Inkomen ouders bepaalt hoogte van de uitkeringen Dieven slaan hun slag na steen door ruit juwelier Nieuw belejd rijksstudietoelagen NATIONAAL JEUGDPLAN VERGT SUBSIDIE SULTAN HAMID WIL INDONESIË DIENEN Op zoek naar koper van Klipfontein Conciliekrant verschenen Gunstiger regeling van eigen verdiensten Militairen op veldtocht ter stembus Lentebode Jeugdmentor voor 100 procent op rekening van het rijk Bronchi lef fen WOENSDAG 8 FEBRUARI 1967 DE LEIDSE COURANT De heer Siebel achter zijn ingegooide etalage, waaruit dieven gisteravond voor tienduizenden aan juwelen roofden. Wegbereider economische contacten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Sultan Hamid van Pontianak heeft persoonlijk geen poli tieke ambities, maar is wel ten volle bereid om slch in dienst van zijn vader land, Indonesië te stellen, ook al zou en politieke loopbaan inhouden, al dus verklaarde hij ons tijdens een on- i derhoud ln zijn woning in Den Haag. Sultan Hamid van Pontianak bevindt ilch momenteel in Nedeland uiteraard ijn vrouw, zoon en dochter te ont moeten en zijn kleinkind voor het eerst te zien, maar ook om zijn voornemen ota Indonesië van dienst te zijn ln da den om te zetten. Daartoe keert hij eind volgende maand naar Indonesië terug met be langwekkende voorstellen van de zijde de Nederlandse bedrijfsleven, be treffende kredietverlening, vestiging van Nederlandse industrieën en wederzijd se handel, waarbij njet name ook ge dacht wordt aan de opleiding van jonge Indonesiërs in handel en industrie. Hij wil als het ware de wegbereider zijn diepgaande economische contacten tussen Nederland en Indonesië en als eerste taak ziet hij: het Nederlandse be drijfsleven voor Indonesië te interesse- „WU kennen de Nederlanders en de Nederlanders kennen ons. De reputatie de Nederlanders is, ondanks alle conflicten, nauwelijks aangetast. Waar- ;ou een nauwe samenwerking niet mogelijk zijn?" Sprekend over de hedendaagse poli tieke ontwikkeling zei sultan Hamid, de Indruk te hebben dat generaal Soeharto allereerst streeft naar economische sta biliteit en pas daarna naar politieke op bouw. Wat betreft deze politieke op bouw zal veel afhangen van de algeme- i verkiezingen en van de omstandig heid welke partijen daaraan zullen deel- n. Sultan Hamid ziet ook nog een LOURENCO MARQUES (A.P.). Kikvorsmannen, een vliegtuig en een mini-onderzeeër zullen een chirurg uit Johannesburg helpen om voor een waarde van 700.000 Amerikaanse dollars i koper te bergen uit het wrak van de Nederlandse vrachtvaarder „Klip fontein" van de Holland-Afrika Lijn, die 14 jaar geleden in de buurt van Mozam bique Is vergaan Hij is van plan zelf me» te duiken met zijn groep, bestaande uit ongeveer dertig jeugdige leden van een duikers club te Johannesburg en twee beroeps- kikvorsmannen. De chirurg, die een gier als huisdier houdt, beweert niet bang te zijn voor haaien. „Als haaien op ons af komen, hoef ik maar te schreeuwen en ze zwem men weg", zei hij. ROTTERDAM (KNP) Vandaag is de eerste conciliekrant verschenen. Het is een verzameling van kranteknipsels, die ln binnen- en buitenland in de dag en weekbladen over het Nederlands pas toraal concilie verschenen zijn. Een hele pagina is gewijd aan hetgeen de Franse kranten geschreven hebben over het con cilie, naar aanleiding van de openbare zitting van de 126 deskundigen in de Doelen te Rotterdam. Het ligt in de be doeling deze krant eenmaal per week te laten verschenen, voorlopig voor vier we ken. Zij bereikt nu 600 betrokkenen. taak weggelegd voor de vroegere be kwame en in bestuurszaken ervaren mannen zoals Moh. Roem, Anak Agoeng, Gedeh Agoeng en anderen, die in de voorafgaande jaren tijdelijk op een zij spoor zijn geraakt. Over president'Soekarno zei sultan Ha mid vrijwel letterlijk: „President Soe karno is mijn staatshoofd, hij is de ar chitect van de Indonesische eenheid. Als zodanig heeft hij Indonesië zeer grote diensten bewezen. Mocht hij aftreden, dan zie ik in sultan Hamengkoe Boewo- no de tweede president. Ook buiten Java geniet sultan Hamengkoe Boewono een grote reputatie onder meer als de man. die in Djokja bleef, toen de toenmalige republikeinse regering in 1948 goeddeels in Nederlandse gevangenschap terecht kwam. Een voor Indonesië uiterst gun stige combinatie zou zijn: sultan Ha mengkoe Boewono als president en gene raal Soeharto als premier", aldus de persoonlijke mening van sultan Hamid. Sultan Hamid heeft zijn titel als sultan ook voor Indonesië behouden, evenals zijn kraton (paleis) in Pontianak. Het sultanaat als zodanig is wettelijk opge heven. Daar is hij niet rouwig om: „Zo iets is volkomen uit de tijd". AMSTERDAM. (ANP Twee of drie jongemannen van 25 a 32 jaar hebben gisteravond op brutale wflze bij de juwelierszaak Siebel op de hoek van de Kalverstraat ln Amsterdam een grote party sieraden uit de etalage geroofd. De waarde wordt voorlopig geschat op 60 a 100.000 gulden. Volgens getuigen, die zich in een nabij gelegen café bevonden, kwam omstreeks tien uur een witte Citroën ID of DS 19 met een blauw schuifdak vanuit de richting Rokin achteruit de Taksteeg Inrijden. De wagen stopte bij een van de etalges in de steeg, waarna twee mannen uitstapten. Een van hen gooide met twee straatstenen een gat van ca. twee meter bij een meter vijftig in een etalageruit, graaide de sieraden bij elkaar en stopte de buit in een karton- Na de roof reden zij met grote snel heid dezelfde weg terug en verdwenen over het Rokin in zuidelijke richting. De auto, die even tevoren was gesto len. werd omstreeks half een terugge vonden voor het Amstelhotel. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. In de haast moesten de rovers een deel van de 105 ringen die zich in de etalage bevonden achterlaten. Zij werden bui ten en in de winkel teruggevonden, volgens 'n voorlopige opgave bestond de buit uit 69 merendeels wit gouden ringen, wit en geel gouden colliers, broches, corsages en armbanden. Met uitzondering van de armbanden waren alle sieraden, bezet met briljanten. Het is na de oorlog de 26ste maal dat de etalage van een van de 7 filialen van Siebel in Amsterdam is geplunderd. Sinds vorig jaar is het rasterwerk aan de onderzijde voorzien van stalen pla ten. Dat luik sluit zich 's avonds om kwart voor elf automatisch. De dieven moeten dit geweten hebben. Zij waren voor „sluitingstijd" aanwezig Pikante bijzonderheid is dat een patrouilleauto van de politie op weg naar de Kalverstraat de wagen met de overvallers passeerde, maar op dat mo ment het signalement nog niet kende. Toen dat 'n minuut later bekend werd gemaakt, is de patrouillewagen onmid dellijk gekeerd, maar de Citroën was in zuidelijke richting verdwenen en niet meer achterhaalbaar. (Van onze parlementaire redactie)) DEN HAAG. Minister Die penhorst (O. en W.) heeft bekend gemaakt op welke wijze de rijks studietoelagen voor het komende studiejaar 1967/1968 zullen worden vastgesteld. De belangrijkste ver schillen met de normen voor het lopende studiejaar 1966/1967 zijn: IEr komt één Lb.o.-schaal voor alle vormen van' onderwijs (l.b.o.: het eigen levensonderhoudsbedrag van de ouders, dat mede bepalend is voor de hoogte van de rijksstudietoelagen). O Afschaffing van integrale renteloze voorschotten en vervanging daar van door gemengde toelagen op de volgende wijze: één jaar 60 procent renteloos voorschot en 40 procent beurs, volgende jaren 40 procent renteloos voorschot en 60 procent beurs. O Er komt een gunstiger regeling voor de eigen verdiensten van de studerenden. 5 Uitbetaling van de studietoelagen in drie in plaats van in twee gelijke termijnen, namelijk in de eerste helft van september, januari en april. H Verhoging van het maximum van de rijksstudietoelagen van 4000 tot 4100 gulden. Minister Diepenhorst heeft ih een brief aan de Eerste en Tweede Kamer de nieuwe normen uiteengezet. In de geschiktheidsnormen is geen wijziging gekomen. De algemene regel voor een eerste aanvraag om een rijkestudie- toelage is, dat men het diploma bezit dat voor toelating tot het gekozen onder wijs vereist is of dat men anderszins tot het afleggen van alle examens hl gekozen studierichting bevoegd ia Wie bij de aanvang van de studie ouder is dan 21 jaar zal om een studietoelage te verkrijgen bovendien een bewijs van gesohiktheid moeten leveren. Hiertoe kan de cijferlijst van het eindexamen met een gemiddeld cijfer 7 dienen of een psychologische test waar uit de geschiktheid blijkt. Is men ouder dan 21 jaar doordat men de militaire (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tweeduizend pantser- Infanteristen van het garnizoen Assen, die op 13 februari een tiendaagse veld tocht van zuid naar noord ondernemen, zullen, voor zover ze niet by volmacht kiezen, op 15 februari ergens onderweg ln Nederland kunnen stemmen. Als ge volg daarvan kunnen enkele, vooral kleine, gemeenten wellicht een verras send groot aantal stemmen behalen. De verkiezingen zijn op deze manier inge past ln de oefening, die in Bergen op Zoom begint en op 22 februari met een grootscheepse oefening bij Havelte ein digt. Behalve de pantserinfanteristen met) 600 voertuigen neemt ook de luchtmacht aan de oefening „Metalen Kruis", ge noemd naar de onderscheiding uit de Tiendaagse Veldtocht deel. De lucht macht roert verkenningsvluchten uit met straaljagers, maar bombardeert op de Veluwe ook fictieve stellingen. Tijdens deze bombardementen fungeren de in fanteristen als toeschouwers. Deze lucht machtoefening is voor de grondtroepen namelijk alleen bedoeld als demonstratie van wat de luchtmacht bij vergelijkbare gevechtshandelingen te doen heeft. De troepen trekken van Brabant naar de Limburgse Maas. verder naar de Ve luwe en tenslotte naar het norden. De oefeningen spelen zich vooral af od de oefengebieden van de landmacht in Ne derland. De „Tiendaagse Veldtocht" wordt beschouwd als een verplaatsings oefening met aanval en verdediging. Daarin valt een grote bataljonsaanval op de Oirschotse hei. schietoefeningen in het schietkamp Oldenbroek en dergelijke. Ook in Limburg bij Wel (waar waar schijnlijk een groot aantal militairen tevens zullen stemmen) wordt op batal jonsniveau geoefend. Bijdrage ouders Het bedrag, dat de ouders zelf ln de studiekosten kunnen bijdragen wordt bepaald op grond van hun inkomen en hun vermogen. Bovendien wordt met bijzondere gezinsomstandigheden reke ning gehouden. In mindering op het inkomen van de ouders komen de in 1966 genoten kinderbijslag, de verschul digde Inkomstenbelasting en de kosten van de andere kinderen (per fiscaal kind 950 gulden, voor kinderen van 12 t.m. 15 jaar 1450 gulden). Het eigen levens- onderhoudsbedrag van de ouders wordt bij een inkomen tot 10.000 gulden ge steld op 7400 gulden. Vla een oplopende schaal stijgt dit levensonderhoudsbedrag tot 11.700 gulden bij een Inkomen van 25 000 grilden en hoger. BRUSSEL (ANP). Bij Berendrecht in de buurt van Antwerpen zijn maandag en dinsdag een vijftigtal reigers neergestreken op hun traditionele broedplaatsen. Zij zjjn aanzienlijk vroeger dan andere jaren hetgeen de mensen uit die streek de beste hoop geeft op een vroege lente. Eenmans duikboot Voor privétochtjes onder water, maar ook voor wetenschap pelijke en economische doeleinden is deze eenmans-duikboot bij zonder geschikt. De boot, die in Hamburg op een internationale botententoonsteïling te bezichtigen was, kan bij een snelheid van 6 km per uur zes tot acht uur lang 50 meter onder water varen. Voor de veilig- heid van de „gezag- voerder" is goed ge zorgd. Bij gevaar kan door een voetpedaal ballast worden gelost, waarna de boot direct opduikt. Raakt de bestuurder bewuste loos of gewonddan duikt de boot automa tisch tijdig op. De prijs is l/f.000 DM, met een radiozend- en ontvanginstallatie 5.0 DM r gulden, dan zal een extra ouderlijke bijdrage van 5 procent van het meerdere toegepast worden. Indien het vermogen niet bestaat uit een bedrijfsvermogen moet 5 procent worden bijgedragen hetgeen dit vermogen de 50.000 gulden te boven gaat. Op het punt van de eigen verdiensten van de aanvrager geldt, dat zijn studie toelage verminderd zal worden met 50 procent van het bedrag, waarmee deze Inkomsten totaal 500 gulden per jaar te boven gaan. Wie als aanvrager over een eigen vermogen van boven de 1000 gulden bezit krijgt daarvan de zuivere inkomsten op zijn toelage in mindering gebracht. Naast het nieuwe stelsel van de ge mengde studietoelagen (deels beurs, deels voorschot) zullen volledige beur zen beschikbaar blijven voor „begaafde studerenden". Hierbij denkt minister Diepenhorst aan een gemiddeld cijfer van 8 voor de behaalde studieprestaties. Ieder jaar zal worden nagegaan of de financiële normen herziening behoeven ln verband met wijzigingen in de reële waarde van het geld. Gehuwden Voor de gehuwde studerenden zijn er aparte regelingen voor: 1. Studerenden bij het wetenschappelijk onderwijs, universitair m.o. en hoger beroepsonderwijs. 2. Studerenden, die in dagstudie een ln avondstudie begonnen opleiding moe ten voltooien. Voor beide categorieën geldt, dat bij de bepaling van de toelage rekening wordt gehouden met de financiële draag kracht van de ouders. Voorts zullen de bedragen, die de gehuwde studerende meer ontvangt dan de ongehuwde, als renteloos voorschot verstrekt worden en buiten de schuldlimiet van 10.000 gulden vallen. Het Nederlands Studentenakkoord (NSA) en de Studentenvakbeweging (SVB) hebben inmiddels laten wetendiep teleurgesteld te zijn over de vastgestelde normen voor de toekenning van de rijks- studietoelagen. De studentenorganisaties verwachten dan ook dat de onderwijs commissies van de Tweede Kamer hierin verbetering zal brengen, overeenkomstig de motie-Vermooten. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een commissie, die de problemen van de jeugdvorming be studeert, heeft in een rapport aan minis ter Klompé (CRM) een „nationaal plan voor de jeugdservice" voorgelegd. On der de nieuwe benaming „jeugdservi ce" heeft deze commissie oude en nieuwe activiteiten samengebundeld, die voor de gehele Nederlandse jeugd be stemd zijn. Als men deze plannen wil realiseren zal de overheid haar finan ciële steun voor de jeugdvorming (thans 21 miljoen gulden per jaar) aanzienlijk moeten uitbreiden, namelijk tot 40 miljoen in 1968 en geleidelijk tot 120 miljoen in 1974. dat er een wettelijke regeling van deze materie noodzakelijk is, gelet op de taken van de overheid inzake het wel zijn van de jeugd in haar vrije tijd. He{ meest aangewezen lijkt de commissie een raamwet, die ruimte laat voor na dere regelingen. Op die manier kan volgens de commissie aan de jeugdser vice een duidelijke eigen status en maat schappelijke erkenning gegeven worden. De voorzitter van de commissie, de heer J. W. Ooms, benadrukte op een persconferentie dat het noodzakelijk is het verouderde subsidiestelsel op het ge bied van de jeugdvorming op de helling te zetten. De bestaande subsidierege lingen zijn ontoereikend en onvoldoende op elkaar afgestemd. Bij de raming van de wenselijke overheidsbijdrage is de commissie uitgegaan van een rijkssub sidie van 100 pet ln de personeelskos ten op alle nivuaus. De huisvestingskos ten op landelijk niveau zouden even eens voor 100 pet. voor rekening van het rijk moeten komen, op provinciaal en plaatselijk niveau echter geheel voor rekening van resp. de provincies en de gemeenten. Voorts bepleit de commis sie een investeringssubsidie van 50 pet. van de stichtingskosten, waarvan rijk en gemeente elk de helft voor hun re- Volgens de „stichting ruimte voor de jeugd" ls er in een woongebied van 20.000 mensen (=5000 woningen) één centraal jeugdgebouw en vier kleine onderkomens nodig. De kosten daarvan schat men op 2 miljoen gulden. De commissie acht het redelijk ln de komende jaren 25 van dergelijke com plexen te realiseren. Hierin zou het rijk 50 procent moeten subsidiëren. Daar naast zou jaarlijks 5 miljoen gulden no dig zijn voor verbetering van bestaan de acoommodatie en voor bijzondere voorzieningen. Hierin zou het rijk ook voor 50 procent moeten bijdragen. Het rapport bepleit in het kader van het nationale plan de instelling van ra den voor de jeugdservice op verschil lende niveaus, waarin overheid en par ticulier initiatief gericht samenwerken. Er moet een rijk en gevarieerd aan bod van ontspannings- en vormingsac tiviteiten komen voor zoveel mogelijk jeugdigen. Er moeten ook meer deskun dige medewerkers voor de jeugdservice worden aangetrokken. In dit verband stelt het rapport dat het om psycholo gische en zakelijke redenen nuttig kan zijn de „beladen" term van „jeugdlei der" te vervangen door bijvoorbeeld jeugdconsulent. jeugdmentor of jeugd- impressario. Volgens de heer Ooms zal ook de mogelijkheid van meer samen spel met „de commercie" bekeken moe ten worden „want de gedachte daaraan moet men nier a priori verwerpen". Oud-minister Vrolijk, die het rapport reeds op 31 augustus jl. aangeboden kreeg, schreef in een voorwoord dat het rapport een waardevolle suggestie bevat voor het te voeren beleid. Hij schreef destijds echter ook dat uit de publikatie van het rapport niet mag worden afgeleid dat de (toenmalige) re gering steeds haar standpunt ten aan zien van de diverse voorstellen had be- UIT DE STAPEL Edgar Wallace De man van het Carlton hotel (Bruna-Utrecht). De ty pische helden van de succesrijke de tectiveschrijver Wallace verschijnen ook hier ten tonele: een gentleman met 'n duister verleden, doortrapte schurken, een drievoudige moordenaar, heldhafti ge inspecteurs van Scotland Yard en 'n sportieve jongedame, die zowel mis leid wordt als medeplichtig is, maar tenslotte toch een fabelachtig fortuin op strijkt zonder dat de justitie een vinger kan uitsteken. Ingrediënten voor «en spannend verhaal. (Zwarte Beertjes), Robert eckley Meesterspion X (Bruna, Utrecht). Een jonge, in Parijs wonende Amerikaan, bedeesd, vriende lijk, idealistisch en nogal provinciaal, wordt in een dag tijds tot geheim agent gebombardeerd en naar Italië gestuurd om een spion te vangen. En heel onbe vangen treedt hij daar de onmogelijkste situaties en tegenstanders tegemoet, zo wel op de bodem van het ingewikkelde Venetiaanse kanalensysteem als in een authentieke middeleeuwse martelka mer. Humor en spanning voor enkele uurtjes ontspanning. (Zwarte Beertjes). Scapa Puur natuur (Bruna. Utrecht). Vanuit Zwitserland, waar hij thans woont, laat Ted Schaap door mid del van zijn spitspennetje weer een aan tal knap getekende cartoons op ons los, daarmee zijn visie gevend op mensen en dingen. Toon Hermans schreef een voorwoord bij Schaaps visie op het mensje, „het kleine kwetsbare bloter- tje, dat met zijn wispelturige geest soms geen raad weet en dan min of meer verbaasd over zich zelf stamelt: azzoe kabba a bah zoe bazzorr, oftewel: we le- in e tijd. Tony Soper Leven met de vogels (Het Wereldvenster, Baarn). Een dage lijks te gebruiken handleiding om aan ons leven met de vogels in onze naaste omgeving nog meer vreugde te beleven. Met talloze adviezen hoe onze tuin in te richten, hoe, waar en welke nestkast jes en voedseltafels te gebruiken en wel ke soórteh voedsel, hoe te handelen met gewonde vogels, hoe onderscheid te ma ken tussen de verschillende vogelsoor ten, hoe i-overs en vergif te weren enz. enz. Het is weliswaar een uit het Engels vertaalde uitgave, maar aangezien er een grote overeenkomst bestaat tussen de Britse en Nederlandse vogelwereld en de tekst waar nodig is aangepast, is het ook een voor Nederlandse vogellief hebbers bijzonder interessante gids. Henri Bouchette AMBT en MYTHE - (Uitgave van H. Nelissen Bilthoven). „Tussen een priester en iedere willekeu rige brave mens bestaat een verschil als tussen hemel en aarde" stelde Piua X vast in zijn „De Exhort atlo ad Clerum" en Pius XII beroept zich op deze Exhor- tatio in „Mediator Del" van 1947 waarin hij het onderscheid tussen priester en leek nog eens extra benadrukt. Tegen deze uitspraken keert zich de rooms - katholieke lekentheoloog Henri Bouchet te met beslistheid ln zijn laatste ge schrift „Ambt en mythe". En hij doet dit niet gedreven door een modezucht tot protesteren en ontmythologiseren maar uit een overtuiging die geboren is uit Schriftonderzoek die weer verband houdt met de hedendaagse spiritualiteit: „Terug naar de Bronnen". Bouchette stelt dan vast, en ons inziens op een overtuigende wfjze, dat de rooms-katho- lieke theologie van het priesterschap zich té eenzijdig gericht *n ontwikkeld heeft uit de Nieuw-Testamentlsehe term hlëreus die daar steeds gebruikt wordt voor de joodse of de heidense priester. Maar ook Christus wordt aldus aange duid als de Enige en Waarachtige Hoge priester. Dit is het. uitgangspunt van de verwarring geweest. De leiders van de Christel ijke gemeenten zyn echter pres- buteroi, presbyters, waar ons woord pries ter vandaan komt. Zij worden ln de bij bel nooit hiëreus genoemd. De theolo gische ontwikkeling van de ltftere Kerk echter heeft dat .hlëreteume" echter doorgetrokken waardoor de priester een soort „alter-Christus" is geworden. Iemand die niet alleen het priesterlijk ambt van Christus bedient maar die ook deel heeft aan dat Hogepriesterschap van de Heer zelf. Bouchette acht dat hiermede een ondragelijke last op men senschouders is gelegd in strijd met de bijbelse ambtsopvatting. We naderen hier dus de opvattingen van het Oosten de Reformatorische Kerken met name die van Engeland: de priester is bedie- van de geheimen van Christus, voor ganger van de Gemeente maar beslist geen middelaar tussen God en de men- omdat er maar één Middelaar is ons door God aangewezen: Jezus Christus die met Zijn eigen Bloed het Hemelse heiligdom is binnengegaan en dóar ver zoening voor ons verricht. Dit is het priestertvpe waarvoor in de toekomstige Oecumenische-Evangelische Kerk alleen plaats zal zijn: een priester die niet boven maar onder en naast alle mensen zal staan om in opdracht van de Heer zt|n Mvsteriën te vieren, samen met het godsvolk Bouchette spreekt klare taal evenals hij dat in zijn vorige twee boe ken deed. waarvan dit derde deel de sluitsteen moet vormen Hij poneert zijn standpunten kort en zakelijk en voegt terstond de verklaringen aan toe. Het komt ons voor als een geschrift dat In zake de veranderende opvattingen over het Ambt die ln het ..Reform-Kathollcds- me" een zeer belangrijke rol zullen spe len, de aandacht van theoloog en leek meer dan waard is (ADVERTENTIE) Hoestdronk in tabletvorm.95ct

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5