Ste £olcbe0oti^ant Bombardementen hervat Na stappen Kosygin en Wilson Ho herJmalde zijn standpunt Dader aanranding meisje gepakt Vliegende Spanjaard met oplegger deur blijft open voor gesprek Psychopaat met verlof Joe en Edzo contra? Koningin Fabiola bij ramp Driehonderd gulden voor een tientje SCHERMUTSELING VAN CHINESE EN RUSSISCHE TROEPEN? PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE'2.00.15 en 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. P. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0.93; p. maand 3.97; p. kwart, 11,90: franco per post 12.40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes ƒ2.- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00). DINSDAG 14 FEBRUARI 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AANHOUDEND KOUD De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI. geldig tot morgenavond. Over het algemeen weinig bewolking. Matige tot krachtige wind tussen oost en zuidoost. Vannacht en morgenochtend lichte tot matige vorst, mid den op de dag temperaturen om het vriespunt 58e jaargang, no. 17.064 Kastelein zou door politie mishandeld zijn (Van o e correspondent) DEN BOSCH De kastelein W. van de Liefoort (46 jaar) te Den Bosch heelt in de nacht van zondag op maandag vergeefs gepoogd bij de politie aangif te te doen vdn mishandeling door twee geüniformeerde politiemannen. Deze zouden hem ,,in de politiewagen gesla gen" hebben en vervolgens hem op het bureau nog eens ..tegen de trap om boog" hebben geslagen. De kastelein beweert dat hij op ver zoek van de ouders gewend was jeug digen naar huis te brengen, die zijn etablissementen hadden bezocht. Dat gebeurde ook zondagavond. Hij parkeer de zijn auto op een busstandplaats. Hij bracht zes jeugdigen naar hun moeders en hield zich nog even met de ouders op. Toen hij zag, dat er een politieman bij zijn auto stond en een tweede in de wagen papieren doorsnuffelde, ging de kastelein erop af om te vragen wat er gaande was. Hij werd toen in de houd greep genomen. Hij brak een sleutel been. Na proces-verbaal op het bureau ging hij naar het ziekenhuis en keerde dadelijk terug om bij de wachtcomman dant aangifte tegen de agenten te doen, maar de wachtcommandant wenste niets te noteren en zei dat hij maandag maar naar de commissaris moest gaan. Bij de politie zei men, dat de gehele taak nog in onderzoek is. Wel is komen vast te staan, dat de politiemensen de kastelein „onder invloed" oordeelden en zijn overbrenging noodzakelijk achten. Er is alleen proces-verbaal opgemaakt wegens foutief parkeren, niet voor ver zet, niet voor het onbeheerd achterlaten van een niet gesloten auto met porte feuille op de zitbank, -hetgeen gelegen heid tot diefstal oplevert. Soeharto niet naar Nederland DEN HAAG (ANP) Op de Indone sische ambassade in Den Haag ig niets bekend van een bezoek van genei-aal Soe harto aan Amsterdam. Een woordvoerder verklaarde dat van een spoedig bezoek zeker geen sprake is. Prof. Rypperda lid Raad van State lJan t verslaggevers) LEIDEN. Prof. mr. J. V. Rypperda Wierdsma, hoogleraar in de rechtsgeleerd heid aan de rijkuniversiteit te Leiden. Is met Ingang van heden benoemd tot lid van de Raad van State. Nieuwe komeet ontdekt De Smith- Bonianstererwacht van Cambridge in de Amerikaanse staat Massachusetts heeft bekendgemaakt, dat een astronoom in het sterrebeeld „Cameloparvus" een nieuwe komeet heeft ontdekt, die met behulp van een kleine telescoop kan wor den waargenomen. EINDHOVEN (ANP) De Elndho- vense politie heeft de dader aangehouden van de aanranding op zondagmiddag van het 6-jarige meisje H. op de B. in een bosje nabij de Oirschotsedijk. Het is de 24-jarige Th. H. uit Eindhoven, patiënt van een psychopatenaslel, die zaterdag en zondag met proefverlof in de licht stad vertoefde. Hij heeft intussen een bekentenis afgelegd. De politie beschikte over tal van ge tuigenverklaringen. onder meer van Iemand bij wie H. zondagmiddag zijn De soldaat, ingedeeld bij de ere wacht die ter gelegenheid van het vertrek van premier Kosygin op het vliegveld Gatwick stond opgesteld, gaiets te snel gehoor aan het com mando „Op pHddts, ^servstW kleren heeft gereinigd en tegen wie hij gezegd had te zijn mishandeld. De verdachte is in 1960 voor een vrij wel identiek geval met een 11-jarig meis je in het stadsdeel Acht gearresteerd. Hij is toen na een veroordeling tot vrijheids straf onvoorwaardelijk ter beschikking gesteld. Sindsdien vertoefde hij In een psychopatenasiel. Vorige maand was hij met. „begeleid proefverlof" in Eindhoven en dit weekeinde voor het eerst met vrij proefverlof. Zondagavond ie hij precies op tijd in het asiel teruggekeerd. Daar heeft hij een vrij nauwkeurig verslag uitgebracht over zijn doen en laten in Eindhoven tijdens de twee verlofdagen. Alleen wist hij zich niet veel te herinneren tijd tussen twee en vier dag, toen de aanranding gebeurde. In het asiel heeft de politie hem gearresteerd. DANNY KA YE IN ACTIE BIJ ZIEKE VROUW LONDEN (A.P.) Danny Kaye is tij dens een transatlantische vlucht van de Verenigde Staten naar Engeland - van zondag op maandag de hele nacht opge bleven om een ernstig zieke vrouw zuur stof toe te dienen. De hulp van de ko miek werd ingeroepen, toen de bejaarde vrouw een hartaanval kreeg, kort nadat het vliegtuig van Trans world Airlines uit Chicago was vertrokken. Kaye zag er bleek en vermoeid uit toen hij maandagmorgen in Londen aankwam. Hij bleef nog twintig minuten aan de zijde van de vrouw, mevrouw Borszonyi, totdat hij de gelegenheid had gehad de artsen op het vliegveld alles te vertellen over de toestand van zijn'patiënt. Later Naderhand vertelde hij„Zij zag er gezond uit toen ze het vliegtuig binnen kwam, maar later werd ze zeer ernstig ziek. De gezagvoerder, die wist dat ik iets van medicijnen weet. vroeg me of ik kon helpen. Toen ik bij haar kwam werd ze steeds blauwer. Ik dacht niet dat ze het zou redden". Vier gewonden bij gasexplosie WIJK BIJ DUURSTEDE (ANP) Bij een gasontploffing in het plantsoen in Wijk bij Duurstede zijn vier werkne mers van een sloperij gewond geraakt. De gebroeders G. en H1. de Rooy en J. van Leeuwen, allen uit Wijk'bij Duurste de, zijn met érnstige snij- en brandwon den naar het academisch ziekenhuis in Utrecht overgebracht. Licht gewond werd de heer L. Barten uit Wijk bij Duurstede, die eveneens in het Utrecht se ziekenhuis is opgenomen. De vier mannen, werkzaam bij de fa, M. de Rooy uit Wijk bij Duurstede, waren bezig een dubbele u-balk van een perceel aan het plantsoen door te branden. Een in de buurt staande fles met propaangas werd hierdoor verwarmd en ontplofte. Het pand kreeg licht® sohade, maar een vrachtauto werd flink beschadigd. De pijkepoliti® «n de arbeidsinspectie etel- oadts*offe ta» Rijden valt wel mee, maar met 'n soort „Vliegende Spanjaard'' een levensgrote oplegger achteruit in steken is een dubbel zware opgave. De kleine José die met z'n vriend jes Manuel, Paco en Ramon tij dens de Spaanse winter nog gerust buiten kan spelen, heeft er in elk geval een heel karwei aan. Jonge Mexicaan uit vliegtuig gevallen LOS ANGELES (A.P.) Een zeven tienjarige Mexicaan is gisteren uit de neuswielruimte van een vliegtuig van ongeveer 1500 meter hoogte te pletter ge vallen op de speelplaats van een school in Los Angeles. De jongeman, Humberto Garcia Gutierrez uit Chihuahua, moet zich te Mexico stad hebben verstopt in de ruimte, aldus de politie. Over de speelplaats passeert elke dertig 6econden een vliegtuig op de aanvlieg route naar het internationale vliegveld van Los Angeles. De school was maandag gesloten. De politie houdt er rekening mee dat Gutierrez reeds dood was, toen hij viel bij het. neerlaten van het neuswiel. Neus wielcompartimen ten worden niet verwarmd en vallen buiten het druk- systeem van het vliegtuiginterieur. Hij kan dus zijn doodgevroren of overleden door zuurstofgebrek. LONDEN (A.F.P.). Amerika heeft de bombardementen op Noord-Vietnam hervat nadat de president van Noord-Vietnam, Ho Tsji-Minh, in een boodschap aan de Paus na lange tijd opnieuw de als „de vier punten" bekend staande voorwaarden voor een vreedzame regeling van de Viet namese kwestie had opgesomd, die al eerder door Washington als onaanvaardbaar zijn verworpen. Dat is de teleurstellende afloop van de misschien wel meest dramatische faze in de vredes pogingen tot dusver. Geruime tijd heeft er gisteren nog hoop bestaan dat een of andere regeling kon worden bereikt. De Russische premier Kosygin heeft volgens welingelichte krin gen in de Britse hoofdstad na de opschor ting van de luchtaanvallen op Noord- Vietnam na afloop van het ,.Tet"-nieuw- j aarsbestand Hanoi tot een tegenprestatie trachten te bewegen. Hij faalde .zoals ook premier Wilson faalde in zijn poging, bij Washington verder uitstel van de hervat ting van de bombardementen te bewerk stelligen. 'Reconstructie Op grond van aanwijzingen waarover men gisteravond in Londen beschikte kun nen de gebeurtenissen van het voor Vïet- etmaal als volgt worden u r op Chequers, het buitenverblijf van de Britse premier, weten Wilson en zijn minister van Buitenlandse Zaken. Brown. Kosygin ertoe te bewegen, dat hij Hanoi om het door Amerika ge wenste tegengebaar verzoekt naar ver luidt stopzetting van de infiltraties In Zuid-Vietnam. Kosygin had al eerder Edward Heath te kennen gegeven dat de Amerikaanse stap naar zijn mening niet ver genoeg ging. dat er een permanente stopzetting van de bombardementen moest komen. Niettemin laat de Russische pre mier Hanoi benaderen. Zondag 2 2.3 0 uurt Wilson en Kosygin ondertekenen het slotcommuniqué van hun overleg, in de hoop nog voor de terugkeer van de Russische premier naar Moskou antwoord Tilt Hanoi te zullen ont vangen- Kosygin keert naar zijn hotel lerug, Wilson naar zijn ambtswoning in Downing Street, vanwaar hij de Paus en Johnson op de hoogte stelt. Laatstgenoem de deelt hem mee dat hij niet eindeloos op bericht uit Hanoi kan wachten, dat de militairen ongeduldig worden, dat de Viet- Een scene uit een Wild-West film: Cowboy Edzo van de WD-ranch, uitgedaagd door een buiten het beeld vallende saloonbezoeker, blaast de rook van z'n zioaar sjekkie in het gelaat van zijn tegenstander en neemt de ver maarde Edzohouding aan. Van daaruit kan de opponent dan een refme VVD-dreun verwachten. Voorman Joe den TJyl van de „Ten over Red"-farm vraagt zich af: Hoe durft-ief Eén en ander gebeurde gisteravond bij de ma rathonuitzending van Televizier. kong van d® situatie profiteert. Johnson waarschuwt dat de luchtaanvallen zullen worden hervat wanneer Noord-Vietnam niet in de loop van maandag geantwoord heeft Maandag 00.55 uur Wilson be geeft zich met Brown naar Kosygin, die op het punt staat naar bed te gaan, en li-riit hem in over Johnsons waarschuwing. Maandag 1 1.0 0 uur: Wilson neemt op het vliegveld Gatwick afscheid van Kosygin. Er bestaat nog enige hoop. Wilson zegt: „Er zijn belangrijke en moge lijk beslissende stappen voor vrede geno- Maandag 16.0 0 uur: Wilson legt in het Lagerhuis een voorzichtige verkla ring af, geeft daarna een persconferentie waarop hij al zegt dat „als deze kans wordt gemist, er best weer een nieuwe kan komen". Maandag 17.0 0 uuride persbu reaus melden dat president Ho Tsjl-minh van Noord-Vietnam in een boodschap aan de Paus onverwacht weer "n harder stand punt inneemt- Kort daarna maakt het Amerikaanse ministerie van Defensie de hervatting van de bombardementen be kend. na zes dagen onderbreking. Johnson verklaart dat' de V.S. geen alternatief hadden, maar dat de deur voor onderhan delingen open blijft. Koningin Fabiola was kort na het be kend worden van de ramp al ter plaatse haar medeleven te- tonen. Ook in een ziekenhuis onder hield de koningin zich met de gewon- VEENENDAAL (ANP) De eige naar van het Veenendaals hotel „De Gouden Leeuw'* heeft in zijn zaak een. biljet van tien gulden ontvangen, dat aanmerkelijke kleurverschillen vertoont met de normale biljetten. Aan één kant is de kleur rood geheel weggevallen en in plaats daarvan iö het biljet groen. Een bank in Veenendaal heeft inmiddels ge constateerd dat dit een misdruk Is en heeft de hotelier er 100 gulden voor ge boden. Gistermiddag kreeg hij van een verzamelaar een bod van 300 gulden. De eigenaar van het biljet zei het nog niet van de hand te willen doen, omdat hij verwacht dat hem nog hogere bedragen zullen worden geboden. DAF komt in 1969 met midden- klassewagen EINDHOVEN In 1969 zal DAF eett nieuwe personenauto uitbrengen ln de middenklasse. Het motorvermogen ts nog niet bekend. Evenmin als de uitein delijke prijs, die vermoedelijk 7500 ft. 8000 gulden zal gaan bedrage®. DAF richt de produktie van personenwagen» dit jaar op een aantal van 60.000, De DAF 44heeft hierin een groot aandeel, namelijk 30.000. Naar men ons verze kerde. duidt er dit niet op, dat DAF van plan zou zijn, de produktie van Daffodils te staken. Deze gaat normaal door. De sprong in de r duktie van 34.000 in 1966 naar 50.000 voor dit jaar, is wel bijzonder groot, maar zal in de komende jaren nog toe nemen. De DAF middenklasse wagen zal in navolging van de DAF 44 eveneens als naam krijgen „DAF", gevolgd door een dubbel nummer. Men is dus afge stapt van de klasseaanduiding, zoals die bij de Daffodil is gebruikt. Dit, zo is ge bleken, geeft vooral in het buitenland, nogal verwarring. In de maand januari waren 8 pet. van alle Nederlandse ge» kochte wagens DAFs. TOKIO (Reuter,A.P.Het Japanse persbureau Kyodo meldt dat Chinese en Russische troepen, althans volgens een muurkrant in Peking, kortgeleden met elkaar slaags zijn .geweest aan de Chi nees-Russische grens ten noorden van Vladivostok, de Russische havenstad aan de Japanse Zee. De muurkrant noemde geen datum en ook niet de bron van het bericht. Wel ward gezegd, dat een Chinese compagnie had gereageerd op een militaire uitda ging van de Russen bij de" rivier de Oeesoeri, die d® grens tussen China en <ta fimtfeMIni® vormt ten noorden no Vladivostok. De Ghlnezen hadden een aantal Russen gevangen gemaakt en later vrijgelaten. De Russische gevange nen hadden de Chinezen bedankt voor hun lankmoedigheid. De correspondent van het Japanse persbureau Asahi in Moskou meldt dat Rusland de Chinese grenswachten afge leerd heeft de broeken af te stropen. In een verslag over een reis naar het Sovjet-Chlnese grensgebied bij Sinkiang, de Chinese provincie waar herhaalde lijk anti-Mao-schermutaelingen hebben plaat® gevonden, zegt hij van Russische collega's het volgende verhaal gehoord De Chinese grenswachten hielden dik wijls wat de Russen noemden een „de monstratie broeken-af'. Met het gezicht naar de gren® deden zij de broeken om laag, slingerden de Russen beledigingen naar het hoofd en maakten dan rechts omkeert. Eerst schoten de Russen met losse flodders op de Chinezen, maar de de monstratie® duurden voort. Toen brach ten de Russen portretten van Mao Tse- toeng naar de gren® en toonden deze elke keer dat de Chinezen hun achter sten wilden laten zien. Het vfaa toen meteen afgelopen met de demonstraties. Engelse rechter wil bijbel zuiveren LONDEN (AP) De heer Bazil Win» gate-Saul, een Engelse rechter, wil de bijbel zuiveren. Speciaal het oude testa ment, dat hU hier en daar maar prikkel lectuur vindt. In het anglicaanse kerk blad van Southwark, „The Bridge", schrijft hij, dat de geestelijkheid by de bybeUezing in de kerk geen aandacht moet schenken aan „verhalen over ge vechten, moord, bedrog, overspel en an dere minder mooi gedrag, In het bijzon der als de bedrijvers van wandaden men sen zijn, die men ons geleerd heeft te „Velen van de helden van het oude testament zouden, als zij thans in Enge land leefden, waarschijnlijk de gevange nis ingaan", merkt de rechter op. „Al® iemand tegenwoordig een jongeman zou onderhouden over zijn vrij geslachtelijk verkeer, zou die jongeman min of meer terecht kunnen antwoorden: „En David dan? Die wordt in de Kerk altijd hoog geprezen, maar ik heb tenminste niet de echtgenoot van een vrouw vermoord om mijn doel te bereiken". Rechter Wingate-Saul, die 60 jaar ie, is sinds 1959 rechter bij de graafschaps rechtbank voor het district Southwark. Graafschaprechtbanken behandelen klei ne civiele zaken. 1 Hij zet in zijn artikel nleb uiteen, hoe een censuur, als door hem bedoeld zou moeten worden geregeld of wie zou moe. ten beslissen, waar de grens moet wor den getrokken tussen wat wel en wat niet in de kerk mag worden voosgele-

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1