OUD WORDEN IN LEIDEN (1) Voorzieningen voor gezonde bejaarden komen aardig op gang Mr. J. Klaasesz onthulde „Stier op nieuwe Leiderdorpse brug PAGINA 3 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 FEBRUARI 1067 QM MAAR tegelijk met de deur in het heilig huisje te vallen: de levensavond van Leidse bejaarden is niet altijd één ster renflonkering, integendeel, hij vertoont soms nog al wat bedenkelijke wolkjes en naarmate bij verder vordert is er steeds minder roze- geur en maneschijn. Ook in onze stad gebeurt het. U heeft het kunnen lezen onlangs. Die oude man, die dagen dood in zijn woninkje heeft gelegen. De juffrouw waar hij elke dag patates frites kwam halen, miste hem tenslotte. Vijf regels in de krant, dat is meer aandacht, dan hij misschien in zijn hele leven van de buiten wereld gekregen heeft. En nog gaan we er aan voorbij. Op een stad van 100.000 inwo ners mis je één, twee bejaarden niet! QE ZORG voor de werkelijk hulpbehoe vende ouden van dagen" staat in Leiden nog maar in de kinderschoenen. Te laat heeft men de consequenties willen aanvaar den van het groeiend aantal bejaarden. De gezonde bejaarden hoeven niet meer achter een gordijntje op hun dood te zitten wachten. Voorzieningen als bejaardensociëteiten, uit stapjes, verzorgingsflats en bejaardencentra zijn er nu wel, in min of meer toereikende mate. Maar de langdurig zieke bejaarden hen wacht een aantal verpleeginrichtingen, die allen iets zonnigs, iets vredigs, iets van ,,houd-er-de-moed-maar-in" in hun naam hebben. Helaas blijkt, dat zij die zonnige levensavond waaraan zij op hun gevel appe leren, veelal niet waar kunnen maken. Het bejaardenprobleem. Een loze kreet voor iedereen die niet bejaard is. André Gide maakte zyn 61ste verjaardag on sterfelijk door te zeggen: "Ik heb moeite mezelf er van te overtuigen, dat Ik nu zo oud ben als die ande ren, die mij heel oud voorkwamen, toen ik zelf nog jong was En daarin schuilt in zekere zin een verklaring voor het feit dat we nu met onze bejaarden "zitten". STATISTISCH had men 20 jaar ge leden kunnen voorzien, dat er een ongekend hoog aantal bejaarden zouden komen. Men heeft de cijfer tjes links laten liggen. Niet zo'n on gelooflijk verschijnsel, als men de psychologische weerstanden in aan merking neemt, die er zijn tegen oud worden en met name tegen de ouder- domsverschijnselen. Niemand verlangt er naar oud te worden, niemand wenst zich bezig te houden met een toekomstbeeld, dat onontkoombare aftakelingsverschijn- selen impliceert. Bovendien kan men zich. jong van jaren, moeilijk voorstellen hoe het is om oud van dagen te zijn. Zelfstandigheid ARTSEN, die zich als pioniers met de gerontologie en geriatrie, met de sociaal-geneeskundige facetten van het bejaard-zijn, bezighouden wijzen op het grote belang van het be houd der zelfstandigheid van bejaar den zijn blijvend contact niet de samenleving. In het algemeen wordt de eigen activiteit van de bejaarden het meest bevorderd door hen zoveel mogelijk vrij te laten, hun zelfstan digheid en onafhankelijkheid zo min mogelijk aan te tasten. De gezonde bejaarden eisen niet temin toch nog een groot aantal voorzieningen, juist om hun een grote mate van zelfstandigheid te garan deren, zoals het bereiden en verzorgen van warme maaltijden, het centraal laten wassen van de grote wai het bieden van gezinshulp en contacten en het scheppen van voorwaarden voor een zinvolle vrijetijdsbesteding. avonden komen, slaagt men er toch aardig in zoveel mogelijk gegadig den te bereiken, dankzij de vrou- wenorganlsatie« en de bejaarden bonden zelf, wijkverpleging en lijsten van bejaarden in de ver schillende parochies. Tafeltje dek je DE UNIE van Vrouwelijke Vrij willigers, afd. Leiden voert al enige jaren haar "Taf eitje-dek-je- actie". Dinsdags en donderdags wordt er om beurten door 25 vrouwelijke vrijwilligers in Endegeest eten voor bejaarden gekookt, dat in heetwater- bussen vervoerd wordt. Voor f. 1.50 heeft men een maaltijd, waar men twee dagen mee kan doen. In het totaal maken 40 bejaarden in Leiden hier gebruik van. "Veel te weinig eigenlijk" vindt men bij de Unie. "Hoe meer klanten we hebben, des te lekkerder maaltijden kunnen we voor minder geld maken". S.O.S.-kaart HULP aan bejaarden had ook de K.K. Bejaarden bond, afd. Leiden, die zo'n 800 leden telt, uit gedacht In de vorm van een kaart. de ramen kan hangen in geval van nood. De r.k. Bejaardenbond kreeg de steun van de Algemene Bejaardenbond hier in Leiden en toen men zat te wachten op een persconferentie, die van hogerhand belegd moest worden om aan het plan ruchtbaarheid te geven, kwam het Rode Kruis plotseling met een S.O.S.-kaart op de proppen. Er was uiteraard by de bondsbesturon enige teleurstelling - het was toch „hun" idee en ga nou maar eens tegen zo'n wereldorganisatie op boksen - maar het doel was in ieder geval bereikt, alleenstaande bejaar den, die plotseling ziek worden of door een ongeval getroffen worden kunnen de kaart voor hun raam hangen en hoeven niet In erbarme lijke omstandigheden te wachten op iemand die toevallig op visite komt. Aanpassings vermogen EEN DER belangrijkste kenmerken van de oudere leeftijd is het ver minderd aanpassingsvermogen. Bio logisch, psychologisch en sociologisch kan de ouder wordende mens zich minder goed verweren tegen ongun stige uitwendige omstandigheden. Dit leidt tot een verhoogde behoefte aan beschutting en verzorging. In het algemeen zal in de stad de vereenzaming en verwaarlozing ern stiger vormen aannemen dan op het platteland, waar de bejaarde meer ge ïntegreerd blijft in de dorpsge meenschap meer kan rekenen op burenhulp en waar de huisarts, gees telijk verzorger en wijkverpleegster niet zo ver van hem afstaat als in grotere steden. Belangrijk in die steden is daarom de aanwezigheid van een dienstverleningscentrum. Ge zonde bejaarden kunnen vaak moei lijk zelf in bad gaan en komen er niet toe om naar een pedicure te gaan. Moeilijk lopen is dan niet een gevolg van bejaard-zijn, maar van een on nodige overmatige eeltvorfning en misgroeide nagels. Dienstverlenings centrum Het Leids Vrouwencontact, waar in de 17 Leidse vrouwenver enigingen zyn vertegenwoordigd, heeft b. en W. van Leiden ruim een jaar geleden verzocht na te denken over de mogelijkheid van een rydend dienstverleningscentrum met een verpleegster en pedicure, die de verschillende wyken af kun nen gaan. Hoewel men daar nog niets over gehoord heeft, zijn ande ren de mening toegedaan, dat een vast dienstverleningscentrum de voorkeur verdient, omdat men dit dan grootser aan kan pakken, bijv. met een geriatrisch spreekuur, een centrale wasserij en ruimte voor ontspanning. Eenzaam Ondanks alle voorzieningen zyn er bejaarden die eenzaam zijn. Deze zyn veel moeilijker te registreren, dan die bejaarden, die zich ergens by willen (of kunnen) aansluiten. Er komen gevallen binnen bij de Leid se G.G. en G.D. van bejaarden, die met ongedierte, te vies om "aan te pakken" op een hoop vodden wor den gevonden in een onbewoonbaar verklaarde woning, ziek. Er zijn er ook, die de "e lieid" ervaren als vrijheid en dit con sequent kiezen. De zwervers, de man nen met pet en stoppelige baard, die hun hele hebben «n houwen in dat valiesje hebben, dat ze altijd mee sjouwen. Zonder enige binding kunnen ze voor hun natje en hun droogje terecht in wat in de volksmond „loge ment" heet. In de Jan Vossensteeg is er een, waar 20 van hen een onder komen hebben gekregen. Ze kunnen er slapen, éten en een praatje maken en alles gaat er op ongecompliceerde wijze, die hun juist zo lief is. Veel te jeugdig Een van hen, vertelt, ondersteund door een buurman, die gretig zit te pruimen, "Als ik weer naar een bejaardenhuis terug zou moeten, zou ik liever dood gaan. Ik schaar me liever niet zo bij oude mensen pmdat ik mezelf nog fit voel. Ik ben er veel te jeugdig (73) voor. Ik kan nog goed lopen en fietsen, nee lk moet van zo'n huis niets hebben." De man, die met pet op en jas aan zijn krant zat te lezen, alsof hij elk ogenblik op stap kon gaan, was in Leiden geboren en had als steenhou wer gewerkt. Op 30-jarige leeftijd had hij zijn vrouw verloren (hoe en in welk opzicht wou hij niet vertellen en een keer trouwen vond hij meer dan genoeg. "Mijn kinderen? Als ik ze tegen kom. dan spreek ik wel tegen ze. Nee. ik kom niet bij ze over de vloer. Nou ja, daar heb ik mijn reden voor. Ik blijf liever op mezelf staan. We kunnen hier goed met el kaar opschieten. De een is putjes schepper en de ander dat, maar wat doet dat er toe". Deze mensen, die beginnen te lach en, als je ze „bejaard" noemt, betalen tl. 110.per maand voor een dage lijkse warme maaltijd en slaapge legenheid. Alle overige kosten, zoals wasserij* en brood vallen er buiten. Ze kunnen zich zelf echter bedruipen. Nee, geen "bijstand". "Dan moeten ze alles van je weten en dan krijg je nog niks". LEIDSE SCHAAKBOND In de eerste klasse van de Leidse Schaak Bond zijn de kaarten, zo lijkt het ons, reeds definitief geschud. Vooral nu Voorschoten 1 afgelopen maandag avond de match tegen Philidor 2 afbrak met een 4','*3' voorsprong en zeer gunstige perspectieven op een kleine eindoverwinning mag men wel gevoeg lijk aannemen dat het kampioenschap de Voorschotenaren nauwelijks meer kan ontgaan. Ze moeten nl nog spelen tegen het derde en het vierde tiental van Philidor. en dat zijn juist de degradatiekandidaten. Dat werd dinsdag avond weer eens bewezen, want LSG 2, dat door twee nederlagen zijn kampioenskansen had zien verdwijnen, wilde tegen Philidor 4 kennelijk flink uithalen. Het werd voorlopig 9-r-0 voor de LSG'ers, met een goede kans op het absolute volle pond: 10—0 Jammer genoeg heeft deze krachtsexplosie geen resultaat meer, bet was meer een prestigekwestie geworden. Datzelfde zal ook wel gelden voor de wedstrijd Philidor 2-LSG 2, die op maandag 13 februari a s. zal worden gespeeld. Jammer, dat de spanning er nu een beetje uit is. Een kompliment des te meer voor Voorschoten dat in deze kompetitie een bepaald opziendbarend resultaat gaat behalen. In 2 B is een opmerkelijk herstel van Voorschoten 2 te konstateren. Hierdoor werd Sassenheim 1 in de race om de eerste plaats een plaatsje teruggezet. Het ziel er in deze groep overigens naar uil dat Noordwijk eerste gaat worden: de wedstrijd tegen concurrent Katwijk werd afgebroken met een 54 voorsprong en dat is, gezien het feit dat Noordwijk al één matchpunt meer heeft, waarschijnlijk reeds voldoende. Boskoop 2, VTL en Philidor 5 zijn hier de degradatie-klanten: de teams hebben ieder één matchpunt en aangezien er voor de laatste ronden enkele onderlinge ontmoetingen op het programma staan, valt er hier nog bittere strijd te wachten. In 3 C tenslotte behaalde Revanche zijn zoveelste overwinning. Ditmaal was Valkenburg de sigaar (8—2). De enige concurrent is Rijnsburg, zodat we de onderlinge ontmoeting tussen deze beide clubs (de eerste in deze dubbel- rondige competitie werd na enig geharrewar met 5V»4'/» door Revanche gewonnen) met spanning tegemoet kunnen zien. PAUZE Bejaarden- societeiten IN LEIDEN komen die voorzie- ningen aardig op gang. Bejaar- densocleteiten - Iedere parochie heeft er bijv. een - en bejaarden bonden proberen oudere mensen uit hun eventuele Isolatie te halen en fiun ontspanning te geven.In de vorm van toneel-, film- en feest avonden. De socletelten zijn weke- H|ks een middag geopend. Hoewel de bejaardenhboden niet zodanig voor "elok wat wils" bieden, dat nile oategoriën bejaarden op hun Hoofdstad Operette bracht „Zwei Herzen" GEHOORD DE BIJVAL en het gelach heeft het optreden van de Hoofdstad Operette in de Stadsgehoorzaal gister avond het talrijke K. O.-publiek veel plezier bezorgd met de operette van Robert Stolz „Zwel Herzen im Drelvier- teltakt", in een bewerking van Walter Kochner. Zelf waren we er niet enthou siast over. Op het podium beschikte men in de meeste rollen over welluiden de en voluminieuze stemmen, maar over het algemeen werd er erbarmelijk ge acteerd. Een uitzondering op dit laatste maakte de koetsier Dominik, die enkele aardige scènetjes ten beste gaf. Er zou een door-en-door Weense ope rette op de planken worden gezet, maar afgezien van de geslaagde decors en costuums hebben wij ons hart niet kun nen warmen a nadeze „Weense" pret. die voor de Nederlandse gelegenheid vertolkt werd in een vereenvoudigd, aan gepast Duits, waarin zinsnede als „Glaas je op, laat je rijden" en „Niet schudden, ik ben geen drankje" niet van de lucht waren. Bovendien was deze produktie voorzien van een humor die lang niet iedereen ligt. Het meeste effect werd daarbij nog bereikt in het kluchtige en dat deed het goed in de zaal. Het to neeltje met Salomé en graaf Bobby was een leuke vondst, maar ook deze pret eindigde in het uit haar rol vallen van Salomé, die het uitproestte van wege de capriolen van graaf Bobby. Het geheel werd ondersteund door een schetterend revue-orkestje onder leiding van John Kapper. Botsing te Sassenheim Door voorruit van autobus gesmakt Gisteravond omstreeks 5 uur vond op het kruispunt Sassenheim-Noord een verkeersongeval plaats met vrij ernstige gevolgen. Een bromfiets, bestuurd door een 17-jarige plaatsgenoot, met achter op een duorijder, kwam uit de richting Lisse, en moest na het oversteken van de Carolus Clusiuslaan uitwijken naar links vermoedelijk voor enkele daar aanwezige wielrijders. Op hetzelfde mo ment naderde uit de richting Lisse een NZHVM-bus die naar links moest uitha len om een aanrijding te voorkomen. Dit laatste lukte niet, waarby de duo- rijder een hevige klap opliep van de bus en niet zijn hoofd de rechtervoorruit verbrijzelde. Dokter van Raay. die de eerste hulp verleende, liet het slachtoffer, een 28- jarlg Leidse loodgieter, die ernstig aan het hoofd was gewond en ook rugklach ten had, naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overbrengen. De bestuurder van de bromfiets kwam er beter af. Hij werd slechts licht aan de rechterhand gewond. Behalve de voor ruit werden ook de rechtervoorlampen van de bus vernield. De bromfiets liep hoegenaamd geen schade op. Kampioen KDC wint met veel moeite van een LDDB-tiental De reeds enkele jaren op het pro gramma staande wedstrijd tussen de kampioen van het district en een LDDB-tiental werd ook nu weer door de prop.comm. georganiseerd. RDC moest het opnemen tegen een sterk samengesteld LDDB-tiental. Vooral de bezettnig van de eerste bor den was goed. Th. Zwetsloot en W. Heemskerk toonden hun plaats in hun eigen tiental ten volle waard. De KDC'ers J. Zwaan en J. v. Duiven- boden hadden geen schijn van kans. Ook Schoneveld Pzn., die tegen de WDG'er v. Zanten speelde, ging ten onder. De overige RDC'ers hielden de eer van hun vereniging hoog en toon den, dat zij niet voor niets kampioen waren gewerden. De ged. uitslag: KDC-LDDB: 1 J. Passchier-H. de Koning (LDV) 1-1, J. Zwaan-Th. Zwetsloot (DVN) 0-2, 3 J. v. Duivenbode-W. Heemskerk (LDV) CHRISTELIJK "BOMBARIE" Uit een schermutseling in het Leid» Universiteitsblad blijkt, dat een van de jongste doctores, de heer O. D. Duintjer, zich in de laatste stelling van zijn proefschrift tegen het luiden van kerkklokken keert. Door de gewijzigde omstandigheden (constant gedruis van verkeer en indus trie) zou dat luiden zijn „zinvolle func tie hebben verloren". Hij beschouwt het als „opdringerig bombarie" van de christenen en vindt dat de "kerkelijke makkers" het wild geraas beter konden staken. In tegenstelling tot die jonge doctor zijn we van mening, dat juist door de gewijzigde omstandigheden de taak van de kerklokken belangrijker is dan ooit. Toch delen we zijn ergenis over "op dringerig bombarie". Het gaat tegen woordig zo gemakkelijk: even op een knopje drukken. Dat luidt maar aan. door de mechanische installatie steeds in dezelfde dooie slag. bij meer klokken in steeds precies hetzelfde samenspel. Je behoeft niet in bed te liggen, om dat mechanisch gejuich na een minuut al onuitstaanbaar te vinden. Als de koster het knopje vergeet, blijft dat maar door- kleppen en dank je God, dat het gejubel afgelopen is. Het akelige van het geval is. dat al dat te lang, te veel, te ontijdig en te hooggestemd klokluiden een averecht se uitwerking heeft. Mechanisch klok gelui mist ieder speelsheid. Het beste remedie zou zijn, weer met de hand te luiden, een zwaar karwei waar men spoedig genoeg van krjjgt. P. S. Zelfs doctor Duintjer zal tegen het vreedzaam klokje van de „Engel des Heren" geen bezwaar hebben. Het is bescheiden en kort. LEIDSE BIOSCOPEN De films ui de week van 2 febr. t/m 8 febr. zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: High and Low (De losprijs) (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45 7.00 en 9.15 uur Lido: Codenummers L (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Brandt Parijs? (14 j.) (Geprolongeerd) Dagelijks: 2.30 en 20.00 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Studio: Cul-de-Sac (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: De prooi (str. volw.) Geprolongeerd Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: Agent 001 - Operatie Jamaica (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. KORRELTJE Wie is altijd even verstandig? 0-2, 4 Ar v. Beelen-A. van der Zwan (LDC) 2-0, 5 H. Klinkenberg-F. Later- veer (DCL) 2-0. 6 J. Gottwald-J. van Bemmelen (WDG) 1-1, 7 J. Schone veld Pzn.-K. v. Zanten (WDG) 0-2, 8 H. Voorzaat-J. Couvee (SDV) 2-0, Mr. J. Klaasesz onthulde het beeld van de stoere Stier. Een treffend geschenk", merkte burge meester mr. R. M. Gallas tijdens de feestelijke bijeenkomst op: „De kop wenkt uitnodigend in de richting Leiden en de geheven staart zwaait een welkom naar degenen, die via de brug Leiderdorp komen binnen rijden". der ergens op te lijken van- ok stieroide spreekt het beest m zó duidelijke taal, dat autori- elgenlyk niet veel behoeven te Klaai misaris van de Koningin gistermiddag na de onthulling van de ..Stier", een meriite Leiderdorp! op de nieuwe lÜ-l- derdorpse brug over de Rijn. Na deze weinig woorden belovende inleiding zei mr. Klaasesz tijdens de bijeenkomst in de voor de brug gemeer de salonboot toch nog vele ware din gen. „Met de moderne kunstenaars moet de overheid erg voorzicht zijn. Dikwijls komen er heel andere dingen uit de bus dan bestuurders zich bij het voor overleg gedacht hebben, maar finan cieel zitten zij dan al met handen en voeten gebonden", aldus de commissaris die er evenwel direct op liet volgen, dat d« provincie ten volle tevreden is over hetgeen door beeldhouwer Theo va der Nahmer tot stand is gebracht: een stoer, maar tegelijk ook speels werk, dat het zeer waarschijnlijk in de omgeving en het landschap uitstekend zal doen. Wat ook de bedoeling van de provincie ge- Mi'. Klaasesz. die zijn rede alsge woonlijk met vele grappige woordspe lingen kruidde, zei bovendien nog. dat de provincie, die sinds kort besloot grote openbare werken ln de provincie te ver fraaien met een kunstwerk, overigens wel eens onder ogen kan gaan zien of mooie kunstwerken, zoals op de Leider- dorpse brug, niet een nadelige invloed zullen hebben op de verkeersveiligheid. „Misschien zal het zelfs wel nodig wor den na enige tijd op het wegdek te schilderen: „Kijk hier en niet naar de stier aldus merkte hij tot aller hilari teit op. Na zijn dank betuigd te hebben aan de kunstenaar, de heer Van der Nahmer droeg mr. Klaasesz tenslotte het circa 2',* meter hoge brons op symbolische SYMBOLIEK Burgemeesier mr. R. M. Gallas van Leiderdorp, die in de afgelopen dagen vragen te verwerken had gekregen als: „Is dat ingepakte geval op de brug soms een verkiezingsstunt van de partij voor ongehuwden?". verklaarde, dat het gemeentebestuur oprecht verheugd is, dat het doek thans is gevallen. Burge meester Gallas sprak ook van een op vallende symboliek met de gemeente en wenste na een woord van dank tot de provincie en de kunstenaar, dat Leider dorp tto in lengte van jaren een goed bestierde gemeente zal biyven. Na de officiële onthulling en de toe spraken bleef het grote gezelschap, waarby ook de heren S. Menken en C. J. Piena, wethouders van Lelden, nog ge ruime» tijd bijeen in de door het ge meentebestuur van Leiderdorp afge huurde salonboot.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3