Ten opzichte van jan.'66 is werkeloosheid verdubbeld Gewestelijk arbeidsbureau Leiden deelt mee: Mevrouw Gallas reikte twee kunstprijzen uit Prof. D. C. den Haan nam afscheid van de Leidse Universitaire gemeenschap RAADSLEDEN VRAGEN UITGEBREID ONDERZOEK STADSGEHOORZAAL TE LEIDEN exclusieve expositie PERZISCHE TAPIJTEN IMPORTHUIS „FARAH" - Amsterdam KATWIJK GAAT SPREEUWEN MET PIJNLIJKE KRETEN TE LIJF VRIJDAG 10 FEBRUARI 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 De vraag naar mannelijk personeel in Leiden en omgeving ligt thans aanzienlijk lager dan een jaar geleden en bedraagt nog niet de helft van het cyfer van eind januari 1966 t.w. 440 tegen 951). De stijging van de werkeloosheid met ea. 400 heeft voornamelijk betrekking op de bouwvakarbeiders (ca. 200) afkomstig uit de woning- en utiliteitsbouw. In mindere mate nam de werkloosheid toe onder metaalbewerkers (ca. 26). losse arbeiders (ca. 24), personeel uit de dienstverlenen de sector (ln totaal 57) en minder geschikten (84). De ontwikkeling wordt duide lijk beïnvloed door een verminderde bedrijvigheid in de bouwsector, die niet aan seizoensinvloeden valt toe te schrijven. Er is een streven bespeurbaar van de werkgevers om door personeelsselectie de loonkosten te drukken en een kwalita tief en kwantitatief verantwoorde bezetting van het produktie-apparaat te krijgen, aldus deelt het gewestelijk arbeidsbureau Leiden mee in haar maandverslag. (19), Rijnsburg (24), Valkenburg (5), Voorschoten (30), Warmond (11) en Zoeterwoude (9) bleef de werkloosheid De werkloosheid in procenten van de afhankelijke mannelijke beroepsbevol king bedraagt in: Het gewest Leiden 1,6 De provincie Zuid-Holland 1,6 Nederland 3,4 Strengere personeels selectie Aan de hand van de beschikbare ge gevens kon worden vastgesteld dat de arbeidsreserve op de in de Leidse agglomeratie in uitvoering zijnde bouwobjecten ln januari van dit jaar hoger was dan ln januari 1966. De 'conclusie ligt voor de hand, dat tal van de in de agglomeratie Leiden woonachtige bouwvakarbeiders bjj de elders gelegen bouwobjecten zijn ont slagen. categorie minder-validen of minder- geschikten. Over het algemeen genomen is het gehalte van het werkloze aanbod wel zodanig, dat van selectie-werkloos heid kan worden gesproken. Ondanks de verruiming op de arbeidsmarkt is het zeker niet eenvoudig om aan de vraag naar goede vaklieden te voldoen. Hoogst in Leiden Regionaal bezien is de werkloosheid het hoogst in de gemeente Leiden (574) en Katwijk (110). In de overige gemeen ten van het gewest Leiden t.w. Alke made (22), Leiderdorp (19), Oegstgeest De werkloosheid van vrouwen vertoont slechts een geringe stjjging (uit. jan. '67; 96 tegen 79 uit. jan. '66). De belangrijkste toeneming valt te con stateren bij de groep mlnder-geschlkten (-f-12) door de strengere personeels selectie by het bedrijfsleven. In verge lijking met januari 1966 is de behoefte aan vrouwelijk personeel belangrijk ge daald en wel van 488 tot 286. LEIDATO NIEUWS De Leidato, de voorjaarshuishoud beurs, georganiseerd door Leidse mid denstanders, zal op 3 maart a.s. om 4 uur door burgemeester mr. G. C. van der Willigen worden geopend. Standhouders kunnen vanaf maandag 28 februari a.s. beginnen te bouwen in de Stadsgehoorzaal. Tijdens de Leidato die van 3 tot en met 11 maart wordt gehouden (ook zondag 5 maart) zal er een Leidato-krant huis aan huis I worden verspreid. Gedurende de maand januari Is in de kantine van de N.V. Ned. Durisol een tentoonstelling gehouden. Dit is gebeurd op Initiatief van de Culturele Raad van Leiderdorp met de bedoeling de werk nemers, en met verdere uitbreiding tot de gehele bevolking in contact te bren gen met uitingen van hedendaagse kunst. Op dezelfde basis wordt de ten toonstelling, georganiseerd door de Ne derlandse Kunststichting te Zeist, deze maand gehouden in de kantine van de n.v. Vereenlgde Touwfabrieken aan de ZjJldUk. Door' middel van een in tevullen en- quete-formulier hebben de directeuren van beide fabrieken een kunstwerk ver loot. Mevr. Gallas-Dortland heeft t.o.v. de voorzitter van de Culturele Raad, dr. D. J. Roorda en de secretaris de heer H. C. Kleemans de loten getrokken voor de n.v. Durisol die twee kunstwerken ter beschikking had gesteld, t.w. voor de egien personeelsleden en voor de Leiderdorpse bevolking. Voor de prijsuitreiking ontving de di recteur van Durisol ir. H. v. d. Velde, gisteravond in de directiekamer een aantal genodigden o.a. burgemeester en mevr. Gallas, de leden van de Culturele Raad en de heer en mevr. v. d. Heur van de Kunststichting. Na verwelkoming onder zijn „gastvrij dak", zoals ir. v. d. Velde het stelde, memoreerde hij de gang van zaken die geleid hebben tot het houden van de ten toonstelling en maakte de prijswinnaars bekend: mej. Connie Meyer, receptio niste bij Durisol en de 11-jarige Agnes v. d. Geest. Na aanbieding van een bloemenhulde aan mevr. Gallas verzocht hij haar de prijzen te willen uitreiken. DE LEIDSE STRAATTERREUR De gemeenteraadsleden M. van Aken en mr. M. L. Kuyt (PvdA) hebben naar aanleiding van het bericht: „Straatterreur in Leiden", dat de Leidse courant maandag jl. plaatste, de volgende brief aan de burgemeester van Leiden gestuurd: In de „Leidse Courant" van maandag 6 februari 1967 wordt op pagina 3 melding gemaakt van „straatterreur ln Lelden". het inslaan van ruiten en vernielingen aan winkelpanden met o.a. aanzienlijke schade aan het winkelpand van A. W. Kordelaar in de Korte Dief steeg) het volkladden van muren met leuzen en uitroepen; inbraken in de stad; het op zaterdagmiddag onbegaanbaar zijn van de Maarsmansteeg wegens samenscholingen van jongeren; onrust tijdens het weekeinde in steegjes bij de Breestraat; vernieling van geparkeerde auto's, o.a. op de Langebrug. VERSCHERPT TOEZICHT Wij verzoeken u met verwijzing naar het vorenstaande opdracht te geven een uitgebreid onderzoek in te stellen; na te gaan of uitvoering is gegeven aan de controle op de naleving van plaat selijke verordeningen en bepalingen; te overwegen of uw soepel beleid t.a.v. sluitingsuren voor café's e.d. in dit stadsdeel wijziging behoeft; te bevorderen dat de politie verscherpt en frequent toezicht uitoefent opdat eigendommen van burgers voortaan een redelijke mate van bescherming zullen ondervinden en een maximale rust in het stadsdeel tussen Rapenburg Breestraat wordt verkregen; de raad van uw bevindingen en genomen en te nemen maatregelen ter be teugeling van het hier in het geding zijnde wangedrag in kennis te stellen. Ouderavond Petrusschool Het oudercomité van de St. Petrus- school organiseert op 13 februari om 20.00 uur in het St. Lidwinahuis te Leiden, ingang Lammenschansweg 6, een ouderavond. Kapelaan C. J. Hey- nen zal op deze avond een inleiding houden over het onderwerp: „De ach tergronden van de katechesevemieu- wing", in verband met het verschijnen van de nieuwe katechismus. In verband met de verkiezingen zal de sociaal-raadsvrouw in Leiden, mej. mr. A. C. Kreykamp, op 15 fe bruari geen spreekuur hoden. Het eerstvolgende spreekuur vindt plaats op woensdag 22 februari as. Kinderen spelen, waarom, waarmee... Onder auspiciën van de Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting zal op dinsdag 2 maart a.s. in het ge bouw „De Hoeksteen", Levendaal k, een tentoonstelling worden geopend onder het motto: „Kinderen spelen, waarom, waarmee". n Prof. D. C. den Haan, die van 1 Actiet OP terrein van m^ft I960 tot zün recente benoeming r tot hoogleraar m de algemene prak- mensa en studentenhuisvesting hoogleraar tijk van de geneeskunde aan de Me dische Faculteit te Rotterdam als uni versiteitsarts te Leiden werkzaam is geweest, heeft gistermiddag in het Academiegebouw afscheid genomen „MAISON ELISABETH" PSYCHOLOGISCHE VERRASSING VOOR VROUWELIJKE PATIËNTEN Primeur in Leidse ziekenhuiswereld Het St. Elisabeth-zieken- huis aan de Hooigracht te Leiden heeft gisteren voor een verrassende primeur gezorgd. Als enige zieken- inrichting in Leiden bezit het ziekenhuis thans een eigen dameskapsalon, die „Maison Elisabeth" werd gedoopt. In het souterrain is een voormalige admini stratieve ruimte ingericht en volledig voor het kap- persbedrijf geoutilleerd. Mr. J. G. Bergmeijer, al gemeen directeur van het ziekenhuis, had nog niet goed en wel een inleidend woordje gesproken, of de vrouwelijke patiënten ston den al enthousiast in de rij voor een afspraak. In luttele ogenblikken wer den al twintig klanten ge noteerd voor de volgende „Maison Elisabeth" is 'n goede gedachte geweest. Als een vrouw een paar v/eken of daaromtrent in het ziekenhuis is geweest, wil zij haar rentree thuis maken in volle vrouwelij ke glorie, gesoigneerd en wel. Daarom was deze da meskapsalon psychologisch van belang. In andere zie kenhuizen komt de kapper zonder veel vertoon aan huis, maar in de modern ste inrichtingen krijgt de kapsalon ook al een plaats je, meestal in de hal, ver telde ons de heer Berg- De dames kunnen nu het Elisabteh-ziekenhuis ver laten zo verzorgd als ze zelf maar willen, want er is ook rekening gehouden met eventuele wensen op het gebied van de huid verzorging. Een specialiste, mevrouw C. H. Breuer- Van Óvost uit Voorscho ten, houdt op bepaalde uren zitting. Het zijn ove rigens niet alleen de vrou welijke patiënten met wie rekening is gehouden, ook de leken-verpleegsters en in onze dagen ook de reli gieuzen (het ziekenhuis is geheel geëmancipeerd) kunnen, als zij dat wen sen, het nodige aan hun coiffure laten doen. De salon, die iedere werkdag geopend is, be halve op zaterdagmiddag, is geheel geïnstalleerd door de heer B. F. Louwe en mevrouw P. v. d. Heijden, die ook de exploitatie van het kappersbedrijfje heb ben. Zij worden bij 't kap pen bijgestaan door Petra en Sandra, die men op de foto bezig ziet. De salon zelf ziet er ook bijzonder smaakvol en aantrekkelijk uit. Niets is er vergeten. Voor vrouwen althans kan een verblijf in het St.-Eli- sabeth-ziekenhuis 'n bijna plezierige aangelegenheid worden. Foto: Links prof. D. C. den Haan, in het midden zijn echtgenote, mevrouw Den Haan-Groen, wethouder van be drijven, rechts prof. dr. H. Berkhof. van de universitaire gemeenschap. In groten getale waren hoogleraren en studenten en andere belangstellenden bijeengekomen voor deze afscheids receptie. Mevrouw den Haan-Groen, echtgenote van de scheidende arts en wethouder van bedrijven en verkeer de gemeente Leiden, kreeg bij het betreden van het gebouw een boeket aangeboden. De president Curator van de versiteit, dr. E. H. Reerink, noemde prof. Den Haan de drijvende kracht achter de ontwikkeling van de door groeistuipen gekwelde academie. Hij roemde ziin activiteiten ten behoeve van de collectieve sociale studenten voorzieningen als voorzitter van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting en van de Mensacommissie. Wanneer de activiteiten in getallen worden uit gedrukt, blijkt dat in de zeven jaar van zijn voorzitterschap het aantal studentenkamers verviervoudigd is en ook het aantal mensa-bezoekers vier maal zo hoog werd. Het organisatie talent van prof. Den Haan, dat ge- iaard gaat aan een niet aflatende vol- larding, steunt op een juist begrip ■oor realisatie, aldus de president- curator. Ook deed prof. Den Haan zijn invloed gelden als lid van de Commis sie Studenten-aangelegenheden van de (landelijke) Academische Raad, waarin hij zich een waardevol advi seur toonde. Vader en broer Vervolgens voerde prof. dr. H. Berk hof het woord tot de scheidende uni versiteitsarts. Als voorzitter van „Pro Civitate" schilderde hij prof. Den Haan af als een vader en broer, aan men gehecht was geraakt om energie en initiatieven. „Het bericht van uw benoeming verwekte naast blijdschap ook verslagenheid, want U was niet alleen geëerd maar evenzeer geliefd", aldus prof. Berkhof. Namens de studenten werd prof. Den Haan een afscheid toegesproken door de oud-praeses der faculteiten, de heer K. J. Gevers. Dank voor ambtenaren Tenslotte sprak de nieuwbenoemde hoogleraar zijn dank uit voor de tot hem gerechte woorden van waarde ring, die hij graag ook zag toegekend aan zijn medewerkers, zonder wie hij zeker niet zoveel had kunnen bereiken. Hij wees er voorts op, dat er nog tal van zaken niet van de grond zijn ge komen en alsnog om een oplossing vragen. Zijn dank ging ook uit naar de ambtenaren van O. en W. en var de gemeente Leiden, die altijd bijzon der prettig met hem hebben samen gewerkt. Vervolgens was er gelegen heid tot persoonlijk afscheid nemen en bracht men een dronk uit op de nieuwe loopbaan van «en man, die Leiden missen zal. ADVERTENTIE Wederom zaterdag 11 en zondag 12 febr. 1967 11 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds Alleen origineel handgeknoopt, voorzien van het welbekende „FARAH" GARANTIECERTIFICAAT. Deze zeer exclusieve collectie omvat vele oudere, zowel als nieuwe exemplaren o.a. KESHAN, MIR, KLARDASHT, GHOM, WIZ, MA SHAD, JOSAN, BAKHTIARI, KERMAN. Alle maten aanwezig, ook TAFELKLEDEN. Telefoon 020—161776 PAUZE HET PORTRET DOOR EL GRECO Uit het begin van onze jaartelling zijn vele duizenden portretten bewaard gebleven, in marmer en ook in verf. Ze zijn natuurgetrouw weergegeven. Geen rimpeltje of puistje werd vergeten! Had den we zo'n levensecht portret maar van de voornaamste persoon uit die tijd! Latere kunstenaars hebben Christus een portret naar believen gemaakt en daar doen we, zonder kunstenaar te zijn, allen aan mee. Men fantaseert zich een beeld van Christus zonder er zich om te bekreunen of het wel lijkt. Men maakt een vriendelijke en „lieve" man van vergeet ten bate van eigen gemoeds rust, dat hij óók een veeleisend en hart man kon zijn. Wie zich een portret van Christus wil aanschaffen, zoals tijdgeno ten hem zagen, moet eerlijk de vier evangeliën lezen éérlijk, niet ver doezelend wat niet aanstaat of veront rust. Er rijst een levensecht portret op dat naar onze smaak het best getrof fen is door El Greco (ln het Prado in Madrid): een goed, begrijpend man, maar een die niet met zich sollen laat. KORRELTJE MARKTBERICHTEN LEIDEN, 10 febr. Vee Aanvoer: stieren 10, melkkoeien 50, vette koeien 200, vare koeien 65, pinken 4, gras kalveren 4, vette kalveren 17, nuch tere kalveren 33, vette schapen 126, fokschapen 20, zuiglammeren 8, totaal 558 stuks. Prijzen: slachtstieren s. 4.00- 4.20-4.40, melkkoeien 900-1275-1500, vette koeien s. 3.50-4.10-4.60, vare koeien 600-975-1350, vette kalveren L 3.50-4.00-4.20, nuchtere slachtkalveren 1. 1.40-1.60, nuchtere fokkalveren 140- 160-200, vette schapen 100-120-140, fok schapen 140-175. Handel: slachtstieren rustig, melkkoeien rustig, vette koeien vlug, vare koeien redelijk, vette kal veren vlot, nuchtere kalveren rustig, vette schapen matig, fokschapen rus tig. Kaas Geen aanvoer. Medische diensten Lelden Voor alle artsen die week enddiensten waarnemen, telefoon 22222 bellen. Tot zaterdag 12 uur eigen huis arts bellen. Apotheken Leiden Centraal Apo theek, Breestraat 74, tel. 20552. Op za terdag 11 februari is in Leiden voor spoedeisende gevallen 's morgens van 8 tot 12 uur bovendien geopend: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313, Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp is de gehele week geopend. De Oegstgeestse Apotheek is op zondag 12 februari gesloten van 8 tot 24 uur. Apotheek Voorschoten is op zondag 12 febr. gesloten van 8 tot 22 uur. Leiderdorp dkt. P. J. M. Hennink, Mauritssingel 166, Leiderdorp, tel. 33686. Oegstgeest dkt. H. A. Reterink, Terweeweg 152, tel. 50394, zr. Van der Kley, tel. 52426, b.g.g. 33773. Voorschoten dkt. Th. van Schaik, Juliana van Stolberglaan 62, tel. 3344. Tandarts: spoedgevallen melden om 9.30 uur. Tandarts Kengen, Kon. Wilhel- minalaan 8. Apotheek: zaterdag Leidse- weg 66, tel. 2525,.zondag:.Centraal Apo theek, Breestraat 74, Lelden, tel. 01710- 20552. Wijkzuster, zr. Zuldam, Curie laan 41, tel. 4647 of 4641. ZWERMEN STRAKS NAAR LEIDEN 'l Sinds maandag weren de Katwijkse politie en brand weer zich met ongewone middelen tegen een hinder lijke plaag, veroorzaakt door ettelijke duizende spreeuwen, die in zwermen de omgeving van het raadhuis, de Zeeweg en de Nieuwe Duinweg, on veilig maken. Overdag vlie gen de spreeuwen alle kanten uit, maar 's avonds keren ze in zwermen naar de bosrijke omgeving terug om er veel ongerief en smeerboel te brengen. De vogels nestelen zich in de naaldbomen langs de Nieuwe Duinweg en de boomtoppen zijn merendeels al grondig vernield door de chemische werking van het spreeuwenvuil, dat ook op de straat het passeren tot een hachelijke onderneming maakt. Faunabeheer leidt bestrijding van smerige plaag spreeuwen „bezoeken" Katw(jk reeds vanaf september, maar sinds een week of wat heeft het euvel ongekende vormen aangenomen. De ge meente wendde zich ten einde raad na vele bestEjjdlngsraethoden onder ogen te hebben gehad (schieten wilde men niet) tot de directie Faunabeheer van het ministerie van Landbouw en Vis serij. Faunabeheer nam de leiding bjj een krachtdadige en luidruchtige be strijding van de kwetterende spreeuwen. Elke avond van vijf tot kwart voor ze ven rijden een politlejeep en een brand weerwagen met geheel uitgeschoven magyrusladder naar het gemeentehuis, waar de jeep langs de bosjes van de Nieuwe Duinweg heen en weer rijdt en de brandweer een goed plekje kiest. Naast de bestuurder van de jeep zit een politieman met een bandrecorder; voor-. op staan twee luidsprekers. Boven aan de magyrusladder is ook een luidspreker bevestigd en de totale geluidsapparatuur produceert met tussenpozen („anders schrikken de beesten niet") de door dringende pijnkreten van een spreeuw- Verplaatst De remedie schy'nt te werken, zo vindt Faunabeheer. Inderdaad komen de mees te zwermen niet meer bij het raadhuis terug. Maar nu vestigen zij zich in het geboomte langs de rijksweg naar Noord- wijk, in de buurt van het viaduct. Van» avond zou bepaald worden, of men met de bestrijding door zou gaan, of dat men de pogingen als gelukt beschouwde. „Prettig" vooruitzicht. Gisteren deelde men van de zijde van Faunabeheer wel mee, dat de vrees be stond, dat de duizenden spreeuwen nu de richting Leiden zouden kiezen. Moge lijk trekt de plaag dan naar de Leidse Hout of het bomenrijke Oegstgeest. De spreeuwen zijn volgens Faunabeheer af komstig uit Polen en Denemarken. Door de zeer zachte winter zijn de brutaaltjes die verzot moeten zijn op het eeuwi ge groen van de naaldbomen j niet verder zuidwaarts getrokken maar in Katwijk blijven hangen. En hèè

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4