5 broers Akerboom Teleurstelling en vreugde in Leidse Stadsgehoorzaal WEG VAN WIELRENNEN ■I Bfii Peter: Aan de kop komen, zien wie je bent laten Bezem door de politieke bijenkorf... WILT U IETS WETEN? DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 FEBRUARI 1967 De partijgangers van D'66 staken in de Stadsgehoorzaal hun meningen niet onder stoelen of banken. OEGSTGEEST RAADSAGENDA De raad der gemeente Oegstgeest s „rrs IL~ G,S™RAV°ND - s'e"- vergaderlng bijeen. volle, intieme ruimte van de Ned. Aan de agenda ontlenen wij o.m. K"k een. plaats, gege- ven door de christelijke gemengde ko- Beediging en installatie van hetren z- t den Heer» en „Cantate meuw benoemde lid van de raad. de heer Deo""en bet R.K. gemengd koor „St. J. E. Temminek, benoeming van de le- Lucia". Orkestrale medewerking ver den van de commissie voor verkeer en leen(le het Westnederlands Symfonie openbaar vervoer en van de commissiek Het geheel stond o.l.v. de diri- tot wering van schoolverzuim; voorstelB Siereveid. Solisten bij dit van burgemeester en wethouders tot i ^oncert waren Daja Siereveld, so- aankoop van djverse stroken grond tags praan.-ToIly Klaassen, tenor; Joep Langenhoff, bas; Jan GESLAAGD CONCERT IN NED. HERV. KERK TE ZOETERWOUDE de Rijnzichtweg en de Rijnsburgerweg idem om in beroep te gaan tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Holland om vergunning te verlenen tor ontgronding in de Voorhofpolder; idem tot goedkeuring van de rekening 1964 van het bejaardencentrum „Hofwijck"; voorstel van burgemeester en wethou ders tot verlening van een krediet voor de bouw van een 3-klassige RK kleu terschool; idem voor de bouw van een drie-klassige semi-permanente school voor gewoon lager onderwijs; idem voor de inrichting van het gymnastieklokaal aan de Apollolaan; idem tot het ver lenen van medewerking voor een rij wielstalling en terreinvoorzieningen bij de Willibrordusschool. Ondertrouwd: O. A. Raatgever en J. C. Kiel. Getrouwd: P. J. van der Meij en A. Glasbergen; A. Koerten en J. E. Plug. Overleden: J. A. de Jager, w.v. F. A. L. Leyder. i Tijn Het programma met werken van Mozart, Bach en Haydn werd geopend met een samenzang van psalm 150 1. Van het gedeelte vóór de pauze ver melden we het fraai uitgevoerde ,.Lau- date Dominum" van Mozart. Jammer hierbij was, dat de goede sopraanpartij iets te zwak naar voren kwam. Ver volgens werden drie moeilijke kora len van Bach op geïnspireerde wijze ten gehore gebracht. Het sterke vo lume van óe koren was in de bekende koraal uit Cantate 142: „Jesus bleibt meine Freude" soms iets ten nadele van het orkest. Orgel en koor ver droegen elkaar, wat dit betreft beter in de koraal uit cantate 209: „Zion, hórt die Wachter singen". Het pro gramma vermeldde na de pauze en kele werken van Joseph Haydn. Het grootste gedeelte daarvan werd inge nomen door fragmenten uit „Die Jah- reszeiten", welke met duidelijke geest drift en overgave ten gehore werden gebracht. Zowel de koren als de so listen, van wie in het bijzonder de so praan en de bas, brachten hierin hun muzikale aspiraties goed over. Als af sluiting van de zeer verzorgde avond klonk het koor nr. 13 uit „Die Schöp- fung". Een aandachtig publiek kon zich- tenslotte aansluiten bij de uitvoe renden in de samenzang van Gezang 135 1. LEIDEN Nationaal verkiezingsdebat Aan de vooravond van de Studen tenverkiezingen (20 febr.) organiseert de Leidse Studenten Raad een na tionaal verkiezingsdebat. Het N.S.A. wordt vertegenwoordigd door de heer R. Gilyamse. Het S.V.B. door de heer M. Arian en de P.S.O. door de heer R. Samkalden. Het debat zal geduren de een kwartier worden onderbroken voor de vertoning van de film: „Om dat mijn fiets daar stond" van Louis van Gasteren. Speeltuingebouw „De Peppel" te Leimuiden uitgebrand Voor duizenden guldens schade liep het speeltuingebouw aan de Wilgenlaan te Leimuiden op, tengevolge van een brand, die in de nacht van dinsdag op woensdag heeft huisgehouden In dit hou ten gebouwtje. Alleen het houten ske- i let bleef overeind staan. Van buitenaf 1 duiden slechts de gesprongen ruiten er op. dat hier iets bijzonders heeft plaats gevonden. Binnen echter biedt het ge heel een troosteloze aanblik. In de kleine hall, die tevens als keuken is in gericht, zal vermoedelijk de brand zijn ontstaan door een nog nasmeulende si garet, die moet zijn achtergelaten na afloop van de dinsdagavond gehouden jaarvergadering. Gesprongen serviesgoed, half ver brande kasten, geblakerde wanden en plafonds enz. zijn de stille getuigen van de nachtelijke rooftocht van het vuur. ,Het mag een wonder heten," aldus een woordvoerder van de brandweer, „dat niet het hele gebouw met de grond is gelijk gemaakt." De brand werd in de vroege morgen en ontdekt door de heer J. de Lange, die zijn woning verliet op weg naar zyn werk. De door hem onmiddellijk ge alarmeerde brandweer was sfpoedig ter plaatse. Deze wist het vuur snel onder controle te krijgen. Het geheel be tekent een gevoelige klap voor de speel tuinvereniging, die toch al met finan ciële moeilijkheden te kampen heeft. Gevreesd wordt, dat de verzekering de schade onvoldoende zal dekken. Jaarvergadering „De Peppel" Dinsdagavond hield de speeltuinver. „De Peppel" te Leimuiden haar jaar vergadering in het toen nog intacte eigen gebouw aan de Wilgenlaan. De redelijk bezochte vergaderfng werd geopend door voorzitter J. L. Obdeijn, die in zijn ope ningswoord zei blij te zijn met de be langstelling voor deze avond. Belangrijkste punt op deze vergade ring bleek te zijn het financieel over zicht dat penningmeester J. Lek pre senteerde. Hieruit bleek, dat de boe ken van „de Peppel" werden afge sloten met een nadelig saldo van ruim 1100,- Diverse oorzaken kon men hiervoor aanwijzen. Op de eerste plaats gingen de jaren geput werden uit door de speel tuinvereniging georganiseerde dans avonden. Doordat de belangstelling voor deze avonden sterk is afgenomen is hier mee gestopt. Voorts bleken de kosten de inkomsten verloren, die in voorgaan- voor de oppas, speciaal voor het ge deelte van de sociale voorzieningen en belasting een onverwachte en zware post te zijn. Getracht zal worden ook door midel van enige akties de finan ciële positie te verbeteren. Ook een aan vraag om een hoger subsidiebedrag zal worden gedaan. Vier bestuursleden waren aftredend, te weten mevrouw A. B. de Boer, mevr. J. Gillisen en de heren C. Ax en J. L. Obdeijn. Van dit viertal stelde alleen _„„„j voorzitter J. L. Obdeijn zich herkies- kunnen alleen maar hopen dat de toekomst meer dei-gelijke uit voeringen zullen komen. Temeer daar weer eens bewezen is, hoe uitstekend het prachtige kerkje met zijn goede akoestiek zich daartoe leent. H. C. M. VAN DER GEEST. in zijn functie herkozen. In de andere functies werden gekozen: mevr. J. de Jong en mevr. C. v.d. Akker. Tot slot van de av(ond konden de leden genieten van enige films, die werden gedraaid op de in het afgelopen jaar verworven filmprojector van de vereni ging. PETER AKERBOOM Vijf broers in de wielersport. Er zijn hele gezinnen, die hart en ziel verpand hebben aan het voetbal en elke zondag op het voetbalveld te vinden zijn. Maar een gezin, waarvan de vijf jongens allen in het wielrennen zitten, komt niet zo vaak voor. Daarbij komt, dat de broers weliswaar (nog) geen sterren zijn, maar dat er volgens mensen die het weten kunnen er bij een paar van die broers wel perspectief zit. Reden genoeg om naar 't tuin dersdorp Roelofarendsveen te gaan om die 5 enthousiastelin gen eens op te zoeken. als we Voorstraat 8 aanbellen. Mevrouw Akerboom doet met twee van haar zoons het laatste beetje van de afwas en de rest LEIDEN GRONINGEN. Kunt U i druk of veel langei mij de route opgeven van Leiden naar| ten sten.ise. met de afstand? worden i Antwoord. Leiden, Haarlem, Alk- bereikt, maar. Afsluitdijk, Harlingen. Leeu warden, Groningen. Afstand hogedrukpan .omperaturen boven 100 gr. C ii bij zekere bacteriën in >rte tijd gedood kunnen worden. Huisvrouwen die geen hogedrukpan bezitten, nemen bij inmaak een vrij groot risico. Zij kunnen kans op bederf ver- GEWECKTE SPlAtCIEIïONEN Wij minderen door verse groenten hebben een grote moestuin. Elk jaar weck ik soerciebonen met succes, maar dit jaar is het hopeloos mislukt. De potten zijn wel dichlgebleven, maar zijn de potten eenmaal open dan^ de lucht niet meer heb ik geprobeerd om d boontjes r.f te koken, maar zo'n vieze smaak aan, dat weer weg moeten gooien, misschien hoe dit ki irgvuldig 'erk gaan. Ook kunt u de groenten na het voorkoken met schoon water in de flessen doen. Na verloop van een dag I de groenten weer h uur steriliseren, udragen. Ook de spercie- j VRIJE DAG Geneutraliseerde buiten- aar dan zit er landse arbeiders wiens moeder overleden toch is zou volgens de c.a.o. voor dit over- et U lijden recht hebben op 2 extra vrije da- een. Door omstandigheden kan de be- bijge Antwoord. Bederf van in de huis- grafenis houding geweckte groente kan niet I stand te groot ot< altijd voorkomen worden. Dit wordt j deze vrije dagi veroorzaakt door bepaalde bacteriën te vervallen" die in de groenten voorkomen. Wan neer deze bacteriën gassen vormen tijdens hun leven duwen zij de fles sen open; zijn zij niet-gasvormend, dan blijven de flessen gesloten, al is de inhoud bedorven. Sommige groenten (zoals de eiwit- houdende bonen en erwten) vormen een goede voedingsbodem voor bac teriën. Zijn de groenten besmet met een hardnekkige bacteriesoort, dan is steriliseerperiode van U/2 uur bij 100 graden C zeiis niet voldoende deze te vernietigen. Hiertoe zou men of onder voond worden af- Blijft het recht op itaan of komen deze Antwoord. Ook al kan de betrokken buitenlandse arbeider de begrafenis van zijn moeder niet bijwonen, dan nog be houdt hij zijn recht op twee vrije dagen. Deze worden tenslotte niet alleen ge geven om de begrafenis bij te wonen, te regelen etc., maar ook omdat het alles zins begrijpelijk is dat iemand, wiens naaste familielid is overleden, behoefte heeft aan enige rust en van hem rede lijkerwijs niet kan worden gevergd, dat hij op deze dagen zich geheel aan zijn werk kan geven. In ile Stadsgehoorzaal waar gisteravond 4000 Lelde- naars, hetzij bij de voetbal wedstrijd, hetzij bij de ver kiezingsuitslagen, opge lucht of benauwd hebben ademgehaald, werd van ochtend <le bezem gehaald door datgene wat als „poli tieke bijenkorf" heeft, ge fungeerd. Het is voorbij, 't Leven van alle dag eist d© Stadsgehoorzaal weer op. En dat betekent ordi pen in de chaos, die van ochtend deze zaal zo ont moedigend beheerste. Langs de wanden stonden grijs gebluste teevee ogen, die gisteren heloplich- tend nog zoveel belangstel ling hadden gehad. Achter 't scheefweggezakte bordje „T.V.-Studio" was 'n man bezig indrukwekkende hoe veelheden paperassen de vuilnisbakken te doen verhulzen. De anders zo gladde gangen, nu stroef van gemorste etensresten en drank, toonden 'n groot se verzameling lege flessen. Lijsttrekker Hessel van de Noodraad was het enige po litieke kopstuk wat we te gen kwamen. Hij lag, her en der verspreid, nog steeds veelbelovend t» glimlachen. TT halfgeopende aar gisteren de PvdA had gezpten licht te in liet duister een ver kiezingspamflet rood op. Bij de KV P waren de deu ren potdicht. Op de stoelen waar gisteren een rustige verslagenheid te bespeuren viel, zaten nu horeca-men- sen. Het leven gaat door. rust van de dagelijkse arbeid uit voor de t.v. Vader is naar een vergadering en het enige meisje in het gezin is getrouwd en dus het huis uit. Moeder en zoons hebben dus het rijk alleen thuis. LAATSTE KEER „Ja. weg van het wielrennen zijn we wel. Ach je bent er mee begon nen en dan kun je er op 't laatst niet mee ophouden", vertolkt Peter, 23 jaar en werkzaam bij pa op de tuinderij, de gedachten van zijn „Als je een keer in de boot bent genomen en lelijk bent gevallen dan denk je wel eens: dit is de laatste keer gewèest. Ik verkoop de fiets. Maar een paar dagen latei- stap je er weer op en ben je het vergeten. Dat wielrennen zit er op het laatst zo bij je in, dat je moei lijk kunt ophouden. Had je nu een meisje, dan zou 't misschien anders wezen. Want ik sta wel op 't stand punt, dat als je verkering hebt, dan moet je het goed doen." „Dat vind ik ook", komt z'n moeder er tussen. „Wielrennen en een meis je gaan niet samen". „Nou, nou", zegt Paul met oppositie in zijn stem. „Dat kan best. Je moet het dan natuurlijk wel goed aan pakken". Om de kiem van een broederlijke twist de kop in te drukken stappen we van het „meisjesprobleem" een teer probleem in een jongens huishouding, hoe kan het ook an ders af en vragen hoe ze er zo toe gekomen zijn en wat de resul taten zijn. GESCHORST toen ik op een keer te laat kwam op een wedstrijd werd ik na wat geharrewar voor een jaar ge schorst. Volkomen onjuist. Dat zagen ze zelf na een tijdje ook wel in, maar toen had ik er ge noeg van en ben gaan wielrennen. Mijn broers zijn gevolgd.-In het begin zat ik bij de nieuwelingen bijna nooit in de prijzen en latei- bij de amateurs ook niet. Wel gaat 't uitstekend op de liome-trainer. Daar past mijn lichaamsbouw zich beter bij aan. Bij de Nederlandse kampioenschappen home-trainer werd ik dit jaar tweede en was bij nationale home-trainer wed strijden vaak bij de eerste drie". GEBROKEN NEK „S WINTERS GAAT het beter dan 's zomers. Dat komt omdat er dan bijna geen tijd om te trainen is. Je bent de oudste he. en dan ben je de klos. Van jongs af aan werk ik bij m'n vader en die kan me niet missen om te gaan trainen. Die jongere broers van me zouden nog wel meer kunnen gaan trainen. Zij hebben de gelegenheid. Die Cees is een echle vechter". Met trots kijkt hij naar zijn broer van 14, die toen hij, Peter, de prijs van verdienste van Swift kreeg, de peehpri.is.in ontvangst mocht nemen. Alleen jammer van dat ongeluk. „Dat" ongeluk is Cees nog wel aan le zien. Zijn hele hoofd zit in het gips. Tot zijn middel toe zelfs. Een gebroken nek. „Dat gebeurde in oktober", zegt Cees. „En nog niet eens in een wedstrijd. Of eigenlijk toch ook Uur perl ijke stuud Geboren- Hendrik, z.v. H. Cornet en M. K. Gerritse; Amber Mercedes, d.v. M. H. Brand en A. Janson; Anthony John Norbert, z.v. A. J. J. Snijders M. de Vos; Jan Antony, z.v. A. Koemans en H. J. Freke; Freddy. T. M. J. van Goozen en M. H. van Mourik; Marga- retha Allegonda Wilhelmina, d.v. J. A. J. Laarakker en H. M. A. Janssen; Mar- garetha Jeltina, d.v. J. Voetberg en A. Nell; Nicotine Maria Theresia, d.v. N. van Royen en M. H. J. van Rijn; Sandra Bertina, d.v. J. C. A. van der Heijde en P. H. Zwemer; Hubertus Pieter, z.v. J. A. Bloot en M. Schenk; Willem Frede- rik, z.v. J. Tijsterman en S. van Leeuw- Overleden: J. van Egmond, 72 jaar, CEES AKERBOOM wel weer. Met m'n broers spurtte ik op de gewone fiets i^et laatste stukje van het land naaf huis, toen ik in de laatste bocht een auto niet zag staan. M'n broer waarschuwde nog, maar het was te laat. En daar zit ik dan, maanden in het gips". Hij kijkt een beetje treurig voor zich heen. Toch zit hij niet bij de pakken neer. Ondanks dat gips zit ie al weer op de fiets. SERIEUS TRAINEN P\E ANDERE drie broers kun- *^nen ook aardig meekomen, al zitten ze niet in de voorste rijen. Paul, 20 jaar, en Jan, 17 jaar, werken ook bij vader op de tuin en kunnen ook niet al te veel trainen. Zeker 's zomers niet met de aardbeien en de bloemen. Bert is pas 12 jaar en zit nog op de lagere school. Hij is haantje de voorste bij de Swift-adspiranten. De 14-jarige Cees is duidelijk de favoriet van de familie. Bij de adspiranten heeft hij al heel wat kampioenschappen weggehaald. Alleen dat gips nu. Jammer. Vooral Peter vindt het wel jam mer, dat hij zo weinig kan trai nen. „Ik heb toen ik een jaar of 18 a 19 was een zomer gewoon gewerkt en daar boven op nog eens hard getraind. Daar ga je kapot aan. Wil je serieus trainen, dan moet je minstens halve da gen vrij hebben". De stevige Ve- ner kan maar moeilijk uitstaan, dat als hij vaak de hele cours op kop heeft gelegen, of tenminste vooraan heeft gezeten, in de laat ste honderden meters geklopt wordt. „Peter rijdt niet mei z'n koppie", werpt z'n moeder op, die het wiel rennen van haar zoons prachtig vindt. „De anderen zien hem graag het kopwerk dofn. want hij is zo lekker lang (1.96) en breed. Ik heb al zo vaak gezegd: doe wat kalmer aan en pak je kans op het laatste eind. Maar nee hoor, hij blijft de hele wedstrijd maar doormalen". Kleine Cees heeft hèt beter in de gaten. Dat getuigen zijn vele me dailles wel. Wielrennen is duur. De vijf broers laten er dan ook veel voor staan en gaan weinig uit. Een startlicentie kost al f35.en voor een fiets met alles „der-op- en-der-ankom je ook niet on der de f 750.klaar. Zeker niet als je een fiets moet hebben, die berekend is op bijvoorbeeld het gewicht van Peter Akerboom. En dan de reiskosten naar alle wedstrijden. In het begin gin gen we met de trein, maar dat is eigenlijk niet te betalen. Ge lukkig heeft onze zwager veel voor ons gereden en hebben we nu een eigen wagentje. Paul rijdt. De stevige Vener peinst voor zich heen. „Toch zou ik wel eens aan de top willen komen. Voor een keer maar. Laten zien wie je bent."

Leidse Courant | 1967 | | pagina 11