S)<2 CoidAeSou^atit BREUK CHINA-SOVJET-UME? Jeugd kent de drift tot democratisering HE DOG Tl k mmni «i 7v| China garandeert veiligheid Sovjet ambtenaren in Peking niet langer Peking wil Moskou dwingen JAMIN Prikkels van na-oorlogse generatie afkomstig Amerikaanse verliezen veel groter dan opgegeven» Haast oorzaak ramp Apollo-I? Matador El Cordobes weer terug in arena In gemeentekas van Breda f 40.000 zoek Textiel op schip veranderd in lompen Resolutie voor ontslag aan Soekarno opgesteld PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL, 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.55.94 ADVERTENT1EAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. P. J. M, KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0.93; p. maand 3.97; p. kwart, 11.90; franco per post 12.40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm Telefoontjes ƒ2.- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00). DINSDAG 7 FEBRUARI 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KOUDERE NACHT Dp weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond. Wisselend bewolkt met enkele verspreid voor komende buien. Overwegend zwakke tot matige wind tussen noordwest en noordoost. Koudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. 58e jaargang, no. 17.058 ..Politieke mandarijnen kleven aan ki DEN HAAG (A.N.P.) „In liet partijpolitieke leven heeft zich gedurende 1966 een bont patroon, van onvrede cn vermindering van vertrouwen afgetekend Vooral de jongeren en degenen die chronisch een verhoogde vatbaarheid voor on behagen tonen, verweten de partükaders een hinderlijke verstarring. Er is te weinig doorstroming vond men: „De mandarijnen kleven aan de kussens". Ziedaar enkele uitspraken van een kleine gespreksgroep, bijeengebracht door liet Centrum voor Staatkundige Vorminug, die zich begin januari bezighield over onde rmeer de vraag welk beeld de politieke en staatkundige ontwikkeling in 1966 te zien heeft gegeven. rnationale taal wordt met de dag feller en scherpergetuige deze Sla 't hoofd van de hond Tito af De groep bestond uit de heren prof. dr. H. W. J. Bosman (voorzitter), drs. J. M. Aarden, mr. J. M. L. Th. Cals, J. H. van Eerden, H. B. W. M. Gielen, prof. mr. W. C. L. van der Grinten, prof. mr H. J. M. Jeuk ens, mr. K. T. M. var Rijckevorsel, prof. dr. Th. L. M. Thur- linigs en drs. H. W. M. van Run (rap porteur). Als meest treffende kenmerken voor de staatkundige ontwikkeling onderken de de groep: een drift tot democratise ring, vergezeld van pogingen tot her ijking van het gezag. Sterker nog dan op staatkundig terrein tekenden deze ten denties zich af in andere maatschappe lijke verhoudingen, in het gezin en in de Kerk. Bijzondere prikkels hiertoe werden geleverd door de nu mondig geworden eerste naoorlogse generatie, aldus de ge spreksgroep. Als enkele sprekende verschijnselen zag men om. de gedachtenwisseling de monarchie, de pleidooien voor het hou den van referendums en voor het recht streeks kiezen van een minister-presi dent en het verlangen naar een herzie ning van het kiesstelsel. Terzijde van deze nationaal-politieke zaken signaleerde men bij de groep var jongeren vooral een toenemende geneigd heid om over de grenzen van het aan geharkte Nederlandse tuintje heen te zien naar wereldproblemen als Vietnam en de nood in de ontwikkelingslanden. De ongenuanceerdheid van die kritiek doet niet af aan het te waarderen feit, dat zij veelal door idealisme en mense lijkheid werd geïnspireerd, aldus het rap port. Tegenwoordig worden de contacten door de televisie verruimd en verhevigd. Dat het persoonlijk element daardoor meer reliëf krijgt, achtte de gespreks groep winst, ook al had zij oog voor het gevaar dat argeloze luisteraars en kij kers zich door markante of quasi-mar kante persoonlijkheden tot versimpeling van oordeel laten verleiden. De commis sie betwijfelt of Koekoek hieraan zijn winst te danken heeft. Die winst lijkt eerder gevoed door onbehagen over de intellectualistische inslag van de poli tieke discussies en over een daarbij lij kend tekort aan gewone zakelijkheid. Nederlandse kabinetten zitten door gaans te kort zo constateerde de groep tot schade van de parlemen taire democratie. In Vietnam: WASHINGTON (Reuter) De V.S. hebben in Vietnam tweemaal zoveel vliegtuigen verloren als officieel is op gegeven, zo hebben functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Defen sie gisteren meegedeeld. Officieel is toe gegeven dat de afgelopen vijf jaar 621 vliegtuigen verloren zijn gegaan, ir feite zijn in die periode 1.200 vliegtui gen vernietigd. Opgegeven is dat er 25E hefschroefvliegtuigen verloren gingen: het zijn er meer dan dubbel zoveel. Ge middeld kost elk toestel 2 miljoen dollar. De verklaring hiervoor is dat het Pentagon alleen maar bekend maakt welke vliegtuigen verloren zijn gegaan door vijandelijke activiteiten in Noord en Zuid-Vietnam. Vrachtvliegtuigen, verkenningsvliegtuigen en andere soor ten die door communisten zijn neerge haald of op vliegvelden zijn vernield, zijn hierbij niet inbegrepen. Gustav Hedlund uit Stockholm voelt er niets voor om. te wachten op door sneeuw vertraagde trams en bussen: hij bindt de ski's ander en gaat zijn eigen gang door de be sneeuwde Kungsgatan (Konings straat) van Stockholm. (ADVERTENTIE) Vele reacties op klagende huishoudster BREDA (KNP) Het artikel in het Bredase bisdomblad „Onderweg", waarin pastorie-huishoudster haar nood klaagde, heeft een storm van reacties veroorzaakt. Tot in Amerika toe zyn de klachten van de huishoudster over haar egoïstische pastoor gehoord. Nu betwijfelen vele briefschrijvers en -schrijfsters de authenticiteit van de brief aldus Frans Oudejans, hoofdredacteur, in Onderweg van deze week. Maar hij meent oeten ontkennen. Er zijn ook vele „vuile" brieven en telefoontjes gekomen. Iemand vindt dat priesters niet zo beklad mogen worden ook al is waar wat ge schreven werd. „In veel gezinnen in de huisvrouw niet veel meer dan een huis houdster of nog erger een gebruiks voorwerp" zo schrijft een ander. Frans Oudejans wil nu een rapport- samenstel len over de situatie van de huishoudsters aan pastorieën. PEKING-MOSKOU (AFP-AP) De Russische zaakgelastigde in China heeft vanmorgen van het Chinese ministerie van Buiten landse Zaken te horen gekregen dat de „veiligheid van de Rus sische ambtenaren niet langer gegarandeerd kan worden". Dit betekent dat de Russen zich alleen op eigen risico buiten hun ambas sade kimnen begeven en bij aan vallen van Rode Gardisten niet langer kunnen rekenen op bescher ming door Chinese politie. Dat betekent verder dat het wachten is op de laatste stap in het diplo matieke verkeer tussen beide landen het verbreken van de he- trekkingen. China wenst kennelijk hiertoe niet het initiatief te nemen en wil de Russen in een positie drijven die hun geen andere keus laat. De ambassade staat bloot aan een voortdurend beleg. Binnen de vijf meter hoge muren van het ambassadecomplex, dat woningen, kantoren,, een bioscoop en tuinen omvat, bevinden zich nog rond tweehonderd Russen. Zij zijn vandaag door diplomaten van andere Oosteuro- pese landen van brood voor één dag voorzien. Rond de ambassade zijn grote groepen Chinezen bijeengekomen, bege leid door luidsprekerwagens. Vannacht was de mensenmassa zo groot, dat de Russische diplomaten die hun vrouwen en kinderen naar het vliegveld hadden begeleid, de ambassade niet meer kon den bereiken en de nacht op de Poolse ambassade moesten doorbrengen. Verscheidene Oosteuropese landen hebben geprotesteerd tegen de behan deling van hun diplomaten in de Chinese hoofdstad. Oost-Duitsland noemde de demonstraties een grof schandaal, Polen leverde kritiek op het bekladden van de auto van de Poolse ambassadeur. Verscheidene Oosteuropese persbureaus maken melding van mishandeling van hun diplomaten en correspondenten. De laatste groep vrouwen en kinde- n van Russisch ambassadepersoneel in Peking heeft gisteren China verlaten. Bij hun vertrek werden de vrouwen en kinderen herhaaldelijk lastig gevallen en bedreigd. Tass meldde dat de vertrek- kenden werden bijgestaan door diplo- i en journalisten uit. Oost- en West- europese landen. De wouwen van de Franse en Deense ambassadeur werden daarbij tegen de grond gewerkt. „Als je ons op vijf mijl al niet kunt horen, hoe moet het dan als we naar de maan gaan?" CAPE KENNEDY (Reuter) De drang om de Russen voor te blijven in de wedloop naar de maan heeft geleid tot het overslaan van gedeelten van het Amerikaanse ruimte programma, die de oorzaak kunnen zijn geweest van de ramp met de Apollo-1, aldus welingelichte zegslieden. Zo werd naar zeggen op aandrang van de hoogste ruimtevaartautoriteiten een proef afgelast om de onbemande Apollocabine boven op een Saturnusmaanraket met zuivere zuurstof te vullen, waarbij volgens de zegslieden mogelijke fouten ontdekt zouden kunnen zijn. Aan de rampzalige proef van 27 januari, die aan de astronauten Virgil Grissom, Edward White en Roger Chaffee het leven heeft gekost, waren wel zuurstof- en drukproeven laboratoria voorafgegaan. Op de dag van de fatale proefneming met de bemande De commandant van de Apollo-3, Frank Boren, be vestigt de ruimtehelm van astronaut Ronald Evans tijdens een demonstratie voor de raad van onderzoek die nasporingen doet naar de ramp met de Apollo-1, die drie astronauten, Grissom, White en Chaffee het leven kostte. cabine hadden zich echter zoveel technische problemen voorgedaan, dat sommige functionarissen een uitstel va proef hadden bepleit, aldus de zegslieden. Bijna de hele dag waren de verbindingen tussen ruimtecabine en het controlecentrum gestoord, wat Grissom zou hebben verleid tot de opmerking: „Als jullie ons op vijf mijl afstand niet kunnen horen, hoe denken jullie ons dan te horen als wij naar de maan gaan?" Ook waren er moeilijkheden met de zuurstofvoorziening. Trea Dobbs trouwt 16 maart (Van i slag gevers) EINDHOVEN Het populaire Neder landse zangeresje Trea Dobbs is op 16 maart de bruid. Dan trouwt zij in de Vincentius a Paulokerk te Eindhoven met haar pianist, Harry van Hooff. waarmee zij sinds anderhalf jaar verloofd is. Oorspronkelijk zou liet huwelijk deze maand reeds plaatsvinden, doch de voor bereidingen vergden zoveel tijd. dat die datum moest worden uitgesteld. Het paar heeft een bungalow in Meerkerk bij Via- gekocht, waar zij na hun huwelijk hun intrek zullen nemen. omgepraat door impresario CORDOBA. (APAFP). De beroemde Spaanse matador, Manuel Bcnitcz „El Cordobes" die vijf dagen geleden zei, dat hij besloten had er mee op te houden, is van gedachten veranderd en heeft vandaag meegedeeld, dat hij de arena weer 'zal betreden. De 30-jarige stierenvechter zal dit seizoen beginnen met een optreden in Castellon de la Plana op 5 maart. Ea Corclobes. de best betaalde matador van Spanje, ver dient ongeveer 15.000 dollar (54 000 gulden) per gevecht. Zijn persoonlijke vermogen wordt geschat op meer dan 8 miljoen dollar (28.8 miljoen gulden). Nog pas zes jaar geleden was hij metselaar en verdiende hij 32 peseta's 11.80 gulden) per dag. El Cordobes kwam op zijn besluit terug na een gesprek van drie kwartier met een tiental impressario's in zijn woning te Villa-Lobillos. Vermoed wordt, dat de impressario's een belangrijke materiële compensatie hebben aangeboden voor de „waarschuwing van de Voorzienigheid" die voor de stierenvechter aanleiding was geweest zijn terugtrekking aan te kondigen. ,JBlaos-meziekskes" en boerenkapellen, pick-ups en platenmolens zorgen ervoordat naast Het land van Maas en Waal", „Allemaal op de bok" en een (spaarzaam) „Glaasje op" van 's morgens laat. tot 's morgens vroeg het eerbewijs aan Zijne Excellentie de minister-president annex minister van Financiën door de carnavalssteden klinkt. Jelle zal wel zien" dreigt een groter succes te worden dan vorig jaar Glaasje op". Het gezang leent zich bijzonder goed voor variaties en visualisering. Dat werd gisteren bewezen in Oeteldonk zo heet Den Bosch deze drie dagen waar Jelle op het spaarvarken één van de véle wag ene was van de grote optocht. Dr. Meyer twee dagen op pad om 200 man niet te zien werken (Van onze parlementaire redactie) DEN IIAAG Staatssecretaris dr. J. \V. G. M. de Meyer, voortdurend in het nieuws in verband met zijn woorden en daden rond de werkgelegenheid, is van daag en morgen na veel geharrewar zelf enkele objecten van aanvullende werkgelegenheid gaan inspecteren. Daarbij zal de staatssecretaris ook bij zondere aandacht schenken aan de aard van de werkzaamheden, die door de op deze objecten werkzame arbeiders wor den verricht Vandaag is men eerst gaan'zien, hoe in Gorredijk een parkeerplaats, toe gangswegen en sportvelden worden aan gelegd door 60 man. Daarna gaat men kijken naar 25 man, die in Siddeburen een sportterrein en ijsbaan maken. In Borger geldt het werkbezoek 20 man, die de begraafplaats uitbreiden en 30 man, die op de Kanaaldijk een weg aanleggen. Misschien schiet er nog tijd over om in Rolde 25 man bezig te zien met de verbetering van de Grote Brink. Op al deze objecten vinden dus slechts 160 man werk. (ADVERTENTIE) C.I.E.B.A. - LEIDERDORP TEL. (01710)-30797*/21561 (Van onze correspondent) BREDA De Bredase recherche heeft gisterochtend de kassier van de gemeenteontvanger te Breda, de 44-jari- ge P. v. d. W., gearresteerd, die ervan verdacht wordt, gelden van de gemeen te te hebben verduisterd. Het gaat om een bedrag van ongeveer 40.000 gulden. De Bredanaar v. d. W. heeft ontkend, dat hij iets met de fraude te maken heeft. De man is vorige week uit zijn functie geschorst. Het kastekort kwam een half jaar geleden aan het licht, toen accountantscontrole uitoefenden op het kantoor van de gemeenteontvanger. Toen bleek dat geen verantwoording kon wor den afgelegd over een bedrag van 40.000 gulden, zijnde inhoudingen op sa larissen van gemeentepersoneel, die nor maliter aan belastingen moeten wor den overgemaakt. Goocheltruc van onderwereld (Van onze correspondent) AMSTERDAM „Een volmaakt gespeelde goocheltruc. Alleen tips uit de onderwereld kimnen ons op het spoor zetten". Tot deze con clusie is de Amsterdamse recher che gekomen, nadat een uitvoerig onderzoek naar een verdwenen tcxtiellading ter waarde van 1,3 miljoen gulden geen enkel aan knopingspunt heeft opgeleverd. Samen met hun Nederlandse collega's tasten ook de politie mensen van Hamburg, Dusseldorf, Le Havre en Buenos Aires nu al een half jaar lang in het duister. Het gaat om achttien grote kisten vol stoffen en tapijten, die in augustus in Hamburg aan boord werden gebracht van het Argen tijnse vrachtschip Naviero. Toen de zending in Buenos Aires werd overgeladen op een ander schip, viel een van de kisten uit de hijskraan en barstte open. Deze bleek slechts waardeloze lompen te bevatten. De ijlings gewaar schuwde politie brak ook de ove rige kratten open en constateerde verbaasd, dat ergens tussen Duits land en Argentinië de hele lading kostbare textiel door vodden moest zijn vervangen. Onmiddellijk werden de recherches ingeschakeld van alle haven steden, die de Naviero onderweg had aangedaan, waaronder Am sterdam. Het onderzoek heeft volgens hoofdinspecteur Sanders van de hoofdstedelijke recherche aan het licht gebracht, dat in Amsterdam ook drie kisten in het ruim werden neergelaten. In de kisten heeft niemand gekeken. Op grond hiervan is het vermoeden gerezen, dat de textiel ofwel tussen Hamburg en Amsterdam ergens op de Waddenzee op een ander schip moet zijn overgeladen, ofwel dat de zending op een of andera manier in Amsterdam verdween. Noch voor de ene noch voor de andere theorie is tot dusver enig bewijs gevonden. Vast staat wel, dat de diefstal niet plaats kan hebben gehad zonder medeweten van althans enkele opvarenden van de Naviero, maar het verhoor van de bemanning heeft tot nu toe niets opgeleverd. DJAKARTA (AP) Er is een resolu tie opgesteld waarin wordt opgeroepen et ontslaan van president Soekarno. esolutie zal worden ingediend bij het Indonesische volkscongres, wanneer dit in maart bijeenkomt. Dit is dinsdag in Djakarta vernomen. Verwacht wordt echter, aldus de zegslieden, dat de re solutie zodanig zal worden verzwakt dat alleen nog maar een schorsing van de president zal worden geëist. Het centrale bestuur van de socialis tische Moerbapartij heeft een verklaring uitgegeven, waarin erop wordt aange drongen dat de sterke man van het le ger, generaal Soeharto, onmiddellijk het presidentschap moet overnemen. Soeharto heeft geregeld afgezanten naar Soekarno gestuurd met het advies af te treden en hel land vrijwillig te ver laten vóórdat het volkscongres bijeen komt. Soekarno heeft nog niet laten weten wat zijn plannen zijn. Volgens diplomaten en zegslieden uit zijn om geving is hij echter bereid voor zijn po sitie te vechten. Hij rekent daarbij op steun van de nationalistische partij PNI. Op 20 februari begint in Djakarta het proces tegen generaal Soepardjo, een van de sleutelfiguren in de opstand. Hij is onlangs gearresteerd nadat hij zich een jaar had schuilgehouden. zaterdag schaats kampioenschappen t.v. kijken ga éérder naar niet duur we! heerlijk

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1