Ste £cicbe6oti^cmt GEEN ZETEL CDU EN NOODRAAD Misverstand over juiste verdeling Op valreep toch weer gewipt Felle aanval van Moskou op Peking Soekarno van plan om door Nog kans na officiële lelling Ongeremde vreugde over (on)verwacht succes vechten TheO (Sparla) Laseroms vertrekt in geheim naar V.S. Boycot tegen veiling Lisse opgeheven „Verheerlijking van Mao Personeel Y. en D. gaat 's nachts vrijwillig brandwacht betrekken PAPENGRACHT 32 LEiDEN {TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.55.94 ADVERTENT1EAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0.93; p. maand 3.97; p. kwart, 11.90; franco per post 12.40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes ƒ2.- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00). DONDERDAG 16 FEBRUARI 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TOENEMENDE KANS OP REGEN De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot vanavond: In het algemeen veel bewolking met plaatse lijk enige regen. Matige, af en toe vrij krach tige wind tussen zuidoost en zuidwest Opnieuw iets hogere temperaturen. 58e jaargang, no. 17.067 Sensationeel nieuws uit voetbalwereld (Van onze sportredactie ROTTERDAM Sensatie in de voetbalwereld. Een schok by Sparta. Even verrassend als de verkiezings uitslag is dit in Rotterdam doorge drongen: Theo Laseroms is naar Amerika vertrokken. In het grootst mogelijke geheim blijkt hij de laat ste weken (of dagen?) onderhande lingen te hebben gevoerd met de Duitse voetbalmakelaar dr. Schwab die optreedt als agent voor de niet door de FIFA erkende „wilde" Ame rikaanse voetbalbond. Gistermiddag is Laseroms, die midden in een schorsing van drie weken zat, met vrouw en enig kind in Dusseldorf op het vliegtuig gestapt. Sparta noch zyn werkgever wist ergens van, zelfs zjjn familieleden niet. Meer nieuws over deze geheimzin nige vlucht van Laseroms op onze sportpagina 1 Hanoi verwerpt Amerikaanse voorwaarden TOKIO (AP) Noord-Victnam heeft officieel verklaard, dat het niet op de Amerikaanse voorwaarden over vrede in Vietnam wil praten. Hanoi heeft zijn of ficiële standpunt bekendgemaakt in een verklaring van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. De hei-vatting van de Amerikaanse bombardementen wordt ,,een zeer ernsti ge uitdaging aan de volken in de gehele wereld" genoemd. De verklaring maak te ook gewag van de boodschap, die pre sident Ho Tsji Minh maandag aan Paus Paulus heeft gestuurd en waarin hij de Noordvietnamese vredesvoorwaarden beeft herhaald. De Amerikaanse minis ter voor Defensie Robert S. McNamara, heeft verklaard dat hij er aan twijfelt of de Amerikaanse bombardementsaanval- len op Noord-Vietnam ,,op zichzelf" Ha noi zullen bewegen zijn aggressieve hou ding ten aanzien van Zuid-Vietnam te veranderen. Hij weigerde echter de luchtaanvallen ondoelmatig te noemen. McNamara zei, dat de bombardemen ten, gezien hun beperkte doelstellingen, het moreel van de Zuidvietnamezen heb ben versterkt en de Noordvietnamezen hebben laten betalen voor hun infiltratie van mensen en materiaal naar Zuid-Viet- Achttien doden in Itterbeek BRUSSEL (AP) De laatste vermis te Is gisteren geborgen uit de ruïnes van het tehuis voor ouden van dagen in Itter- ;beek dat zondagavond door een brand (Van een onzer verslaggeversI DEN HAAG. Er is enig mis verstand ontstaan over de juiste (voorlopige) zetelverdeling in de nieuwe Tweede Kamer. Televisie kijkend Nederland zag gisteravond dat de Noodraad en de C.D.U. op de valreep nog de Tweede Kamer binnenstapten en dat het verlies voor de K.V.P. opliep tot negen zetels. De radionieuwsdienst van het A.N.i\ gaf die zetelverdeling vanmorgen om zeven uur eveneens door. Dit. alles blijkt echter op een kleine misrekening te berusten. De (voorlopige) zetelverdeling, zoals «Ij die vanmorgen in onze extra- verkiezingseditie gaven, blijkt de juiste te zijn. Dit betekent dus, dat Noodraad en C.D.U. niet in de Tweede Kamer komen en dat het verlies voor de K.V.P. moet wor den teruggebracht tot acht zetels. De misrekening werd ontdekt korte tijd nadat de t.v'. zijn uitzending had ge staakt. De deskundigen, waaronder de secretaris van de Kiesraad en accoun tants ontdekten te elfder ure een kleine, ■de Noodraad en de CDU minder prettige fout in de berekening van het behaalde stemmenpercentage. Het bleek, dat beide partijen juist niet de kiesdeler hadden gehaald, zoals aanvankelijk was berekend. De Noodraad bleek ongeveer 400 stemmen, de CDU ongeveer 600 stemmen te kort te komen. Beide reeds toegekende zetels vielen toen toe aan de KVP, die daardoor op 42 zetels kwam, de SGP, die daarmee op 3 zetels kwam. Overigens dient niet te worden verge ten, dat het hier slechts de officieuze uit slag betreft. De officiële uitslagen van ier grote steden: Den Haag, Rotter dam en Utrecht moeten nog worden vast gesteld. Deze kunnen eerst in de loop van morgen bekend zijn. Theoretisch is het mogelijk, dat brj deze officiële vast stelling alsnog verschillen ten gunste van Noodraad en CDU te voorschijn komen. Inmiddels is al gebleken, dat de CDU in Den Haag nu al 33 stemmen meer heeft gehaald dan gisteren bij de officieuze tel ling werd vastgesteld. Indien het echter in de andere steden ook zulke kleine ver schillen worden, zal er voor beide par tijen definitief geen zetel Inzitten. BIJ E.G.K.S.-MIJNEN Kolenvoorraad 32 miljoen ton DEN HAAG (ANP) De kolenvoor raad, die lag opgeslagen bij de mijnen van de EGKS. bedroeg op 1 januari van dit jaar 32 miljoen ton. In een jaar tijd is die voorraad met zesenëenhalf miljoen ton toegenomen. Bij de Nederlandse mij nen bedroeg de voorraad op de peildatum ruim een miljoen ton; in België drie mi joen ton. Het grootst is de vooraaad in Duitsland, namelijk 17 miljoen ton. LISSE (ANP) De bond van bloem bollenhandelaren te Haarlem en de bol- bloemen veiling HBG te Lisse hebben blij kens een door beiden ondertekende be kendmaking in het orgaan van deze bond overeenstemming bereikt over de voor waarden tot opheffing van de boycot tegen deze veiling door een aantal bloembollen- exporteurs. Hoewel de veiling stelt, dat het niet in haar bedoeling heeft gelegen door het starten van een bolbloemveiiing in te gaan tegen de belangen van de bloembollen export. blijkt de bond die standpunt niet te delen. De HBG heeft mo eventuele vrees weg te nemen de volgende overeen komst met de bond van bloembollenhan delaren gteroffen. Het in- en verkoop bureau zal in den vervolge slechts volgens haar wezenlijke taak handelen, dus uit sluitend bemiddeling verlenen. HBG zal niet het terrein van de export betreden via dochterondernemingen of gelieerde firma's en zich distanciëren van de N.V. Sievex door het terugtrekken van het commissariaat. De HBG verklaart tevens na afloop van het bolbloemenseizoen in ozerleg te treden met de bond van bloem bollenhandelaren over het veilen van bol- bloemen. De bond van haar kant advi seerde die leden die de boycot doorvoerden, weer normale handelsbetrekkingen met de veiling aan te knopen. MOSKOU (Reuter-AFP-AP) Het Kremlin heeft China ervan beschuldigd Rusland te willen provoceren tot het ver breken van de diplomatieke betrekkin gen met Pelting en te trachten zowel de internationale communistische beweging als de nationale bevrijdingsbewegingen in de wereld te willen vernietigen. In een hoofdartikel van het orgaan (ADVERTENTIE „Mao gaat in zee met kapitalisten" Assuradeuren stellen eisen Directeuren ook in ivachtschema (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De assuradeurs van hel grootwinkelbedrijf Vroom en Drccs- mann N.V. hebben dit concern verplicht tot het invoeren van een nachtelijke brandwacht voor elk van de 56 vestigin gen in ons land. Deze maatregel is on langs van kracht geworden, gelijktijdig inga; De directies i V. matig een brandwacht te lopen. Per vestiging zijn er schema's opge maakt. Iedere vrijwilliger komt onge veer eenmaal in de vier tot acht weken aan de beurt. De meeste personeelsleden hebben zich bereid getoond, aan het ver zoek van hun directie te voldoen, doch er is ook een niet gering percentage, dat geweigerd heeft de nachtelijke dienst op zich te nemen. Om de animo onder de werknemers wat op te voeren, hebben Iedereen, die zich bereid toont regelma tig 's nachts dienst te doen, krijgt hier voor en beloning, bestaande uit onder meer een vrije dag. De ingestelde waak- diensten zullen vermoedelijk een tijdelijk karakter hebben. Men is namelijk druk doende om iedere vestiging te voorzien van een automarische brandbeveiliging. Zodra een bedrijf deze installatie heeft, kan de nachtelijke brandwacht worden opgeheven. Vele branden Het instellen van de brandwacht, waar bij in totaal enkele duizenden mensen di- rekt zijn betrokken, kan worden gezien sis een rechtstreeks gevolg van het gro ts Mtntai bn&dMVi "üsü 3?» Et te» van de communistische partij van de Sovjet-Unie heet het, dat een reden voor de anti-Russische koers van China de wens van partijleider Mao Tsje-toeng is de aandacht van het Chinese volk af te leiden van „zijn ontberingen en moei lijkheden en van de talrijke fouten en mislukkingen in de binnen- en buiten landse politiek van China". Volgens de Pravda is „de verheerlij king van Mao Tsje-toeng" tot in het ab surde doorgevoerd. De Pravda meent -erder, dat reeds enkele jaren een wijzi ging van de economische oriëntatie van China is te constateren en wel op de ka pitalistische wereld. Ook de politieke contacten van China met de imperialisti sche mogendheden, waaronder de VS, worden volgens de Pravda hoe langer hoe veelvuldiger en stelselmatiger. „De kliek van Mao", aldus de Pravda, „heeft in feite de strijd tegen het imperialisme veranderd in een strijd tegen de Sovjet- Unie, tegen de andere socialistische lan den en tegen de communistische bewe ging." In Hongkong hebben twee Chinezen uit Kanton gezegd dat zij muurkranten gezien hebben, waarop gezegd werd, dat de Sovjet-Unie beloofd heeft wapens aai de anti-Maogroepen te sturen. Volgens een Japans bericht uit Peking zou Mao bevel gegeven hebben tot scher per militair toezicht op de strategische provincie Sinkian-Oeighoer, blijkbaar de anti-Maoïstische rebellie aldaar de kop in te drukken. „Holland promenade gaat door SCHIPHOL (A.N.P.). Tol de bouw van Nederlands eerste grote recreatie park, genaamd „Holland Pron thans definitief besloten. Dit deelde Joop Geeslnk, directeur van de poppen- Industrie Dollywood in Duivendrecht, maar ook van Geesiuk Artist, tend op een desbetreffende vraag bij ziju vertrek naar Rome mede. Met de bouw ervan zal nog dit jaar een begin worden gemaakt. j we alle details bekend", zo zei hij myste rieus, „ik ben nog niet gerechtigd om laatste jaren heeft getroffen. Het laatst te ze£Een waar liet komt", kraaide de rode haan in Tilburg. Hier „Holland Promenade wordt een kr■ui- werd bij een nachtelijke brand in augus-sinS tussen het "'"al kermisachtige tus 1865 hel warenhuis «au de Heuvel- Tlvolipark m Kopenhagen en D.sney- straat volkomen in de as gelegd. De land in de Verenigde Staten. „Het wordt bedroeg meer dan 7 min. gulden. De tesliat f«en kermis, er komen geen brand in Tilburg was de zevende sinds I draaimolens 1961. In september van dat jaar werd het centrale magazijn te Amsterd; Schoolstrijd in Baden- Württemberg MANNHEIM (KNP) De bisschop pen van Freiburg en Rotteburg in Zuid- Duitsland hebben by het opperste ge rechtshof in Mannheim een eis ingediend, de beslissing van 8 februari van de Land dag van Baden-VVürttemberg, waarbij de katholieke en protestante scholen wor den samengesmolten tot christelijke scholen, ongeldig wordt verklaard. De bisschoppen wensen op die maniei in hun bisdommen 850 katholieke scho len voor verdwijning te hoeden en voorts onmogelijk te maken, dat in andere delen van de Duitse bondsrepubliek soort gelijke maatregelen door de landsparle- menten worden aangenomen. De rechtbank van Mannheim heeft in middels de eis ongegrond verklaard. De rechtbank zal over enkele dagen zijn argumentatie voor de afwijzing va: bisschoppelijke eis bekend maken. D'66 en haar lijsttrekker mr. Hans van Mierlo waren gisteravond prak tisch de enige die zich ongeremd over de uitslag van de verkiezingen konden verheugen. Zeven zetels voor een partij die nog maar ter nauwernood was opgericht is dan ook wel iets om blij mee te zijn. Mr. Hans, liier gefotografeerd te midden van een aantal enthousiaste aanhangers, laat op ondubbelzinnige manier hun vreugde blijken. Lunar 3 zendt foto's van „Zee der stilte" PASADENA (AP) De Lunar Orbi- ter 8 heeft gisteren foto's van de maan gezonden, die grote vlakke gebieden to- met kleine kraters, maar die waar schijnlijk veilig gebruikt kunnen worden voor de landing van astronauten. De foto's werden gemaakt op een hoog te van 54 km boven de „Zee der stilte". De meeste van de ruim 300 foto's elk een onderdeeltje van 20 grote foto montages toonden een klein aantal kraters, waarvan sommige maar middellijn van 90 cm hebben. De foto's toonden voorts een paar heu velkammen die zo stijl zijn dat zij gevaar zouden kunnen vormen vooi landend ruimtevaartuig. LUCHTMACHT STAAT ACHTER VOLKSCONGRES DJAKARTA (A.P./A.N.P.). Pre- dent Soekarno heeft besloten tot het eind door te vechten om zijn politieke macht te behouden. Aldus welingelichte legerkringen. Nadat hij dinsdagavond de eis van de leiders van de strijd krachten dat Jiij zou aftreden verwor pen had, heeft hij gisteren in zijn paleis overleg gepleegd met. enige medestanders. Na afloop scheen hij tevreden over het verloop te zijn. Militaire zegslieden zeiden dat geen _.euwe pogingen gedaan zullen worden Soekarno te bewegen de eer aan zich te houden. Generaal Soeharto zal luis teren naar elk concreet voorstel dat Soekarno zou willen doen, maar dat hij niet meer naar het paleis zal gaan. In militaire kringen Is men zich be wust dat te snelle maatregelen tegen de 65 jaar oude president tot een bur geroorlog zouden kunnen leiden, waar bij het leger ook in tweeën gesplitst zou kunnen worden. De Indonesische luchtmacht heeft volledige steun toegezegd aan het Volkscongres bij het zoeken naar een grondwettige oplossing voor de om streden kwestie-Soekarno, zo heeft het officiële persbureau Antara vandaag meegedeeld. De luchtmachtbevelhebber, vice-maarschalk Roesmin Noerjadin, waarschuwde dat de strijdkrachten zonder onderscheid zullen optreden tegen ieder die zich niet houdt aan de beslui ten van het Volkscongres. Noerjadin noemde geen namen maar doelde blijk baar op president-Soekarno. „Uitdagen de groepen proberen met gemene midde len de pogingen van regering en strijd krachten om een oplossing van het ingewikkelde vraagstuk te vinden tegen te werken". Vorige week hebben zich in Djokja karta bloedige botsingen voorgedaan tussen voorstanders en tegenstanders van president Soekarno, aldus het blad EstudiantLn te Djakarta. Onder de antl- Soelcarno gezinde studenten zouden twee doden en dertien gewonden zijn gevallen, De Soekarnogezinden zouden steun ge had hebben van mariniers. Djokjakarta wordt als een bolwerk van Soekarno beschouwd. Vergiftiging door putwater DACCA (AP) Acht leden van een gezin, onder wie 4 kinderen en 2 vrou wen, zijn nabij Abad in de Pakistaan se staat Raipoer om het leven gekomen na het drinken van water uit een put; 49 dorpbewoners zijn ziek geworden na het drinken van het water. Zestien van hen, waaronder vijf kinderen, liggen nog in een ziekenhuis te Dacca. Deskun digen geloven aan arsenicumvergiftiging Bij onderzoek is een kleine pot in de put gevonden. Een wraakoefening wordt als mogelijk beschouwd. vernield. Twee maanden later ging een warenhuis in Breda in vlam men op. Tn maart 1963 brandde het V. en D.-pakhuis in Leiden af en in dezelf de maand moest ook het warenhuis in Leeuwarden het zwaar ontgelden. Een half jaar later verplaatste het toneel zich opnieuw naar Amsterdam, toen in de Bilderdijkstraat in de hoofdstad even eens een warenhuis werd verwoest. In december 1964 veranderden de magazij nen van Vroom en Dreesmann in Heer len in puin. Naast al deze branden deed zich In november 1964 bij V. en D. te Bergen op Zoom een gasontploffing voor, waarbij geen brand ontstond, maar wel grotere materiële schade werd aange- rHhk Nederland de toerist te bieden heeft. Naast de recreatie dus de voorlichting, alles zoveel mogelijk drie-dimensionaal", aldus de man, die als expert op dit terrein ook de bouw en in richting verzorgt van het Nederlandse paviljoen op de komende wereldtentoon stelling in Montreal. Zijn roem en successen op allerlei crea tief reclamegebied hebben ertoe geleid, dat nog voor de eerste steen voor de „Holland Promenade" is gelegd het bui tenland bij hem in de rij staat voor soortgelijke projecten, uiteraard op na tionale leest geschoeid. Zo vertrok Geesink vandaag met prachtige maquettes naar Rome en Ma drid. De Italiaanse regering heeft nog geen besluit genomen, de Spaanse ech ter wei Drie uur lang dreigde een «5-jarige student met liefdesverdriet van een Parijs dak naar beneden te springen. Tenslote liet ee tblch overtuigen het toch maar niet te doen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9