Tussen bloemen, fonteinen en palmbomen lokken de caravans DJh L&lUtiti COUKAIMT Vrij... dandecaravan! Het is lente in Amsterdam. Op een klein gebied is dat gegarandeerd en het is 22000 vierkante meter groot. Het ligt aan het Europaplein in de nieuwe RAI te Amster dam. Van 27 januari tot en met zondag 5 februari om 17.00 uur staan n.l. in de diverse hallen van dit gigantische tentoon stellingscomplex duizenden bloemen in bloei, laten schitterende fonteinen hun water in rijkelijke hoeveelheid vloeien en zit op een lichtgewichtstoeltje zelfs een visser in overhemd naar zijn dobber te turen. Maar men waant zich hier niet alleen in Nederland. Palmbomen en zelfs sen enkel sinaasappelboompje zijn te vinden tussen het vele nieuws dat dit jaar weer te ontdekken is op de Caravan-RAI. Publiek kan keus maken uit 324 typen kamp eer- wagens De caravan heeft de weg naar de Nederlandse bevolking gevonden; en dan te bedenken, dat in ons land vijftien jaar geleden slechts 900 caravans waren te vinden. En nu in 1967 is het totaal aantal wagens in Nederland tot boven 50.000 gestegen.^ Op deze Caravan-RAI zijn dit jaar 324 typen kampeerwagens ver zameld. waarvan de prijzen vari eren van 1.785,— voor de goed koopste vouwwagen tot 25.750,— voor de hoogstgeprijsde, compleet ingerichte bungalow op wielen. In de prijsklasse tussen de 5.000,— en 6.000,zijn de meeste aan biedingen: namelijk 85, terwijl In de prijsklasse 4.000,— 5.000,— 56 tourcaravans met vaste opbouw zijn te vinden en in de klasse 6.000,7.000.— nog eens 53. Daarna neemt het aantal verschil lende typen langzaam verder af. De vouwwagens vindt men over wegend tussen de 2.000— en 1 3.000.24 verschillende typen. Het grootste assortiment woon- caravans ligt in de prijsklasse 1 7.000,8.000— (13 stuks) en 8.000.9.000.— (14 stuks). Engeland zorgt met 23 verschillen de merken en 99 typen voor de meeste caravans op de show, ter wijl Nederland met 22 merken en 72 typen een goede tweede is. Als derde komt West-Duitsland met 18 merken en 86 typen. In totaal zullen door 9 landen 82 merken geëxposeerd worden. Bij de caravans zijn veel nieuwe typen te vinden bij de grotere wagens. Het is een logische ont wikkeling. want nu er steeds meer auto's met een grotere cilinder- lhhoud geïhtroduceerd worden, gaan ook de caravanfabrieken hun series met grotere modellen uit breiden. Een andere tendens, die zich steeds doorzet, is het toe nemend gebruik van prefabricated wanden. Voorts wordt voortdurend gewetkt aan verbeteringen die een verlenging van de levensduur van de caravan beogen. Ook de rij- eigenschappen van de caravans zijn de laatste paar jaar aanzien lijk verbeterd, terwijl wat het Interieur betreft naar een optimale doelmatigheid wordt gestreefd en talrijke detailverbeteringen zijn aangebracht. Verbeterde Isolatie, meer keuze uit elektrische remsystemen, het toe nemende gebruik van kunststoffen, een opvallende ontwikkeling op het gebied van de roestvrij stalen af- wasbakken en het algemene beeld dat er steeds meer wooncaravans komen, valt te constateren als men over de expositie een wan deling maakt. Een Tiroler sta caravan van 10 m lengte met twee slaapkamers, douchecel, Ameri kaans» ingerichte keuken en o.a. een hulskamer met bankstel valt bij de gebr. Van Gerven uit Berkel Enschot op. Deze wagen is ook leverbaar in een lengte van 7% of 8% m De Engelse Mardoncaravans bij „Sunny Camp" zijn nieuw voor Nederland. Van de drie getoonde typen verdient het model Petitie de aandacht wegens het feit, dat deze drie m lange caravan slechts 320 kg weegt en voorzien is van een toiletruimte. Hetgeen bij wagens van deze geringe afmeting maar zelden voorkomt. Bij caravan import Rien van den Broeke val len enkele modellen op die de raampartij met openslaande deu ren in de zijwand hebben, een trend, die bij meer Engelse woon caravans te zien is. De Zweedse S.M.V.-caravan bij L. Otten is thans in twee uitvoerin gen op de markt. De deur bevindt zich nu aan de bermzijde. Ook het Interieur werd ingrijpend ge wijzigd. Deze 4.10 m lange en toch slechts 470 kg wegende caravan is uitgerust met elektrisch bediende remmen. Van de negen geëxpo seerde Kip-caravans zijn er zes nieuw. De prijzen van de Eurokip- Op het Milaan werden eind vorig jaar door een Ford-Zodiac met erachter de nieuwe 5-persoone majorcaravan drie snelheids- en prestatierecords behaald. Gedurende 12 uur werd ondanks geweldige slagregens, stevige windstoten en bliksem 2700 km afgelegd met een gemiddelde snelheid van 112,5 km autodrome bij De nieuwe Duitse Eicker-< Watertank op luchtbanden Doe-het-zelver Grootste stand Op de grootste stand (Frans de Witte, Bilthoven) staan heel wat noviteiten. De Sprite Camper 3450,—) bijvoorbeeld, een ver eenvoudigde uitvoering van de zo succesvolle Sprite 400. De nieuwe Sprite Major, een vergrote Muske teer, heeft de plaats ingenomen van de verdwenen Countryman. Bij de Sprite-caravans werd de wielophanging gewijzigd. De wiel- stand is thans verstelbaar, waar door bandenslijtage als gevolg van niet goed sporen kan worden op geheven. Naast de wooncaravans Bluebird, Conqueror, Consort, Ca lypso en Contessa staat op deze stand ook het hoogst geprijsde object van de expositie: de Blue bird Swiss Cottage Super Home, een uit twee caravans samengestel de bungalow van ongeveer 8 x 6 m. De prijs bedraagt 25.750.—. zijn te vinden bij de N.V. de Peel- streek uit Venray. Nieuw op deze stand is ook de Belgische Wa-Wa 200. De wagen is 20 cm breder dan de bestaande 180. Daar het hefdak bij dit grotere model wat zwaar werd, bracht de fabrikant tele- scopische kapheffers aan. waarvan de drukveren 30 kg van het te til len gewicht voor hun rekening nemen. Ook de 180, een ideale wagen voor niet zulke sterke trek auto's, kreeg deze kapheffer. Het model Caravaneige van France Contort, getoond door De Bruyn Euravaning N.V. Roermond, is een zeer luxueus ingerichte wagen en bijzonder geschikt voor gebruik tijdens de wintersportvakantie. .Bij Dick Wlssink N.V. (Oud-Loos- drecht) ook heel wat nieuws bij de Zo op het eerste gezicht vallen deze buiten gewone inzendingen nog niet eens zo heel sterk op, want in vele gevallen heeft dit alles te maken met de nieuwste ideeën op het gebied van de caravanbouw of zijn het speciale snufjes die in de caravan te vinden zjjn en het gerief van de bewoners aanzienlijk ten goede komen. Nieuw zijn onder andere dekens, lakens en slopen, die uit niet geweven textielvlies bestaan. Dit materiaal kan niet gewasen worden en moet dan ook, als het vuil geworden is, weggegooid en verbrand worden. De lage aanschaffingsprijs (voor een deken 7.50 en voor lakens tussen de 2.70 en 3.25) zorgt ervoor dat u niet met In een wip van caravan een boot gemaakt t al te zure gezichten uw beddegoed na verbruik ziet verbranden. Maar wat te zeggen van een caravan, die ook als boot bruikbaar is en van een bagagewagen, die na een aantal simpele handelingen gebruikt kan worden als een 3.20 meter lange boot. De campingcar-boat is te vinden op de stand van de N.V. Overtoom uit Den Dolder en is gefabriceerd uit gewapend polyester, waardoor men ontslagen is van onderhoudswerkzaam heden. Als aanhangwagen kan 250 kg of 1 m3 bagage worden meegenomen op de torsiege- veerde wielen. Doordat deze Franse bagage wagen vrij laag is gehouden, blijft het achter- J uitzicht uit uw auto vrij. De totale hoogte is slechts 118 cm, de breedte 130 cm en de lengte 185 cm. Als men het deksel van de wagen naar achteren klapt en twee schroeven worden vast- gedraaid, heeft men Ineens een boot gekregen. J die door vier luchtkamers onzinkbaar is ge- worden, 50 kg weegt en de afmetingen 320 x 110 x 50 cm heeft gekregen. Bij de prijs van 998 zijn de bankjes, demontabele roeiriemen en versterkingsplaats voor buitenboordmotor in- begrepen. De goedkoopste tentoonstelling: If-persoons kolibri van Kema N.V. De prijs bedraagt 2.750,-. Caravanrally naar Oostenrijk Ook dit jaar wordt er weer een grote caravanrallye gehouden. De F.I.C.C.-rallye 1967 staat dit jaar van 30 juli tot 5 augustus op het programma en wordt gehouden in Laxemlburg bij Wenen op een splinternieuw terrein in 't prach tige voormalige keizerlijke slot park. Tijdens deze rallye kan men kennismaken met vele typische Weense en Oostenrijkse zaken. toer- en wooncaravans. Bijna alle types zijn vernieuwd of er zijn nieuwe wagens aan de serie toe gevoegd. Bij de Duitse Knaus- caravans zijn de steunpoten voor zien van een tandreep, die recht standig omhoog en omlaag worden gedraaid en in ingetrokken positie beschermd zijn tegen inwerking van pekel, vocht en vuil. Ter ver hoging van de veiligheid zijn op de zijwanden van deze caravans nu lichtweerkaatsende sierstrips aangebracht. De Hollandia 350 is een aantrek kelijke wagen op de stand van Caravanning Hollandia N.V. (Naar- den).De nieuweEngelse toerwagen heeft een afleveringsgewicht van 350 kg. De prijs van deze vier- persoons langslaper bedraagt 3.595,De vijf Nederlandse Meybro-caravans op de stand van Meyer N.V. (Axel) vormen de introductie van dit merk op de Caravan-RAI. Noviteit bij Heins Wevo Camping N.V. (Utrecht is de Wevo-bungalow, een Nederland se wooncaravan van 9 x 3 m. Nieuw is ook de Franse Sterckeman Flash 310. Ook de Alpen Kreuzer Senior vouwwagen heeft een wijziging ondergaan. Grotere ramen, nieuwe kricks. en de verbeterde keuken van deze vouwwagen zijn te zien op de stand van caravan- en sport- boat im- en export E.K.S. (Dor drecht). Nieuw is de in Duitsland onder de naam „Stil", in Neder land onder de naam „Gotiek" ge brachte uitvoering van het interi eur in notenhout met van houtsnij- DRUK OP DE KNOP Een nieuw type vouwcaravan, dat alle bestaande systemen ver voor- uit is, wordt getoond door de N.V. plaatwerkerij en verzinkerij Bammens en Zn. te Maarssen. Het is de Eurolite 380. Een druk op de knop en door middel van een elektrisch hefmechanisme rijzen, dak en kopwanden omhoog en binnen twee minuten stapt men de caravan binnen. Een sim- J pele handbeweging en de lage veilige vouw-kampeerwagen met zijn goede wegligglng (achteruit- zicht vrij tijdens het rijden) ont- popt zich, zoals op bijgaande foto's, tot een volledig Ingerichte caravan met slaapplaatsen voor J 4 tot 6 personen. De prijs van deze druk-op-de-knopcaravan. die voorzien is van aluminium buiten- beplating, bedraagt f 8.500, werk voorziene panelen van de i dan ook opsomden is slechts een Duitse Tabbert-caravan. kleine greep uit het vele nieuws De Caravan-RAI heeft vele novl- dat tot en met 5 februari allemaal teiten te bieden. Hetgeen wij hier in de RAI is te bewonderen. Doe-het-zelvers ook aan hun trek Voor de in Nederland steeds gro- ter wordende groep van „doe-het- zeivers" is op de Caravan-RAI J ook een plaatsje ingeruimd. Drie firma's (Mik, Zijlstra en Paf) brengen namelijk casco's op de RAI, die een uitgangspunt zijn voor het bouwen van een caravan, jf De caravan is nu als compleet bouwpakket te krijgen. Bij de N.V. Overtoom (Den Dol- J der) treft men tevens nog een polyesterreparatiedoos, een op- vouwbare kampeerkeuken en een klinknagelreparatieset voor kleine herstellingen aan de beplating J van auto's en caravans.. Allemaal attributen die pas voor de eerste maal op de Caravan-RAI worden getoond. Laat droomhuis-op-wielen geen dood blok aan het been worden Rijden met caravan is niet moeilijk maar men moet het leren Voor de watervoorziening zijn er speciale aanbiedingen. De firma Bow a Jutphaasbrengt onder andere een watertank in vier verschillende maten, eigen druk. De tank i luchtbanden, trékbeugel, peilglas, aansluitkraan en slang. Doordat de aanwezige lucht in de tank bij 't vullen van 't vat steeds verder ivordt samengeperst, ontstaat de mogelijkheid om het water zonder problemen weer uit de tank te persen. Vijftigduizend bezoekers verwach ten de organisatoren van het sub tropische evenement, dat onder de naam „Caravan-RA.I." ieder jaar de winterklok even op zomertijd zet en de praktijk van sneeuw- gladde wegen bedekt met de man tel van azuren dromen vol vakan- tiezon. Eén op de vijf daarvan hetgeen het ronde getal 10.000 oplevert sail vervolgens in 1967 zo'n huls op wielen aanschaffen. Dat is heel erg leuk voor de negentig exposanten met drie honderd modellen van tachtig De campingcar-boat toont op het eerste gezicht niet de belangrijke mogelijkheid als roeiboot, maa het vervoeren van 250 kg of één kubieke meter materiaal, komt dit apparaat ook goed te pas 1 vrijetijdsbesteding. merken uit negen landen, die na tuurlijk niet voor niets de Amster damse R AI. gaan herscheppen in een exotisch lusthof, roze fla mingo's Inclusief, Maar of ze het in Zwitserland. Oostenrijk, Noord- Italië en Zuid-Frankrijk zo leuk zullen vinden? Het is daar een ellende geweest, het vorige jaar. Een onafzienbare chaos van berg passen, die verstopt zaten met prutsende caravanrijders, zodat 't hele internationale autoverkeer machteloos claxonnerend tot stil stand kwam. Tijd- en geld rovende acties om de gestranden hun droom op wielen ineens een dood blok aan het been weer in aar zelende beweging te krijgen. Op treden van de politie en bedorven vakantiepret. De blamerende gang van zaken riep bij het thuisfront wèl de ge dachte wakker, dat voorkomen volgens goed-vaderlandse zegs wijze beter is dan genezen. Tot dan toe had de slogan gegolden: „Voor iemand met een normale rij-ervaring levert het rijden met een caravan geen bijzondere moeilijkheden op". Nu brak het inzicht baan, dat enige vorm van instructie misschien toch geen overbodige luxe zou zijn. Het Caravan Camping Centrum „Meteora" in Amsterdam was de eerste. In december begon de heer R. van Walen van dit bedrijf met rijlessen voor caravanbezitters. Daarna zijn er in Nederland nog drie van dergelijke rijscholen bij gekomen Niet overbodig, blijkens het feit dat de Utrechtse politie voor haar manschappen een cur sus heeft ingesteld teneinde cara vanbezitters, die met hun huisje op wielen niet overweg kunnen, ^deskundig en snel uit de haastige verkeersstroom te kunnen halen. „Niet overbodig", aldus schoor voetend, de organisatoren van Caravan-R. AI.. die natuurlijk liever vol bleven houden, dat een kind de was kan doen, maar die aan de vooravond van hun wapen schouw desgevraagd toch maar openlijk toegaven, de wenselijk heid van rij-instructte voor cara- C. UBELS: „Caravanrijles contra dalende omzet op de vans in te zien. „We zijn bepaald niet uit idealis me aan die lessen begonnen", al dus de heer C. Ubels, namens het spits-afbijtende Meteora in Am sterdam. „We hebben het uit zake lijke overwegingen gedaan. Na die ellendige ervaringen van vorig jaar, wilden verschillende poten tiële klanten voor een caravan er toch maar liever van afzien. Onze omzet dreigde te dalen. Toen heb ben we gezegd: laat ons die klan ten proberen te behouden door ze te leren omgaan met het ding, dat ze bij ons gekocht hebben". Tijdens de lessen wordt geen nor male, dichte caravan gebruikt, maar slechts een open staketsel zonder onderstel. Wel zijn vorm en afmetingen zo realistisch mo gelijk. Het voordeel is duidelijk. De leerling kijkt tijdens de léssen aan alle kanten dwars door de nepcar&van heen en kan aldus de reacties van de aanhanger op zijn stuurbewegingen ongehinderd ob serveren. Hoeveel lessen nodig zijn, voordat de aspirant-vakan tieganger zijn mobiele huis ln bedwang heeft? De heer Ubels: „Dat hangt er, net als bij gewone rijlessen, helemaal van af. Ik heb een jongen van 19 jaar, die na drie lessen praktisch klaar ie en ik héb een oudere man, die na zee lessen nog moeite heeft met recht achteruit rijden". Per uur kost caravanrijden bij Meteora 15.-. „Vooruit rijden levert geen pro blemen op", leert de heer Ubels. „De moeilijkheden beginnen pas, als er een steile helling opdoemt. En dat hoeft toch heus niet. Wij hebben ln Griekenland mèt de caravan wel hellingen van 28 pro cent genomen, terwijl wagens zonder caravan het niet haalden. De kunst i9, om bijtijds terug te schakelen". De meeste caravan- rljdere, die in de bergen vast lopen, zo blijkt, gaan in de hoog ste versnelling en met vol gas een helling op. „Inderdaad kom je daarmee een eind omhoog, maar als het terugschakelen geblazen is", waarschuwt de heer Ubels, „ben je te laat. De motor maakt te veel toeren en loopt warm. Ik leer mijn klanten het volgende: schakel, zodra je bij een helling komt, terug naar twee of zelfs één en ga met half gas omhoog. Je doet er misschien wat langer over, maar je komt gegarandeerd zonder problemen boven". ALs er onverhoopt toch iets ge beurt, ls het op de smalle berg wegen met hun in de rotsen uit gespaarde parkeerplaatsen van vitaal belang, dat men de kunst van het achteruit rijden verstaat, wil men geen ergerlijk obstakel worden. Wie niet meer vooruit kan, dient zo snel mogelijk de eerstkomende parkeerhaven éch ter hem te bereiken. Hierop legt het lesprogram van Meteora dan ook de nadruk. „Het eerste uur brengen we de leerlingen bij", zegt de heer Ubels, „dat Je, achteruit rijdend met een caravan, precies de andere kant op moet sturen dan wanneer je zonder caravan achteruit rijdt. Daarna komen de bochtjes en het achteruit inparke ren. Belangrijk daarbij is, dat de combinatie niet gaat scharen, want als de aanhanger eenmaal in een verkeerde hoek ten opzich te van de trekker komt te staan, moet je eerst weer vooruit. Ander, zljds leer lk mijn klanten natuur lijk ook, dat ze juiet moeten scharen, als de motor niet genoeg kracht meer levert om de caravan omhoog te trekken". Heeft de leerling dit alles, oefenend op stille wegen, onder de knie ge kregen, dan neemt de heer Ubels hem nog een uur mee de stad in. „Naar de buurt rond het Thor- beokepleln met al die grachtjes en hoge bruggetjes. Als dat erop zit hebben ze een natte rug, maar dan kunnen ze het ook". De bungalette is een primeur van Bporthuis Centrum. Het is oen uniek zomerhuisje met een aluminium buitenwand, die door het aanbrengen van een tweede ,Jiuid" veel weg heeft van een teakhouten buitenwand. Prijs 5.750.-

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7