S)e ÊaiddeSoii^omt Reeds meer dan 70 doden in vuurlawine in Tasmanië Stormen joegen vuurzee tot in Hobart voortii aan B.P.- JAMIN Leger beschuldigd omgekomen Qp aanplakbiljetten Tijdelijk Rookbom maakt bestand in einde Vietnam Koekoek dient aanklacht in tegen student Nieuwe Nederlandse katechismus is goed Egyptenaar met gekaapt vliegtuig naar Amman Friendship geland op schuimbaan Kosygin: samen met W.-Europa Stranden vol met evacués Jongetje (7) bij brand Voor P.v.d.A. noch VVD loper uitgelegd Waar is Lin Piao? PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.55.94 AD VERTENT1EAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOEN8 HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0.93; p. maand 3.97; p. kwart, 11.90; franco per post 12.40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes ƒ2.- KLACHTEN bezorging tel. 3.3839 (18 00-19 00). WOENSDAG 8 FEBRUARI 1987 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZELFDE TEMPERATUREN De weersverwachting, meegedeeld door he% KNMI. geldig tot morgenavond. Wisselend bewolkt met enkele verspreid voor komende buien. Matige tot vrij krachtige noord westelijke wind en weinig verandering ln tem peratuur. 58e jaargang, no. 17.059 Vertwijfeld ziet een vrouw, getroost door haar man. toe hoe huis en haard In vlammen opgaan ln de omvang rijke bosbrand die momenteel in Zuld-Tasmanië woedt. Rumoerige bijeenkomst in Den Haag (Van erslaggevers Pauselijke commissie van experts ROME (K.N.P.) Een commissie van deskundigen, die de Paus buiten de •ongregaties van het concilie en de congregatie voor het geloof om heeft benoemd, la tot de conclusie gekomen, dat de nieuwe Nederlandse katechismus goed is. De tegenwerpingen, die een aantal geestelijken en leken per brief van 12 oktober 1966 aan de Paus kenbaar hebben gemaakt, zijn volgens de commissie voortgekomen uit het feit, dat zü onvoldoende moeite gedaan hebben de ware bedoelingen de schrijvers t« vatten. Smeekschrift aan Palis was niet reëel Van de andere kant zijn de experts wel van mening, dat enkele uitdrukkingen in het. 600 pagina's tellende boek. niet vol maakt zijn. Er moeten formuleringen te vinden zijn, die misverstanden en ver warring uitsluiten. Bijzonder onvolledig acht de oommissie de passage over de maagdelijkheid van Maria. In het alge meen scheen het haar. dat de eigen func tie van het kerkelijke leergezag hierbij onvoldoende benadrukt was. Genoemde conclusie is ter kennis gebracht van de congregatie voor de geloofsleer, die verdeeld was over de Nieuwe Katechismus: sommigen vonden het ..de beste poging tot nu toe onder nomen om de katechismus in een nieuwe wereld nieuw te formuleren". Anderen deelden dit Inzicht niet. Verwacht wordt dat nu een schrijven van de congregatie CAIRO Reuter-A.F.P.)Egypte Melt .Jordanië verantwoordelijk voor de behouden terugkeer naar Egypte van een Antonovverkeersvliegtulg van de maatschappij M.I.S.R, en de 41 passa giers en vier bemanningsleden, die met het toestel op weg waren van Cairo naar Hurghada. Het Egyptische ministerie van Voor lichting deelde mee dat een Egyptenaar, Riyad Kama 1 Haggag genaamd, die volgens Radio Amman officier bij de Egyptische inlichtingendienst was en die met een Egyptisch militair toestel naar Jordanië zou zijn gevlucht, niet tot de inlichtingendienst behoorde en geen deel uitmaakte van de inzittenden van 't verkeersvliegtuig van de M.I.S.R Hij zou in Egypte zijn gearresteerd voor moord. In Egypte was aanvankelijk gemeld dat h'et toestel op een vlucht tussen Cairo en de havenstad Hurghada werd vermist. Toen Jordanië bekend maakte dat een kolonel van de Egyptische ge heime dienst met een andere groep offi cieren in Amman politiek asiel had ver zocht. werd meegedeeld dat het vermiste vliegtuig behouden was teruggevonden. Naar het ministerie van Voorlichting in Cairo nog meedeelde, behoorde tot de passagiers van de ..Antonov 24" een groep Weatduitsers. die in gezelschap waren van de directeur voor het toeris me in Egypte. IADVERTENTIEI AUTOMOBILISTEN voor de geloofsleer aan het Nederlands episcopaat zal volgen, waarin verzocht wordt bij een volgende uitgave de be doelde passages nieuw te formuleren. Betere formulering Het Kath. Nederlands Persbureau tekent hierbij aan. dat het Nederlands episcopaat een dergelijk schrijven niet heeft ontvangen. Bovendien is dit schrij ven wellicht overbodig geworden, omdat de ook in Nederland uitgeoefende kritiek inderdaad het Inzicht heeft doen rijpen, dat op bepaalde punten een betere for mulering mogelijk is. Overigens heeft kardinaal Alfrink reeds op de persconfe rentie van 4 oktober vorig jaar. toen de katechismus gepresenteerd werd, deze mogelijkheid nadrukkelijk open gehou den. Eind november vorig jaar vestigde de kardinaal de aandacht op de objecties in het bekende „smeekschrift aan de Paus" van bezwaarden (Confrontatie), waarvan hij zei: „Zeker acht van de tien I obiecties verdwijnen zonder meer van de i tafel bij nadere beschouwing". Over het j punt van de maagdelijke geboorte van I Christus zei hij: ,.Als wij een jaar eerder I met onze discussie zover geweest waren als nu. zou de formulering er anders uit- gezien hebben". (ADVERTENTIE) zaterdag schaats - kampioenschappen t.v. kijken? ga éérder naar niet duur «rel heerlijk Groot alarm op Schiphol LONDEN (AFP-AP) De Russische premier Alexis Kosygin heeft tijdens een lunch, die de bond van Britse in dustrieën hem in Londen had aangebo den. voorgesteld een overeenkomst te sluiten voor samenwerking op techno logisch gebied tussen de Sovjet-Unie en West-Europa, in het bijzonder Engeland en Frankrijk. Kosygin drong er bovendien bij de Britse zakenkringen op aan ,,hun stem te verheffen" tegen de oorlog in Viet nam en het opkomend nazisme in West- Duitsland. Tot slot van zijn toespraak, waarin hij de ontwikkeling van de handelsbe trekkingen tussen Engeland en de Sov jet-Unie aanmoedigde, kwam de pre mier met het voorstel handelsovereen komsten voor langere termijn aan te gaan, samenvallend met de Russische vijfjarenplannen. Voor de jaren 1967 tot 1970 zou een eerste verdrag moeten worden gesloten, voor 1970 tot 1975 «en SCHIPHOL (A.N.P.). Een Friend ship van Luxair is vanmorgen om half elf ua groot alarm op Schiphol veilig op een met schuim ondergespoten lan dingsbaan geland, nadat de gezagvoer der had gemeld, dat volgens het instru- mentenbord de borginstallatie van het neuswiel defect was. Later bleek, dat liet euvel alleen le wijlen was aait een niet functionerende schakelaar, waardoor de indicatie op 't instrumentenboni achten wege bleef. Het toestel was met drie bemannings leden en acht passagiers op weg van Luxemburg naar Brussel, toen het kement werd ontdekt. Omdat de Fokker fabrieken op Sohiphol zijn gevestigd besloot de gezagvoerder naar Amstei dam te koersen en daar de mogelij) riskante landing te ondernemen, ge steund door adviezen van Fokkerdeskur Terwijl de Amsterdamse politie ervor zorgde, dat bruggen in de route va Schiphol naar de Amsterdamse zieken huizen voor het wegverkeer geopen> bleven, reden tegen 10 uur de brand weerwagens van de luchthaven zelf. eer schuimspuitwagen en ambulances naa\ baan 06-24, die paraat werd gemaakt voor de komende landing. Daarna kreeg de gezagvoerder het sein, dat hij tot landing kon overgaar Uit westelijke richting naderende daald< de sierlijke hoogdekker om half elf pre cies stijlvol naar het begin van de baan Tot opluchting van iedereen hield het wiel volkomen normaal stand. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat zich onder de acht passagiers toe vallig twee functionarissen van de Fok kerfabrieken zelf bevonden, de heren Zwitser en Melchior die, naar gefluisterd werd. juist met Luxair over de verkoop van nog moer Friendshiptoestellen had den onderhandeld, HOBART Reuter-A.P.). De geweldige bosbrand op het eiland Tasmanië heeft reeds, naar schat ting, aan zeventig mensen het leven gekost. Van Australië uit wordt met schepen en vliegtuigen alle mogelijke hulp geboden. Opge jaagd door een vliegende storm kwam het vuur gisteravond als een gloeiende lawine de berghellin gen van Zuid-Tasmanië afrazen, verwoestte twaalf dorpen en trok een spoor van vernieling door de buitenwijken van de hoofdstad Hobart. Fabrieken, houtzagerijen. 860 huizen en grote oppervlakten boomgaarden en bouwland gingen in vlammen op. Overal liggen de verkoolde kadavers van paar den, schapen en ander vee. De verbin dingen in Zuid-Tasmanië zijn geheel in de war. De 1300 m. hoge Wellington- berg is door de rookontwikkeling vol komen onzichtbaar. De rookwolken be reikten een hoogte van 2300 meter. ..Het is verschrikkelijk. Wij zijn nog steeds omsingeld door vlammen...", zo telefoneerde een politieman naar Syd- De stranden bij Hobart zijn vol met voor het vuur gevluchte mensen. Zij hebben de hoop opgegeven nog iets van I hun bezit terug te vinden, j Gouverneur Gairdner heeft de nood- I toestand afgekondigd. Honderdduizend op 025115 DEN HAAG (ANP) In de 577ste staatsloterij (vierde klas) is de 100.000 gevallen op lot nummer 025115. De loten I zijn verkocht in Hilversum, Gouda. Rot terdam, Groningen en Nijmegen. DEN HAAG Een propagandaverga- dcring van de Boerenpartij in Den Haag waarbij lijstaanvoerder H. Koekoek als spreker optrad, moest gisteravond voor tijdig worden beëindigd nadat de 24-ja- rlge student F. A. B. uit Den Hoorn de heer Koekoek had beschuldigd van ges- tapomethoden en een tot het portret van Hitier verminkte foto van de heer Koe koek had aangeboden. De student werd door een van de leden van het partijbe stuur vastgegrepen en daarna door enke agenten gearresteerd. Toen er in de zaal ook nog een rookbom tot ontplof fing werd gebracht, verzocht de voorzit ter van de afdeling Den Haag van de Boerenpartij de zaal te ontruimen. De I heer Koekoek heeft inmiddels tegen de J student een aanklacht wegen» belediging ingediend. het gebouw plaats, waarbij een aantal Haagse provo's met leuzen rondliep als ..Boerenpartij nazipartij", „Koekoeks clan", ..Koekoek cabaretprogram: Ook in de zaal, die ondanks het feit, dat er geen personen beneden de 21 jaar mochten worden toegelaten, was, bleef het de gehele avond onrustig. De heer Koekoek kreeg nauwelijks gele genheid om zijn zinnen af te maken door herhaaldelijk interrupties. In de pauze werden geïmproviseerde Koekoek-schla gers gezongen, waardoor het ongeveer een kwartier duurde voordat kon beginnen. Tijdens de rondvraag werd de sfeer nog chaotischer toen de heer Koekoek naar de mening van publiek niet op de gestelde vragen woordde. Dit resulteerde in een fel pro test. De climax werd bereikt toen de 24- jarige student de heer Koekoek vroeg, waarom hij zich van een knokploeg liet vergezellen (hetgeen eerder ln de verga dering hardnekkig ontkend was). De stu dent was van mening dat dergelijke me thoden veel deden denken aan het re giem van Hitier. En hij zette deze Btel- ling kracht bij door het aanbieden van een foto van „Hitier". Na een korte schermutseling met een bestuurslid van de Boerenpartij werd hij door in de zaal nog aanwezige agenten van het toneel afgewerkt en gearresteerd. Nadien bleef het nog geruime tijd onrustig voor het gebouw, er werden onder meer nog twee rookbommen gegooid. De politie hoefde niet in te grijpen. OUDERS OP FEESTAVOND Boerenleider Koekoek (nog) aan het woord op de vergadering gisteravond in Den Haag. Even later moest de vergadering vroegtijdig worden beëindigd, omdat de zaal, nadat er een rookbom was gegooid, niet meer in de hand te houden was. SAIGON (AFP) De Revechtspauee in Vietnam ter gelegenheid van het. Chinese nieuwjaar, is te middernacht begonnen. De gevechten waren echter al twaalf uren eerder gestaakt. Slechts een aantal Amerikaanse vlieg tuigen voerde korte tijd voor de offi ciële aanvang van het bestand nog en kele bombardementen op Vietkongposi- ties uit. De Amerikanen zullen de ge vechtsoperaties tot 12 februari staken, de Vietkong heeft besloten het bestand zeven dagen te laten duren. In de provincie Binh Toey deden zich in de eerste uren van het bestand twee incidenten voor. Amerikaanse pa trouilles werden door Vietkongstrijders beschoten en beantwoordden het vuur, maar zetten geen achtervolging in, al dus een woordvoerder in Saigon. De Amerikanen leden lichte verliezen. Drs. Schmelzer voor de PvdA, noch voor de VVD een loper uitgelegd", aldus drs. VV. K. N. Schmelzer, voorzitter van de KVP-frac- tie uit de Tweede Kamer, gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst van de KVP ln Haarlem. Met deze uitspraak ging de Schmelzer ln op de uitlnting van de so cialistische lijstaanvoerder, die onlangs concludeerde dat de KVP de loper al heeft uitgelegd voor een samengaan met de VVD. „Nu heeft de heer Den Uyl de laatate weken wel meer dingen gezegd die zo moeilijk zijn, dat ik ze niet kan begre pen", aldus de KVP-fractievoorzitter. HU voegde hieraan nog toe dat het niet juist is om te suggereren dat het WD-pro- gramma en het KVP-program parallel De KVP is niet bereid essentiële pun ten uit haar program zo maar geruisloos te laten verdwijnen, wanneer de PvdA of de VVD daartoe de wens te kennen zou den geven, aldus drs, Schmelzer. Drs. Schmelzer wees er in zijn too- spraak op dat de KVP niet wil staan achter de socialistische verlangens met betrekking tot de nationalisatie van het. verzekeringsbedrijf, tot een socialisatie van de grond en tot een verdubbeling van de successierechten. Ook uitte hJJ kritiek op het opvoeren van de ontwik kelingshulp tot 2 procent van het natio naal inkomen in 1970 en op de wens In het socialistische partijprogram dat de minimuminkomens sneller moeten Stij gen dan de overige salarissen. OOSTERBIERUM (ANP) In de af- A J- «I (ANP) In de ai- gelopen nacht is de zevenjarige Rein Cor nelis. de jongste zoon van de familie De Jong ln Oosterbierum bij een brand om het leven gekomen. Zjjn oudere broer, de dertienjarige Rommert. wist zich ter nauwernood via een dakraam in veilig heid te stellen. Acties tegen diplomaten in Peking gaan door aangevallen. In v\jf provincie* zou het leger grote verwarring hebben gesticht door zich te keren tegen de „ware revo lutionaire elementen". Als schuldigen wijzen de muurkranten de militaire hoofdkwartieren in Tsjengtoe en SzetsJ- Omtrent de oorzaak van de brand niets bekend. De ouders waren bij het i uitbreken ervan op een feestavond üi een j PEKING AP-Reuter-AFP) Peking naburig dorp. De brandweer kon weinig j is Vol met aanplakbiljetten, waarop liet uitrichten. De totale I Chinese leger wordt beschuldigd niet al- 'ijandon van Mao Tse-toeng, ■olgellngen te hebben tegen de inboedel ging verloren. Het huis brandde leen de geheel uit maar ook diens Wie de muurkranten heeft opgehan gen, is niet bekend. Ook is het nog steeds niet bekend, waar zich maarschalk Lin Piao bevindt. Het is niet onwaarschijn lijk dat hij zich zo intensief meü het leger bemoeit, dat hij voortdurend te velde is. Er zijn berichten dat er bij sommige le geronderdelen weloverwogen verzet te gen Mao Tse-toeng bestaat. De proga- gandaorganen laten de laatste tijd gere geld waarschuwingen horen, dat de vol gelingen van Mao op hun hoede moeten zijn voor „paleisrevolutie en staats greep". Intussen gaan de „diplomatieke ac ties" tegen de buitenlandse vertegen woordigingen in Peking door. De Russi sche ambassade is nog steeds belegerd, het hek is door de Rode Gardisten neer gehaald, zodat het ambassadepersoneel „arm in arm het gebied tegen de op dringende gardisten moest verdedigen". De Chinese waarschuwing, dat buiten het gebouw aan de diplomaten geen en kele veiligheid gegarandeerd kan wor den, komt neer op een blokkade. Deze waarschuwing geldt ook voor diploma ten van andere landen, die naar de Sov- 1 ''etambassade willen. In Moskou hebben Russen tegenbeto gingen gehouden voor de Chinese ambas sade. Ze probeerden schriftelijke protes ten te overhandigen, maar de deuren van de Chinese ambassade bleven dicht. Na dat de betogers bijna een uur met him vuisten op de deur hadden gebonkt deed een portier open, nam de protesten in ontvangst en verscheurde deze onder het citeren van Mao Tse-toeng. Personen beneden de leeftijd van 21 jaar hodden geen toegang tot de propaganda vergadering van de Boerenpartij i Den Haag. Getuige de tekst op de borden, waarmee m? voor het gebouw paradeerdenkon boer Koekoek hen misse els kiespijn. Trijntje uit Twisk Het Nederlands rundvee-stamboek heeft de 25ste koe in geschreven die in haar leven meer dar honderdduizend kilo melk heeft weten t< produceren. Het is Trijntje 37 uit Twisl in Noord-Holland, eigendom van de vee houder J. Groot. Zwartbonte Trijntje u zestien jaar oud. in blijde verwachting en in prima conditie.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1