COUPONS RESTANTEN NOG SLECHTS O DAGEN doe er Uw voordeel mee! VROOM DREESMANN MAANDAG 30 JANUARI 1967 de leidse courant pagina 11 LEIDEN ALPHEN IN VERBAND MET DE INVENTARISATIE IS LEIDEN VANDAAG 30 JANUARI GEOPEND VAN 1 - 5 UUR. DINSDAGMORGEN 31 JANUARI WEER GEOPEND OM 10 UUR. door ellery queen 105 Hij vernietigde de brief om te voorkomen, dat deze in handen van de politie zou vallen. Als de werkelijke toedracht zou uitlekken, kon hij Fawcett niet chanteren, maar als niemand dan hij en Dow de geschiedenis kende, zou Dow door de overheid worden geliquideerd als de vermeende moordenaar van de senator en de gevangenisdirecteur zou in de toekomst vrij zijn dr. Fawcett te chanteren. Het leek een aardig plannetje. Maar Aaron Dow werd niet wegens moord op senator Fawcett terechtgesteld; hij werd tot levenslang veroordeeld. In zeker opzicht kwam dit Magnus niet slecht uit; op die manier kon hij de man nog eens gebruiken. Hij wachtte. Sinds enige tijd had hjj gemerkt, dat er in de gevangenis een ondergronds systeem was, dat de vindingrijke Tabb had georganiseerd om bood schappen in en uit de gevangenis te smokkelen. Magnus hield zijn mond en beidde zijn tijd. De gelegenheid deed zich tenslotte voor. Hij hield de boodschappen in de gaten en op een dag onderschepte hij 'n briefje in father Muirs brevier, van dr. Fawcett aan Dow. Zonder dat Tabb het wist, las hij het, vernam de plannen van Dows ontsnapping en zag hierin een andere geschikte kans. Maar aangezien de ontsnapping op woensdag was gesteld en op Svoensdag zijn aanwezigheid als dienstdoend ambtenaar geboden was bij de terechtstelling van Scalzi, schreef Magnus een vervalste brief aan Dow, waarin hij Dow donderdag een dag waarop hij zelf vrij zou zijn als de dag van de ontsnapping aanwees. Op de achterkant van de originele brief van Fawcett. die hij had onderschept, schreef hij in blokletters een krabbel van Dow waarin hij het feit, dat Dow niet op woensdag poogde te ontsnappen met een of andere smoes goed praatte. Dit briefje stuurde hij langs de ondergrondse weg naar de senator. Zoals in de meeste van dit soort misdaden het geval is, raakte hij meer en meer in de knoei bij elke poging, die hij deed om zijn plannen te bevorderen. Dat briefje was zijn ondergang, hoewel het toen een veilige maatregel leek. Er valt niet veel meer te vertellen. Ik herinner me ho« we de volgende dag allemaal op father Muirs veranda zaten en hoe Elihu Clay vroeg waarom Magnus de brief had geopend, die op senator Fawcetts bureau lag en aan hemzelf was geadresseerd, met de aantekening „Algonquingevangenis" op de envelop. De oude heer zuchtte. „Een interessante vraag. Je zult je herinneren, dat ik gisteravond in mijn analyse heb geopperd, dat er een interessante verklaring was. Ik geloof, dat ik weet waarom Magnus deze brief openmaakte. In mijn algemene analyse, voelde ik dat het openen van de brief door wie dan ook uit de gevangenis begrijpelijk zou zijn. Dat wil zeggen, door wie dan ook, behalve door de directeur, want de brief was aan hem geadresseerd en „Algonquin gevangenis" kon geen betrekking op zijn eigen positie hebben. Toen dus mijn verdere analyse onvermijdelijk naar Magnus wees, vroeg ik mezelf af waarom hij die envelop had geopend. Omdat hij dacht, dat hij misschien een andere boodschap zou kunnen bevatten dan door de aantekening op de envelop werd gesuggereerd! De senator had tijdens het onderhoud in de gevangenis tegenover Magnus gezinspeeld op de greep, die Dow op hem had. Magnus dacht nu, dat de brief wellicht een verwijzing naar dit onderhoud bevatte en hem aldus zou compromitteren, indien de brief in handen van de politie viel. Zijn redenering was natuurlijk foutief, maar hij verkeerde toen in een toestand van hevige opwinding en hij kon niet meer helder denken. Maar hoe dan ook, de juiste verklaring heeft de algemene stelling zoals we die hadden geponeerd, niet ontzenuwd." „Wie," vroeg vader, „heeft het tweede stuk van het kistje aan Ira Fawcett. gestuurd en het derde aan Fanny Kaiser? Dow kan het niet hebben gedaan. Dit punt heeft me aldoor gehinderd." „Mij ook," zei ik mismoedig. „Ik verbeeld me, dat ik de man, die dat deed, ken," glimlachte Drury Lane. „Onze vriend Mark Currier, de advocaat. We zullen dit nooit met zekerheid weten, maar toen Dow op zijn berechting wachtte, moet hij hem zeker, na bepaalde tussenpozen, hebben gevraagd de twee resterende stukken te sturen. Ik vermoed, dat Dow ze van tevoren met brieven in een poste-restantebus of zoiets had verstopt. Currier lijkt me niet bepaald al te gewetensvol te zijn en het kan zijn, dat hij heeft bedacht dat, als hij de chantage- geschiedenis kon terug-traceren, hijzelf wel wat geld uit de transactie zou kunnen slaan. Maar dit blijft onder ons." Father Muir glimlachte verlegen en zei: „Was het niet een klein beetje gevaarlijk Dow tot de drempel van de eeuwigheid te laten gaan, voor hij werd vrijgesproken?" De glimlach op 't gezicht van de oude heer verdween. „Father, dit moest zo gebeuren. Vergeet u niet, dat ik geen enkel concreet bewijs had waarmee ik Magnus voor de rechtbank kon dagen. Ik moest hem onder ongewone, emotionele omstandigheden over rompelen. Ik timede mijn analyse en organiseerde de omlijsting en de spanning van het toneel tot in de finesses getuige het resultaat. Toen hij de onvermijdelijkheid van de argumentatie inzag, verloor hij zyn zelfbeheersing en probeerde hy in het wilde weg, zoals ik had gehoopt te ontsnappén. Ontsnappen! Arme kerel!" Hij was even stil. „Zijn bekentenis volgde. Hadden we de gebruikelijke procedure gevolgd, dan had Magnus wellicht tijd gehad zich weer te beheersen, de zaak te overdenken en dan rustig alles te ontkennen. En zonder bewijs zouden we een harde dobber gehad hebben zo het niet onmogelijk zou zijn geweest hem van de misdaden te beschuldigen." Er gebeurden vele dingen. John Hume werd in de senaat gekozen voor het district Tilden. Elihu Clays marmerbedrijf was iets minder bloeiend dan vroeger, maar het was nu tenminste fatsoenlijk. Fanny Kaiser zit een lange straf uit in een rijkstuchthuis... Ik bedenk, dat ik met geen woord heb gerept over wat er met Aaron Dow gebeurde de oorzaak van alle moeilijkheden, het onschuldige slachtoffer van de machinaties van een vertwijfeld man. Ik vrees, dat ik met opzet niets over de arme Dow heb gezegd. Het was hoe zal ik het zeggen een soort vergelding voor zijn minderwaardig bestaan en een teken van het noodlot dat, hij schuldig of niet, een nutteloos lid van de maatschappij was. Na het slot van mr. Lanes betoog en toen Magnus door de mand was gevallen, draaide de oude heer zich snel, met een bezorgde blik, naar de arme stakker in de elektrische stoel om. Maar toen hij probeerde Dow uit het gruwelijke martelwerktuig te tillen, zagen we, dat de man heel stil zat en zelfs een beetje glimlachte. Want Dow was dood en de doktoren zeiden, dat hij aan een hartverlamming was gestorven. Wekenlang achtervolgde me dit. Hadden wij hem tenslotte door al te veel opwinding gedood? Ik zal het nooit echt weten, hoewel de kaart van zijn lichamelijke conditie in de gevangenis aantoonde, dat hij al een zwak hart had toen hij twaalf jaar tevoren in de Algonquin gevangenis kwam. Nog één ding. Het was de volgende dag, ernge tijd vóór mr. Lanes aanvullende verklaringen, dat Jeremy zijn arm door de mijne stak en mij mee uit wandelen nam. Hij had het goed georganiseerd, dat moet ik zeggen. Ik was een beetje van streek door de gebeurtenissen van de vorige avond en misschien niet helemaal zo beheerst als ik onder andere omstandigheden zou zijn geweest. Hoe dan ook, Jeremy nam aarzelend mijn hand en om heel kort te gaan, hij vroeg me in zijn tenor achtige whiskystem of ik mrs. Clay wilde worden. Zo'n aardige jongen! Ik keek naar zijn krulhaar en zijn machtige schouders en ik dacht bij mezelf, dat het erg prettig en geruststellend was te weten, dat er iemand genoeg om je gaf om met je te willen trouwen. Bovendien was zijn grote gestalte en zijn gezonde, jonge lichaam een hulde aan het vegeta risme. Ook dat was goed, want zelfs zulke ver standige mensen als Bernard Shaw geloven in deze goede zaak hoewel ik zelf zo nu en dan wel van een lekkere, rokerige grillsteak houdMaar dan was er dat gedoe met die explosieven in de groeven van zijn vader en dat was per se niet goed. Ik vond tenminste het idee mijn hele leven in spanning te moeten doorbrengen of myn echtgenoot 's avonds heelhuids of in talloze stukken als van een legkaart 'zou thuiskomen, weinig aantrekkelijk. Natuurlijk zou hij dit niet altijd blijven doen Ik zocht naar excuses, dat was duidelijk. Niet dat ik niet echt dol op Jeremy was. En vanuit het romanstandpunt zou het aardig zijn aan het eind te kunnen zeggen, terwijl de held en de heldin elkaar in de gloed van de ondergaande zon omhelzen; „O ja lieveling ja, ik wil je vrouw worden!" Maór ik nam zijn hand, ging óp mijn tenen staan om het spleetje in zijn kin te kussen en zei: „O Jeremy, lieveling, nee." Dat deed ik heel zacht en lief. Hij was te goed om gekwetst te worden. Maar het huwelijk was niet voor Patience Plumm weggelegd. Ik zei hem dat ik een serieuze, jonge vrouw was en in een waas zag ik mezelf de komende jaren met een degelijke blouse en stoere schoenen aan de rechterhand van die fantastische, oude heer die mij de weg had gewezen halleluja! en ik zou zijn vrouwelijke evenknie worden en samen zouden we alle misdaden van de hele wereld oplossenKinderachtig, hè? En toch, als het niet om vader was. die een schat is, maar niet inspirerend zou ik mijn naam ver anderen in iets pittigs, maar toch niet ordinairs zoiets als miss Druria Lane. Ik heb nu eenmaal een zwak voor hersens. EINDE SMÏDJE VERHOLEN EN DE KNAP' MUTATOR SK 1042 „Jij moet 'es proberen het avondblad te pakken te krijgen, Pjotr," zei Kille Klansky aan de andere kant van de lijn. „Daar zul je dan iets in lezen, waar je wel even van zult opkijken. Een dol-komisch bericht, mag ik wel zeggen. Tenminste voor iemand met gevoel voor humor. Meer wil ik er door de telefoon niet van zeggen. Zorg dus snel voor een krantMet die woorden hing Kille Klansky de telefoon weer op en Pjotr Nogrottr mompelde: „Een krónt? Wat zou hij dóór nou mee bedoelen? Hoe kom ik in dit pokkedorp trouwens aan een krant? Het lijkt me het beste Kareltje Knetter er maar even op uit te sturen." Het is dus wel een ingewikkelde zaak met die agent 009. Voor de echte smidje Verholen was hij Jopie de Bietel, voor de namaak smidje Verholen was hij Kareltje Knetter en in de Bijzonder Geheime Dienst stond hij bekend als de onversaagde Sjeems Pond. Men moet echt wel een bijzonder goeie geheimagent zijn, als men dit nog uit elkaar wil houden. En zo ging Sjeems, alias Kareltje, alias Jopie op zoek naar een krant. En nu moet men het dorp Rijkhuyzen echt niet te laag aanslaan, want op de Kerkbrink bij het beginpunt van de tram bevond zich een kioskje. waar alle tijdschriften te koop waren, die ook in de grote stad te koop waren. Jopie de Bietel wandelde erop af en vroeg: „Pardon, juffrouw, is 't avondblad van vanilaag al binnen?" „Net binnengekomen," antwoordde de juffrouw. „Asjeblief. Dertig cent graag." „Dank u wel, juffrouw." zei Jopie en hij wandelde een eindje weg, zich onopvallend opstellend in de schaduw van de dikke kerkmuren. „Pjotr vroeg die krant niet voor niksmompelde hij. „Even kijkenjaaha! Dót is het dus wat hy weten wil! Fijn! Mooi! Héél slim van de kolonel! Héél slim! Ik zal vanavond nog contact met hem zoeken." (ADVERTENTIE) Universitair nieuws I C Koning. Delft; A van Tilburg. RiJ> Wtegand. Delft; doet ex natuurk ingei M Langeveld en M C Vrolijk'allên ui ■eld, vrije studierichting: 2.per plaatsing (niet groter dan 12 letter») Contant* betaling niet verent. U kunt Uw „TELEFOONTJE" nog opgeven tot 9.30 uur op de dag van plaatsing. Voor plaatsing op zaterdag uiterlijk tot vrijdagmiddag 3 uur. PERSONEEL gevraagd Qg- Vogelpark Avifauna en Restaurant De Witte Ber gen vragen koks en leerl. koks. Aanmelden: dagelijks tussen 11.00 en 13.00 uur. Hoorn 65, Alphen a/d Rijn. 1-1130 Gevraagd herenkapper en leerling-dameskapster Tielemans kapsalons. Dam- laan 58, Leidschendam, tel. 01761-3325. 1-1142 Gevraagd: ervaren huis houdelijke hulp in gezin met 3 kinderen. Woensdag t/m vrijdag. Liefst van 9—5 uur. MevT. de Vos. Duinvoetlaan 10. Wassenaar, tel. 01751-8020. 1-13372 y Gevraagd flinke werk ster voor maandagmiddag van 2.00—5.00 uur. A. van Ulden, Cobetstraat 38 Lel den. Tel. 21976. 1-13371 Meisje gevraagd voor hele dagen, die in staat is geheel zelfstandig te werken. Vrije middag in de week. Hoog loon. Men. v. d. Berg. Schoolstraat 70. N oordwijk aan Zee. tel. 01719-2490. 1-13369 Groot-Seminarie te War mond vraagt voor direct nette werkster. Eventueel voor halve dagen of enkele dagen per week. Aanmel den Mgr. Aengenentlaan 1, van 9.00 tot en met 5.00 u. 1-1124 Wie heeft er tijd om thuiswerk te verrichten. Inl. „De Tipgever" Postbus 21. Hendrik Ido Ambacht. 1-0873 Wij vragen in de huls houding een net meisje voor halve dagen. Leeftijd 15-17 jaar. J. de Lange. Eiken laan 11, Leiderdorp (na 6 uur: tel. 26166). 1-1069 TE KOOP aangeboden 2" Schuifladder ln goede staat. 2 electro motoren (127 V.) trapnaaimachine, tegen elk aannemelijk bod. Decimastraat 4, Leiden, 2 1070 I 9.30-13.00 geopend. 9-729 *2* Te koop aangeboden: Philips acoustische box met 10 watt luidspreker (800 Ohm). Blaupunkt auto portable radio met FM van 259— voor 195.— met garantie Beide nieuw. Te bevragen na 18.00 uur 01714- 594. 2-13370 T.V.-nieuwa. Van 200.- tot 600.- is uw oude T.V. waard bij aankoop van een nieuwe. Alle merken T.V.- toestellen: 59 en 65 cm beeld '66. Philipatoestellen vanaf 775.-. Tel. 33677— 23296. 2-1126 *2* Te koop aangeboden: origineel „Kroon" karpet (225 x 310 cm) en 12-pijps gashaard (ook voor aard gas) niet van nieuw te on derschelden! Steenwinkel, Heereweg 394a, Lisee, telef. 3489. 2-1068 Te koop polyester casco voor zeilboot, type schakel met hout voor zelfafbouw. H. Bouhuls. Voorstraat 95. Noordwijk, tel. 01719-2061. 's avonds van 67 uur. 2-1153 Te koop een Velo-was- machine en een Acme-wrin- ger. Spoed. Tel. 41094. 2-13375 "2* Te koop gevraagd kolen- convector, grote capaciteit, moet in prima staat zijn. Brieven no. 3-13373 bur. bl. AUTO'S Aral benzine zuinig, min der liters, meer kilometer» Aral-service, Hoge Rijndijk 90. 9-1055 2* Auto Heemsberk voor 2en goede betrouwbare en daarom uiteindelijk goed kope gebruikte wagen. Roe lof arendsveen, tel. 01713- 366. Ook zaterdag en zon dag. 9-1068 Voor al uw accessoiree met een zeer grote sorte ring en deskundige voor lichting. Automobielbedrijf Rijnland N.V., Vijf Meilaan 7. Leiden, tel. 01710-24647. Afd. magazijn: ingang Hof- laan. Voor de Doe-het-zel- Autowassalon Zelfbedie ning, muntinworp een gul den. Nieuw in Leiden ge vestigd Aral Benzinestation Gebr. van Ulden. Hoge Rijn dijk 90. Leiden. 9-1125 Autorijders, uw schaden worden snel en met modem materiaal hersteld. Het lak werk gemoffeld in onze al lernieuwste overdruk spuit cabine. Voor desgundige re paraties en taxaties Automo bielbedrijf Rijnland N.V.off. Forddealer. Afd. schaden: Rooseveltlaan 19, Lelden. Tel. 24647. 9-733 y Neem geen enkel risico Laat u deskundig voorlichten over de conditie van uw banden. Wacht niet te lang. Maak een afspraak met uw Forddealer, Automobielbedrijf Rijnland. Leiden 01710-24647. Noordwijk 01719-4300. 9-0737 fg Tophypotheken tot 125.000 gulden Aflossing in 30 jaar. Vliet - Credlet. Bakkersteeg 6 (bij de Kaiserstraat) Tel.: f01710) 31144 5-0672 Auto, boot, caravan, snel- financienng in een dag ge reed. Vliet - Crediet. Tel. (01710)-31144. 5-673 Moderne mensen willen een moderne stalen slaap kamer. De grootste sorte ring ledikanten, divanbed den, enz. vindt U bij De Kleine Winst, Haarlemmer straat 51, Leiden. 5-943 Vuren, beuken, eiken, mahonie, limba, afromosie en teaklatten in diverse dikten en breedten. Wandplaten en wandbetimmering. Ronde stokken, profiel en afwerk, lijsten enz. v/h Voordijk's Houthandel Mare 106, tel. 22017. 5-967 LESSEN Sportschool De Vries Judo, Jiu-Jitau, boksen, con ditietraining. Damesgym- nastiek en massage. Lessen staan o.l.v. L. N. de Vries, Rijksgediplomeerd sport leraar. Inl. Uiterste Gracht 136. Tel. 42598. 12-806 Autorijles VAMOR. Rij school Frans Goddljn, Lee destraat 8. Les in Opel Re- kord en Kadett. Telef. 34430 b.g.g 25574. 12-956 DIVERSEN ..De kastenspeci-Uist" 125 maten-modellen hebben wij Ln voorraad, ook op maat lin nenkasten - ladenkasten - keukenkasten - commodes - bureaus. C. J. v. d. Geest, Houthandel „De Burcht" hk. Nieuwstraat Hoogl. Kerkgr. 49, teL 33078- 's Maandags ge sloten. 5-1Ö09 X Nog enige duurdere was machines en centrifuges m. ichoonheidsfoutjes, dubbel wandig, volle garantie. Was machines vanaf 155, f 210,-, 310,-. De nieuwste Twinset Combi's v.a. 490.- ;nz. Volautomatische trom melwasmachines 735, Firma Dusoswa, Turfmarkt 1-3, Leiden. Telefoon 24409. 5-1065 Hardboard, zachtboard. tegelboard, brandvrijboard, schnorsteenplaat. spaander- piaat, triplex, multiplex, meubelplaat in diverse dik ten en breedten. Aan de plaat of op maat gezaagd, v.h. Voordijk's Houthandel, Mare 106, Leiden, tel. 22017. 5-968 Wij leveren voor uw tuin: polyester vijvers, tuinbeel den. fonteinen, centrifugaal- pompen, rotsen, flagstones, rietmatten, grond, graszoden enz. C. L. Mulder. Haarlem merweg 21 te Leiden. Telef 20550 5-1066 *2* Het loopt storm. Iedereen gaat ons gas gebruiken- Geen statiegeld afgehaald 8.75. thuisbezorgd 9.65. BééKVéR;' 'ZoMerwoudsesin- gel 102 tel. 01710-21830. Lei den 5-1093 Sleutels, Llps, Vale, Autocontact- en voordeur sleutels Klaar terwijl U wacht bij: Hartwijk. Nieuwe Beestenmarkt 5—11. Lelden. 5-1064 2* Wjj geven nog steeds f 25.- voor uw oude stofzui ger bij aankoop van een oieuwe stofzuiger. Vloer- wrijvers met 3 borstels f 195.-. Firma Dusoswa, Turfmarkt 13, Leiden, tel. 24409. 5-1067 Startmoellykheden mei uw auto. Snel lading van uw accu. Nieuwe methode. Taxi nodig? Verbonden met di verse ziekenfondsen. Auto- service De Groot, Beesten markt 3. tel. 23300. 5-942 Overhemdenreparatie nieuwe boorden 2.95, in ny- i ion 3.75; nieuwe enk. chetten 2.50 in nylon 3,-. Warnecke,, Haarlemmerstr. 158. 5-941 ook 's zaterdags Verhuizingen. Binnen- en buitenland. Piano-trans- porten. Jan van Duuren. Telef. 25468. 5-876 TE HUUR gevraagd *2" Twee grote kamer» of verdieping gevraagd door twee 5e jaars medisch® stu denten; hoge prijs geen bezwaar, bij voorkeur cen trum. Brieven onder no. 4-13368 bureau van dit blad. Plaats eens 'n TELEFOONTJE BIGGLES IN TIBET Hef pistool wssnief ran om, orchard en gewapende mon niken lijken me verdacht

Leidse Courant | 1967 | | pagina 11