Imre Rietveld was bestand tegen hevige zenuwenoorlog DRIEBANDENROUTINIERS RAAKTEN BALLEN SLECHT Kees wil je een stok uit het vuistje Badmintontitel in eigen land iü. De Ruyter opnieuw op biljarttroon Sport KEES mmentaar Neem óók TWIN prettig rollen, lekker roken! Neem óók TWIN MAANDAG 13 FEBRUARI 1967 DE LEID SE COURANT HAARLEM Met de allure van een groot kampioene heelt de twintigjarige Imre Rietveld voor het eerste in de dertigjarige geschiedenis van de open badminton kampioenschappen de damesenkelspeltitel in eigen land gehouden. Bij 105 in de tweede game tegen aartsrivale Angela Bairstow klonk het woordje „matchpoint" van de scheidsrechter als de aankondiging, dat Nederland een historisch moment wachtte. Imre Rietveld toonde zich volledig opgewassen tegen de situatie. Met een superieure smash velde zij haar tegenstandster, die haar het vorig jaar nog de weg naar de finale had ontzegd. De reeks successen in Engeland, India en Denemarken was voor eigen publiek „waar" gemaakt. De voorzitter van de IBF, de Engelsman Scheele, overhandigde haar de beker. Het prcstigeduel tegen Bairstow had wel in hevige mate onder de spanning geleden. De Imre, die men gistermiddag zag, was veel minder overtuigd van zichzelf dan in de voorgaande partijen toen zij de beste speelster van Denemarken met superieur gemak over speeld" LAATSTE KEER VOOR NEDERLAND? De zenuwen hadden haar snelle benen bijna verlamd. Bairstow zou normaal geen kans hebben gehad, maar ditmaal kwam zij tweemaal op gamepoint, bij 108 en 109. Bij 1010 voerde de Britse de zenuwenoorlog nog wat op door een verlenging met slechts één punt te kiezen. Op dit psychologische moment sloeg Imre toe. Zij maakte het punt en liep vervolgens uit tot 92 in de tweede game, om met 11—10 en 11—5 te zege- De Nederlandse badmintonofficiaLs keken met gemengde gevoelens toe. Aan dl ene kant verheugd, maar aan dl an dere kant met het onprettige idee in het achterhoofd dat dit wel eens de laatste maal zou kunnen zijn, dat Imre Rietveld onder Nederlandse vlag ten strijde trekt. Zaterdag waren Imres definitieve trouw plannen bekend met de Deense slager en oud-All Anglandkampoen Knud Aage Nielsen bekend geworden. Zij gaat zich in Denemarken voorbereiden op de All Engelandkampioenschappen, speelt waarschijnlijk mee in de nationale kam pioenschappen van half april (met een te verwachten prestigeduel tegen de twee voudige kampioene Agnes Geene), ver trekt voor een trip door Oost-Afrika en keert vervolgens naar Nederland terug om eind mei in Velsen/Driehuis in het huwelijk te treden. Vingerwijzing Voor de eerste maal in de 30-jarige historie van de open Nederlandse badmintonkampioenschappen bleef de titel in het damesenkelspel in eigen land. Wie anders had ervoor moeten zorgen dan Imre Rietveld, flonkerende ster aan 't internationale badmintonfirmament. De charmante Imre Rietveld, die binnenkort in het huwelijk treedt met de Deense speler Knut Aage Niels on, oogstte om deze prestatie allerwege de lof die haar daarvoor toekomt. Volgens het internationale reglement mag zij na haar huwelijk kiezen voor welk land zij wil uitkomen: Nederland of Denemarken. Speelt zij echter éénmaal voor Nederland en wil zij daarna voor het land van haar man uitkomen, dan moeten er twee jaar verstrijken. „Eerst alles eens rustig tegen elkaar afwegen", was alles wat Imre erover zei. Maar de vanzelfsprekendheid waarmee het Neder landse meisje in het vrolijke Deense ge zelschap werd opgenomen, beschouwden vele officials als een vingerwijzing. Het Deense gezelschap had reden ver heugd te zijn. De zesvoudige All-Eng- landkampioen Erland Kops, die in zijn eentje zo ongeveer het laatste Europese GOIRLE In triomf stak Henny de Ruyter beide armen in de lucht toen hij na een van zyn kant uitstekend gespeelde finale tegen Herman Popeyus opnieuw de driebandentroon had bestegen. Dat ge- haar tekende vreugde van de schale 37- jarige Waalwykse hotelhouder, die drie jaar geleden eraan was moeten gaan wennen dat voor de kampioenstitels in dit spectaculaire spelletje een nieuwe ge gadigde was gekomen in de persoon van Jan Doggen. Tweemaal achtereen moest De Ruyter genoegen nemen met een plaats in de schaduw van dit laat op gekomen talent. Het vorig jaar won De Ruyter evenals Doggen zes partijen maar eindigde lager in moyenne. Nu echter waren de rollen omgekeerd. Opnieuw kwamen beiden zesmaal tot een zege, maar ditmaal stak het moyenne van De Ruyter hoog uit boven dat van Doggen: 1000—0.853. Doggen was zelfs niet meer de grootste concurrent in de slotfaze van dit teleur stellende toernooi. Die eer kwam toe aan Popeyus. Neen, van de grote drie van dit kam pioenschap zou De Ruyter of Popeyus de titel behalen. Bijzonder waardevol was daarom de verrassende start van de Ruyter, die met een serie van zes in zijn tweede beurt het vertrouwen kreeg, en de uiterlijk onberoerde Popeyus toch duidelijk schokte. Die zes werd de basis waarop De Ruy ter voortbouwde. Na dertien beurten was zijn voorsprong gegroeid tot 154. Voor de Waalwijker was dit een goed rugge- steuntje toen de onvermijdelijke opmars van de in de aanval gedreven Popeyus begon. Maar steeds wanneer Popeyus helemaal naast De Ruyter dreigde te komen, demarreerde De Ruyter met een klein serietje. De beslissing viel ten slotte nog snel, want zowel in zijn 47ste als in zijn 50ste beurt, produceerde De Ruyter niet zonder enig geluk series van acht, waarmee zijn zege een feit werd. Naast het slotmoyenne vari De Ruyter hij zal ons land vertegenwoordigen in de Europese titelstrijd in Angouleme van 30 maart tot en met 20 april was het debuut van de jonge Rini van Bracht het enige lichtpunt in dit toernooi. Deze talentvolle plaatsgenoot van Henny de Ruyter won zijn laatste drie partijen tegen Soesterhoek, Van Oosterhout en Lorist in goede stijl en steeg daardoor naar een verdienstelijke vierde plaats tussen al die routiniers. Die brachten het er overigens niet zo best van af. Alleen door zijn laatste partij niet een gemid delde van 1000 te spelen kon Van Ooster hout zich zelfs nog juist van de smade lijke degradatie redden en dat betekende lijke degradatie redden en dat tekende de situatie ten volle. t-h serle-alg gemdd): AFSTANDEN IN CIJFERS Hoégün'y.12.1 9 Launonen6"?! 'l.' Kaplan" 16.33 BESTE ZESTIEN TER WERELD verschillende afstanden a 1. Verkerk (Ned.) 2. Schenk (Ned. 3. Maier (Noorw.) 4. Antson (Rusl.) 5. Stiansen (Noorw.) 6. Kaplan Rusl. 7. Guttormsen (Noorw. 8. Launonen (Finl. 9. Nottet (Ned.) 10. Hoeglin (Zweden) 11. Matusevitsj (Rusl.) 12. Bollerud (Noorw.) 13. Jorritsma (Ned.) 14. Seljanin (Rusl.) 15. Zimmermann (Did.) 16. Strutz (Oost.) 500 m 42.1 9) 41.5 3) 43.0 (15) 41.9 7) 41.6 4 41.9 7) 43.5 (19) 42.1 9) 43.4 (18) 43.1 (16) 41.7 5) 44.0 (28) 42.8 (12) 44.6 (33) 42.9 (13) 44.1 (29) 1500 m 2.10.0 2) 2.09.1 1) 2.11.4 6) 2.10.6 4) 2.10.5 3) 2.11.2 5) 2.13.5 (13) 2.13.0 (10) 2.13.0 (10) 2.12.1 7) 2.12.5 8) 2.14.9 (19) 2.12.7 9) 2.13.3 (12) 2.13.8 (16) 2.16.9 (23) 7.39.6 3) 7.38.2 2) 7.47.8 8) 7.49.1 (10) 7.44.9 4 7.42.7 7) 7.48.4 9) 7.46.3 6) 7.50.6 (13) 7.58.4 (211 7.46.1 5) 7.51.1 (14) 7.50.5 (12) 7.50.4 (11) 7.51.4 (15) 10.000 m 15.51.7 1) 16.00.8 4) 15.57.5 3) 16.27.3 (10) 16.33.6 (12) 16.33.5 (11) 15.54.9 2) 16.24.3 9) 16.16.6 7) 16.20.8 8) 16.36.7 (15) 16.02.9 5) 16.36.4 (14) 16.07.9 6) 16.48.2 (16) 16.35.3 (13) Totaal 178.058 178.533 180.495 181.578 181.690 181.798 182.465 182.488 183.193 183.233 183.542 183.725 183.963 184.478 184.950 bolwerk vormt tegen het opkomende Aziatische badmintongeweld, stond in de (ADVERTENTIE) Bacher, die twee jaar geleden in Haar lem zegevierde. Het was de herhaling van de eindstrijd van het Deens kam pioenschap en opnieuw zegevierde Kops (158, 159), die door zijn fabelachtig slagenrepertoire grote indruk maakte. Het verhaal van het Nederlandse suc- geschreven. Agnes Geene in het enkelspel na een gamepoint voor uitgeschakeld door Ulla Strand revancheerde zich n het damesdubbel. Met Marja Ridder, de vroegere partner van Imre Rietveld, versloeg zij de als eerste geplaatsten Angela Bairstow en Susan Pound. Het Nederlandse dubbel won daarna nog een von Bamekov en Per NNille Molgaard. Je uiteindelijke overwinning was voor Imre Rietveld, die met Ulla Strand een zeer hechte combinatie vormde. r n Drie raadden „gekke" uitslagen j sporttoto 32 bedroeg S85r776,-. Het aantal deelnemers was 639.831. De overige cijfers waren: (waarvan ƒ18.405,- van toto 31); eerste prijs: 170.891,- (drie meldingen van dertien goede uitslagen); tweede prijs: ƒ93.213,- zestien juiste meldingen); derde prijs: ƒ46.607,-. De uitslagen van de wedstrijden, die gelden voor sporttoto 32. Twee kansen benut Hoewel de pogingen van ADO om F.C. Twente's ge vaarlijkste speler Samardzic P.S.V.—Go Ahead 0—1 SittardiaFeijenoord 10 SpartaAjax 21 M.V.V.—G.V.A.V. 2—0 D.W.S.—Fortuna '54 0—1 F.C. Twente—A.D.O. 0—2 N.A.C.Xerxes 10 Elinkwijk- - Telstar 20 D.F.C.—Volendam 2—1 D.H.C. '66-Heracles 1—2 N.E.C. - Eindhoven 10 Fortuna VI.Veendam 3—1 Juist ingevuld ziet 't totoformulier er als volgt uit 12 3 Willem II—D.O.SX uit te schakelen niet hele maal zijn geslaagd, is de aanvalslinie van de ooste lijke ploeg toch vrijwel niet gevaarlijk geweest. Daar voor had Samardzic te wei nig steun van zijn medespe lers waarbij na de rust nog de tegenslag kwam, dat de geblesseerd geraakte kant- half Drost op halve kracht de linksbuitenplaats moest bezetten, verigens geschied de de „bestrijding" lang niet altijd op even correcte wij ze. Dat lokte een soortgelijk optreden van de Ensche- P.S.V.—Go Ahead X Sittardia—Feijenoord X SpartaAjax X M V V. G.V.A.V D.W.S.Fortuna '54 slrijd een rommelig karakter had. ADO kreeg, mede door traag reageren in de defen sie van F.C. Twente, ver N.A.C. Xerxes X Elinkwijk—Telstar X D.F.C.Volendam X D.H.C. '66—Heracles X N.E.C.Eindhoven X Fortuna VI.Veendam X J maar daarvan werden er als gevolg van voortreffelijk werk van Misic in het doel slechts twee benut. F.C. Twente—ADO 0-2 (0- 1). 7 Heijnen 0-1, 49 Heijnen 0-2. Scheidsrechter Regtop. Geslaagd dus ^,\N de meest optimistische iclitingen Kees Verkerk ei gedoodverfd als 's werelds sehaatsclitc. hebben gemaakt op niet wijze. Wellicht is er bij alle op timisme hier en daar enige twijfel hebben zowel Verkerk als Schenk geopperd, dal „het was als vroeger, toen Huiskes nog de scepter zwaaide". Er ma den geconcludeerd, dat h< Wim de Graaft—Ben Holleboom met dezelfde hoge cijfers i slaagd als het tweetal Verlt Schenk. De werkwijze van ti en conditietrainer mag dan op wetenschappelijke leest geschoeid en minder op het selijkc vlak zijn gericht, bewezen dat hun opvatting het enorme talent van Verkerk en Schenk even suceesvi weest. Vooral ook dank zij dat talent. Elke train capaciteiten moet met zulke schaatsers tot de top doordringen. Of hij Huiskes of De Graaff heet. dat maakt niets uit. De zware op gave voor De Graaff zal echter zijn de opvolging van dit super tweetal veilig te stellen. En mag zich nu reeds afvragc hij niet al te lang heeft vastge- a. i n aan Liehrc Ms. die in feite al enige jaren teleurstelt. Frits Battling stond ernaast. Hij klas seerde zich wèl tijdens de Euro titelstrijd. E neldtoi nche •an de Europese stryd? Vergist DE voetbalgemeensohap heeft 'n flinke tik gekregen. Er bleek meer belangstelling te bestaan voor het schaatsen, dan voo verrichtingen van topvoetballen, van wie een deel ijlings vluchtte in vervroegde wedstrijden. Het i, vele jaren geleden, dat een Neder lands elftal zesduizend supporters meekreeg, zoals de schaatsploeg. Voetbal blijkt dus toch niet alleen zaligmakend te zijn. Toen vorige week geen schaatsevenement op het programma stond, stelde de KNVB een inhaalprogramma vast. Gisteren, met alle aandacht ge richt op het schaatsen, werd een volledig programma verwerkt. De datum van de schaatsstrljd tijdig bekend. De KNVB hield er geen rekening mee. Men zal tot de ontdekking zijn gèkomen. dat het nodig is. Of de KNVB heeft gedacht dat het met de belangstelling voor schaatsen wel zou meevallen, of men heeft zich bij het vaststellen van inhaalpro gramma's op het standpunt ge steld dat voetbal toch numme: één is. Dan heeft men zich beide keven vergist. Misser r\E boksmatch ClayTerrell, die U dinsdagmiddag reeds op de Duitse televisie te zien was, kreeg Nederland over actueel gespro ken eerst zaterdagavond op 'I scherm. Het was een walgelijk gevecht. Dommekracht Terrell, die nota bene wereldkampioen is de WBA), deed alles wat in de bokssport verboden is. Elke scheids rechter buiten Amerika w kennelijk alles raag en men •nep' - du' met voe treedt had Terrell wegens b haaldelijk incorrect boksen waarschuwd en tenslotte gedis kwalificeerd. Niet de heer Kcsslei die het bij rukken, duwen ei trekken liet. Het commentaar deed komisch aan. Iedereen wist reeds dat Terrell in het ziekenhuis voor zijn oogblcssurc wordt be handeld. De heer Huizenaar wist dat blijkbaar niet. Of het com mentaar was te vroeg opgenomen en niet gewijzigd. Die boksmatch was een misser: anti-propaganda voor de sport; een commentaar, dat spotte met de actualiteit, die een kracht van de televisie hoort Extra-nummers MAUWELIJK was het uitnemend verzorgde extra-nummer var Revu over de Europese en wereld kampioenschappen schaatsen ver schenen, of de zesde Europa-Cup ui tg Eve muntend verzorgd door een keur van scribenten, onder aanvoering van Revu's sportredacteur Ed van Opzeeland. De tienduizenden sport- minnaars zullen meer dan eens deze speciale uitgaven als „lees voer". maar nog meer als voor treffelijke documentatie ter hand nemen. Winst door een uitval De sterke en stug spelende Fortunadefensie heeft tegen DWS alles in het werk gesteld om het doel dicht te spijkeren. Overigens heeft de geluksfac tor een rol gespeeld, want reeds na vijf minuten spelen spatte een kogel van Kruiver uiteen op het houtwerk. Even later stond Haenen op de doellijn opgesteld bij een schot van Boogaard. Het zat DWS niet- mee. Maar ja, Fortuna heet niet voor niets Fortuna en in de tweede helft, geheel tegen de verhouding in, scoorde bij een van de overigens wel ge vaarlijke uitvallen van Fortuna. Coenen uit een pass van Fischer. DWS bleef sterker, maar kreeg geen kansen. Zelfs had de score voor Fortuna ho ger kunnen zijn, maar een strafschop werd door Vliers ge mist. DWSFortuna '54 01 (00). 57 Coenen 01. Scheidsrechter Barmentlo, toeschouwei's 5000. Ajax had veel pech Ajax, dat aanvankelijk op een nieuwe grote zege scheen af te gaan, is door Sparta en pech met 2—1 vei'slagen. Paal en lat keerden schoten van Cruljff, toen doelman Does burg al geslagen was. Een aan vechtbare beslissing van scheidsrechter Schalks, die kort voor tijd tot veler verbazing buitenspel constateerde bij de tweede Amsterdamse treffer, beroofde Ajax van een zeker verdiend gelijkspel. De laatste 20 minuten moest de hoofdstedelijke formatie de steun van Van Duivenbode missen, die terwijl er geen tegenstander en geen bal in de buurt was. ineenzakte. Het eerste kwartier van de ont moeting was ontegenzeggelijk voor Ajax. Toen Vermolen na 21 minuten een schot van rich - ting veranderde (1—1), ver dween de rust uit de Amster damse formatie. Het uitvallen van Van Duivenbode werd hen echter noodlottig. SpartaAjax 2—1 (1—1) 13 Cruijff (0—1), 21 Vermolen (1l), 77 Vennol en (21). Scheidsrechter: Schalks, toe schouwei's 30.000 (uitverkocht). Eindelijk weer zege Elinkwijk heeft eindelijk weer eens een overwinning kunnen behalen. Hoewel de Utrechters beslist niet imponeerden, was Telstar zo zwak dat de winst voor Elinkwijk geheel verdiend was. Reeds in de tweede mi nuut viel het eerste doelpunt. Van der Merkt kreeg een voor zet en zonder dat de Telstar- defensie ingreep kon hij de bal goed leggen en inschieten. Elinkwijk bleef ln het offensief maar demonstreerde een groot gebrek aan schotvaardigheid. Eenmaal was Theunissen dicht bij een doelpunt maar zijn schot belandde tegen de lat. In de tweede helft begon Tel star zich wat meer te roeren zonder echt gevaarlijk te wor den. Negen minuten voor het einde bracht Lefering de stand op 2—0. Elinkwijk—Telstar 2—0 (1—0). 2 Van der Merkt 1—0, 81 Lefe ring 2—0. Scheidsrechter Van Raveps, toeschouwers 5000. Willem II ijverig Willem II is ook aan DOS een puntje rijker geworden. BMde teams deden niets voor elkaar onder in deze slechte wed strijd. DOS, dat het - zoals bekend zender Van det- Linden moet stellen, speelde wat directer en nam de lei ding toen Wery zich langs Brooymans worstelde en nie mand van de Tilburgevs Ach terberg in de gaten hield, zo dat deze de voorzet van Wery ongehinderd kon inschieten. Bijna werd liet voor de rust nog 0—2. maar Van den Oever haalde een schot van Hardeman nog juist van de doellijn. Het ijverige Willem II nam na de hervatting door doelpunten van Senders en Timmermans ven-assend een voorsprong. Het raakte die echter door een nieuwe dek- kingsfout weer kwijt. Willem II—DOS 2—2 (0—1). 11 Achterberg 1, 48 Sen ders 1—1. 51 Timmermans 21, 62 Block 22. Scheids rechter: Roomer, toeschou wers: 4000. V. Leeuwen onzeker Begunstigd door bijzonder mooi weer speelden MVV en GVAV een harde maar faire wedstrijd. Het spel was aan trekkelijk en spannend. Van Leeuwen loste zijn beloftein deze ontmoeting lang. niet in. Bij het eerste doelpunt ging de reservedoelman van het Nederlands elftal niet vrij uit. Hij reageerde te laat. Vijf minuten later werd Van Leeuwen een tweede maal ge passeerd. De Groningers speel den technisch iets beter dan de Maastrichtenaren, maar de MVV-verdediging was zo hecht dat GVAV niet veel kon uit richten. ook al omdat de gas ten vrij slecht schoten. MVV—GVAV 2—0 (2—0). 30 Bergstein -1—0. 35 Berg- stein 20. Scheidsrechter: Tientjes, toeschouwers 8000. Feijenoord „nergens'' Feijenoords voorzitter Kie- boom zei na afloop dat, hij zijn club bijzonder slecht vond spelen. Die mening deelde het grootste deel van het pu bliek al bij de rust. Feijenoord was in deze wedstrijd, vooral aanvallend. ..nergens". Sittar dia won dan ook verdiend. Vooral via de Joegoslaaf Cebi- nac leidde menige goede aan val. De Feijenoord defensie maakte een niet al te beste indruk. Bij het enige doel punt ging Pie tors Graafland niet helemaal vrijuit. Hij viel na een kopbal van Mares. ver loor daarna de bal aan d" fel doorzettende Louis Dullens waarna de meegekomen Mares in het lege doel schoot. Even voor rust leek Feijenoord te ontwaken, maar die tendens zette zich in de tweede helft niet voort. De Rotterdamse aanval bleek ook toen machte- SittardiaFeyenoord 10 (I0). 14 Mares 10. Scheids rechter Voermans, toeschou wers: 14.000. Bescheiden prestaties Voetbaltechnisch gezien wen de ontmoeting NACXerxes een teleurstelling voor de nauwelijks 5.000 toeschou wers. Beide combinaties kwa men tot uiterst bescheiden prestaties. Vooral in de Rot terdamse aanval ontbrak het tempo. Slechts doelman Trey- tel en linksbuiten Kleinjan, die nogal eens naar de rech tervleugel zwenkte, vielen op. NAC deed het nauwelijks be ter. Het duurde tot de (i6ste minuut voor Snoeck bij zonder actief loon naar werken kreeg. Hij ving in de middencirkel de door Vis- schers aangegeven bal op en scoorde. NAC trok zich daar na met succes in de verdedi ging terug. NACXerxes 10 (00. 66ste min. Snoeck 1—0. Toe schouwers 5.000. Scheids rechter: Hendriks. Sfeerloze wedstrijd Een zonder overtuiging spe lend PSV is voor de tweede maal dit seizoen met 10 door Go Ahead verslagen. Dat gebeurde in een sfeerloze wedstrijd, waarin de Deven- tenaren vooral in technisch opzicht de meerdere w: Zij opereerden in een hoger tempo en besteedden ook meer aandacht aan de afwerking van de aanvallen dan de thuisclub, waa de voerhoede een volslagen machteloosheid aan de dag legde. Het beslissende doel punt werd ln d.e eerste mi nuut na de rust gescoord door Boekestein na een voor zet van de beweeglijke Veen- stra, die met aanvoerder Nie- haus en doelman Van Zoghei tot d.e uitblinkers van de De- venterploeg behoorde. PSVGo Ahead 01 (00). 46ste min. Boekestein 01. Scheindsreehter: Aalbrecht Toeschouwers 7.500. (ADVERTENTIE), lang gesneden- goed gemengd.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9