INHOLUND STAAT EEN HUIS Messbediende als NAVO-officier in rol van moderne kapitein van Köpenick Flessetrekkerij loopt in honderdduizenden pOUR UNE VÉR rf.OES C^Ujjj Begrafenis Juin woog Volgende week zwaarder dan staking beraad tussen Voorjaarsweer Oosteuropese lokte tot lopen landen Zaak Komarek „schadelijk „El Cordobes verlaat arena Spoorweg kruising in Utrechtseweg dwijnt BRENGT LAGOR WAARD BINGO BINNEN BEREIK? IISRAIFFEISENBANK Wilson bemoedigd na gesprek Brussel Opmars van Internationals gaat voort .Bonze Coco" zoekt vrede in Vietnam DONDERDAG 2 FEBRUARI 1967 DB LE3DSE COURANT PAGINA 5 ADVERTENTIE slapgever t'ENlio In het huis van bewaring te Roermond zit iinds gistermorgen een nieuwe „kapitein van Köpe nick". Het is de 37-jarige Duitser Konrad Kudde uit Krcfeld. die tot ongc\eer een jaar geleden als burger bü de kantinedienst van het Britse Itijnleger werkte. Sindsdien reisde hU in indrukwekkende militaire uni formen met gestolen auto's door Duitsland en Neder- ikte zich aan een groot aantal flessetrek- kerijen schuldig. Volgens de officier van justitie, mr. Kartels uit Roermond, zijn het tenminste 70 gevallen oplichterij. Mr zouden enkele honderdduizenden guldens mee zijn gemoeid. Zondagavond laat was zijn •pel uit. Terwijl Kudde, die zich de laatste maanden als Navo-officier uitgaf, in een Arcens café vertoefde, werd hy gearresteerd. Hij had geen rooie cent op zak. Hij vervalste reischeques, inde ongedekte cheques bij banken en logeerde in hotels zonder te betalen. Een tijd later opereerde Budde als Feldwebel van het Duitse Rode Kruis, later weer als Nederlands officier. Met zijn Innemend voorkomen en correcte optreden overblufte hy iedereen, die met hem in contact kwam. Hij stond zelf versteld van zijn succes en leefde zich steeds beter in zijn rol in. Toen Budde hoorde van de verhuizing naar Brunsum van de N.A.V.O.-Afcent, bedacht hij een nieuwe stunt. Hij liet zich bij een kleermaker in Düsseldorf een kapiteinsuniform van de Luftwaffe aanmeten, naaide er de nodige N.A.V.O.-insignes op en verlegde zijn werkterrein naar Nederland. Hij maakte gebruik Het was toch zo n innemende man van een auto, die hy in noyember voor twee dagen in Krefeld had gehuurd. Budde voorzag de wagen van een N.A.V.O.-kenteken en vervaardigde een rijbewys, dat op naam stond van kapitein Winkelmann, verbonden aan Afcent. Prinsheerlijk Winkelmann, alias Budde, hield zich via de kranten nauwkeurig op de hoogte van Afcent- aangelegenheden. Hij sprak vloeiend Nederlands, Frans en Engels en maakte overal een intelligente en sympathieke indruk. Moeiteloos wist hij zich toegang te verschaffen tot kazernes, waar hij tegen gereduceerde prijs drank en sigaretten kocht. Zijn prachtige uniform maakte een geweldige indruk. Budde ging zelf bijna geloven, dat hij werkelijk een N.A.V.O.-officier was. Hij liet zich in allerlei hotels prinsheerlijk verwennen. Als de rekening moest worden betaald, was de Duitser verdwenen of hij betaalde met geld. dat hij via ongedekte cheques had bemachtigd. Vorige week woensdagmorgen belandde Budde in het exclusieve hotel Breidenbach in Grubbenvorst. «liLt GENtR Hoteleigenaar Gevers was aanvankelijk zeer vereerd met de komst van een N.A.V.O.-officier. „We durfden niet eens naar zijn pas te vragen," aldus mevrouw Gevers. „Kapitein Winkelmann" zei, dat hij in verband met de verhuizing van de Afcent een heleboel te regelen had. Hij zou enkele weken in het hotel blijven. Ook in het Venlose café „Midgetgolf was hij een graag geziene gast. Eigenaresse mevrouw Van de Weele: „Hij gedroeg zich altijd even netjes. Het was een knappe man, een gentleman. Ik vond het fijn als hij er was, want hij kon de gasten aangenaam bezig houden. Zijn conversatie stond op hoog peil. Vorige week dinsdag heeft hij hier zijn verjaardag gevierd. Budde was zo hulpvaardig. Hij hielp ons eerst met de afwas, voordat hij naar bed ging," aldus mevrouw Van de Weele. Argwaan bij hotelier Gevers leidde tenslotte tot de ontmaskering. Hij waarschuwde de marechaussee. Tegen twaalf uur 's nachts betraden twee mannen van de militaire politie het Arcense café. waar de niets vermoedende Budde aan de bar zat. Ook tijdens zijn arrestatie bleef de Duitser aanvankelijk in zyn rol: „Weet je wel tegen wie je spreekt?" blafte hij hen toe. Budde werd eerst aan de rijkspolitie van Arcen overgeleverd en maandag overgebracht naar de politie te Herkenbosch, die de man ook wegens oplichterij zocht. Na confrontatie met hotelier Gevers, viel Budde door de mand. Hij is gistermorgen bij de officier van justitie te Roermond voorgeleid. Uitspraak zaak inbrekersbende De Haagse rechtbank beeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen le<len van een Haagse inbrekersbende, die niet alleen in Den Haag en wijde om geving opereerde, doch de werkzaamhe den uitstrekte tot plaatsen als Hengelo, Rotterdam, Tilburg en andere steden. Frankrijk 1 Van on; PARIJS bladen vai MOSKOU (Reuter) De Oosteurope- ic ministers van Buitenlandse Zaken «uilen waarschijnlijk reeds begin vol-1 ziek. gende week in Oost-Berlijn bijeenko- kloppi t Wes Uit Oost-Berlijn is vernomen dat Wal ter Ulbricht een oproep tot hét spoedig houden van een dergelijke bijeenkomst zou hebben gedaan. Doel van een dergelijke conferentie Is om de tactiek der Europese landen tegenover West-Duitsland te coördine ren, voordat meer landen het Roemeen se voorbeeld volgen en diplomatieke betrekkingen aanknopen zonder voor waarden te stellen. Vooral Oost-Duits- land en Polen zouden bezorgd zijn voor een verdere isolatie van Oost-Duistland. Gisteren nog voordat officieel het aanknopen van diplomatieke betrekkin gen tussen West-Duitsland en Roemenië was aangekondigd, werd in Moskou van welingelichte zijde vernomen dat een ministersconferentie over dit onder werp vermoedelijk binnen twee weken worden gehouden. Sindsdien schijnt echter vooral op aandringen van Polen de datum vervroegd te zijn. WASHINGTON (AP) Amerikaanse functionarissen vrezen, dat de veroor deling van Vladimir Kazan-Komarck tot icht jaar gevangenisstraf in Tsjecho- Slowakije achade kan berokkenen aan dt pogingen van de regering tot verbe tering van de betrekkingen met de inden van Oost-Europa. Officieel bewaart het departement van Buienlandse Zaken het stilzwijgen de affaire Kazan-Komarek. die op 31 oktober uit een Russisch vliegtuig gehaald werd. dat onverwacht een lan- in Praag moest maken. Sommige ambtenaren van het departement van Buitenlandse Zaken achten de kans aan wezig, dat Tsjecho-Slowakije de zaak in revisie zal nemen en Kazan-Komarek zal uitwijzen in plaats van hem de acht gevangenisstraf te laten opknap- voor vergrijpen, die hij bijna twin tig jaar geleden gepleegd heeft. De Tsjechische autoriteiten legden Kazan-Komarek bij zijn arrestatie spio nage, moord en sabotage ten laste, waaraan hij zich in 1948 als leider van fen groep samenzweerders zou hebben «chuldig gemaakt alvorens naar de Ver enigde Staten te vluchten. jrrespondent Lucas Kleijn) Radio, televisie en avond- oensdag hebben meer nota ïcn van de begrafenis van maar- i Juin dan van de stakingen. Op If is dat al veelzeggend. De Fran- iisteren graag naar militaire mu- Menig Frans hart gaat sneller ?n als gesproken wordt over het ire genie van Frankrijk. Terwijl het stoffelijk overschot van de maarschalk werd bijgezet niet ver van het graf van Napoleon draaide de wereld onverstoorbaar verder. In heel eren gestaakt. Hier wat meer daar wat minder. Het beeld verschilde van stad tot stad, vaak zelfs van stadswijk tot stadswijk. Men kreeg in de ochtenduren de indruk alsof het zondag was vooral in de voorsteden. De meeste industriële bedrijven die met elektrische stroom werken hadden sluiting aangekondigd, daar zij niet het risico wilden nemen deproduktie tel kens onderbroken te zien. De verloren arbeidsdag zal over vrije zaterdagmid dagen worden ingehaald. In de ochtend uren moest men in verband met de be grafenis van Juin uit de buurt van dé Notre Dame en de Invalides blijven. Des middags was het voor de automo bilisten beter zich niet te vertonen in de buurt van de Bastille en de Repu- blique want daar werd een stakersde monstratie gehouden. De Parijse politiechef was zo verstan dig geweest die niet te verbieden. Er is tijdens die demonstratie niets bijzon ders gebeurd. Een paar beatniks hiel den een tegendemonstratie en schreeuw den dat ook de jongens met lange haren recht hebben op werk. Maar dat ge schreeuw had niets om het lijf. Over het algemeen is de staking nog al meegevallen. Het was prachtig voor jaarsweer in Parijs. Veel te warm voor het seizoen. Door gebrek aan metro en bussen een eind in de frisse lucht lopen werd niet als een ondragelijke last be schouwd. ver Zij hadden het hierbij ook de brandkasten. Ook in Rijswijk sloegen zy hun slag en bij een inbraak in een fabriek te Koudekerk zou het plan heb ben bestaan de fabriek in de lucht te laten springen. De arrestatie van de hoofddader in Den Haag was sensatio neel, doordat de jongeman, toen hij werd gesignaleerd en de politie hem wilde ar resteren, met geladen pistool in de hand door de ruit van een benedenwoning aan de Da Costastraat sprong, waar de poli tie hem wist te overmeesteren. In totaal acht leden der bende hebben zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad, waarby de zwaarste eis van vier jaar gevangenisstraf tegen de hoofdda der werd gesteld. De bende had in totaal plm. twintig auto's gestolen, waarvan de meeste na gebruik in het water werden- gereden. Een centrale figuur in de affaire was een 43-jarige bewoonster van de Lepel straat te Den Haag, bijgenaamd „tante Jet" Iri'wier woning een een deel van de misdaden werd georganiseerd. De rechtbank hield vanmorgen de uit spraak in de zaak tegen de hoofdver dachte aan voor het uitbrengen van een psychiatrisch rapport. Eveneens was dit het geval in de zaak tegen een ander lid van de bende. Vyf verdachten werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van één jaar tot acht maanden, met aftrek van voorrarrest. Tante Jet kreeg acht maanden, waarvan twee voorwaardelijk met aftrek. PHILADELPHIA (AP) Dr. Louis S. H. Leakey, een wereldberoemde antropo loog en paleontoloog, is van mening, dat de mens zich dank zy zyn lichaamsgeur een miljoen generaties lang heeft weten te handhaven. Dr. Leakey zegt dat de mens door zijn duidelijke lichaamsgeur en zijn smaak de roofdieren de maag moet doen omdraaien Gok-ei van Columbus •rslaygevers) DEN HAAG. Stuntapostel Lagor Waard is door de enigszins lauwe reactie op zijn roep om „brood ei» spelen" by bet huwe lijk van Margriet en Pieter nog lang niet uitgeteld: integendeel. Het Waardse brein zocht en vond een ander middel om Nederland zijn steeds stijgend kwantum vrye tijd „verantwoord en gezellig" te laten exploiteren. Het werd een Bingospel. door Lagor Volks bingo" gedoopt, in de Angelsaksi sche landen zeer bekend; in Bel gië onder de naam Kienspel aan leiding tot grootse bedevaarten van op prijzen beluste en hier door de loterijwet in hnn gok- gevoelens beknotte Nederlanders. Spitse en spichtige Lagor begreep wel dat de Nederlandse Maagd, die de wenkbrauwen al optrekt als ergens het geluid van rollen de pokerstenen hoorbaar wordt, wel even een wettelijk stokje voor zijn activiteiten zou steken als hij het spel ongewijzigd zou overne men. Lagors brein ging wéér aan 't werk en hel resultaat was als het ei van Columbus: voeg er 'n stukje zelfwerkzaamheid aan toe en het kansspel wordt een behen digheidsspel. De Maagd kan er dan alleen maar naar kijken, maar aankomen mag ze niet. Een in de arm genomen advocaat heeft dit volgens Lagor toegegeven. De Hagenaars krygen dus de primeur van dit spel, waarbij volgens de organisator „een zee van fraaie prijzen is te winnen", variërende van een eigengeklje, een Hinde loper Stoof (gemakkelijk als de centrale verwarming uitvalt), een elektrische deken (voor koude zomernachten), een papegaai in een kooi tot De Grote Geldprijs van de avond afhankelijk van het aantal deelnemers, die per ronde een guldén inzettenNu nog bestemt ex-beat-organisator en Zwolsmanvriend Waard de op brengst van zijn Volksbingo- avonden voor de Stichting Be jaardenzorg. Maar met een slinks bruin oog heeft hij naar Engeland gekeken, waar Jimmy Callaghan zo'n zestig bingo-casino's bezit, waardoor hij zijn kapitaal in korte tijd met een fiks aantal cijfers voor de komma zag aangroeien... Lagor Waard start zaterdag in De Drie Stoepen in Den Haag. Bijten dé Hagenaars in het voor gehouden gokaas, dan gaat hij in Amsterdam en Eindhoven het zelfde opzetten. Tenzij de Neder landse Maagd natuurlijk tóch een wettelijk stokje vindt om Lagor te slaan spaarbank en alle bankzaken Aanpassing aan landbouwsysteem noodzakelijk (Van o espondent) BRUSSEL Premier Wilson heeft gisteravond na zijn gesprek met de Belgische regering „bemoedigd" zo zei hij letterlijk Brussel verlaten. Na de derde etappe van zijn ronde van Euro pa precies op de helft dus heeft de Britse premier uiterlijk nog niets van zijn optimisme verloren. Het was ook niet te verwachten, dat dit optimis me juist in Brussel een knauw zou krijgen. De Brusselse besprekingen ge voerd in het ministerie van Buitenland se Zaken, waar in 1963 de onderhande lingen tussen Engeland en Europa wer den afgebroken hadden dezelfde pro blemen tot onderwerp die Wilson en Brown ook reeds in Rome en Parijs besproken'hebben. Ter sprake kwamen de landbouwproblematiek, de positie van 't pond sterling en 't Britse voorstel tot vorming van een Europese technolo gische gemeenschap. De landbouw vormde ook de hoofdscho tel tijdens de lunch, die Wilson en Brown gebruikten met de heren Hall- stein, Mansholt, Marjolin en Rey, voor zitter en leden van de Europese com missie. Vice-voorzitter Mansholt heeft een uitvoerig expose over de landbouw vraagstukken gegeven. Hij heeft als me ning van de commissie uitgesproken dat Engelse toetreding er niet toe mag lei-1 COHDOBA (Reuter) Manuel Be- nitez „El Cordobes". de populairste en best betaalde toreador van Spanje, heeft besloten de arena te verlaten, aldus meldt het Spaanse persbureau Cifra. De langharige toreador, die door zijn gewaagde en onorthodoxe methoden 'n ware revolutie heeft ontketend in het stierenvechten, zou hebben gezegd dat hij zijn besluit plotseling had ge nomen. „El Cordobes", 30, trekt zich op het toppunt van zijn roem terug. Hij is het vorig jaar aan zijn rechterarm geopereerd, na een ongeluk in Mexico bij het waterskiën. DEN HAAG (ANP) Minister De Quay (Verkeer eu Waterstaat) wil de gelijkvloerse spoonvegkruising in de autoweg AmsterdamUtrecht binnen afzienbare tijd doeu opheffen. De minister, die dit meedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid de heer R. Laan (PvdA), zegt dat de toeneming van het vei keer op de rijksweg sinds de ingebruikstelling en de daarmee gepaard gaande sprongsge wijze stijging van het aantal ongevallen bij deze overweg duidelijk heeft aange toond. dat het beter was geweest wan neer destijds de oplossing met de ge lijkvloerse kiuising niet was aanvaard. Gezien de bijzonder hoge koeten, die aan het maken van een ongelijkvloeise kruising verbonden zouden zijn, heeft men zich in eerste instantie toegelegd op een verbetering van de signalering van het gevarenpunt op de weg. De er varingen, met deze verbeterde signale ring opgedaan, waren, voordat aioh het fatale ongeluk op 6 januari voordeed. 2 vrouwen verbrandden lavend toen hun auto vóór de gesloten overweg werd aan gereden), bijzonder gunatlg, aJdu» mi nister De Qeuy, Deze heren laten zich geen karkas voor een caravan verkopen. Op de tentoonstelling die momenteel in de RAI te Amsterdam wordt gehouden, bekijken toekomstige kopers of de normaal onzichtbare onderkant van het rijdend vakantiehuis net »o ver zoend is als het in- en exterieur. den, dat de landbouwpolitieke beginse len van de gemeenschap worden aange tast, ook niet wat de financiering be treft. De reactie van Wilson daarop is niet bekend geworden. De Britse premier zei na afloop op de persconferentie: „Wij hebben geen aansporingen van de com missie gevraagd. We hebben nuttige en bemoedigende discussie gehad". Uit de mededelingen van premier Wil son bleek overigens duidelijk, dat juist de landbouw een van de grootste proble men vormt bij Engelands toetreding. Aanpassing van het gemeenschapsys teem en het Engelse systeem en an dersom zal naar het oordeel van de Brit ten noodzakelijk zijn, evenals een rege ling van de financiering. Aan 'n over gangsperiode zal niet te ontkomen zijn. Gevraagd naar de mate waariq En geland bij toetreding een stuk van zijn soevereiniteit wil opgeven, antwoordde Wilson gevat: „Wij zijn nooit bang om soevereiniteit af te staan. Honderd jaar geleden traden we toe tot de Europese postunie. En het feit, dat we bij de finale van de wereldkampioenschappenvoet- bal een Zwitserse scheidsrechter hadden, heeft ons niet verhinderd te winnen". BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 2 febr. Voor de 3e achtereenvolgende beursdag hebben alle internationale waarden vanmorgen de opmars naar een hoger niveau verder kunnen voortzetten. Dit wederom onder leiding van het aandeel Kon. Olie. In deze hoek werd op 133.60 geopend, tegen woensdag als slotprijs 131.70. Unielever ging ruim een gulden omhoog op 98.60. Philips deed hetzelfde met een eerste verhandeling op 87.70. AKU ging op nieuw goed mee met een verbetering van 80 cent tot 54.90. Hoogovens werd een puntje hoger geadviseerd op 287. KLM gaf weinig verandering te zien. Er waz in de meeste hoofdfondsen by de epening goede buitenlandse vraag aanwezig het geen tot hogere koersen leidde. Het op- merkelyke is, dat van Amerikaanse zyde de laatste dagen geen stuk in deze hoe ken aan de markt is gekomen, terwyi deze fondsen in Wall Street steeds hoger noteerden. Dit was ook woensdag het ge val voor kon. Olie en Unilever. Philips bleef onveranderd. De Newyorkse beurs sloot overigens voor de eigén markt Iets lager door winstnemingen. De handel in de hoofdfondsen was bij opening vrij le vendig. Tegen het slot van de eerste periode was AKU gedaald tot 54.60, Philips tot 87.10 en Kon. Olie tot 133.40. De Nederlandse industrie kan gaan profiteren van de minstens 140 min aan opdrachten van Canada. Dit als compensatie voor de door Nederland aan Canada gegeven opdracht voor de pro duktie van 105 jachtbommenwerpers. Deze opdrachten zullen in Nederland on der meer ten goede komen aan Philips. Werkspoor en 't Hart. Van de scheepvaartwaarden lagen Kon. Boot en Van Nievelt gevraagd in de markt. In de cultuursector verbeterde HVA punt tot 127'De staatsfond- senmarkt was goed gedisponeerd. SAIGON (ANP) De „Ko- Uosnootin heeft vrede In Vlet- oortgezët. De monnik n liet hoofd van een sekte staat die liet boeddhis- het christendom wil renigen bracht een bezoek HILVERSUM (ANP) Het Vei bond I aan het onafhankelijkheids- >or Veilig Verkeer zal zijn actie ..Glaasje paleis, een vhii de regerings- Laat je rijden", gedurende de ko- gebouwen. Actie „glaasje op z op mende carnavalsfeesten voortzetten. Car navalsverenigingen en plaatselyke afde lingen van het verbond zullen een half miljoen bierviltje met het actiemotto, alsmede affiches «o raambiljetten ver spreiden onder de cafés en slijterijen In fctk «üdea ven ons lend. Premier Nguyen Cao Ky en staatshoofd Nguyen Van Thieu waren eohter niet aan wezig. „Boiwo Coco" zoals de Vtetnamezen hem noemen eprail mei lagere functiona rissen. zittend op zyn draag stoel: een plastic tuinbank zonder poten De monnik, Nguyen Thanh Nam, was met 25 volgelingen naar het paleis gekomen. Zijn gevolg sloeg op gongs gemaakt van granaathulzen. Nam heeft zijn bijnaam ge kregen door negentien jaar lang in een kokosnootpalm te leven in de Mekongdelta. In 1963 daalde hij uit zijn palm neer om naar vrede in Vietnam te streven. Hij ves tigde zich in een voorstad van Saigon, waar hij een eigen pagod liet bouwen voor zyn sekte, en waar de staten dit ook moeten Christus en Boeddha worden kunnen. Terwyi hy dit uit- geëerd. Hy wilde toen een eenzette, vloog de kooi open vredesmissie beginnen naar en de dieren renden de am- het Vaticaan, Hanoi, Moskou, bassade in. Op één muis na Peking, Parijs, Londen, To- j werden ze alle snel gegrepen, klo, Phnom Penh en de Ver- Aanvankelijk wilde Nam niet enigde Naties. Men heeft weggaan zonder de vermiste hem echter nooit een uitreis- j muis. Hij bleef een uur lang vergunning willen geven. j met gekruiste benen op het Eveneens in 1963 zorgde hy bureau van «le wachtcom- voor opschudding op de Ame-mandant zitten, terwyi am- rikaanse ambassade. Hij arri-1 bassadepersoneel naar de veerde daar met een kooi I muis zocht. Na een uur liet waarin een kat en versohei-1 Bonze Coco zich overreden dene muizen, ter illustratie weg te gaan. De muis la van zijn stelling dat als kat nooit gevonden en muis samen kunnen leven, I

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5