S)e CcicbeSonAcmt PvdA ontmoet struikelblok REACTIES MEMORANDUM-ZIJLSTRA Werkweek 42.5 uur Arbeidsmarktbeleid Verbetering A.O.W. Recht op inspraak in ondernemingen en Eur. integratie JAMIK BEVELHEBBERS IN DJAKARTA BIJEEN -"f; Realistische Zweedse brandproef Actieprogram vakcentrales: Zuinigheid schrikt Den Uyl af T.v.-„Paar apart'' uit elkaar Johnny Kraaykamp door Sleesivijk uit revue gezet Schuur werd gevaarlijk bolwerk PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.55.94 ADVERTENT1EAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0.93; p. maand 3.97; p. kwart, 11.90; franco per post 12.40. ADVERTENTIES-22 ct p. mm. Telefoontjes ƒ2.- KLACHTEN bezorging tel 3.38.39 (18.00-19.00). WOENSDAG 22 FEBRUARI 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AF EN TOE REGEN De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI. geldig tot morgenavond. Zacht weer met veel bewolking en af en toe regen of motregen. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. 58e jaargang, no. 17.072 Een paar lceer per jaar is er in de 175 scholen van Stockholm een brandalarmoefening, waarbij de werkelijkheid zoveel mogelijk benaderd wordt. Het meisje dat hier van een hooggelegen etage „gered" moet wordenis er helemaal kapot Brugtunnel doorkruist Westerschelde (Van onze correspondent GOES Ir. L. Lievense, raadgevend Ingenieur te Breda, heeft zyn P'an voor een vaste oeververbinding over de Wes terschelde uit de doeken gedaan. De meest interessante aspecten van het plan zijn de methode van ondertunne ling van de vaargeul van de Wester schelde, zijn 't door de bodem trekken van een twee kilometer lange „verre kijker", de prjjs (300 tot 600 miljoen gulden) en de bouwtyd (ongeveer 6 Ir Lievense heeft de verbinding ge projecteerd op de lijn TerneuzenBaar land. Volgens de Zeeuwse geoloog prof. F. van Rummelen de beste plaats die hij had kunnen nemen. Geheel nieuw is zijn idee om het gehele tunnelcomplex in een ruim twee kilometer lang bouw- dok ten oosten van Terneuzen in elkaar te zetten en daarna vanaf een, eiland in het midden van de Westerschelde door de vaargeul te trekken. De twee tunnels (voor elke rijrichting één) zouden bin nen tien tot twaalf uur op hun plaats liggen: d.w.z. op één sleufbodem, die tot 32 meter N.A.P. zal worden uitge baggerd. Met de uitvoering van dit gi gantische sleepkarwei zou de scheep vaart geen hinder ondervinden. De twee kilometer lange tunnel zou op het tun neleiland overgaan in een brug van voorgespannen beton. Deze brug zou 3300 meter lang zijn, een hoogte van elf meter N.A.P. hebben en uitkomen in de Everingenpolder op Zuid-Beveland. ADVERTENTIE pinda rotsjes melk en puur van niet duur we! heerlijk (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In een 36 punten om vattend gemeenschappelijk actieprogram ma van de drie vakcentrales gister middag aan kabinetsformateur Zjjlstra aangeboden om diens programma te be ïnvloeden is de hervorming van de structuur der ondernemingen bovenaan gezet. De centrales eisen voorts een actief, gecoördineerd arbeidsmarktbeleid. Inspraak van de vakbeweging Ln de Europese integratie, vereenvoudiging van de sociale verzekering, arbeidstijdverkor ting tot 42,5 uur per week en verbetering van de AOW-uitkering en pensioenvoor zieningen. De drie centrales hebben niet de illu-, sie, dat het gehele programma in de ko mende vier regeringsjaren verwezenlijkt zal worden, maar er zal in die periode toch een begin van uitvoering aan moe ten worden gegeven. „Wij realiseren ons. dat aan ons pro gram van actie aanzienlijke kosten ver bonden zijn. Wij zijn dan ook gaarne be reid met werkgevers en overheid overleg ver programmering en het /an prioriteiten", aldus de Eibergen. voorzitter te plegen vaststellen CNV en v reiding ve jrbe- Voor het het programn het CNV deel aan een ge zamenlijk programma, waarin de deside rata nog summier zijn aangegeven. De structuur van de onderneming be hoeft. een fundamentele herziening, aldus het programma, opdat daardoor ook de positie en de verantwoordelijkheid van de werknemer beter tot hun recht kun nen komen. Zo moeten in de samenstel ling van de raad van commissarissen zo- DJAKARTA (AP/Reuter) Dc gewestelijke militaire bevelhebbers zijn momenteel In Djakarta bijeen. Ze worden door generaal Soeharto op de hoogte gesteld van de toestand die ontstaan is, nu president Soekarno klaarblijkelijk geweigerd heeft vrijwillig af te treden. Geruchten, dat Soekarno een stuk getekend zou hebben, waarin hij al zijn bevoegd heden overdraagt aan Soeharto zijn door een regeringswoordvoerder ontkend. Soe- kamo's standaard wappert nog steeds boven het paleis. Volgens andere geruchten zou Soekarno bereid zijn zijn bevoegdheden aan Soeharto over te dragen op de voor waarden, dat Soeharto aan hem (Soekarno) verslag over zijn beleid uitbrengt en dat het volkscongres hem niet zal afzetten als president. Van de zijde van de studentenorganisaties ls Soeharto te verstaan gegeven afstand te doen van zijn militaire rang als het volkscongres hem zou benoemen tot opvolger van Soekarno. In Djakarta zal morgen generaal Soepardjo tereoht staan. Soepardjo zou op de ochtend van de staatsgreep Soekarno gemeld hebben, dat er „maatregelen waren genomen tegen zes anti-communiBtlache generaals" (dezen werden vermoord). Soe karno zou hem daarna zijn adhesie betuigd hebben. (Van parlementaire redactie)) wel de belangen van de kapitaalverschaf fers als die van de werknemers tot uit drukking worden gebracht. De N.V.'s moeten uitgebreider zijn in hun jaarver slagen. De werknemers moeten het recht van enquête krijgen als zij twijfelen aan een goede gang van zaken. De onder nemingsraden moeten wezenlijk overleg organen worden met grotere bevoegd heden en uitgebreider taken dan thans. De vakbonden moeten binnen het bedrijf contact kunnen opnemen met hun leden. (Zie verder pag. 5 bovenaan) In Vinkeveen bouwkosten te laag opgegeven (Van onze correspondent) VINKEVEEN In 1965 werd een on derzoek ingesteld naar het bouwbeleid dat sinds 1962 door het college van B. en W. in Vinkeveen en Waverveen is ge voerd Hierbij kwamen onregelmatig heden aan het licht, waarover processen- verbaal zijn opgesteld, die in handen zijn gesteld van dé officier van justitie. Om strafvervolging te voorkomen zijn door verschillende inwoners aanzienlijke boe ten betaald. Op 20 oktober van het vorig jaar ver bood de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid de gemeente nog langer zelfstandig bouwvergunningen te verlenen, hetgeen tot op die dag moge lijk was tot bedragen van 15.000 gulden Een gemeenteraadslid verzocht het. col lege van B. en W. de minister te vragen naar de redenen van het verbod. Het ant woord van de minister bestond uit een brief waarin de totale' correspondentie stond opgesomd, die hij al met B. en W over dit onderwerp had gevoerd. Tijdens de afgelopen dagen heeft het dossier van de briefwisseling vertrouwelijk voor de raadsleden ter inzage gelgn. Het. bevatte schokkende onthullingen. Het bleek dat voor een groot aantal bouwwerken, die voor een groot aantal bouwwerken., die op papier minder zouden kosten dan 15.000 gulden, door de gemeente vergun ningen waren verleend. In de praktijk vergden ze echter veel meer geld. tot ruim zeven keer zoveel als toelaatbaar DEN HAAG Het is nu al zo goed als zeker, dat de P.v.d.A. enkele belangrijke punten uit het memorandum van kabinets informateur Zijlstra onaanvaard baar vindt. Dit maakt de socia listische deelname aan een nieuw kabinet praktisch onmo gelijk. Het gaat hierbij om de temporisering van de rijksuitga ven, die de informateur nood zakelijk oordeelt; over de manier waarop de werkgelegenheid ge stimuleerd moet worden, over een eventuele hulpverlening aan ondernemingen en over de gas- en oliewinning in de Noordzee. De P.v.d.A. wenst zich absoluut niet vast te leggen op ingrijpende bezuinigin gen op de diverse departementen en vindt de aanpak van het kabinet-Zijlstra en van de informateur over de gas- en oliewinning onjuist en alleen maar scha delijk voor Nederland. De liberalen staan enkele dagen na de verkiezingen al op een tweesprong. Zij zijn voorstanders van een sterke bezuiniging der rijksuitga ven, maar staan via hun nieuwe Kamerlid Keyzer onder meer achter de steun, die de scheepsbouw toegezegd is. Venvacht wordt, dat de drie confessionele partijen zich in dit stadium met de hoofdlijnen van het memorandum akkoord verklaren. De vijf grote fracties vergaderen van daag over het antwoord, dat zij uiterlijk morgenochtend bij kabinetsinformateur Zijlstra moeten indienen. Daarna worden memorandum en antwoorden openbaar gemaakt, tenzij een fractie bezwaar maakt tegen het publiceren van zijn antwoord. Het memorandum van de informateur komt in elk geval vrij. Politiek Den Haag gelooft, dat da's. J. den Uyl, fractievoorzitter van de P.v.d.A., zich tijdens zijn verkiezingstocht door Nederland te veel gebonden heeft a£in zijn eigen opvattingen over de gas- en olie winning in de Noordzee. Hij kan daardoor nauwelijks meer terug en dit maakt de positie van zijn partij voor een nieuw kabinet bijzonder onzeker. Bovendien staat hij voor zijn eigen ommezwaai ten aanzien van het financiëel-economisch evenwicht in Nederland. Als minister van Economische Zaken zag hij de nabije economische 6ituatie van het land roos kleuriger dan wie ook. Deze ommezwaai naar de ernst van dit ogenblik is een uiterst moeilijke manoeuvre, waarin zelfs drs. Den Uyl wel met zal slagen. De VVD staat thans voor de vraag, of de liberalen akkoord moeten gaan met de financiëel-economische gedachten uit het memorEindum-Zijlstra Voorstandei's van een sterke verlaging der rijksuitgaven moeten zij thans ervai'en, dat de rijks uitgaven op verschillend gebied als van zelf omhoog lopen en dat vooral het be drijfsleven geruggesteund dient te worden door de overheid. Ook hier een betekenis volle koers verlegging, wanneer de VVD inderdaad een nieuw kabinet wil binnen stappen. Bepaald vriendelijk zijn de libe ralen nu ook weer niet geweest tegen over het noodkabinet-Zijlstra. (Zie verder pag. 2, eerste kolom) Vrijdagavond wordt in de Amster damse RAI het traditionele Boe kenfeest gehouden, dat de Boe kenweek 1967 inluidt.. Voor het feest, dat weer besloten wordt met liet Boekenbal, hebben Pieter de Groot en Metten Koornstra uit allerlei (veelal afval-) materiaal de versieringen vervaardigd, die het feest moeten opluisteren en die, ook dat is een traditie, aan het eind van het Boekenbal door de bezoekers zullen worden afge broken en mee naar huis geno men. Op een dekschuit zijn de versieringen gisteren naar de RAI getransporteerd. Pastoorshart vermurwd i rrespondent) ROOSENDAAL De 30-jarige chauffeur C. S. uit Roosendaal is ver- baliseerd wegen oplichting van vijf pas toors. Hij gaf zich uit voor een ambte naar van sociale zaken, die om steun vroeg voor een in moeilijkheden ver kerende huisvader. Vijf goedgelovige parochieherders in Roosendaal (3), Oudenbosch en Rucphen gaven een totaalbedrag van 500 gulden. De zesde pastoor te Roosendaal, waarbij S. aan klopte, kreeg argwaan en belde de politie. avond meegedeeld dat zij het contract mét dc artist Johnny Kraaykamp per februari als verbroken beschouwt. Rlen van Nunen ls bereid gevonden met ingang van deze datum voor de laatste twee maanden van de nu lopende Sleeswijkrcvuc op te treden. Rijk de Gooyer met wie Kraaykamp in de revue een komisch duo vormde zal bij Sleeswijk blijven werken. De ontslagen artiest, die al enkele dagen onbereikbaar is, zal ook niet optreden in dc volgende weekendshow van de AVRO. waarvoor vandaag in Marcanti in Amsterdam de opname zouden plaatshebben. Het „paar apart" zal vervangen worden door de Mountics. Of dit van blijvende aard zal zijn, staat nog niet vast, aldus de AVRO-persdicnst. Wel is zeker dat ook Rijk de Gooyer geen prijs meer stelt op verdere erlang met zijn vroegere collega. Rien van Nunen valt in Over de achter gronden van dit ont slag wilde de direc tie van de revue aan vankelijk niet veel méér vertellen dan dat zij op voortzet- werking met Kraay kamp geen prijs meer stelt. Volgens haar zijn hiervoor verschillende rede nen aanwezig. René Sleeswijk sr. vertelde gisteravond echter dat het voor hem onmogelijk was geworden Kraay kamp langer in de troep te houden. Hij dat het de eerste keer in 37 jaar was dat hij een dergelijke beslissing had moe achtergronden wilde hij ook niets zeggen. „Het ls zo voor Johnny al erg ge noeg." Sleeswijk jr. zei over het ontslag: „We zien hem nog steeds als een talentvol komiek. Maar er was echt verder niet met hem te wer ken. Hij heeft de sfeer in de troep ver pest." Kraaykamp is sinds een half jaar ge scheiden en woont sindsdien op een steeds wisselend adres in Amsterdam. De laatste vijftien jaar heeft Kraaykamp PARIJS (AFP) Omdat hij er schoon genoeg van had dat uit zijn schuurtje steeds weer gereedschap ver dween heeft de 65-jarige bakker-in-ruste Olivier Charpigny in een buitenwijk van Parijs zijn tuin in een waar bolwerk her- Een 26-jarige zwerver, Lakdarchickh, die de deur van het schuui-tje wilde for ceren, kreeg toen een lading ijzervijlsel in zijn hoofd geschoten en overleed ter plaatse. Charpigny zit nu in de gevangenis. In zijn tuin werden talrijke valstrikken ge vonden. Boven de deur van het schuur tje had hij een enorme kei bevestigd, die op het hoofd van een inbreker.moest vallen, in de tuin had hij tot anderhalve meter diepe putten gegraven, die met water en verf waren gevuld en afge dekt met bladertakken. Het gevaarlijkste wapen was echter een geweer, gevuld met ijzervijlsel, dat op ooghoogte was aangebracht en afging wanneer de deur werd bewogen. aanvallen van zwaarmoedigheid. Dagen, soms wekenlang blijft hij dan voor fami- lie en bekenden onvindbaar. In zulke periodes vergeet hij iedereen; hij komt zijn contracten slecht of geheel niet na. Momenteel weet niemand waar Kraay kamp is. Op zijn huidig adres in Amster dam is hij sinds vorige week niet terug gekeerd. Nu zijn contacten met Sleeswijk èn Rijk de Gooyer zijn verbroken, geeft men Johnny weinig kans weer op de oude, succesvolle weg terug te keren. Het contract met Rijk de Gooyer loopt tot juli van dit jaar. De Gooyer wil d© samenwerking echter per 1 mei a.s. op zeggen. Hoe de AVRO hierop zal reage ren was nog niet bekend. HTmPJL A-. frffrna i Politieke jongeren. De stichting Ne derlandse Politieke Jongerencontactraad organiseert zaterdag 25 februart om 10 uur een nationaal jongerenparlement in het gebouw van de Tweede Kamer der Staten Generaal in Den Haag. Het on derwerp van bespreking zal zijn „De ver deling van het nationaal inkomen". Als »al optredeni prof. d». H. J. i - Absolute zege communisten in Kerala NEW-DELHI (Reuter) Do commu- nisten en hun bondgenoten hebben b\j de algemene verkiezingen in India de ab solute meerderheid veroverd in de zui delijke staat Kerala. Hoewel de resultaten voor alle 133 zetels nog niet bekend zijn, hebben de communisten reeds 67 zetels De communisten behaalden reeds in 1956 de meerderheid in Kerala en vorm- dèn het eerste communistische bewind in een Indiase deelstaat. Twee jaar later werd de regering van Kerala op gezag van New-Delhi ontbonden, nadat zich hevige onlusten in de staat hadden voor gedaan. In 1964 kwam de staat onder rechtstreeks gezag van de president te staan, wat gehandhaafd bleef toen de verkiezingen van 1965 geen oplossing bleken te hebben geboden. De Congres partij van premier Indiara Gandhi heeft een zware nederlaag geleden in Kerala, waar zij van de 76 tot nu toe verdeelde zetels er slechts ?es heeft veroverd. uto vernield door de brok- Vielnamkenncr Fall gesneuveld SAIGON (Reuter) Dr. Bernard Fall, professor aan de universiteit van Howard en een van de grootste Vletnam- kenners. is gedood toen hij Amerikaan se mariniers bij een actie vergezelde, zo heeft de Amerikaanse missie in Sai- igedeeld. n Oostenrijk geboren Frans- de Verenigde Staten woon de, is ten noord-westen van Hoe-e ver moedelijk door een landmijn gedood in een gebied dat de naam „straat zonder vreugde" draagt, waarover Fall zijn ge lijknamige boek schreef. De naam „straat zonder vreugde" werd aan het gebied gegeven door de Franse soldaten die in de jaren vijftig in Indo-China vochten. Professor Fall was eind vorig jaar in Zuid-Vietnam aangekomen en wilde zijn volgende boek aan de Vietkong wij- Falls belangrijkste boek „Heil in een very small place" wordt beschouwd als het volledigste werk over de strijd ln Dien Bien Phoe. Fall werd in 1926 geboren en nam als zestienjarige Jongen reeds deel aan ge vechten tegen de Duitsers als lid van de Maquis. Na de oorlog stelde hij van 1946 tot 1948 onderzoeken in voor het arlogsmisdadigerstribunaal te Neuren berg. In 1951 vertrok hij naar de Vere nigde Staten en ln 1953 was Fall voo I het eerst in Indo-China.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1