Directeur CIOS gaf aan leven van Jan Rapmund beslissende wending NOTEER MONSTERTOERNOOI VOOR DE JEUGD BIJ DE RADIO ZATERDAG 4 FEBRUARI 1967 DE LEIDSE COURANT PTT-AMBTENAAR KOOS TATAAAI (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Bij Jan Rapmund zou men kunnen spreken van een „late roeping". Hij begon pas op zijn achttiende met judo en dat is laat en toen hij zevenentwintig was, verliet hij het CIOS en dat is ook niet vroeg. Direct daarna begon hij een sportschool, eerst op de hoek van de Zusterstraat en de 's-Gravenzan- delaan, ln een gymnastieklokaal, en toen de school van gewichtheffer Bram Charity vrij kwam daar kweekte hij zijn enorme gewichthef- vereniging Robot" trok Rapmund in de Zusterstraat daarin. Bijna tien jaar la hij sportleraar en in die tijd, en ln zijn eigen actieve wedstrijd- periode, regen de successen zich aan een tot een keten, die gezien mag worden. Jan Rapmund praat er eigenlijk liever niet over en als er morgen niet het monstertoernooi voor de jeugd zou zijn geweest, had hij zijn mond waarschijnlijk helemaal niet open gedaan Tien jaar, ach, dat vindt hij niets bijzonders. Maar dat toernooi heeft zijn mond opengebro ken. Omdat het voor de jeugd is, die de grootste plaats ln zijn grote sport- hart inneemt. Nog nooit werd in ons land zulk een groots districtstoernool gehouden. Jan Rapmund is de sport ingedoken op een niet alledaagse manier. De dok ter had hem aangeraden aan sport te gaan doen. Maar het moest wel een rustige sport zijn. Zoiets als dammen of schaken, beval de arts aan. Jan Rapmund was toen achttien jaar. Hij stapte op zekere dag de dojo van John Bontje binnen want hij zocht toch iets meer opwindends dan dam men of schaken. Hij had er meteen weer uit willen lopen. Die knapen, die elkaar over de schouder gooiden of met een snelle beenbeweging een dui keling lieten maken, schrikten hem af. En hij zou rechtsomkeert hebben gemaakt als hij niet een oude school kameraad in kimono had ontdekt. Toen kwam naar boven, wat Rap mund in zijn judocarrière zo menig maal demonstreerde: ..Dat moet ik ook kunnen, als hij het kan." Vier jaar later, in 1952. behaalde Rapmund zijn eerste titel: Zuidhollands kam pioen kyugraden. Hij greep toen met een maar het nationaal kampioen schap kyugraden. Twee banden Hij moet nadenken en er een boekje bQ halen om zijn titels en andere judo toppers te vermelden. Dat is geen pose. Rapmund hecht niet al te veel waarde aan onderscheidingen. Er zit ln zijn plakboek zorgvuldig door zijn vader bijgehouden, want voor hem hoeft dat ook al weer niet een diploma van een Europees kampioen schap, waaraan hij in de landenploeg deelnam. HQ is er verbaasd over als hij het ziet. Het enige, waaraan hij grote waarde hecht, zijn de twee ban den die hij uit handen van de grote Jigoro Kano ontving. Die haalt hij voorzichtig uit zijn prijzenkast in de dojo. Hij verwierf ze toen hij in Lon den (1953) en Brussel (1954) als lid van de Nederlandse judoploeg in de Europese kampioenschappen de mees te punten had gescoord. Jan Rapmund maakte een voorspoe dige en snelle carrière. Na de twee titels in 1952 volgden kampioenschap pen in 1953 (van Zuid-Holland eerste dan en van Nederland eerste dan), in 1954 (van Zuid-Holland eerste dan en zwaargewicht), in 1956 (van Zuid- Holland in net zwaargewicht) en in 1961 (van Zuid-Holland derde dan en zwaargewicht). Rapmund was gezien op de mat, en gevreesd. Gezien om zijn honderd procent inzet, zijn faire strijdwijze, zijn ernjft en concentratie Gevreesd vooral om zijn vijfde en zes de heupworp, die zijn specialiteit wa ren, en om het feit dat hij links werkt Zesde heupworp Tussen de papieren zit nog een ver slag waarin staat vermeld, dat Rap mund in een wedstrijd tussen de Ne derlandse ploeg.en „de rest" onbeslist maakte tegen Geesink. En mensen, die al jaren in de judowereld rondlo pen, weten te vertellen dat Rapihund een der weinigen is, die het toen tertijd tegen Geesink kon opnemen met kans op succes. Op de internatio nale mat vergaarde de PTT-ambte- naar Rapmund eveneens successen. H(j stond in de landenploeg voor de Europese kampioenschappen ln 1953 en 1954, maakte deel uit van het DEN HAAG. Alle zalen van de Haagse Dierentuin zijn zondagmorgen 4 februari het domein van de judojeugd. Het district Zuid-Holland van de N.J.J.B. heeft de primeur van het grootste toernooidat ooit door een district is georganiseerd. Vijfhonderd en vijftig judoka's tot veertien jaar 'n groep, die zelden aan bod komt als het geen schoolwedstrijden betreft uit alle hoeken en gaten van Zuid-Holland zullen strijd leveren op de tatami. Om half elf beginnen de eerste partijen. Een legertje „ouderen" zal in de weer zijn om alles goed te laten verlopen. Er zijn alleen al tien jurytafels, bemand met vier personen, plus de hoofd jury taf el. Het ligt in de bedoeling om elk jaar in het voor- en najaar een dergelijk monstertoernooi te organiseren in het district. Morgen is de première. team dat tegen 'n Amerikaanse ploc;. aantrad (met twee Cubanen, twee Ar gentijnen en twee Amerikanen van wie de een de Amerikaanse-Japanner Osaka was, die het tegen Geesink slechts luttele seconden volhield) er kwam in interlands uit tegen o.m België en Frankrijk. Oudere judofans zullen zich nog de formidabele zesde heupworp herinneren waarmee Rap mund in de interland tegen Belgii Oetelet versloeg. Met judoka's als Geesink, De Waal Essink, Konings hield hij de Neder landse kleuren op de tatami hoog. En als hij niet de directeur van het CIOS had ontmoet, zou zijn reeks successer wellicht nog groter zijn geweest. ..Weet je al wat je wilt gaan doen?", vroeg de directeur PTT-ambtenaar Rapmund Het antwoord luidde: „Door gaan met judoën". Toen stelde de directeur van het CIOS de vraag die een beslissende wending in het leven van Rapmund betekende: „Wil je geen leraar worden?". Er werd voor een beurs gezorgd en na twee jaar had Rapmund het CIOS doorlopen. Toen hij zevenentwintig was kwam hij eraf en begon meteen „voor zichzelf", met vier leerlingen. vereniging naar Duitsland, België en Tsjecho-Slowakije, op uitnodiging. In Finland loopt een judoka rond, die een half jaar in Den Haag vertoefde en aanklopte bij judoschool Rapi- mund. Dat duidt erop, dat de weinig op tamtam gestelde Rapmund al moest hij er na tien jaar les geven maar eens aan geloven een naam heeft opgebouwd. Een naam, die be paald ook tot stand kwam, omdat hij JAN RAPMUND TEMIDDEN VAN ZIJN GROTE LIEFDE, DE JEUGD, DIE HIJ DE FIJNE JUDOKNEEPJES BIJBRENGT. het parool huldigt: „Als het alleen om de centen gaat, ben je nergens meer". Zijn opleiding op het CIOS heeft hem meer bijgebracht en dat wenst hij uit te dragen, zoals een goed leraar betaamt. Ook een judole- Vooral jeugd Dat aantal is in de loop van de jaren enorm uitgebreid. Onder zijn „cliënten" telt hQ geestelijken en andere religieu zen. gemakkelijke en „moeilijke" jon gens. maar vooral veel jeugd. Rapmund ziet zijn leraarschap als meer dan al leen judoles geven. Hij wil die jeugd wat meegeven. Dat klinkt duur. maar hij doet inderdaad zo veel mogelijk aan de vorming, aan de sportopvoeding. De karaktereigenschappen, die voor judo onontbeerlijk zijn. diept hij uit en grQpt hij aan om de mens tot steun te zijn. De sportieve prestatie wordt echter geenszins achtergesteld. Judo school Rapmund kan het bewijzen met de kampioenen, die in die jaren zijn voortgebracht: Jan van Duin (Zuid hollands en Nederlands kampioen en nu. na zyn emigratie, kampioen van Nieuw-Zeeland), Koos Verhagen, Jac ques van der Ploeg, Nico Immers, Leo Matla en Olaf Strotman die tweemaal luchtmachtkampioen werd. Vierde dan Jan Rapmund heeft de jaren, die hij verspeeldedoor laat met judo te beginnen, ruimschoots in gelopen. Binnenkort gaat hij met zijn Onder vuur IN het vorige weekeinde zijn. in Den Haag nog wel, voetballers onder vuur genomen. In letterlijke betekenis, zo maakt Globetrotter op uit hetgeen in het clubblad van de Duindorpse SV vermeld staat: „Zaterdag is op Houtrust de (junioren) wedstrijd tussen HBS 7 en Duindorp SV 3 gespeeld. Tij dens de wedstrijd werden de spelers vanuit een perceel aan de Sportlaan door een stel jongens beschoten met kogeltjes. De leider waarschuwde deze onsportieve lui, maar dit werd in de wind geslagen en men ging met het beschieten door. Na de komst van de politie is er een eind aan gekomen. Bij ondervraging zeiden de jongens dat zij lid waren van de padvinderij. Wij menen te weten dat dit niet op de padvinderij geleerd wordt. De lucht buks is in beslag genomen", aldus weet de schrijver van deze nare erva ringen nog te vertellen. En wij maar denken dat men op de Sportlaan geen kip, laat staan de Kraaien kwaad doet... Record |N 100 achtereenvolgende competitie wedstrijden heeft Internazionale een merkwaardig record weten op te bou wen: er behoeft geen enkele strafschop tegen de club uit Milaan te worden uitgedeeld! Stom toeval? Kwestie van beheersing? Globetrotter is in ieder ge val zeer benieuwd hoe lang Inter dit record zal handhaven! Trein loopt niet meer AMERIKA verloor deze week een groot atleet, Eddie Tolan, sprint kampioen op de 100 en 200 meter, tij dens de Olympische Spelen van 1932 in Los Angeles. Tolan werd 57 jaar. Hij stond reeds twee jaar onder dokters behandeling en zijn overlijden kwam daarom niet geheel onverwacht In zijn succesperiode werd Tolan de ..Mid night Express" genoemd, destijds de snelste trein in Amerika. De slechts 1.62 meter grote sprinter was wereld recordhouder op de 110 yards in 9,5 seconden en liep evenals onze Chris Berger de 100 meter in de nog steeds fameuze tijd van 10,3 seconden. Na zijn olympische successen werd Tolan prof. en bezocht vele landen, waar hij zijn sprintkwaliteiten demonstreerde. Weer boksen ER mag in Tsjecho-Slowakije weei gebokst worden. Maar er moeten wel bokshelmen gedragen worden en na 'n knock-out mag een bokser twee maanden niet in de ring komen. Het boksen in Tsjecho-Slowakije is tien maanden verboden geweest, nadat twee boksers overleden waren aan verwon dingen, die zij in de ring hadden opge- Onderscheiding HET heeft koningin Elizabeth van Engeland behaagd postuum een on derscheiding te verlenen aan Donald Campbell wegens zijn dapperheid. Campbell kwam op 4 januari om het leven bij een poging om met zijn straalboot Bluebird 't wereldsnelheids record te water te breken. De boot ex plodeerde, het lichaam van Campbell is nog steeds niet gevonden. Niet ongestraft HELMUTH HALLER. Duitse ster van Italaanse eerstedivisieclub Bolog na, heeft moeten ervaren dat men niet ongestraft kritiek op zijn club kan uit oefenen. Volgens de Italiaanse regle menten mogen spelers zich niet in af keurende bewoordingen over hun club uitlaten. Haller echter heeft tegen de verslaggever van een Duits blad de wens uitgesproken liever voor een club uit Milaan of Rome te spelen of naar zijn vaderland te willen terugkeren, omdat hij over Bologna niet tevreden is. Een van de redenen, dat het Hal ler daar niet meer zo bevalt is, dat er in Bologna geen Duitse school voor zijn kinderen is. Het bestuur van Bo logna heeft Haller nu een boete van rond 6000 gulden opgelegd! Fakkeltocht JNNSBRUCK. München en Parijs ziji ov tussenstations met olympische ac centen, die de olympische vlam op weg naar Grenoble, waar in 1968 de winter spelen gehouden worden, zal aandoen Het vuur zal vanuit Griekenland via Innsbruck (het toneel van de winter spelen in 1960) en München (waar zich de zomerspelen van 1972 zullen afspe len) naar Parijs (olympische stad in 1900) worden gevlogen. Jonge sportbe oefenaars brengen de olympische vlam in een estafette van Parijs naar Cha- monix. De fakkelloop, in 1963 inge voerd, wordt beëindigd door Franse skileraren, die de laatste etappe naar Grenoble zullen afleggen. „Vuur," schreeuwden 'n paar baldadige jongetjes op de Sportlaan. Dat gold niet de H.B.S.-speler, die hier zo'n fraaie kopbal afvuurt. De Kraaien en hun tegenstanders werden zélf beschoten, met een icindbuks Ontdekking A JLETTCÖ Madrid, pas in het bezit ••van een van de modernste stadions van Europa, loopt de kans, dat het dit binnenkort al weer kwijt zal zijn. Het Manzanaresstadion is nu drie maan den in gebruik en plotseling is het ge meentebestuur van Madrid tot de ont dekking gekomen, dat het stadion pre cies op de plaats staat, waar de ge meente de aanleg van een openbaar park op het oog had. De directeur van Atletico heeft op een speciale bijeen komst aangekondigd alles te zullen doen wat in zijn macht ligt om de plannen van het gemeentebestuur te verhinderen. Voor ADO te hopen, dat B. en W. van Den Haag geen „vreem de ontdekkingen" zullen doen, wanneer straks het topsportcentrum in het Zui derpark gerealiseerd zal zijn -CA^ Strijd om badmintontitels met „dodelijke" smashes jQE tweeëntwintigste internationale badmintonkampioenschappen van Nederland, volgend weekend in de Dulnwijckhal te Haarlem. krjjgen eon bijzonder sterke bezetting. Twee All- Englandkamploenen: Erland Kops. en Knud Age Nielsen (de 29-jarige ver loofde van Imre Rietveld), vormen naast het te verwachten duel tussen Imre Rietveld en Angela Bairstow de grote attractie van de komende wed strijden. Erland Kops staat sinds 1957 aan de top van de wereldranglijst. Het is de eerste keer. dat hij in Haarlem uitkomt. Zijn smashes zijn de „dode lijkste" ter wereld. Knud Age Nielsen, die verleden jaar de titel won, zal in verband met een heupblessure alleen uitkomen in de dubbelspelen. Denemarken heeft ver der onder meer afgevaardigd Tom Ba- cher, winnaar van 1965 en Bendt Rose, die ook reeds tot de finale doordrong. „De standing" van deze kampioen schappen (die niet voor de televisie komen) wordt verder bepaald door de deelname van de zes man sterke ploeg uit Zuid-Afrika, van wie de 26-jarige Alan Parsons en de 22-jarige René du Toit als tweede en derde zijn geplaatst. De afvaardiging per land bedraagt: Nederland 19, Duitsland 11, Engeland 6, Zuid-Afrika 6, Singapore 2, Denemar ken 10, Zweden 5 en Noorwegen 4. Bij de dames staat „onze" Imre Riet veld, die onlangs triomfen vierde in India en Denemarken, als eerste ge plaatst vóór haar grote Engelse tegen speelster Angela Bairstow, die haar vo rig jaar in de halve finales versloeg. Beide meisjes zijn sterk aan elkaar ge waagd. Verleden jaar won Imre twee maal op een internationaal toernooi in Kent en in Haarlem tijdens een wed strijd voor de Ubercup. Andere sterke deelneemsters zijn de onlangs twintig jaar geworden Nederlandse kampioene Agnes Geene, de Duitse Marielouise Wackerow en de Deense speelsters Ul- la Strand-Rasmussen (die in het dub bel uitkomt met Imre Rietveld), Elisa beth van Bamekow en Pernille Mol- gaard Hansen. Dat wordt in de Duin- wijckhal weer een festijn van de eerste CLUB VAN I UWE SEELER I HOOGSTE RECETTES VOETBALTRAINER IS ONZEKERSTE BEROEP IN WEST-DUITSLAND KIJKERS SCHUWEN KLEINE STADIONS correspondent) Eén van de grootste attracties van de komende internationale badminton kampioenschappen zal het duel vormen tussen onze sterke landgenote Imre Rietveld hier in actie en de Engelse Angela Bairstow. KEULEN De Hamburger S.V., de club van Uwe Seeler, is ln het driejarig bestaan van de Westduitse professionele eredivisie de voetbalclub geweest, die de hoogste recettes heeft geboekt; in de competities 1963-1964, 1964-1965 en 1965- 1966 meer dan zes miljoen Mark, on danks het feit, dat de Il.S.V. in de eerste drie jaren Bundesliga niet zo'n grote rol heeft gespeeld. De meeste toe schouwers trok de V.F.B. Stuttgart; meer dan anderhalf miljoen. Stuttgart bleef ook maar enkele tienduizenden marken beneden de totale recette van de H.S.V. Zo is gebleken, dat de Bun- desligaclub, die in een groot stadion speelt (zoals de H.S.V. in het Volkspark stadion en de V.F.B. in het Neckar- stadion) het meest verdient. Dat blijkt ook door „trekpleister" Bo- russia Dortmund, die anderhalf miljoen Mark onder de recette van de H.S.V. bleef en een half miljoen toeschouwers minder had dan de V.F.B. Stuttgart, on danks het feit, dat Borussia Europa-Cup winnaar voor bekerhouders werd en de V.F.B. meestal onderaan de Bundesliga- ranglQst bengelde en ternauwernood aan degradatie naar de regionale liga in het zuidwesten ontkwam. Borussia speelt in Dortmund in een veel te klein stadion. In totaal hebben in de eerste drie ja ren van de Bundesliga 21 clubs in de hoogste divisie gespeeld. Vijf zijn er weer uit verdwenen. (Hertha B.S.C. Berlijn, Borussia Neunkirchen, Tasma nia Berlin, Preussen Münster en F.C. Saarbrücken). Voor het seizoen 1966- 1967 zijn Rotweiss Essen en Fortuna Düsseldorf erbij gekomen en daarmee was de divisie van achttien clubs weer De clubs ontvingen in de eerste drie jaren 76 miljoen Mark. die door 20 miljoen Mark aan vermakelQkheids- en de gemeenten betaalden de clubs 10,5 miljoen mark aan vermakelijkheids- en omzetbelasting, bijna zeven miljoen Mark namen de bezoekende clubs mee naar huis, drie miljoen Mark incasseer de de Deutsche Fussball Bund (een van de grootste en rijkste voetbalorganisa ties ter wereld) en 1,5 miljoen Mark ging naar regionale voetbalbonden, die zeer hebben te lijden van het verlies uan toeschouwers, die naar de „kleine clubs" niet meer komen kijken. Er ging van de totale inkomsten dus ongeveer 30 procent af. Andere kosten: tussen de 5 en 10 procent voor entreebiljetten, af fiches, kassa- en ordépersoneel, zodat de clubs ongeveer 60 tot 65 procent van hun inkomsten overhouden. Te laag salaris Ofschoon de Bundesligaclubs met de ze resultaten tevreden zijn, heeft de er varing in de eerste drie jaren aldus Franz Kremer, de president van F.C. Köln en voorzitter van de commissie van Bundesligaclubs toch geleerd, dat men voorzichtig met geld moet omsprin gen en dat het onverantwoordelijk is steeds maar dure spelers uit het buiten land te kopen (waarbij Franz Kremer zelf zich overigens ook niet onbetuigd heeft gelaten). Er moet echter niet wor- den bespaard op de salarissen van trai ners, die volgens Kremer nog al tijd te laag worden gesalarieerd. Zij zouden evenwel hun clubs beter dienen Rentrée? ANTONIO MASPES, zevenvoudig we reldkampioen sprint bij de profs, heeft serieuze plannen zijn rentrée op de wielerbaan te maken. De Italiaan heeft er met zijn dokter over gespro ken en deze heeft daar geen bezwaar tegen. Het programma van Maspes is nog niet geheel opgesteld, maar de kans lijkt niet uitgesloten, dat de oude sprintkoning nog deze maand weer ac tief zal worden. Er is nog één probleem pje: Maspes weet nog niet voor welk merk hij zal gaan rijden. Wel Davis Cup DE Joego-Slavische tenniskampioen Nicola Pilic mag van zijn bond „met terugwerkende kracht" van begin januari vier maanden niet aan buiten landse toernooien deelnemen. De ten- nisbond heeft hem deze straf opgelegd omdat hij een bevel om niet in te schrijven voor toernooien van het Zuid- afrikaanse tenniscircuit, naast zich had neergelegd. Vier weken geleden werd Pilic reeds geschorst in afwach ting van een definitieve uitspraak. Te genstelling met Johan Cruyff: De Joe go-Slavische tennis-nummer-één zal wèl worden opgesteld in de Davis Cup wedstrijd, die zijn land moet spelen... en veel geld besparen als zij meer aandacht zouden besteden aan d jonge krachten, die in de junioren- en ama teurelftallen spelen. De trainers zijn nog te veel geneigd om op de buitenlandse spelersmarkt te kopen. Een uitzondering hierop maakt Eintracht Braunschweig, dat geen enkele buitenlandse speler heeft opgesteld en daarmee heeft bewe zen. dat het zonder buitenlandse sterren ook gaat. Niet alle buitenlandse „cracks" voldoen bovendien aan de gestelde ver wachtingen. Sollicitaties Franz Kremer is dus niet onverdeeld tevreden over de Bundesligatrainers. Vermoedelijk zullen de trainers hem voorhouden, dat zij niet tevreden zijn over het gedrag van de clubbesturen. Voetbaltrainer is het onzekerste beroep in West-Duitsland. Zodra een club ln de gradatiegevaar geraakt, wordt de trai ner op straat gezet. En als bij deze of gene Bundesligaclub een trainer weg gaat. krijgt het hoofdbestuur gemiddeld twintig sollicitatiesvan bijna alle trainers van de overige Bundesliga- TOTOWEDSTRIJDEN ArsenalChelsea Aston VUlar—Leicester City BurnleyManchester U. EvertonLeeds United FulhamNewcastle Manchester CityBlackpool Nott. ForestTottenham H. Stoke CityW. Broniw. Alb SunderlandLiverpool Sheffield U.—Sheffield W. SouthamptonWest flam U. Ipswich Blackburn Rovers Millwall—Portsmouth EREDIVISIE PSV—FC Twente AjaxFortuna '54 EllnkwijkGo Ahead Willem IINAC Xerxes—Telstar MVV—DOS FeijenoordADO EERSTE DIVISIE FC ZuanstreekEindhoven Blauw Wit—Velox SC DrenteNEC RCH—Vitesse TWEEDE DIVISIE VeendamWllhelmlna Fortuna VI.Haarlem Roda JCEDO ZFC—VVV HilversumSC Gooiland

Leidse Courant | 1967 | | pagina 11