Kees Verkerk voltooide schaatstrilogie VADER KLAAS HAD GEDROOMD VAN DE VAL VAN ZOON ARD deze temperatuur meting SPORTBIJLAGE VAN „DE LEIDSE COURANT' MAANDAG 30 JANUARI 1907 LAHTI Wereld-, nationaal en nu ook Europees schaatskampioen. De 24-jarige Kees Verkerk uit Puttershoek heeft de trilogie voltooid. Hij schreef het laatste hoofdstuk dit weekeinde in Lahti, de modernste stad van het land zoals de Finnen zeggen, maar onder omstandigheden die herinneringen opriepen aan de ijstijd. Prachtig was het decor, waartegen het Europese kampioenschap 1967 werd gehouden. De besneeuwde bomen op de heuvels, die zaterdagavond scherp afstaken tegen een donkere hemel, gaven het geheel een sprookjesachtig aanzien. Maar hoe contrasterend daarmee was de strijd, die de schaatsenrijders moesten uitvechten op het ijsovaal, waaraan de zonnestralen en het licht van de schijnwerpers een metalen glans gaven. Daar regeerde de vorst in al zijn majestueuze pracht, maar ook met ijzeren hand. Voor de drieëndertig rijders, die hun kandidatuur hadden gesteld voor de Europese titel, geen zoete sprookjesverhalen maar een dwingende wet. Het werd een kastijding, die terwille van de gezondheid van de deelnemers zondag niet tot het uiterste werd doorgevoerd. Terwijl de thermometer zondagmiddag een temperatuur registreerde van 28 graden Celsius onder nul, die de mensen tot op het bot deed ver stenen, en de wind hun in 't gezicht striemde, besloten de organisatoren na overleg met de scheidsrechter, de Nederlander Henny Roos, de 10.000 meter niet te laten rijden, maar hiervoor de 3.000 meter in de plaats te zetten. Onder deze omstandig heden zou een tien kilometer niet verantwoord zijn geweest met het oog op eventuele bevriezingen. De geschiedenis, waarin reeds eerder door barre omstandig heden voor het laatst in 1947 bij het Europees kampioenschap te Stockholm, toen het „slechts" 17 graden vroor een tien kilometer was vervallen, had zich herhaald. De ijskoning was machtiger gebleken dan de mens. Ook voor het handjevol publiek, onder wie een kleine honderd enthousiaste Ne derlanders zich onderscheidden door tot het einde toen „op de been te blijven". Zij bereidden de nieuwe kampi oen een hulde, die alle kou uit de versteende botten joeg. En in deze hulde deelden de overige vier Nederlanders, die zich allen in het eindklassement plaatsten. Ook Ard Schenk, die door een val in de zesde rit op de 500 meter reeds alle hoop op een hoge klassering moest laten varen. „Ik had gedroomd dat dit zou gebeuren", zei vader Klaas, die zich dadelijk na afloop van de rit naar zijn zoon repte. „Maar dat kan nu eenmaal gebeuren. Het hoort erbij De uitschakeling van Schenk, die zich later deed gelden met een vierde plaats op de 5.000 meter en een tweede plaats op de 3.000 meter, waarmee hij de stijgen de lijn in zijn vorm tot uitdrukking bracht, sloeg in als een bom na de sterke race van Kees Verkerk in de tweede rit tegen de Rus Matusevitsj, die hem met een tijd van precies 42 sec. slechts 0.4 sec. voor bleef. En met dit resultaat had Verkerk eigenlijk reeds in het prille begin van het toernooi de titel binnen zijn bereik. Want ook op Valerie Kaplan, die zich de sterkste sprinter toonde, had hij slechts een halve seconde verloren. De thermometer wees 30 graden toen Kees Verkerk de tot 3.000 meter ingekrompen 10 kilometer zou moeten rijden. Kees liep er tevoren dik gekleed bij. De jas alleen «jas niet voldoendeook nog een wollen deken moest er bij komr LAHTI. De nieuioe Europese kampioen Kees Verkerk, die zich daarmee de tolk maakte van alle overige rijders, heeft het na afloop, van het kampioenschap te Lahti heel duidelijk gesteld: in de reglementen van de International Skating Union voor de Europese en wereldkampioenschappen moet een artikel worden opgenomen, waarin duide lijk naar voren wordt gebracht, dat bij een tem peratuur van lager dan vijftien graden onder nul de icedstrijden moeten worden uitgesteld. „Bij deze temperatuur is het geen eerlijke krachtmeting meer. Kijk maar eens slagen, wat ook door het harde ijs komt, waarop de een beter uit de voeten komt dan de ander. Ikzelf heb buizen met een spe ciale ronding, die ik zo van de fabriek kreeg en waarop ik alleen heb ge reden bij de Nederlandse en de Europese kampioen schappen en waarop ik over twee weken bij de wereldkampioenschappen in Oslo zal rijden. Op deze schaatsen heb ik een be tere greep op het ijs. Ik reed er in de training niet op," zo gaf Verkerk zelf als verklaring voor zijn prestatie en vooral voor die op de 500 meter, waarop hij met 1/2,4 sec. zijn beste seizoentijd maakte. In vlot Noors vertelde hij dit ook aan de Scandina vische journalisten, die gegroept. ,fie Russen heb ben hier goed gereden. 'Kijk maar naar hun tweede, derde en vierde plaats. Matusevitsj is mij meegevallen. Dat Antson er zou komen, had ik voor speld. Ook in Oslo zullen zij meetellen. Onder de concurrenten verwacht ik daar ook Fred Anton Maier', die in Bislet voor eigen publiek altijd sterk rijdt en Ard Schenk. Bei den hebben bij de wereld kampioenschappen iets goed te maken. Ofschoon ik drie a/standen won, heb ik in Lahti toch niet lekker gereden. Dat kwam door de kou en het ijs. Dit in tegenstelling tot de Ne derlandse kampioenschap pen, toaar ik ook op drie afstanden de eerste plaats bezette." „Kees Verkerk is sterk, onder alle omstandig heden", hadden de Scandi navische experts, voor wie hij al vóór de Europese kampioenschappen veruit de grootste favoriet was, gezegd. Hij bewees het al op de sprint, zijn minst sterke afstand, en later op de dag, toen de avond reeds was gevallen en daarmee ook het kwik daalde, op de 5000 meter, waarop hij aan de start de Tsjech Oldrich Teply naast zich had. De Tsjech had al geen prettige her innering aan Nederland overgehouden van zijn rit op de 500 meter, want hij was de tegenstander van Schenk, die hem toen hij over het ijs gleed, bijna „schepte". Teply mocht later de rit overrijden. Op de vijf kilometer zou hij het tegen een Nederlander nog moeilijker krijgen om het vege lijf te redden. Het lukte hem niet. Op de laatste honderd meter werd hij door het Oranje- vuurvlindertje' ingehaald. Met als baken de tijden van Kaplan (7.54,2), Ma tusevitsj (8.00,7), de te leurstellende Finse favo riet Launonen (8.12,8), die de tweede dag zelfs niet Het is niet bekend of de Zweedse playboy Jonnie Nilsson patent heeft aangevraagd op dit masker, waarmee hij aan de start van de 1500 meter op het ijs kwam. Jonnie Nilsson, die met een dertiende plaats in het eindklassement amper een rol in dit schaatstoernooi vervulde, had echter groot gelijk met deze speciale bescherming tegen de vreselijke koude. meer verscheen, Maier (7.49,0) en Ard Schenk (7.56,9), ging Verkerk op weg. Zijn doel: de zege en... de eerete plaats in het algemeen klassement. Hij slaagde in beider op zet in grote stijl. Al na twee ronden lag hij onder de tijden van zijn „voor rijders" en hij bleef door gaan in een prachtige cadans. De grootmeester etaleerde zich en de toe schouwers keken geboeid naar de tot in een hoge graad ontwikkelde tech niek, die gevoed wordt door een schier onuitput telijke bron van energie en wilskracht. Met een tijd van 7.47,1 was Ver kerk veruit de snelste en hij sprong ermee naar de eerste plaats in de rang schikking over twee af standen. Van de Nederlanders on derscheidde zich eveneens de 22-jarige Hagenaar Peter Nottet, die onder deze onmenselijke omstan digheden vooral hij had veel last van de kou, die de ogen, de neus en de wangen teisterde in één van de laatste ritten tot een tijd kwam van 7.57,6, goed voor een vijfde plaats. Hij verzekerde zich hiermee, evenals Schenk, die vierde werd, van een plaats in het eindklasse- Drie man dus reeds onder de laatste zestien met bovendien nog goede kan sen voor Frits Bartling en Rudi Llebrechte. Zou Ne derland er voor de eerste maal in slagen de gehele equipe in het. eindklasse ment te krijgen De kansen stonden gun stig. Op de 1500 meter zou de beslissing moeten val len. De schrik sloeg ieder op zondagmorgen echter om het hart. De staal blauwe hemel en de rook pluimen voorspelden wei nig goeds. Een stap bulten de deur deed de adem stokken. Het was zo koud, dat zelfs de geharde Fin nen huiverden. Moest er in deze temperatuur worden geschaatst? „Ja", luidde de beslissing. Op de 1500 meter, die geopend werd met het beslissende duel Kaplan-Verkerk, dat Kees met een voorsprong van 2,2 sec. won, waardoor hij zijn leiderspositie aanzien lijk verstevigde, bleken de omstandigheden reeds te erg. Door de finish ge komen grepen de rijders naar de neu3 of hielden de handen voor de ogen. De elementen waren de grootste tegenstanders ge. worden. Maar weer was Kees Verkerk, die telkens zeer kort voor de start op het ijs kwam en weer even snel van het ijs verdween geen in- en uitrijden ditmaal de triomfator. Niet sterk genoeg Hij was superieur aan al zijn concurrenten, van wie de Russen Kaplan, Matu sevitsj en Antson in deze volgorde de andere ere plaatsen opeisten. Het Russische bolwerk was machtig, maar toch niet sterk genoeg om Kees Verkerk van de troon te stoten. Toen de beslissing viel, dat er geen tien kilo meter maar een 3000 m. als sluitstuk zou worden gereden, haalde iedereen voor en achter de coulis sen verlicht adem. Van de zestien uitverkorenen, die voor de finale werden op geroepen, was wederom het verhaal wordt een tonig Verkerk de sterk ste. Wie had eigenlijk an ders verwacht. Van het begin af beheerste hij het persoonlijke duel met de Noorse stayer Fred Anton Maier, die met een ver schil van ruim vier secon den werd verslagen. Ver heugend was de tweede plaats, die Ard Schenk veroverde, vooral met het oog op de toekomst, waar in het wereldkampioen schap te Oslo op de eerste plaats komt. Gemengde gevoelens Het doek was gevallen over een kampioenschap, dat in de historie een aparte plaats zal krijgen en waaraan met zeer ge mengde gevoelens zal wor den teruggedacht. Zelfs door de Nederlanders, hoe verheugd zij ook waren met de Europese titel van Schaatsers naar Toensberg LAHTI De Nederlandse schaatsploeg is vandaag naar het Noorse Toensberg gegaan, waar de ploeg vrijdag en zaterdag zal uitkomen in internationale wedstrijden met o.a. de Russen en Noren als tegenstanders. In verband met de zeer lage temperaturen van de laatste tijd in Hamar, waardoor training daar vrijwel onmogelijk was, is de keus op het zuidelijker gelegen Toensberg gevallen. de maestro Kees Verkerk. Want de gehele entourage er was zelfs geen res taurant of iets dergelijks voor een lafenis of om zich te warmen was een internationaal kam pioenschap onwaardig. Kees Verkerk schreef er het laatste hoofdstuk van zijn trilogie, die een „best seller" zal worden. Want de hoofdrolvertolker is niemand minder dan de grootste kampioen aller tijden, de eenvoudige jon gen van de -Zuidhollandse eilanden, die de keizer van de ijsplste werd en de aanvoerder van een team, dat nog slechts de Russen als tegenstanders heeft. Want ook Lahti lever de het onomstotelijke bewijsNoorwegen, Zweden en Finland zijn naar het tweede plan verdrongen. Slechts een individueel succesje kan hun pres tige nog redden. OPMERKINGVAN BOB SPAAK BIJ alle vreugde over de Europese titel van Kees Verkerk moet toch worden opgemerkt, dat dit toernooi wel bijzonder sfeerloos was en het als spektakelstuk niet haalde b(j de Euro pese titelstrijd een jaar geleden In Deventer. De intense koude In Lathl zal daaraan niet vreemd zijn geweest. Maar ook ongetwijfeld het feit, dat het schaatsen niet populair in Finland is. Waarom de titelstrijd dan ook naar Lathi moest, is ons een raadsel. Wat heeft Finland eraan en wat heb ben de deelnemers aan zo'n kleurloos en zouteloos toernooi? Waarom trou wens moet het een soort wet van Meden en Pèrzen zfln dat een van de twee klassieke schaatstoernooien steevast aan een Scandina visch land moet worden toegewezen? Een ander punt grijpt terug op een opmerking van televisie-commentator Bob Spaak. Hij zei, dat wel duidelijk ls, dat Kees Ver kerk vèruit boven de an dere cracks staat door zijn aparte kwaliteit die zo'n schaatstoernooi totaal be heerst. Dat ls waar. Bob Spaak heelt het juist ge zien: Kees Verkerk is vèruit de sterkste en beste hard- De pech zat Ard Schenk al meteen in het begin op de hals. Op de basisafstand, de zo belangrijke 500 meter, kvjam Ard te vallen en daarmee kon de trotse kampioen- van Deventer zich als uitgeschakeld beschouwen voor de titel. Zijn gezicht tekende dan ook een en al teleurstelling toen hij de baan verliet. Stien Kaiser reed op 3000 m. wereldrecord DAVOS Tijdens internationale schaatswedstrtj - den In Davos heeft Stlen Kaiser het wereldrecord op de 3000 meter op haar naam gebracht. Zij won deze afstand ln 5 minuten 04.8 seconden. Veertien dagen geleden reed de Russische Lid la Skobllkova in het Noorse Jordal 5 minuten 5,9 seconden. Zij nam met een verschil van eenliende seconde het we reldrecord over van haar landgenote Inga Voronlna» Stlen Kaiser won zondag de 1000 meter In 1 min. 34.0 sec., eveneens een persoonlijk record. Zij bleef op deze afstand 2,2 sec. boven het wereldrecord van Skoblikova en 1.6 sec. onder haar eigen record, dat zij een week geleden In Grenoble op 1.35.6 bracht. Stlen Kaiser won de wedstrijden in Davos met een puntentotaal van 192.700. Carry Geyssen werd twee de met een puntentotaal van 199.066. De prestatie van Stien Kaiser was des te opvallen der omdat zij bij de onderlinge wedstrijden van de dames kernploeg ln het geheel geen tegenstand had en bovendien het weer niet meewerkte. Het ene moment was de temperatuur rondom het vriespunt om bij de eerste de beste zonnestraal op te lopen tot zeven graden boven nul. De 28-Jarlge Stien Kalser deerde het allemaal niet. Zij vestigde zaterdag twee baanrecords met 46,7 sec. op de 500 meter en 2 min 24.6 sec. op de 1500 meter. Op belde afstanden was zij nooit zo snel geweest. Zondag demonstreerde zij nog duidelijker dat haar kansen op het wereldkam pioenschap (half februari ln Deventer) ook sinds de come back van Li dia Skobllkova nog lang niet vervlogen zijn. door grandioze prestaties op de 1000 en 3000 meter. Vooral op de 3000 meter, de afstand die zijn onlangs won bij de voor-Olympische Spelen in Grenoble, was Stien Kaiser sneller dan ooit te voren. In Grenoble reed zij 5.15.7. In Davos bleef zij daar bijna elf seconden onder om met 5.04,8 een nieuw wereldrecord te vestigen. Geen van Stien Kaisers ploeggenoten kon in haar spoor rijden. AI leverde Ans Schut met 5.14.8 een alleszins accep tabele prestatie. rfjder van hot ogenblik, een jongen, die alles kan en ledereen als het moet van de baan rijdt. Valerie Kaplan, getipt als de grote favoriet voor deze Euro pese titel, was Immers ner gens om maar niet te spre ken van landgenoot Matu sevitsj. Met zo'n Verkerk verliest een toernooi en dat bedoelde Bob Spaak aan waarde, de strijd ls eruit, omdat die ene man véél té goed is. WU zijn natuurlijk blij, dat Kees Verkerk een van de onzen is, en wij hopen nog vele titels achter zijn naam te zien. Maar het feit valt niet te verbloemen, dat zo'n eenzame uitblinker ook de sfeer kan aantas ten omdat de andere rij ders op de baan komen met de gedachte: „Ach. wat valt er nog tegen Kees te beginnen?". Het is eigenlijk zo als met AJax momentcel ln de nationale voetbalwereld. De Amster dammers beheersen de competitie volkomen en zelfs zo imponerend, dat er voor de tegenpartijen geen grap meer aan ls. Ook dat Inactiveert het voetbal. Het is vreemd dat de onvol maaktheid op deze aarde in het algemeen eok kan worden gedemonstreerd door een te grote persoon lijke perfectie van indivi du of team. HELE EQUIPE IN EINDKLASSEMENT Verkerk (Ned.) Kaplan (Rusland) Matusevitsj (Rusland) Antson (Rusland) Stlansen (Noorw.) Thomassen (Noorw.) Zimmeimann (W.-Dld.) Tsjekuljajev (Rusland) Bartling (Ned.) Nottet (Ned.) Seljajin (Rusland) Llebrechts (Ned.) Nilsson (Zweden» Strutz <Oo6tennji Schenk (Ned.) Maler (Noorw.) 500 42.4 4) 41.9 1) 42.0 2) 42.6 5) 43.2 9) 42.7 6) 43.3 (10) 43.7 (12) 42.8 7) 44.5 (16) 45.5 (26) 44.9 (20) 44.6 (17) 45.7 (28) 53.0 (32) 54.3 (33) 1500 2.12.9 1) 2.15.7 4> 2.15.1 3) 2.14.7 2) 2.16.3 5) 2.19 7 (11) 2.19.9 (13) 2.18.6 6) 2.18.8 7) 2.22.0 (17) 2.19.3 9) 2.19.8 (12) 2.24.7 (22) 2.26.7 (26) 2.19.6 (10) 2.19.9 (13) 3000 4.41.2 1) 4.47.9 6) 4.47.5 5) 4.44.4 3) 4.48.5 8) 4.54.5 (12) 4.55.9 (13) 4.52.6 (11) 4.56.4 (14) 4.50.0 9) 4.48.5 7) 4.50.4 (10) 5.02.6 (16) 5.00.8 (15) 4.44.2 t) 4.45.4 4) 5000 7.47.1 1) 7.54.1 3) 8.00.6 9) 8.05.6 (12) 7.58.1 6) 8.06.0 (14) 7.58.9 7) 8.05.8 (13) 8.09.3 (18) 7.57.6 5) 8.01.7 (10) 8.03.9 (11) 7.59.4 8) 8.07.5 (15) 7.56.8 4) 7.49.1 2) 183.010 183.460 184.526 186.950 187.140 187.224 187.397 187.926 188.122 188.290 191.206 193 483 194.580 195.610

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7