Ook Hitier werd tenslotte slachtoffer van almacht van het naziregime Kleine lieden tot wanhoop gebracht Concilieprocedure gaat op de helling Verdediger van Harster en Zöpf Joden zouden ook zonder verdachten zijn uitgeroeid Vliegramp bij Menado eist 20 doden Huis in één dag gebouwd V> PvdA en VVD: „Nooit samen in een regering Soekarno's verweer is onvoldoende Scheepsramp in Golf Oman VLASVELD Beraad achter de schermen VRIJDAG 17 FEBRUARI 1967 DE LEIDSE COURANT ff an onze speciale verslaggever Link van Bruggen) MüNCHEN Niet het Individu draagt schuld, maar de staat. Zelfs een man als Hitler werd ten slotte het slachtoffer van de almacht van het natio- naal-socialistische regime, dat op het führerprincipe was gebaseerd. Harster en Zöpf waren slechts amb tenaren, die geen boosaardige of sadistische initia tieven ontplooid hadden. Als ze niet door het „Schik- sal". het noodlot, waren getroffen, hadden ze zich nooit voor een rechtbank behoeven te verantwoorden. Dit was de kern van de argumenten, die dr. Eugen Leer, de verdediger van Harster en Zöpf, gisteren aanvoerde, om voor beide verdachten een sterke ver mindering van straf toegemeten te krijgen. Zoals be kend, eiste de officier van justitie, dr. Benedikt Ru ber maandag 15 jaar tuchthuisstraf met aftrek voor de voormalige bevelhebber van de veiligheids dienst en de veiligheidspolitie in Nederland. De eis tegen de vroegere leider van de afdeling VI-B-4, die in Den Haag de uitroeiing van 100.000 Nederlandse joden voorbereidde, luidde tien jaar tuchthuisstraf. De 60-jarige verdediger, die het nationaal-socialisme bewust heeft meegemaakt, leek minder overtuigd te zijn van de schuld van zijn cliënten dan zij zelf. Voorts kreeg men de indruk dat hij het 60-miljoenen- volk, waarmee hij de bewoners van het derde rijk aanduidde, het slachtoffer waande van filosofische en cultuur-historische levensbeschouwingen van mannen als Fichte, Nietzsche, Heidegger, enz. Nazischrijvers van Amerikaanse huize, als Shirer en Hogan moesten worden aangehaald om de dwang, waaronder de dienaren van de staat leefden en de druk, die op hen werd uitgeoefend, te illustreren. Zelfs een citaat van paus Pius XII werd misbruikt om de bijzondere wetgeving, die na 1945 was inge steld, te laken. Zonder deze „overwinnaarswetten", waaronder vervolgingen tegen oorlogsmisdadigers, konden worden gesteld lees: als de nederl,aag was uitgebleven en het nationaal-socialisme gezegevierd had zouden Harster en Zöpf immers vrijuit zijn gegaan. De vermindering van straf, waarvoor Leer pleitte, kan voor Harster, ,,die na de oorlog 11 jaar in ge vangenissen had geboet en bovendien invalide en op leeftijd is", op onmiddellijke invrijheidstelling neerkomen. Zöpf, die nog niet gestraft is, doch niettemin „sinds 1959 in angst had geleefd over het komende proces tegen hem", zou slechts gedurende een zeer korte periode in de gevangenis behoeven te worden opgesloten. Natuurlijk begon de hardleerse Leer met het uit spreken van zijn leedwezen met de slachtoffers van het derde rijk. Voor een rechtsstaat waren de mis daden, die de nazi's hadden begaan, iets „verschrik kelijks". Men moest de zaak tegen de schrijftagel- moordenaars echter zonder hartstochten en voor oordelen kunnen bezien. Was 't niet meer dan 20 jaar na de oorlog? Betrof het niet ambtenaren in plaats van politici? Ging het in strafrechtelijke 'zin niet om mensen, die geen misdadigers waren, maar slechts slachtoffers van de geschiedenis? Beide verdachten hadden, aldus nog steeds dr. Leer, geen moordplannen gehad. Ze misten het overzicht en het inzicht om de ware bedoelingen van de depor taties te kunnen doorgronden. In het beeld van toen was het totaal niet bevreemdend, dat ze meenden, dat de joden 'n bepaald gebied hadden toegewezen gekregen en dat ze zich daar voor de Duitse oorlogs industrie moesten inzetten. Eerder kwalijk dan ontlastend was de daarop volgen de opmerking van Leer, dat de joden in Nederland ook wel zonder hulp van de verdachten waren uitge roeid. Op de publieke tribune hoorden we na afloop van het twee uur durende pleidooi een Duitse vrouw tegen haar buurvrouw zeggen: „Als je die man moet eeloven, hebben ze niets gedaan. Het moeten zelfs lieve en alleraardigste mensen zijn geweest" Het proces is vandaag beëindigd. De veraeaiger van Gertrud Slottke, dr. Rudolf Aschenauer, tracht te de schuld van zijn cliënte tot een minimum te be perken. Alle verdachten kregen gelegenheid voor een laatste woord. Eerste prijs toto ruim halve ton DEN HAAG De cijfers van sport- toto 32 zien er als volgt uit: aantal deelnemers: 639.961. Bruto inleg: 885.807 gulden. Prijzenbedrag: 310.721 gulden (18.404,79 gulden van sporttoto 31). Eerste prfls: 170.896,55 gulden, drie mel dingen, per kolom 56.965 gulden. Tweede prijs: 93.216,30 gulden, 144 meldingen, per kolom 817,68 gulden. Derde prijs: 46.608,15 gulden, 185 meldingen, per ko lom 250 gulden. Geen gevaar voor Spaanse vrijheid van godsdienst MADRID (KNP) Het wetsontwerp Of** de godsdienstvrijheid, dat tijdens de recente ministerraad naar de redac tiecommissie werd teruggezonden, cal vermoedelijk in de ministerraad van 24 februari definitief afgehandeld worden en naar de cortes worden doorgezonden. Waarnemers in Madrid bevestigen, dat ■owel de bisschoppen als de H. Stoel het wetsontwerp hebben goedgekeurd. De op positie in de recente ministerraad kwam van twee personen, de tweede vice-pre- Bident Luis Correro Blaneo en van de minister van Openbare Werken, de zeer traditionalistisch ingestelde christen-de mocraat Federico Silva Munos. De ob jecties worden echter in Madrid niet se rieus genomen, gezien de hoge kerkelij ke goedkeuring, die geen verandering meer mogelijk maakt. Ook houden de Spaanse kranten zich al bezig met de vorm, waarin de discussies in het parle ment zullen verlopen. Men rekent op aanneming met algemene stemmen. Officier van Justitie tot drs. F.: VAN KWAAD TOT ERGER Julie Andrews bekend uit de Walt Disneyproduktie Mary Popping" en de nog steeds volle zalen trekkende musical The sound of music" kreeg gisteravond uit handen van collega-filmster Rock Hudson de Golden Globe", een onderscheiding van de buitenlandse pers in Hollywood voor de meest favoriete vroutoelijke filmster. Op de foto een dolgelukkige Julie, geflankeerd door sen vrolijk lachende Rock Hudson. (Vervolg van de voorpagina) ..Maar wanneer ik", vervolgde de offi cier van justitie, „de persoonlijke gevol gen afweeg tegen de maatschappelijke onrust, die de handelwijze van verdachte heeft gezaaid, tegen het verdriet, dat hij heeft aangericht bij tientallen, de wan hoop, waartoe hij kleine lieden heeft ge bracht, die bü hem hun spaargeld, hun Kekerheid voor de oude dag veilig waan den, dan acht ik toch een zware straf op «ijn plaats". De eis ontlokte aan de publieke tribune, waar verschillende gedupeerden aaten, een luide zucht van teleurstelling. Mr. Van Renesse beperkte zich in zijn requisitoir, dat ruim een uur duurde, hoofdzakelijk tot de juridische aspecten van de zaak, maar schilderde tussen de regels door ook, hoe het bij Texeira van kwaad tot erger was gekomen, niet alleen door omstandiheden van buitenaf, maar ook door het normverlies van verdachte. Hij noemde het beangstigend, dat een man met de intelligentie en de positie van drs. F. de bakens niet tijdig had verzet en nu eigenlijk nog zijn falen niet toe wil geven. Van verschoonbare dwaling kan volgens hem geen sprake zjjn. ..Het is niet zo in gewikkeld om te weten, dat je van de obligaties van anderen al moet blijven. Dat verdachte geen aandacht besteedde aan de liquiditeit van zijn bedrijf was woordelijk". Herhaaldelijk noemde de officier van justitie drs. F. een autoritaire en eigenwijze man, wiens handelen alle normen van fatsoen en goede trouw oversohreed. De noodsprong om ten einde raad alle nog aanwezige stukken van crediteuren te belenen en de geheimzinnige wijze, waarop de kluizen 's avonds waren geleegd, kenschetste hij als een droevige vertoning - „een regelrechte roof van het eigendom van de cliënten door drie protesterende employees". Hij vond dït tafereel illustratief voor het normverlies van drs. F. Hij vergeleek hem met de wrokkende kassier. die zrjn baas uiteindelijk met een lege kas laat zitten. W. Bruynzeel voorz. verbond werkgevers (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De heer W. Bruyn zeel is gisteren de heer H. J. de Kos ter opgevolgd als algemeen voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werk gevers. De heer De Koster heeft deze functie zes jaar bekleed en is afgetre den in verband met zijn verkiezing tot lid van de Tweede Kamer. De voorzitterswisseling vond plaats in een vergadering van het algemeen be stuur van het verbond. Het is de bedoe ling dat de heer Bruynzeel namens het VNW de plaats van de heer De Koster in een aantal colleges waaronder de raad van Nederlandse Werkgevers verbonden en de Sociaal Economische De heer Bruynzeel is lid van de raad van beheer van de beheermaatschap pij Bruynzeel fabrieken NV te Zaan dam. HIJ is al geruime tijd bestuurs lid van het verbond en maakt sinds 1969 deel uit van het preeedium. LONDEN (Reuter) Dieven, die bij Londen een vrachtwagen met schoi hadden gestolen, hebben hun buit in de steek gelaten daar het allemaal linker schoenen waren. De fabriek, die schoenen had verzonden, heeft laten ten, dat sij, linker- en rechterschoenen met opzet apart verstuurt om eventuele dieven een poets te bakken. DJAKARTA (Rfeuter) Een Indo- esisch verkeersvliegtuig van het type Electra is donderdag na een landing op het vliegveld van Menado op Noord-Ce lebes in brand gevlogen, waardoor twin tig passagiers om het leven kwamen. Vijfendertig passagiers en de uit Bcht leden bestaande bemanning wisten uit het brandende toestel te komen, voor dat de brandstoftanks ontploften. De Electra was eigendom van de staatsluchtvaartmaatschappij Gareoeda, De machine had geen Buitenlandse pa6- agiers aan boord. Uitspraak over rasvermenging in V.S. gevraagd WASHINGTON (AFP) Zestien ka tholieke geestelijken, die voornamelijk in het zuiden en zuidwesten van de VS wer ken, hebben het opperste gerechtshof in Washington gevraagd om een uitspraak, dat de in 18 staten geldende wetten, die huwelijken tussen gekleurden en blan ken verbieden, in strijd met de grond wet zijn. De betrokken geestelijke lei ders, onder wie de aartsbisschoppen of bisschoppen van New Orleans, Atlanta, Baltimore en Nashville, zijn van oor deel, dat de gewraakte wetten een vrije godsdienstuitoefening op het gebied van het huwelijk in de weg staan. Ook wij zen zij erop dat de uit dergelijke verbin tenissen geboren kinderen als onwettige worden beschouwd. AMSTERDAM (ANP) Tijdens ee demonstratie werd gisteren in Amstei dam een huis van twee verdiepingen met drie slaapkamers, het geheel be- staande uit vier afzonderlijke eenheden. in elkaar gezet. De eenheden werden met een hijskraan op hun plaats ge- 1 bracht en het huis was in één dag klaar voor bewoning. Het huis werd gebouwd volgens een in Engeland ontwikkeld systeem, waar bij 80 procent van de totale bouwtijd op de fabriek wordt doorgebracht. De een heden verlaten de fabriek compleet met elektrische en sanitaire voorzienin gen, afvoerbuizen en een warmelucht- verwarmingsinstallatie. Het bouwen vol gens dit systeem gaat niet ten koste van de levensduur; deze is gelijk aan die van huizen van gewoon baksteen. i In Frankrijk is de verkiezingscampagne voor de vijfde maart In volle gang. De karavaan van oud-minister Giscard d'Estaing rijdt door een van de buitenwijken van Parijs. Fractieberaad over verkiezingsuitslag (Vervolg voorpagina) Fractieberaad De PvdA-fractie, die drs. J. M. den Uyl tot haar voorzitter koos in plaats van drs. Nederhorst, kwam tot de con clusie, dat het uit de verkiezingsuitslag gebleken verzet tegen de ondoorzichtig heid van ons politieke bestel aanleiding dient te zijn tot en spoedige herziening van dat bestel. De fractie is niet bereid tot deelneming aan besprekingen over een regeringsprogram als de WD bij die besprekingen betrokken ls. Elk te vormen kabinet dient naar 't oor deel van de fractie maatregelen voor te bereiden en uit te voeren, die kunnen leiden tot een zodanige verbetering van ons politieke stelsel, dat de invloed van de kiezer op de kabinetsvorming wordt vergroot en de openheid en controleer baarheid van het landsbestuur wordt be vorderd. De fractie van de PvdA heeft de fractie van D-'66 voorgesteld contact op te nemen over de verbeteringen van ons politieke stelsel, waarover op grond van de programma's van beide partijen overeenstemming mogelijk is. Gecompliceerd Ook de Alt-fractie vergaderde giste ren. Deze fractie koos de heer Biesheu vel tot eerste en de heer Roolvink tot tweede voorzitter. Tot dusver was de heer Roolvink fractieleider. De AR- f ractie kwam tot de slotsom, dat de ver kiezingsuitslag een gecompliceerds si tuatie heeft geschapen en dat er geen duidlijke aanwijzingen uit voortgeko men zijn voor de wijze waarop de for matie moet worden geregeld. De fractie meent, dat aan de gebleken vernieu wingsdrang door de vijf grote partijen niet voorbij gegaan kan worden. Dit zou zelfs een punt kunnen worden bij de kabinetsformatie. Mr. Biesheuvel had De K.V J,-fractie in beraad by een de heren P. de Jong, positieve waardering voor de vernieu wingsdrang van de nieuwe partij D-'66. Het beraad van de WD-fractie leidde tot de constatering, dat de WD met de verkiezingsuitslag tevreden mag zijn, al had men ook op enkele zetels meer ge hoopt. De WD blijft samenwerking met de PvdA afwijzen. De verkiezingsuitslag wijst volgens de liberale fractie op het verlangen naar een kabinet, dat tot be langrijkste taak zal hebben het herstel en behoud van het economisch even wicht. De uitslag wijst zeker niet op een verlangen tot hervatting van het beleid van het kabinet-Cale, maar wel op een verlangen tot voortzetting van het be- leid-Zijlstra. De WD herkoos mr. To- xopeus tot fractievoorzitter en Geertsema tot plaatsvervangend a zitter. Onduidelijker Het beraad in de CHU-fractle leidde tot de conclusie, dat deze verkiezingen de politieke onduidelijkheid veel meer hebben doen toenemen dan afnemen, hetgeen nu juist niet de bedoeling was. Het „Jelle-effect" heeft de AR doen winnen, meende de als fractievoorzitter herkozen mr. Beernink. Ook hij wilde geen voorkeur uitspreken over samen werking met PvdA dan wel WD in een nieuw kabinet. Wel hoopt hij, dat de drie christelijke partijen weer samen in een kabinet komen te zitten. Leidse studenten krijgen geld om communisten te bestrijden (Van een onzer verslaggevers LEIDEN De International Student Conference in Leiden is door een ver slaggever van de New York Times ge noemd als een van de studentenorgani saties, die geld hebben ontvangen van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA om ondernemende en propagandistische activiteiten van communistische studen ten op buitenlandse studentenbljeenkom- Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bevestigd, dat de CIA de overzeese activiteiten van de NSA, de nationale stundentenvereniging in Amerika, sinds het begin van de vijf tiger jaren heeft gesteund. Het bekend worden van deze „subsidiëring" heeft in de VS in brede kring stof doen op waaien. Democratische afgevaardigden hebben president Johnson schriftelijk gevraagd onmiddellijk een onderzoek op het hoogste niveau in te stellen. Wat het aandeel van de ISC in dese ffaire is, blijft voorlopig nog onopge helderd. De ISC ls een overkoepelende organisatie van studentenverenigingen, die verspreid zijn over alle wereldde- DJAKARTA (ANP)-Reuter) De uft 66 leden bestaande permanente oommis sie van het Indonesische voorlopige Volkscongres heeft het aanvullende ver slag van president Soekarno over ijjn bewind, in het bijzonder voor en t(Jdens de mislukte opstand als onvoldoende De oommissie bepaalde, dat het volks congres van 7 tot 11 maart tussen tijds In Djakarta bijeen zal komen. Een van de belangrijkste agendapunten aal dan zijn de resolutie van het parlement van 9 februari, waarin het Volkscongres wordt gevraagd, de voorzitter van het kabinetspresidium, generaal Soeharto, een verklaring te laten afleggen over de rol van president Soekarno tijdens de communistische staatsgreep. Volgens de resolutie zou vervolgens Soekarno moe ten worden ontslagen. In afwachting van de volgend jaar te houden verkiezingen zou er dan een waarnemende president moeten worden benoemd. Tenslotte aou Soekarno zich voor het gerecht moeten verantwoorden. De militaire leiders van Indonesië heb ben het aanbod van Soekarno verworpen om in ballingschap te gaan als hij zijn titel van president mag behouden. Dit is in betrouwbare legerkringen te Dja karta vernomen. Het zou hier gegaan zijn om het jongste compromisvoorstel van een reeks, door Soekarno en Soehar to over en weer gedaan om uit de hui dige impasse te komen. TEHERAN (Reuter) Het Zaanae blad Kayhan meldt dat er in de Oolf van Oman ongeveer 250 mensen ver dronken zijn toen de motorboot, waarin zij zaten, bij een zware storm omsloeg. De boot was onderweg van Bahrein naar Doebai. (ADVERTENTIE) RIJSCHOOL VOOR ALLE RIJBEWIJZEN Huidige opzet voldoet niet (Van een onzer redacteuren) DOORN Achter dc schermen v; het concilie wordt druk beraadslaai totale 'heologen lieprocedure. In kringen en canonistcn enerzijds er gen en psychologen ander: tot de overtuiging gekome huidige procedure niet of lijk te werken zal zijn. Gezocht wordt naar een nieuwe opzet, waarin het voor naamste orgaan van het concilie zal bestaan uit een echte vertegenwoordi ging van heel de katholieke gemeen- Zoals bekend ontstonden er tijdens de eerste openbare vergadering van de ad- viseursgroep reeds ernstige moeilijkhe den over de vraag, welke bevoegdheid deze vergadering zou hebben. Later zijn de twee adviescommissies die zich met de opzet van het concilie bezig houden, een theologisch- juridische en een soclologisch-psychologische com missie, de hele procedure nog eens kri tisch gaan bezien. I De nieuwe opzet, waarover beide oom missies zich op 27 februari, sullen uit spreken, wil de deskundigen weer terug brengen tot hun eigenlijke taak, het uit brengen van advies. Zij zullen niet meer, zoals het huidige reglement voorziet oor delen over het Werk van de verschillen de studiecommissies en bepalen of deze aan de Centrale Commissie kunnen wor den uitgebracht. Men acht het namelijk niet juist, dat adviseurs over hun eigen werk en dat van andere adviseurs zou den oordelen. Zij moeten zich beperken tot het vervullen van hun adviserende taak. Bovendien is moeilijk waar te ma ken, dat de greoep van adviseurs in zijn huidige samenstelling, een vertegen woordiging van heel het kerkvolk sou Teneinde deze vertegenwoordiging te krijgen wordt thans voorgesteld, in ie der bisdom een aantal personen te doen kiezen, leken, religieuzen en pries ters, die geacht worden de stem van heel de gemeenschap op het concilie te doen klinken. Deze gekozenen van alle bisdommen zouden samen onder leiding van het voltallige episcopaat het voor naamste orgaan (zoiets als het parle ment) van het concilie gaan vormen. Hun taak zou het zijn de werkstukken de verschillende commissies te be oordelen en bij stemming te bekrachti gen of te verwerpen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5