EDZO TOXOPEUS (V.V.D.): iVal kabinet-Cals was leuk succesje' -W' NASOETION WENST ONDERZOEK DOOR GEN. SOEHARTO Ketterjagers even erg als ketters Leveranciers met fictieve N.V.'s voor ettelijke tonnen opgelicht Maatschappij met kansen Machinaal stemmen vergt investering van 64 miljoen Nieuw beroep op Soekarno af te treden Achtduizend toestellen 8000 gld. van VRIJDAG 3 XLLKUAK1 iyt57 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 praten met kandidaten (Van verslaggevers) TILBURG. Middernacht in Tilburg. Onder de late gasten in het schouwburgrestaurantmr. Edzo Hendrik Toxopeus, 49 jaar, lijsttrekker van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Hij heeft zijn eerste ontmoeting met het kiezersvolk achter de rug. Hij blaast uit achter een paar glazen bier, dienstvaardig aangedragen door zijn Brabantse volgelingen.- Enkele tafeltjes verderop wachten zij geduldig op het einde van het interview. Tien minuten was de afspraak. Het wordt een half uur. Toxopeus gooit het helemaal op de duidelijkheid. De liberalen zijn duidelijk, zegt hij, de confessionelen zijn het niet. Tussen de bedrijven door sneert hij, als een Wim Kan in keurig streepjespak, op zijn rivalen. Zijn aardigste uitspraak is echter: ,,Denk erom, dat alles wat nu gezegd wordt, politieke bedoelingen heeft." Dat maakt ook zijn kreten betrekke lijk. Toch maar een bloemlezing uit Toxopeus' one-man-show. Den Uyl noemt hij ,,de dirigent van het economisch op timisme", dat ons in de narigheid ge bracht heeft. Over Schmelzer: ,,Een aar dige man met een rotbaan", want het is bijna onmogelijk om links en rechts in de ene onverdeelde K.V.P. te houden. Over Beernink en zijn C.H.U.: „Die eet van twee walletjes: vraagt beperking van de staatsuitgaven, maar legt tege lijkertijd een pakket eisen op tafel, dat nog méér zou kosten". Over Zijlstra: „Die geeft evenveel geld uit als Cals, maar heft alleen meer belasting en daar zijn we tegen!" In de bomvolle zaal zitten niet alleen liberalen, maar ook kritische jongeren, die hem behalve over Vietnam vragen stellen over de verlaging van de staats uitgaven, die hij predikt. Moet de staat de uitgaven niet juist verhogen om voor nu en later de collectieve voorzieningen te kunnen treffen, die in een dichtbe volkt en geïndustrialiseerd land nodig zijn? „Wil Toxopeus geen offers brengen om zijn kinderen een nare wereld met Ik kan met beiden goed opschieten. Schmelzer kan ik ook persoonlijk heel goed. Den Uyl niet zo. Dat was een specialist. Hij is zich pas de laatste tijd algemene politiek gaan bezighou- Wat verwacht u van D Ti? (Zoals be- end wordt '66 beschouwd als een links-liberale afsplitsing vafi de VVD, Toxopeus ontkent dat. ,.D '66 is liberaal, de mecstcn hebben nooit liberaal gestemd. Ze halen misschien één zetel, niet meer. Ze richten zich tot een beperkte groep. Ze opereren in een sfeer van nieuwlichterij. Maar het is geen begin selpartij en daar gaat het om als je stemt: je moet je vertrouwen geven aan het beginsel en aan de vent die erach ter staat. Aan een program heb je geen lor in de Nederlandse praktijk. Als de liberalen 99 procent van de Stemmen zouden halen, wat zouden ze dan doen. eenmaal op de ministers- een andere kant oprijden. Dat kan niet en hoeft niet. Maar we zouden wel in de richting van grotere persoonlijke verantwoordelijkheid gaan. Dat houdt verband met de liberale filosofie: staat en gemeenschap zijn voor ons niet één. luchtverontreiniging f besparen?" ZELFVERZEKERD Toxopeus heeft de rustige zelfverze kerdheid van de advocaat die in de zaak van zijn cliënt gelooft, maar lijkt na af loop van de bijeenkomst toch wat opge wonden. De V.V.D., zegt hij, is niet te gen publieke voorzieningen, maar we kunnen ze op dit ogenblik gewoon niet DJAKARTA. (A.N.P.). Generaal Abdoel Haris Nasoetion, oud-minister van Defensie en thans voorzitter van het Indo nesische raadgevende volkscongres, heeft in een televisiegesprek gezegd dat generaal Soeharto ten volle gerechtigd is een onder zoek te doen instellen naar de beschuldi gingen tegen president Soekarno volgens welke deze bij de mislukte staatsgreep be trokken is geweest. De president poogde zijn verantwoorde lijkheid ..bij gebeurtenissen van groot be lang" van zich af of op anderen te schui ven, aldus Nasoetion. Zo was het in 1948 Soekarno geweest die zich aan de Neder landers overgaf na eerst gezworen te heb ben tot een algehele guerrilla-oorlog te zullen overgaan ingeval van een aanval van de Nederlanders op Djokjakarta, de toenmalige hoofdstad van de Indonesische republiek. Als minister-coördinator van Defensie en Veillngheid had hij. Nasoetion. in feite (ADVERTENTIE) Vrij...dan de caravan'. geen enkele macht over zijn troepen gehad ten tijde van de staatsgreep, omdat de pre sident zelf bij speciaal decreet het volle dig bevel over de strijdkrachten op zich had genomen. Alle „ministers-coördina tors" in die tijd zaten klem tussen de president en de minister die rechtstreeks instructies van het staatshoofd kreeg. Zo had Soekarno de toenmalige luchtmacht- minister Omar Dhani instructie gegeven in Peking te gaan onderhandelen over de aankoop van honderdduizend kleine wapens, twee maanden voor de staats greep maar hij, Nasoetion, was als minis ter-coördinator niet van die zending op de hoogte gesteld. De minister van Voorlichting Dian sprak In een lezing voor leerkrachten over president Soekarno als de ..opperste clown" die verwijderd moest worden omdat ..een dergelijke leider niet langer geduld wordt In de regering van de nieuwe orde" De voorzitter van het actiefront van Indonesische vissers. Harsono Samoedra, heeft, gezegd dat de zeebodem de ,.ir geschikte plaats" is voor de stoffelijke ten van president Soekarno. Harsono vond deze plaats beter dan ..onder een lommer rijke boom", zoals president Soekarno zelf wenst, omdat de president, een ..vertader van land en volk is". Een van president Soekamo's oudste vrienden hepft vandaag op hem 'n beroep gedaan, af te treden. Het is de minister voor oudstrijdersaangelegenheden, gene raal Sarbini. Twee dagen geleden heeft generaal Soeharto. de Indonesische leger leider. generaal Sarbini verzocht, zich per soonlijk tot de president te wenden iels haalt VVD op 15 betalen. Natuurlijk wil Toxopeus offers brengen voor de toekomst van zijn kin deren. Als ze kunnen leren, dan moeten e de kans krijgen om te leren. Per slot an rekening streeft de V.V.D. na^ .kansenmaatschappij". Hoe kan de V.V.D. dan verlaging van de staatsuiti willen? Dat is best te rijmen, zi Toxopeus, die nu zijn ministerschap de strijd werpt. Zes jaar lang heeft hij op Binnenlandse Zaken aan de touwtjes getrokken en hij weet dat er heel wat bezuinigd kan worden zonder dat ie mand het merkt. Hij vertelt een verhaal, suggereert, dat de toekomst te financie ren is uit allerlei postjes op de rijksbe groting, die overbodig zijn. De V.V.D. mag dan niet helemaal dui delijk zijn als er gevraagd wordt hoe de staatsuitgaven verlaagd moeten wor den zonder ernstige gevolgen voor nu en later, zij is het wel op andere punten. Dat blijkt in het restaurant, waar Toxo peus zijn dorst lest, de ene Caballero na de andere rookt en onze vragen beant- antWoordt. Met wie gaat de V.V.D. straks in zee. aangenomen, dat zij weer in de regering Met de K.V.P., met de C.H.U. en on der omstandigheden misschien ook met de A.R. Maar zeker niet ten koste van alles. En zeker niet met de P.v.d.A. Wij willen geen voortzetting van het beleid- Cals. Daar doen wij niet aan mee. Ik ben met plezier minister ge' Aan de Kamer heb ik weer moeten wen nen. Er komt zoveel op je af. het is niet zo simpel. Maar ik heb het och gevon den. Ja. u moet niet vergeten dat wij geen oppositie óm de oppositi maar constructief willen zijn. Denk maar aan het plan-Joekes. Het is weg- gejouwd, net als op een teach-in, ik b<*n er altijd nog trots op dat fractie het geprobeerd heeft. Wai Ik verwacht een flinke winst. Ik denk dat we negentien zetels halen. Ook in 't zuiden zullen we winst maken. Dat ge loof ik vast. De K.V.P. moest Cals toch ten val brengen, omdat het zuiden het niet langer nam? Hoe moet het met de partij-ontwikke ling in Nederland? Het zou zó kunnen worden: links een socialistische groep, in het centrum' de liberalen en rechts conservatieve groe peringen. Maar dat zal ongelooflijk lang duren. De confessionele partijen heb ben een lang leven, vergis u daarin niet! Hoe het zich in feite ontwikkelen zal durf ik echt niet te zeggen. Overi gens ben ik helemaal niet anticonfes sioneel. Mijn vader was dominee in Bre da, ik ben lid van de Evangelisch-Lu- therse Kerk. Ik vecht het bestaansrecht van de confessionele partijen niet 3 ik bestrijd alleen hun handelwijze: kiezen namelijk niet. ule- Wij zijn voor een goed regionaal in dustriebeleid, maar het liefst met na tuurlijke middelen. Dus verbetering van de infrastructuur. Van rentesubsidies en dergelijke, nee, daar houden wij niet van. Fiscale maatregelen, da's wat an ders. Wat de infrastructuurverbetering betreft moet ik u zeggen dat ik meer heil zie in Zuidwest-Nederland dan in Friesland. Daar zie ik het nog niet. Einde van het interview, niet van 't gesprek. Toxopeus moet goochelen in 't verkiezingscircus. Het hooggeacht pu bliek, zegt hij, kiest je echt niet om je mooie ogen of zo. De zijne zijn bruin en ze kijken op de VVD-affiches een beetje geamuseerd de wereld in. Ook dat zal wel zijn bedoelingen hebben. In de gemeente Maasdriel zal men met de komende kamerverkiezingen gebruik maken van deze stemmachine van Amerikaans ontwerp. De kiezer kan door horizontaal en verticaal schuiven met een doorzichtige zoeker de kandidaat van zijn keuze localiseren, drukt dan op een knop, waarna zijn stem geregistreerd staat. Geen dogmatische definities op synode in Rome (Van onze correspondent) ROME (KNP) De bisschoppensy node die komende herfst in Rome voor een eerste vergadering bijeenkomt, zal net als het concilie dogmatische defini ties moeten vermijden, al '/.al zij zich wel met leerstellige kwesties kunnen bezighouden. Maar dat moet dan nog positief gebeuren zonder jacht op ket terij en in het nederige besef, dat er ter reinen zijn waarover men zich niet met zekerheid kan uitspreken. Tot deze conclusie is het rondetafel gesprek gekomen in het documentatie centrum aan de Piazza Navona in me, waaraan werd deelgenomen door onze landgenoot mgr. J. Blomjous uit Oisterwijk, voormalig bisschop van Mwanza in Tanzania, door mgr. Neophy- tos Edelby, adviseur van de Melchiti- sche patriarch Maximos IV Saigh, en mgr. Angelo Fernandez uit New-Delhi. De bisschoppen zullen er rekening mee dienen te houden, aldus de conclu sies van het rondetafelgesprek, dat het leergezag twee elementen kent: dc voortdurende actie van de H. Geest in het volk Gods om massale dwaling te vermijden, en de hulp van de H. Geest aan de herders afzonderlijk en vooral allen tezamen onder leiding var Paus. om hen in staat te stellen met hun broeders het woord van waarheid getrouw te delen. Mgr. Edelby wees er met klem op dat iedere jacht op ketterij door de bis schoppensynode moet worden vermeden ..Het is niet genoeg dat een of andere heethoofd een hoop onzin uitkraamt om daarmee de eer van een veroordeling te krijgen. Ketterij verdient geen aan dacht. totdat zij zich duidelijk manifes teert en een gevaar voor de christen heid vormt, doordat zij de fundamente le eenheid van het geloof in gevaar brengt. De ketterjagers hebben in de schiedenis de Kerk vaak evenveel kwaad gedaan als de ketters zelf". Mgr. Edelby wees er in dit verband op dat de recente vragen van de con gregatie voor de geloofsleer aan de bis schoppen hebben uitgewezen, dat er op het ogenblik geen echt gevaar bestaat heterodoxie in de Kerk. ook al ko- er hier en daar. gévallen voor, waarin de leer verkeerd wordt' -vritge-1 legd. Volgens hem dient de methode van theologisch onderzoek voorts minder de ductief te zijn, omdat godsdienst geen systeem is, maar een feit, een openba ring. Het concilie, zo zei hij, heeft de weg gewezen hoe de buitensporige een vormigheid, die de Kerk zolang heeft gekenmerkt, kan worden verminderd. Mgr. Blomjous hekelde tijdens het rondetafelgesprek het onbegrijpelijke kerkjargon maar ook het wanbegrip bij de hoge heren voor plaatselijke gevoe ligheden in de Kerk en hun falen ten aanzien van de moderne communicatie middelen van radio, pers en televisie. Verder stelde hij voor internationale deskundigen ook leken aan te trek ken voor de curiekantoren. Hij meen de dat de prelaten van do curie veel meer internationale reizen moeten ma ken om zich ter plaatse van de proble men op de hoogte te stellen. CARAVAN RAI67 Representatief aanbod van binnen- en buitenlandse caravans en toebehoren. nog 2 dagen (t/m 5 febr.) m-JCLJ-l Collecte voor kerkenbouw tegengevallen ZEIST (KNP) Uit steekproeven in diverse bisdommen is gebleken, dat de opbrengst van kerkenbouwzondag. 29 januari jl. over de hele linie een daling vertoont van 10 tot 16 procent vergele ken met vorig jaar. In het bisdom Haarlem zal de op brengst naar verwachting rond 16 pro cent lager liggen, voor het bisdom Rot terdam wordt', zoals reeds gemeld, op een daling van 10 tot 12 procent gere kend, het aartsbisdom Utrecht verwacht een daling in de opbrengst van 15 tot 16 procent. Uit het bisdom Breda worden minder pessimistische geluiden gehoord al verwacht men toch een daling, die rond de 5 procent zal liggen. Voor de bisdommen Groningen. Roermond en 's-Hertogenbosch valt geen prognose te maken, omdat in deze bisdommen via de vaste bijdragen per parochiaan aan de kerkenbouw wordt geofferd. lu-efl de oppositie niets be- Wenkbrauwen hoog): Niets bereikt? De val van het kabinet-Cals was dat geen leuk succesje? Schmelzei moest met zijn motie komen, omdat wij de onze zo handig en verstandig in elkaar gefabriekt hadden dat er heel wat KVP'ers hun stem aan gegeven zouden hebben. Geld verstopt voor gebruik na uitzitten straf voor scheepsbouw Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse icheepsbouw verwacht, dat het kabi- AMSTERDAM (A.N.P.). Waar zijn de tonnen gebleven die enige Nederlan ders hebben „verdiend" in een uiterst gecompliceerde en omvangrijke flessen trekkerij-affaire?. De Amsterdamse rechtbank kwam er gisteren bij <te be handeling van de zaak niet uit, maar de officier van justitie achtte het niet onmogelijk, dat men het geld als een eekhoorntje heeft verstopt en het later, De verdachten speelden als het ware met fictieve N.V.'s, vijftien in totaal, kochten goederen, verkochten ze weer door, maar lieten de leveranciers naar de centen fluiten. Het geld zou zijn verdwenen naar „de grote onbekende", die ter zitting werd aangeduid als een zekere Leeman en in Parijs zou wonen. Maar niemand had hem ooit gezien, een reden temeer voor de officier van jus titie om aan het bestaan van Leeman ernstig te twijfelen. Kwamen de schuld eisers opdagen, dan lieten zij zich failliet verklaren. Men ontzag zloh niet eikaars N.V.'s al» referentie op te geven ten einde de goederen tooh maajr «onder be taling te verkrijgen. Het kantoor van een aan het Rokin te Amsterdam ge vestigde N.V. bestond slechts uit één kamer met een telefoon en een beroe pengids. Een"administratie was er niet, geld werd niet verantwoord. Gedupeerden waren onder anderen leveranciers in België en Duitsland; het regende op een gegeven moment klach ten uit het buitenland. De officier nam het de verdachten bijzonder kwalijk, de Nederlandse handelsnaam in het buiten land in opspraak te hebben gebracht. Hij vorderde tegen de verdachten, onder wie een 36-jarige vertegenwoor diger lilt Den Haag, gevangenisstraffen van 2% tot 3V4 jaar. Do rechtbank zal 16 februari uit spraak doen, l-Zijlsl bim nkort voor deze bedrijfstak zal afkondigen. De financiële maatrege len ligging in de sleer van kredietga ranties en rentesubsidies. Minister Bak ker van Economisehe Zaken heeft de regeling zo goed als afgerond. De eerste berichten over deze steun maatregelen circuleerden dezer dagen in Scandinavië, waar de Nederlandse scheepsbouw al op zoek zou zijn naar orders. Officieel is dit ontkend. Het mi nisterie van Economische Zaken be perkte zich in zijn commentaar met een verwijzing naar de regeringsmededelin gen van onlangs, dat het rapport-Key- zer over de situatie in de Nederlandse scheepsbouw in studie is genomen even als de daarin vervatte suggesties voor i overheidshulp. AMSTERDAM „Het stemmen in Nederland zal op den duur on- vermijdelljk machinaal dienen te geschieden". Deze mening werd gisteravond in Amsterdam gege- I ven door de secretaris van de kiesraad, mr. dr. W. van Ommen Kloeke. Zijn uitspraak diende ter I begeleiding van de verbeterde stemmachine, die bij de komende verkiezingen experimenteel In de 1 gemeente Maasdriel zal worden i gebruikt. Zoals bekend werden de stemma- i chines, die bij de statenverkie zingen van 1966 proefdraaien, een grandioos fiasco. Het Amerikaanse bedrijf Automatic Votic Company, dat de apparatuur geleverd had, ontwikkelde daarna een nieuw systeem, waarbij het aantal han delingen voor de kiezers van 5 werd teruggebracht tot 3. Het TNO te Delft heeft deze versie van de stemmachine getest en goedbevonden. Alle overige stemmachines, die in Nederland op de markt komen, zullen min stens aan dezelfde normen moeten voldoen. In totaal is er in ons land een markt voor 8000 stemmachi nes, zo werd op de persconferen tie in Amsterdam meegedeeld. De apparaten kosten 8000 gulden per stuk. Voordat heel Nederland machinaal stemt, is dus een inves tering van 64 miljoen nodig. Het mislukken van de proef tij dens de statenverkiezingen zit hem volgens de kiesraadsecretaris Van Ommen Kloeke in het feit, dat de toen gebruikte apparatuur te gecompliceerd was. De kiezer moest wilde hij zijn stem uit brengen 5 handelingen verrich ten. waaronder tweemaal het overhalen van een handel, die nog al stroef ging. Ouden van da gen konden het ding niet in bewe ging krijgen, hetgeen het grote aantal blanco stemmen zou ver klaren in de gemeenten, waar de apparatuur in gebruik was. Ander zijds, aldus mr. Van Ommen Kloeke, was de plaats voor het experiment in 1966 verkeerd ge kozen namelijk op het platte land. Letterlijk citaat: „Daar zijn de handen veel sterker dan ln de stad. Het kwam dan ook voor, dat de machine in zijn voegen kraak te. als de handel werd overge haald". Rij de nieuw ze bezwaren ondervangen. De se- 7 ?retaris van de kiesraad mr. Van i Kloeke zei letterlijk: t antal handelingen Is van drie teruggebracht en de 1 overgebleven handelingen t kan men met zijn neus verrich- ten". Hij voegde hieraan toe. dat dit geen grap was. maar bittere l ernst, want ongetwijfeld biedt dit 7 systeem voordelen voor oorlogs- l invaliden, die geen armen hebben, 1 Ter persconferentie- bleek onder- tussen, dat de nieuwe apparatuur toch ook bezwaren heeft. Wie goed luistert naar de geluiden, die het mechanisme maakt, kan namelijk horen, op welke lijst de kiezer achter het gordijntje staat te stemmen. Mr. dr. W. van Ommen Kloeke vond dit geen bezwaar. „Dat kan ik bij het huidige sys teem van stembiljetten en hokjes ook zien", zei hij letterlijk. De importeur van de stemmachi ne haastte zich hieraan toe te voe gen. dat het verklikkende geluid van de stemmachine eventueel overstemd kan worden door bij voorbeeld grammofoonmuziek. Ook wees hij er haastig op, dat de ge meente. die de apparatuur aan schaft, zijn geld niet kwijt is. „De machines kunnen worden verhuurd aan bijvoorbeeld voetbalclubs", zei hij. ..die bepaalde enquêtes onder de bezoekers van hun sta dion willen houden. Binnenkort zal bij een sportevenement een proef daarmee worden genomen". ichine zijn al de in hot Stedeljjk Museum van Schiedam wordt van 520 februari een tentoon stelling gehouden van het werk van 10 jonge Haarlemse kunstenaars: Jeroen ten Berge, Jan Campfens, Rob Clou®. Remco van der Gugten, Jan Mulder, Mi chel van Overbeeke, Llesbeth Sayer®, Willem Snitker, Kee® Verkads ®n Jan

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5