Stien Kaiser schonk Nederland ALLES NA DE DUIZEND METER WIST IK HET ZEKER Ans Schut onderstreepte opmars naar de top DEVENTER. Sinds gistermiddag lialf vier heerst Nederland in de wereld van het hardrijden op de schaats op alle fronten. Na de magistrale triomfen van Kees Verkerk in Lahti en Oslo hracht de 28-jarige Delftse politieamhtenares Stien Kaiser na een drieduizend meter in de stromende regen waarin zij de viervoudige olympische kampioene Lydia Skoblikova diep vernederde, voor het eerst in de geschiedenis een wereldtitel bij de dames naar Nederland. In Stien Kaiser kreeg de 33-jarige Russische titelverdedigster Valentina Stenina een opvolgster van bijzondere klasse. De Delftse greep in dit toernooi op drie van de vier afstanden het goud en haar voorsprong op nummer twee van het eindklassement, de Russin LasmeKaïuiitse,bedroeg meer dan vier punten. Met haar triomf doorbrak Stien Kaiser in 1965 en 1966derde in het wereldtoernooi de Russische suprematie in het hardrijden voor dames. Van de vierentwintig titelwedstrijden vóór Deventer gehouden, wonnen de Russinnen er achttien. Sinds 1952 was het wereldkampioenschap niet meer in andere handen dan Russische geweest. Tot Deventer 1967. Daar kreeg de Russische schaatsmacht een ongehoord pak slaag. Weliswaar kon de 24-jarige Kauniste nog juist het zilver bemachtigen, maar ook van het derde trapje van het ereplatform werd Rusland geweerd. Daarop troonde gistermiddag de jongste deelneemster aan het toernooi, de verbazend sterke vijftienjarige Amerikaanse Diane Holum. Lydia Skoblikova de wereldkampioene van 1963 en 1964 bleef de verrassend sterk rijdende Nederlandse Ans Schut in de strijd om de vierde plaats maar net voor. Valentina Stenina winnares in 1960,1961 en 1966 moest met een zesde positie het veld ruimen. MAANDAG 20 FEBRUARI 10B SPORTBIJLAGE „DE LEIDSE COURANT" De opmars naar de internationale top die het Nederlandse damesschaatsen ■izoen onder leiding van trainer Piet Zwanenburg heeft gemaakt, werd Deventer niet alleen door Stien Kaiser en Ans Schut duidelijk onder streept. Ook Willy Burgmeyer (lOet en Carry Geyssen (12e) leverden uitste kend werk. Was Carry Geyssen vijftig meter voor de eindstreep van de 1000 meter niet op een afschuwelijke wijze ten val gekomen, dan was zij gezien de tijd die zij bezig was te realiseren haar sterke 3000 meter zeer beslist bij de eerste acht geëindigd. Stien Kaiser maakte zaterdag toen de zon uitbundig straalde duidelijk, ze maar met één ding tevreden zijn: de wereldtitel. Nadat Stenina en Skoblikova met 46,9" en 46.8 de mo gelijkheden van het kunstijs hadden gemarkeerd, schaatste Stien Kaiser in de vijfde rit tegen de razendsnelle kleuter Diane Holum (46,1) naar de Nederlandse recordtijd van 46,5 sec. Slechts twee rijdsters zouden daarna sneller dan de Nederlandse kampioene het ijs gaan. In de elfde rit re aliseerde de Russische sprintspecialiste va 46,1 en in de dertiende rit kwam de in Luxemburg geboren Ame rikaanse Mary Meyers tot een glan zende 46 sec., ondanks het feit dat zij bij het wisselen zeer zwaar werd ge hinderd door de Noordkoreaanse Kim Song Soon, vorig jaar tweede in het eindklassement en zaterdag met 48 meteen een illusie armer. Mary Meyers wenste van haar recht om over te rijden geen gebruik te maken. Dat scheelde haar tenminste 0,3 sec. Behalve Stien Kaiser maakten ook de overige Nederlandse deelneemsters op WIJ KOMEN TERUG DEVENTER - Dr .Russische eoach Viktor Kubatschkin was zeer ander de, indruk van hel rijden van Stien Kaiser. „Wij begrepen donderdag, dat zij een voordeel had behaald door in Dam* te trainen. Ik wens de Nederlanders geluk met hun schaatsenrijders, tiet volgend jaar komen wij terug," voegde hij hieraan toe. En dat was hef enige moment. waarop een flauwe glimlach op zijn gezicht verscheen. De rijftimjdrige Diane Holum koesterde in een hoekje van de perskamer haar bronzen medaille,, die zelfs de aanval van Skoblikova en Stenina had doorstaan. „Ik had dit nooit gedacht en ben erg gelulckig. Voor Nederland is 't fantastisch, dat Stien Kaider heef t geu omieti 'want de Russische dames zijn sterk, ik hoop ook eens uertddkumpióeiie te worden maar eerst dc Olympische Spélen in Grenoble, dat is het belangrijkstealdus deze jonge rijdster, die voor haar jaren zeer goede prestaties levert, hetgeen overigens nog eens duidelijk aantoontdat men nog aan het begin vgn de ontginningstaat. die 500 meter een beste beurt. Zowel Carry Geyssen als Willy Burgmeyer en Ans Schut bleven ruim onder het oude nationale record van 48,1 sec. WEER RECORD Uit haar goede sprint haalde Stien Kaiser extra-kracht voor de 1500 meter. en waardevolle „tip" van Valen tina Stenina (2.27,4) raffelde Delftse Stien de 300 meter in 29,8 sec. onder zich door. Na 700 meter was het vel schil met de tijd van Stenina reeds 1,5 na 1100 meter bijna 3 sec. en op de streep bedroeg de marge liefst 4.4 sec. De tijd van 2 min. 23 sec. betekende «en Nederlands record en lag slechts Onfortuinlijke Carry Geyssen in 4 seo. boven het wereldrecord van wijlen Inga Artamonova. Na de toptijd van Stien Kaiser die later goed zou blijken voor goud verraste Ans Schut tegen de razendsnel gestarte Ameri kaanse Mary Meyers met een heel mooie 2.26,7, sneller dan Stenina. Ook Carry Geyssen, die direct na de finish een val maakte, en Willy Burgmeyer reden voortreffelijk. Met resp. 2.26,7 en 2.30,1 bleven ook zij ruim onder de oude na tionale recordprestatie. Slechts één rijdster bleek inderdaad een bedreiging te vormen voor de eerste plaats van Stien Kalser: Lydia Skoblikova. de sterke fysiologe uit Tsjeliabinsk. Tot 700 meter bleef zij precies in het schema van de Nederlandse. Op. 1100 meter ging een rilling van angst dooi de rijen van de toeschouwers, toen de Russin 0,1 sec. sneller bleek te zijn dan Stien Kaiser. Maar toen kwam het verschil in conditie. Waar de Delftse keihard door kon gaan, moest de Russin terrein prijs geven. Op de streep kwam ze 0,9 sec. tekort. Stien Kaiser was na de eerste dag eerste in het algemeen klassement, maar haar voorsprong op Skoblikova bedroeg slechts een halve punt. En op de derde plaats, op nog geen punt achter de Nederlandse, dreigde Diane Holum, de vijftienjarige vechtjas, die ctie tijdens de vijfhonderd meter. op de 6Chaatsmijl bewezen had, dat ze veel meer kon dan alleen een snelle sprint rijden. OPNIEUW GOUD heerlijkheden rolden gisteren, op een zuidwester van windkracht zeven, zware regenwolken over de IJssel aan. Onder deze bizarre omstandigheden werd ge start voor de 1000 meter. Sterker nog dan op de openingsdag zou het belang van een topcinditle aan de dag treden. Stien Kaiser ha'' een kostbaar uit gangspunt. Al haar belangrijke tegen standers zouden vóór haar over de baan moeten. De eerste daad van be tekenis stelde de Noordkoreaanse Kim Song Soon tegen Valentina Stenina: 1.37,1. Voor de snelle Egorova was deze opgave te zwaar (1.38,3) en na het drama-Geyssen j strompelde ver dwaasd naar 1.46.1) konden ook de Russinnen Kauniste en Skoblikova niet in de buurt komen (1.38.3 en 1.39,4). De zevende rit bracht Stien Kaiser tegen Diane Holum in de baan. Het Amerikaantje trok de Delftse naar een zeer snelle opening van 20.6 sec. Op 600 meter had «Stien Kaiser zich langs haar tegenstandster gedrongen en was zij met 57.2 meer dan een halve seconde voor op de Noordkoreaanse. Het publiek sloeg daverende roffels op de reclameborden en barstte In een uitzinnig gejuich, los toen de klok op 1.36.2 stopte. Opnieuw goud voor Stien Kaiser, die daarmee het toernooi had beslist. Want dat zij de wereld recordhoudster op de 3000 nieter op deze afstand eveneens zr- triom feren. stond bij voorbaat vast. Slechts een val. waarbij meer dan 13 sec. ver speeld zouden worden, kon de Delftse nog van de titel afhouden. Die val kwam er, natuurlijk, niet. Stien Kaiser schaatste in een rechtstreeks duel met Lydia Skob'ikova naar 5.18.7. veruit de snelste tijd op dit nummer. Pas elf seconden achter haar ging de volslagen ontredderde Skoblikova over de eind streep. Het was een magistrale afslui ting van een voor de Nederlandse toernooi. Een afsluiting waaraan de kleine Ans Schut nog extra glans gaf door op de 3000 meter als tweede op het erepodium te komen. VIER BIJ DE EERSTE TWAALF De totaaluitslag van de strijd om het wereldkampioenschap i de tussen haakjes geplaatste cijfers geven de plaatsingen afstanden aan): 500 r 1. Kaiscr (Ned.j 2. Kauniste (Rusland) 3. Holum (VS) 4. Skoblikova (Rusl.) 5. Schut (Ncd.) 6. Stenina (Rusland) 7. Egorova (Rusland) 8. Mustonen (Finl.) 9. Kim Song Soon INK) 48.0 (14) 10. Burgmeyer (Ned. I 47.4 9) 11. Han Pil Hwa INK) 48.1 (17) 12. Geyssen (Ned.48.2 (19> 13. Meyers (VS) 46.0 1) 14. Keskivitika (Finl.) 48.7 (24) 15. Sablina (Rusland) 49.2 (30) 16. Ivangine (Fr.) 47.6 (10) midÊmÊmM „Ome" Piot Zivaneburg coacht Stien Kaiser naar een machtige 1000-metertgd. Davos een vondst van Piet Zwanenburg DEVENTER Na de successen van Kees Verkerk, de Europese en wereldkampioen, en de krachtprestaties van Ard Schenk, vervolmaakte zaterdag en zondag de 28- jarige Stien Kaiser uit Delft de Nederland se schaatstrilogie met een daverend we reldkampioenschap voor dames, waarmee zij de vele jaren durende Russische hege monie doorbrak. Stien Kaiser, de op 24-jarige leeftijd wat laat met de schaatssport in aanraking gekomen nicht van oud- Europees kampioen Kees Broekman, die zoveel ups en downs heeft gekend. Zij beantwoordde de vele vragen die op haar werden afgevuurd met de bescheidenheid van een atlete, wier sportcarriére zeker niet over rozen is gegaan. Stien Kaiser die. en dat is zeker zo belang rijk. door de schaatsleiders te oud werd bevonden en tevens de door haar geloofsovertuiging zo moeilijke barrière moet overwinnen, omdat zij wereldkampioene wilde worden Nadat zij in 1963 was begonnen, won zij direct de Zuidhollandse titel, maar de KNSB schonk geen aandacht aan de in rijkspolitiedienst zijnde Delftse. Het was een nog groter reden om de tanden op elkaar te klemmen. Onverzettelijk en boordevol wils kracht ging zij door, omdat zij de Russinnen op het televisiescherm had gezien en eens ook zo wilde wor den Nog heeft zij de brief van de bond, die haar niet naar Scandinavië wilde laten reizen, waarin staat, „ge bleken is dat de grootst mogelijke meerderheid van het dagelijks bestuur en van de technische commissie de bedoeling had jou als nummer een te laten rijden in het toernooi om de wereldtitel en tegen het houden van een selectie was. Dit was allemaal te wijten aan gebrek aan communicatie en een serie misverstanden. Wij be seffen, dat jij hierdoor ernstig gedupeerd bent en be treuren dat ten zeerste". Onverstoorbaar Stien Kaiser was onverstoorbaar. In 1965 openbaarde slch de pijnlijke knie. maar zij behaalde brons in het Finse Oulu en na de operatie kwam zij toch weer terug om wederom brons aan haar kleine verzameling toe te voegen. In 1967 moet het gebeuren, heeft Stien Kaiser gedacht. De conditie werd opgebouwd op de atletiek vereniging en in Overveen. Coach Piet Zwanenburg (54) stond haar met raad en daad terzijde. Zij verover de de Nederlandse titel met overmacht, en vier Neder landse records. De voor-oljmpische wedstrijden lonk ten, waar snelle tijden werden geboekt. Het wereldre cord over 3.000 meter werd aan flarden gereden en daarna werd het drie weken stil om Stien Kaiser en de Nederlandse damesploeg. Drie weken van trainen en slijpen op vijftienhonderd meter en hoger, die in Deventeer duidelijk de doorslag gaven en haar superi oriteit op drie afstanden winnares en daardoor een-' wereldkampioene van grote klasse nog eeps duidelijk onderstreepte. Al geslagen Davos is het nieuwe element geweest, dat fysiologisch en psychologisch een niet te verwaarlozen accent heeft gelegd op de Nederlandse voorbereiding. Het idee. ont sproten aan het brein van coach Piet Zwanenburg, heelt daarom zon waarde, omdat de Russinnen, die toch over een bijzondei' goede medische begeleiding be schikken, donderdag bij de thuiskomst van de Neder landse damesploeg begrepen reeds in geslagen positie te liggen. Immers, zij weten dat door het trainen op grote hoogte een toeneming van het haemogloblnege- halte en rode bloedlichaampjes de rijdster op zeeniveau onmiskenbare voordelen biedt. Er was uitgerekend dat vier dagen op het lagere niveau precies toereikend zou den zijn om de op hoog niveau iu alle rust verzamelde lichamelijke en geestelijke overdosis aan mentale span kracht en zuurstofrijke doorbloeding van de spiergroe pen juist dat beetje overwicht zou tegen rijdsters van gelijkwaardig Het zou overdreven zijn om de wereldtitel van Stien Kaiser hier alleen aan toe te schrijven, maar dat het. in de totaliteit van een moderne, zij het- met helemaal wetenschappelijk benaderde, training van belang is ge weest. staat vast en opent in de toekomst geheel nieu we en ongekende perspectieven. Dit is tevens een beetje beangstigend, omdat men in alle takken van sport dit voorbeeld zal gaan volgen hetgeen betekent, dat de fi nanciële belasting van de bonden en de maatschappe lijke positie van de topsporten hierdoor nog meer in 'net gedrang komt. Stien Kaiser zegt hierover ..Natuurlijk heeft Davos geholpen. Ik voelde mij tot alles in staat. Na de eerste dag wist ik, dat Stenina en Skoblikova reeds waren geslagen. In dc nacht van zaterdag op zondag heb Ik het moeilijk gehad, al was mijn zelfvertrouwen groot. Na de 1000 meter van zon dag wist ik het zeker. Het publiek wat fantastisch." te strijden winÉlHBj

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9