„Kleine partijen moeten wcg;i wij zonodig ook" Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Hans van Mierlo (D HEKS VAN WESTERBORK PROBEERT HAAR ROL VOORTDUREND TE MINIMALISEREN De bijl in bos van de vaderlandse politiek Missie vraagt aanpak van heel het kerkvolk Dag vol leugens van Slottke WOENSDAG 1 FEBRUARI 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 praten met kandidaten Na „Nacht van Schmelzer" Burgemeester Deurne toch geen P. v. d. A.-lid (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Tijdens de verkiezingstournee in een klein eethuisje vol middagpauze houdende twens kon het wel even: praten met mr. Hans van Mierlo, lijstaanvoerder van Democraten '66, optant voor een stuk of zes Kamerzetels. Hij ziet eruit alsof hij de laatste nacht niet genoeg geslapen heeft, en dat zal ook wel niet, want een piepjonge partij naar een stembuszege „D'66 heeft", zegt Van Mierlo, .,een grote respons gekregen,'allereerst vooral in de randstad." f „Is D'66 niet een partij voor de rand stad. Of 'n typische inteliectuelenpartij?" Lijsttrekker Van Mierlo grijnst even, hij ls wel immuun voor prikvraagjes. „Dat verwijt, dat we een intellectuelen- partijtje vormen, heb ik al vaker gekre gen. Het typische is, dat het steevast in tellectuelen zijn die het je onder de neus willen wrijven. Het lijkt erop alsof men bang is voor de sympathie, die men voelt voor D'66 en zijn ideeën, alsof men daar tegen een pil wil innemen. Maar zo'n in- tellectuelenclub zijn we helemaal niet. In Rotterdam hebben we een ploegje haven arbeiders bij elkaar gehaald, en met hen gepraat. Over dat regelrecht kiezen van een minister-president, over het distric tenstelsel en onze andere punten. Hét kwam bij die mensen echt allemaal over, ze zagen er best wat in. En een randstadpartij? Natuurlijk, daar is het begonnen. Maar we bouwen uit." Forse kreten D'66 heeft forse kreten in zijn program ma staan. Volstrekt nieuwe spelregels: rechtstreekse verkiezingen van de minis ter-president, een moderne vorm van districtenstelsel contact kiezer-gekozene, en verantwoording Tegenover de' kiezeri benoeming burgemeester óp voordracht vafi de gemeenteraad'en dus nieb door de minister, afschaffing van opkomstplicht bij verkiezingen (alleen een kiesrecht, geen plicht), opheffing van de Eerste Ka mer, een instituut van „hearings", en dan 1 een reeks van programmapunten die te- rug te voeren zijn op de algemene n<je- mer: grotere particuliere vrijheid. „Is het nu een links of rechts pro gramma?" „Noch het een. noch het ander. Er zit- ten punten in die best in het verkiezings- program van de PvdA konden staan, er j zijn er bij die je „rechts" zou kunnen j noemen, andere liberaal. Maar dat links en rechts moet de wereld uit". „Wat wil D'66, praktisch, bereiken?" „Opheffing van die hele rij partijen. Ze zijn overbodig. Twee of drie grote partijen is genoeg. Daarmee is een land bestuur baar, kijk maar naar Engeland, Amerika". „Maar D'66 voegt weer een partijtje aan de reeks toe „Jawel, maar alleen als breekijzer. Wij zien onszelf niet direct als een van die twee of drie grote partijen die uit een hervorming van de democratische prak tijk zouden moeten resulteren. Als het doel bereikt is, en die hele versplintering ls opgeblazen, dan vliegen we zo nodig met plezier mee de lucht in. Het is ons er niet om begonnen, een partij op te bou wen die met hand en tand verdedigd en vergroot moet worden. We hebben alleen een duidelijke politiek voor ogen, als dat bereikt is en er is een staatsrechtelijk stelsel gegroeid dat behoorlijk kan func tioneren. dan is het helemaal niet meer van belang dat een van de partijen D'66 heet". Oplossingen Het verkiezingsprogramma van D'66 liegt er niet om. Hans van Mierlo en zijn partij willen nogal wat veranderen. Kun nen en weten ze het zelf allemaal veel beter? Hebben ze bijvoorbeeld oplossin gen bij de hand voor de huidige recessie? ,,U denkt toch niet dat wij het allemaal kunnen oplossen? Wat de werkloosheid betreft: wij dachten dat ons wel enige bescheidenheid past. Niemand kan ons verwijten maken, want we hebben nog niet meegedaan aan de politiek, en we hebben dus ook nog geen fouten kunnen maken. Maar dat legt op ons de plicht bescheiden te zijn. en niet te pretenderen dat we de zaak wel eens even zullen red den. Het gaat hier om ingewikkelde pro- blematieken. waaraan de bestaande par tijen de handen vol hebben. In het algemeen vind ik de teneur van het beleid van het kabinet-Zijlstra in dit opzicht wel juist. De honderd miljoen voor de bevordering van de werkgelegen heid is volgens mij wel veel te weinig". Als D'66 niet uit is op een glanzende politieke toekomst, met een forse partij- staf in pen groot partijbureau, waarom probeert men dan niet binnen de bestaan de partijen zijn ideeën aan de man te brengen, teneinde die betere functione ring van het staatsbestel te bereiken? „Dat kan niet. In die partijen is dat niet te bereiken, dat heeft niets met onwil te maken, maar met onmacht. We hebben ?r aanvankelijk wel over gedacht, we wa ren niet van meet af aan van plan de verkiezingen in te gaan. Maar binnen de partijen krijg je geen gehoor, dat is be wezen, (loor degenen die dat probeerden. Als je wat wilt bereiken, moet je een be dreiging vormen, als je een gevaar bent. houden ze rekening met je. Je moet ze dus bedreigen met electoraal verlies. Dus moet je deelnemen aan de verkiezingen, moet je partij worden (■een missionaris voeren is een karwei, dat aan je vreet. Naar een stembuszege? Vijfendertigjarige Hans van Mierlo, afkomstig uit een Bredase bankiers familie, journalist en over de democratie tob bende burger, ziet de vijftiende februari zonder angst tegemoet. Hij heeft zijn baan bij het Al gemeen Handelsblad opgezegd. De partij betaalt hem zijn salaris tot de verkiezingen. En daarna „Dan zit ik immers in de Ivamer." En als het nu misloopt „Dan zoek ik gewoon weer een baan." Maar hij en zijn geestverwanten geloven in de uitslag. „We peilen telkens. Een onderzoek heeft aangetoond dat we, toen D '66 pas van de grond was gekomen, goed waren voor twee Kamerzetels, later peilde de proefverkiezing op dezelfde basis vier zetels. En we geloven in tussen zelfs in zes." Mr. Hans van Mierlo. Hij ziet eruit alsof hij de laatste nachten niet goed geslapen heeft. Een piepjonge partij naar een stembuszege voeren is een karwei dat je aanvreet. rekker Hans van Mierlo zich zelf zo'i „Ik heb helemaal niks van de missiona ris in me. Ik wil niemand bekeren. Ik verbaas me er nog steeds over dat ik op deze manier In de politiek terecht geko men ben. Acht maanden geleden had ik er nog geen idee van dat het zo zou lopen. Ik was, en ben, gewoon erg bang r de democratie, die vastgelopen is, ik heb gemerkt dat ik echt niet de enige ben die deze angst voelt. De con sequentie ervan is immers: nieuwe kan- ien voor een totalitair systeem, Koekoek vijst al In die richting." trok naar Frankrijk, werkte er op de Marseillaanse vissersvloot, hakte hout op een eiland in de Middellandse Zee, deed journalistiek in Perpignan en nam toen de draad in Nijmegen weer op. Toen Hans van Mierlo mr. Van Mierlo gewor den was, werd hij redacteur bij het Alge meen Handelsblad. Onder het praten heeft hij een broodje met naar binnen gewerkt, want je moet Hij heeft niet de habitu- op de been blijven in het verkiezingstor ment, dat zijn sporen al vrij duidelijk heeft getekend op het gezicht van de lijsttrekker. Nog geen zes jaar geleden studeerde hij in Nijmegen af. een jaar later dan mogelijk was geweest. Halver wege onderbrak hij de rechtenstudie, en de nodig minist Hij. hakt nu geen subtropische bi meer, mar wU de bijl zetten in hei van de vaderlandse politiek, waai dikste bomen het eerst gerooid dien worden. De stammen zijn keihard t slagen echoën door liet hele land. DEURNE (ANP) In een verklaring bij de aanvang van de openbare raads vergadering van de gemeente Deurne heeft de burgemeester van deze gemeente. mr. F. Iloebens. gisteravond meegedeeld te zijn teruggekomen van zijn voornemen toe te treden als lid van de Partij van de Arbeid. De burgemeester heeft na de „Nacht j van Schmelzer" bedankt voor het lid- i maatschap van de K.V P. Dit werd eerst vorige week openbaar en op grond daar- i van stelden drie raadsleden van deze overwegend K.V.P.-stemmende gemeente de burgemeester een tiental vragen. De burgemeester was van mening dat zijn lidmaatschap van de K.V.P. wel I degelijk een rol had gespeeld bij zijn benoeming tot burgemeester van Deurne i in 1960. Hij kon begrip opbrengen voor I het standpunt dat een overwegend K.V.P.- j gezinde gemeente een K.V.P.-burgemees- ter dient te hebben. Dit houdt echter niet j in. aldus de heer Hoebens, dat een bur- gemeester tijdens zijn ambtsperiode ook dezelfde politieke gezindheid zou moeten j blijven belijden. „Ik ben momenteel geen aanhanger van een politieke partij", al dus de burgemeester, „en ik zal dat voor- eerst ook niet worden' Dr. Dibelius overleden BERLIJN DPA) Dr. Otto Dibe lius. die van 1945 tot 1966 bisschop van de Evangelische Kerk in Berlijn is ge weest. is in de ouderdom van 86 jaar in zijn woning tc Berlijn-Dahlem overle- Dr. Dibelius is als zoon van een ju rist in Berlijn geboren. In 1907 kreeg hij zijn eerste standplaats als predi kant te Crossen aan de Oder. In 1925. toer» hij al deel uit maakte van de overkoepelende keikeraad van Berlijn werd hij benoemd tot algemeen superintendent, de hoogste geestelijke gezagsdrager van de Evan. Kerk in Berlijn. Deze functie moest hij in 1933 onder dwang van de nazi's opge ven. Tijdens de strijd van de Kerken in Hitiers derde rijk trad Dibelius op als een van de leiders van het streven naar onafhankelijkheid van de Evangelische Kerk. Hij stoorde zich niet aan een spreek- en schrijfverbod en werd ver scheidene malen gevangen gezet. In mei 1945 werd hij bisschop van Berlijn- Brandenburg. Tot de oprichting van de muur preekte dr. Dibelius, die sedert 1957 zijn gemeenten in Brandenburg niet meer mocht bezoeken, regelmatig in de Mariakerk van Oost-Berlijn. Mede op grond van zijn streven op oecumenisch gebied werd de evangeli sche leider op de conferentie van de wereldraad van Kerken te Evanston in 1954 voor zes jaar gekozen tot mede- voorzitter van deze organisatie. Vief middelen in één taWet helpen elkaar en._ doen wonderen! De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. Kardinaal Alfrink Activiteiten coördineren IADVERTENTIE Voor v>: Baby lij POEDER - CREME - OLIE - ZEEP (Van een onrer verslaggevers) UTRECHT Gisteren heeft kardinaal Alfrink. zoals in het kort gemeld, de na tionale missieraad geïnstalleerd, die ten doel heeft de thans nog versplinterde missieactiviteiten van bisschoppen, in stanties en leken zo goed mogelijk te coördineren. De kardinaal zelf zal deze missieraad voorzitten. Het ligt In de be doeling dat ook in de verschillende bis dommen en in de afzonderlijke parochies dergelijke coördinatie-organen worden opgericht. Met de oprichting van de nationale missieraad wordt tegemoetgekomen aan een reeds gevoelde eis. de eis nameljjk I enige orde te brengen in de chaos van op j missiegebied bestaande activiteiten. Kar- dinaal Alfrink zinspeelde hierop toen hij zei- „Ik hoop van harte, dat ons aller I verlangen naar eenheid en samenwerking i vruchten zal voortbrengen. Ieder van u moet voor ogen houden, dat de zorg voor de groep die hij vertegenwoordigt hem nooit het. grote geheel uit het oog mag doen verliezen. Het gaat uiteindelijk niet om wat wij als afzonderlijke groep deen. maar om wat wij samen doen voor de vele duizenden missionarissen uit ons volk, die over de hele wereld namens ons in het veld staan en die het recht hebben op de steun van een echt georganiseerd en efficiënt werkend thuisfront". De missieraad wil uitdrukkelijk niet een nieuw orgaan zijn naast of boven de reeds bestaande organen, het wil een ontmoetingspunt zijn. waar alle betrok kenen met elkaar van gedachten kunnen vdsselen. sarpen het hele arbeidsveld kun- 'nen overzien."" ótert&ppingèff^kunnen voorkomen en lacunes kunnen opvullen. Aan het feit dat hij zelf voorzitter van deze raad zal zijn. kende kardinaal Al frink een symbolische waarde toe. „Er wordt door aangegeven, zei hij. dat de zorg voor de uitbreiding van het geloof en de zorg voor de missionaire geest van de gelovigen primair een opdracht is van het plaatselijk episcopaat. Het concilie heeft onderstreept, dat alle bisschoppen niet alleen voor hun eigen bisdom zijn gewijd, maar voor heel de wereld. De zorg voor de missie is voor een bisschop dan ook geen liefhebberij, maar een op dracht van de Heer". Eensgezindheid Het vice-voorzitterschap van de raad komt in handen van de scheutist drs. C. J. Hoogedoom uit Vught. Ook hierin zag kardinaal Alfrink een speciale be tekenis. „Dat deze functie in handen komt- van een regulier ls een teken van waardering voor de missionerende orden en congregaties, die de zendingsopdracht van de Kerk met. eigen hand waarmaken en die een groot aantal missionarissen over de wereld uitzenden. Het is ook een symbool van en een aansporing tot de eensgezindheid, die alle werkers op dit terrein zal moeten bezielen". In de nationale missieraad zijn ver tegenwoordigd. de bisschoppen, de pause lijke missiewerken, de missionerende or den en congregaties, de lekenmissie ac tie. de St -Willibrord Vereniging en het apostolaat der vereniging Verder is er uit ieder bisdom een leek in de raad. die het kerkvolk ais zodanig vertegenwoor digt. De taak van de raad werd als volgt omschreven: een onderling samenspel van alle belanghebbenden aan de missie gedachte een aansprekende, eigentijdse gestalte te geven en daardoor het inzicht doen rijpen, dat elke gelovige persoon lijk mede verantwoordelijk is voor het missiewerk. Zestig ontslagen in Leerdam LEERDAM (AlvlP) Na het ontslag van een aantal werknemers van de N.V. koninklijke Nederlandse glasfabriek „Leerdam", is nu ook een tweede bedrijf te Leerdam genoodzaakt .een. aantal werknemers te ontslaan De teruglopen de bouwactiviteiten, .zo deelt de directie van de N V. Varsseveld mee. noodzaken het bedrijf 60 van de circa 250 werk nemers te ontslaan. (Van onze speciale verslaggever) MüNCHEN Een zwarte dag voor fraulein Slottke. Een gloriedag voor de officier van justitie, dr. B. A. Hube-r. Een dag vol leugens, vol gruwelijkheden en vol bureaucratisch-juridische termen voor pers en publiek, voor 'n klas van middelbare scholieren ook. die met hun leraar 'n deel van de tweede zittingsdag bijwoonden in de tweede week van het proces tegen de drie schrijftafelmoorde naars van 100.000 Nederlandse joden. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat werd de 64-jarige Gertrud Slottke gisteren aan de tand gevoeld. Ze moest spitsroede lopen vanwege de scherpe vragen, die op haar werden afgevuurd. Ze moest, zij het helaas niet al te vaak, bekennen, wat ze aanvankelijk meende te kunnen ontkennen. Een kwart eeuw is inderdaad een lan ge tijd. Des te merkwaardiger deed het daarom aan, dat Slottke, telkens als z.e haar medeverantwoordelijkheid voor de georganiseerde massamoord wilde ont wijken, tot in de fijnste bijzonderheid I wist af te dalen. Niet herinnen! De ..Heks van Westerborg", die gedu- rende de oorlog als zelfstandig beslissend I beambte op het beruchte referaat IV-B-4 in Den Haag heeft gewerkt, stelde voort- I durend bijzonder domme pogingen in het I werk, haar rol in het Nederlandse joden- dran»a tot een van totaal ondergeschikt belang te maken. Alle stukken, die haar konden belasten, wimpelde ze weg. Ook kon ze zich niets meer herinneren van de wijze, waarop zij lijsten samenstelde van uit Westerbork te deporteren Jand- genoten. Slottke, zo bleek wel, had de vrijstel lingen van joodse mannen, vrouwen en kinderen in bezet Nederland in handen gehad. Zij beschikte over leven en dood. Ze kon op transport laten stellen, „naar het oosten", waarmee het vernietigings kamp Auschwitz werd bedoeld, of ze kon 'n slachtoffer van de nazistische rassenwaan met 'n enkel potloodkrasje van de gaskamer redden. Ze redde niemand: nog geen kind, nog geen grijsaard, nog geen zieke, nog geen zwangere vrouw. Volijverig hanteerde ze de richtlijnen, die in Berlijn door het moordenaarscommando van Adolf Eich- Op de lange lijsten met namen, die in de zaal van het Münchener paleis van justitie werden voorgelezen, zette ze in keurig handschrift haar dodelijke krab bels. „Wird nach Aschwitz abgescho- ben": „Moet naar Auschwitz worden afgevoerd". Josef Witsjek Een geval, dat op zichzelf behandeld werd, was dat van de aan het Haagse Noordeinde wonende kunsthandelaar Jo sef Witsjek. Hij was 50 jaar, statenloos en getrouwd met een in Zwitserland ver blijvende half-jodin. Op 21 september be sliste Slottke. dat de man naar Wester bork lees: Auschwitz moest wor den gestuurd. Twee maanden later was hij dood. Het belastende stuk. dat de zich steeds op haar superieuren beroe pende feeks werd geloond, ontlokte haar de uitspraak, dat zij Witsjek had trach ten te redden, maar dat chef Zöpf an ders had beslist. Huber: „Fa gaf u aan dat deze arme man moest worden abgesclioben Slottke: „Hij had geen bijzondere dienste voor het rijk. Hij beriep zich op zijn vader, die een openbare functie in Berlijn had gehad". Huber: „Ik neem aan dat Witsjek niet vrijwillig naar Auschwitz ging. Waarom stelde u hier, dat u hem had willen Slottke: „Het was een twijfelgeval". Huber: ..Waarom irus het een twijfel- gevalt U heeft daarnet gezegd dat u precies volgens de u opgegeven richt lijnen werkte". Slottke. die steeds zenuwachtiger werd, stak wanhopig te handen omhoog. Op de publieke tribune klonk een sissend gelach. Huber: „Volgens de aan u gegeven in structies, ging het helemaal met om een twijfelgeval. Het is betreurenswaardig dat u zelfs nu nog tracht vol te houden. Witsjek te hebben willen redden". President: „Wat had u gedaan, als het om een gewone text iel jood was gegaan f" Slottke: „Dan was deze de weg gegaan van alle anderen. Ik bedoel dat hij dan voor de Arbeidseinsalz in aanmerking gekomen was". Bij dubbele nationaliteit sold alleen O Nederlandse discussie werden gebracht. De thans zo ■tjes sprekende en zielig doende vrouw —haar ogen bleven overigens bikkel hard, terwijl ze de lippen verbeten op elkaar perste had deze ongelukkigen bijna allen als Nederlander laten aan merken, wat in alle gevallen hun dood had betekend. President: „Ja, ja. ik begrijp het. U gebruikt de patentterm, waarmee de Nederlandse joden de dood werden in gejaagd". Dubbele nationaliteit Een verhit debat ontstond, toen de door Slottke voor deportatie bestemde joden met een dubbele nationaliteit ter Huber: ..Op grond waai relde Slottke: „Op grond van de stukken, de paspoorten en zo. die mij ter beschikking werden gesteld". Huber: Hoe kon u dat vaststellen f Wist u niet, dat iemand die bijvoorbeeld in Londen geboren is, de Engelse natio naliteit behoudtf" Slottke: „Dal heb lk pas na de oorlog gehqord". De totaal van berouw verstoten ver dachte, kwam voor een nog heter vuur te staan, toen haar een document onder de ogen gegeven werd, waarin stond, dat ze bjj een bespreking aanwezig was ge weest, die aan joden met een dubbele nationaliteit was gewijd. Hierin was het besluit gevallen, in twijfelgevallen naar de Nederlandse nationaliteit over te hel len", Huber: „Waarom deed men ditt" Slottke: „Dat weet lk niet meer. Ik vas maar een eenvoudige werkkracht, lie slechts deed, wat werd opgedragen Huber „Ik zul liet u zeggen. Als ie- nand de Nederlandse nationaliteit aan :on wrgven, maakte men alles veel ge makkelijker. Dan hoefde men niet de moeilijke weg van vrijstellingen en uit zonderingen te gaan. Don kon geen jood blijven leven, wat de bedoeling was van de organisatie, waarbij u werkte". Slottke ontkende nog geweten te heb ben dat een zekere Günther met wie ze vaak had getelefoneerd, en die haar mondeling opdrachten gaf, de plaatsver vanger vah Eichnianri in Berlijn was. Ook dit zou ze pas na de oorlog gehoord hebben. Vraclitliriev en De Amerikaanse nevenaanklager Kempner, die „de vrachtbrieven naar de van de mannelijke en vrouwelijke kloosterlingen ln zijn bezit had en die zich als behorend tot „het gerechtshof de doden" betitelde, deed nog een felle aanval op Zöpf. H(j vroeg de laatste, of er een premie j Aankluger Robert Kempner over- hnndigt de rechters het boek van de J vermoorde kloosterzuster Editli I Stein en het Dagboek van Anne Frank. Links rechter dr. Göppner, naast hem mederechter Briesman. in zjjn dienst bestond voor het aan brengen van ondergedoken joden. Zöpf J antwoordde, dat hij op verzoek van de Nederlandse en Duitse verraders, die bij hem werkten, eenzelfde „kopf-premie" had ingesteld, als die welke reeds bij de dienst van Willy Lages ir\ zwang was. Opnieuw bracht Kempner het onder werp Anne Frank ter sprake. Acht weken nadat Hhnmler in verband met de nade rende geallieerde eindoverwinning „een betere behandeling" van de joden had gedecreteerd, werd dit meisjes met haar familie gedeporteerd. Zöpf: „Ik was toen in Velp. Ik heb nog geprobeerd de treinen, die uit Wes terbork vertrokken tegen te houden. En ten dele is me dat gelukt. Ik ben er speciaal voor naar Berlijn geweest". Kempner: „Er liepen helemaal geen treinen meer. Is dat overigens uto laat ste woord f" Zöpf: «Het spijt me dat zich bij een van de laatste transporten Anne Frank bevond. Menselijk vind lk het zeer be treurenswaardig wat er is gebeurd." Diep afgrijzen vervulde de zaal, toen een in Augustus 1942 in het Deventer dagblad geplaatst verslag van een bij eenkomst van Nederlandse nationaal-so- cialisten werd voorgelezen. De Duitse jurist die daar gesproken had, had de „bloed en bodem"-theorle van de Nazi's op een afschuwelijke wijze uitgedragen. De joden, „ondermensen" moesten ver nietigd worden, omdat ze vijanden van het volk en van de staat waren. Hun lot was misschien tragisch, maar al6 ze niet werden omgebracht, zouden ze een eeuwig gevaar voor het germanendom hebben betekend. „Een oorlog kan alleen maar gewonnen worden door bloed en ijzer", luidde de laatste zin. Harster kreeg er nog van langs voor zijn aandeel in het deporteren van joden, die in zgn. werkverruimingskampen bij een waren gebracht. Op bevel van Berlijn waren er in een nacht 8000 opgepakt, doch doordat ook hun gezinsleden werden gearresteerd, liep dit getal tot 30.000 op. Het was toen eind september 1942. Aan het eind van datzelfde jaar kon de be zetter met trots en in triomf aan Berlijn melden, dat binnen een half jaar de helft van de voor deportatie in aanmer king komende Nederlandse joden op transport was gesteld. Een schande voor ons land bleek ove rigens het in de rechtszaal naar voren gebrachte feit dat zich onder de-700 man die Harster voor dit eerloze werk gebruikte, zich 400 Nederlandse politie ambtenaren bevonden. Zij werden dan weliswaar niet afge schilderd als mensen die de razzia's met „innerlijke overtuiging" uitvoerden, maarze deden het toch maar. Eervolle ontslagen hij luehtmacht DEN HAAG (ANP) Bij K. B. is met ingang van 1 februari 1967 op het daar toe door hen gedaan verzoek eervol ont slag uit de militaire dienst verleend aan de commodore ir. L. A. R. Adam, van de dienstgroep van de officieren van de ko ninklijke luchtmacht; aan de kolonel W. C. L Nuver. van de dienstgroep van de officieren van de koninklijke luchtmacht; aan de kolonel F. L. M. Focquln de Grave, van de dienstgroep van de officie ren van de koninklijke luchtmacht.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5