Vastenactie Frankrijk in ban van twee gruwelprocessen Studenten geschokt door activiteiten CIA SPIJTBETUIGING VAN HARSTER EN ZÖPF Slottke houdt zich van de domme Echtpaar De Wit kreeg niet voor niets Visser-Neerlandiaprijs ZATERDAG 18 FEBRUARI 1966 DE LEIDSE COURANT /N de tweede week van de Vastenactie vestigen wij de aandacht op Azië, continent met een zeer oude beschaving en daar door volledig verschillend van Afrika, dat zopas het ijzeren tijd perk achter zich heeft gelaten. In China en India heeft het twee grootmachten, die rond het jaar 11000 de huidige grootmachten waarschijnlijk overvleugeld zullen hebben. Ilct wordt hoog tijd, dat wij, die van Azië zo lang hebben geprofiteerd, dit continent helpen de sprong naar het indnstrieel- technische tijdperk te maken. Azië draagt sinds mensenheugenis de nam „morgenland", dat is land van et oosten, land waar het licht opkomt. Reeds voor de geboorte van Christus itond het in nauw contact met de lan- len rond de Middellandse Zee. die bij onder veel belangstelling hadden voor produkten uit China, bijzonder de zijde. Deze werden door karavanen langs ein- NV Automobiel fabriek failliet (Van correspondent ARNHEM. De arrondissementsrecht bank te Arnhem heeft de N V. Automo bielfabriek Nederland, die Hhio-personen wagens importeerde en Hino-vrachtwa»- gens assembleerde, schriftelijk failliet ver- klaard. Het faillissement is. zoals gisteren reeds gemeld aangevraagd door een bank i en verschillende leveranciers, waaronder Van («end en Loos. Het ongedekt tekort bedraagt ongeveer 4 miljoen gulden, i Het staat wel vast. dat het assemblage- j bedrijf van de N V. in Vllssingen-Oost zal i verdwijnen De Hino blijft overigens in i Nederland. De import en de servi I Hino-rijders zal worden overgenom I Gï VA. een zusteronderneming van de rij 'Puvota-importeur Louwman en Parquis Gjl l te Rotterdam. De Automobielfabriek Ne- I in '.Ierland was een zelfstandige NV., die jor 1 voor honderd procent zelf verantwoorde- vil I lijk is voor het debacle. Zij heeft nog enkele honderden onverkochte uit Japan geïmporteerde Hino-personenautd's staan. I Deze zullen door de Tuyota-importeur te Rotterdam worden verkocht. Grootmoeders stonden gezin TER BESCHERMING BURGER Kamercommissies verzoekschriften willen meer bevoegdheden in de weg •spondent Lucas Kleijn) - Pales Ontwikkelingshulp hoeft niet spectaculair te zijn. De vorig jaar enkele boten aan een visserscoöperatie in Taiwa ons een kwestie van enkele tienduizenden guldens, voor levensbelang. Sovjetuitnodiging voor dr. Kruisinga de ha dan ook op. dai ïrwegend Dat dit niet gebeurd is. moet v geweten worden aan de opkomst van de Islam in de zevende eeuw. Ontstaan i Arabië. verspreidde deze godsdienst ich als een.olievlek over een groot ge- ied van Azië. Gezien het strijdbare karakter van de Islam, ging dit blok fungeren als een wig, waardoor Euro- i het Verre Oosten uit elkaar wer den gedreven. Zo werd h •hristelijk en het oosten boeddhistisch en hindeïstisch. De eerste poging van Europa om het islamietische blok te doen springen viel in de tijd van de kruistochten. Deze poging mislukte. Marco Polo brak dooi de barrière heen maar zijn onderneming jen eenmanspoging, die geen staat kundige gevolgen heeft gehad. Pas toen de Portugezen op het idee kwamen, het blok van de islam te ..omzeilen" kwam de weg naar het verre oosten voor Europa open te liggen. De gevolgen zijn bekend. Portugezen en Spanjaarden werden gevolgd door Engelsen en Hollanders, later ook dooi de Fransen. Langs het noorden bereik ten in de 17de eeuw de Russen de Stil le Oceaan. Overal langs de rand van Azië kan men de sporen van Europese invloed ontdekken: wij noemen slechts de namen Goa. Macao. Hong-Kong, India Japan, de Philippijnen, Indonesië en Achter-Indië. Maar het bleef bij de rand. Het hart van Azië is volledig Aziatisch gebleven. Nog altijd heeft het westen in Azië 'n U deel van zijn politieke invloed behouden. Maar de dagen van deze invloed zijn ge teld. Het zal er nu op aankomen Azië, dat bij Europa is achtergebleven, te hel- pen op eigen benen te staan. het Zaken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, is door de Sovjetautoriteiten uitgenodigd een aantal gastcolleges te geven aan de universiteit van Moskou. Dr. Kruisinga heeft deze uitnodiging aanvaard. Naar verwachting zal dr. Kruisinga eind maart of begin april naar dc Sovjet-Unie vertrekken. Deze uitnodiging kwam tot stand door be middeling en met medewerking van de wereldgezondheidsorganisatie De gast colleges zullen gegeven worden over het terrein van de volksgezondheid. ledei jaloezie verloofd! Ma heeft vermoord. De moeder van Maryvonnc gaat iedere zaterdag met veertig anjers naar het kerkhof. Haar dochter ligt be graven onder een steen, waarop achter de naam van Maryvonnc vermeld staat, dat zij op laffe wijze door haar verloof de werd vermoord. Had het aan de moeder gelegen, dan stond ook de naam van Serge op de zerk gebeiteld, maar dat stuitte af op de weigering van de steenhouwer. Aan ieder die het horen wil zegt de moeder, dat zij pas gewro ken zal zijn. wanneer het hoofd van Maar een proces dat nog vee sensatie wekt is in Rouaan aan d Het drama heeft zich enkele jai leden afgespeeld in het Normandische dorp La Vieux Rue van 300 zielen. Daar zijn twee grootmoeders, een van va-1 (Van onze parlementaire redactie ders en een van moeders kant, door hun moord. De een met rattenkruid en de j DEN HAAG Gemiddeld 500 Neder - moord. De een met rattenkruid en de landers dienen jaarlijks verzoekschriften ander door worging. De man, hoofd van in bij de Eerste en Tweede Kamer. Een het boerengezin. Eugène. zat aanvanke- groot aantal kan naar tevredenheid af- lijk in voorarrest maar is op vrije voe- j gehandeld worden, anderen volgen een ten gesteld en wordt alleen nog maar moeilijker weg. Hoe ingewikkelder het als getuige gehoord. Hoofdbeklaagde staatsapparaat wordt, des te gemakke- Letondeur. Zij jyuer kan de individuele burger In moel- de lijkheden komen dooi- gedragingen zit met zeven van haar kinderen bank der beklaagden. Zij heeft in totaal zeventien kinderen ter wereld ge waarvan twaalf nog in leven. Ilotine valt. Aan het andere eind van het dorp woont de moeder van Serge, die er zich rekenschap van geeft, dat zij haar zoon, die voorheen geen vlieg kwaad heeft ge daan. nooit meer zal terugzien. Zij heeft een hartkwaal. Volgens haar hebben vrienden Serge gek gemaakt met pla gerijen, dat Maryvonne hem ontrouw was. De twee vaders werken in dezelf de steenkolenmijn. Zij komen elkaar iedere dag een paar maal tegen en ien dan het hoofd om. Amerikaanse organisatie geschorst I.S.C. wijst iedere beschuldiging af (Van i verslaggevers) In Annamcfngalam zal de vastenactie zorgen voor de bouw van een weeshuis. Dat dit geen overbodige weelde is, mag blijken uit bovenstaande foto. De jongens slapen nu op de veranda van hun school. (Van onze speciale verslaggever Link. van Bruggen) MüNCHEN Een aangedane Harster heeft zqn berouw uitgesproken over ztfn aandeel in de jodenvervolging in bezet Nederland. Een verslagen Zöpf deed, zij het wat stunteliger. precies hetzelfde. Al leen de thans 64-jarige Gertrud Slottke kon nog geen spijtbetuiging over haar Uppen krijgen. Op een kwijnende toon bracht ze naar voren. dat. ze zich a an il ooi bij de woorden van haar verdediger, die wegens gebrek aan bewijs op vrij spraak had aangedrongen, a De dag van gisteren, de laatste in het ■- proces tegen de drie schrijftafelmoorde naars van 100.000 Nederlandse joden vrijdag wordt er vonnis gewezen was er van Incidenten en uitbarstingen. >g voor de zitting begon, kwam met donderend geraas een groot, stalen raam sponningen en al naar beneden. Glas scherven en -splinters viogen wijd en zijd in het rond. Niemand werd getroffen. Tijdens het pleidooi van dr. Rudolf Aschenauer, die Slottke als een „kleine, nederige en niets betekenende ambtena res" betitelde, moest president dr. Karl k; Göppner iemand van de publieke tribune laten verwijderen. Het was een man, die zich niet langer kon beheersen. „Vergeet de zigeuners niet!" riep hij. Tussen de officier van justitie en Slott- d- kes verdediger ontstond in het laatste kwartier van het proces nog een nijdige dialoog over het te berde brengen en de betekenis van bepaalde stukken. De woede-uitbarsting van dr. Huber werd nog overtroffen door die van dr. Asche nauer, toen de laatste zijn bezwaren door de grote zaal van het Münchener paleis van Justitie had geschreeuwd, reageerde een bezoeker achter ons heel laconiek met de oude nazigroet: ..Heil Hitier". Schuld De 62-jarige dr. Wilhelm Harster. die tot midden 1943 bevelhebber van de vei ligheidsdienst en de veiligheidspolitie in bezet Nederland was. bracht naar voren, dat hij in zijn eigen schets van zijn leven uitvoerig had gesproken over het tijdstip, waarop hij zekerheid kreeg dat de mede door hem gedeporteerde joden de dood werden ingejaagd. „Ik heb schuld." zei bij, ..grote schuld. Ondanks deze verschrikkelijke weten- Burgemeester van Leeuwarden benoemd Bij K.B. is met ingang van 16 maart 1967 benoemd tot burgemeester van de gemeente Leeuwarden, de heer J. S. Brandsma (48) te 's-Gravenhage is, is directeur van het produktschap granen, zaden en peulvruchten. Hij is nederlands hervormd en lid van de Partij van.de Arbeid. schap ben ik op mjjn post gebleven. Mijn opmerkingen tijdens dit proces moeten niet als verontschuldigingen worden ge zien, maar als verduidelijkingen. Ik her haal dat datgene wat ik heb gedaan, op geen enkele wijze te rechtvaardigen is. Mijn schuldgevoel zal me. zolang ik leef, blijven begeleiden. Tegen de nevenaan klager, dr. Kempner, die beweerd heeft namens het gerechtshof der doden op te treden, zou ik willen zeggen, dat mijn berouw en mijn smart oneindig diep zijn". Willy Zöpf, 58 Jaar. gedurende de oor log leider van het beruchte referaat IV- B-4 in Den Haag. 6tamelde zijn vroegere chef met een treurige blik in de ogen na: „Geen argument zal me kunnen vrij pleiten van mijn schuld aan de depor tatie van de Nederlandse joden. Ik heb Slottkes verdediger betoogde dat zijn cliënte geen enkel nazigeheim had ge kend. Ze had slechts opdrachten uitge voerd. die van hogerhand gegeven waren. Aan besluitvormend werk. in welke zin dan ook. had zij nooit meegedaan. Zij was verblind geworden door de techniek, in het derde rijk de uitroeiing de joden werd gecamoufleerd. Typering „Wij allen zijn drijfhout op de snelle stroom van de geschiedenis", aldus dr. Aschenauer. „Slottke vond het logisch, dat er maatregelen tegen de joden werden genomen, want, in de levensbeschouwing van haai' tijd, speelde de rassenwaan een grote rol". Slottkes verweer, dat. ze pas na de ooi-log gehoord had van het gruwelijk lot. dat de joden in vernietigingskampen als Auschwitz en Sobibor getroffen had acht te hij zeer waarschijnlijk. Zijn cliënte was juridisch en politiek ongeschoold, terwijl ze van het volkerenrecht niets afwist. Pleiter ontkende niet, dat Slottke een morele schuld had. of althans een stuk morele medeverantwoordelijkheid droeg. Maar had Paus Pius XII niet gezegd, dat mensen tot handelingen verleid kunnen worden, die ze volgens hun natuur nooit zouden hebben begaan' Officier van justitie Huber sloeg even wel hard terug: „Het wordt de hoogste tijd", aldus dr. Huber. „dat. we van het niveau van de nationaal-socialistische ideeën naar dat van de naakte feiten af dalen. Het. gaat om de Nederlandse joden en wat er met hen is gebeurd. Het is. in strafrechtelijke zin. van nul en genei- waarde als er wordt aangevoerd dat het joodse volksdeel in Nederland ook zonder Harster en Zöpf was uitgeroeid. Beide verdachten hadden een verstand en een hart gekregen om te gebruiken. Ook Slottke was het lot van de joden bekend. Jarenlang had ze zich niet anders dan met joodse zaken bezig gehouden. Ze ge noot een grote mate van zelfstandigheid en nam eigen initiatieven, zonder dat haar superieuren enige aandrang behoefden uit te oefenen". Letterlijk verklaarde dr. Huber nog: „Zelden is mij een man zo sympathiek geweest als dr. Harster. toen hij in de gevangenis tegen me zei: „Meneer de of ficier. wat. hebben wij toch weinig fan tasie gehad om te proberen die arme mei. - De officier lanceerde tenslotte een felle aanval op dr. Aschenauer, die hem „met giftige pijlen" had trachten te beschieten. Hij had gedacht dat dit proces in alle orde en rust zou kunnen verlopen, omdat er al een zekere duidelijkheid omtrent de schuld was. Hem werd met nieuwe stuk ken in de hand verweten, zich niet vol doende verdiept te hebben. Waarom wa ren deze documenten niet in de dossiers te vinden? Hier was tijd genoeg voor ge weest. „Nu zeg ik niets meer. wat er aan de andere kant. ook wordt beweerd". Op de slotdag van het proces was be neden noch boven ook maar een plaats in de grote rechtszaal onbezet-, Dr. Huber werd na beëindiging van de zitting door enkele studenten omringd, die hem in po sitieve zin ondervroegen. Hij zei hen een dreigbrief te hebben ontvangen, waarin te lezen was. dat hij over drie jaar op dezelfde plaats zou staan als Slottke. Ern stige zorgen maakte hij er zich echter niet om. LEIDEN. De heer Ram Lakhinu, secretaris-generaal van de I.S.C. (Inter national Student Conference), de over koepelende organisatie van studenten verenigingen nit alle delen van de we reld, heeft gistermiddag in het hoofd kwartier van de organisatie te Oegst- geest medegedeeld, dat de N.S.A., de na tionale Amerikaanse studentenorganisa tie, gesehorst is ais lid van de I.S.C., hangende het onderzoek naar de beschul digingen die gisteren geuit werden. De New-York Times heeft, zoals gemeld, onthuld dat o.a. de N.S.A. en de I.S.C., waarvan ook de Nederlandse Studenten raad lid is, via de Amerikaanse stichting voor jeugd- en studentenzaken, gelden heeft betrokken van de Amerikaanse in lichtingendienst de CIA, voor anti-com munistische activiteiten. Het zou om een bedrag gaan van ruim 1.3 miljoen, dat sedert 1950 verstrekt zou zijn. De heer Lakhina verklaarde na drukkelijk dat de I.S.C. weliswaar naast de contributie van de aangesloten natio nale studentenorganisaties gelden be trekt uit ongeveer 40 particuliere fond Mn, „maar de I.S.C. heeft nooit en zal nooit gelden accepteren waaraan bepaal de voorwaarden of pre&sies verbonden zijn." De I.S.C. wijst de beschuldiging aan haar adres dan ook categorisch af. Zoals bekend heeft president Johnson naar aanleiding van de onthulling en de felle kritiek in de V.S. een diepgaand onderzoek bevolen. Tijdens het afleggen van de verklaring door de heer Lakhina t.e Oegstgeest werd ook een telegram getoond van de heer Arthur Houghteon, de grondlegger van de Foundation for Youth en Student Affairs. In dit telegram ontkent de heer Houghteon nadrukkelijk, dat het fonds "bij geldverstrekkingen bepaalde voor waarden heeft gesteld. De Nederlandse Studenten Raad heeft gisteravond in een verklaring gezegd, met ontsteltenis kennis genomen te heb ben van de nauwe banden tussen de N.S.A. en de C.I.A. De N.S.R. veroor deelt ook scherp de politiek van de Ame rikaanse regering. De N.S.R. heeft de I.S.C. te Oegstgeest verzocht te onder zoeken in hoeverre vertegenwoordigers van de N.S.A. in het secretariaat be trokken zijn geweest bij dezek vvestie. De N.S.R stelt verder, volledig vertrou wen te hebben In de ongebondenheid van de I.S.C. De voorzitter van de N.S.A. heeft gis teren in Washington bekendgemaakt, dat in de loop der jaren slechts enkele leiders van de N.S.A. In het C.I.A.-ge- heim betrokken zijn geweest. „Voordat hun mededeling werd gedaan van de band met de C.I.A. werd van deze jonge- mensen geëist een eed van geheimhou ding af te leggen. Zij werden er voor ge waarschuwd. dat schending van die eed kon leiden lot 20 jaar gevangenisstraf." De voorzittter van het N.S.A.-bestuur zei, dat het bestuur „geschokt is over de ethische val die jonge mensen van grote integriteit gezet werd door de C.I.A." De C.I.A. zou geen rechtstreekse controle op de studenten hebben uitge oefend, maar oefende „de meest subtiele invloed uit". Préhistorie Als men hoort wat zich ln dal gezin heeft afgespeeld, denkt men niet aan de middeleeuwen, maar aan de prehistorie. De moeder julienne is 'n kind van haar grootvader, trouwde met een volle neef, ook een Letondeur. De inteelt had van zelfsprekend afschuwelijke gevolgen. In het boerengezin is er maar één die le zen en schrijven kan en die als profes sor wordt beschouwd. De rest is anal fabeet. Julienne zelf werd als meisje van tien jaar stokdoof en werd van school afgenomen, omdat verder leren geen zin had. Bij de getrouwde kinderen worden baby's levenloos geboren. Ande re kinderen groeiden geestelijk niet ver der dan tot de leeftijd van tien jaar. Kranten kwamen nooit op de boerderij. Televisie was er niet. Vader Eugène was een patriarch, maar moeder Julien ne Had het heft in handen en deelde de De eerste grootmoeder werd met rat tenkruit uit de weg geruimd. Een van de zeven kinderen werd er op uit ge stuurd om het vergif te halen. Hij wist voor wie het bestemd was. want er werd in het gezin vrijuit over gepraat. De jongen deed eenvoudig wat hem werd opgedragen. Bevel is bevel. Als de grootmoeder dood is wordt zij door het gehele gezin plechtig ten grave gedra gen en op de rouwkaarten staat dat zij in vrede moge rusten: „Requiescat in pace". Vijf jaar lang past een der meisjes de tweede grootmoeder voor beeldig op. Maar als zij wil gaan trou wen, is de oude vrouw een hinderpaal. Ook zij zal moeten verdwijnen, maar ditmaal niet met rattenkruit, want de doodsstrijd van de eerste grootmoeder heeft te lang geduurd. Dat zij door wurging om het leven zal worden ge bracht, vinden alle gezinsleden heel nor maal. Het is alleen maar de vraag wie het moet doen. Een kleindkind van de oude vrouw, laat er zich voor lenen, komt op sokken de slaapkamer binnen en wurgt met handschoenen aan de grootmoeder, die door algehele verlam ming weinig terug kan doen. Onderwijl staat de radio keihard aan, om eventueel geschreeuw van het slachtoffer te over stemmen. Eugène, de man, ligt zoge naamd al in zijn bed, slaapt rustig en heeft niets gehoord. Om de hals van de dode grootmoeder wordt een witte doek gebonden, hetgeen op het boerenland ge woonte is. De dokter neemt daar geen aanstoot aan en meent dat de vrouw door een hartaanval om het leven is ge verheld. Meestal wacht hem clan een lange weg om zijn recht Ie vinden. Dik wijls ondanks alle goede bedoelingen van ile Kamercommissies-verzoekschriften. De voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer hebben thans van beide Kamer commissies een studienota ontvangen over het geven van meer bevoegdheden aan deze commissies. Zo dringt de nota erop aan deze commissies inzage te geven in ambtelijke stukken en de bevoegdheid te verlenen aan noodzakelijk gewenste ge tuigen en deskundigen een verschijnings- olicht od te leggen Deze mensen moeten desnoods onder ede gehoord kunnen wor den De kamerleden die in deze commissies zitting hebben of gehad hebben, stond bij hun studie de zogenaamde ombudsman in de Skandinavische landen. Engeland en West-Duitsland. voor ogen. Op den duur zou. aldus deze Kamerleden, naast de Kamercommissies-verzoekschriften ook nog een ombudsman kunnen optreden. Dit moet de toekomst uitwijzen. Hoofd zaak is, dat de procedure waarmee iedere burger zijn recht en bescherming tegen de staat kan zoeken, verbeterd wordt. SOFIA (AFP( Ter gelegenheid van het internationale toeristische jaar heeft de Bulgaarse regering besloten geen visum te eisen van toeristen die dit jaar het land bezoeken en er meer dan 24 uur maar niet langer dan twee maan den blijven. Na 31 december zal Bulgarije dit be leid handhaven voor toeristen uit lan den waarvoor Bulgaren ook geen visum nodig hebben. Nagekomen familiebericht Twe jaar De kleinzoon, die de moord op zijn geweten heeft, zegt twee jaar lang niets, maar als hij iedere dag bedreigd wordt met: „Doe dit of doe dat, anders brengen we je aan", begint hem dat te vervelen en hij brengt in een gesprek met een oom de hele zaak aan het licht. Moeder en zeven kinderen worden ge arresteerd. Het proces zelf levert weinig niets op. De beklaagden zeggen niet meer dan zij kwijt willen zijn. De juryleden zijn niet de benijden, want wat moet men met zulke mensen beginnen? De valbijl brengt geen oplos sing. Voor het gekkenhuis zijn zij net niet gek genoeg en hen loslaten in de vrije maatschappij is levensgevaarlijk. Na een langdurig moedig gedragen lijden ging van ons heen. gesterkt door het H. Sacrament der zieken, onze lieve zorgzame vader, behuwd- en grootvader PETRUS HENDRIKUS VAN BENTEN weduwnaar van Johanna Catharina van den Eshof eerder weduwnaar van Dina Maria Metscher op de leeftijd van 79 jaar. Uit aller naam: H. P. M. HUIGSLOOT- van Benten Leiden. 17 februari 1967 Joh. Verhulststraat 10 De overledene is opgebaard in het mortuarium van begrafenis-asso ciatie ..Ad Sanctos". Lange Mare 69 te Leiden. Bezoek aldaar zater dag-, zondag- en maandagavond van 7—7.30 uur. Rozenkransgebed 7 uur in het mortuarium. Wij vieren de H. Eucharistie voor zijn zielerust op dinsdag 21 fe bruari a.s. te 14.00 uur in de pa rochiekerk van de H. Antonlus, Boshuizerlaan, waarna de begra fenis te J 15.15 uur op de r.k. begraafplaats. Vrolijk gezin in riante „Jeugdhoeve" (Van onze oorrespondent EETHEN In het gehucht Babylonicnbroek (gem. Eethen) in de uitlopers van de Bies- bosch, staat sinds anderhalf jaar „Dc Jeugdhoeve", resultaat van een ingrijpende verbouwing- van een kleine boerderij met „een knots van een paarde- stal". Daarin wonen, behalve elf vrolijke kinderen, de heer en mevrouw Dc Wit. Die zijn vo rige week zaterdag tijdens een indrukwekkende plechtigheid in het Kurhaus te Soheveningen geëerd als zeer verdienstelijke Nederlanders: ze kregen de Visser Neerlandiaprijs 1966 (5000 gulden I. Het echtpaar De Wit beeft in de afgelopen 'Ï5 jaar 59 pleegkinderen geheel of gedeeltelijk grootgebracht. Van- Ja. hoor", zei mevrouw De Wil zonder aarzelen: we mochten even de sfeer komen proeven In haar pleeggezin, dat uit. zes jongens en vijf meisjes, in leef tijd variërend van 5 tot en niet 13 jaar. bestaat. Ze voegde ei- waarschuwend aan toe: „Denk niet. dat ik het zo prettig vind. dat we in de krant komen. Maar na wat. zaterdag is ge beurd kan ik er niet onderuit". Gewoon Anderhalf uur later op „De Jeugdhoeve". De heer De Wit is met een enigszins nors ge zicht thij vindt het helemaal niet leuk. die aandacht in de krant) de serre uitgegaan en mevrouw De Wit heeft twee honden en een ongedurig in zijn kooi op en neer klimmende en springende aap tot rust ge maand. Ze zegt: „Je moet reke nen, we hebben hier een ge woon gezin met al zijn plezierig - heden en hebbelijkheden. Er zijn kinderen die goed terecht komen; er zijn er die het er minder goed hebben afgebracht. Over dat laatste praten een va der en moeder natuurlijk liever niet. Schrijven over een gewoon gezin Is in wezen een precaire aangelegenheid. Dat verklaart onze afkeer van publiciteit We hebben tien keer uitgebreid in een tijdschrift gestaan. In een of ander vrouwenblad, ge loof ik". Het pleeggezin ontstond in 1942. ..Dat was toen ik wist, dat ik geen kinderen meer kon -krijgen en er toch zo graag nog wilde hebben. Het begon met ééii: er kwam er één bij: nog één en zo is het van lieverlee groter ge worden. We hebben een keer zestien pleegkinderen tegelijk gehad. Vanaf nu nemen we al leen nog kinderen, die tijdelijk bij ons blijven. Ik hoop nog wel een jaar of 20 mee te kunnen, maar de jaren beginnen mee te spreken". Mevrouw D» Wit wil haar leeftijd niet noemen. We schatten, dat beiden rond de 60 tot 65 jaar oud Zijn. Rotterdam Het. gezin De Wit heeft lang in Rotterdam gewoond. ,.Niet in de stad. maar in Rotterdam- Zuid. We hadden daar twee hui zen beschikbaar. Op de duur werd het toch een beetje be krompen. Bovendien vind ik. dat de kinderen veel contact moeten hebben met de natuur Gek hè, we (hebben ons hele leven een boerderij willen heb ben. Een groot deel van ons leven zit erop en nu hebben we een boerderij. Het is hier heer lijk'. De verbouwing van de boerde rij. met stal. heeft ncgal wat tijd in beslag genomen. Een jaar om precies te zijn. Gedurende die tijd huisde het gezin in een tot comfortabel woonverblijf in gericht. wat mevrouw De Wit noemt, kippenhok. „Mijn man is zelf begonnen met de ver bouwing. maar de bouwcommis sie kwam vertellen, dat dat niet mocht. Toen hebben we een ar chitect in de aim genomen. En een aannemer. Allebei hele goeie. Het is verder van een leien dakje gegaan". Dat is aan het resultaat van de verbouwing te zien. In de boer derij en de paardenstal zijn ln totaal 16 bepaald mooie kamers Ingericht, een keuken, de nodige andere vertrekken en een serre, die betaald wordt uit het be drag. dat men in de vorm van de Visser Neerland!aprfls van het Algemeen Nederlands Ver bond heeft gekregen. Er is veel sierhout gebruikt. „Daar houden we van: mijn man weet er mei- overweg te gaan. Hij is etaleur en reclametekenaar". Dierentuin De kinderen komen thuis var school. Ze komen allemaal net jes „dag meneer" zeggen er laten zich dan maar al te graa; IN KWARTEEUW 59 PLEEGKINDEREN de i uit „Ga i lekker buiten spelen". Er zijl speelmogelijkheden te over: eei kleine speeltuin en.„De Jeugd hoeve" beschikt over een uitge breide dierentuin op een lap.ii grond van een halve hectare. E- zijn honden, een aap. eenden ganzen, duiven, parkieten, kriel en leghennen, een ezel. gelten een hert, drie ponny's en een paard. „We gaan een paar fok kerijen opzetten", zegt mevrouw De Wit „dat is leuk en het le vert een beetje geld op. En geld 'nebben we broodnodig". Over de financiën gesproken: dure bezigheid, het grootbren gen van zoveel kinderen" „Iedereen kan het met goede wil", oordeelt mevrouw -De Wit met overtuiging", wij rooien het aardig. Met eigen geld en met OOOOOOQOOOOOOOOOOQOOCOBI het pleeggezin van het echtpaar De Wit bij de ingang i dierentuin (paard, pony en ezel) zijn meegetroond, achtergrond ,J3e Jeugdhoeve litkeringen. die we van hier en aar krijgen. Door de aankoop van de boerderij en de verbou wing hebben we ons een flinke hypotheek op de hals gehaald. We werken hard om die snel af gelost te krijgen. Dan zitten de kinderen straks niet in de zor gen..". Ze peinst even. ..Mis schien maken we tezjjnertijd een slapende stichting van „De Jeugdhoeve". Misschien ook laten we de boerderij gewoon aan de kinderen na. Maar dat heeft nog tijd, niet?" Lieve moeder Mevrouw De Wit laat ons het huis zoen. Ze gaat ons voor langs de stallen. Doet daarna (grote) zaken met de bakker en vertelt dan over haar „grote" kinderen. Er zijn er verschil lende getrouwd; ze komen alle maal nog regelmatig. Ze laat een brief lezen van een zoon, die in Brussel woont. Hij schrijft, dat hij binnenkort komt en vertelt over zijn alle daagse probleempjes: „Weet u iemand om mijn auto te kopen? Ik kan dat ding aan de straat stenen niet kwijt. Maar hij moet toch zo'n 3000 gulden op brengen". Er boven staat: ,JLle-

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7