OUD WORDEN LEIDEN (3) Hulshoff OPGRAVERS DOEN VERSLAG VAN HUN ONTDEKKINGEN n Leiden heeft geen enkele erkende verpleeg inrichting PAGINA 3 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 14 FEBRUARI 1967 De onderzoekingen op het Rijnsburgse abdijterrein De Leidse G.G. en G.D. bemid delt vaak bij het plaatsen van bejaarden in verpleeginrich tingen. Een plaats in een erken de verpleeginrichting kost 25- 40 per dag. De ziekenfondsen vergoeden gedurende één jaar de helft van de prijs tot een vastgesteld maximum, mits de verpleeginrichtingen beantwoor den 3 an de eisen, die de Zieken fondsraad stelt en die in het be lang van de patiënten zijn. Dat doen de Leidse verpleeginrich tingen niet; ze zijn dus niet er kend. De kosten van de verple ging overigens lager dan in de wel erkende tehuizen ko men voor rekening van d^ pa tiënten. Andere instanties, zoals bijv. de Dienst Sociale Zaken, kunnen ook bijdragen. Controle De Leidse verpleeginrichtingen mogen dan niet erkend zijn, dat houdt niet in, dat men daar lukraak zijn gang kan gaan. „Al kunnen de verpleegtehuizen in Leiden kwalitatief beter zijn" zegt dokter Bazuin hierover „ze moeten an bepaalde voorwaarden vol doen. Er is regelmatig controle door de Inspectie ingevolge de Wet op de Bejaardenoorden." ,Over deze controle wilde de in- spectrice van de provincie Zuid- Holland zich niet uitlaten. De voor waarden. die deze Irlspedtie' stelt, zouden, volgens dokter Bazuin, za ken als voldoende sanitair, alarm installaties en centrale verwarming zijn. Ook mogen de mensen niet te dicht op elkaar liggen. „Dat zie je toch nog weieens. Maar wat wilt u? Leiden heeft een tekort aan ver pleegtehuizen. Deskundig personeel moet er zijn.'Daar kan niemand onderuit komen", aldus dokter Ba- Schande Dr. R. J. van Zonneveld, so ciaal-geneeskundige, heeft in opdracht van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid tezamen met andere medewerkers van het Nederlands Instituut voor Praeveritieve Ge neeskunde te Leiden een onder zoek verricht in Leiden naar het vóórkomen van langdurig zieke mensen boven de 40 jaar en de behoeften die daaruit ontstaan. In het algemeen wil hij wel een paar opmerkingen kwijt, maar ook hij kan niet in bijzonderhe den treden. „Leiden heeft geen enkele er kende verpleeginrichting. Dat is toch wel een schande voor een stad van 100.000 inwoners." Hoe komt het dat Leiden geen enkele erkende verpleeginrich ting heeft? Was het onkunde, gebrek aan inzicht? Opvallend moeilijk is het om bij de bevoegde instanties na te gaan, wat er nu waar is van de alarmerende verhalen, die men over Leidse verpleeginrichtingen hoort. Aan handen en voeten gebonden door hun positie ontkennen ze weinig en bevestigen ze niets. De feiten liggen er echter. Leiden heeft met zijn 100.000 inwoners geen enkele erkende verpleeginrich ting. Dat betekent dat de Leidse bejaarden, die langdurig ziek worden en niet in een ziekenhuis noch bij hun kinderen terecht kun nen, op de ongeveer zeven particuliere ver pleeginrichtingen, die Leiden heeft, zijn aan gewezen- verpleeginrichtingen, waaraan de directies een broodwinning over moeten houden. „Men had het toch kunnen zien" vindt dokter Van Zonneveld. „Iedereen wijst de laatste tijd pas op het bejaardenprobleem. Maar een kind had het vele ja ren geleden uit kunnen rekenen. Die voortdurende otename van het aantal bejaarden komt niet in eens. Ga maar na", en hij somt de sociale en medische ver beteringen op, die er toe hebben geleid, dat de meesten van ons een flink aantal levensbedrei gende risico's op jongere leeftijd weten te passeren. Dokter J. G. Bazuin, directeur van de Leidse G.G. en G.D., ontkent niet, dat er géén sprake is van bepaalde vervelende toestanden, die hij overigens niet met name noemt Mensonteren de situaties zouden er volgens hem niet voor komen. „De mensen doen hun best wel" is zijn mening. „Ik geloof dat er op dit gebied veel verdachtmakingen zijn. De verpleging van ziekelijke bejaarden is een bijzonder moei lijke materie. Medisch gezien streven wij naar het optimale, maar door verschillende oor zaken is dat lang niet altijd bereikbaar" zegt hij voorzichtig, al geeft hij wel toe, dat hij zijn bejaarde moeder in bepaalde verpleeginrich tingen liever niet zou zien. Niet alles wat gezocht werd, werd gevonden Verschenen is het eindverslag van de onderzoekingen op de ter reinen van de voormalige Abdij van Rijnsburg, enkele jaren ge leden begonnen en in september van het vorige jaar afgesloten. Deze onderzoekingen geschiedden onder auspiciën van de Stich ting Gedenkteken Graven Hollandse Huis" en werden door ver schillende instanties verricht, zoals het Instituut voor prae- en protohistorie van de Universiteit van Amsterdam (prof, dr. W. Glasbergen) en het Rijksinstituut voor Oudheidkundig Bodem onderzoek (R.O.B.) te Amersfoort. Veei medewerking werd ondervonden van Monumentenzorg en van de amateur-historicus en correspondent van het R.O.B. te Rijnsburg, de heer S. C. H. Leenheer en van het Rijnsburgse gemeentebestuur. Weerstanden len" schrijft dokter Van Zonneveld toe aan de vele psychologische weerstanden, die er zijn. „Oud kop- - pelt men vaak aan afgedaan, ge brekkig, ziekelijk. Ook vele artsen, ja" zegt hij beslist. „Wie denkt er graag aan oud worden? Bovendien zijn er nog zoveel verkeerde uit- gangspunten. Men projecteert een levensinstelling vanuit de jongere leeftijd in, bejaarden, ten onrechte zoals vaak genoeg blijkt. Als een 1 bejaarde stil voor zich uit zit te kijken, denken wij „jongeren" dat hij zit te suffen. Maar is dat wel Gedokter ï-zijn pliceert. Al dat „gedokter" aan bejaarden is uitstel van exe cutie. Ze gaan toch dood. „Het ligt er maar aan hoe je geëxecuteerd wenst te worden" vindt dokter Van Zonneveld. „Het voortdurend in bed liggen is vaak funest. Bejaarden wor den veel te vroeg en veel te snel in bed gestopt. Ik wil niet zeggen dat je bij chronisch zie ke of gebrekkige bejaarden hun gezondheidstoestand weer zover kimt krijgen, dat ze hun huis houden weer kunnen gaan doen, maap- wel zo, dat ze zichzelf kun nen helpen in het dagelijks le ven en hun zelfstandigheid eni germate kunnen behouden. Er kan bepaald meer aan oude men sen gedaan worden dan nu het Zwaar beroep Over de Leidse verpleeginrichtin gen zegt dokter Van Zonne veld: „In een aantal verpleeginrich tingen heerst wel een goede, echt hartelijke sfeer. Er wordt wel ver pleegd, maar medisch gezien zou er veel meer gedaan moeten wórden. Er is geen bewegingsruimte, er zijn geen liften. De zieke of gehandi capte bejaarden worden bijv. op de vierde of derde etage op de kamer verzorgd of in hun bed gestopt en komen de rest van hun leven niet Geen spoor van tweede toren Van 19 april tot 20 september van het vorig jaar is de vijfde en laatste grote opgravingscampagne gedaan in het on derzoek naar het hoofdcomplex van de voormalige, van 1133-1573 4 bestaand hebbende abdij voor adellijke Bene dictinessen en van de zich daaronder bevindende vroeg middeleeuwse ne derzetting uit dé 7e en 9e eeuw. De mogelijkheid daartoe was geopend door de afbraak van het raadhuis. Het onderzoek betrof vooreerst de noorderzijbeuk van de abdijkerk, de vermoedelijke kapittelzaal en de door beide gebouwen ingesloten zuidwest hoek van „het pand" of kloostergang. Jammer genoeg heeft het onderzoek geen zekerheid verschaft ten aanzien van de hypothese, dat de nog bestaan de uit de twaalfde eeuw daterende tufstenen toren onderdeel is geweest van een z.g westwerk als b.v. bij de abdijkerk van Egmond, daar ter plaat se van die veronderstelde noordelijke toren de bodem tot grote diepte is vergraven bij de bouw van een kos terij in de 17e eeuw. Enkele losse sporen zouden echter wel kunnen wijzen op het bestaan van zulk een westwerk. Ze kwamen te voorschijn binnen de door de kosterij.- fundamenten besloten ruimte. Nadat een pakket afbraakpuin was verwij derd kwamen o.m. twee begravingen van vrouw in gespijkerde houten kis ten te voorschijn alsmede een bakste nen aftaarfundament. Kapittelzaal Twee muren, die gevonden werden, vormen de lange zijden van een bin nenwerks 8 meter lang gebouw, ver moedelijk de kapittelzaal, die via het (verondersteld) westkoor op de abdij kerk moet zijn aangesloten geweest. In later tijd (l£e eeuw?), is deze zaal verbouwd en is het op 'de kerk aan sluitend gedeelte ervan met 'n dwars- muur afgescheiden en tot een kelder verdiept. In de kloostergang werd een aantal begravingen in kisten aangetroffen, waarvan viei' in bakstenen grafkel ders, benevens enkele gestoorde ske letten. Vele gestoorde skeletten wa ren ook te vinden aan de westzijde van de abdij, zowel van mannen als vrouwen. Tussen het over het hele terrein verspreide afbraakpuin werden enkele interessante bouwfragmenten gevon den: een züiltrommel. kapitelen, raam- traceringen cn het fragment van een gotische windberg. Eveneens dienen onder de vele ver sierde tegels en tegelfragmentep twee Eén hokje in het stern-hokje Op de verkiezings-biljetten van van de KVP komen een dubbel tal klinkende namen voor: Van der Ploeg en Luns. Dit zou het misverstand kunnen wekken, dat de stemmers op lijst 1 KVP beide personen moe ten „rood maken". Dan i* de uitgebrachte stem echter ongel- PAUZE MORGEN: „DAG DER DAGEN" Morgen breekt voor dit geteisterde, armoeiige land de dag-der-dagen aan: het kiezen van de volksvertegenwoordi ging. Demokraat in hart en nieren, we ten we geen betere bestuursvorm te ver- w zinnen, wat niet wil zeggen dat het ide- fraai geglazuurde muurtegels te wor- j ale is. Er zit iets zots in, dat iedere meer den genoemd, met in reliëf een peli- derjarig staatsburger, ook al heeft hij kaan en wellicht daterende uit de geen cent inzicht in de miljarden-econo- dertiende eeuw. mie van ons vaderland en draagt hij geen Van een voortzetting van de onder j persoonlijke Verantwoordelijkheid, gelij- het kapittel heeft. De enige het koor van de abdijkerk aangetrof- stern fen breuksteenfunderingen uit voor- romaanse tijd werden geen sporen meer gevonden. Deze funderingen zijn wel in verband gebracht met een gra felijk jachthuis en de daarbij volgens de overlevering in 975 gestichte Sint Laurentiuskapel. Wel werden brand- sporen gevonden. Zevende eeuw Het verdere onderzoek concentreerde zich op de onder de abdij gelegen nederzetting uit dë zevende tot de ne gende eeuw. Deze nederzetting is ge legen op de uitloper van een staand- wal, ten zuiden van een circa honderd meter brede getijdegeul. De nederzet ting bestaal uit langgerekte houten gebouwen met eveneens langgerekte kleine o ij gebouwtjes. De nederzetting werd doorkruist door een kleinere, ca. 6 meter brede zijkreek. Sporen wer den gevonden van paalbeschoeiingen, zowel langs de brede getijdegeul als langs de zijkreek. De getijdegeul stond kennelijk in verbinding met de Rijn. Op de bodem van de zij kreek werden aangepunte paaltjes gevonden van een 2 meter breed bruggetje, tegenhanger van een reeds in 1953 gevonden brug getje, even breed en 40 meter daar vandaan. Vermeld dienen nog enkele afval- kuilen en putten, de vondst van een ijzerenmerovingische sleutel, 'n frag ment van een dubbele benen kam en een cirkelvormig bronzen plaatje, ver sierd met rijen puntcirkels. In de z.g. ophopingslagen en in de kreekvulling kwamen wederom een geringe hoe veelheid romeinse keramiek en en kele dakpanfragmenten te voorschijn. ADVERTENTIE of nauwelijks de trap meer af. De verpleging van langdurig zieke bejaarden eist ook bijzonder veel van het personeel, zelfs vaak meer dan bij de doorsnee patiënt in het ziekenhuis. Je kunt dan ook niet volstaan met tweederangsverple- ging. De verpleegsters moeten niet alleen fiks de armen uit de mouw steken, maar ze moeten verpleeg- tochnisch bijzonder goed zijn en 'veel geduld en inlevingsvermogen hebben. Als je de verpleging van chronisch zieke bejaarden kiest, kies je een zwaar beroep, maar het sluit wel het meest aan bij het klas sieke beeld van de verpleegster: helpen op alle fronten." Beweging T' :n goede verpleeginrieh- je bijna geen bejaarden op bed liggen. Daar wordt met de bejaarden gymnastiek gedaan en gewandeld, ze worden in ieder geval uit bed gehaald. O ja, het is heel gemakkelijk om iemand uit bed te halen en in een rolstoel te zetten. Maar dat is nu juist niet de bedoeling. Ze moeten zelf in die rolstoel zien. te komen, hoe langzaam dat ook gaat. Dat eist toezicht, soms wel een half uur. Toch moet de hele staf er op gebrand zijn, dat er „beweging" in de bejaarden zit, zowel geestelijk als lichamelijk. Maar kom daar hier maar eens om. De verpleegster „oude-stijl" wil een nette zaal met gladge streken bedden. Als iedereen voetje-voor-voetje voortstrom pelt en daarbij veel hulp nodig hebben, blijven de bedden half opgemaakt en maakt die zaal 'n rommelige indruk." Zeldzaam schrijft Jan' de Hartog toestan den in enkele Amerikaanse zieken huizen", vervolgt dokter Van Zon neveld. „Nu, ik ben er van over tuigd dal die hier in sommige zie- keninriehtingen ook opgaan. Als je nagaat hoe wij vele langdurig zieke bejaarden verzorgen! Dan is er nog de vaak zo moeilijke opneming in zieken- of verpleegtehuizen. Pro beer m?ar eens iemand met een halfzijdige verlamming na een „be roerte" in het ziekenhuis te krijgen. Academische ziekenhuizen zijn in het algemeen weinig gebrand op langdurig zieke bejaarden. Die wil len len dele terecht - snelle doorstroming van de patiënten. Daartoe behoren betrekkelijk veel zieken met weinig voorkomende aandoeningen. Dat is soms interes santer voor het onderwijs. In feite krijgt de huisarts die zeldzame ge vallen maar een paar keer in zijn leven te zien. Met chronisch zieke bejaarden heeft hij echter veel te maken", aldus dr. R. J. van Zon neveld. Hoofdpijn In Leiden is de situatie dusdanig, dat dokter Bazuin, directeur van de G.G. en G.D., van het bejaar denprobleem wel de meeste hoofd pijn krijgt. „Zo goed als de zorg voor de jeugd is voor iedere handicap is wel een bijzondere voorziening zo moeilijk verloopt de zorg voor de bejaarden. Woon- technisch is het onmogelijk gewor den om ouders in huis te nemen; de moderne stadsbouw is daar niet op berekend. Maar ook de bereid- hedi daartoe is veel minder. Op het platteland is het vaak een vrij van zelfsprekende zaak dat kinderen voor hun bejaarde ouders zorgen. Daar vind je nog drie generatie woningen en heb je burenplicht. Hier kennen de mensen elkaar in dezelfde flat nog niet eens. Vandaar dat Leiden een grote behoefte heeft aan toereikende verzorgings- en verpleeginrichtingen voor bejaar den. Vandaar ook dat een verpleeg inrichting, die dan niet zo „model" is, vaak te prefereren valt boven een toestand van vereenzaming en verwaarlozing, die een bejaarde an ders wacht" vindt dokter Bazuin. Toekomst Er zijn plannen om deze uit zichtloze toestand te doorbreken. Het schetsplan voor een moder ne verpleeginrichting in Leidcn- Zuid-West, die 120 bedden zal hebben en nauw gelieerd zal zijn met het Academisch Zieken huis, wordt gemaakt. Het „Eli- sabeth-gasthof" wordt op het ogenblik gerestaureerd en zal dienst gaan doen als een ver pleeginrichting voor r.-k. be jaarden. Ook in Leiderdorp zal binnen enkele jaren een ver pleeginrichting verrijzen voor 160 bejaarden. De ea. 350 lang durig zieke bejaarden, die in Leiden volgens de statistieken voor een verpleegtehuis in aan merking komen, zullen dan meer kans hebben op de levensavond die hen toekomt. Voor de be.- trekkelijk goede verpleeginrich tingen, die Leiden heeft en die ondanks hün gebrek aan erken ning, roeiend met de riemen die zij hebben, de patiënten 'n lief devolle verpleging geven en een zo'n goed mogelijk tehuis, zal er wel toekomst zijn. De werkelijk slechte inrichtingen werken zich zelf over een paar jaar de markt af. Ze profiteren nu van een noodsituatie, die (gelukkig) maar tijdelijk is. andere oplossing is echter de diktatuur en de overgrote meerderheid is zo snug ger dóór geen heil in te zien. Grondslag van een gezonde depiokratie Is verant woordelijkheidsbesef. Demokratie wordt onhoudbaar, indien een belaflgrijk deel van het volk er een rel van maakt, gril lig "eens iets anders wil". Jongere men sen kan dat nog enigermate vergeven worden. Van mensen metmeer levens wijsheid mag ook meer staatswijsheid worden verwacht. Wees gezond demo kraat en houd het land bestuurbaar. Persoonlijk maken we er geen geheim van: we stemmen KVP. heel gewoon, maai we zijn ook maar heel gewoon. LEIDSE BIOSCOPEN Camera: Kasteel in Zweden (str. volw. Dagelijks 2.30, 19.00 en 21.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45 7.00 en 9.15 uur Lido: Operatie Bosporus (18 jr.) Dagelijks, 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Brandt Parijs? (14 j.) (Geprolongeerd) Dagelijks ook zondag 2.00 en 8.00 uur Studio: Cul-de-Sac (18 jr.) (Geprolongeerd) Dagelijks- 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Een miljoen jaar geleden 14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: Programma door de K.F.C. ont raden. KORRELTJE Ge moet u andere mensen herinneren, opdat zij u herinneren. Alles over Top-form meubelen vertelt Hulshoff U bij Uw bezoek aan haar showrooms Den Haag: Spui/hoek Kalvermarkt Rijswijk: "In de Bogaard" WERKCOMITÉ K.V.P. HIELD ENQUéTE De Hillegomse afdeling van de Ka tholieke Volkspartij heeft in het af gelopen jaar, werk-commissie, waarin de hei- van Trigt, N. van Dijk, W. v. Dam jr., W. J. Steenbeek, H. Broxterman, J. S. van Reisen, A. v.d. Klundert, R. J, van Sehie en G. Meskers zitting heb ben, onder de leden een enquête ge houden. Daardoor raakte men bekend met de wensen, die er onder de leden leven, over door de overheid te nemen maatregelen. Het afdelingsbestuur en de werk- commissie hebben o.m. alle gegevens aangaande het plaatselijk verkeer ge groepeerd. Het ligt in de bedoeling hetzelfde te doen met vele andere be langrijke zaken. Het resultaat van de enquêtes komen terecht bij de des betreffende instanties van rijk en ge meente. Het werkcomité, ontvangt gaarne suggesties van de ingezetenen over zaken die van belang zijn voor de gehele gemeenschap, bij het secreta riaat, Faleriolaan 289, Hillegom. ZOETERWOUDE P. I. T. '54 Het le herenteam dat deze week eerste wedstrijd speelde in de promotie- du art oe ingestelde '-'«'"petitie behaalde 'n eervol gelijkspel 70-93 witlof stek Vs-öV uien 34 a., a teeen het sterke NKF uit Delft O Vnn "r. wll»ob sieK 3d—bö. uien 34, MARKTBERICHTEN BOTTERDAM, 14 febr. - Vee - Aan. voer totaal 3306, weekaanvoer 4568 slachtrunderen 110, gebruiksvee 585, vette kalveren 170, graskalveren 167, nuchtere kalveren 2167, paarden 11, veulens 3, schapen, lammeren 80, weil delammeren 2, bokken, geiten 11. Prij zen: slachtrunderen extra kw. 440-470, le kw. 395-435, 2e kw. 365-385, 3e kw'. 320-345, vette kalveren, extr. 380-400 le kwal. 360-375,, 2e kw. 335-355, 3e kw, 300-325. Stieren 400-455, worst koeien 315-340, kalf- en melkkoeien 1100-1525, vare koeien 700-1150, vaar zen 675-900. pinken 500-650, graskal veren 350-500, nuchtere kalveren 120- 140, mestkalveren 75-170, schapen 80- 120, lammeren 100-125. Slachtrunderen iets minder, kalm, als gisteren; kalf-, melkkoeien: iets ruimer, traag, ge drukt; vare koeien: gewoon, flauw, onveranderd; vaarzen, pinken: matig, stil, onveranderd: graskalveren: iets meer, redelijk, prijshoudend; vette kal veren: groter, slepend, iets gedrukt; schapen, lammeren: iets meer, tame lijk, ruim prijshoudend. Rijnsburg, 14-2 Bloemen - Narcis sen: Unsurpassible 125-135, Carlton 95- 110. Freesia's: Stockholm 165-185, 115. Helios 100-110, Early Glory 90- Snow Queen 150-175, White Swan 150- 165. Golden Yellow 80-125, Gemengde Hyacinten 100-125. Tulpen: Prunes 200 -235, Oxford 200-225, Apeldoorn 200- 225, Pink Attraction 200-225, Copland 175-190, Prominence 165-175, Pax 150- 165. Jack 140-155, Paul Richter 140-150 White Sael 140-150, Winter Gold 135- 150, Bonanza 135-150, Beatrix 125-150 Golden Harvest 135-145, Ralph 130- 140, Tommy 125-135, Krelage 125-135, Lustige Witwe 125-135, Preludium 125 -135, Pink Trophy 125-135 alles per bos. Amaryllis 25-30 per kelk. Eucha- ris 130-140, Am. Anjers: Carry Sim 36-42, Rode Sim 36-41. Witte Sim 35- 40, Rose Sim 34-39; Crowlv Sim 43-39, Irissen 22-26 alles per stuk. TER AAR, 13 febr. Groente Witlof AI 1.03; AII 93; witlof, afwijkend tegen het sterke NKF uit Delft. G. Van Velzen die 'n zeer sterke wedstrijd speel de was voor PIT '54 degene die het q 2638 grootste aandeel hierin had. Hij won al zijn partijen op overtuigende wijze. Bepaald jammer was dat H. v. Teylingen 'n slechte dag had en niets won. Een overwinning van P. v.d. Raadt en het dubbel bezorgden PIT het gelijke spel. Het 2e won met 6-4 C. v. Teylingen won ook nu al z'n partijen. Het 3e speelde gelijk. H. Starrenburg won 3 X en J. v.d. Helm 1 X en het dubbel was ook voor de Pitters. Ook het 4e dat 1 invaller had moest met 'n puntenver deling genoegen nemen J. Koek en W. Hoogeveen wonnen ieder 1 y en G. Verhagen 2 - Het 5e team dat de eer ste helft van de competitie ongeslagen bleef verloor nu voor de tweede maal 6-4. Het 2e damesteam won met 6-4 van Gossima. Het le jongenstea 7-3 van Effect '54 1. Het le BODEGRAVEN, 14-2 Kaas Aanvoer 7 partijen Goudse kaas, prijs 3.453.65. Handel kalm. UITSLAG KAMERVERKIEZINGEN De uitslag van de gemeente Zoeter- woude van de morgen te houden Twee de Kamerverkiezingen zal, direct nadat deze bekend is, aangeplakt worden op het adres van onze correspondent, Wa tertje 19. De gedetailleerde uitslag zal men kunnen vergelijken met cijfers en met percentages van voorgaande verkiezm- leis- gen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3