ASTRONAUT SCHREEUWDE BRAND TOEN STEEKVLAM IN CABINE SLOEG Express voorziet minderheid voor in maart gaullisme BEZIELDE BIG BAND JAZZ VAN ELLINGTON FORMA TIE Medeleven uit Rusland Luchtruim boven 25.000 voet onder controle KYP schond geen afspraak kabinet-Cals Chichester in adelstand Imponerende Ella Fitzgerald Subliem weekend in Casino Optreden Easybeats verre van perfect MAANDAG 30 JANUARI 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 CAPE KENNEDY (Reuter- A.F.P.-A.P.). Eén van de drie omgekomen ruimtevaarders van de Apollo-1 heeft nog juist vóór srijn dramatisch einde in de micro foon kunnen schreeuwen, dat er brand was in de ruimtecabine. Op hetzelfde moment zagen de des kundigen, die de nagebootste lan- oering via de televisie volgden, „een wolk van withete vlammen" en daarna niets meer. Bij het openen van de luiken golfden ■ware rookwolken naar buiten. Wie or de laatste noodkreet slaakte is (nog) niet bekend. In ieder geval heelt de aanwezigheid van zuivere zuurstof de ge weldige hitte veroorzaakt die de lichamen van de drie in ruimtepakken gestoken mannen totaal verkoolde. Het was voor het eerst dat met zuivere zuurstof werd gewerkt Het voordeel daarvan is. dat men met een veel kleinere voorraad kan vol staan dan bij gebruik van gemengd gas. Het nadeel is. dat een enkele vonk ver oorzaakt door statische elektriciteit, brand te weeg kan brengen. Een andere moge lijkheid ls. dat zich kortsluiting heeft voorgedaan. Men heeft er nog geen Idee van hoe groot als gevolg van de ramp, de vertra ging is voor het Apolloproject. Komt men er spoedig achter wat de oorzaak is ge weest van de brand dan kan het program redelijk volgens schema afgewerkt worden Zo niet dan zal gewacht moeten worden tot de oorzaak gevonden is- Mogelijk zul len de resultaten van het onderzoek uit wijzen dat de systemen van de Apollo diepgaand gewijzigd moeten worden. Radio Moskou heeft getuigd van Rus sisch medeleven bij de dood van de drie Amerikaanse ruimtevaarders: ..De moed van Virgil Grissom, Edward White en Roger Chaffee heeft onze achting ver diend en ook wij brengen eer aan hun nagedachtenis. Wij zenden ons hartelijk medeleven aan hun verwanten en vrien den". „De drie Amerikanen maakte deel uit van degenen die al hun krachten en kennis hadden gegeven aan de buitenge woon moeilijke en nieuwe zaak van het doorvorsen van de ruimte. Hun bijdrage, aan deze edele zaak, die de menselijke vooruitgang dient, wordt in dit land-hoge lijk gewaardeerd, waar de eerste schrede in de ruimte is gezet en waar altijd wordt aangedrongen op het werken voor de ver zekering dat de ontdekkingen in de ruimte roor vreedzame doeleinden worden ge bruikt". VlrgTI Grissom en Hoger Chaffee «ul tra morgen worden begraven op de natio nale begraafplaat» van Arlington. Op de selfde dag zal het stoffelijk overschot van het derde slachtoffer. Edward White, worden bijgeeet op het terrein van de militaire academie van West Point (Van onze verslaggever) DEN HAAG De luchtvaartautori teiten! verwachten niet, dat *U een rap port zullen krijgen van de bijna fatale ontmoeting, die dezer dagen een En gelse BAC 111 op meer dan 25.000 voet boven Noord-Holland zou hebben gehad met vermoedelijk een «veneens Engels Camberrastraaltoestel van de Britse luchtmacht. Wat la in vliegerstermen namelijk bij na fataal en wie heeft hier in het niet- gecontroleerde luchtruim boven 25.000 voet fouten gemaakt? De bemanning van het verkeerstoestel of de militaire vliegers van de Camlberra? Nog altijd geldt immers in dit niet-geregelde lucht ruim het „zien en gezien worden": ter dege opletten dus. En op welke pre cieze afstand hebben de twee vlieg tuigen elkaar „bijna" ontmoet of ge- Bij dergelijke gebeurtenissen, die zich een enkele maal in het ongecontroleerde luchtruim voordoen, blijkt telkens weer. dat of de afstand veel te laag geschat is. of de bemanningen van beide toe stellen visuele fouten gemaakt hebben. De luchtvaartdeskundigen zijn het er echter al lang over eens. dat het onge controleerde luchtruim boven 25.000 voet in deze tijd aan banden gelegd moet worden. In het verleden hadden de militaire vliegtuigen het luchtruim op deze hoogte praktisch alleen voor zidhzelf. Het straaltijdperk ook voor verkeerstoestellen heetf hieraan een einde gemaakt. Ook verkeersvliegtuigen klimmen thans rustig tot zo een S0.000 voet en hoger en naarmate naarmate de lucht door burger- en mi litaire vliegtuigen boven 25.000 voet drukker wordt, is het nemen van ver keersmaatregelen een klemmender eis geworden. Binnen enkele jaren zal de controle ook op deze hoogte van het luchtruim mogelijk en zelfs bindend gemaakt zijn. Het wachten is nog op het noodzakelijk aantal grondstations van Eurocontrol, die deze controle bover? 25.000 voet op zich gaat nemen. Eurocontrol Noordwest-Europa (Ne derland. Duitsland, België, Luxemburg) ls thans in aanbouw op het vliegveld Beek in Zuid-Limburg. Engeland kent deze controle al nationaal, maar sluit zich eveneens aan bij Eurocontrol, dat met een aantal stations heel West- Europa gaat omvatten. Bijna fatale ontmoetingen of een ..near escape", waarover sommige vlie gers zulke fraaie verhalen weten te vertellen, zullen dan tot het verleden kunnen behoren. Afgezien van eventuali teiten, die waarschijnlijk nooit te ver- hinderen zijn. (Van correspondent Lucas Kleijn) PARIJS Hel veelgelezen weekblad Express publiceert in het nummer van vandaag een eerste proelstemming over de algemene verkiezingen op 6 maart aanstaande. In samenwerking met een particuliere onderneming voor econo mie en toegepaste wiskunde, die over een van de modernste computers be schikt. is het resultaat gepubliceerd van de verkiezingen, wanneer die ge houden zouden zijn op 6 februari a.s. en niet op 6 maart. Van alle kiezers wist 35 procent nog niet op wie zij moesten stemmen. Maar bij de overige 65 procent stond de keus reeds vast. Van die 65 procent is de uit slag de volgende: 43 procent vóór de vijfde republiek, dat wil zeggen vóór De Gaulle en Gls- card d'Estaing. 21 procent voor de linkse federatie van Mitterrand, dat wil zeggen voor so cialisten, liberalen en politieke clubs. 20 procent voor de communisten. 15 procent voor het democratisch cen trum van Lecanuet. Het weekblad Express kondigt aan dat het iedere volgende maandag het resultaat van een nieuwe proefstemming zal bekendmaken. De laatste maandag voor de verkie zing zal de samenstelling van de nieuwe kamer worden bekendgemaakt, dat wil zeggen een week vóór de offi ciële uitslag. Afgaand op wat de Express publi ceert zal dus eenderde van het kiezers corps de doorslag moeten geven, dat zijn ongeveer 6 miljoen kiezers. Aanne mende dat die 35 procent een zelfde keus doet als de nu al bekende 65 pro cent, dan is het gaullisme in het land in de minderheid en krijgt Guy Mol- let, algemeen secretaris van de Franse socialistische partij, gelijk met zijn voorspelling in een van de laatste num mers van het weekblad Match. Dat wil echter niet zeggen dat daardoor ook De Gaulle verdwijnt. Want de cijfers van Express zijn gebaseerd op de eerste In Frankrijk wordt namelijk in twee ronden gestemd. Bij de eerste stemming is hij gekozen die dadelijk al de vol strekte meerderheid krijgt, dat wil zeg gen de helft plus een. Is dat niet het ge val, dan moet de tweede ronde of een herstemming worden gehouden en dan wint hij die de meeste stemmen krijgt. Bij herstemmingen komen de aanhan gers van Lecanuet voor het grootste ge wetensconflict te staan. Maakt een lecanusït bij de tweede ronde geen en kele kans. dan zal hij zich normaal te rugtrekken en zijn kiezers adviseren te stemmen op een man van de linkse fe deratie of op een gaullist. Aangezien het kiezerscorps van Lecanuet over het algemeen rechts, staat, zullen de gaul listen van een terugtrekking van een lecanuïst meer profiteren dan de link se federatie van Mitterrand. De eerste ronde moge dus bepalend zijn voor de sterkte van de politieke partijen in het land, de tweede ronde is bepalend voor de samenstelling van de kamer en die is in laatste instantie het meest beslis send. Daar komt het op aan. Lecanuet heeft zondagmorgen zijn kandidaten voorgesteld. Hij heeft aan gekondigd geen tegenkandidaat te stel len tegen Mendes France in Grenoble. Mendès France maakt alle kans te wor den gekozen. Lang niet uitgesloten is dat Mendès France in de nieuwe ka mer de grote aanvoerder zal worden van de gehele oppositie en misschien wel na De Gaulle de nieuwe minister president. De geblakerde Apollocabine waarin Orisson, White en Chaffee op tragische wijze om het leven zijn gekomen. Jongeman op rooftocht met vaders revolver TILBURG (ANP) Een geestelijk niet geheel volwaardige zoon van een po- titieman utt Tilburg heeft kans gezien zijn vaders dienstrevolver te bemachti gen. Daarmee heeft hij bij twee inwoners van Tilbur ggetracht aan geld te komen, maar toen hij ontdekte dat er teveel mensen in huis waren, nam hij de benen. Hierna trachtte hij een kastelein met de revolver te imponeren, toen deee echter geen aanstalten maakte hem geld te geven, deed de jongeman zelf een greep in de kassa en verdween met driehonderd gulden. Later werd hij aangehouden en legde een gedeeltelijke bekentenis af. Absolute zege premier Sato van Japan TOKIO. (Reuter) De aan het bewind zijnde liberaal-democratische partij van premier Sato in Japan heeft bij de gis teren gehouden algemene verkiezingen de absolute meerderheid in het 486 zetels tellende Huis van Afgevaardigden be- Akkoord China en Macao MACAO, i A.P. i De Portugese gou verneur Jose Nobre de Carvalho heeft een overeenkomst ondertekend waardoor een eind komt aan de confrontatie van zeven weken met China over de bloe dige ongeregeldheden in december waar bij acht Chinezen om het leven zijn ge komen. De Chinese overwinning werd aangekondigd met vuurwerk. In de over eenkomst neemt de regering van Macao de schuld op zich voor de doden en ge wonden bij de ongeregeldheden. Volgens het persbureau „Nieuw China meldt, zouden de Portugese autoriteiten ook de verzekering hebben gegeven, dat zij alle nationalisten Chinese organisaties en Chinezen uit Formosa uit Macao zul len verwijderen. Portugal zou voorts erin toegestemd hebben het gebruik van de naam nationalistisch China te verbieden alsook het uithangen of vertonen van de vlag en emblemen van nationalistisch China in Maoao. HENGELO (ANP) De voorzitl van de KVP-fractie in de Tweede h mer, drs. W. K. N. Schmelzer, he- tijdens een verkiezingstoespraak In H< gelo ontkend, dat de KVP met betr« king tot de uitvoeringsmaatregelen voor de winning van olie en aardgas op het Noordzeeplat afspraken heeft geschon den die ten tijde van het kabinet Cals waren gemaakt. Verwijzend naar de regeringsverkla ring van het kabinet-Cals zei de heer Schmelzer dat daarin niet nadrukkelijk was gesteld, dat er staatsdeelname zou zijn. De KVP kan deze zaak echter niet zonder meer laten passeren. Ook zij staat op het standpunt dat, nu er geen sprake is van staatsdeelname in de olie winning, de algemene maatregel van bestuur in het parlement dient te wor den behandeld. De bewering van de socialistische lijstaanvoerder, drs. J. M. den Uyl. dat de voorwaarden van het kabinet- Zijlstra de staat jaarlijks 50 miljoen gul den minder zullen opleveren, betitelde de heer Schmelzer als een slag in de lucht. De heer Schmelzer besloot: ,,Ik heb geen enkele grond om aan te ne men, dat een man als minister-presi dent Zijlstra de behoefte zou gevoelen de oliemaatschappijen ook maar een cent cadeau te doen". LONDEN (AP) Koningin Elisabeth II heeft een van Engeland» grootste zeelleden, Francis Chichester in de adelstand verheven. Chichester (65) werd sir Francis op de vooravond van zijn terugreis naar Engeland rond Kaap Hoorn van Austra lië uit met zijn 53 voets jacjt, Gips Moth IV, Van oudsher hebben de stormen en ijsvorming, die Kaap Hoorn teisteren deze plaats een kerkhof gemaakt schepen die veel groter waren dan het jacht van Chichester. Chichester bereikte Sydney op 12 de- ;mber van het afgelopen jaar na de langste solo-zeereis uit de gescheidenis: 20.7000 km van Plymouth via de zuid punt van Afrika in 107 dagen. Hij hoopt de terugreis: 22.000 km langs Kaap Hoorn, die hij inmiddels aanvaard heeft te volbrengen in 110 dagen. Bomaanslag op kerk in Rome ROME (Reuter) De ramen van een kerk In Rome, de kerk van de Heilige Pius X, zijn vannacht door een bomont ploffing vernield. De explosie sloeg ook In de afgelopen week zijn bomaansla gen gepleegd op communistische partij kantoren in Rome en Milaan. Deze den toegeschreven aan rechtse elemen ten die op deze wijze wilden protesteren tegen het bezoek van de Russische pre sident, Podgomy, aan Italië. Madrileense prof neemt ontslag na optreden politie MADRID (AFPl I»e deken van de faculteit der rechten in Madrid. Hernan dez Tejero. heeft zijn ontslag ingediend uit protest tegen het optreden van de politie. Donderdag brak de politie dc deuren van het gebouw van deze faculteit open en arresteerde 22 studenten, nadat tussen iiolitie en studenten was gevochten. Een verslaggever van het Spaanse blad „ABC J Antonio Mateos, zou door de politie zijn afgeranseld en gewond. Na de gebeurtenissen van de afgelopen dagen is de toestand aan de universiteit zeer gespannen. De studenten in rechten en economie hebben eenstemmig besloten vandaag een dag te staken; vele andere studenten zouden dit eveneens willen doen. wanneer de studenten die donderdag en vrijdag werden gearresteerd niet worden vrijgelaten. Vierduizend arbeiders van de automo bielfabriek ..Barreiros" in Madrid zijn za terdagavond niet naar huis gegaan en wil len in de fabriek blijven totdat de politie hun acht kameraden, die vrijdag, op de „nationale protestdag" werden gearresteerd heeft vrijgelaten. Vlak bij de fabriek staan po 11 ti e v e rsterkingen. Jury acht Bobby Baker schuldig WASHINGTON, (Reuter) Een jury van zes mannen en zes vrouwen in Washington heeft vandaag (zondag» president Johnsons voormalige medewer ker ln de senaat, Bobby Baker, schuldig bevonden aan belastingontduiking, com plottering en verduistering. De jury sprak het schuldig uit ln zeven van de negen aanklachten, volgens welke Baker als secretaris van de democratische senaatsfractie een bedrag van ongeveer 285.000 gulden, bestemd voor verkiezings campagnes, in eigen zak had gestoken. Ella Fitzgerald tijdens het nachtconcert in De Doelen Elk concert dat het beroemde orkest van Duke Ellington presenteert is een muzikaal gebeuren. De oorzaak hier van moet worden gezocht in de bezetting van deze big band, die is samengesteld uit veertien grootmeesters op hun instrument en die bovendien een lange reeks van jaren bij „the Duke" werken. Dit bleek weer eens nadrukkelijk tijdens het concert, dat Ellington gaf in De Doelen te Rotterdam, waar na de pauze een gran dioze Ella Fitzgerald haar ontzagwekkend talent de monstreerde. Voor een uitverkochte zaal startte het orkest zoals gebruikelijk met Stray- homs Take the ,,A" train en direct be merkt de toehoorder de prachtige klank kleur van dit orkest. Bij alle nummers zowel solistisch vertolkt dan wel voor het orkest als geheel komt de sterk persoonlijke visie van Ellington naar vo ren, die hem tot één van de meest mar kante figuren in de jazzwereld maakt. Als pianist openbaart hij een sterke bin ding met de ragtime, welke stijl tijdens zijn intro's nog steeds te bespeuren valt. Zijn grootste faam dankt hij echter aan zijn talloze composities en zijn meester schap als bandleider. Ook solistisch be vatte dit concert talrijke hoogtepunten. Een bijzonder geïnspireerde solo van Cootie Williams op trompet werd gevolgd door de klarinettist Jimmy Hamilton (Take ,,A" train). Vervolgens Harry HAMBURG. (A.P.) Uit een opo- theek in Ahrensburg, een voorstad van Hamburg, is genoeg vergif gestolen om tweeduizend mensen te kunnen doden. De politie heeft een beroep op de dief gedaan de grote hoeveelheden arsenicum, strychine, modfine en andere vergiften niet weg te gooien. C&mey (baritonsax), Brown op trombone, wier bei der prachtige toon menigeen in vei> rukking bracht, terwijl ,,High blower Cat Anderson het hoogste regis ter van zijn trompet de zaal in schalde. The Duke had echter nog een gewelde naar achter de band. Dat bleek drum mer Rufus „Speedy" Jones te zijn, die vooral in de eerste helft van zijn solo indrukwekkend spel produceerde. Deze solistenparade werd door altist Johnny ï.The Rabbit" Hodges besloten. Ella Fitzgerald Het gedeelte na de pauze bracht ons de nog altijd grootste jazzvocaliste Ella Fitzgerald, begeleid door het trio Jimmy Jones (piano), Sam Woodyard (drums) en Bob Cranshaw op bas en het gehele orkest. Haar optreden was een grandio ze mengeling van ballads waarin zij nog altijd onnavolgbaar blijkt humor en een nimmer aflatende improviseren de swing. In Don't be that way, On the sunny side of the street en Mack the Knife bijvoorbeeld openbaarde zij haar rijke talent met een aaneenschakeling van humoreske vondsten en vocaal ver mogen, terwijl de bossa-nova een ver rukkelijke vertolking kreeg. Zelfs de jeugd werd door haar niet vergeten. Met een intens plezier zong zij Nancy Sinatra's hit „These boots are made for walking, hetgeen grote bijval van het publiek veroorzaakte. En samen met Ellington dankte zij voor het ovationeel slotapplaus, waaraan schier geen einde kwamen terecht! Aanslagen op Joego-Slavische vestigingen in VS en Canada NEW YORK In do Joego-Slavische ambassades te Washington en Ottawa en ln de Joego-Slavische consulaten te San Francisco, New York, Chicago en Toronto hebben zloh ontploffingen voor gedaan. De ontploffingen zijn volgens een woordvoerder van de Joego-Slavische ambassade in Washington het werk van in Noord-Amerika wonende Joego-Slavi sche emigranten. Alle aanslagen had den plaats in een tijdsbestek van iets meer dan een uur. Bij geen der aanslagen werden per sonen getroffen. De schads ls echter Bezoek aan vermakelijkheden blijft dalen DEN HAAG. (A.N'.P.). Blijkens «Ie imhlikatie „Bezoek aan vermakeljjk- hehlsinatellingen 1965" van het Centraal Bureau voor de Statistiek i» het totaal lezoekcijfer aan vermakelijkheden in '65 83.7 miljoen) sedert 1961 met 1.3 mll- oen (1,5 procent) teruggelopen. Hier- nee wordt het beeld van voortdurende laling, «lat sedert 1957 kon worden raat gestold, bevestigd. The Eaeybeat» tijdens Gouden pen voor journalisten SCHEVENINGKN „Club 192" ge huisvest in dé beatteiupel bq uitstek voor de Haagse tieners, bet Casino te Scbeve- nlngen bestond zaterdag éen Jaar, het geen voor de organisatie o.I.v. Jacques Senf aanleiding was het afgelopen week end een extra-feestelijk tintje te geven met het optreden van bekende groepen. Twee buitenlandse „orkesten" werden ge contracteerd „Dave Dee. Dosy. Beaky, Mick and Tleh" uit Engeland en „The Eesybeats" uit Australië doch eerstge noemde liet op het laatste ogenblik verstok gaau. v* taculalr noegen ;rd. De ieheel i met „Outsiders". „Easy- „Haigs", ..Sandy Coast" en „Q65". Het jubileumweekend begon zaterdag middag met een grootscheepse receptie, waarop de muzie werd verzorgd door de boerenkapel „De Dauwtrappertjes" en de- Voorburgse „Sandy Coast Tussendoor werden de muziekjoumalisten van liet jaar Paul Acket. Cees Ment ink. Skip Voogd en Bert Bakker beloond met een gouden vulpen en uitgenodigd het volgen de jaar in de Jury plaats te nemen Voor de tieners begonnen de feestelijk heden echter pas 'a avonds, toen zij met honderden bezit namen van het Casino om hun Australischs idolen „His Basy- beats" „live" te zien optieden Zij moes ten er echter wél een kleine drie uur op wachten. Drie uur. die gevuld werden met muziek van de Amsterdamse „Outsiders" een .orkest", dat behoort tot de top van dè Nederlandse beat. maar qua tech nische vaardigheden zeker nog wel het een en ander te leren heeft Rond elf uur was dan het grote ogen blik daar ..The Easybeats" al eerder die avond ln een optreden voor hel t v - programma .!Moef Ga Ga" - met de Hagenaar Henry Venda in hun midden, beklommen het podium om een klein half uur lang een bijna tweeduizendkoppig publiek in hun ban te houden. Goed was het echter niet- Verre van dat. Wij zijn ervan overtuigd, dat er in Nederland tien tallen orkesten zijn, die beter hun instro men ten bespelen dan deze jongens, die met hun plaat „Friday on my mind" de top van de vaderlandse hit-parade wisten te bemachtigen. Zelfs d&t nummer, waar op zij zich manifesteren met een maxi mum aan talent bleek op de Biihn verre van perfect, te worden gebracht. Da de „Easybeats" geen afgang maakten het publiek dat hen steeds trouw een applaus beloonde hadden zij te danken aan hun gerenommeerde naam en het feit. dat zij uit het buitenland komen Als een Nederlands orkest op een derge lijke manier zou optreden, zou het van de „Bühne" worden gefloten. Voor ons had dat met de „Easybeats" ook mogen ge beuren, want hun optreden ontnam veel glans aan het luisterrijke Jubileum HA. Vergeleken met '64 leed het bioscoop bezoek een verlies van 7,8 procent. Ook het bezoek aan concerten 10,9) pro cent) en aan opera, operette, ballet en musical 14,7 procent) lag lager dan een Jaar tevoren. Daarentegen kan voor bezoek aan beroepstoneel een opmerke lijke stijging -f 19,4 procent) worden vastgesteld, die zich vooral ln het wes ten des lands en ln de grote gemeenten voordeed. Het publiek besteedde ln 1965 166 miljoen gulden aan toegangsbewijzen, dat is 12 miljoen gulden (8 procent) meer dan in 1964. Geheim kamerheer van de Paus HAARLEM. Rector E. Stolwijk (64) te Soestdijk ls benoemd tot geheim kamerheer van de Paus. HjJ ts o.m. pries ter-directeur geweest van de congregatie van de zusters Augustineesen te Heem stede.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5