WAAR WE HEENGAAN, KEES WORDT NUMMER EEN Alleenrecht op schaatstroon PUTTERSHOEK VREEST WOORD PROFESSIONAL RANGLIJST ALLER TIJDEN Liebrechts had braam aan schaats SPORTBIJLAGE „DE LEIDSE COURANT" MAANDAG 13 FEBRUARI I8M (Van onze sportredactie) OSLO. Ard Schenk: „Ik had wel goede hoop maar na zes, zeven ronden.wist ik al, dat het schema van 15.55.0 te scherp was gesteld. Ik kon Kees niet meer verdringen." Kees Verkerk: „Als Maier eenmaal naast je komt, ben je verloren. Toen Charisius naar de andere kant van de baan kwam om me te waarschuwen, wist ik, dat ik iveg moest wezen." Zo vonden Ard Schenk en Kees Verkerk de inspiratie voor een weergaloze 10.000 meter, de laatste a fstand in de strijd om het wereldkampioen schap 1967. Deze tien kilometer werd voor de beide Nederlanders een grandioze apotheose. Kees Verkerk en Ard Schenk verbeterden op déze afstand in een lichte sneeuw en op een wat stroeve baan hun persoonlijk record en mecle daardoor hielden ze in de einklassering alle tegenstanders ver achter zich. vier rijders Is dat legendarische Hjali „dubbel" drie jaar ac.ht< ir, dle^le Bussen met hun „slulpgang" et ijs degradeerde, die het op eigen grond alt(jd hevige Noorse geweld deed ver schrompelen. Geen rijder, ook niet zlin sport- Bij elkeF rl^'verd"*! pioen!'eenr'werkel|jk aller Kees Verkerk. De goedlachse, gulhartige at leet uit het kleine dorp, gezegend met enorm veel talent, met een Drachtige conditie, i een natuurlijke vechtlust, legde 's were Cfe jacht naar rr ords OujLO De gehele Ne- derlandse kernploeg ver trekt morgen met coach Wim de Graaff naar Moskou om daar (u het aanstaande weekeind deel te nemen aan de vijf- lavdenwedstrijd. Volgen de week woensdag vinden de huldigingm-edstrijdm plaats in het Bislet.- stadion in Oslo en dtmma gcutn de Nederlanders nog enige dagen naar het Westduitse Inzeil om te trachten op de .snelle -" baan tot verbetering van gnkele Wereldrecords te J komen. Graag met dezelfde mensen werken OSLO Ard Schenk gaf toe zich na Lalitl speciaal te hebben voorbereid op deze strijd om het wereld kampioenschap. ,Jk wil de graag winnen maar ik ben met dit resultaat ook meer dan tevreden. Voor al de lange afstanden gingen prima". Is er een oorzaak dat Schenk zo laat zijn topvorm heeft bereikt? „Misschien Het trainings-schema. Maar het H waarschijnlijker 5 dat liet de onenigheden waren die In de ploeg zijn geweest. Zij hebben toch hun Invlped gehad. Maar volgend jaar zal Ik wel weer eerder op dreef zijn. Als we nu maar met dezelfde mensen blijven werken. Dat hoop ik van harte", Ard Schenk, ontheven van inilitaire dienstplicht, zal na het schaatsseizoen de cursus heilgymnast- masseur volgen, die in september begint. „Ik moet eerst nog even be kijken hoe het te com bineren valt met mijn achaatstraining en waar in het best de cursus kan volgen. Maar ik denk Weldat het door gaat", «ei hij gisteren. De cur- 1 ;sus duurt vier jaar. Laaf je rijden De Nederlandse suppor ters lieten geen twijfel bestaan over hipi plaat sen van - herkomst, Er waren veel spandoeken. Dit was het mooiste: „Tegep Kees geloot Laat je rijden". Klompen voor de koning OSLO Koning Olaf van Noorwegen. met kroonprins Haralct en prinses Astrid aanwezig hij het gehele toernooi om het wcreldkampioen- «chap. kreeg gisteren op onofficiële wijze een paar oranje klompen waaróp de namen Ard Kees de, aangeboden. Schaats- supporters uit Putte rsr hoek, die op de tribune voor dc koning zaten, reikten hem deze met een lange stok aan. De koning «telde deze geste zicht baar op prijs. De Russen zijn in dit gehele toernooi niet één keer op het erepodium geweest, maar de Noren reden in hun Bislet- etadion sterker dan waar en wanneer ook dit seizoen. Het was na de eerste wed strijddag al duidelijk, dat Kees en Ard om de titel zouden strijden. Kees Verkerk won en bewees opnieuw "zijn kracht, zijn onaantastbaarheid, zijn keiharde mentaliteit. Hij be haalde zijn tweede wereldtitel en verbeterde met een punten totaal van 178.058 het wereld record. Het klonk gisteravond nog lang na in de straten van Oslo: „Waar we heen gaan, Kees wordt nummer één". Na de 500 meter was het al duidelijk dat Verkerk en Schenk heel hoog zouden ein digen. Kees evenaarde met 42,1 zijn persoonlijk record, Ard kwam tegen Maier tot 41,7, maar had hij de baan- wisseling duidelijk moeten in houden voor de Noor. „Maier kwam iets eerder uit de bocht, maar zijn bewegingstempo is trager. We lagen daardoor precies gelijk bij de wisseling. Als ik voorrang had genomen, zou ik verkeerd de volgende bocht zijn ingegaan. Je reali seert je dat allemaal in een flits. Daarom hield ik maar in. Het kost je echter wel snelheid en je raakt uit je concentratie. Anders was ik misschien op 41,4 uitgekomen". Ard noteerde, toen hij mocht overrijden in zijp eentje 41,5 sec. En de Russische sprint- favoriet- de 23-jarige Mosko- Peter Nottet: verbetering persoonlijk record. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii viet Valery Kaplan Hij kwam uit op 41,9, dezelfde tijd waar- mee hij winnaar werd hij de Europese kampioenschappen in Lahti. „De elektronische tijd- waamemer was nog niet in orde bij de eerste rit. De chro nometers van de coaches ook de mijne gaven 41,3 aan. Maar het protest heeft niet geholpen", zei coach Boris Stenin verontwaardigd. Dus niet Kaplan, maar Schenk stond als derde man op het podium, naast de sprintspecia listen Gray uit de Verenigde Staten en de Japanner Suzuki. De verschillen waren klein en dat biedt gunstige perspectie ven voor de Olympische Win terspelen in Grenoble volgend Tweemaal gelapt Fred Anton Maier wa6 in de eerste van de 5000 meter twee keer passeerde hij zijn Amerikaanse tegenstander Gray naar 'n tijd van 7.38,2 geschreeuwd. Ard Schenk kon zich in de derde rit, nog geen half uur nadat hij de 500 m. in 41,5 had weggeroffeld, hier naar richten. Hij vertrok op een schema van 7.43,0. Hij ein digde op 7.39,6 en weer kwam hij als derde op het podium. Dolblij was Schenk. Hij wist zeker dat de topvorm bereikt Op de hoogste plaats eindigde Kees Verkerk. Hij zou en moest deze afstand winnen en vertrok daarom op het schema van 7.32,0. Als een glorieuze winnaar gleed hij over de finishlijn langs juichende vader Pleun. Met 7.30,4 bleef hij ruim 2 seconden boven het we reldrecord. Is er aan verbete ring van dit record gedacht? „Alg Kees alleen de 5 km. had moeten rijden, zouden we het zeker geprobeerd hebben, maar we mochten toch geen brokken maken", zei Wim de Graaff. En toen een Noorse journalist vroeg, wat Kees de meeste vol doening had geschonken in dit kampioenschap, zei hij gek scherend: „Mijn tussentijd na 1000 meter op de 5 kilometer. Door de gemaakte tijden op het wereldkampioenschap heeft de ranglijst aller tijden enige wijzigingen ondergaan, voornamelijk door verbeteringen van persoonlijke records op de tien kilometer. Ard Schenk heeft zijn eerste positie versterkt door op de 10.000 meter zijn beste tijd met twee seconden te verbeteren. Kees Verkerk steeg een plaats (hfj streefde Kaplan voorbij en staat zevende, vlak achter Rudi Liebrechts. Ook Peter Nottet legde de langste afstand sneller af dan hij ooit gereden had en steeg daardoor enige plaatsen. De ranglijst ziet er als volgt uit: 1. Schenk (Ned.) 2. Matusevitsj (Rusl.) 3. Nilsson (Zweden) 4. Maier (Noorw.) 5. Moe (Noorw.) 6. Liebrechts (Ned.) 7. Verkerk (Ned.) 8. Kaplan (Rusl.) 9. Geiderlch (Rusl.) 10. Thomassen (Noorw.) 20. Jorritsma (Ned.) 24. Nottet (Ned.) 500 m 1500 m 5000 m 10.000 m punten 41.0 2.05.3 7.35.2 16.00.8 176.327 41.0 2.05.6 7.35.1 16.06.2 176.687 42.2 2.08.2 7.33.2 15.33.0 176.903 42.9 2.08.2 7.28.1 15.32.2 177.053 41.6 2.06.9 7.38.6 15.47.8 177.150 41.7 2.06.6 7.35.9 15.53.7 177.175 42.1 2.07.9 7.28.8 15.51.7 177.198 40.5 2.07.4 7.38.7 16.07.5 177.212 41.7 2.08.0 7.38.6 15.53.1 177.882 2.07.2 7.44.3 16.06.8 178.070 2.09.9 7.43.8 16.14.5 179.805 2.08.8 7.43.3 16.16.6 180.493 afstanden bovenaan hebben ge staan. Nu veranderde er niets, al werd Kaplan reeds van de derde plaats verdrongen door Stiansen, de Noor, die door Schenk en het publiek was meegesleept tot een tijd van 2.10,5 over de 1500 meter. De strijd om de bovenste plaatsen was hiermee gestreden. Slechts de Noren en de Russen vochten op de 10.000 meter nog enige duels uit om te beslissen wie het eerst de beide Nederlan ders zou mogen volgen. De Noren bleven voor eigen pu bliek winnaar. De 29-jarige Fred Anton Maier kwam met Schenk en Verkerk op het podium. Maier i PUTTERSHOEK. In het Zuidhollandse dorpje Putters- lioek was gisteravond een klein carnaval georganiseerd. Het gehele dorp vierde feest. Centraal punt ivas uiteraard het café van de Verkerken, aan de Maas. Slechts broer Arie, automonteur in Breda, en jongste zusje A drie van der tien, waren achtergebleven om de tap open te houden. In het café heerste een uitbundige stemming. Jelle zal wel zien" en „Ard en Keessie" brachten in de glimmende jukebox tien tallen guldens op. Wie binnenstapte werd in ge strekte pus naar de tafel ge leid, waar wandtegels a raison van drie gulden werden ver kocht. Het huldigingscomité, achter een groot glas Verkerk- pils, was bijzonder actief, on danks het feit, dat Heya- Keessie" pas half april thuis wordt verwacht. Vader Pleun kwam gisteravond laat al De opbrengst van de tegels komt uiteraard ten goede van Kees en de collecte, die deze week op de tegelactie volgt, eveneens. Bouwvakker J. Ger- ritse, naar zijn zeggen be stuurslid van het huldigings comité, dat dinsdag zonder tastbaar resultaat vergaderd had, vertelde het uitgebreid. Zijn relaas werd wreed onder broken door Arie, die kwam vertellen, dat de familie gaarne zelf zijn zaken regelde en dat Gerritse, die nergens iets mee te maken had, toch al te veel praatte. Gevolg: een kleine ruzie in het feestelijk café. Later vertelde Arie Verkerk van de angst van pijn familie. Kees zou, als dit alles (de tegels en de collecte) grote bekendheid zou krijgen, evenals vorig jaar in aanmerking komen voor de weinig be nijdenswaardige titel, „profes sional". De auto en de speed boot met de naam Keessie, in eigendom van vader Verkerk en de supportersclub van de wereldkampioen, veroorzaakten verleden jaar al grote moeilijk heden. De Internationale Schaatsunie nam vorig jaar rle stap niet, maar als hel dit jaar weer hoort van in bruik leen gegeven cadeaus, zal het college wellicht anders rea- Wie volgt? Kees en Ard na de eerste dag op de eerste twee plaatsen in het klassement, met een voor sprong die. vrijwel onaantast baar was. Een voorsprong, die na de 1500 meter nog groter zou worden, want Ard werd winnaar in 2.09.1, precies vol gens het schema. Kees stond als tweede naast de Noord hollander met 2.10.0. Als het verschil tussen de twee Neder landen 0,1 sec. groter zou zijn geweést, zou Schenk na drie Altijd in topvorm Kees Verkerk was giste ren op de persconferentie na afloop van de wereld kampioenschappen weer de man met de meest, ge vatte antwoorden. Op een vraag, waarnaar hij vol gend Jaar zou -streven als de Olympische Spelen in Grenoblo bijdragen tot con overladen program ma, liei Kees; „Ik' streef dan naar de Nederlandse titel, het Europees kam pioenschap. het behouden van de wereldtitel en de eerste plaats op elk vau de vlei' afstanden in Grenoble". Toen een Noorse journa list vroeg, hoe het moge lijk was dat de Neder landers altijd precies op l ijd in vorm zijn, ver klaarde dc Pulterrhoe- ki't" „We zijn ai twee winters achter elkaar de bcie winter In topvorm" verwachting", zei afloop. „Ik had toch echt wel gedacht dat een Rus op die derde plaats zou ko men". Maar voor Stenin kwam het allemaal niet als een ver rassing. Na de eerste wed strijddag zei hij: „Maier is heel sterk. Bovendien onder vindt onze ploeg er nog steeds nadeel van, dat we in december drie weken niet hebben kunnen trainen door de bittere koude". De Russische coach verklaarde zijn nedeTlaag al vóór deze een feit was. Niet tevreden Van de overige Nederlanders kwam Peter Nottet goed voor de dag, al was hijzelf niet te vreden, „Ik had toch wel wat hoger kunnen eindigen", zei hij. Rudi Liebrechts bereikte niet eens de laatste zestien. Jorrit Jorritsma heeft een redelijk goed debuut gemaakt. Wellicht dat wat meer strijd lust de Rotterdammer hoger kan brengen. Niettemin was zijn tevredenheid na afloop gegrond. En terwijl Jorrit nog „uit reed" na de laatste 10 km., huldigde Bislet de nieuwe kampioen, fêteerden de Nederlanders en de Noren Kees Verkerk met bloemen en vuurwerk en met het draaien van de plaat „Ard en Keessie". Want deze twee Nederlanders waren superieur. „Met Rudi Liebrechts hadden we meer kans op vier rijders bü de eerste twaalf. Daarom verkozen we hem boven Frits Bart- ling". Jan Charisius, chefd'équlpe van het Nederlands team, verklaarde hiermee waarom Liebrechts en niet Bartling' als vijfde man aan de wereldkampioenschappen deelnam. De ver kiezing van de Vlaardinger lokte veel kritiek uit. Naar zou blijken, terecht. Want op de afstand, die hem bij de laatste zestien had moeten brengen, de 5.000 meter, faalde Liebrechts. Met 7.52.0 eindigde hij op de zestiende plaats. Zijn eliminatie was toen al vrijwel zeker. De enige theoretische mogelijkheid om hem nog in de eindklassering te brengen Jorritsma zou de 1500 meter 1.2 sec. sneller moeten rijden dan Matusevitsj werd niet gerealiseerd. De 26-jarige Vlaardinger had een verklaring voor zijn zwakke 5.000 meter. „Al ln een van de eerste ronden raakte ik iets. misschien een kroonkurk. Misschien kwam het ook door de roetlaag, afkomstig van de nabijgelegen fabrieken, die zaterdag 't Ijs bedekta." Inderdaad vertoonde de linkere oh aat» Twee rivalen en twee vrienden De man die zo voortreffelijk Kees Verkerk en Fred Anton terugkwam Maier. van Liebrechts een flinke braam, maar de sportieve revanche, die hij gisteren had kunnen nemen door een goede 1500 meter te rijden, bleef achterwege. Liebrechts heeft een duidelijk tekort aan conditie. Hij weegt in de wintermaanden 5 a 6 kilo zwaarder dan in de zomer, wanneer hij zfln favoriete sport, het wielrennen, beoefent. Hij moet zich daar maar op blijven concentreren. Coach Wim de Graaff zei gisteren over Liebrechts: „Hij draagt sportief zijn steeds maar verder achteruit gaan." Er was gisteren nog een rijder, die er op de 10.000 meter niet bij was, de Zweed Jonny Nilsson. Hjj reed een nog zwakkere 5.000 meter dan Liebrechts, tegen wie hij, o ironie, op de 1500 meter ook al niet tot daverende prestaties kwam. De 24-jarige Zweed, wereldkampioen in 1962, heeft aangekondigd, dat hij zich uitsluitend voorbereidt op de Olympische Winterspelen in Grenoble. Het moet hem duidelijker dan ooit zijn, dat ook daar geen eer meer voor hem te behalen valt. Een topsportman kan zich niet veeoorloven »$jn oonditte enige tijd te verwaarlozen. Coach Wim de Graaff leidt „Keessie" op de 10.000 meter naar een fraaie zege.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7