NTS heeft eerste definitieve tv-studio in gebruik genomen S)e£<2idóe (Soti^ont Commissaris Maigret heeft nu de ruimte. Koorfestival in Scheveningen lib*eile prinses CTarclisette) Licht amusement: drieënveertig kilo Polen, deel twee Het botert niet tussen AVRO en RTN DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 FEBRUARI 1967 A VP er Cals sans lacune... I AAT, maar ditmaal zeker beter dan nooit, toch een persoonlijk woord van mr. Cals in de verkiezingscampag ne 1967. Voor het goede begrip bij de kiezers en voor het perspectief der Katholieke Volkspartij zou het aangenamer zijn ge weest, wanneer de vorige minister president eerder en uitvoeriger had kun nen spreken. De oorzaak hiervan is be kend: het lag eerst een beetje aan de KVP-leiding met haar formele opvat tingen en vervolgens aan persoonlijke omstandigheden van mr. Cals zelf. Dat de radioverklaring van donder dagavond kortuitviel, is achteraf ge zien wellicht nog maar het beste. Be halve kort was de verklaring nu ook duidelijk. Duidelijk in drieërlei opzicht: mr. Cals staat volledig en con amore achter het verkiezingsprogram dat zijn partij de kiezers op 15 februari aan biedt; hij acht het van belang dat allen die met de katholieke partij willen wer ken, hun steun aan de KVP blijven geven; zakelijk beaamt mr. Cals dan nog dat er meningsverschillen zijn over de gebeurtenissen op en kort na de 14e oktober, maar desondanks deelt mr. Cals niet de mening van hen die op grond hiervan al besloten hebben op 15 februari andere kandidaten dan die van de KVP te steunen» Minister Klompé heeft dezer dagen royaal erkend dat er binnen de KVP vleugels zijn (in welke party zijn ze trouwens niet?) en iedereen kan aan voelen dat de éne vleugel ook bij een gezamenlijk opgesteld program dichter bij de opvattingen van een Cals en Bo- gaars staat dan de andere. Maar beide vleugels zijn het erover eens, dat socialisten noch VVD het recht hebben om van de KVP bij de verkiezingen een andere sympathie te verlangen dan het vertrouwen in de juistheid van het eigen program en een ander voornemen dan, met wie dan ook als partner, een zo groot mogelijk deel van dit program tussen nu en 1971 ver wezenlijkt te krijgen. Het gesprek hierover begint op 16 februari, wanneer de kiezer gesproken •heeft. Dit gesprek kan in koehandel ontaarden maar het kan anders en veel beter gaan. Uit de woorden van de oud minister-president bleek gisteravond, kort en bondig, dat hij anders dan een drs. Den Uyl of een mr. Toxopeus de KVP niet ziet als een partij die tot het bedrijven van koehandel gedoemd is. AL eerder hebben we in deze kolom geschreven: wanneer op de fatale oktoberdag de kortsluiting tussen mr. Cals en drs. Schmelzer was uitgebleven, wanneer het kabinet niet door geruch ten en berichten uit de KVP-fractie- kamer kopschuw was geworden, wan neer de woordvoerders van de grote fractie hun kritiek van een bepaalde schijn hadden kunnen ontdoen, dan zou een mr. Cals op dit-moment waarschijn lijk niet alleen hetzelfde program heb ben verdedigd als drs. Schmelzer, maar de politieke tegenstanders ook in onge veer dezelfde taal hebben toegesproken. Want de economische feiten van be gin 1967 hadden ook het kabinet-Cals gedwongen zijn visie van eind septem ber 1966 aan te passen aan nieuwe ontwikkelingen. Drs. Den Uyl wil dat niet erkennen; maar hg is dan ook na 14 oktober mordicus oppositie gewor den. Dr. Toxopeus weet alleen maar te zeggen „Wir haben es nimmer ge- wuszt", doch vergeet dan dat althans naar buitenuit de liberalen van het ka- binet-Marijnen de kwaal van de zieke economie ook onvoldoende bleken te kennen. Een mr. Cals blijft begrijpelijk bezwaar maken tegen het politieke ge baar van oktober j.l. Voor het overige klinkt in zijn verklaring door „sans Sluis bij eerste aanvraag van studiebeurzen DE TWEEDE aanpasing van minis ter Diepenhorst terzake van zijn studietoelagenbeleid zal de principiële tegenstanders van dit beleid ontevreden laten. Aan bepaalde praktische bezwa ren is nu toch in redelijke mate tege moet gekomen; de drempel van de fi nanciële mogelijkheden der rijksover heid op dit moment zal wel de voor naamste reden zijn, waarom andere praktische bezwaren niet konden wor den weggpnomen. Een ander bezwaar blijkt hier en daar te leven tegen de bepaling, dat voor jonge mensen die ouder dan 21 jaar zijn een bepaalde geschiktheids norm gehanteerd wordt, willen ze voor de eerste maal in aanmerking komen voor een toelage. Ze moeten de cijfer lijst kunnen overleggen van een eind examen met een gemiddeld minimum- cijfer 7 of de positieve uitslag van een psychologische test. Reëel is het bezwaar, dat hier een categorie jonge mensen op bijzondere moeilgkheden stuit. Want voor hun leef tijdgenoten die geen toelage nodig heb ben. gelden de beperkende voorwaarden niet. Hetzelfde is dan het geval voor jongens en meisjes die jonger zqn dan 22 en die desnoods met een slechte eind examenlijst aan hogeschool of univer siteit een studie willen volgen. De bepaling lijkt dus een beetje wil lekeurig te zyn en dat is ze ook; ze laat zich alleen rechtvaardigen door het argument, dat zij die met een beperkte aanleg op oudere leeftijd met een uni versitaire studie beginnen, relatief gro tere moeilijkheden zullen ervaren en meer kans lopen hun studie niet te beëindigen. Studeren ze met een toe lage, dan wordt er op die manier ge meenschapsgeld verspild. De redenering klopt, al blijft ze psy chologisch vanwege de discriminatie vervelend. Gelukkig zijn niet de eind- examencyfers alleen beslissend; dit zou met name ten opzichte van ouderen die staatsexamen moeten doen een grote onbiligkheid kunnen betekenen. Voor de overheid is het sterke argu ment voor de regeling, dat er feitelyk maar één alternatief is: veel stringen ter regelingen op universiteit en hoge scholen terzake van het recht om bij slechte resultaten de studie al dan niet te mogen voortzetten. Bijvoorbeeld het stellen van maximumgrenzen voor het afleggen van een kandidaatsexamen. Maar wanneer de minister voorhoger Onderwijs met zo'n regeling komt staat het hoger onderwijs de studenten in de eerste plaats weer op zyn kop. De voorgangers van minister Diepen horst hebben in het verleden wat dit be treft de nodige bittere ervaringen moe ten slikken. Niet zó idealistisch HET resultaat van de AVRO-RTN-fusie hebben we vorige maand toegejuicht en blijven we toejuichen. Uiteindelijk is de samensmelting voor het program dus voor de kijkers nuttiger dan een verde re versplintering van zendtijd, zelfs wan neer die vanwege een der hoofdlijnen van het open bestel geduld moet wor- Maar wat sinds de operetteachtige ont hulling van het grote nieuws in Hilver sum van dag tot dag duidelijker komt vast te staan, is dat bij een groot deel van de onderhandelende personen* een economisch motief voorop heeft gestaan. Wie kan hieraan nog twijfelen nu niet weerlegd is de mededeling, dat AVRO en Televizier al aan het praten waren vóór de RTN in de vuurlinie mocht ko men? Aanvankelijk, is het hoofddoel van de fusie dus geweest Televiziers uitge ver Rotogravure de vette drukorder en de AVRO de winst in ledental en in con tanten vanwege een batige exploitatie van het blad te bezorgen. Waarschijnlijk bezweren AVRO en RTN nu wel, dat het grote doel (zie de eerste zinnen van dit commentaar) de middelen heiligt. Nu de jezuïeten deze moraaluitleg niet meer in de schoenen kan worden geschoven, zijn er anderen, die zich graag van dit zedekundig trek je meester maken. Wij geloven evenwel, dat het maar het beste is de verdere bewegingen van de grote fusieclub met enig argwaan te blijven volgen. Dat ongewenste gevolgen van nieuwe omroepen in het bestel uit blijven passie geloven, best! Maar laat men niet de Slotemakers en Matsers nu prediken. Wanneer zij hoog opgeven van een cultureel doel, dan heeft het toch ergens wel een commerciële achter- In dit opzicht zijn de „gewone zuilen" in ieder geval meer onverdacht dan een naar de status van „nationale omroep" strevende AVRO-RTN. Ontwikkelingshulp EEN der punten waarvan we over tuigd zijn, dat ze in de politieke cam pagne intensiever worden behandeld dan ze in de harten van de kiezers leven, is de ontwikkelingshulp. In het verleden heeft het christelijk deel van de natie zich, via zending en missie, hiervoor echt meer offers getroost, dan nu de aanhang van welke politieke partij ook voor de ontwikkelingshulp. We vinden dit oprecht jammer. De oorzaak zien we evenwel hierin liggen, dat bij de grote massa burgers de ont wikkelingshulp nog te veel uitgelegd is als een overheidszaak en te weinig als een plicht, waarbij iedere burger per soonlijk betrokken moet zijn. Om het bekende voorbeeld nog eens te herha len: wie heeft op een manier die hem bindt gezegd, dat omwille van de ont wikkelingshulp de loonsverhoging des noods een procent lager moet uitvallln, er wat minder huizen kunnen worden gebouwd, minder wegen moeten worden aangelegd, de onderwijsvoorzieningen wat krapper geregeld dienen te worden? Met ter zake onverdachte politici als mej. Klompé, mr. Biesheuvel trouwens vrijwel alle ministers uit het huidige en vorige kabinet zijn we het erover eens, dat getallen noemen alleen maar zin heeft wanneer vast staat dat ze haalbaar zijn en dat iedereen (de mi nimumlijders natuurlijk uitgezonderd, mits men daaronder dan niet verstaat elke burger die minder verdient dan bijvoorbeeld 15.000 gulden) zich ook persoonlijk een offer getroosten wil. In het belang van een goede, efficiën te ontwikkelingshulp is dan verder eni ge zekerheid nodig, dat de Nederlandse natie niet slechts éénmaal een indruk wekkend bedrag op tafel legt om daar na economisch in te storten en de hulp behoevende landen dan een boodschap moet sturen „Nu kunnen we zelf ook Want wanneer op die manier het paard niet achter de wagen gespannen wordt, dan is in elk geval zijn trek- kracht vóór de kar van te korte duur dan dat het baat zou kunnen brengen. Spelen op DEN HAAG. Van maandag 26 juni tot en met zaterdag 1 juli wordt in Scheveningen een Internationaal Koorfestival gehouden. Dit wordt geor ganiseerd door de Federatie van Neder landse Zangersbonden en bevat een concoursgedeelte en een concertgedeelte. Aan het concours zullen deelnemen ge mengde koren, vrouwenkoren, mannen koren, militaire koren en jeugdkoren (gelijke stemmen en ongelijke stem leder koor moet twee a cappelawer- ken zingen: een verplicht werk en een werk naar eigen keuze. Een internatio nale jury, bestaande uit Henk Badings. Siegfried Bonis (Duitsland) en Vic Nees (België) zal de prestaties van de deelnemers beoordelen. Behalve dit con cours worden ook koorconcerten geor ganiseerd. Het openingsconcert zal ver moedelijk in het Circustheater plaats hebben. Het concours en de verdere concerten spelen zich in het Kurhaus- complex af. Er is al heel veel belangstelling, ook uit het buitenland tot in Amerika toe. Het organisatiecomité verwacht veel koren en het doet een dringend beroep op de Haagse koren om mee te helpen bij de organisatie van de huisvesting en het opvangen der gastkoren. twee etages (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM, Zonder enig feeste lijk vertoon heeft de N.T.S. donderdag ochtend studio 1 te Hilversum de eerste definitieve televisiestudio in het omroepkwartier aan de Insulindelaan in gebruik genomen. Zo omstreeks tien uur meldden zich de acteurs en actrices, voor de camerarepetities van de zesde aflevering in de Maigret- serie, Jan Teulings en Wies Andersen, de twee hoofdrolspelers in deze t.v.- bewerking naar Sinienons detective verhalen, liepen wat onwennig langs de portiersloge naar de enorme garde robe. Waar tot voor kort een legertje schilders, loodgieters, elektriciens, luchtkanalenbouwers, tegelzetters en verwarmingsmonteurs hun arbeid ver richtten, lagen nu de prachtige gangen, kamers, kantines, ateliers en wat dies meer zij te blinken in lichte tinten. Enorme massa's kabels waren weg gewerkt in de muren, waar kabelgoten de spaghetti van gekleurde draden aan het oog onttrokken. In het souterrain, dat is omgetoverd in een ultra-modern domein voor de ar tiesten, rijgen de kleed- en schmink- kamers zich aaneen. Ook zijn er een kostuumatelier, kleedzalen voor ballet- Mr. Slotemaker blijft aan als AVRO-voorzitter (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Van welingelichte zijde vernemen wy, dat mr. dr. L. H. Slotemaker door de afgevaardigden van de gewestelijke besturen herkozen is als voorzitter van de AVRO. De stemming in de gewesten heeft name lijk ai plaatsgevonden. Het resultaat van de/.e verkiezing zou zaterdag tij dens de algemene ledenvergadering van de AVRO worden bekendge- De gewestelijke bestuurders zullen op die bijeenkomst tevens hun fiat dienen te geven aan de verkoop van een der AVRO-panden aan de Keizersgracht te Amsterdam. In dit perceel zullen straks de seminaristen uit het aarts bisdom en het diocees Haarlem zo mede van enkele religieuze orden wor den ondergebracht. groepen en voor figuranten op deze verdieping ondergebracht, zomede de badkamers en toiletruimten. De in ge broken wit gehouden plafonds van thermo-isolerende materialen, bevatten prachtige ingebouwde lichtkoven en reflecterende spots. In het midden van dit artiestenverblijf is een ruime koffiekamer, met een glazen achterwand, waar een indirecte verlichting straks de weelderige plan- tenverzameling een typisch tuineffect zal geven. Op de begane grond bevinden zich aan de voorzijde een grote kantine en een restaurant voor de NTS-medewerkers. Aan het einde van de met fraaie natuursteen afgezette gangwanden geeft een riant trappehuis toegang tot de eigenlijke speelvloer niet een oppervlakte van 600 vierkante meter. Hypermoderne camera's rijden tussen de vele decors en rekwisieten, die daar staan opgesteld voor het t.v.-spel „Maigret en de Lfct", dat deze week onder regie van Eimert Kruidhof voor de VARA-televisie wordt opgenomen. De uitzending vindt pas plaats in mei a.s. Nieuw is in dit enorme studio complex het speciaal geconstrueerde lichtplafond op negen meter hoogte boven de studiovloer. Lichtorgel Aan dit plafond van metalen roosters bevinden zich rails over de gehele lengte van het speeloppervlak. Daar aan hangen de grote schijnwerper- bakken aan telescopische buizen. De belichters kunnen nu op afstand bij hun „lichtorgel" naar believen de spots boven de sp'eelvloer zowel verticaal als horizontaal bewegen, alsmede in- en uitschakelen. Aan de zuidzijde van de studio, boven een grote ruimte waarin de stoelen voor de toeschouwers staan opgesteld, bevinden zich de ultra-modei ne t.v.- regie- en geluidskamers. De regisseur en zijn assistenten hebben van hieruit een prachtig overzicht van hetgeen zich ver beneden hen op de studio- vloer afspeelt. In het midden van de met colyvinyl- tegels bedekte speelruimte bevindt zich een groot luik. dat men desgewenst kan laten zakken, waardoor de daar beneden gelegen speelruimte eveneens in de t v -produktie kan worden be trokken. Dit schept de mogelijkheid om een t.v.-spel bijvoorbeeld op twee etages tegelijk te laten spelen, zonder daarvoor ingewikkelde decorconstruc ties te moeten maken. Verder zijn er in het nieuwe gebouw nog uitstekend geoutilleerde controlekamers en film-, cabines, alsmede royale uitgespaarde nissen om de rekwisieten tijdelijk op' te bergen. De studiovloer kan aan de achterzijde ADVERTENTIE Deze week in: beatrijs Het Beste de advertentie van Uit voorraad leverbaar bij: Alphen a.d. Rijn: P.J. Couvee, Den Hertog, Werneke. Hazers- woude: Huisman. Leiden: P v.d. Horst, Vroom 8c Drees- mann NV., Vlasveld, W.J. Zirkzec, H.J. v. Moorsel Zn., van Cleef. Leeuwen. Noordwijk a. Zee: W. Baai- bergen Zn. Noordwijkerhout: \V P Mens. Sasscnheim: J M Meiman, J. v.d. Meer Zn. Voorschoten: C. Bolle 8c Zn Warmond: S.C. v. Stijn. STER-reclameuitzen- dlngen om 18.55, 19.56 en 20.16 uur). NTS: 18.45 uur: Pipo de clown 18.50 uur: Nieuws in het kort VARA: 19.00 uur: Fanclub, tiener magazine NTS: 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zendtijd Politieke Partijen (CHU) VARA: 20.80 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek 20.55 uur: Polen niet te ver slaan! (II), docum. 21.45 uur: Mies-en-scène, amuse mentsprogramma 22.50 uur: Uitgerekend, geld- besparend progr. VARA: 21.00—22.30 uur: Concert door het Radio Filh. Orkest Prettig weekend, platenprogramma Tweede journaal 23.00 uur: Sluiting NEDERLAND II Ster-reclameuitzen- dingen om 20.01 en 22.10 uur) NTS: 19.50 uur: Zendtijd Politieke Partijen (CPN) 20.00 uur: Nieuws in het kort NCRV: 20.05 uur: Geen beter -leven dan buitenleven, tv-serie 20.30 uur: Jazz met Jacobs, muziekprogramma 20.55 uur: Overal en ergens actualiteitenprogr. «1.40 uur: Overdenking 21.45 uur: NIPO-these, politiek programma NTS: 22.15 uur: Tweede journaal Kernfysica 23.00 uur: Sluiting T.V. morgen NEDERLAND I STER-reclame- uitzendingen om 14.31 en 14.47 uur) NTS: 14.30 uur: Nieuws in het kort 14.34 uur: Weekjournaal voor gehoorgestoorden isroo uur: Wereldkampioen schappen schaatsen (I). KRO: 16.00 uur: Narretje Notedop (28) jeugdserie 16.10 uur: Circus Kiereklet jeugdserie NTS: 16.20 uur: Wereldkampioen schappen schaatsen (II) worden omgeven door een „rond- horizon", met een lengte van zestig meter en een hoogte van negen meter. Acht miljoen De officiële ingebruikstelling geschiedt pas volgende week Dan zal NTS-voor- zitter E. Schüttenhelm de genodigden met trots kunnen rondleiden in de eerste permanente t.v.-studio, die ons land rijk is en waarvan bouw en inrich ting zo'n kleine acht miljoen heeft gekost. In mei volgt de ingebruik stelling van studio 2, die daarachter is gelegen en medio volgend jaar hoopt men ook de wat kleinere t.v.-studio's 3 en 4 in gebruik te kunnen nemen. Laatstgenoemde studio's zullen spe ciaal worden bestemd voor het maken van produktiee ten behoeve van de kleurentelevisie. Tegelijkertijd wordt dan begonnen met de derde bouwfaze, die de t.v.-studio's 5 en 6 zal omvatten. Als het zover is zal de thans als studio A in gebruik zijnde decormontagehal zijn definitieve bestemming krijgen. Radioprogramma HILVERSUM I (402 m) VPRO: I HILVERSUM II Radionieuwsdienst: NRTT. HILVERSUM I: .in iia«ja 45 uur* 7.00, 8.00, 11.00, 13.01 Wereldsuccessen van l®00- 18 0°' 200°' 22,3 Robert Stolz ~8-55 23.00—23.55 uur: HILVERSUM II: Avondconcert door het 7.00, 7.30, 8.00, 8.8( Radio Dubbelkwartet 12.30, 19.00, 22.30, 23.5 en het Radio Kamer- HILVERSUM III: orkest Elk heel uur vanaf 9.00. luziek; 10.00 Z.O. 135: srd prograr (11.00 irtij: Regeren is dienen. Spreker: mr. W. Aantjes; 18.40 Sjook: programma (v°or de- Berlijns Symfonieorkest met solisten: amuse mentsmuziek (gr.); 20.45 Politieke discussie van jongeren; 21.15 Lichte orkestmuziek en koorzang (gr.); 21.35 Radlorama; 22.05 Parle mentair weekoverzicht; 22.20 Wereldkam pioenschappen hardrijden sportnieuws, met o.a. wereldkampioen: 13.15 Tijd voor teenagers' (gr.); 14.15 Ui II (298 m) - KRO: 2.40 Overheidsvoorlichting: Geven en neme )e familie Van Buuren praat weer over h nlssie en zending; 13.00 Vliegende schijv* Tussen 15.00 en 19.00 kan het programma on broken worden voor reportages van he reldkampioenschap op de schaats in Oslo irbeschouwlng en loterijverslag; 2.25 Humanistisch Verbond; kort coramen- aar; 22.30 Nieuws; 22.40 Volksmuziek uit Tu- lesië (18); 23.00 Concert: I. Radiodubbelkwar- et: oude liederen; II. Radiokamerorkest: FM-kanalen) - VERONICA (192 m): Gevarie< erd progr., 18.15 Cowboymuziek. 21.00 ?paan Morgen is 't zaterdag, ->22.30- BRUSSEL Ned. (324 m) „.00 Nieuws: slagen: 18.30 Wegwijzers voor SSéè Lichte Amerikaanse muziek; uit Denemarken; 20.30 Gevai KuS/te rati" £5it!"sjSwOO NleSwÜ"" mofoonmuziek16. Oi «ieuws: 17.0218.00 Sportshow: reportages tslagen, commentaren en lichte grammo VERONICA (192 r programma. Western hits. 9.30 Hollandse nieuwe, 10.00 Voor de huisvrouw. 11.00 The Dutch Swing Coll. Band, 11.15 Gevar. gram., 12.00 Hits a gogo. 12.45 Teenager Muzlek- strijdlied: 7.23 Lichte grammofoonm VPRO: 7.55 Voor de kinderen: VAR.» —8.35 Van de voorpagina); 8 50 Wegwij: voor trips en vakanties; 9.00 Lichte gra Batmans hulpje Robin gescheiden HOLLYWOOD (AF) De 21-jarige acteur Burt Ward, die Robin speelt in de Batnian-televiaieserie, is gisteren ge scheiden van zijn echtgenote, Bonne.v Lou. Ze had hem beschuldigd van geeste lijke wreedheid. Hij was onattent, vergeleek haar met andere vrouwen en zei dat hij spijt had van zijn huwelijk, verklaarde de twintig jarige mevrouw Ward. De acteur wérd veroordeeld tot het betalen van 800 dol lar alimentatie, plus 400 dollar vooi aan zijn vrouw toegewezen dochtertje Liza, dat zes maanden oud is. Mevrouw Ward kreeg ook de echte- ïyke woning en een van de twee motor fietsen van het echtpaar. DEN HAAG (ANP) De kunstschil der Henk Dekker hoopt 19 februari zijn zeventigste verjaardag te vieren. De kunstenaar, die te Gouda geboren werd een autodidact, die zich reeds Vroeg de schilderkunst voelde aangetrokken. Op jeugdige leeftijd vestigde hij zich in Den Haag, waar hij in contact kwam bekende schilders uit die dagen, zo als Willem de Zwart, Ype Wenning en vele anderen. Het was vooral de schil der H. J. van der Weele die hem stimu leerde en aanwijzingen gaf. Als onderwerp kiest Henk Dekker voornamelijk zee- en riviergezichten en ook landschappen. De schilder is secretaris van de Nederlandse Kunst- Kees Manders is gisteren met zijn echtgenote Rika Jansen naar Aruba vertrokken voor de bespreking van zijn plannen tot het stichten van een recreatiecentrum. Een gewich tige zaak. Reden waarom Rika op de weegschaal ging. Ze tilde er niet te zuaur aan: jd kilo showbusiness naar de West. Nieuwe journalist in KRO-bestuur HILVERSUM De heer Nic. Schra- ma, chef-redacteur van het Amster damse dagblad „De Tijd", zal deel gaan uitmaken van het KRO-bestuur als afgevaardigde van de katholieke journalistenkring. Hg volgt in deze functie de heer P. v. d. Sanden op. die thans als hoofd van de pers- en publiciteit8dienst van de KVP werk zaam is. Raquel Welch gaat trouwen NEW-YORK De Amerikaanse filmactrice Raquel Welch o.a. bekend uit „Fantastic voyage" heeft meegedeeld dat ze dinsdag in Parijs in het huwelijk zal treden met haar manager Pat Curtis. Dit meldt het New-Yorkae blad Daily News. Raquel heeft Juist de opnamen beëin digd voor de film „A girl e&lled Fathom**. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Het heeft er alle schijn van, dat de woordvoerders van de AVRO, RTN en Televizier elkaar regelmatig blijven tegenspreken. In antwoord op hetgeen de RTN- penningmeester, de heer P. van der Weele verklaarde, nl .dat de RTN onkundig was van de besprekingen tussen AVRO en de Televizier, heeft thans de AVRO in haar radiojournaal van gisteren het volgende meegedeeld: ..De eerste contacten en informatieve besprekingen tussen de AVRO en Te levizier en tussen AVRO en RTN had den tegelijkertijd plaats". Ook een bericht als zouden de infor matieve en commentariërende pro gramma's van de AVRO gescheiden onder 't toezicht van twee RTN-verte- genwoordigera en een van de AVRO, werd door de AVRO-woordvoerder on juist genoemd. Van RTN-zijde wordt in een voorlo pig commentaar op bovenstaande uit latingen gezegd, dat de RTN dit com muniqué van de AVRO, gezien in het licht van de voorafgaande gebeurte nissen. zeer ernstig zou nemen. In Den Haag werd ons van welinge lichte zijde meegedeeld, dat de RTN- bestuurders zich op korte termijn over deze affaire zullen beraden Van Milo Anstadts documentaire over Polen, komt vanavond het tweede deel op het scherm. In het eerste deel, maandagavond jl. uitgezonden, heeft Anstandt de sfeer van 't huidige Polen getekend. Deze keer graaft hij dieper en behandelt de vrijheid en de onvrij heid in deze katholieke, maar door de communisten geregeerde staat. Interviews en films zullen laten zien wat er nog is overgebleven van de 3,5 miljoen joden die Polen voor de Twee de Wereldoorlog telde. Ook wordt aan dacht besteed aan de economie van dit toch zo op het westen georiënteerde Anstadt heeft ook enkele conclusies ge trokken: Bij de Poolse communisten is de wil aanwezig tot samenwerking met de katholieken. Hoewel dit geen bewijs is van een echte democratie, is het toch een. teken van mogelijke co-existentie. Maar Anstadt komt ook tot de bevin ding dat echte vrijheid op politiek terrein voor slechts een zeer klein gedeelte van de Polen is weggelegd. Ned. I 20.55 uur. Kleuren-t.v. op Montreuvfestival (Van onze omroepcorresponden HILVERSUM Voor de eerste lieer zullen tijdens het tv-festival van Mnn- treux ook televisieprogramma's in kleur worden vertoond. De kleuren- produkties van variétéprogramma's zullen echter niet mee mogen dingen naar de „gouden, zilveren of bronzen rozen", welke prijzen uitsluitend voor de zwart-witprogramma's voorbehou den blijven. Evenals voorheen heeft elke deelne- mende tv-organis/itie een vertegen woordiger in de jury, die van 21 tot 29 april de beste inzendingen moet bekronen. Voor ons land is inmiddels als jurylid aangewezen, Dick van Bommel, hoofd van de afdeling ge varieerde programma's van de NCRV en lid van de NTS-werkgroep amuse ment. De Nederlandse inzending naar Montreux zal begin maart worden ge- ADVERTENTIEj DöNP^reekfc DEZER dagen kregen wij een cadeau tje van Corvey's Papiergroothandel: de tekst van Otto Dijks „De photo- graaf' in een typografisch byzonder fraaie vormgeving. We waren blij nu die tekst nog eens te kunnen herlezen. Ais we ons goed herinneren was „De photograaf" het eerste spel van Otto Dijk dat we op t.v. zagen. We waren er toen bijzonder enthousiast over en dat enthousiasme was er wéér by her haling. Wat was immers het geval: de Neder landse televisie geeft auteurs van eigen bodem bepaald goede kansen. Een Frenkel Frank, Keuls en tal van ande ren hebben daarvan geprofiteerd en redelijke gebruiks-t.v. (of zelfs iets be ter! vervaardigd. Maar met Otto Dyk was het anders. Dit was géén gebruiks- t.v., maar een proeve van meester schap. Otto Dijk heeft meer welk door t.v. opgevoerd gekregen. Soms goed, soms minder geslaagd, maar altijd haast van een niveau dat boven het routine werk van die anderen uitstak. Dat niveau misten we gisteren in zyn jongste werk „Rams Woerthe". Tech nisch was het hHangryk minder met zijn vermoeiend vele door black-outs gescheiden miniscenetjes. Maar het was ook dramatisch zo omslachtig. Otto Dijks „boodschap" over slaven die vrij en mees'ers die slaaf willen zijn zal onder tal van hyzalcen verstopt. Hij werkte met een onmoderne pathetiek en ontkrachtte de eenheid van het spel door een te veel aan sceneverwisselin- gen. In hoeverre regisséur Jack Dixon aan deel had in de hakkelige versnippering waarmee „Rams Woerthe" op het scherm kwam is moeilyk vast te stel len omdat de auteur nogal detaillerend pleegt te zijn in zijn toneelaanwijzin gen. Wel kregen wij de indruk dat de spelers een beetje aan hun lot waren overgelaten en dat ze met deze tekst niet goed raad wisten. Datzelfde moet overigens voor de meeste kijkers óók gegolden hebben. Na liet voortreffelijke NTS-scliakelpro- gramma van de vorige dag hadden we het gisteren best met wat minder poli tiek op de huis willen stellen. Maar de VPRO moest óók zijn aandeel leveren en daarom kwamen na de verplichte (onbenullig gevulde) uitzending van ..I.andseliapshelangen" er nóg twee po litieke programma's van deze omroep. Die waren bepaald niét onbenullig; „Politiek Bekeken" zo min als „Ja, nee, geen mening". Maar wat kun je je aan politiek overeten als t.v. geen maal weet te houden Vf.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2