NEDERLANDSE PAARDEN OP GROTE AFSTAND ONTLUISTERD AAN FINISH Schenk op 3000 m. snelste seizoentijd Zesdaagse Amsterdam bederft de markt niet SPELERS DIE NAAR HUN LAND TERUG WILLEN ZULLEN OCEAAN MOETEN OVER ZWEMMEN Met argusogen zagen Belgen op Sterrebeek Argus winnen Hockeyteam besloot trip met nederlaag WOENSDAG 8 FEBRUARI 1967 DE LEIDSE COURANT (Van onze paardesportmedewerker BRUSSEL Met veel bravour heeft de geslepen Franse pikeur Bernard Simonard gisteren in de grauwe mist op Sterrebeek zijn spel van grote risico's gespeeld en verloren. Na een formidabele start had hij Quintillus onmiddellijk in een roekeloos hoog tempo langs zijn tegenstanders gejaagd, om al na een halve ronde eerzuchtig de leiding voor zich op te eisen. Een paar honderd meter voor de reddende eindstreep lag Quintillus nog aan de kop en scheen de alles-of-niets- tactiek van Simonard gehonoreerd te zullen wor den met 20.000, de eerste prijs in Belgiës 16e Grand Prix d'Hiver. Maar op de rulle sintels van Sterrebeek bleek op dat kritieke moment plotseling dat alle kracht door die moordende be- Siem v. Leeuwen: ..Start duurde zo krankzinnig lang" Centimeter voor centimeter kwam de fel sprintende Argus outsider van 30 legen 1 dichter bij zijn vertwijfeld voortijlende tegenstander. Een paar meter voor de finish had de sterke Belg de Fransman te pakken. Met een halve lengte voorsprong snelde Argus in een kilometertyd van 1.20.7 naar een duide lijke overwinning. Met moeite hand haafde Quintillus (kilometertijd 1.21) zich op de tweede plaats, gevolgd door de Belgen Utars M (1.21.9) en Jannot (1.22.2). Terwijl België zijn zegevieren de landgenoot uitbundig bejubelde, kwamen de vernietigend verslagen Nederlandse paarden Zilo en C. Alkes- tis van E. op grote afstand van de win naar ontluisterd binnen. De derde Nederlandse vertegenwoordiger. Royal Hanover, was al halverwege de koers ingehouden. Hij en de 16-jarige C. Al- kestis van E. hadden bij de wat chaoti sche start een tragisch lange galoppade gemaakt, waardoor ze meteen hopeloos ver achter het peloton terecht kwamen. Teleurgesteld vertelde Royals rijder Siem van Leeuwen na afloop: „Het duurde bij die start zo krankzinnig lang, dat Royal steeds zijn kop kwijt raakte. Toen de vlag eindelijk viel gingen er zo'n stuk of vier paarden door het lint en ik zag dat C. Alkestis werd geman geld door een paar Belgen. Royal bleef ook staan en toen ben ik maar terug naar de stal gegaan". Zilo maakte by de start weliswaar geen fout, maar voor hem ging het in dit milieu veel te hard, hetgeen rijder Harry Pools voor de koers al had aangekondigd. „We gaan het proberen", zei hij, „maar alleen om dat de eigenaar het zo graag wil. Ik denk niet dat Zilo veel zal kunnen klaar maken". Jachtig schimmenspel Zelden of nooit was de strijd om de Grand Prix d'Hiver meer open dan gis teren. Zelfs de sigarenverslindende bookmakers in de rokerige totohal wis ten kennelijk niet precies waar ze aan toe waren. De Belgen Ulysse Volo en Utars M met de goedwillende, maar min der begaafde amateurrijder Severeyns op de sulky en de Franse dravers Surcouf, Rose d'Anjou en Quintillus be hoorden tot de vage favorieten. Ook op C. Alkestis van E. werd een beetje ge speeld. De wat sombere sintelbaan bij Brus sel, omgeven door een triest aandoende rij van kil betonnen lichtmasten, was gistermiddag om half vyf geabsorbeerd door een natte, ondoordringbare nevel, Kubala terug naar Spanje ZURICH. Laszlo Kubala, trainer van de Zwitserse voetbalclub FC Zilrich, heeft gisteren zijn contract met deze vereniging opgezegd. Kubala, die vele malen in het Spaanse nationale elftal uitkwam, is reeds vertrokken naar Bar celona. De plaats van Kubala, sinde augustus 1966 in dienst van FC Zurich, wordt voorlopig ingenomen door de Zwitserse international René Brodmann. ginsprint uit 't machtige lichaam van de Franse hengst was weggevloeid. Toen de 5-jarige Belg Argus, heftig aangevuurd door de 26-jarige, energiek rijdende Luc Vereecke in de enerve de slotfaze sidderend overschakelde in zijn hoogste versnelling en tot een beslissende slot aanval overging, had de wankele Quintillus geen energie meer om terug te vechten. in zijn geboorteland tevreden moeten stellen met een onbeduidende figuran tenrol. Nu, in een internationale koers van de tweede garnituur, was het Simonard een zaak van buigen of bar sten en onafgebroken spoorde hij zyn pupil tot grotere spoed aan. Intussen had de beheerst rijdende Vereecke zijn Argus nog geen meter te veel laten lopen. Zorgvuldig had hy de 5-jarige draver op Belgiës grootste draverij voorbereid. Slechts tweemaal was hy dit jaar met Argus uitgekomen om hem voorzichtig te proberen. In drie minuten mocht Vereecke dan ook geen fouten maken. Aan de binnenkant sloop hy in de schaduw van Savan d'Eke vrij wel onopgemerkt mee en pas toen die het tempo van de woedend doorjakke rende koploper niet meer kon bijhouden, schoof Argus dreigend naar de tweede plaats. Precies op tyd lanceerde Ver eecke zyn paard met een gave, vlijm scherpe eindsprint, een eindsprint waar tegen Quintillus niet was opgewassen, De toto-uitbetalingen waren: win nend: ƒ30.20; plaats ƒ4.60, 4.10; covercall 6.60. De 21-jarige Duitse merrie Halla met haar jongste spruit. HalJa is een van de meest succesvolle springpaarden van West-Duitsland, want zij zegevierde 125 maalwaarvan <60 maal in internationale concoursen. Aanvankelijk had niemand aan een grootse carrière gedacht; bij de olympische kwalificatie- proeven in 1951 behaalde zij met eens het minimum aantal punten. Toen nam de wereldkampioen Hans-Giünter Winkler het paard echter onder zijn hoede en won met Halla 3 gouden olympische medailles. De laatste jaren doet Halla op andere wijze van zich sprekenwant haar vyf nakomelingen hebben de springcapaciteiten van hun moeder geërfd. die de 22 kandidaten vrijwel volledig aan de vergeefs loerende ogen van een kleine 10.000 toeschouwers onttrok. Het duurde heel lang voor de onzichtbare start voor dit jachtige schimmenspel gevallen. Savan d'Eke was als eer ste weg, gevolgd door Argus. Op top snelheid flitste echter de Fransman Quintillus, die 20 meter moest geven, voren en toen de vrolijk stralende koplampen van de meerijdende jury auto het publiek erop attent maakte dat het veld eraan kwam, had de 7-jarige hengst de leiding veroverd. Argus lag toen achter Savan d'Eke op de derde plaats en Utars M en Ulysse Volo wer den op respectievelijk de zesde en ze vende plaats gesignaleerd. Iets te langzaam voor ivereldrecord LARVIK Ard Schenk is tydens in ternationale schaatswedstrijden op de 500 m en 3.000 in in de Noorse plaats Larvlk tweede geëindigd achter de Noor Svein Erik Stiansen. Op de 500 m bezet te Schenk in een tijd van 42.5 de derde plaats. Stiansen werd winnaar in 41.6. Op deze afstand traden slechts 12 deel nemers aan. Ook Kees Verkerk was in geschreven, maar deze besloot zich op het laatste moment terug te trekken ten einde zich in alle rust op de wereldkam pioenschappen, die dit weekende in Oslo worden gehouden, voor te bereiden. Op de 3000 m zegevierde Ard Schenk in 4.27.5 voor de Noor die met bijna drie seconden verschil tweede eindigde. Schenk zette alles op alles om op de 3000 m zyn eigen wereldrecord te verbeteren maar hij ging 1.3 sec te laat over de eindstreep. Nochtans vestigde hij wel een aanzienlijk scherper baanrecord. Het oude stond met 4.48 sec. sinds vorig jaar op naam van Kees Verkerk. De tiid van Ard Schenk was de snelste die dit sei zoen genoteerd werd. Rudi Liebvechts plaatste zich op beide afstanden respec tievelijk vijfde en vierde. De resultaten waren: 7. Alexander Tsjekulajev r Willy Gruttórmsen (Noor) Schenk 4,27.5. 2. Sveln-Erlk reed Arie Eriks uit St.-Maarten de beste 500 meter. Hij liet een tyd van 43.7 sec. voor zich noteren en bezette daarmee de 17de plaats. Winnaar op deze afstand werd de Amerikaan Tom Gray in een tijd van 40.8. De Japanner Keiichi Suzu ki legde met 41.2 beslag op de tweede plaats, terwijl de Noord Ivar Eriksen in 41,4 als derde eindigde. De uitslag van de 500 meter luidde: 1. Tom Gray (V.S.) 40.8. 2. Keiichi Suzuki (Jaoan) 41.2. 3. Ivar Eriksen (Noor) 41.4, 4. Jo- idh (Noor) 41.9, 5. Roger Capan (V.S.) Ole 10: Age (Noc 4.33,0. 6. Per Willy Guttorr nislav Seljanln (Rusl.) 4: Tsjekuljajev 4.37.0. 9. Maler 8R.950, 5. Rudi Aankomende sterren? Ook in het Noorse plaatsje Brandbu zyn gisteren internationale schaatswed strijden op de 500 meter en 1500 meter gehouden. Van de vier Nederlandse lij ders die aan de wedetryden deelnamen, (Noc (Nedje"4.9BC26g Wfm Beukers CNedT-L.™*'^ De nederlanders, die op de 500 en 5000 m uitkwamen, lieten vooral goede tyden voor zich noteren op de laatste afstand. Wim Beukers bezette achter de Noor Hallvard Smoegrav de tweede plaats in een tijd van 7.56,3 en Arie Eriks bracht 7.59,2 voor zich op de klokken, wat hem een vierde plaats opleverde. Joop van den Berg en Piet Meijer eindigden ze vende en tiende in respectieveiyk 8.05,5 en 8.08,2. In het algemene klassement werd Arie Eriks vijfde niet 91.620 punten en Wim Beukers tiende met 93.210 punten. Win naar werd de Noor Hallvard Smoergrav die op de 500 Tn en 5000 m respectie velijk 42.4 en 7.54.2 voor zich liet afdruk ken met 89.820 punten. Sterke Russen in Moskou Op de Moskouse ijsbaan, waar na het wereldkampioenschap in Oslo een .vijf- landenwedstrijd tussen Rusland. Noor wegen. Nederland, Zweden en Finland wordt gehouden, zijn gisteren goede tij den gemaakt. De Moskouse student Vla dimir Lavrusjkin, die maart 22 jaar wordt, liet op de 10.000 m een tijd 16 min 6 sec voor zich afdrukken. Dit betekende een verbetering van het baan record van de Noor Fred Anton Maier met 14,2 sec. Op de 1500 m werd de snel ste tijd gemaakt door de 26-jarige Mos kouse docent Oleg Samoilov, die 2 min 11 sec voor zich liet noteren. Lavrusjkin reed de 1500 m in 2.12,6. Op de vier af standen kwam hij tot een puntentotaal van 184.640, waarmee hy het baanrecord, dat met 185.815 punten op naam van de ex-wereldkampioen Viktor Koaitajkin stond. verbeterde. Onafgebroken door zijn furieuze start raasde Quintillus onweerstaanbaar voort, de rest van het peloton in zijn in drukwekkende vlucht weer met zich mee de mist in sleurend. Al lang genoeg had Quintillus zich tussen de toppaarden Lang is Tonny van Leeuwen, de doelman van G.V.A.V., de „schaduio van Pieters Graafland" geweest. Zijn kans onder de lat in het Nederlands elftal lijkt gekomen. Bondscoach Georg Kessler heeft P.G. (voorlopigtbuiten zijn selectie gehouden en de in het noorden enorm populaire steunpilaar van G.V.A.V. als enige doelman erin opgenomen. Ton v. d. Linden beëindigde voetballoopbaan (Van onze sportredactie) UTRECHT. Ton van der Linden, de 34-jarige aanvalsleider van D.O.S., heeft besloten zijn voetbalcarrière te beëindigen. Gisteravond heeft hij het D.O.S.-bestuur meegedeeld dat hij in het belang van zijn gezondheid onmid dellijk een einde wil maken aan zijn actieve loopbaan, die hem behalve suc cessen met D.O.S. (o.a. een landskam pioenschap) ook een groot aantal wed strijden (24) in het Nederlands elftal bracht. Zondag zal Van der Linden in de uitwedstrijd tegen Willem II al niet meer van de partij zijn. Van der Linden voelde zich al enige tijd fysiek niet meer in optimale condi tie, maar hij wilde zijn afscheid nog steeds uitstellen. Zaterdag werd Van der Linden na afloop van de wedstrijd tegen M.V.V. opnieuw onwel en toen nam hij de beslissing om er nu definitief mee te stoppen. Universitair nieuws de rijksuniversiteit t UTRECHT. Aan de rijksuniversiteit in Utrecht zijn geslaagd voor de examens: kand. psychologie: mej. H. Th. Dake (Oegstgeest); Directeur Antwerpse sportpaleis: (Van onze sportredactie) ANTWERPEN Directeur Paul de Winter, een weldoorvoede veertiger, haalt er zijn schouders voor op. Het is waar, de koningen, zijn klanten, de tien duizenden betalende toeschouwers, zijn dit jaar niet in zo grote getale naar het Antwerpse sportpaleis gekomen als in 1966. Vorig jaar was het echter een top per, waarin de zesdaagse of de ,,six days" zoals ze in Antwerpen graag zeg gen. een ongekende populariteit genoot. Dit jaar is het wat minder. Een strop van vele duizenden fran ken, maar och, het mengsel kermis-boe- renbedrog- en sport heeft het in Antwer pen altijd al gedaan en brengt ook nu nog ruimschoots zijn geld op. Paul de Winter incasseert die kleine tegenslag met een glimlach en ontkent dat de markt door de zesdaagse van Amster dam speciaal voor Nederland, waar het sportpaleis een groot deel van zijn klan ten uit betrekt, bedorven is. Ook het fenomeen Peter Post, de schrik van iedere wegrenner die op de baan slechts een paar graankorrels Steile wand test autoband manier te kunnen testen, bouwde een autobandenfabriek in West-Duitsland 'n eigen racecircuit. Hier wordt onder zocht hoe auto bussen zich in boch ten, tijdens het rem men, op oneffen of gladde en op natte rijbanen gedragen. Hun geluid en tril- linengen worden ge meten, in het bij zonder bij hoge snel heden. Voor dit doel dienen onder meer twee zeer steile bochten (zie foto), tracht mee te pakken, heeft voor zijn alleenheerschappij het publiek niet van de 28ste zesdaagse weggehouden. „Ach meneer, dit jaar een ietske slech- Wie weet krijgen we volgend jaar een topper", en de directeur ver dwijnt in de richting van de witte tafel tjes op het middenterrein, waar fles champagne op hem staat te wach- Het leven gaat door voor directeur De Winter in zijn pas-gewitte sportpa- en ook voor Peter Post, die met zijn maten Fritz Pfenninger en Jan Janssen natuurlijk in de omgeving van de top van het klassement zweeft. Soms staan -zij eerste, soms tweede of derde, maar gevaarlijk groot wordt de voorsprong van de concurentie nooit. Het volk krijgt waar het om vraagt: sensatie en sport en Peter vaart er wel bij ondanks het feit dat Fritz Pfennin ger, zo wordt gefluisterd, niet mee draait als in zijn beste dagen. Jan Janssen met name was voorbe reid op veel en zwaar werk. De n ter (Peter Post) laat zijn knecht (Fritz Pfenninger) echter niet in de steek. Meesterknecht Fritz mag dit jaar wat minder kracht hebben, bij tijger-Peter is nog niets van slijtage te bemerken. De stand was gisteravond: 1. Post- Pfenninger-Janssen (Ned.-Zwits.-Ned.) 646 punten; 2. Simpson-Severeyns-Proost (G.B.-Belg.) 646; 3. Sercu-Merckx-Bug- dahl (Belg.-Did.492; 4. Kemper-Olden- burg-Karstens (Did.-Ned.) 356; op eei ronde: 5. Deloof-Eugen-Motta (Belg. Den.-It.) 333 punten. De overige koppels hadden vijf of meer ronden achterstand. die snelheid van 160 km per uur kan nemen, zonder dat de ban den daarbij ernstig geforceerd worden. Vermoeidheid en hitte te groot KARATSJI Het Nederlandse hockey- elftal heeft gisteren in Karatsjl by een temperatuur van 32 graden Celsius de derde cn laatste officiële testmatch tegen Pakistan met 2—0 verloren. Het was levens de laatste wedstrijd van dc reeks, die het elftal in drie weken in India en Pakistan heeft afgewerkt. Ruim 25.000 toeschouwers zagen voor rust een geiyk- opgaande strijd. Na de pauze was de Ne derlandse ploeg echter niet meer in staat de Pakistani, die over een betere conditie beschikten, te weerstaan. De beide doelpunten, die na rust wer den gescoord waren typerend voor de strijd. Verscheidene Oranjemannen wa ren te vermoeid om tijdig van de aanval op de verdediging terug te schakelen. In het begin van de eerste helft waren er voor Frank Zweerts en Arie de Keyzer goede kansen om te scoren. In de zeven de minuut kreeg de 23-jarige Zweerts een unieke kans om Nederland de leiding te geven. Hij kwam vrij voor het doel. maar zijn schot dat onder een te scherpe hoek werd afgevuurd, vloog rakelings voor het doel langs. Acht minuten latei- kwam de Bilthovense midvoor weer in vrije positie na een strafcorner. maar zijn schot was te slecht gericht om ge vaarlijk te kunnen zijn. Uit korte en lange hoekslagen deden zich nog enkele kgnsen voor. maar deze bleven alle on benut. Sterk spel Na 20 minuten spelen echter begonnen de vermoeidheid en de hitte een woordje mee te spreken. De Pakistani gingen meer in de aanval en de Nederlandei's moesten zich terugtrekken in de verdedi ging. Vooral Theo Terlingen en Tippy de Lanoy lieten in die periode bijzonder sterk spel zien en zorgden voor verscheidene spectaculaire reddingen. Ook Jan Piet Fokker kon op de zachtere grasmat beter uit de voeten dan in de voorgaande wed strijden. Sebo Ebbens had een goede start, maar ook zyn tempo zakte na enkele tientallen minuten spelen af. In de zwak opgezette aanvallen zat geen lijn meer. zodat de kansen voor onze land genoten alleen nog lagen in snelle en verrassende uitvallen. Mooiste doelpunt Enkele minuten na de hervatting gaf Nlazi zijn ploeg, na een misverstand in de Oranjedefensie, de leiding (10). De Nederlanders probeerden tevergeefs om de gelijkmaker te scoren. Het Oranje team bleef echter doorvechten ook toen na tien minuten Laeeq in combinatie met Nlazi voor het mooiste doelpunt van de wedstrijd zorgde. Belden flitsten door de Nederlandse verdediging, waarbij de binnenspelers verzuimd hadden terug te komen. Joost Boks kwam zijn doel uit in een vertwyfelde poging om te redden, maar hy werd schitterend omspeeld (20). De Nederlanders gingen door met de moed der wanhoop. Veel vertrou wen om de stand in evenwicht te bren gen hadden zy echter allang niet meer PRAAG (AP) De gevangenisstraf fen tegen vijf Tsjechische schrijvers, die opgelegd werden in de periode van Stalin, zijn nu officieel geannuleerd door 't Tsjecho-Slowaakse hooggerechts hof. Het Tsjecho-Sowaakse persagent schap CTK. dat het literaire weekblad „Llterarni Novlmy" aanhaalt, deelde mee, dat het hooggerechtshof van me ning is dat hun activiteiten niet aange merkt kunnen worden als misdadige han delingen. Het verklaarde alle beklaag den onschuldig op alle punten. 35 SCHAATSERS VOOR OSLO DEN HAAG De ploegen van de deelnemende landen aan het wereld kampioenschap in het Bislett-Stadion zien er als volgt uit: RUSLAND: Valeri Kaplan, Edvard Matusevitsj, Ants Antsson en Stanislav Seljanin. NOORWEGEN: Fred Anton Maier, Ingar Bollerud, Sven Erik Stiansen, Ier Willy Guttormsen en Maque Thomassen. ZWEDEN: Jonny Nilsson, Jonny Hoeglin en Arjan Sandler. FINLAND: Rauli Helen en Jouko Launonen. FRANKRIJK: Raymond Fonvieille en Michel Duchet. JAPAN: Keiichi Suzuki en Tadao Ishiata. WEST-DUITSLAND: Gerd Zimmermann. Erhard Keiler OOST-DUITSLAND: Bern Pruzovski en Reiner Kleer ITALIë: Renato de Riva. GROOT BRITTANNIë: John Tipper. OOSTENRIJK: Hermann Strutz. VERENIGDE STATEN: Tom Gray en Wayne la Bombarde ZWITSERLAND: Rudi Uster en Hans Rudi Widmer. NEDERLAND: Ard Schenk, Kees Verkerk, Peter Nottet, Rudi Liebrechts Jorriit Jorritorma. i Gunbher Traub. (Van onze correspondent) KEULEN Er is geen woord waar van alle beweringen, dat de „wilde" dat wil zeg gen door de FIFA nog niet erkende Ame rikaanse beroepsvoetbalbond die op 16 april met zijn competitie wil beginnen, de West- duit.se voetbalmarkt ongeveer heeft leegge- kocht. Er is met name geen woord waar van de beweringen, dat voetballers als Wolfgang Fahrian (reserve-doelman van 1860 Mün- chen), Rudi Brunnenmeier (middenvoor van dezelfde vereniging), Rolf Nafziger (rechts buiten van Bayern München) en nog enige andere contracten hebben getekend. Fahrian bijvoorbeeld heeft noch met de een ot andere Amerikaanse manager, noch met de Es- sense speler-handelaar Raymond Schwab, noch met. de ex-VFB Stuttgart-trainer Rudi Guten- dorf (die „general-manager" van de Amerikaanse prof liga moet worden) over emigratie naar Ame rika gesproken. Hetzelfde geldt voor Nafziger en Brunnenmeier. In Engeland heeft ook Liverpools „star" Roger Hunt ontkend, dat hij in Amerika gaat voetballen. Voor zover zich dit met zeker heid laat vaststellen hebben 7 Weetdultse voet ballers een contract voor Amerika ondertekend Duitse spelers nemen zekere voor onzekere Het zou voor de „stars" trouwens onmogeliyk zijn om zich op zo korte termijn naar Amerika te laten verplichten. Die hebben allen contracten die minstens lopen tot het einde van het huidige voetbalseizoen, d.w.z. tot 1 juli, wanneer de tran- fermarkt een maand open gaat. De Amerikaanse competitie begint echter al op 16 april. De meeste voetballers hebben echter contracten met een nog veel langere looptyd en kunnen gewoon niet weg, ook wanneer zij zouden willen en dat is bij geen der cracks het geval. Bovendien zyn zij voor het doel van de Amerikaanse voetbalmanagers te duur. Zelfs dezen kunnen zich geen Europese voetballers veroorloven, voor wie in vele geval len miljoenenbedragen zouden moeten worden be taald. Bovendien is er in Amerika zelfs voor de beste spelers voorlopig niet meer dan 25.000 dol lar per jaar te verdienen. Dat is rond 100.000 Mark (90.000 gulden). Dat verdienen de West- duitse cracks met salarissen, premies, handgel den, trouwpremies en eigen beroep allen in de „Heimat". Er bestaat voor hen geen enkele financiële- of economische aanleiding hun clubs te verlaten om in Amerika een beetje te gaan avonturen. Dat blijft alleen de voetballers voorbehouden, die in de regionale divisieclubs spelen. Ongetwyfeld zijn daar goede voetballers by, maar ze zijn kennelijk toch niet goed genoeg, anders zouden ze al lang door een der „Buidesliga"-clubs onder contract zijn genomen. Deskundigen in dc Westduitse voetbalwereld schatten, dat er op zyn hoogst twintig tot vyfentwlntig van de ongeveer 300 voetballers, die de Amerikanen nodig heb ben uit West-Duitsland naar de Ameri kaanse profbond zullen overgaan. Het zyn alle tweede en derde keusjes. namen die hooguit een plaatseiyke bekendheid genieten, doch die niemand in de bondsrepublikeinse voetbalwereld kent. De Amerikaans-Canadese profliga zal uit tien clubs bestaan; de St.-Louis Stars, de New-York Generals, de Atlanta Chiefs, de Philadelphians, de de San Fransisco Blues, de Baltimore Oriols, de Chicago Spurs, de Toronto Falcons, de Los An geles Torros en de Pittsburgh Phantoms (waarbij o.a. Ko Prins zal spelen). De wedstryden zullen door de Amerikaanse kleurentelevisie worden uit gezonden. De clubs krijgen daarvoor per wed- stryd 75.000 dollar. Met een pompeuze perscon ferentie In New-York zal op 16 april de prof competitie beginnen. Wat voetballers en trainers uit Europa in Ame rika te wachten staat, heeft de 40-jarige Herbert Vogt, vroeger trainer van de S.V. Ingolstadt. ge schilderd. Hij had een contract met Raymond Schwab ondertekend, dat hem een inkomen van 200.000 Mark zou garanderen, zyn taak zou eruit bestaan voetballers ertoe te verleiden hun con tract met hun club te breken, b.v. door ziekten of blessures te simuleren en op deze wyze hun vrij gave te bewerkstelligen. Het gemiddelde voetbal salaris in Amerika bedraagt, volgens Vogt, 12.000 dollar per Jaar. Daar gaat ongeveer eenderde van af aan provisie voor bemiddelaars en voor be lastingen. Bovendien kunnen de clubs de spelers ook bij de geringste aanleidingen met geldboetes bestraffen. „Wie weer naar zijn vaderland terug wil, zal vermoedelijk over de oceaan terug moeten zwemmen", meent Vogt, die nu probeert aan het contract te ontkomen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7