ook via het Scapinoballet komen nogal wat mensen by het Nederlands Dans Thea ter binnen. Dat echter van een regel matige „aflevering" van nieuw talent via de destjjds door de minister van O. K. en W. ingestelde opleiding geen men sen zich bij het N.D.T. aanmelden is zacht gezegd een vreemde zaak". De heer Birnie was van mening dat ballet een typische kunstvorm is die een geconcentreerde opleiding behoeft. Hy zei„Het is een onjuiste ontwikke ling, dat alleen al door het feit van rijkserkenning een balletopleiding een goede school wordt geacht. Deze rijks erkenning is namelqk mede afhankelijk, van een minimum aantal leerlingen. In de provinciale opleidingen komt het nog al te vaak voor, dat „prima-donna-figu ren" jarenlang het gezicht van de bal letschool beheersen. De anderen komen er dan niet aan te pas. Selecteren en dóórselecteren is er niet bij. De heer Birnie deelde mee dat het N.D.T. het (Vervolg van de voorpagina Het ligt voor de hand, dat politiek Den Haag de antwoorden van de vijf fracties met spanning tegemoet ziet. Men kan deze notawisseling ais een soort prognose beschouwen voor een nieuw te vormen regering en tevens als een chronometer voor de duur van de Informatie en for matie. Sommige politici hellen thans reeds over naar een snellere formatie dan zij oorspronkelijk gevreesd hadden. De rijks begroting 1968 biedt in dit verband ook nauwelijks kansen om partijpolitieke ver- langs alsnog in de plannen voor volgend jaar te verwerken. Van/ de zes kleinere fracties'ftomt°4a dit stadium niemand in aanmerking als potentiëeel kabinetskandidaat, ook niet de met zeven zetels in de Tweede Kamer verschijnende Boerenpartij en D '66. Mr. Hans van Mierlo heeft dit gisteren zelf al ontdekt. Het nieuwe Kamerlid Verlaan van de Boerenpartij heeft weliswaar hui zenhoog uitgeroepen) dat zijn partij rege ringsverantwoordelijkheid niet schuwt, maar dat is gisteren in het gesprek met informateur Zijlstra wel anders gebleken. Rest dus weer de keuze binnen en tussen de vijf grote partijen, waarbij de drie confessionele fracties wel gezamenlijk zullen optreden. De drie vakcentrales zijn grote voor standers van de socialistische terugkeer in de regering. Hun gisteren bij de infor mateur ingediende actieprogram voor een leefbaar Nederland vertrouwen zij liever toe aan een combinatie confessionele par tijenP.v.d.A. (en dan nog het allerliefst aan A.R.-K.V.P.-P.v.d.A) dan aan de confessionele groep plus de VVD. Dit be tekent de wens van 1.2 miljoen georgani- seerde werknemers met hun gezinnen. Ook het Landbouwschap, de KNBTB en de raad van Nederlandse werkgevers heb ben gisteren hun wensen bij de informa teur op tafel gelegd. De werkgevers vra gen een gezond finandëeil-economisch be leid ten voordele van het bedrijfsleven en dus ook van de nationale economie. De KNBTB heeft verschillende financiële verlangens om de zelfstandige agrariër kans op een beter leven te schenken. Het Landbouwschap zocht verbetering en sti mulering van een aantal algemene land bouwkundige maatregelen. De politieke pressie is, om met NVV-voorzitter A. Kloos te spreken, in volle omvang los gebrand. Vascomij maakt A.F.C.E.N.T.-behuizing onmogelijk (Van onze correspondent HEERLEN. De overeenkomst, die AF.C.E.N.T over de huur van leegstaande winkelpanden en de torenflat van het door de Vascomij gebouwde winkelcentrum te Heerlen wilde afsluiten, ls gestrand op de tegenwerking van de Limburgse Bouw maatschappij en Reumkens Bouwbedrij ven, twee dochtersondernemingen van de Vascomij. Dit deelden de bewindvoerders van de Vascomij gisteren mee tijdens een persconferentie. De winkelpanden en de torenflat zouden voor vijf jaar aan A FC.E.N.T. verhuurd worden tegen huurprijzen, die 80 pet hoger lagen, dan die welke door de Vasco-doch- ters oorspronkelijk waren vastgesteld. Vol gens de bewindsvoerders zouden de hogere huren nieuwe beleggers hebben aange trokken. waardoor het winkelcentrum zot kunnen worden afgebouwd. De Vasco dochters bleken tot grote verrassing van de bewindvoerders reeds een huurcon tract te bezitten, dat hen een huurrecht op het winkelcentrum en de torenflat voor de tijd van tien jaar garandeerde. Daar de beide bedrijven niet bereid waren van dit recht afstand te doen, heeft de Institutionele belegger de „Nationale Ne derlanden" bij de rechtbank te Maas tricht een procedure ingezet om ontbin ding van dit contract te bewerkstelligen. In het Gemeentemuseum van Arnhem, Utrechtse weg 87, wordt van 25 februari tot en met 2 april de tentoonstelling „Nederlandse zelfportretten" gehouden, welke werken omvat van Vincent van Gogh tot hedendaagse kunstenaars, Lucas Passie in Rotterdamse Doelen (Van onze muziekredacteur) Krzysztof Penderecki, Pools componist, prominentie onder doele ln het in muzikaal opzie ht Warschau, drieëndertig jaar oud, heeft ons gistermiddag uitvoerig verteld de muziek van zyn Lucas Passie, door hem tussen 1963 en 1966 geschreven in opdracht van de Westdeutscher Rund funk ter gelegenheid van de 77ste verjaar de kathedraal te Münster. Een werk, dat door Philips op de plaat werd vastgelegd en heden wordt gepubliceerd. Over deze plaat, beter gezegd platen, informeren wij u binnenkort uitvoerig. Laten we er ons momenteel toe bepalen mede te delen, dat deze „Bekermtnis- Zacht weer VORST of geen VORST DE BILT. Een hogedrukgebied boven Spanje en het westelijke deel van de Middellandse Zee houdt boven de Golf van Biskaje een zuidwestelijke stroming in stand. Hiermee wordt zachte en K.N.M.l. DEELT MEDE: vochtige lucht in de richting van onze omgeving gevoerd. De voorste begrenzing drong in de ochtend, vergezeld van veel bewolking en wat regen, al over Frankrijk en Engeland naar het noordoosten op. In de stroming bevinden zich enkele depressies, die via de Britse eilanden en de Noordzee eveneens naar het noordoosten koersen. Het komende etmaal zal ons land zich in de zuidwestelijke luchtstroming bevinden. Hierin wordt vrij veel bewolking aangetroffen. Daaruit kan plaatselijk regen of motregen vallen. Zon: 7.40—18.07; maan16.18— 7.41; lioogw. Schev.: 2.08, 14-%8. Weer in Nederland Weer in Europa Luxembui Innsbruck Belgrado musik" in het Holland Festival 1967 te Rotterdam en Amsterdam gaat. Met het Rotterdams Philharmonisch Orkest, met die Poolse solisten, met dat Poolse koor ensemble, wier prestaties door Philips op de plaat zijn vastgelegd. Wat het jeugdensemble betrefti: onder handelingen met het Haags Matrozenkoor zijn gaande. Over het werk e de maker: „Toen ik in 1963 mijn „Stabat Mater" componeerde, wist ik, dat ik de Lucas Passie zou gaan schrijven- Het is dan ook logisch, dat dit in het werk is opgenomen, mét de drie daaraan weer voorafgaande koralen. Die drie koralen in het Stabat Mater heb ik bedoeld als rustpunten tus sen alle explosieve uitingen: het zijn „Reflexions-koralen". Ook zonder de eer volle opdracht van de Westdeutsche Rund funk zou ik de Lucas Passie hebben ge schreven, want ik componeer alleen vooi mezelf. Mijn Lucas Passie is een zeer sub jectief werk, waarvan de tekst, geheel in het Latijn(!) het belangrijkst is: bijn een opera-libretto, maar het heeft niets te maken met barok. Het koor is zeer sterk betrokken bij de handeling: het slotkoor heb ik viermaal opnieuw gemaakt. De eerste drie versies waren me te pessimis tisch en ik wilde het zéér optimistisch, positief afsluiten: vandaar ook dat klare „ouderwetse" akkoord aan het slot." allereerst den volke vertoond wordt. Te Rotterdam, waar momenteel een Pendereckicultus zich doet gelden: op vrijdag aanstaande geeft Bruno Maderna ln De Doelen de Threnody „To the Vic tims of Hiroshima" van 1961 daterend. En het Erasmuskwartet, uit leden v het Rotterdams Philharmonisch Orkest bestaande we hebben er zéér onlangs een waarderende beschouwing over ven heeft Penderecki's Strijkkwartet (1960) op de lessenaars gezet. Om er zlkaal Nederland zo snel mogelijk mede te laten kennismaken. In het Centraal Museum te Utrecht wordt van 16 maart tot en met 21 mei de tentoonstelling „Waaiercollectie Felix Tal", gehouden welke 180 waaiers aspirantensysteem gaat uitbreiden om aldus een overgang te scheppen van de basisopleiding naar een engagement bij het Nederlands Dans Theater. Aspiranten Momenteel krijgen drie aspiranten spe ciale zorgen. Waarschijnlijk zullen het er in het nieuwe seizoen meer zijn. Voor hen zal dan een aparte klas ge schapen worden. Dit alles omdat de opleiding in Nederland niet goed func tioneert, aldus de heer Birnie. Hij voeg de er echter aan toe: „Wij hebben wel alle waardering voor wat men doet". Een samenwerking met het konink lijk Conservatorum. waar de door de regering voorgestane balletopleiding is gevestigd, zag de heer Birnie voorals nog niet. „Samenwerking helpt niet, alleen een radicaal andere opzet van de opleiding." Over het Nederlands Balletorkest, waar het Nederlands Dans Theater sa men met het Nationaal Ballet nu an derhalf jaar mee werkt, zei de heer Birnie dat „een belangrijk verschil met vorige jaren is te bemerken." Dit sei zoen worden ongeveer 70 voorstellingen met orkest gegeven. „Wy blijven echter Fritz Erler overleden BONN (D.P.A.). Fritz Drier, die lange tijd voorzitter van de socialis tische fractie in de Westduitse bonds dag en tevens plaatsvervangend voor zitter van de S.P.D. is geweest, is over leden. Dit is vanmorgen in Bonn door dé Westduitse socialistische partij be-, kend gemaakt. UH SO Bandiet wierp granaat op markt SOERABAJA (AP) Een bandiet heeft een granaat geworpen in de menig te op een drukbezocht marktplein te Soe- rabaja. Zeven personen kwamen om het leven; 24 werden gewond, zo meldt An- De bandiet wierp de granaat bq een vluchtpoging naar de politie. De granaat miste de politie en kwam op de markt terecht. De man wist te ontsnappen. (ADVERTENTIE) Hoestdrank in tabletvorm.95ct Wolf Albach Retty overleden Wolf AJbach-Retty, de vader van filmster Romy Schneider, uit zijn eerste huwelijk met de actrice Magda Schnei der, is overleden. In 1947 hertrouwde hjj met de actrice Trude Marlen. Wolf Albach-Retty was de zoon een advocaat en de beroemde toneelspeel ster Rosa Albach-Retty. Zijn acteurscar rière begon in 1926 aan het Burgtheater. Vrij snel kreeg hjj bekendheid o.a. door zijn medewerking aan de Salzburger Festspielen. In 1932 debuteerde hij op het witte doek in de Lilian-Harveyfilm „Zwei Herzen und ein Schlag". Sindsdien speel de hij in meer dan 50 Duitse en Oosten rijkse films. (Van onze Amerikaanse correspondent) WASHINGTON. Op Valentine's day ontving de oudste dochter van president Johnson, Lynda, een roos met een briefje erbU: „jy bent mijn Valentine vandaag en iedere dag van het jaar" De zender van de roos was Hollywood's film acteur George Hamilton, die in Frankryk op va kantie was. De volgende dag ontving de dochter van de president een tweede zending, ditmaal van 364 rode rozen. De kennismaking tussen Lynda en George duurt al ruim één jaar. Talloze ge ruchten hebben de ronde gedaan. Zou Hamilton met Ae dochter van de president trouwen? Zij werden samen gezien in Acapulco Mexico, en an dere vakantieplaatsen, maar tot een verloving is bet nog niet gekomen. Er is bovendien enig ru moer ontstaan over het feit, dat George Hamilton vrijgesteld werd van dienstplicht en van uit zending naar Vietnam. Hij zou namelijk voorzien in het onderhoud van zijn moeder. Duidelijk is deze zaak niet, want de moeder van Hamilton is een mil jonair e en woont in een kast van een villa in Hollywood, Hamilton heeft reedö enige malen achtereen verklaard met plezier naar Vietnam te zullen gaan als het mi nisterie van defensie hem hiertoe zou oproepen, maar de oproep is tot dusverre niet gekomen. Hamilton gaat door met films maken en wordt dikwijls gezien in gezel schap van Lynda. Terwijl de oudste dochter van de president momen teel werkzaam is in New York City als redactrice van een groot dames weekblad. keert zij van tijd tot tijd naar Washing ton terug om officiële taken te vervullen. Dezer dagen gaf zij een dans- feestje op het Witte Huis voor prinses Irene van Griékenland. Haar bege leider was deze keer niet George Hamilton maar de acteur Warren Beatty. Haar jongere zuster Lucie Baines woont in Texas met haar man Pat Nugent en verwacht «en baby. van mening dat de strijkersbezetting moet worden uitgebreid, evenals het slagwerk, dat bij de moderne muziek een steeds belangrijker plaats gaat in nemen. Een bezetting van 44 personen is te klein, zeggen overheid en critici" Aan de top Het Nederlands Dans Theater heeft vol gens de heer Birnie nu al het stadium bereikt dat dit seizoen geen enkele voorstelling meer kan worden aange nomen. Er staan 150 tot 160 zelfstan dige voorstellingen, met 25 dansers, op het programma. „We zitten aan de top". Over het Nationaal Ballet zei hq: ..We hoeven elkaar niet meer als con currenten te beschouwen, zelfs 't over nemen van voorstellingen, als wij be zet zijn, geschiedt door het Nationaal Ballet in alle kameraadschap en vrien delijkheid." NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen om 18.55 19.56 en 20.16 NTS 18.45 uur: Pipo de down 18 50 uur: Nieuws in het kort 19.00 uur: Mona, tv-sexie 19.25 uur: Openbaar Kunstbezit 19.41 uur: Uitzending Stichting Socutera 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zendtijd' Politieke '55 Bronzen Duif voor KRO- documentaire (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. In Monte Carlo heeft de K.R.O. de internationale televisieprys gekregen voor de tv- docunrentaire „Er is geen weg terug" van regisseur-samensteller Hans VVor- telboer. De adjunct-directeur van de K.R.O., hoofd van de televlsiedienst. de heer Jan Castelijns, heeft in het Palais des Beaux Arts de prijs een bronzen duif uit handen van prins Rainier ln ontvangst genomen. De bekroonde produktie was een samenvatting in het Frans van de uit twee delen bestaande documentaire, die de K.R.O. vorig jaar mei uitzond. „Er is geen weg terug" laat zien, dat de dialoog tusöen christendom en marxisme reeds op gang gekomen is. Juist die visie en de benadering ervan middels gesprekken met onder anderen kardinaal Beran en professor Mac- kovec, een overtuigd communist, als mede de opnamen in Rome, Wenen en Praag maakten dit werkstuk tot een van de beste inzendingen van het festival. Vijf buitenlandse tv-organisaties heb ben reeds te kennen gegeven belang stelling te hebben voor deze produktie. De K.R.O.-televisie zond voorts naar Monte Carlo de documentaire „Jan de Vries" van Ad. Zonneveld en pater André Truyman O.P., zomede het eer ste deel van de serie „Christus voor alleman", die door pater Truyman in het Frans werd bewerkt. In Monte Carlo werd voorts onder scheiden de B.B.C.-produktie „Silent Song" van de auteur Hugh Leonard. Een Nederlandse bewerking van dit spel zal op '23 maart onder regie „Teleac" bezorgd over omroepwet AMSTERDAM (ANP) De directeur van de Stichting Televisie-Academie „Teleac", de heer H. van der Horst, heeft gistermiddag in Amsterdam zijn bezorgdheid uitgesproken over de ont wikkelingen in het omroepbestel, waar door de stichting de kans loopt bij de inwerkingtreding van de nieuwe om roepwet minder zendtijd te krijgen. Krachtens deze wet moet „Teleac" een zendmachtiging aanvragen als om roep met beperkte taak. Omdat voor dit soort uitzendingen in totaal slechts tien procent van de zendtijd beschik baar wordt gesteld en reeds vele groe pen zendtijd hebben aangevraagd is het mogelijk, dat „Teleac" volgend jaar slechts over de helft van de hui dige zendtijd kan beschikken. Men heeft, aldus de heer Van der Horst, in de wet geen rekening gehouden met ons speciale geval en wij weten op het ogenblik niet hoe het met onze uitzen dingen gaat als volgend jaar de wet van kracht wordt. Hij zei, dat het bij zonder kwalijk zou zijn als Teleac on voldoende tijd kreeg om met zyn ex perimenten door te gaan. 20.15—22.30 uur: Concert door het Con certgebouw Orkest VARA 22.55—23.30 uur: Radio-jazzmagazine Partijen 20 30 uur: Songfestival 1967 21.00 uur: Opstanding, film 22.40 uur: Tweede journaal 22.45 uur: Sluiting NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen om 20 01 en 2210 uur) NTS 20.00 uur: Nieuws in het kort TROS 20.05 uur: HILVERSUM II NCRV 20.10—21.10 ut Werken va Beethoven 21.30—22.15 uur: Oor-zaken, cabaret programma 23 15—23.55 uur: Stereo-platennieuws. Bach 20.55 uur: Kompas, actualiteiten rubriek NCRV 21.05 uur: Straatspelletjes, ballet 21.30 uur: Overdenking door dra j L. E. van der Geest 21-35 uur: Kunstzinnigheden, cultureel kijksohxift NTS 2215 uur: Tweede journaal TELEAC 22.30 uur: De detaillist als onder nemer (3) 23.00 uur: Sluiting RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 20-00, 22.30. 2T HILVERSUM n: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 1 19.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM IH: heel uur vanaf 9.00. Radioprogramma 15.00 Voor de zieken, 16.00 Nws, 16.02 Voor dracht, 16.20 Klassieke liederen, 16.40 Klave- eimbelrecital, oude muziek, 17.00 v.d. jeugd. HILVERSUM II (298 m) KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.. 8.00 Nieuws, 8.10 Pianomuziek. 8.30 Nieuws, 8.32 Voor de hulsvrouw, 9.40 Schoolradio, 10.00 Klass. muziek, 11.00 Vooi zieken: VPRO: 11.30 Lezing. 11.4: gewljs: inmormatie uit Boskoop, 12.27 Voor tuinbouw, 12.30 Nws, actual., 13.05 tieke staalkaart, 20.00 Nieuws. 20.05 NRU: 20.15 Klass. en semi-klassieke M'Jazzorkest ^ss'^euws''8""1883" orkestwerken, Voor HILVERSUM H (298' m) NCRV: 18.00 Gevar. muziek en zang, 18.30 Spectrum, 18.50 rama, 19.55 Licht ensemble, 20. kamermuziek, 21.10 Literair progrj. vrouw; NCRV: 15.45 Gram., 16.00 Bijbeloc 16.30 Muzikale herinneringen. 17.00 Voc jeugd, 17.15 Nederlandse liedjes, 17.30 orkest, 17.50 Meisjeskoor. 18.00 Jukebox, i Lezlne 23 10 HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) - pin ten nieuws NCRV: 9.00 Nieuws, 9.02 Lichte voc. muziek, 10.00 Nieuws, 10.02 Nieuwe langspeelplatei 11.00 Nieuws, 11.02 Gram., 12.00 Nieuws, 12.1 Variant: actualiteiten, reportages 19.00 Joost mag het verzoekplaten progr.. 21.50 Pedagogische advlezer DONDERDAG HILVERSUM I (402 m) AVRO: 7.00 Nieuws, ochtendgymn., 7.20 Gram., 8.00 Nieuws, act., 8.15 Gram., (8.30 De groenteman). 8.50 Mor genwijding. 9.00 Pianomuziek. 9.40 Gram. actual.. 15.05 Sportprogr., 16m ïal., 16.05 Tienermagazine, 17.00 al., 18.05—18.00 Verzoekpl. progr. (192 m): 7.00 Gram. muziek, 9.no verzoekprogramma voor de bedrijven, 10.00 Koffietijd, 11.00 Hulsvrouwenverzoekpl.progr. 12.00 Lunchmuziek. 14.00 Van concertzaal tut jukebox, 15.00 voor alle zieken vrienden, 16.00 Donderdagmiddagparade (muziek voor jong tuinb., persoverzicht, 13.00 Nws. Buitenlands 15.30 Lichte muziek. 1 ters. 10.10 Arbeidsvltamin 12.00 Dansorkest. 12.27 Voor land- en 12.30 Orkestmuziek, 13.00 Nieuws. 13.10 13.30 Klass. muziek. 14.00" Beiaardconci Voor de huisvrouw, 14.30 Amusemei Televisieballet: J)e film van „straatspelletjes vanavond HILVERSUM. De cineast Hans van den Busken heeft opnieuw'n balletfil'm Scapinoballet. „Straatspelletjes" is een "i"1™ Q" a ballet gebaseerd op diverse kinderspelen zoals: hinkelen, touwtje springen, krijgertje, blindemannetje etc. De choreografie is van de Engelse choreograaf Walter Gore op muziek van Jacques Ibert. Dit ballet werd ongeveer acht jaar geleden voor het eerst opgevoerd door het toenmalige „Ballet der Lage Landen". De uitvoering op de film ia van het Scapinoballet zoals het op het jubileumrepertoire stond van het seizoen 1965-1966. waarin deze oudste balletgroep van Nederland twintig jaar bestond. De medewerkende dansers en danseressen aan dit ballet zjjn: Arnica Elsendoorn, Gemma Exmann, Bertie Meyers, Ine Rietstap, Mary Siegel, Wim Bender, Willy Roemers en André Verdoner. Muzikale begeleiding: Luctor Ponse; repetitor: Greetje Donker; decor: Paul Versteeg; kostuums: Heather Magoon. De opnamen werden gemaakt in het theater „De Kleine Komedie" te Amsterdam. Aan „Straatspelletjes" werkten mee: camera: Ulco Janssen en Hans van den Busken; geluid: Aart Gisolf; camera-assistente: Christine Rozen- daal; produktie: Bernard Kok; regie en montage: Hans van den Busken. Nederland H, 21.05. Drie premières bij Nederlands Dans Theater (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Nederlands Dans Theater heeft aan drie choreografen de opdracht gegeven balletten te ontwer pen die nog dit seizoen In première zullen gaan. Job Sanders koos als muzikaal uit gangspunt de zeven studies op 'n thema van Paul Klee van Gunther Schüller, een ballet geïnspireerd op schilderijen. Het decor en de kostuums zullen wor den ontworpen door Joop Stokvis. De eerste uitvoering is bepaald op maan dag 10 april in de Koninklijke Schouw burg te Den Haag. Benjamin Harkarvy zal een drama tisch ballet ontwerpen op elektronische muziek vdn Luciano Berio, waarin rea liteit en symboliek nauw verweven zijn. Woensdag 26 april vindt de eerste ont moeting plaats eveneqns in de Konink lijke Schouwburg te Den Haag. Ten slotte heeft het Nederlands Dans Thea ter een opdracht voor een nieuw ballet gegeven aan Frans Vervenne, die als danser aan het gezelschap verbonden is. „Interludes" is de titel van Vervennes vertaling, die is gebaseerd op de Sea Interludes en de Passa Caglia uit Peter Grimes van Benjamin Britten. De vier in elkaar overlopende delen van dit ballet vormen het gedanste verhaal van jonge mensen tussen jeugd en volwas senheid, en hun vertrouwen in en (of) angst voor de toekomst. De eerste uit voering zal plaatsvinden op dinsdag 9 mei eveneens in de Koninklijke Schouw burg te Den Haag. Frans Vervenne ontving zijn basisop leiding voor ballet aan de Scapino Academie ln Amsterdam, die onder lei ding staat van Karei Pols. Sinds maart 1965 ls htj aa nhet Nederlands Dans Theater verbonden. dienstmeisje van zijn tantes herkent, 'dat hij destijds heeft verleid. Het meisje, dat sindsdien is uitgestoten en aan lager wal is geraakt, wordt van medeplichtigheid aan moord beschul digd en veroordeeld tot dwangarbeid en verbanning. Gekweld door schuld gevoel en wroeging probeert Dmitri het meisje vrij te krqgen. Als hem dat niet lukt, volgt hij haar naar Si berië. Zijn voorstel met hem te trou wen aanvaardt zy niet en nadat zij hem heeft aangespoord zijn leven te wijden aan de zorg voor gevangenen, nemen zij afscheid van elkaar. Dit is de inhoud van „Opstanding", een Frans-Italiaans-Duitse verfilming van de bekende roman van Leo Tolstoj. Ontdaan van de literaire kwaliteiten, die de roman goed verteerbaar maak ten. blijft er nu slechts een bewogen melodrama over. De scenes verraden een technische bezorgdheid, doch van enige psychologische diepgang ls nau welijks sprake. Ook het samenspel van de beide hoofdfiguren Horst Buch- holz en Myriam Bru vermag niet te overtuigen. De regie van „Opstan ding" is gevoerd door Rolf Hansen. (Nederland I 21.00 uur). Drie tv-reportages w.k. kunstrijden (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Van de wereldkam- pioenschappen kunstrqden, die in de Rechtstreekse reportage tweede helft van de volgende week in Wenen worden gehouden, zendt de NTS driemaal een samenvatting uit en wel op donderdag 2, vrijdag S en zaterdag 4 maart, steeds op Nederland 1. De samenvatting op donderdag 2 maart, die in de plaats van de rubriek ..Mensen in de sport" van 19.30 tot 19.56 uur wordt uitgezonden, heeft be trekking op de wedstrijd voor paren. De samenvatting van de wedstrijd voor heren wordt vrijdag 3 maart van 22.50 tot 23.20 uur uitgezonden, waarna men zaterdag 4 maart de voornaamste prestaties van de dames van 22.50 tot 23.20 uur kan volgen. Alle reportages worden door Frans Hoekstra van commentaar uitspraak proces Harster HILVERSUM. De uitspraak in het Harsterproces te Miinehen zal vrqdag- morgen 24 februari om omstreeks 9.00 uur rechtstreeks in een gezamenlijk programma n worden uitgezonden. Aansluitend op deze uit spraak zal de heer B. Sijes, officieel vertegenwoordiger van de Nederlandse regering, daarop een toelichting geven. Verslaggever is Honk van Stipriaan. Vanavond selectie Nederlands liedje voor songfestival Real MadridInter niet hilversum - do NTs «n.it van- jnteeraal op televisie avond vanuit de Kloosterhoeve te Har- O 1 nelen „Songfestival 1967" uit. Tbérèsc Steinmetz, die Nederland op het Euro visie Songfestival in Wenen zal verte genwoordigen. zingt clan zes nieuwe Nederlandse liedjes, die door een jury uit een 'groot aantal inzendingen zijn Aan de laatste selectie kunnen alle kij kers meedoen. Zij behoeven daartoe slechts de titel van het naar hun me ning beste liedje op een briefkaart te schrijven en deze vóór 27 februari te sturen naar: NTS-Songfestival, post bus 1967, Hilversum. Thérèse Steinmetz wordt begeleid door het Songfestival Orkest onder leiding van Dolf van der Linden. Gastheer is Leo Nelissen. De produktie van het programma be rust bij Adrie van Oorschot, de regie bij Ellen Blazer. De nationale finale, waarin het winnen de liedje bekendgemaakt wordt, wordt woensdag l maart uitgezonden. Ned. 1 20.30 uur (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Van de voetbalwed strijd Real MadridInter Milaan, die woensdag 1 maart in het kader van de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen in Madrid wordt gespeeld, zendt de NTS 's avonds van 22.55 tot 23.20 uur op Nederland 1 een samenvatting uit. Koen Verhoeff zorgt voor commentaar. „Mensen in de sport" gewijd aan Dukla (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De rubriek „Mensen in de sport" die de NTS donderdag 1 februari van 19.30 tot 19.56 uur c Nederland 1 uitzendt, is geheel gewijd aan de voorbereidingen, die Dukla Praag treft voor de Europa-Cupwed strijden, die het op 1 en 8 maart tegen Ajax speelt.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2