VLEES r Jammer dat u niet in Kamer komt Geen sensatie in Teixeirazaak Kluizen in geheim leeggehaald om restant „even" te belenen HOOFDSCHOTEL Wilson tot Kiesinger: „Help ons in EEG JAARVERGADERING perscommentaren - perscommentaren - perscommentaren ONDERDAQ 16 FEBRUARI 1967 DE LEIDSE COURANT Luns tot Hetty Bennink (Van een onzer verslaggevers) EN HAAG Minister Luns ontmoette steravond bij de uitgang van liet ANP- irkiezingscentrum op het Binnenhof de ndldate van e Boerenpartij mevrouw tty Bennink-Verhoeven. „Bent u kan- late voor deze verkiezingen?" vroeg bewindsman. „Inderdaad, excellentie", iet antwoord. „Komt u in de Ka- wilde de minister weten. „Helaas „Wat vind ik dat jammer", was de ontnne ministeriële reactie. drie stemlokalen in Utrecht is in de icht van dinsdag op woensdag inge- oken. De stembussen werden open- broken en het geld. dat was bestemd »r de leden van het stembureau (voor k lid van elk driemanschap 25 gulden) uit gehaald. Aldus haalde men m to- al 225 gulden binnen. t machinaal stemmen in Kerkdriel Velddriel (gem. Maastricht) is vol- ms de leden van de stembureaus in ze plaatsen buitengewoon goed ver- pen. De inwoners van de beide dor- vonden het interressant om met hnlp van een machine hun stem. te ogen uitbrengen. De eenvoudige con- ructie van de machines maakte het 1 ereen zeer gemakkelijk zijn kandi- iat te vinden. Gemiddeld hadden de zers ongeveer 14 seconden nodig om n stem uit te brengen. De leden van beide stembureaus waren eenstem- ig i>an oordeel, dat de machines ote tijdsbesparing opleveren. (ii bedrag van 102.000 gulden is toege- ilen aan de staat, als gevolg van het et behalen van een Kamerzetel door f bij de kiesraad Ingeschreven par en. De in de achttien kieskringen in schreven partijen: Partij voor Onge- iwden, Liberale Volkspartij, Landsbe- ogen, Noodraad en CDU betaalden elk 000 gulden als waarborgsom. Bedra- a van 3000 gulden werden gestort door Ned. Werknemerspartij (de niet ge- igistreerde lijst Machiela). de Partij larm (de niet geregistreerde lijst van reukelen en Grein) en de Chr. Natio- ale Volkspartij voor monarchale de- ocratle (CNV). Een bedrag van 1000 jlden werd gestort door de lijst Ger- Partij van het Recht en door Rodermond, die alle in een kieskring tkwamen. i het Amsterdamse Krasnapolsky, dat er traditie het oecumenische hoofd- ireau is van nagenoeg alle politieke rtijen, was ellebogenwerk nodig om tor het bij de KVP aanwezige jonge rat heen te komen, dat nog nooit zo'n (langstelling voor de verkiezingsuitslag in de dag heefb gelegd als ditmaal. Het lijkt wel een happening", giechelde rof. Zijlstra bij het zien van zoveel linimode. Even later werd het dat echt, fint de premier ging samen met een el provo's tegen de vlakte, toen het po- ium moest worden ontruimd voor een preker, die nooit meer aan het woord wam. n de congreszaal zat ondertussen Zijl tra's partij, de AR bijeen, zonder dat er oit over Jelle werd gezongen, de PSP lad als voorschot op de uitslag de kleine aal gehuurd en zat er gedrukt bij. De olgelingen van Jongeling (GPV) had- ea weer ergens anders wel het beeld, naar niet het geluid van de televisie an en vulden de aldus ontstane leemte met gewijde muziek. Even principieel as de NTS, die weigerde bij de KVP te lmen, omdat er aanplakbiljetten hingen dagblad. CPN tenslotte, maakte er in zijn erk Felix Meritus een lijf feest van. ileet met feestmutsen, hossen en Bakker in hemdsmouwen. verslaggevt Van ei AMSTERDAM De eerste dag van het proces in Amsterdam tegen drs. J. M. F. (50). enige ver antwoordelijke voor de Teixcira crash, heeft geen enkele sensatie gebrachl. Hoe het eerbiedwaardige bankiershuis, dat in 1955 nog een sluimerend bestaan leidde (8 personeelsleden), sindsdien meer dan 100.000 miljoen gulden aan schulden op kon stapelen, kwam eenvoudig niet ter sprake. Drs. F. had ook helemaal niets van een verdachte. Hij leek eerder geduldig gebarend, gebrilde hoofd met geplakte haren college te geven over zaken, waarvan hij hoopte, dat de heren rechters er op den duur wel iets van zouden gaan snappen, en de president van de rechtbank, mr. Bletz, die de zitting met meer humor leidde, dan men, gelet op de achtergrond der honderden gedupeerden, had verwacht, nam geen aanstoot aan deze pedante houding. Het enige geluid van mededogen met de slachtoffers kwam tenslotte uit de mond van drs. F. zelf. ..Het doet mij leed", zei hij in de laatste minuten. ..dat mijn cliën ten door de obligatiekwestie zijn getroffen, zoals de gehele affaire mij leed doet" ..Natuurlijk", reageer de de president mild. De obligatiekwestie vormde het vijfde en laatste punt van de dagvaarding, die de officier van justitie mr. Van Renesse had opgesteld. Het ging om de effecten, ter waarde van 1.2 miljoen gulden die drs. F. op 5 mei 1966, in de hoop het zinkende schip te kunnen redden, beleende bij de Kasassociatie, hoe wel de stukken behoorden aan krediteuren en dus volgens de ere-code van de bankwereld niet moch ten worden beleend. De officier van justitie meent hier verduistering in te moeten zien. Drs. F. be strijdt dit en komt met het argument: „Hoe kan iets strafbaar zijn als het civielrechtelijk in orde is?". De president zat er zichtbaar mee in zijn :rhoor, dal aan deze schei de H< Ie paniek, die de la; deftige bankiershuis rengraeht. geheerst ri De liquiditeitspositie was hopeloos geworden. Hoofd boekhouder A. Moes daalde regelmatig af naar de twee kluizen, om te kijken of er niets meer te bele nen viel. Daar lagen nog de obligaties van de kre diteuren: 1,2 miljoen gulden waard. „Daar mag je niet aankomen", riep het hoofd van de effectenaf deling J. van" Grol, geschrokken. „Het moet", zei Moes. Ook de kluiswaarder weigerde aanvankelijk, maar de boekhouder won. Hoewel het zijn trouw dag was, moest Van Grol, 's avonds terugkomen De kluizen werden in het geheim leeggehaald en de manipulatie werd niet in de boeken verantwoord. „Het moet voorzichtig gebeuren", had drs. F. tegen zijn protégé en bewonderaar Moes gezegd. „Nie mand mag het weten". „Over een paar dagen zijn de stukken weer terug, want dan komt er geld". ONWEER BARST LOS Merkwaardig genoeg breekt nu geen onweer los bo ven het hoofd van F., maar boven dat van Moes. die een slappe indruk maakt. „U hebt het debacle op deze wijze bevorderd", briest de rechter. „Ja", zegt Moes. „U was een willig instrument in de handen van 1?." gaat de rechter verder. „Hoewel iedereen protes teerde, tot en met de procuratiehouder, die er zelfs ruzie over kreeg, vond u het niet nodig iets te zeg gen. Was opdracht voor u opdracht?" Moes antwoordt met een fierheid, die bijna eng aandoet: „Ja dat was het". De achtergrond hier is uiteraard, dat de Kasassocia tie, toen de deconfiture van Teixeira kwam, onmid dellijk de wederrechtelijk beleende affecten veil de, zodat het aantal gedupeerde nog eens met 30 vermeerderde. De eerste twee punten van de dagvaarding, betrof fen vervalsingen van maandstaten, die Teixeira ver plicht was aan de Nederlandse bank te verstrekken om een inzicht te geven in de liquiditeitspositie van de firma. Twee keer waren vrije deposito's op gegeven (2,5 miljoen gulden bij de Reinische Bank in Mainz en 3 miljoen gulden bij de Nederlandse kre dietbank), die geen vrije deposities waren, zodat de Nederlandse Bank, die de wet toezicht kredietwezen uitvoert, bedrogen werd. FLAGRANTE LEUGEN Drs. C. de Back, directeur van de Nederlandse Bank lichtte als getuige-deskundige een en ander toe, maar leek niet erg onder de indruk. De Nederland se Kredietbank, die in overleg met drs. F. op zijn maandstaten het bedrag ook verkeerd verantwoor de. bleef buiten schot. Tenslotte waren er nog de be schuldigingen van oplichting. Hier ging het om kre dieten tot een bedrag van anderhalf miljoen gulden, die drs. F. in mei 1966 het gebouw kraakte reeds in al zijn voegen) in Düsseldorf had losgekregen, met alweer effecten als onderpand. De geldgevers hadden als voorwaarde gesteld, dat de eigenaren van de effecten schriftelijk toestem ming zouden geven voor het in onderpand geven van hun bezit en drs. F. had hun schriftelijk geant woord, dat dit gebeurd was. Een flagrante leugen. Toen zijn ondergeschikten hadden geweigerd de brief te tekenen, had hij gezegd: „Dan neem ik zelf wel de verantwoording op me". Hij verklaarde ter zitting nog, nooit een indruk te hebben gehad van de dagelijkse liquiditeit binnen zijn bedrijf. „Dat had ik niet nodgi, ik rekende met absoluten, dat zijn de bedragen, die ik de komende weken verwachtte te krijgen of te moeten betalen. De dagelijkse liquiditeit was geen punt voor mij". Vrijdagmorgen zal de officier van justitie zijn requi sitoir houden, waarna de twee raadslieden van drs. F. aan het woord komen voor de verdediging. Nog geen akkoord met huisartsen (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Voor de eerste maal in het conflict huisartsen-ziekenfondsen hebben zich tegenstellingen geopenbaard binnen het GOZ, het gemeenschappelijk overleg ziekenfondsorganisaties. Dat was gisteren de negatieve uitkomst van Vuim vijf uur onderhandelen door dele gaties van de LHV en het GOZ. Tot de lang verwachte overeenkomst heb ben de onderhandelingen gisteren we derom niet geleid. De partijen zijn uit eengegaan nadat de huisartsen had den toegezegd, zich tc beraden over het voorstel, dat is ingediend door 2/3c van de bij het GOZ aangesloten zieken fondsorganisaties. Dit voorstel komt neer op een over eenkomst met de huisartsen op basis van de uitkomsten van het rapport Van der Ven. Hieraan, zo werd gezegd, wil men toegeven om een eind te maken aan het conflict. Dr. L. Vesten, die sprak namens de ziekenfondsorganisaties, die het voor stel steunden, zei na afloop: „Wij ach ten het standpunt van de overheid on verantwoordelijk. De voorstellen reali seren, betekent dat er huisartsen zullen zijn, die, met een middelmatige prak tijk. per jaar 70.000 gulden netto gaan verdienen. Dit trekt de verhoudingen scheef. Om niet de volle verantwoorde lijkheid voor het conflict te dragen, zul len wij het rapport niet geheel afwij zen. Wij willen akkoord gaan met de cijfers die daarin worden genoemd, maar maken deze los van de argumen tatie. Op grond daarvan komen wij met het voorstel per patiënt per jaar voor 1967 een bedrag van 23.15 gulden te be talen en dit bedrag via 25.89 gulden in 1968), 28.64 gulden (in 1969) te ver hogen tot 31.39 gulden in 1970". Trendmatig Dit voorstel komt neer op inwilliging van het verzoek om de 51 procent ver hoging. De huisartsen hebben gisteren echter al ernstige bezwaren gemaakt tegen de aan dit voorstel gekoppelde toezegging van trentmatige verhoging. Voor deze trentmatige verhoging vraagt men meer zekerheid. De artsen willen deze niet los zien van schaal 151 voor de ambtenaren. De ziekenfondsen voe len hier weinig voor. Zij zijn van me ning, dat het rapport Van der Ven op dit punt, perse niet kan worden nage volgd. LH V-voorzitter A. Weijenborg: „Het is jammer, dat het rapport Van der Ven voor het GOZ bij dit punt ineens van de baan is, Men heeft er slechts enkele getalletjes uitgehaald, maar voor de rest willen de ziekenfondsen er niets mee te maken hebben. Voor ons is juist de trentmatige verhoging naar analogie van de salarisschaal voor de ambte naar-arts van bijzonder groot belang. Als dat niet gebeurt, hebben we elk jaar een conflict." De LHV hoopt binnen enkele dagen 'n standpunt te kunnen bekendmaken ten aanzien van het door 2/3e van het GOZ gesteunde voorstel. In Museum Boymans-Van Beuningcn te Rotterdam wordt van 4 maart tot 9 april een tentoonstelling gehouden van een ensemble van recente werken van de Italiaanse beeldhouwer Pietro Con- sagra. De heer A. W. Ligtvoet conservator van de muziekafdeling van het Haagse Ge meentemuseum, zal zaterdagmiddag 18 februari in het museum een voor dracht houden over de muziekinstru menten van de islamgebieden. De voordracht maakt deel uit van de se rie „Instumentale muziek in de buiten- Europeselanden". (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE), 'Smakelijk eten' 6p ri chef-kok HENRI EKSTEEN: GEVULDE VARKENSLAPPEN Koop dikke varkenslappen en snij die open. Leg er ham en kaas tussen. Het vlees met pe per en zout inwrijven, paneren. Dan braden in 2/3 boter en 1 /3 rundvet. Serveren bij Brussels lof. groene kool etc. Kostelijk Publikatie van Voorlichtingsbureau Vloes, Vlees.var De heer Koekoek in gezelschap van B.K.-Kamérkandidute Hehhy Ben nink (met zoontje Robbie). De vrouwelijke kandidate volgde met spannig de uitslagen en had een kleine hoop in de nieuwe Tweede Kamer te zullen komen. Zover is het niet- gekomen. Minister Luns troostte haar later met de opmer king, dat hij dat jmmer vond. Ook weerstand in Labour BONN (AP) Premier Harold Wilson heeft een beroep op de Westduitse bonds kanselier Kurt Georg Kieslinger gedaan om Engeland te helpen in zijn poging lid van de EEG te worden. Hij zei, dat het niet voldoende zou zijn indien de Duitsers de Britse lidmaat- schapsaanvrage steunen. Hij drong er bij hen op aan hun gehele invloed aan te wenden ten gunste van de toelating van Groot-Brittannië. Wilson betoogde, dat de EEG slechts kon winnen bij uit breiding. „Wij vragen u om uw vriend schap, visie en vastberadenheid teneinde ervoor te zorgen, dat deze kans niet ver loren gaat". Intussen is er in Wilsons partij opposi tie tegen de ventuele toetreding tot de EEG. De Britse minister van Handel, Douglas Jay heeft zich op een besloten vergadering van labour-lagerhuisleden gekeerd tegen deze plannen. Volgens zegslieden heeft Jay voorspeld, dat Engeland, als het toetreedt, te kampen zal krijgen met talloze economische cri ses en met een scherpe stijging van de kosten van levensonderhoud. Jay zou onder meer hebben gezegd, dat het aanvaarden van de gemeenschap pelijke landbouwpolitiek Engeland 100 tot 175 miljoen pond (1 tot 1,75 miljard gulden) zal kosten op de betalingsbalans. Wilson had eerder verklaard, dat de kos- van levensonderhoud 2,5 tot 3,5 pro zouden stijgen bij toetreding. Jay zijn uitgegaan van minimaal 4 pro- De i-ede van Jay heeft veel spanning gewekt in Britse regeringskringen. leder- vraagt zich af hoe Wilson zal reage- Hij kent uiteraard het standpunt Jay en hij weet ook, dat andere mi nisters eveneens sceptisch staan tegen- toetreding. Een van hen is de mi nister van landbouw Fred Peart, die gisteren in het Lagerhuis heeft gezegd, dat een Brits lidmaatschap van de EEG ernstige gevolgen zal hebben voor de Britse tuinbouw. Onbelemmerde concur rentie van Frankrijk. Nederland en Ita lië zou de verkoop van fruit, groenten en bloemen van Britse kwekers vrijwel ze- nadelig beïnvloeden. Hans Tiemeijer wordt gehuldigd ARNHEM. CRM-minister Klompé heeft het voorzitterschap aanvaard van het erecomité dat is gevormd ter gele genheid van het veertigjarig toneeljubi leum van Hans Tiemeijer. De acteur zal op zaterdag 11 maart worden gehuldigd in de Arnhemse Stadsschouwburg na de galavoorstelling door Toneelgroep Thea ter van M'Clelland „Boomslag" naar Ja mes Joyce's „Ulysses", waarin hij de hoofdrol speelt. Daartoe is een werk comité gevormd onder voorzitterschap van prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs. Tal van vooraanstaande figuren, vooral uit de toneelwereld hebben zitting genomen in een huldigingscomité. Na de voorstelling zal Hans Tiemeijer op het toneel worden gehuldigd, waarbij hem een stoffelijk huldeblijk zal worden aangeboden. Vervolgens biedt het ge meentebestuur van Arnhem hem een ont vangst aan. Penningmeester van het werkcomité is de heer J. M. Monningh te Anrhem, giro 1388400. Feest in Wenen om 100 jaar „Blaue Donau' WENEN (DPA) Ilet Weens Sym fonie Orkest en het Weens Mannenkoor gaven dinsdagavond een feestconcert ter gelegenheid van het honderdjarig jubi leum van de wals „An der schonen blauen Donau" van Johan Strauss. Op 15 februari 1867 is deze wals, die als het onofficiële Oostenrijkse volkslied wordt beschouwd, voor het eerst ge- In de Oostenrijkse hoofdstad is een tentoonstelling „Honderd jaar Donau- walsen" geopend, waarbij dr. Josef Strauss, achterneef van de walsenko- ning, de familie Strauss vertegenwoor digde. De expositie geeft niet alleen een overzicht van de Donauwalsen, maar ook van de Weense walsen van Schu bert tot Weber. (ADVERTENTIE) KATWIJK AAN DEN RIJN Vrijdag 17 febr. om 20.15 een belangryke van St.-Barbara in het Parochiehuis. I mm vnnn.it.irflcraan Hnpn Het. kan niet. verwonderen laae van de KVP hebben geprofiteerd nog meer te maken krijgen, want hij beleefd. Voor een groot deel zal dit wet De Tijd (r.-k.) :aagt zich af: Moet de KVP spijt heb- m van dit verlies? De afbrokkeling is ituurlijk te groot om haar niet te be- euren. Maar de positieve kant van de ik is, dat de KVP of hoe de partij de toekomst ook zal gaan heten ïige ballast van zich afschudt. Als pro- rampartij, als partij, die zich eniger- late verlost weet van de kwade naam, at zij alleen door sleurstemmers ge- eund wordt, is zij tussen de andere artjjen een volwaardiger concurrent ge- orden. Het zal dan ook goed zijn. dat ij nu de plannen tot interne vernieuwing iet als een vaandel voor zich uitdraagt. dat zjj ook werkelijk ernst maakt iet de verwezenlijking van die plannen. Het grandioos succes van D '66 zal niet P de laatste plaats te danken zijn aan maagdeiyke staat waarin deze partij politieke arena betreedt. Zij zal nu ichzelf moeten waarmaken. Te klein om laar ideeën door te voeren, te groot om >mbinaties met andere groepen te weer- aan, wordt de voornaamste opgave van D'66 haar eigen gezicht te bewaren. Een herstel van de combinatie KVP- JtP-PvdA mag nauwelijks verwacht 'orden. De socialisten zijn onder invloed an veeleisende jongeren van „10 over id" naar links gezwenkt. Nu er voor KVP weinig aanleiding is om als og steeds grootste partij concessies an de PvclA te doen, zou het meedoen an de regering voor de PvdA betekenen, at zy enorm veel eisen moest inslikken, kan zich dat niet veroorloven omdat door haar linkervleugel beschouwd worden als verraad van het onzui- 'erste water. De PvdA heeft de gok ver oren en zij zal dus een beurt moeten •verslaan. Alleen de oppositie kan haar 'og sieren. Resteert nog de mogelijkheid van een 'abinet met de WD en de drie confes- ioneie partijen. De formule Marijnen. Voorwaarde voor een dergelijke samen- 'erking lijkt te zijn, dat men onder ster- leiding met een vliegende start zou moeten beginnen. Die mogelijkheid is wel. Maar dan moet de heer Zijlstra mi nisterpresident worden. Wij zouden dat zeer verwelkomen. Het zou ook billijk zijn, want van de confessionele partijen heeft alleen de ARP een vrij aanzienlyke winst geboekt. Het leveren van een mi nister-president zou haar dus niet mis staan. Er lopen geruchten, dat de heer Zijlstra zich ondanks herhaalde weigerin gen toch zou willen laten vermurven. Het Parool (oriafh. soc.) Er ie enige deconfessionalisering: de KVP betaalt met een verlies van acht 2etels de prijs voor haar eigen dubbelzinnigheid. De CHU gaat een zetel achteruit langzaam, maar hope lijk zeker. De AR boekt winst, die wel mag worden toegeschreven aan persoon lijk vertrouwen in premier Zijlstra. De P.v.d.A. gaat zes zetels achteruit. In 1963 verloor zij vijf zetels, in 1959 twee zetels: zij heeft zichzelf terug- gemanoeuvreerd tot ongeveer proporties van de vooroorlogse SDAP. De weife lende houding van de partijleiding (als dat een gepast woord is voor de combi natie Tans-Nederhorst), het gekoket teer met de linkse biljartclub van de oer conservatieve „jongeren", het klaarblij kelijk weinig vertrouwen inboezemende optreden van P.v.d.A.-ministers in het kabinet-Cals, dat allee heeft de P.v'.d.A. in haar huidige lamentabele positie ge bracht. Het formeren van een regering zal een moeilijke zaak worden. Maar het Is eigenlijk niet zo verschrikkelijk belang rijk welke combinatie nu precies op basis van welke compromissen gaat re geren. Dringender is nu een totale her ziening van de partijstructuur. De Telegraaf (onafh.) Aangezien de P.v.d.A., die zich zo oppositioneel heeft opgesteld, geen winst van betekenis beeft kunnen behalen «n de WD in lichte mate is vooruitgegaan, zal het er wel op neerkomen dat de christelijke partijen samen met de WD :n kabinet zullen vormen. Maar dat moet dan wel een kabinet onder leiding van dr. Zijlstra zijn, niet omdat deze de functie van premier wenst, laat staan nastreeft, maar een voudig omdat er geen betere en zelfs nauwelijks een andere keuze is. Alg. Handelsblad (lib.) De rooms-aode coalitie heeft haar kans gehad. Zij is gewogen en vooral in haar socialistische geledingen te licht bevon den. Het zou noodlottig zyn die coalitie zo kort na het echec opnieuw in het zadel te helpen. Om de teugels goed handen te houden, is een vastere zit vereist. Die zit menen wij te kunnen toeken nen aan een regeringsploeg, samengesteld uit KVP. ARP. CHU en WD. Bij alle moeilijkheden, dip ons wachten, is het een gelukkig iets. dat de stembusuitslag een dergelijke ploeg voldoende meerder heid in de Kamer biedt (86) zetels om met succes te opereren. Gelukkig vooral ook omdat het regeringsbeleid aldus een liberaal stempel kan dragen De Volkskrant (r.-k.) „Wij zouden graag gewild hebben dat de kiezers overtuigend duidelijk hadden weten te maken in welke richting'zij Nederland voor de komende vier jaar bestuurd willen zien. Maar dat doet deze even schokkende als verwarrende uitslag zeker niet. In de eenzame winst van de AR. die er twee zetels bijkrijgt zou men steun voor het kabinet-Zijlstra kunnen zien, maar dat klopt weer niet met het feit, dat de grootste regerings partij, de KVP. acht zetels verloor. Het zou overigens niet juist zijn om by een verkiezingsuitslag als deze enkel op de verschuivingen te letten. Er biyven mogelijkheden voor een vooruitstrevend beleid, gesteund door KVP-P.v.d.A. en AR» Ook d boo daaraan taee kun nen doen. Het kan niet verwonderen dat wij in dit verband met bijzondere belangstelling naar de AR kyken. Algemeen Dagblad (onafh.) De kiezers hebben het kablnet-Cals een fikse trap na gegeven- Dat de ARP die ook aan dat kabinet deelnam winst boekt acht het blad een vertrouwensvotum voor prof. Zijl stra. Een nieuw kabinet zal op basis van deze uitslag niet gemakkelijk te vor men zijn. Veel andere mogelijkheden dan een combinatie KVP-ARP-CHU- VVD ziet het blad niet. Een combinatie KVP-P.v.d.A. zou na deze uitslag hele maal ongerijmd zijn. Maar veel hou vast voor kabinettenbouwers biedt het resultaat van de stembus niet Over de grote overwinnaar. D '66. schryft het Algemeen Dagblad dat deze in zoverre positief te waarderen is dat hier geen sprake is van onbestemde wrevel zoals bij de opmars der Boeren van vorig jaar maar van bewuste politieke-be wogenheid. Het succes van de Boeren is heel betrekkelijk, zij kregen aanmerke lijk minder zetels dan op grond van de statenverkiezingen kon worden vpr- Het Vrije Volk (soc.) „Het Vrije Volk" „De grote klap die de KVP heeft gekregen, heeft niet geleid tot een herstel van de PvdA. De grote winnaar van deze verkiezingen is de groep D'66 geworden. Een partij die als voornaamste programmapunt hervorming van ons kiesstelsel en daarmee van het functioneren van on ze democratie naar voren heeft ge- Het is duidelijk, dat de drie confessio nele partijen samen geen regering kun nen vormen. Als ze samen willen blij ven, zullen ze naar steun bij de libera len of de socialisten moeten zoeken. Nu de aoftialisten u*t van d* nader de KVP hebben geprofiteerd en niet vex-der zijn gekomen dan het stoppen van de teruggang, zullen ze niet gemakkelijk als regeringspartner optreden. De verkiezingsuitslag is een duidelijke afkeuring van het beleid der KVP. Het is geen goedkeuring van de door de PvdA gewezen weg geworden. De WD, die een zetel heeft gewonnen, komt eerder als partner in aanmerking. De vernieuwing van ons politiek be stel is door deze verkiezingsuitslag wel dringender, maar niet gemakkelij ker geworden. Als uit D'66 zich ook nog een politieke partij ontwikkelt, ont staat er weer een groep die door zijn aanwezigheid alleen al remmend dreigt te werken. Dringender wordt die herziening, om dat de verdere versplintering van ons parlement de parlementaire democra tie steeds stroever zal laten werken. Versplintering van politieke krachten in plaats van bundeling! maakt het vor men van daadkrachtige regeringen moeilijk, evenals het voeren van een constructieve oppositie. Haagsche Courant (onafh.) Hoe zal het na deze verkiezingsuitslag, die ons niet heeft geschokt men kon hem zien aankomen gaan? Informa teurs en formateurs gaan aan het werk om een nieuw handzaam kabinet samen te stellen. Met handzaam bedoelen wy een kabinet waarmee de Tweede Ka mer. althans een meerderheid, kan samenwerken. Zal het weer tot een ver loving tussen de P.v.d.A. en de KVP komen? Schmelzer heeft dit in zijn ver kiezingsredevoeringen niet direct van de hand gewezen. Zo dit ooit gaat ge beuren. dan ziet men de „gladde tek kel". zonder vette kluif, doch met han gende pootjes, achter de P.v.d.A. aan lopen. Dan gaat Den Uyl zijn dogma's verder uitleven. Waarbij de KVP link ser dan te voren ja-knikker zal moeten zijn. Met ja-knikkera zal Den Uyl dan nog meer te maken krygen, want hy zal nog wel tn het oliekannetje willen gaan roeren ook. Nwe Haagse Courant (prot.-chr.) Nieuwe Haagse Courant Zoals ge vreesd moest worden heeft de kamer ontbinding, onvermijdelijk misschien op zichzelf, geen oplossing gebracht in de crisis-in-engere-zin waarin ons land was komen te verkeren. Integendeel heeft de uitslag van de op de Kamer ontbinding gevolgde verkiezingen laten zien, hoezeer allengs een crisis-in-rui- mere-zin het deel van ons volk was en is geworden. Zelden toch hebben ver kiezingen zozeer een beeld van verwar ring opgeleverd, en vastgesteld moet worden dat een belangrijk deel van ons volk op drift is geraakt. In welke opzichten de uitslag onduide lijk is geweest, duidelijk is hij stellig in zoverre dat wij er een krachtig be roep in beluisteren op de man die ons land en volk de laatste maanden reeds op zulk eeh bekwame wijze in moei lijke omstandigheden heeft geholpen en geleid. Wij weten, dat daarmee iets van hem wordt gevraagd. Toch ondersteunen wij van harte gaarne het beroep dat van uit de verwarring van deze verkiezin gen doorklinkt het beroep op Zijl stra. Wie een andere oplossing ziet die trouwens altijd een mindere zal een vertrouwensvotum voor prof. Zijl- zijn hij zegge het. Wij menen ech ter in gemoede: zij is er niet. Twentse Courant (r.-k.) „Voor de KVP is het meest bedenke lijke feit dat juist onder de jongeren het verlies aan stemmen het grootste was. Voor een groot deel zijn deze jon geren by de D '66 terecht gekomen. Men mag dus stellen dat het ontzul- lingsproces zich bij de jongeren zal doorzetten. De Anti-Revolutionaire Par ty heeft een zeer behooriyke verkiezing beleefd. Voor een groot deel zal dit wel toe te schrijven zijn aan de figuur zyi- stra. Maar er zijn ook andere factoren: de houding dezer partij in de nacht van Schmelzer. Zij heeft de reputatie van stabiliteit. En tenslotte heeft zjj het meest uitgesproken progressieve sociale program van alle christelijke partijen. Overgaande naar een speculatie over de toekomstige ontwikkeling vrezen we dat er van winst aan duldebjk- heid geen sprake is. Met name het ver schijnsel D '66 kan nog een hele evolu tie doormaken: ver naar voren, of via een omweg terug? Maar in elk geval biedt deze groen argumenten voor de stelling dat onder de jonpTen de be langstelling voor de politiek evenredig Ls aan het onbehagen over de bestaande constellatie. Tenslotte wat de KVP be treft menen we dat het hoogst urgent vnor haar is om binnenshuis tot duide lijkheid te komen, en met name. als de AR. te zorgen voor een uitgesproken vooruitstrevend program". Nieuwe Limburger (r.-k.) ..De uitslag moet alle partyen van de oude garde ernstig aan het denken zet ten over een nieuwe politieke toekomst. Wij prijzen ons daarby over enkele dingen gelukkig. Ten eerote over het feit. dat dit denken bij de KVP al wel op de duideiykste wyze begonnen is. Wij twijfelen er niet aan of deze ver kiezing zal dit denkproces bespoedigen en er toe bijdragen drempels te over winnen. die tot dusver te hoog bleken. Daarnaast zien wij een positieve factor in het feit dat de afvloei van stemmen deze keer niet helemaal in een politiek luchtledig is gegaan, maar dat zy goed deels is terecht gekomen by een nieuwe groepering, die men fris en ernstig den ken niet ontzeggen kan. Als de par tijen bereid zijn vergaande consequen ties uit de duidelijke drang naar poli tieke vernieuwing te trekken, dan plonst deze zware steen niet voor niete ln ons politieke vijvertje".

Leidse Courant | 1967 | | pagina 13