Afschuwelijke bekentenis van Harster TWAALFJARIGE POLITICUS PETER MAAKT VISITATIEREIS NAAR BINNENHOF Mevr. Van Someren contra Koekoek Enige verontschuldiging: „Ik was afgestompt „Koekoek is een idealist, maar hij doet het te dom" Laster vreet steeds verder PAS LATER GEHOORD VAN DE VERGASSING BTonchiletten WOENSDAG 25 JANUARI 1967 DB LBIDSE COURANT PAGINA 8 -DAG-IN-DAG-UIT DAG-IN-DAG-UIT—DAG-IN-DAG-UIT-DAG-IN-DAG-UIT—DAG-IN-DAG-UIT— P()|j|j(^e StaiulwCTkcr Minister-president„Dat je maar een flinke jongen mag worden" Om uw overbelast geheugen afdoend op te frissen: op vrijdag 20 januari lanceerde de immer montere televisiemandarijn Willem Duys de 12-jarige Peter Korver als politiek en middelbaar geschoolde uitsmijter in zijn programma „Voor de vuist weg". Duys was via een KRO-medewerker attent gemaakt op deze ondermaatse tiener, die sinds enkele maanden alle door de politieke wol geverfde In de dagen na zijn televisionaire hoogstand haalt hij zwijgend de oogst n: twintig telefoontjes van bewon derende medemensen, onder wie een oudtante uit Zandvoort en de voorzitter de Christen Democratische Unie, daarnaast enkele brieven en een spon tane vriendschap met een klasgenoot, die echter spoedig door de zeef van zijn achterdocht valt. ,Die jongen heeft me voor de tele- ie gezien en stukken over mij in de krant gelezen. Dal noem ik geen ware rietidschapIk heb best behoefte aan 'n aste vriend, maar die moet dan wel hetzelfde denken pis ik." Gedresseerd Zeeverkenner en rustend postzegel verzamelaar Korver (6000 verschillende zegels, waaronder vele betrekking heb ben op ruimtevaart en geschiedenis) accepteert ook gretig onze uitnodiging op dinsdag 24 januari een bezoek te brengen aan de egeringehallen op het Haagse Binnenhof. Hij is nog nooit in de Residentie geweest, heeft indertijd wel met de zesde klas van zijn lagere school een middag doorgebracht in Die renpark Wassenaar. Dat was vorig jaar. Hij herinnert het zich als de dag van gisteren. Voordat hij na de geschiedenisles zijn lievelingsvakin onze auto stapt, pakt hij uit zijn schooltas een zak agenda en zoekt hij het kenteken op, dat we de avond tevoren hebben op gegeven. Hij knikt tevreden. Het tele foonnummer klopt. Daarna opent hij het portier en zegt: Zoudt u zich even willen legitimeren. Een paspoort of rij bewijs is voldoende." Hij wacht met instappen, totdat hij het document ter dege heeft gecontroleerd, dan geeft hij het terug met een: „Sorry, maar dat moest van mijti moeder." Hij gooit zijn schooltas achterin en nestelt zich glimlachend in een hoek van de voorbank. Hij zegt: ,,Ik hoop, dat u de waarheid schrijft, want ik heb in de afgelopen dagen een paar onpret tige ervaringen gehad. De Gooi en Eem- lander schreef: „Willem Duys begon met een gedresseerde vogel en eindigde met een gedresseerd jongetje". Een vuil stukje dus. Die Nico Scheepmaker, die dat heeft geschreven is van „Tien over rood". Dat kun je goed merken. De liberale bladen als de Tijd hebben veel positiever over mij geschreven. Gisteren heb ik ook gesproken met een verslag gever van H stond erop c debaters in zijn woonplaats Naarden de mond snoert met zijn op maat gesneden röntgen foto's van het kwalijk gesappel der vader landse partijen. Eenmaal gezeten tussen de lustig kwispelende goudvissen van warm bloedige Willem vertelde de eerstejaarsleer ling van het Bussums Vituslyceum opnieuw met de hoge vibratie van een Wiener San- gerknaap, dat de politieke groeperingen in Nederland mank gaan aan duidelijkheid en dit dan ook bij de komende verkiezingen dik op hun brood zullen krijgen. Na afloop van zijn krachtig credo, dat door de AVRO ge honoreerd werd met een boekenbon van 25 gulden (..Ik vind dat niet misselijk", zegt de geïnterviewde), merkt Korver schouder ophalend op: „Die Duys is een aardige man, maar van politiek heeft hij geen enkel benul. Ik zat even scheef met die vraag over de doorbraak, ik kon mijn gedachten op dat moment niet zo snel formuleren, maar hij wist er zelf ook geen bal van. Toch mag ik hem wel. Als ik alleen sympathie zou mogen hebben voor mensen, die wat van politiek snappen, was ik gauw uitgepraat". want met eocialistische bladen kun je nooit weten. De helft van het stuk is niettemin bezijden de waarheid. Ik heet bijvoorbeeld niet Piet maar Peter. Dat is maar eeo klein voorbeeld. Het artikel wemelt van de onjuistheden. Ik zou ook gezegd hebben, dat ik tegen de moi i-hie was. Dat heb ik nooit gezegd. De □archie is een symbool van de demo- 'ciatie en staat alg zodanig boven de partijen. Ik heb alleen beweerd, dat over 25 jaar on6 land waarschijnlijk een republiek is. De socialisten zijn er vóór en die winnen steeds meer terrein. Je kunt dat vervelend vinden, maar je zult het domweg moeten accepteren". Nederlands jongste politicus voelt zich in de Tweede Kamer gelijk op zijn gemak. Hij werpt zijn canvas- schooltas in één van de regerings- banken en inspecteert de kwaliteit van de zetels. Dan zegt hij: Wan neer kan ik Schmelzer zienHij is een omstreden figuur. Ik zou hem graag eens ontmoeten." Ter hoogte van Weesp bekent hij wel enige moeite te hebben met de echtge noot van kroonprinses Beatrix. „Ik heb vtel boeken over de tweede wereldoorlog gelezen, die tijd interesseert me enorm. Hitler was een maesa-beïnvloeder, die het Duitse volk heeft meegesleurd. Er was een grote werkloosheid, tachtig procent van de Duitse bevolking had niet te eten. Volgens mij zijn ze zonder het zelf te weten voor zijn kar gespan nen. Daarom moeten we die zaak maar vergeten. Het is meer dan twintig jaar geleden. Ik begrijp alleen niet, waarom we ze zulke hoge baantjes moeten geven. Prins der Nederlanden lijkt me net be veel". Petrus Johannes Cornelia Korver heeft na de gemeenteraadsverkiezingen van vorig jaar definitief besloten om zijn postzegelhobby te ruilen voor een poli tieke carrière. Hij schreef naar alle partijbureaus („De postzegels betaalde ik van de vijftig cent zakgeld, die ik in de week krijg") en bestudeerde nauwgezet alle programma's. Aan de hand van dit onderzoek besloot hij om zich aan te sluiten bij de Christen- Democraten van de Waalwijker Smits, wiens conservatieve voordeelaanbiedin gen hem het meeste aanspraken. De CDU moeet daarvoor eerst haastig zijn statuten wijzigen, omdat in de adhesie van een twaalfjarige niet voorzien was, maar toen die zaak geregeld was. accep teerde de knokgrage splinterpartij hem graag als volwaardig lid. „Ik betaal alleen dat tientje contributie niet", be kent Korver ruiterlijk, „dat had mijn vader trouwens nooit goed gevonden. Ik doe nu wat administratie en breng brie- allo christenen. Het is belachelijk, dat iemand op de KVP stemt, omdat zijn ouders dat ook deden. Dat heeft alleen zin, als je het programma kent en er volledig achter staat, Nederland is rijp voor een middenpartijenstelsel: er moet één sterke christelijke partij komen, die zich in het centrum opstelt. De linkse figuren uit de KVP, de A.IÏ. en de CHU kunnen dan terecht in de werkgroepen van de Partfj van de Arbeid. Daarnaast stel ik me voor. dut er nog plaats is voor een specifiek libe rale partij en voor de communisten. Alle andere partijen kunnen dan verdwijnen, dat is verspilling van krachten. Met de vele partijen, die er nu zijn, vult er niet. te regeren". Flauw benul Ter hoogte van Leiden betuigt Peter Korver zijn spijt over het smartelijk feit, dat het grootste deel van onze be volking geen flauw benul heeft van politiek. „Maar", voegt hij er tot eigen geruststelling aan toe. „na de verkie zingen van vorig jaar is er een duide lijke kentering ten goede. De politieke situatie in ons land is alleen nog te onduidelijk. De meeste mensen weten niet, wat de partijen wlllep. Daar uit is ook het succes van een man als Koekoek te verklaren. Voor mij is die man een idealist, die Neder land echt wil helpen. Hij wil het alleen te makkelijk doen, een beetje dom ook. Als hij zegt, dat de belastingverlaging door moet gaan, realiseert hij zich niet, wat de consequenties zijn. Hij is een doorsnee-burger, die het volk aan spreekt. De meeste politici zijn nu een maal voor de massa onverstaanbaar". Hij zwijgt plotseling; zijn getraind oog heeft de stokoude contouren van het Binnenhof geïdentificeerd. Ademloos betreedt hij even later het gebouw van de verlaten Tweede Kamer. In zijn zak brandt de gulden, die hij heeft meege kregen om ansichtkaarten van het rege ringscentrum te kopen. In afwachting van deze overdonderende confrontatie heeft hij een lange nacht wakend in zijn bed doorgebracht Op de trap draait hij zich om en vraagt: „Kan ik straks met Schmelzer spieken? Hij is een omstreden figuur. Ik wil hem graag leren kennen". In zijn canvae-schooltas ligt het plakboek bovenop. Er is plaats voor duizenden handtekeningen van vóór- en tegen standers. De Tweede Kamer vult hem tegen. Hij heeft zijn regenjas in de regerings- banken geworpen en taxeert met ken nersoog de afmetingen. ,.Op de televisie is hij veel groter", zegt hij achterdoch tig, ..waar zit Koekoek nou*" Beurtelings vlijt hij zich neer in de biljart-groene zetels der regeringsgetrou wen en van de taaie oppositie. Een minuut later zit hij op de stoel van de minister-president: een bliksemopmars. die de moederlijke serveuses van de koffiekamer met luid applaus belonen. Dan tikt hij op de microfoonkop en roept: „Mijne heren, mijns inziens wordt het hoog tijd, dat er een ministerie voor de middenstand komt". Op dat moment komt een bode hoofd schuddend vertellen, dat de griffier van de Kamer niet bereid ie om de 12-jartge aspirant-politicus de broederlijke hand te drukken. Terecht vreest hij. dat de dubieuze kanten van zijn ambt daar door te duidelijk geaccentueerd zullen worden. Hij acht het vooralsnog beter, dat men de klok hoort luiden, maar niet weet, waar de schepel uithangt. Dekkingsplan Minister-president Zijlstra is aan de overkant van het Binnenhof toeschiete lijker. Op weg naar tie geeuwende heren der Eerste Kamer, legt hij een vader lijke hand op de brekelijke schouder van Peter Korter: een hoopvol begin van zijn dekkingsplan. „Dat Je maar een flinke jongen mag worden", zegt hij. Als hij zich daarna met vieve tred verwijderd heeft, zegt het jongste CDU- lid„Het is een aardige man, maar ik heb nooit geweten, dat hij zo'n rooie neus had". In de schemerige Eerete Kamer houdt hij het vervolgens twaalf minuten uit. Dan heeft hij het wel weer gezien. Hij drinkt een cola, eet een croquet en zegt tussen twee slokken door: „Over 25 jaar stemt de helft van ong volk op de Partij van de Arbeid. Ik ben zelf niet voor het socialisme die bemoeizucht van de staat ontneemt je de kans op een eigen leven maar het valt niet tegen te houden. Daarnaast zullen de Christen- Democraten één derde van de stemmen verzamelen. De rest wordt verdeeld tussen de liberalen en de communisten". Hij glimlacht inteng tevreden. Inmid dels heeft hij al besloten om die foto met de minster-president niet op school te laten circuleren. ,,Dat geeft maar schele ogen", verduidelijkt hij, „misschien is het ook wel een vreemde hobby voor een jongen van twaalf". De P.v.d.A.-verkiezi»igskaravaan heeft gisteren 't Limburgse Horst aangedaan. Tweede-Kamerfractievoorzitter drs. N «der horst moet zich met zijn verkiezingsmateriaal gevoeld hebben als de overige standwerkers op de vrijwel uitgestorven markt: geen belangstelling voor de aangeprezen waar. „Vrije Tribune" gaat ermee door ARNHEM (ANP) Voor de presl ent van de rechtbank te Arnhem mr J. H. C. Slotemaker, stond gisteren me Uitlatingen, die de laatste zou heb ben gedaan tijdens openbare vergade ringen door 't gehele land, over 'n be smet oorlogsverleden van mevrouw Van Someren, hebben mevrouw Van Some ren aanleiding gegeven dit geding aan te spannen. Na beide partijen te hebben gehoord, bepaalde de president de uit spraak op 2 februari aanstaande. De heer Koekoek deelde de president mede zonder de ruggesteun van een ad vocaat te zijn gekomen en zei niet ge komen te zijn om iets toe te geven. Mr. Pels Rijcken, raadsman van eise res, begon zijn pleidooi met de nadruk te leggen op het menselijke aspect. Hier is een vrouw in eer en goede naam meer dan eens in een openbare vergadering aangetast. Laster heeft vleugels en als het gaat om iemand die een openbare functie heeft, zijn die vleugels bijzonder snel en dan vindt de laster geloof, zelfs al komen de aantij gingen uit troebele bron. In dit geval gaat 't erom, dat mevrouw Van So meren leidster zou zijn geweest van de NSB-jeugdstorm. Alleen al haar leeftijd zij was toen 1112 jaar maakte dit onmogelijk. De raadsman noemde en aantal ge vallen. waarin de aantijgingen van Koekoek in vergaderingen elders wer den herhaald en uitgebreid. Een zekere Van de Brake zelfs tijdens een verga dering van de VVD te Ede hebben uit geroepen: „Mevrouw Van Someren heeft nazi-activiteiten bedreven. Ze moesten haar kaal scheren". Geruime tijd is zij door anonieme personen door de telefoon uitgescholden. Zij heeft zelfs een geheim telefoonnummer moe ten aanvragen. Het toppunt van wat in Nederland kan gebeuren noemde mr. Pels Rijckens „De Vrije Tribune", een blad dat met een oplaag van 400.000 exemplaren gra tis huis aan huis in 't noorden van ons land staat te verschijnen. Volgens een prospectus stelt dit blad zich ten doel van de laster 'n bedrijf te maken: de in houd bestaat uitsluitend uit ingezonden stukken tegen personen. Iedereen kan een stuk insturen, mits hij 0,75 cent per woord wil betalen. De aangevallen per sonen worden dan uitgenodigd zich te verdedgen, ook tegen een tarief van 0,75 cent per woord. Er ligt een inge zonden stuk klaar getiteld: „Was me vrouw Van Someren wel of niet lid van de jeugdstorm". Koekoek is hier mede verantwoordelijk voor. De raadsman achtte de preventieve werking van het vonnis van groot be lang en verzocht de president een zo danige dwangsom vast te stellen, dat deze niet uit de kas van gedaagdes partij kan worden betaald. De heer Koekoek zei, dat zijn naam niet op de lijst van de NSB voorkwam, maar dat men daarop toch wel eens moest zoeken naar de naam van Van So meren. De president riep hem tot de or de. Koekoek: „In Sneek heb ik men sen, die erom vroegen, uitgelegd, dat volgens Baas mevrouw Van Someren bij de Jeugdstorm was geweest". De president: „Dit wordt ontkend, maar heeft u geen onderzoek ingesteld?" Koekoek: „Geen interesse. Aan deze vrouw zal ik nooit excuses aanbieden. Zij is zelf een groot beledigster". President: „Ik wil gedaagde wel de kans geven met tegenbewijzen te ko men. Dan zal ik de zaak aanhouden". Koekoek: „Ja, maar dan tot na de verkiezingen. Ik kan mijn tijd wel be ter gebruiken. De VVD wil er toch al leen maar politiek munt uitslaan". Nadat mr. Slotemaker de heer Koe koek nog eens uitdrukkelijk had ge vraagd of hij afzag van tegenbewijzen, bepaalde de president de uitspraak op 2 februari. Hengstenkeuring - In de Irenehal van de Jaarbeurs in Utrecht wordt op 3 en 4 februari onder auspiciën van de „Vereenl- ging tot bevordering van de landbouw- tuigpaardfokkerij in Nederland" (V.L.N.) Europa's grootste hengstenkeuring gehou den. Behalve de V.L.N.-warmbloedheng- sten en rijponvhengsten van de rassen New Forest. Welsh en IJslanders komen nu voor het eerst ook de zogenaamde Hack- neyhengsten naar Utrecht, (Van een speciale verslaggever MüNCHEN Een volledige be kentenis, een biecht, een „mea cul pa". Zo kan de tweede dag van het proces tegen de schrijftafelmoor- denaars van 100.000 Nederlandse joden worden gekenschetst, een dag, waarop alleen dr. Harster aan bet woord kwam. De climax vorm de een bekentenis, die in de ontel bare rechtszalen, waar nazi-oorlog- misdadigers werden voorgeleid nog nooit is gehoord. De voorma lige SS-generaal en bevelhebber van de veiligheidsdienst en bevei- ligingspolitie in bezet Nederland, was totaal uitgeput, toen hij hier mee klaar was. beuren op gang hebben gebracht, zich moeten verantwoorden. Ik kan slechts tot mijn verontschuldiging aanvoeren dat ik was afgestompt door alle gruwelen, die het bestaan van de mens aan waarde hebben doen inboeten. In mijn familie en in mijn wijdere omgeving was ook ik zwaar getroffen". „Toen de jodentransporten in juni 1942 in Westerbork op gang kwamen, zei mijn gevoel me dat de gedeporteerden de dood zouden worden ingejaagd. Hoewel ik niet wonderwapen geloofde en ook niet in de uiteindelijke overwinning het derde rijk, heb ik toch niet de noodzakelijke consequenties getrokken. Ik verschool me achter gevoelens van ge hoorzaamheid en plichtsbetrachting, die bij nader inzien overdreven waren. Ik neem de verantwoordelijkheid op me voor alles wat de Duitse veiligheidsdienst in Nederland heeft misdaan, ook tijdens de dagen, die ik in Duitsland of elders door bracht". „Het feit. dat ik de dingen zo lang voor me heb uitgeschoven en de zaken er niet bij heb neergegooid, is mijn zware morele schuld, waarvoor ik moet boeten Het was doodstil ln de grote rechtszaal van het Münchener paleis van justitie, toen Harster deze woorden uitsprak. Tij dens de korte schorsing, die niet lang daarna volgde, merkte men onder de hon derden. die dit proces bijwonen ook ontelbare jonge Duitsers bevinden zich eronder een zekere waardering voor de wijze, waarop de kreupele verdachte boete deed. „Ik wil nadrukkelijk stellen", zo bracht Harster naar voren, „dat *t feit, dat lk geen pogingen heb ondernamen te Aan deze ontlasting die de voormalige SS-generaal zowel innerlijk als uiterlijk beroerde, is een kwart eeuw van draaien en ontkennen voorafgegaan. In Nederland, waar Harster in 1949 tot een gevangenis straf van 12 jaar veroordeeld werd acht jaar hiervan zat hij uit heeft hij steeds hardnekkig volgehouden niet te weten welk lot de door hem gedeporteerde land genoten in de vernietigingskampen wachtte. Hetzelfde heeft hij trachten te doen tijdens het begin van de tweede zittingsdag werd dit nog eens door de officier van justitie, dr. B. A. Hüber on derstreept toen hij van 12 januari van het vorig jaar af in de Münchener straf gevangenis in voorarrest zat. Milder Slechts de confrontatie met de door hem ondertekende stukken, die door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie ter beschikking werden gesteld, heeft hem uiteindelijk tot andere gedachten ge bracht. Zyn dramatische verklaringen van gistermiddag moeten dan ook in het licht worden gezien van het feit, dat de recht bank. die voor tweederde uit beëdigde leken bestaat, bij het tonen van zoveel schuld en berouw zeker milder zal von- De president dr. Karl GÖppner beseft dit. Hi) onderbrak de als een waterval pratende verdachte dan ook voortdurend met vragen, die vaak een psychologische Inlaoud hadden. .De men* te tooh aan sociaal wezen", zo zei hij. „betekent dat niet dat hij vreugde en verdriet met an deren tracht te delen?" Harster: „Als ge neraal stond ik te hoog om deze zaken met anderen door te praten. Aun het ge zel ligheldsle ven heb ik. ook al om deze reden, nooit deelgenomen." President: „En Rauter, uw chef dan? Heeft u de door u vermoede vernietiging van de joden vaak met hem doorgespro- Harster: „Rauter is als een moedig man gestorven. Toen hij in Nederland de dood onder ogen zag, commandeerde hijzelf het vuurpeleton. Ik had echter weinig con tact met hem. Hij was een SS'er van beroep, ik ben politievakman. In de elite- kring van de SS heeft men mij nooit voor vol aangezien" President: „U hoelt geen namen te noe men als u bevreesd bent hierdoor ande ren te verraden. Ik kan echter niet ge loven, dat u nooit met iemand over deze zaken gesproken hebt. Ik ben ook in het leven geweest." Harster: „Ik heb al deze dingen onder me gehouden. Het zou misschien andei's zijn gegaan, als ik iemand in vertrouwen had willen nemen. Dat ik dat niet heb gedaan, dat lk de zaak niet heb trachten op te helderen, is mijn zware morele schuld. Ik heb alles willen bedwingen. Zo lang men niet volledige zekerheid heeft, blijft men zich voor zichzelf verstoppen. Als ik deze wel had trachten te krijgen, had ik gefaald, omdat ik dan had moeten zegen: „Ik ga. De laatste woorden sprak de verdachte met verheffing van stem uit. Eerder had bil vertelaard dat bij eteohte twee keer Westerborg had bezocht, nooit ooggetuige was geweest van razzia's of deportaties en één keer het concentratiekamp Buchenwald had bezocht. Hjj had daar de barakken bezichtigd waar de Neder landse gijzelaars waren ondergebracht Van gruweldaden had hij niets gezien. Extra-scliok Van de naar het oosten gedeporteerde joden wist hij na de Wannseeconferentie van januari 1942 wel dat ze slecht be handeld werden, ondervoed waren en bij velen tegelijk voor het vuurpeleton wer den gezet. Pas later had hij viui de massa- vernietigingsmiddelen in kampen als Auschwitz en Sobibor gehoord. Huber: „Toen u van het vergassen hoorde, wat betekende dat voor u?". Harster: „Dat was een extra-schok voor mij Huber: „Toen u vernam hoe al die ver nietigingen in hun werk gingen, wat dacht u toen?" Harster (totaal uitgeput leunde hij sprakeloos tegen de leuning van de ver- dachtenbank) kon plotseling geen woord meer uitbrengen. De president greep in. „Er is vandaag te veel van u gevergd. Een andere keer zuilen we hier misschien nader op ingaan". De officier van Justitie steunde dr. Göppner in deze bewering. Meer dan elders Nog mocht de rood aangelopen ex- generaal niet gaan zitten. De neven aanklager, de Amerikaanse jurist dr. Ro bert Kempner, die onder meer namens d« nabestaanden van dr. Edith Stein en Frank optreedt, voelde hem nader aan de tand. „Hoe komt het", vroeg hij, „dat ln Ne derland meer joden werden omgebracht dan in alle andere bezette gebieden te zamen?" Harster, die al eerder had verklaard dat het perfecte bevolkingsregister in Ne derland hem en zijn slechts 200 S.D.'ers van grote dienst was geweest, antwoordde: „Het was een heel andere situatie. Door de lange kustlijn en de algrendeling met de grenzen van Duitsland en België vluchten welhaast onmogelijk. Bovendien was 80 procent van de Nederlandse joden in Amsterdam geconcentreerd." Göppner: „ln België waren de verhou dingen .precies andersom. Daar kwam 30 procent van de joden om het leven. Lag dat aan Seyss Inquart of aan Harster: „Dat weet lk niet" Kempner, die het als zijn grootste taak ziet het zwijgen van Paus Plus XII te rechtvaardigen, zei nog: „Ik heb grote belangstelling voor de rol die het episco paat m bezet Nederland heeft gespeeld. Hiermee wil ik niet zeggen, dat de bis schoppen niet hadden moeten spreken' Tijdens de uren die Harster sprak, wu hij uitvoerig ingegaan op de kanselbood- schap, die op 26 jiAi 1942 in vele kerken was voorgelezen en gericht was tegen de maatregelen van de bezettende macht, in het bijzonder tegen de deportatie Toen de commissaris-generaal voor speciale taken, Schmidt, hier lucht kreeg, had bij eerst een onderhoud met een deputatie van de Nederlands Her vormde Kerk en daarna met een deputatie alle Kerken. Hij beloofde toen dat alle joden die de christelijke levensover tuiging waren toqgedaan, gespaard zouden blijven, als de kanselboodschap achter wege zou blijven. Alleen de Nederlands Hervormde Kerk had hieraan gehoor ge geven. De andere Kerken, ook de Rooms- Katholieke, kondigden de boodschap toch af. Wig tusseu Kerken L)at als vergeldingsmaatregel iu eerste instantie uitsluitend de r.-k. joden werden gedeporteerd volgens Harster 200 ln getal was onderdeel van bet politieke spel, dat Seyss Inquart en z(jn handlan gers in bezet Nederland wilden spelen. Het lag in de bedoeling een wig te drijven ill—rm d« U.-K. Kerk en de protestantse Kerken, die tegenover de bezetter nauw met elkaar samenwerkten. Opmerkelijk was de waarde, die Harster aan het door het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie overgelegde bewijsma teriaal hechtte. Hij betwistte dit op geen enkel detail. Integendeel. Hij beweerde zelis dat het zijn geheugen voortdurend had opgefrist. Kempners vrouw, die ook bij het proces aanwezig is, heeft een boek geschreven over r.-k. gedoopte joden. Thans werkt zij aan een boek. dat gewijd is aan alle man nelijke en vrouwelijke religieuzen van joodse huize, die in de vernietigingskam pen zijn omgekomen. Op de volgende zittingsdag, vrijdag, zullen de voormalige leider van de afde ling IV B4 in Den Haag, Willy Zöpf, en diens vroegere, zefstandlg werkende se cretaresse, Gertrud Slottke, aan de tand worden gevoeld. De eerste heeft voor de rechter-commissaris een soortgelijke be kentenis als Harster afgelegd. De laatste, die door de Duitse Journalisten die het proces verslaan, met de beruchte Ilse Koch vergeleken wordt, blijft hardnekkig ontkennen ook maar de geringste rol in het Nederlandse jodendrama te hebben gespeeld. (ADVERTENTIE) Hoestdronk in tabletvorm.95c»

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5