JODEN 60 GENERATIES LANG VERVOLGD Hitiers „Endlösung" had voorbereiding van eeuwen Knokploeg beschermt Koekoek tegen provo's PINCHAS LAPIDE VERDEDIGT PIUS XII Pakistaans vliegtuigje neergeschoten PAGINA 9 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG S FEBRUARI 1967 i reóootewr buitenland) Zestig generaties lang heeft Rachel ge weend over haar kinderen. Zestig gene raties lang zijn zij vervolgd, bespuwd, veracht, gehoond, doodgeslagen, gehan gen, gemaltraiteerd, verbrand, doodge schoten, levend in ongebluste kalk ge legd, vergast en gehaat. Soms in de naam van God, soms in de naam van ras, bloed en bodem. De Israëlische diplomaat van Canadese afkomst, Pin- chas Lapide, vraagt zich in zijn boek „De laatste drie Pausen en de joden" bitter, maar niet verbitterd af, waarom dat zo moest zijn. Berust de gemeenschappe lijke erfenis van joden- en christendom niet op vijf stevige pijlers? Bidden zij niet tot één God en hebben zij beide niet Messiaanse verwachtingen? Zijn zij niet geboren en gevoed in het land van Israël en hadden beide geloofsrichtingen niet joden als wetgevers, profeten en aposte len? Bitter, maar niet verbitterd. Want reeds gloort de hoopvolle dageraad, want onder de invloed van de laatste drie, vier Pausen, Pius XI, Pius XII, Joannes XXIII en Paulus VI, begint het christendom zich los te maken van de traditionele opvat ting, dat de joden de grote schurkenrol in het drama van de wereldgeschiedenis spelen en dat zij, omdat zij „Christus vermoord hebben", voor altijd „Gods vervloekte vijanden en handlangers van de duivel" zijn geworden. i t :-'Vr'V iWi'iN'!} 1 T&Vf ssA. «wy AARTSBISSCHOP DE JONG: „Wij kunnen niet zwijgen s BOTTERDAM (ANP) De verkie zingsbijeenkomst van de Boerenpartij gisteravond in de Rivièrahal van Bljj- dorp is nogal onrustig verlopen. Niet de woorden van Koekoek waren daar voor verantwoordelijk, maar een onbe schrijfelijk geharrewar over een beeld, dat enige langharige leden rvan de Rot terdamse provogroep „de nieuwe gene ratie" de Boerenvoorman wilden aan- Toen de jongelui duidelijk werd, dat de mannen achter de bestuurstafel wei nig voelden voor 'n provohappening tij dens een als serieus bedoelde verkie zingsbijeenkomst, ontstonden er moei lijkheden. Problemen waren er vooral achter het toneel, vanwaar de heer Koekoek zijn gehoor toesprak. Dat kwam omdat de provo's in de vaste overtuiging dat de stunt zou doorgaan hun beeld alvast achter de coulissen op het toneel hadden geplaatst. Toen de jongelui na het „neen" van het bestuur hun door een Rotterdamse kunstenaar vervaardigde werkstuk weer wilden op halen, werden zij tegengehouden door enige potige leden van de BP, die het nog keurig ingepakte beeld volgens Insiders een bejaarde landbouwer voor stellend streng bewaakten. Verder dan enig morren tegen de wachtposten kwamen de jongelui niet Na de pauze toonden de leden van „de nieuwe generatie" hun ongenoegen over de gang van zaken door Koekoek luidkeels te interrumperen en door hem middels gejoel en geschreeuw onver staanbaar te maken. Enige leden van de BP wonden zich zo op over het ge drag van „de nieuwe generatie", dat bijna een kloppartij tussen hen en de jeugd ontstond. Twee agenten wisten met veel moeite, soms met behulp van de vuisten, de orde enigszins te hand haven. Tot een veldslag kwam het niet, maar het bleef de hele avond hoogst onrustig ln de Rivièrahal. Goed beschouwd valt Lapides boek in drie delen uiteen. Het eerste deel is een historische beschouwing over wal het christendom de joden heeft aange daan. Het eeuwenlange benadrukken dat de joden Godsmoordenaars zijn heeft zijn resultaat dubbel en dwars gehad; de nimmer bewezen legende dat zij voor hun paasfeest bloed van een christen kind nodig hadden en die van de tot bloedens toe gestoken hostie verha len, die velen van ons nog uit hun jeugd kennen misten hun uitwerking niet. Berucht zijn de paaspogroms uit de vroege en de late middeleeuwen en de renaissance, als fanatieke vasten- predikers ten overstaan van de ontvan kelijke gelovigen breeduit de misdaden van de joden uitmaten, met geen ander resultaat, dan dat de gelovige menigte schreeuwend en tierend de bestaande getto's binnendrong links en rechts moordend en plunderend. Tal van kerkelijke schrijvers spraken hun doem uit over de joden: Justinus Martyr: „Gij (joden) lijdt, uw land ligt braak, uw steden zijn verwoest, wan gij hebt de verlosser gedood". Orlgines: „En daarom komt het bloed van Jezus niet alleen over de joden van die tijd, maar over alle generaties joden tot aan het einde van de wereld". En vele eeuwen later (1958) schrijft Angelo Al- berti in een door mgr. Giovanni Battis- ta Montini aanbevolen boek: ,,De oordeling van de joodse wereld zal door de H. Geest aangekondigd worden. Zij zullen veroordeeld worden tot ve nietiging..." Zij allen hadden het woord van St.-Pauliis vergeten, die nadrukke lijk gesteld had, dat God de joden uit hoofde van zijn belofte trouw bleef. Rode draad „Zijn bloed kome over ons..." Deze kreet, door een handjevol, waarschijn lijk gehuurde, joden uitgeschreeuwd op het kleine voorplein voor Pilatus' pa leis is de rode draad die tot op de dag van vandaag gelopen heeft door de ver houding tussen joden en christenen, ka tholiek dan wel protestant. Het ls ver taald in ontelbare zwaarden, pijnbanken en brandstapels, gestimuleerd, dan wel oogluikend toegestaan door Pausen en regionale kerkelijke hoogwaardigheids bekleders. Berucht zijn de uitsluitings- wetten van Paus Paulus IV, die de Ro meinse joden gelijkstelde met „lepro zen en prostitués" hen in getto's dwong en hen verplichtte de gele hoed (voor loper van de gele ster) te dragen. Dit in tegenstelling tot een zijner voorgan gers, Paus Paulus III, die ten aanzien van de joden aanmerkelijk liberaler was. Pius IV deed weer de eerste stap tot theologische toenadering, door bij de voltooiing van het werk van het conci lie van Trente, de „Godsmoord" niet op de joden, maar veeleer op de verant woording van Pontius Pilatus te leggen. Dit overigens tot diepe verontwaardi ging vari de meer behouden groeperin gen in het toenmalige bestuur van Kerk. Pius IV (1562) schafte bovendien de verplichting tot het dragen van gele hoed af. De behandeling van de Romeinse Jo den wisselde af, naargelang de toeval lige gezindheid van de regerende Paus. Pius VI herstelde de middeleeuwse toe standen, waar zijn opvolgers, mede on der de druk van de omstandigheden nse revolutie) weer van terugkwa- tot Leo XII de oude wetten van Paulus IV weer invoerde. Onder Gre- gorius XIV kreeg de milde politiek weer de overhand, welke politiek aanvankelijk erd overgenomen door Pius IX, die het getto afschafte en ook de zogenaam de bekeringspreken, waarbij de joden in 1541 gedwongen werden om katholieke geestelijken te aanhoren, die hen in vu- en niet zelden beledigende bewoor dingen tot bekering en doop aanmaan den. Later werd Pius IX veel en veel ver; hij stelde het getto weer in en plaatste de joden in zijn beruchte „syl labus van dwalingen" bij die categorie van personen, wie de vrijheid van gods dienst ontzegd moest worden. Daarmee haalde hij zich de afkeer op de hals van de toenmalige lekenwereld, wat wellicht heeft bijgedragen tot het einde van de kerkelijke staat. Er zijn ook Pausen ge weest. die door kerkelijke bullen het harde lot van de joden trachtten te ver geten; ze werden gesaboteerd door we reldlijke en geestelijke gezagsdragers. Dreyfus Onder Leo XIII laaide de jodenhaat opnieuw op, waarin vooral het jesuelten tijdschrift Civilta Cattolioa uitmuntte, KAPITEIN DREYFUS: Geloven aan zijn onschuld stond gelijk aan geloofsafval terzijde legde en de nimmer bewezen joodse bloedrite om omstreeks Pasen een christenkind te offeren nieuw leven inblies. Het was ook in die tijd dat de befaamde kardinaal Rampolla zijn vreugde uitsprak over de veroor deling van de joodse kapitein Dreyfus (valselijk beschuldigd van landverraad, later na langjarige verbanning op het Duivelseiland in ere hersteld), hoewel Leo XIII zelf met Dreyfus gesympathi seerd moet hebben. Nochtans waagde de pauselijke nuntius in Parijs twee maanden na de rehabilitatie van Drey fus te waarschuwen tegen de „bedor ven geest, die Dreyfus welgezind was". En tien jaar later, in 1916 suggereerde de bisschop van Nancy, dat „het ge loof in de onschuld van Dreyfus gelijk stond aan geloofsafval". Handleiding Bijzonder tragisch en gruwelijk is het lot van de joden in het Spanje vanaf 1400 geweest. Na de bevrijding van de Moorse heerschappij richtte zich de woede van de toenmalige wereldlijke (Ferdinand de Katholieke) en geestelij ke autoriteiten tegen de joden, die zich aan allerlei vernederingen en zelfs, met het mes op de keel, aan gedwongen be keringen moesten onderwerpen. Een treurige faam verwierf zich daarbij de door Paus Sixtus IV met alle volmach ten beklede dominicaan-grootinquisiteur Tomas de Torquemada, wiens naam even verfoeilijk is als die van Himmler of Hitier. Dat men overigens deze beke ringen in hoge mate wantrouwde moge blijken uit een handleiding uit die tijd (plusminus 1400), waarin uit de doeken wordt gedaan hoe men een „crypto- jood" kon betrappen. „Zet uw buurman voedsel voor zoals varken, konijn of aal en als hij weigert te eten, is hij jood. Bekijk zorgvuldig wat hij op vrijdag doet. Trekt hij schoon linnen aan? Maakt zijn vrouw het huis schoon? Als u hem op een van deze dingen betrapt, is hij jood. Weigert uw buurman in de kerk de psalmen te be ëindigen met een Gloria Patri? Luis tert hij met speciale aandacht als het Oude Testament ter sprake komt? Stot tert en bloost hij wanneer hem gevraagd wordt Vader, Zoon, en Heilige Geest te zeggen? Dan is hij jood. Bespied uw buurman vooral met dubbele aandacht bij de heilige communie. Tracht hij de hostie in zijn mond te verbergen en haar later aan de duivel over te leve ren, onthoud dan zijn naam. Wees al tijd waakzaam en ga alles na wat uw buurman doet, want op die manier kunt u een jood ontmaskeren, en als u over deze satan zegeviert zal grote hemelse genade uw deel zijn De hemel mag weten hoeveel on schuldige ongelukkigen op deze soort beschuldigingen hun leven op de brand stapel hebben moeten laten. Luther Maar niet overal was de toestand van de joden, aan wie het in het algemeen verboden was zich aan handwerk te wijden zo ellendig. In landen als Ne derland en Engeland begon, na de re formatie (die in de zuidelijke landen evenals de pest ook al op rekening van de joden werd geschreven), de joodse emancipatie op gang te komen. Amster dam werd „het tweede Jeruzalem". En ook in Frankrijk was bij de Franse re volutie een kentering ten goede merk- Overigens is het merkwaardig dat in hun visie op de joden, katholieken en protestanten niet verschilden. Luther schreef een verhandeling over de „leu- van de joden", en stelde een be handelingswijze voor die vierhonderd jaar later, in hetzelfde Duitsland, met graagte overgenomen werd. Luther be- !te de joden zelfs het recht op de bijbel: „Dit is voortaan een Duits boek. De enige bijbel, waar jullie, joden, recht op hebben is die welke verborgen onder de varkensstaart: de letters die daar uit vallen mogen jullie vrlje- jk eten en drinken." Geen smakelijke, laar wel zeer duidelijke taal. Zo is het niet te verwonderen dat de- geweldige indoctrinatie van eeuwen lang. waarbij de joden niet alleen van de Godsmoord, maar ook van 't veroor zaken van pest, 't bedrijven van rituele moorden, heiligschennis, omgang de duivel en soortgelijk fraais meei ticht werden op geregelde tijden gru welijke gevolgen had. De geschiedenis van middeleeuwen en renaissance zeker in de oostelijke, zuidelijke Centraaleuropese landen één aan schakeling van pogroms. Dit Js en 't oorzakelijk verband is niet.te loochenen uitgemond in de gruwelijkste po grom van alle tijden: de koelbloedige jacht en massamoord op ongeveer min. joden ontworpen en bevolen door man, die 'n typisch representant van 't Centraaleuropese kleine burger dom, waar na de gedegen voorbereiding van bijna 2000 jaar christendom de jo denhaat bij wijze van spreken aan bomen groeide: Adolf Hitler, die bijna Schicklgrüber had geheten. Pius XI En juist toen de grimmigste mi moord aller tijden zich aankondigde (de zogehete Endlösung-eindoplossing) was in Rome de grote kentering gekomen. In de tijd, dat de Nazi's in Duitsland de macht grepen, die Mussolini a] Italië had, stond aan het hoofd var Katholieke Kerk de kleine geweidei Achille Ratti, onder de naam Paus Pius XI, die zich van meet af aan, zonder compromis, uit alle macht verzette te gen de leer die het ene zogenaamde ras boven 't andere ras stelde en de chris tenheid voorhield „dat wij allen semie ten zijn," daarbij doelend op de ge meenschappelijke wortels van joden er christendom. „Maar toen het onvermijdelijke bloed bad kwam: zo beschrijft Pinchas Lapi de. „was het te laat om de zondvloed van goddeloosheid met een of twee Pius- sen te keren. Wat tweehonderd van hun voorgangers door de vingers hadden ge zien of aangestookt, konden twee Pau sen (Pius XI en Pius XII) niet ong. daan maken. En zo werden zes miljoen joden in koelen bloede afgeslacht in 'n tijdperk waarin de christelijke bescha ving haar hoogtepunt had bereikt, door gedoopte christenen, in een christelijk land vol oude kerken en kathedralen, ge duld door een wereld die tweeduizend jaar lang van de christelijke ethiek doordrenkt was". Hoe verwrongen de ideeën waren vele kerkelijke gezagsdragers moge blij ken uit het antwoord van 'n protestant se legerpredikant op een vraag tijdens hel proces tegen SS'ers waarom hij stilzwijgend had toegezien bij de her haalde tegen de joden bedreven wreed heden. Het antwoord was: „Omdat de ze daden de vervulling waren van zelfvervloeking, die de joden voor hof van Pilatus over zichzelf hadden af geroepen". Verdediging PIUS XHi DutMatai Joden gered En daarmee is Lapide gekomen aan het tweede deel van het boek, dat niet anders is dan een zeer warme verdedi ging van Paus Pius XII, aan wie pos tuum verweten is, dat hij zweeg, toen hij moest protesteren en werkloos toe zag, toen hij moest optreden. Pinchas Lapide bestrijdt deze mening, die onder meer tot uiting komt in Hochhuts Der Stellvertreter en in het meer documen taire werk van Saul Friedlander. Vele pagina's lang maakt Lapide ge loofwaardig dat Paus Pius XII zich enorme inspanningen getroost heeft om joden in kloosters onder te laten dui ken, hen financieel te steunen en hoe hij al zijn invloed aanwendde om hen te laten uitwijken naar landen waar zij veilig zouden zijn. Met diplomatieke stappen en geheime instructies aan de nuntiaturen, is Pius XII er in ge slaagd om vooral in de Oosteuropese landen als Tsjecho-Slowakije, Bulgarije Roemenië (waar de beruchte IJzeren Garde opereerde) de meedogenloze raz zia's te beperken en niet zèlden te doen Pinchas Lapide helt en veel van zijn geloofsgenoten delen deze mening over naar de opvatting dat 'n open lijk laaiend protest het lot van de jo den in Duitsland en de bezette gebie den in hoge mate verzwaard zou heb- In dit verband wijst hij, overigens met een diepe bewondering, op de openlij ke protesten van het Nederlandse epis copaat over de deportatie van de joden, RACHEL WEENT OVER HAAR KINDEREN EN WIL NIET GETROOST WORDEN OMDAT ZIJ ER NIET MEER ZIJN Poolse joodse vrouwen, gedoemd tot het vernieti gingskamp, smeken hun Duitse beulen om het leven van hun kinderen dat geen ander resultaat had, dan dal de gedoopte joden, onder wie de kloos terzuster Edith Stein, op korte termijn naar Auschwitz de „anus mundi" ge transporteerd werden. Verwachting Het derde deel ten slotte is dat de hoopvolle verwachting zoals die ge wekt is door de grote Paus Johannes, die de vensters en deuren van he de kerkgebouw opengooide om het stof van vervlogen eeuwen te laten weg waaien en nieuwe, frisse lucht te laten binnenkomen. En in diezelfde tijdsperiode is er het volk van Israël iets veranderd. Het is, goeddeels, teruggekeerd tot het land der vaderen. Het heeft, na de gruwelijke ervaringen van de afgelopen eeuwen de allergruwelijkste van deze eei zijn zelfrespect herkregen, dat het 1 nu af aan zal verdedigen met dezelfde grimmige onverzettelijkheid als a mee Bar Kochba het oude Jeruzalem verdedigde. Pinchas Lapides boek is in menig op zicht indrukwekkend. Hij valt waar hij meent aan te moeten vallen, maar verdedigt met dezelfde felheid, wat zijns inziens waard is verdedigd t worden. De christenheid wordt een spi< gel voorgehouden, waarvan de terug kaatsing niet aangenaam is. Zijn dediging van Paus Pius XII is e groots als hartverwarmend, maar noopt tot enig commentaar. Het is zeker dat Paus Pius XII met voorbijzien van ei gen persoon gedaan heeft wat hij, na veel wikken en wegen meende dat hij doen moest. Zijn afkeer van 't nazidom was evident; zijn medeleven met de vervolgde even evident. Men kan er over twisten of hij openlijk had moeten spreken of niet. Wat ons betreft heeft Pius XII, bin nen de grenzen van zijn zeer grote di plomatieke en juridische bekwaamhe den. al het mogelijke gedaan on rampspoed van het volk Israels te lichten. Maar voor ons verrijst hoger 't beeld van de Reus van Ameland, kar dinaal De Jong, aartsbisschop Utrecht, die tot in het diepst van christenziel gewond, de wereld toe „Non possumus taccre wij kunnen dit niet meer zwijgend aanzien". En wij zijn hem daarvoor dankbaar. NEW DEHLI (AP-Rcuter) Een ja- ter van de Indiase luchtmacht heeft gis- cren een eenmotorig Pakistaans vlieg tuig neergeschoten, dat zich 28 km. bin nen Indiaas luchtruim bevond. Volgens het ministerie van Defensie gebeurde het incident bij Ferozepore. India herinnerde eraan, dat Ferozepore van de belangrijkste militaire stelin- van 't land is en voor Pakistan van groot belang is. Volgens een Pakistaan- woordvoerder was het toestel een essna met burgerlijke kentekenen, dat gendom was van de vliegclub van La hore. Het vliegtuig werd bestuurd door een student, die een gewone oefenvlucht maakte. Lahore ligt ongeveer 25 km van de grens. De woordvoerder in Karatsji i aan, dat de piloot, Joesoef Malik, het leven is gekomen. Volgens een Indiase woordvoerder waren militaire kentekenen waargenomen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 6