India trekt naar de stembureaus Beschuldiging laat slechts raden naar malversaties met miljoenen Wilson en Brown in Bonn Kerk moet revolutie arme landen steunen Subsidie voor particuliere woningbouw MARTINE CAROL BEGRAVEN Drs. F. van Teixeira zwijgend voor rechters Vraag of proces licht zal brengen Laatste Anti-Revolutionairenootjes ADEN BLIJFT NOG ONRUSTIG Na kritiek veel lof voor min. Diepenhorst Terugkomen maar niet tot elke prijs Limburgse bende berecht WOENSDAG 15 FEBRUARI 1967 DE LEIDSE COURANT In India beginnen vandaag de par lementsverkiezingen op bijna 200.000 stembureaus. Ze zullen een week duren, maar in de be sneeuwde districten van het Hima- lajagebergte zal pas in april worden gestemd. Er zijn bijna 251 miljoen stemgerechtigden, die zullen beslis sen over de bezetting van 521 zetels in het rijksparlement en 3500 in par lementen van de 17 Indische staten. Aangezien 75% van de kiezers niet kan lezen of schrijven, zal gestemd worden met behulp van symbolen. De leuzen zijn niet geweest: „Stem op Indira" (premier Indira Gandhi) maar: „Stem op een koppel aange spannen ossen" (het symbool van de regerende Congrespartij) of: „Stem op de ster" (het symbool van de rechtse Swatandra-(vrijheids)partij Er zijn voor de campagne speciale liederen gecomponeerd, waarin de 06sen of de ster of de lamp of de leeuw of welk symbool een be paalde partij of persoon ook moge hebben wordt verheerlijkt. Voor aanstaande musici zijn in de arm ge nomen om deze liederen te laten op nemen en ze worden tn de meeste verkiezingscentra gespeeld. De aanplakbiljetten van de Con grespartij vertonen een afbeelding van een glimlachende mevr. Gandhi met ineen geslagen handen als vroeg zij om de stem van de kiezers. Zij i6 met haar charme en haar roem als enig kind van wijlen premier Jawa- harlal Nehroe de beste stemmenvang- ster van de partij. Zij oefent vooral aantrekkingskracht uit op de vrou- van India, die de helft van het nen. De tekst op het aanplakbiljet luidt: „Stemmen voor het Congres is stemmen voor eenheid en vooruitgang". Het symbool van de Swatandra- partij is een ster te midden van don kere randen om de bewering van de partij te onderstrepen, dat zij de enige ster van hoop is, die het land kan wegleiden uit „de duisternis, die de Congrespartij in India heeft doen ontstaan." Naast de Swatandrapartij staat de partij van de rechts-hindoeïstische gemeenschap, Jan Sangh, die het heilige licht als symbool voert met de leuze: „Wij zijn het licht dat u wegleidt uit de duisternis van het Congres" Het licht is een heilig symbool voor de hindoes, wier populairste feest „Dlwali", het feest der lichten, den afscheiden in een onafhankelijk Dravidasthan. „Onze souvereine staat zal zich verheffen als een schitteren de zon te midden van omringende heuvelen en om dit ideaal te bereiken moet gij ong met uw stemmen aan de macht brengen", zeggen de leiders van de DMK en hun strijdkreet luidt: „Stem voor de opkomende zon". De mohammedaanse liga, een zij tak van de partij, die Pakistan heeft gesticht, heeft een ladder tot haar symbool gekozen. „Wij zijn de enige ladder, met behulp waai-van de mo hammedanen van Indië in elk opzicht omhoog kunnen klimmen", zeggen haar leiders. Maar deze partij werkt alleen in de zuidelijke staat Kerala, is. De lamp wordt door de hindoes vereerd als het symbool van licht, leven en kennis. Aan het andere uiterste vindt men de communisten, thans verdeeld in twee groepen. De communisten, die voor Moskou zijn, hebben een hamer en een korenaar tot hun symbool ge kozen, zij die voor Peking zijn een hamer en een sikkel met een ster bij de scherpe punt van de sikkel. De Dravids-Monnetra-Kazjagan- partij van Madras, populair bekend als de D.M.K., heeft als symbool een opkomende zon tussen hoge bergen. Zij wil de tamiel sprekende gebie- terwijl de grote meerderheid van de 60 miljoen mohammedanen van India in de staten van noordelijk India leeft. De tien miljoen sikhs zijn verdeeld in twee kampen. De sikhgroep Sant Faten heeft een weegschaal tot ver kiezingssymbool gekozen en de an dere groep, waarvan meester Tarah Singh leider is. een open handpalm. Andere kleinere partijen of onaf- hankelijken hebben symbolen zoals een fiets, enkele bladeren, een olifant, een leeuw, een roos, een ploeg, en waringin, en paard en een hut. BONN (AFP-AP) Premier Wilson van Engeland en zijn minister van Bui tenlandse Zaken Brown zijn gisteravond laat in Bonn aangekomen voor bespre kingen met de Westduitse leiders. De twee Britse staatslieden zullen de moge lijkheid van een toetreding van Engeland tot de EEG onderzoeken. Bij hun aankomst op het vliegveld bij Bonn, waar zij werden begroet door de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Brandt, verwijderde de politie een groep studenten, die een betoging tegen erkenning van de Oder-Neissegrens wil den houden. De Westduitse bondskanselier Kurt Georg Kiesinger is naar gemeld geprik keld over de uitlatingen van Brown, die openlijk steun heeft betuigd aan het denkbeeld dat Duitsland grondgebied zal moeten afstaan aan de Sovjet-Unie en Polen door de Oder-Neissegrens te er kennen. Brown werd op een persconferentie ge vraagd naar'de verklaring die is uitge geven nadat de Russische premier Alek- sej Kosygin was vertrokken en waarin werd gezegd dat de beide landen de ter ritoriale onschendbaarheid van alle Euro pese landen willen respecteren. De ver slaggever wilde weten of dit een Britse erkenning inhield van de huidige Duitse grens langs de Oder en de Neisse. „In zekere zin", zo was het antwoord van Brown. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft later Browns uitlatingen enigszins ver zacht. Voorstel pastoraal concilie (Van een onzer redacteuren) TILBURG. Een gespreksgroep van deskundigen heeft aan het pastoraal concilie voorgesteld, de totale strijd tegen de verpaupering van miljoenen sen tot het centrale thema van de conciliediscussies te maken. Zij doen concrete voorstellen, om de Kerken een aangepaste bijdrage tot oplossing van dit wereldprobleem te laten leveren. Ook moeten naar hun inzicht de Kerken actief stelling nemen voor de revolutio naire bewegingen, die zich in de wereld voordoen en die zich keren tegen be staande onrechtvaardigheid. DEN HAAG (ANP) De regering heeft besloten het tydelyk verhoogd rijks subsidie voor de bouw van particuliere huurwoningen en eigen woningen in ieder geval tot 1 juli a.s. te handhaven. De tydelyke verhoging werd op 1 oktober 1966 van kracht met het oog op de hoge rentestand en zou voorlopig tot 1 april a.s. gelden. De rente vertoont thans een neiging tot dalen. Op zichzelf zou dit aanleiding kunnen zijn het subsidie enigermate te verlagen. In verband met de huidige werkloos heid in de bouwvakken is het echter juist nnu wenselijk de continuïteit in de bouw zoveel mogelijk te bevorderen. Sinds de invoering van de subsidieverhoging is de belangstelling voor de particuliere bouw *net rijkssteun duidelijk toegenomen. Ook in 1967 zal de particuliere sector weer een belangrijke bijdrage moeten leveren voor de realisering van het woningbouw- Pi'ogramma Dit i s noodzakelijk zowel met het oog op het inhalen van het woningtekort als, in de gegeven situatie, In verband met de zich manifesterende werkloosheid. zijn, dat alle rijkdommen ter wereld aan allen naar behoefte ten goede moe ten komen, en tot het scheppen van een internationaal geldend sociaal recht, waarbij de overdracht van middelen aan de armen wordt geregeld. Verder meent de gespreksgroep, dat de Kerk in dit streven pag verstaan zal worden, wanneer zij in haar eigen struc tuur gestalte weet te geven aan de be- medeverantwoordelijkheid democratie. Daartoe zou zij een per manent overleginstituut in het leven moeten roepen, waarin ieder lid van de Kerk op een of andere manier mede zeggenschap heeft en dat de bevoegd heid krijgt om richtlijnen te geven aan het bestuur van de Kerk. Het beleid van de Kerk zou openbaar moeten worden uiteengezet, besproken en afgewoj ook wat de aanwending van financiële middelen betreft. Tenslotte bepleit de gespreksgroep de oprichting van een centraal kerkelijk instituut voor hulp aan arme landen, dat alle activiteiten op dit gebied coör dineert. Ook vraagt men een systeem van sollicitatie voor iedere groeperinj en voor iedere afzonderlijke persoon, die een taak ten behoeve van de ontwikke lingelanden op zich wil nemen. Boven dien zouden al die middelen ter be schikking moeten worden gesteld, die momenteel worden aangewend voor einden, die in het licht van de nood der arme landen als onbelangrijk, onrecht vaardig en luxueus moeten worden be stempeld, o.a. een gedeelte van het kerkenbouwprogramma. Enquete celibaat op Duitse seminaries INNSBRUCK (KNP) Het instituut voor pastoraal theologie van Innsbruck enquêteert momenteel alle grootsemina ries en Duitsland, Oostenrijk en Duitsla- lig Zwitserland over het celibaat. De enquête vraagt antwoord op 20 punten over pro's en contra's van het celibaat. Het onderzoek zou verband houden met de recente publikatie van een brochure over het priesterhuwelijk, die onlangs bij het Timotheus Verslag in Dinkelsbühl verscheen en vooral onder jonge pries ters veel aftrek vond. CANNES. Een duizend koppige menigte heeft vandaag een bijten de wind getrotseerd terwijl de doodkist van filmster Martine Ca rol naast die van haar vader in het familiegraf werd geplaatst. Martine Carol, in de jaren vijftig het succes van de Franse film, overleed pp 6 februari aan een hartaanval in Monte Carlo. Ze werd 46 jaar. Achter de met bloemen bedekte baar liep Martine's vierde man, de Engelse Mike Eland. Op de foto werpt hij een roos in het graf. (Van onze correspondent) AMSTERDAM stond drs. J. M. F. uit Amsterdam (50 jaar oud, geen hobby's, zelfs geen rijbewijs) na bijna negen maanden voorarrest voor de rech ter. De aanklacht, die de officier van justitie mr. H. van Renesse, voorlas, klonk dor en technisch. „Driemaal valsheid in geschrifte in maandstaten aan de Nederland se Bank", vermeldt de dagvaar ding; „oplichting bij het verkrij gen van een krediet van een Duitse bank; en verduistering door het ten onrechte belenen van effecten van derden". Wat de zaak sensa tioneel maakt, zijn de bijna 100 miljoen gulden, die het, gerenom meerde bankiershuis Teixeira de Mattos (uit 1851) in mei van het vorig jaar opeens te kort bleek te hebben. Wat voor. tragische accenten zorgt, dat zijn de honderden kleine luiden, wier geld door Teixelra's enige beherende vennoot naar de bodemloze 1 afgrond werd meegenomen. Honderd miljoen gulden met dat bedrag overtreft drs. F., die onder meer de financier was van De Nieuwe Linie, vele malen de miljoenen, die eerder door bijvoorbeeld het Goede Heertje, door N. den Beste van het Socratesschandaal en door Heilige Dader Machiel Volraat er in de hoofdstad werden doorgedraaid. Ned. Bankiers: Gedupeerden Teixeira krijgen 1.5 miljoen AMSTERDAM (ANP) De Neder landse bankiersvereniging zal op grond van aan haar door bewindvoerders van Teixeira de Mattos bekendgemaakte gegevens opnieuw een bedrag ter be schikking stellen voor gedupeerden in ït Texelradebacle. Het bedrag ^s dit- aal 1,5 miljoen gulden groot en zal ten goede komen aan hen die door de surséance van betaling van het ban kiershuis het ernstigst werden bena deeld. Genoemd bedrag staat geheel naast de eerste uitkering van 30 pro cent, die onlangs is aangekondigd. Naar aanleiding van het verleende uitstel van betaling aan Teixeira de Mattos nam de algemene ledenverga dering van de Nederlandse bankiersver eniging destijds het besluit om te on derzoeken, welke hulp zou kunnen wor den geboden aan de gedupeerde klei ne open bewaargevers en kleine kredi- teuren. Hangende dit onderzoek werd aan de houders van bankboekjes bij de Forumbank reeds een bedrag door de vereniging uitgekeerd van 1 miljoen gulden. De bewindvoerders hebben meege deeld dat met het bedrag ad 1,5 min. gulden aan de noden van de ernstigst gedupeerden in voldoende mate kan den tegemoetgekomen. Tot op de laatste dag zijn de verschillende politieke leiders in de weer geweest om het kiezersvolk, dat vandaag zal beslissen over het politieke lot van velen, te overtuigen van het nut en de noodzaak zijn stem uit te brengen op hun partij. A.R.-lijsttrekker mr. Biesheuvel trotseerde gisteren voor dit goede doel de winterse kou in het Amsterdamse Vondelpark. Zo ooit dan klemt m zijn geval de vraag: hoe heeft het kunnen gebeuren en waar zijn al die miljoenen gebleven? Het is onzeker of de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. J. Bletz, hierop antwoord zal krijgen. De ten laste gelegde feiten wijzen niet in die richting Zij bevatten weinig explosiefs en kunnen hooguit een etraf tot gevolg hebben, die drs. F. nog slechts enige maanden in de gevangenis zal houden. Hoofdinspecteur W. van der Voort, chef afdeling zwendel van de hoofdstedelijke politie, heeft tijdens zijn dertig ver horen, die meer dan 300 bladzijden aan processen-verbaal aan het dossier toe voegden, geen materiaal voor zwaardere beschuldigingen uit de zwijgzame ver dachte kunnen krijgen. De mogelijkheid bestaat echter, dat vandaag (of vrijdag, dan wordt de zitting voortgezet) ont hullingen komen, die de zaken een heel andere wending geven. Niemand weet het. De feiten leken aanvankelijk simpel. Eind mei 1966 vroeg het bankiershuis Teixeira de Mattos uitstel van betaling aan. Het werd verleend, en kort daarop ook aan een handvol dochteronderne mingen. Moeilijker kwam het geval te liggen, toen de Kas-assooiatie, die Tei xeira krediet had verleend tegen onder pand van effecten, deze waardepapieren liet veilen, hoewel drs. F. ze wederrech telijk als onderpand bleek te hebben aanbevolen. Chaotisch werd het, toen de aangestelde bewindvoerders in het Teixeh-adeb&cle in de boeken ontdekten, dat drs. F. had gemanipuleerd met hon derden opgekochte en weer verkochte bedrijven, dat de schuld tegen de 100 miljoen liep, en dat er geen enkele in druk gekregen kon worden van de waarde der activa. Ondertussen zat drs. F. in zijn cel en zweeg. Zijn medewer kers bepaalden zich tot de dooddoener: „Hij was een tiran, hij deed alles zelf, hij hield ons er allemaal buiten". Ondertussen schoten ook de geruch ten als' paddestoelen uit de grond. Drs. F. zou vele miljoenen naar een privé- rekening op een Zwitserse bank hebben weten over te hevelen. Hij zou slechts stroman zijn geweest, een speelbal in de handen van machtige heren achter de schermen, die betaald werd voor zijn zwijgzaamheid. Wat wag precies de rol van de commanditaire vennoot, de Belgi- l gepantserde voertuigen beheersen 't stadsbeeld. Im de a/gelopen dagen eestten Britse militaire» e» tientallen Arabieren gewand geraakt. sche compagnie financière et industrielle Cofinindus, die in 1955 drs. F. als be herend vennoot aanvaardde en die sinds dien de ogen dicht deed? Hoe zit het met de mysterieuze Russische ingenieur Argamakoff, die drie jaar lang in de Teixeiragebouwen aan de Amsterdamse Herengracht een laboratorium had, waar hij werkte aan een anti-afweerraket, en met het eventuele financiële avontuur, dat er de nasleep van was? Het zijn dit soort speculaties, die het proces tegen drs. F. (tot aan zijn arres tatie vorig jaar als een vooraanstaande katholieke intellectueel in Amsterdam beschouwd, een toonbeeld van integri teit) ver boven een routinezaak uithef fen. Honderd miljoen is zelfs in deze welvaartstijd geen peuleschil. Waar heeft Teixeira's enige beherende vennoot al dat geld gelaten? Waarom spreekt hij niet? Wanneer komt hij vrij en zal hij dan in Zwitserland gaan rentenieren? Misschien leveren de komende dagen het antwoord op, maar zelfs dat is een Op de vraag van rechtbankpresident mr. Bletz of de beide raadslieden volledige voorlezing van de dagvaarding verlang den, zei mr. Keune, dat dit niet nodig was omdat ze die kennen. Waarop mr. Bletz zei: „De dagvaarding kun je toch niet begrijpen als ze wordt voorgelezen". Drs F., bijna fluisterend sprekend, er kende dat twee maandstaten aan de Ned. Bank formeel niet juist zijn ingevuld, doch geloofde niet dat ze feitelijk van enige invloed zijn geweest. Hij ruide ze niet zelf in noch ondertekende ze, maar „ik neem het geheel wel voor mijn reke- De 64-jarige drs. C. de Back, een de* directeuren van de Ned. Bank. die als getuige-deskundige werd gehoord, zei op een waag van de president, dat hij drs. F. als een bankier beschouwt en Teixeira de Mattos als een kleine bank Teixeira is volgens deze getuige een handelsbank en op grond van de wet op het kredietwezen verplicht maandelijks een opgave te doen bij de Ned. Bank. Deze maandstaten hou den gegevens in over de liquiditeit en sol vabiliteit van de bank. I^rs. de Back zei dat men er in beginsel van uitgaat, dat deze staten juist zijn ingevuld. Er heeft wel af en toe een toetsing plaats door accountants van de Ned. Bank. Drs. de Back bevestigde de opmerking van de president, dat deze toetsing nooit, een in tensieve controle kan zijn. Het gaat erom of de financiële positie van de bank be ïnvloedt wordt door de kredietverlening. Het gevolg van een onjuiste opgave Is, zo verduidelijkte drs. de Back, dat de Ned. Bank wordt belemmerd in het uit oefenen van haar taak krachtens de wet op het kredietwezen. Direct nadeel voor de bank is er volgens hem niet en was er ook niet onmiddellijk voor de cliënten van Teixeira, zoals in de dagvaarding is ver meld. Wel werd het inzicht van de Ned. Bank in de liquiditeit en de solvabiliteit, met name ln de liquiditeit, daardoor be moeilijkt. (Van onze parlementaire redactie)) DEN HAAG. Aan de vooravond van de verkiezingen zijn gisteren in de Eer ste Kamer bij de behandeling van de onderwijsbegroting van verschillende zy- de opvallend vriendelijke woorden ge sproken tot minister Diepenhorst. „Tot ziens in de volgende ronde", zeiden ma gister Stokman (KVP) en de heer Van de Vliet (VVD). Ook de socialisten de Jong en profi. De Rijk betuigden hun waardering. Prof. De Rijk zei: „Even afgezien van het rijksstudietoelagenbeleid heeft minis ter Diepenhorst op menig ander punt een voortreffelijk en slagvaardig beleid ge voerd." Van zijn geestverwant prof. De Gaay Fortman kreeg de minister te ho ren: „Ik zie u en staatssecretaris Gros heide graag terugkeren, maar niet tot elke prijs". Na alle geharrewar over het rijksstu dietoelagenbeleid dus van alle zijden waardering. Prof. De Gaay Fortman haakte nog eeys op het beurzenbeleid ii met de opmerking, dat dit beleid eei schoolvoorbeeld is geweest van de on billijke kritiek waaraan de minister heeft bloot gestaan. Het is niet waar dat de studenten aan de armoede zijn overge leverd. Het studietoelagensysteem heeft diverse verbeteringen ondergaan en aantal gedupeerden is volgens prof. De Gaay Fortman dan ook zeer klein. Ma gister Stokman zei dat toekomstige uit breidingen inzake het toelagebeleid voor zieningen voor allen, studerenden en niet-studerenden, getroffen moeten wor den. De heer Algra (AR) vroeg zich af, of het altijd zo zal moeten en kunnen blijven, dat het onderwijs altijd tot de laatste cent voor rekening van de c fieid komt. Van alle zijden werd er bij de minister op aangedrongen om een prioritèiten- nota op te stellen voor de verschillende verlangens die er op het gebied van het onderwijs leven. De heer Van Vliet (WD) had de indruk, dat de kosten voor invoering van de zogenaamde mam moetwet, als prioriteit bovenaan staan en dat er voor andere verlangens maar weinig overblijft. Men vroeg voorts hoe de minister de enorme kostenstijging van het wetenschappelijk onderwijs denkt te kunnen opvangen. De WD-er mr. Van Riel pleitte voor een herziening van h^t hoger onderwijs door de instelling van een vierjarige op leiding voor onder meer leraren, hoger laboratoria- en researchpersoneel, be- drijfs- en bestuurspersoneel. Daarnaast zou er dan eén aparte opleiding voor „hoog begaafden" moeten komen via een systeem van vergelijkende examens. De ze hoogbegaafden zouden allen in prin cipe een studiebeurs moeten ontvangen en vrijgesteld worden van militaire dienst. MAASTRICHT (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank te Maas tricht, mr. VV. Moors, heeft gisteren ge vangenisstraffen variërend van één tot 2'/i jaar met aftrek gevorderd tegen zes leden van een inbrekersbende die vanaf januari tot september 1966 in totaal 62 diefstallen en inbraken heeft gepleegd. Een zevende lid van de bende zal later worden berecht. Hij wordt beschouwd als de leider. De leden van de bende ont moetten elkaar regelmatig in een café. In verschillende combinaties trokken zij dan op roof uit om later de buit in het café te verdelen. Mr. W. Moors zei in zijn requisitoir dat de verdedigers in hun pleidooi wel huise lijke achtergronden als verzachtende om standigheden aan zouden voeren. „Maar", zo vervolgde de officier, „ik zou wel eens willen weten, of een van de verdachten bereid is de enorme schade te vergoeden die zij hun slachtoffers hebben berok kend. Ik vrees dat van de schadever goeding niets terecht zal komen." Uitspraak op 28 februari. Spanje blijft tegen godsdienstvrijheid MADRID (AFP) Het Spaanse ka binet heeft het wetsontwerp inzake de vrijheid van godsdienst verworpen, zo is gisteren uit betrouwbare bron verno men. Het is terugverwezen naar een commissie die de religieuze vrijheid voor niet-katholieke Kerken, waarin het voorstel voorzag, drastisch zal moeten beperken. Het ontwerp van wet, opge steld door de ministers van Buitenland se Zaken en van Justitie, had reeds de goedkeuring gekregen van het Spaanse episcopaat en het Vaticaan. Het voor zag in toestemming om niet-rooms-ka- tholieke kerken te openen en niet-katho lieke erediensten te houden.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5